Thumbnail play icon

Předsudky v medicíněLast Week Tonight

Přidat do sledovaných sérií 218
73 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:184
Počet zobrazení:5 655
V dnešním videu John Oliver probere možné předsudky, které mohou lékaři a sestry mít. Pokud jste žena nebo černoch v USA, může se vám dostat horší péče, která často pramenní z těchto předsudků. Co se s tím dá dělat?

Přepis titulků

Lékaři – jedničky podle časopisu Důvod, proč mám v zadku prst. Lékaři mají v naší společnosti výsadní postavení. Můžete to vidět ve filmu Muži medicíny ze 30. let. V každém americkém městě se nachází jeden dům, který každý zná. Lékař. Služby zde nabízí muž, kterému zákon dovoluje praktikovat to nejrespektovanější povolání.

Ano, jen lékaři mají privilegium strčit dítěti špachtli do pusy a diagnostikovat nemoc, která byla ve 30. letech známa jako hnusný kašel. Léčbou je utopení. Medicína možná je nejrespektovanějším povoláním, ale je důležité vědět, že každý nemusí mít od lékaře stejnou zkušenost. Myslím si, že by mě léčili úplně jinak, kdybych byla muž. Lékaři i sestry se tvářili, že jen přehání.

Neposlouchali je, protože to byli černoši. Kdyby to byli běloši, hned by vystartovali: "Proboha!" "To je vážné." Ano, pokud jste žena nebo rasová menšina v USA, můžete mít úplně jinou zkušenost než bílý muž. A kdo jiný by o tom měl 20 minut mluvit než já, nejbělejší z bílých. Já se spálím při sledování cestovatelského kanálu.

Jsem chodící ciderový donut. Bledý, plný těsta a najdete mě na každém farmářském trhu. Ale touhle diskuzí si musíme projít. Většina lékařů zodpovědně provádí svou práci, někdy s omezenými zdroji, ale předsudky v medicíně jsou vážným problémem. Není to jediný faktor, který ovlivňuje léčbu, ale může mít výrazný vliv. Dnes si promluvíme o předsudcích v medicíně ve dvou oblastech. Podle pohlaví a rasy.

Slovy každého mého terapeuta, začněme pohlavím. Už v minulosti bylo ženské tělo cílem mnoha předsudků. Mami, můžu jít po škole plavat s Peggy? Ne, v prvních dvou až třech dnech tvé periody to není dobrý nápad. Mohla bys onemocnět. To je pravda. Peggy, samozřejmě, že nemůžu jít plavat. Víš, že mám prokletí. Jo, Peggy!

Ty jsi ale blbá, je prokletá! Nemůže jít plavat, potopila by se! Ano, v 50. letech ženy své periodě říkaly prokletí. To není vše, prsa byla Pohořím děsu, zadek byl Údolím stínů, těhotenství bylo Očekáváním a porodu se říkalo Babadook. Pro ženy to byla děsivá doba.

Od té doby se toho mnoho zlepšilo, ale ženy stále mohou mít problém dostat se ke kvalitní zdravotní péči. Dokazuje to mnoho studií. Zjistily, že ženy dostanou kolenní implantát méně častěji než muži. Když jsou vážně nemocné, méně častěji se jim dostane důležité operace. A když přijedou na pohotovost s bolestí břicha, ženy méně častěji dostanou léky na bolest. Poslechněte si lékařku, jak mnoho jejích kolegů léčí ženské pacientky.

Myslím si, že mnoho symptomů žen, především bolesti, je připisováno emocionální nerovnováze. Myslí si, že jsou hysterické nebo jen přehánějí. A to je špatný přístup. Jistě, že ano. Jedinou chvilkou, kdy by lékař neměl vyslechnout stížnost ženy na bolest, je ta, kdyby mu do kanceláře volala a měla AT&T. Ten hovor by pořád vypadával.

Bum, taťko, zase jsem tě dostal! Tenhle synek se nedá! Zase na veřejnosti vytahuju špinavé plenky. Já se ti tedy vyplatím! Za něco z toho skutečně mohou předsudky lékařů, ale existuje i problém v systému. Lékaři toho o ženském těle vědí méně. V minulosti medicína studovala mužská těla, což znamená, že muži jsou bráni jako univerzální vzor.

Jeden výzkumník vám poví, že důvod je skutečně hloupý. Panuje předpoklad, že vy jste jako já, jen s rozbouřenými hormony. S rozbouřenými hormony. Myšlenkou je, že v základu jsme si my dva podobní. Ironické je, že za nejlepší způsob, jak studovat vás, je studovat mě. - Vy nemáte rozbouřené hormony.

