Thumbnail play icon

Opioidy IILast Week Tonight

Přidat do sledovaných sérií 211
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:142
Počet zobrazení:6 728

John Oliver se v tomto video opět podívá na zoubek lékům na bázi opiátů, které jsou zodpovědné za mnoho závislostí v USA. Některé společnosti se je snažily protlačit za každou cenu a naprosto ignorovaly rizika. Tentokrát se však zaměří především na Purdue Pharma a jejich vlastníky, rodinu Sacklerů, která je stejně tajemná jako bohatá.

Komentáře (32)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Krom toho že jsou lidé idioti a berou prášky na všechno od rýmiček po bolest hlavy ignorujíc příčinu bolesti je jedna věc, ale druhá věc je neinformovanost pacientů o návykovosti těchto drog.

81

Odpovědět

Proč mi zadne vase video s oliverem nejde prehrat? (video could not be played) ziju na islandu a jsem na safari.....je to tim?

00

Odpovědět

Nejpravděpodobnější vysvětlení je, že na Islandu je YouTube obsah BBC blokován kvůli autorským právům nebo něco takového :-/ Pokud vím, tak podobné je to třeba i v Kanadě, UK nebo na Zélandu. Teoreticky by na obejití tohoto zákazu mělo stačit nějaké VPN rozšíření do prohlížeče.

20

Odpovědět

Hele, to s tím medvědem ... nemluví nějak skrytě o náboženství míru, že ne? U tohoto levičáka by mi to ttotiž moc nesedělo ;-)

329

Odpovědět

Ty jsi jak Aleš Chovanec, který v sochách z Notre Dame, kterým byly sundány před rekonstrukcí hlavy, viděl islámskou dekapitaci. :D Oboje je k smíchu.

72

Odpovědět

Koukám že někteří ,,intelektuálové" tady zase hledají sebevíc stupidní důvod, proč začít mluvit o muslimech...

32

Odpovědět

Tři slova: OPIÁTY NEJSOU LENTILKY!

112

Odpovědět

Nějak jsem celý to video nepochopil... takže je chyba výrobce to, že jsou lidi závislí? Co úřad/instituce, která konkrétní opiáty schválila? Co doktoři kteří je vydávají (z videa bylo celkem jasný, že jsou na předpis). A pak samozřejmě i co ti lidi, kteří cucaj léky na předpis jak hašlerky - i oni maj vlastní hlavu, nůžou si zjistit hodně informaci a sami se rozhodnout.

Přijde mi to stejný, jak kdyby nadával na výrobce antibiotik, protože je někteří doktoři předepisujou moc často - to je ale chyba doktora/pacienta (kterej je většinou vyžaduje i na blbou rýmu).

Tim to nechci nějak omlouvat, na to neznam dostatek detailů... ale celý video působí stylem, že za to může jeden jedinej člověk/rodina, přesto že těch viníků je určitě daleko víc.

57

Odpovědět

No pokud to podají jako supr nový lék na bolest, tak jej lékaři začnou předepisovat, aniž by věděli, že můžou způsobit závislost. A pak už to jede. Doktor pacientům předepíše lék k užívání na pár týdnů a závislost je na světě. A jestli výrobce o tomhle od začátku věděl, že to může způsobit, tak je chyba jen na jeho straně.

190

Odpovědět

+BeneAle ten lék prvně musí otesstovat a schválit nějaká nezávislá instituce. Nefunguje to tak, že by někdo jen tak přišel a řek "koukněte na tenhle novej úžesnej lék, co jsem právě vymyslel... nikdo z vás neví co to dělá, ale já říkám, že je super, tak ho začněte předepisovat". Takže to je první věc... ale ok, tudy to může projít - každý lék má nějaký vedlejší účinky a pokud pozitiva převážej negativa, tak proč ne... ale pak je tam doktor, kterej musí tyhle pozitiva/negativa znát a rozhodnout, jestli je v konkrétním případě ten lék potřeba. Pokud za jeden rok ve vesnici kde žije 400 lidí objednaj přes 3 000 000 léků, tak je někdo musel těm lidem předepsat.