- Přesně. Můžeme studovat pochody ve vás bez těchto nepříjemností. Ano, ženy jsou plné nepříjemností. Proto medicína dlouho věřila, že ženy jsou jen muži s hormony. Děti byly malými muži, psi chlupatými muži, stromy velkými tvrdými nehýbajícími se muži, ptáci muži, kteří létají, ryby muži, kteří klapou pusou, a vulkány byli muži, kteří ejakulují lávu.

Tato myšlenka, že ženy jsou jen muži s rozbouřenými hormony, vedla k tomu, že ženy byly odsunuty na vedlejší kolej. Desítky let byly ženy vyloučeny z klinických zkoušek. Věřilo se, že menstruační cyklus by zkomplikoval výsledky. To by ale měl být důvod, proč je do zkoušek zařadit. Ženy tvoří polovinu populace a na léčbu a léky mohou reagovat jinak. Někdy byly důvody vyloučení směšné. Ukáže vám to tato reportáž z 90.

let. V roce 1990 Magazín národního institutu rakoviny zveřejnil zprávu, která zkoumala vliv stravy na metabolismus estrogenu a jeho vliv na rakovinu prsu a dělohy. Všechny subjekty byli muži. Je to pravda. Zkoumali prevenci rakoviny dělohy na subjektech, které dělohu nemají. To ničemu nepomůže. Je to jako studovat řešení konfliktů na Paničkách z New Yorku.

Žádný konflikt nevyřeší. Luann je naštvaná Dorindino akvárium, Ramona nepozvaná přijde na Barbařino pečení mušlí a Tinsley je naštvaná, protože se jí všichni smějí, že zamrazila mrtvého psa. Dynamika skupiny je šílená a pořad na to sází. Když máte mužské tělo jako vzor všeho a doktoři nevezmou bolest ženy vážně, následky mohou být smrtící.

Třeba infarkt. Mnoho lidí si myslí, že příznaky vypadají stejně jako v televizi. Člověk se chytne za hrudník a upadne. U mnoha žen to takto nevypadá. Jejich infarkty mohou mít mírnější příznaky jako bolest zad nebo čelisti, nevolnost a neobvyklou únavu. Mnoho lékařů to neví.

Podívejte, co se stalo Catherine Leon, která přijela na pohotovost se srdečními problémy a tam jí řekli toto. Přišel ke mně mladý namyšlený doktor. Myslel si, že jsem hypochondr. Řekl: "Není mou prací vám říkat, co vám je." "Mou prací je vám říct, co vám není." "Není to vaše srdce." A to bylo vše.

A já: "Co mám tedy dělat?" "Běžte domů." Páni, ten lékař vystihl jedinou chvilku, kdy "jděte domů" je špatná rada. Máte v práci špatný den? Běžte domů. Na party vás pronásleduje chlap, co chce mluvit o Bitcoinu? Běžte domů! Jste na druhé metě a spoluhráč to odpálí doleva, soupeř to chytne a pošle to na první a vám dojde, že přehodil?

Běžte domů! Honem na domácí metu! Catherine Leon měla infarkt. Neměli ji poslat domů. A není v tom sama. Podle jedné studie ženy, které přišly do nemocnice se symptomy infarktu, mají sedmkrát vyšší šanci na chybnou diagnostiku a jsou častěji poslány domů.

To je strašné. Jediná věc, která by měla být sedmkrát častější u žen, je pochopení těch odkazů na Paničky. A víte co. Ani to není v pořádku. Tento pořad je pečlivým vyobrazením bohatství, moci a osamělosti na Manhattanu. Je to univerzální téma, které by mělo proniknout i mimo toto zasazení. Je to naše Mnoho povyku pro nic a Andy Cohen je náš Shakespeare.

Ale o to tu nejde, i když je to dobré přirovnání. Je to skvělé přirovnání. Ale o tomhle tu mluvit nemáme. Předsudky v pohlaví a rase mohou ovlivnit výsledek vyšetření. Ale nejsou to jediné druhy předsudků. Pokud mám citovat vnitřek hlavy Donalda Trumpa, když nálada na jeho shromáždění upadá: "Začněme s rasismem."

Mezi bílými a černými Američany panuje obří rozdíl v délce života. Hlavně u černých mužů. Když se jedna studie snažila vyčíslit rozdíl v úmrtnosti, objevili šokující číslo, které však tento dokumentarista podal hodně zvláštním způsobem. Zjistili jsme, že u afroamerické komunity je úmrtnost vyšší o 83 tisíc osob. 83 tisíc úmrtí každým rokem. To je ekvivalentem velkého letadla, naplněného černošskými pasažéry, které každý den spadne z nebe.

Rok co rok. To je podivně specifický způsob, jak to podat. Nemusíte brát katastrofické číslo a vložit ho jiné katastrofy. 83 tisíc úmrtí je stejné, jako by čtyři dvoupatrové autobusy do sebe narazily každých 6 hodin. To je 32 vybuchnutých horkovzdušných balónů každou minutu v týdnu.

Je to smrt princezny Diany 83 000krát. Já to chápu. Je to zlé, chápu to. Je jasné, že k tomuto číslu napomáhají systémové chyby. Ale když přijde už na samotný kontakt se zdravotnictvím, mohou narazit na rozdílný přístup. Mnoho studií ukazuje, že Afroameričané mají nižší šanci získat požadovanou péči.

Ať už jde o zápal plic, zlomeninu pánve nebo léčbu rakoviny. Tyto rozdílné přístupy nemají jediný zdroj, ale moc tomu nepomáhá to, jak studie mezi studenty a lékaři před třemi lety zjistila, že chybné informace o Afroameričanech jsou velmi rozšířené. Studie zjistila, že někteří lékaři věří, že mezi rasami existují biologické rozdíly. Například 25 % lékařů věřilo, že černoši mají tlustší kůži.

No ty krávo. Nečekáte, že tohle uslyšíte na medicíně. Ani příliš nečekáte, že to na vás přes stůl zakřičí váš rasistický dědeček na Díkůvzdání. "O čem to mluvíš, dědo?" "Jejich kůže není tlustší." "I kdyby byla, není to ten důvod, proč jsi ho nevolil." To není jediná šílenost, které věřili.

14 % studentů medicíny věřilo, že nervová zakončení černochů jsou méně citlivá než ta bělochů. Což očividně nejsou. 17 % z nich věřilo, že krev černochů se sráží rychleji než u bělochů. Což se nesráží. V tomto bodě by mě nepřekvapilo, kdyby si 86 % myslelo, že sperma Irů je během svátků zelené. Nejen během dne svatého Patrika, ale během všech svátků.

I při Jom kipuru! Být jimi, tak v té době neejakuluji. Je nemožné přesně říct, kde tyto představy vzali. Avšak učebnice nejsou předsudků prosté. Tato učebnice pro sestry byla v prodeji ještě v roce 2017. Byla stažena, když vyplulo na povrch, že obsahuje věty jako, cituji: "Hispánci mohou věřit, že bolest je formou trestu a že musí projít utrpením, aby se dostali do nebe."

"Afroameričané věří, že bolest a utrpení je nevyhnutelné." "Domorodí Američané mohou vybrat posvátné číslo, když mají určit stupeň bolesti na číselné škále." Můžete očekávat, že se v učebnici objeví překlepy nebo zastaralé informace, ale nečekáte, že se v ní dočtete, že Hispánci považují Boha za zvrhlíka a že domorodí Američané si vyberou kouzelné čísílko. A takovéto nesmysly mohou mít vliv na léčbu.

Zamyslete se. Čtvrtina lékařského personálu si myslí, že černoši mají silnější kůži, a sestry se mohly dočíst, že utrpení je nevyhnutelné. To může vést k tomu, že bolest černochů bude tlumena jinak. A to se skutečně děje. A podle mě to nejlépe vystihla Wanda Sykes. To kvůli rasismu. Černochům se opiody do ruky nedostanou.

Ani nám je nepředepisují. Bělochům je předepisují jako tic tacy. Udivuje mě, kolik vy zmrdi těch opioidů máte. Prošla jsem si oboustrannou mastektomií. Víte, s čím mě poslali domů? Se zasraným ibuprofenem! Dobře, zaprvé... Firmy to musí teď začít pojmenovávat Zasraný ibuprofen.

O tom se nebudeme přít. Musí to udělat! Zadruhé, to není neobvyklé. Nedávná analýzy zjistila, že černoši mají o 34 % menší šanci, že jim předepíšou opioidy, oproti bělochům v podobné situaci. Přestože existuje mnoho důvodů, proč předepisovat méně opioidů, "můj pacient je černoch" mezi ně nepatří. Nebezpečí tkví v tom, že pokud se zdravotnictvím máte špatné zkušenosti, můžete v budoucnu váhat, zda vyhledáte pomoc.

Poslechněte si tuto ženu s lupusem. Poslechněte si, jak doktoři reagovali, když chtěla utišit bolest. Tak nějak si mysleli, že si vymýšlím a neříkám, jak to skutečně je. Že jen chci dostat léky, nebo že je dál prodávám. To si opravdu mysleli, že tam jdete kvůli tomu? Ano, jistě. Stane se to, že si začnete budovat obavu z toho, že máte zase jít k lékaři.