Jak jsem napsal, nechci ospravedlňovat výrobce, ale tohe celý video házelo 100% vinu vlastně na jedinýho člověka/rodinu... což je prostě blbost. Je to nějakej řetezec lidí/institucí od výrobce k pacientovi a skoro každý v tom řetězci nese část viny.

11

Odpovědět

Problém je asi v tom, že je to firma, která záměrně a zcela vědomě dělá z lidí feťáky a nedělá ji problém prodat své léky výrobcům drog. To by z mého pohledu bylo celkem ok, kdyby byla totální legalizace všech drog (což já podporuji), pokud by jsi se ovšem majitelů zeptal zda podporují legalizaci drog, tak by to zcela jasně odmítli s tím, že drogy jsou špatné, pravda ovšem by byla taková, že jim to takto vyhovuje, mají na výrobu drog monopol ve smyslu rakouské ekonomické školy... tedy, že je státem zakázaný vstup do odvětví a takové podnikání je z mého pohledu nemorální.

30

Odpovědět

+Lejno KarnevalAno, já s tebou souhlasím. Psal jsem ale něco úplně jinýho. Nepsal jsem, že výrobce za to nemůže. Psal jsem, že tam je daleko víc viníků a všechny ostatní John v tomhle videu úplně ignoroval. Celý video ukazuje jen na výrobce (a ani né celýho výrobce, dokonce jen jednu jedinou osobu/rodinu) a pak to vypadá, že oni můžou za všechno, ale tak to prostě neni.

11

Odpovědět

+BullOverPokud narážíš na doktory a pacienty tak by to byla pravda jen v případě pokud by byli danou firmou informováni což jak je z videa patrné tak nebyli. Vinna je tedy na straně dané firmy.

00

Odpovědět

+Alberto123A znovu ignoruješ jednu část toho, co jsem řekl. Ten lék musí otestovat a schválit nějaká instituce. Ta pak dobře ví, jaké má ten lék vlastonsti a žádoucí i nežádoucí účinky a tyhle informace maj i doktoři k dispozici. Doktor pak samozřejmě moc dobře ví, že tam je nějaké riziko vzniku závislosti (jako i u spousty jiných léků) a musí to při předepisování zvážit a pokud vidí, že ten lék pacient užívá moc/dlouho, může mu předepsat jiný, nebo snížit dávkování atd. To už je jeho práce.

Ten problém vidím spíš v tom, že tam může přímo výrobce ovlivnit doktory, aby předepisovali jejich lék víc (na tohle téma měl John taky video).

00

Odpovědět

+BullOverTa instituce co schvaluje léky je FDA https://cs.wikipedia.org/wiki/%C3%9A%C5%99ad_pro_kontrolu_potravin_a_l%C3%A9%C4%8Div. O tom že vzniká na daný lék závislost se vědělo jen informace jak rychle byla utajována. Aby doktor se přesně orientoval v tom co předepisuje pacientům tak by zároveň musel být Farmaceut.

00

Odpovědět

+BullOverPřečti si odkaz prosím.
Je uváděno pouze riziko vzniku závislosti ne to jak je velké. Viděl jsi to video?

00

Odpovědět

+Alberto123Ano, viděl... celou dobu tam mluví jen o jedné rodině/člověku. Já to nijak neobhajuju, jen mi tam prostě chybí jakákoli zmínka a všech ostatních, kteří o tom věděli a mohli s tim něco dělat.

00

Odpovědět

+BullOverNa začátku zmiňuje že část viny nese jak FDA tak i distributoři. Hlavním viníkem ale zůstává právě ta jedna společnost kterou vede ta daná rodina/člověk, oni totiž věděli co přesně lidem prodávají. Kdykoliv mohli daný lék přestat distribuovat nebo uvést pravdu o jejich produktu, což neudělali.

00

Odpovědět

+Alberto123Můžeš mi napsat čas, kde mluvil o FDA? O distributorch mluvil, to je pravda a o DEA, která na ten problém upozonuje.