Jistěže se bojíte jít k lékaři, když s vámi jednají jako s dealerem. Já se jich taky bojím a to nejhorší, co mi kdy řekli, bylo: "Pane Olivera, je vám 42 a už byste neměl chtít lízátko po očkování." Ale já ho chci. Chci to lízuátko. Byl jsem velmi odvážný. Dejte mi lízuátko.

Netvrdím, že všichni lékaři jsou rasisté nebo sexisté, protože nejsou. Ale lidé trpí předsudky a lékaři jsou lidé. Může kvůli tomu vzniknout systém, který záměrně či nezáměrně, zlehčuje pocity velké části populace. A předsudky, implicitní nebo explicitní, mohou rozhodovat o životě a smrti. Neexistuje znatelnější oblast, kde pohlaví a rasa negativně ovlivňují výsledky léčby než úmrtnost rodiček.

USA mají nejvyšší míru úmrtnosti rodiček ze všech vyspělých zemí. To je samo o sobě strašné. U černošských žen je to ještě horší. U barevných žen, hlavně u černošek, je úmrtnost třikrát až čtyřikrát vyšší než u zbytku populace. Jak to? Nemluvíte o lepší zdravotní péči, ani o penězích nebo vzdělání. Ne, vím, že se to neposlouchá snadno, ale černoškám méně věříme, když vyjadřují obavy ohledně svých symptomů, hlavně pokud jde o bolest.

Ano, neposlouchá se to snadno. Za zmínku však stojí ta část, že tato rasová disparita přetrvává, i když zohledníte socioekonomické faktory, jako je vzdělanost a pojištění. Černoškám nevěříme, dokud neumřou. Už v teorii je to odporné, ale v praxi je to srdcervoucí.

Kiera Johnson porodila syna, než se to celé pokazilo. Manžel tvrdí, že na CT čekali hodiny. A když to lékaři konečně začali brát vážně, bylo pozdě. Zemřela během operace. Dodnes se její muž ptá, co mohl udělat jinak. Někdy mě v noci napadá, že jsem někoho měl chytit pod krkem. Možná jsem měl převrhnout stůl. Opravdu jsem na tím hodně přemýšlel.

Ale nechtěl jsem, aby mě brali za naštvaného černocha. Nejsem úplně nejmenší. Přemýšlel jsem, jak by nás brali a jak by s námi pak jednali. Když se to stalo, ptali se mě: "Bylo to kvůli tomu, že byla černá? Bylo by to jiné, kdyby..." "Kdyby měla jinou barvu?" Odpovídal jsem na to: "Už jen to, že se na to musíte ptát, je problém."

Ano, je to kurva velký problém. To je zničující. Nikdo je neposlouchal a muž se bál ozvat, aby je nesoudili podle barvy kůže. Nemyslím si, že nikdo při smyslech by se nespokojil s tím, že jejich bližnímu se dostává horší péče na základě pohlaví nebo rasy. Když se na tom shodneme, co s tím můžeme udělat? V ideálním světě bychom zařídili, aby už nikdy nikdo neonemocněl.

Návštěva lékaře by byla trapnou minulostí. Podobně jako videorekordéry, nebo když MTV udílelo cenu Michael Jackson Video Vanguard. Moment! 2019? Oni ji stále udílí? To je snad jiný Michael Jackson? Musí být. Proč do toho zatahují Missy Elliot?

Ale existují kroky, které může lékařská společnost udělat. Prvním krokem je standardizovaná péče. V roce 2006 Kalifornie snížila úmrtnost rodiček o téměř polovinu. Částečně kvůli tomu, že zavedli protokoly pro péči. Některé nemocnice například zjišťují ztrátu krve po porodu tím, že ji zachytávají v houbách a vložkách a pak je váží. Potenciální předsudky lékařů jsou odstraněny, protože když pacientka moc krvácí, váha to ukáže.

To je jeden z příkladů, jak řešit tento problém. Ale musíme to řešit víc do hloubky. Vím, že nejsem nejlepší osobou, která by tohle měla říkat. Potřebujeme někoho, kdo promluví z vlastní zkušenosti. Naštěstí tu někoho takového mám. Přivítejte Wandu Sykes. Wando, Wando... Musím říct, Wando, že...

Přesně tak! Wando, jsem tak rád... Jsem tak rád, že jsi přišla. Samozřejmě, že ano. Bál jsem se, že na to, abych někomu v tomhle případě radil, jsem příliš bílý. To protože jsi. Jsi hodně bílý. Vsadím se, že tleskáš na první a třetí dobu. Jinak to ani neumím.

- To tu mám stát? - Chceš tedy...? - Ano, sedla bych si. - Tak prosím. Já si taky ráda sednu. Měl bych... Měl bych tu klečet? - Můžeš jít. - Jo, jasně. Děkuji. Zdravím, vítejte u Last Sad Tonight s Obrýleným McPitomcem.

Podívejte, pokud jste žena nebo barevný člověk, může být návštěva lékaře obtížná. Já si to prožila a dostala zasraný ibuprofen. Ale můžeme to napravit. Zaprvé, lékaři a studenti by měli dostat školení o předsudcích. Vím, že to nezní zábavně. Je to jedna z věcí, které nejsou zábavné, ale měli byste je dělat. Jako číst si s dětmi. Věřte mi...

Věřte mi, nechcete slyšet, že vaše díte má problém se čtením tím problémem jste vy. Zadruhé, potřebujeme větší diverzitu v medicíně. Potřebujeme víc barevných doktorů a nemocnic. Ne jen těch vymyšlených Shondou Rhimes. A dokud neuděláme tyto první dvě věci, musíte se bránit sami. Pokud to nefunguje, nebojte, mám záložní plán. Říká se tomu: "Přiveďte si bělocha."

Pokud vás doktor ignoruje, přiveďte si bělocha, který to po vás zopakuje. Pokud si říkáte: "Wando, kde kurva seženu..." "Někoho takového?" Nebojte, mám bílého přítele, který si lékařům stěžoval častokrát. Nahrál pro vás pár zpráv. Řekněme, že máte infarkt a oni vás neposlouchají. Vytáhněte telefon a ukažte lékaři toto.

Víte co? Mám infarkt. Ale není to jako... Je to dámský infarkt. Mám dámský infarkt. Jeho domů nepošlou. Nepošlou ho domů. Udělají mu EKG, magnetickou rezonanci a i sendvič, pokud o to požádá. Nejde tu jen o infarkty.

Nahrál zprávy pro každou příležitost. Bolí mě loket, když udělám tohle. Tenhle švihavý pohyb. Nemůžu se ohnout. Nemůžu si podřepnout. Hrozně mě bolí děloha. Dnes cítím, že mám trochu splašené hormony. Neměl bych to říkal, ale...

Moje tloušťka kůže je stejná jako u ostatních. Těžko se mi vysvětluje, co se mi v zadku děje. Ale něco vám povím. Bolí to. Obě dvě půlky. A rýha taky. Nevím, jestli to vychází z rýhy, a proto mě bolí půlky, nebo zda to přichází z půlek, a proto mě bolí rýha.

Nemůžu si jít zaplavat. Mám prokletí. Jo! Všechno tohle a mnohem víc najdete na WhatsLarrysProblem.com. To je skvělé, Wando. Ale jen se zeptám, co když vás lékař i přesto ignoruje? Nebojte, Larry nahrál sedmislovný finální argument bělochů. Sleduj.

Rád bych si promluvil s vaším nadřízeným. Bum! Konverzace skončila. Hotovo. Je po všem. Skvělé, Wando, děkuji ti. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (45)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Vyjímečně dávám 100%. Situace, že jste kvůli akutnímu zdravotnímu problému z ničeho nic v rukou lékařů, je hrozná pro všechny. Aspoň na tomto se snad shodneme všichni. Teď si představte tu bezmoc, když narazíte na idiota. Nebo ignoranta.

Po první polovině těhotenství mě partner vezl s příšernou bolestí v podbřišku do nemocnice. Na recepci se mě ptali skoro na velikost boty partnera a dokud chlap nezačal na recepční řvát, že jsem těhotná, vypadala že si chce vyloženě pokecat. Pak se tedy začalo něco dít, přijel zřízenec s vozíkem a odvezl mě před porodní sál a monitory. Tam mi velmi milá sestra začala nařizovat, ať se v klidu posadím, zatímco brala jednu těhuli na preventivku za druhou. Po půl hodině mě konečně vzali na kozu, kde mladá doktorka a doktor ve středních letech zřejmě uzavřeli sázku, kdo zmáčkne tak, že omdlím. Po dalších patnácti minutách mého řevu a pláče přivolali primáře. Vytáhl utz o 15 cm výš a řval : Doneste jehlu na plodovku a kýbl od uklízečky.... Pointa? Přetočená cysta, vypustili mi z břicha skoro tři litry... Byla jsem tak slavná, že má nová doktorka hned věděla kdo jsem, jen jsem popsala problém.. Při porodu se mě ovšem i přes to, že cysta tam stále byla, týden snažili vyvolávat, ty ukrutný křeče, co mě budily tři dny i noci nebyly dle porodní asistentky kontrakce, ale moje simulování... celé to končilo akutním císařem a snahou píchnout mi epidural, i přes můj opakovaný nesouhlas. Chlapa nepustili na sál, a o syna se musel handrkovat. Sestra potom, co jsem se probrala chtěla vyplnovat prvně papíry a pak mi přinést ukázat syna. S takovou bezmocí jsem se za celý život nesetkala... Nebýt člověk celej bolavej, vystrašenej... třeba by se i bránit dalo... nějak. Druhé dítě nechci. Mám už jedno, o které se chci starat a né skončit na krchově...