00

Odpovědět

+BullOverOmlouvám se, má chyba o FDA ve videu skutečně nemluví i když asi měl protože závažná pochybení v současném systému, který FDA pro schvalování léčiv používá s části přispěla k současnému stavu.

00

Odpovědět

+Alberto123Ano, měl by - to je celá pointa mojeho příspěvku - měl by mluvit o spoustě lidí/institucí, které nesou vinu, né jen o výrobcích/distributorech. A protože o nich vůbec nemluví, tak to video působí strašně jednostraně a nedůvěryhodně.

00

Odpovědět

+BullOverV pointě tvého příspěvku jsi z daného problému obvinil i ty co s tím nemají nic společného pacienty a doktory. Pacienti i doktoři většinou postrádají patřičné vzdělání ve farmacii a navíc daná společnost důležité informace před nimi záměrně tajila.

00

Odpovědět

+Alberto123S tím nesouhlasím. Doktor musí mít alespoň nějaké základní znalosti toho co předepisuje a dost dobré znalosti o návikovosti obecně (teď už ani nemluvíme o konkrétnim léku - na každé látce vzniká při pravidelném užívání závislost). Musí moc dobře vědět, že když někomu předepisuje furt stejný lék v čim dál tim větším množství, tak je někde problém. Pak je to mezi doktorem a pacientem, jestli třeba lék změní, sníží dávkování apod., nebo si pacient prostě "vyřve" to co chce.

00

Odpovědět

+BullOverZávislost nelze tak snadno poznat, zvlášť u léku u kterého doktor tohle nečeká. Jak si vůbec představuješ člověka závislého na opiátech?

00

Odpovědět

+Alberto123Je jedno jak vypadá, mluvíme o množství léků, který mu někdo předepíše. Díval ses vůbec na to video? Teď je nedostupný, ale podle těch čísel to vycházelo na desítky léků denně!

Našel jsem to ve svym komentáři nahoře:
"Pokud za jeden rok ve vesnici kde žije 400 lidí objednaj přes 3 000 000 léků, tak je někdo musel těm lidem předepsat."
3000000/400=7500 7500/365=20,5
Ty lidi tam sežerou průměrně 20 léků na den!! Ty léky jim někdo musí předepsat. To by musel někdo bejt slušnej debil, kdyby předepisoval pomalu jeden opiát na hodinu a nepřišlo mu na tom nic divnýho. K***a i kdyby to byly jen zasraný tiktaky, tak je to moc... ale oni to jsou LÉKY NA PŘEDPIS. Na předpis jsou asi z nějakýho důvodu a pravděpodobně jeden z těch důvodů bude to, že by je člověk neměl mít místo snídaně, oběda i večeře.

00

Odpovědět

+BullOverChápeš že ti co dané léky kupovali to neměli pro svou potřebu a že nebyli místní? Jednalo se o organizovaný zločin. Jak tedy má lékař poznat člověka co si vypěstoval závislost na daném léku?

00

Odpovědět

+Alberto123Ten lék je na předpis. Bez toho by se k nikomu ty léky dostatt neměly. I kdyby to bylo jak říkáš, tak nějakej DOKTOR musel vystavit ty předpisy (i kdyby pro neexistující lidi). Nebo je někdo falšoval, ale to je zase problém úplně někde jinde a musí se tim zabejvat jiná instituce.

00

Odpovědět

+BullOverJak je řečeno ve videu tak se tím zabývá DEA.

00

Odpovědět

Tak nějak začínám mít pocit, že se Jamie nedožije stáří.

106

Odpovědět

A byla by to škoda — provětrává spoustu problematických věcí.

111

Odpovědět

Chcel by som o tomto vedieť viac, je nejako chránený od HBO ? Lebo fakt je dosť odvážny

00

Odpovědět

Parádní a zároveň děsivé.

232

Používáme cookies, abychom mohli provozovat tuto internetovou stránku a zlepšit Vaši uživatelskou spokojenost. Budete-li pokračovat beze změny nastavení, předpokládáme, že souhlasíte s ukládáním souborů cookies z internetových stránek. Více informací o použití cookies.
OK