145

Odpovědět

Porodnictví zabředlo v 70. letech ( chováním k pacientům i nějakým vývojem ' vědy '). Takže u něj zůstávají i lidé, kteří mají mentalitu ze 70. let
( já lékař mám znalosti a postavení a pacientek bude vždycky dost, takže se ani nemusím strachovat o práci...A když si lékař neví rady, tak případ ' hodí ' na neonatology...

24

Odpovědět

+LZdravotnický personál je holt různý a zvlášt třeba na pohotovosti si pacient nemá šanci vybrat, ke komu se dostane. Setkala jsem se jak s lékaři empatickými, i s těmi "druhými". Ti se vyznačují za tímže za a,papír má větší cenu než vy, takže pokud nezvládnete něco vyplnit, podepsat nebo nemáte u sebe kartičku pojištěnce, máte smůlu a jděte si zdechnout o kus dál, za b, mají na všechno dost času, takže klidně poklábosí s přítelem na telefonu o počasí a udělají si kávičku, i kdyby z vás čuměla střeva, za c, mají ve všem pravdu, váš názor je absolutně nezajímá a hlavně za d,co oni neuznají za bolestivé, vás nemůže bolet!

00

Odpovědět

Samozřejmě nemohla chybět naprosto zcestná narážka na Trumpa. :)

1320

Odpovědět

Ale naopak, byla naprosto výstižná a v jedné větě shrnula celou Trumpovu politiku. Štvát proti čemukoliv "odlišnému" od jeho představy dokonalého američana a především štvát proti přistěhovalcům (bez ohledu na to že amerika je jich plná), to mu šlo vždy výborně a vlastně je to základ jeho volebního triumfu, protože amerčani zvláště pak venkovští vidláci v maringotkách a s nabitou brokovnicí na zápraží takhle opravdu velmi často uvažují a snadno se tím nechávají strhnout.

00

Odpovědět

+MArk01505Ale téma jsou předsudky v medicíně, ne orange man bad. Takže bych se radši bavil o předsudcích v medicíně, než do toho rvát offtopic o politice orange mana.

00

Odpovědět

"Nálada v davu vidláků na Trumpově mýtingu upadá ? Tož dejme si notnou dávku rasismu a zatleskejme si !" . Mě to připadá na Trumpa výstižné až MOC. Zcestný je tady jen jakejsi Taan ...

00

Odpovědět

U těch žen je potíž s těhotenstvím. Testy na těhotných naráží na etiku a doktor toho těhotné moc předepsat nemůže, možná že i "there there" má teratogenní účinky.

22

Odpovědět

To je zas blbé, až to bolí. Na jednu stranu nadává, že k ženám nelze přistupovat jen jako k mužům s rozbouřenými hormony (s čímž souhlasím) a na druhou stranu tvrdí, že neexistují biologické rozdíly mezi rasami. Tedy že k černochům by se mělo přistupovat jako k bělochům s tmavou kůží. Což je naprostá blbost. Už jen třeba ta kůže má svůj význam. Černá kůže lépe chrání před sluncem, kdežto bílá zase lépe vytváří vitamín B. Takže černoši mají větší pravděpodobnost nemocí vzniklých z nedostatku tohoto vitamínu, kdežto běloši mají zase větší riziko rakoviny kůže, protože se snadněji spálí a mají více znamének. Stejně tak černoši trpí více srdečními onemocněními. Také existují léky, které lépe zabírají na bílé jiné zase na černé. Ano, černoši umírají předčasně častěji, než bílí a to hlavně kvůli násilnému zranění, které jim ale ve většině případů způsobí jiní černoši. Jasně, že černochům předepisují méně opiátů, protože jsou náchylnější k závislostem. Když se jim to bude předepisovat stejně, tak vzroste počet závislých černochů a hned bude oheň na střeše. Co se týče předsudku, že po nich černí chtějí léky místo drog, tak holt mají takovou zkušenost, ale za to mohou ti, kvůli kterým tento předsudek vznikl. To je stejné s tou bolestí. Jsou jak naši cikáni a myslí si, že všechno vyřeší řevem. Kdo víc řve, má větší pravdu. Místo nějaké smysluplné diskuze si chtějí všechno vyřvat. Ať se pak nediví, že si k tomu doktoři vypěstují jistou apatii. Pak uvádí výpovědi těch lidí, ale to jsou jejich subjektivní názory. Do podobných situací se jistě dostali i bílí, ti to jen nemohou svést na rasismus. Takže se mají přijímat doktoři podle barvy pleti a ne podle schopností? No WTF?!!!

PS: Říká bílým „Vy zmrdi“ nebo „něco takového“? Říct tohle bílý o černých, to bylo haló!!!

2719

Odpovědět

To jsem si u té rasy říkal taky, že jisté rozdíly tam prostě jsou. Nevím, jak markantní a v čem, ale jsou i mezi jinými rasami. Akorát to chce pořádně vědeckou metodou zjistit fakta, v čem se průměrně tyto rasy liší, namísto povídaček. A jestli není tato rozdílnost ze zdravotního hlediska zanedbatelná, či se má vzít v potaz...

190

Odpovědět

Na prvním argumentu toho opravdu hodně je. Medicína se skutečně dotýká rozdílů na tak jemné úrovni, že záleží na ledasčem (včetně "nepopsatelného množství zcela individuálních faktorů") takže se dá očekávat, že odhalí i nějaké rozdíly mezi skupinami popsané antidiskriminačním zákonem.
Na druhou stranu, pokud krom těchto reálných rozdílů věří lékaři (sic!) i smyšleným hovadinám, je to problém.
K tomu dalšímu:
Lékař by se měl rozhodovat na základě faktů nikoli zkušeností (to není totéž, zkušenost je zkreslená spoustou psychologických efektů). Pokud nemá relevantní fakta k disposici...tak tu máme problém, a je jedno, jestli se krom jiného projevuje i diskriminací, je to prostě problém.
Dále, nikdo nemůže za to, že lidé jeho rasy chtěli po lékaři léky místo drog, ten lékař tedy nemá v nejmenším právo je za to trestat odepřením léku.
Co se týče řevu, neviděl jsem v tom videu nikoho řvát. Jak jste došel k tomu, že někdo něco řeší řevem? A byla před tím řevem druhá strana otevřená diskusi? Nebo to bylo takové to typické "jsem tichý a slušný=ignorují mne"? Aby bylo jasno, netvrdím, že mám informace z těch konkrétních příkladů, nebo že je máte mít vy. Spíše chci poukázat na to, že vnášíte svůj naprosto nepodložený předpoklad, který vychází vašich předsudků. Což je v diskusi o předsudcích dost na nic.
A to s přijímáním doktorů podle barvy pleti jste si naprosto vycucal z palce, protože to nikdo nenavrhoval. Ani mi to nijak nevyplývá z ničeho, co jste napsal předtím.
S P.S. musím tedy souhlasit, dost hrubé a mimo.

125

Odpovědět

+komunardZkušenosti sice nejsou to samé, co fakta, to souhlasím. Nicméně když člověk nemá dostatek informací pro kvalifikované rozhodnutí, tak jedná podle zkušenosti/předsudků. Kdyby nad vším měli do detailu dumat, tak ošetření jednoho pacienta bude trvat hodiny a na většinu se ani nedostane. Zkušenost nám pomáhá se rychleji rozhodovat. Přečti si od Kahnemana Myšlení rychlé a pomalé.

Oni je za to netrestají, ale vznikne takový bias, který je důsledek chování určité skupiny. Doktoři za to nemohou, ani ti pacienti, ale ti, kteří se chovají nesprávně. A dokud se to bude přehlížet, tak se nic nezmění.

Tak jasně, že něco takového nedají do videa. Ale černoši jsou prostě temperamentnější, než bílí. To je jako čeští cikáni. S většinou se nedá rozumně mluvit. Jakmile jim něco vytkneš, nebo není po jejich, tak se hned hádají. Neustále přehánějí, aby působili na city atd…

To vychází z prohlášení té ženské. V 19:40 říká, že potřebujeme větší diversitu v medicíně. Tedy již nejsou podstatné schopnosti, ale barva kůže, pohlaví a orientace.

38

Odpovědět

+Nepříjemná pravdaTak to, jestli má lékař předepsat pacientovi lék by podle mne mělo vycházet z nějakých medicínských faktorů, ne podle toho jak moc mu je pacient ne/sympatický, nebo jiných sekundárních charakteristik. Pokud to je skutečně tak, že pokud by lékař nestíhal nápor pacientů, protože vyšetřuje, jaké by měli dostat léky (ano, legitimní odpověď je i "žádné"), tak to svědčí o nějakém hlubším problému.

Nemyslel jsem to tak, že to tak ti doktoři berou (kdyby ano, tak by byli fakt hovada), ale že to tak v konečném důsledku funguje. Protože je to tak, že "Osoba A ze skupiny X se nějak blbě chová, a proto osoba B ze skupiny X nedostane to co potřebuje." A to mi přijde jako solidní svinstvo. Že to tak trochu plyne i s lidské mentality, to nečiní o nic méně špatným. Pokud někdo (jakékoli rasy) chodí k doktorovi pro drogy, tak se mu to samozřejmě musí zatrhnout, ale ne tak, že omezíme přístup pacientům, kteří s tím nemají nic společného.

Opět, popisujete mi tu nějaké svoje předsudky, které možná i z něčeho vychází, ale past z unáhlených zobecnění (Skutečně jste zkoušel mluvit s většinou českých Romů?) v tom vidím dost jasně.

Zaprvé dobrovolně přiznám, že ženskou už jsem poslouchal trochu nepozorně. Ale zadruhé, to, že potřebují větší dierzitu v medicíně, neznamená, že mají hledět na tyhle kategorie víc než na schopnosti, ale že mají (jako společnost) zajistit, aby tyhle schopnosti měli lidé různorodí (nebudete doufám tvrdit, že bílý heterosexuální muž je nějak přirozeně nadanější pro to, být lékařem).

62

Odpovědět

+komunard"A to s přijímáním doktorů podle barvy pleti jste si naprosto vycucal z palce, protože to nikdo nenavrhoval."
Ehm, čas 19:40.

22

Odpovědět

+komunardÚspěšnost lékařské vědy je na 70% ( úspěšně se vyléčí správná nemoc - v mnoha případech se během léčení se léčí nejen samotná nemoc, ale i předchozí léčba). Ostatně už i ' lékařské automaty ' jsou úspěšnější v předpovědi rozvoje nádorů než zkušení odborníci, stejný trend lze vidět i stomatologů ( kdy je robot jednoduše přesnější), či jiných chirurgických oborů... Jenže něco jako strojové učení se pochopitelně nelíbí těm, kteří ' to mají vystudované ' a teď by se k nim mělo přistupovat jako k indigovým hrdinům...

03

Odpovědět

Až na to, že většina rozdílů co se nemocí týká je způsobena zdravotním stylem a ne rasou (jiná strava a životní styl, asiati rozhodně nejsou fyzicky nejzdravější protože to mají v genetice), na genetické úrovni jsou tyto rozdíly neměřitelné, doteď se prostě neví, co geneticky způsobuje náš rozdílný vzhled. Ano, černoši, asiati a běloši mají rozdílnou barvu kůže, výšku nebo i míru ochlupení (běloši mají většinou ochlupení více), ale na genetické úrovni jsme si velmi podobní, tudíž přistupovat k černochovi v léčbě jinak než k bílému je prostě blbost. Jasně, si černý, máš menší šanci dostat rakovinu kůže... Ale jen proto, že si černý bych tě neměl vyšetřit, zda rakovinu kůže náhodou nemáš, když máš ošklivé znaménko? To je prostě rasismus a je jedno, zda je podepřený nějakým "faktem"...

A jen tak mimochodem, černoši opravdu nejsou náchylnější k závislostem, to je holý nesmysl, schopnost tvořit si závislost máme úplně stejnou, jen černoši v Americe jsou mnohem více testováni na drogy a narozdíl od bílých, kteří si ve velké míře tuto závislost tvoří legálně (léky od lékaže) se prostě černoch pak takhle dostane do vězení. Co do konzumace alkoholu a alkoholismu pak jasně vede bílý člověk (zase, rozdílné zázemí, běloši prostě raději chlastají, černí raději hulí trávu...). Tyhlety hloupé předsudky nedejbože rasistické "studie" vznikají na základě vyselektovaných informací, které sice pravdivé jsou samy o sobě, ale nelze na nich založit fakta....

63

Odpovědět

Konfirmační zkreslení - prostě už tak dlouho žijí ve víře, že jim všichni ubližují, že mají tendenci si vybírat zprávy a argumenty, které jejich teorii podporují. A nezlobte se na mě, ale tenhle díl byl extrémně nevyvážený. Ani jeden argument proti. John Oliver začíná být jen komická loutka - chci aby dělal videa jako dřív, kdy se na problém díval ze všech stran...

1017

Odpovědět

Je to publicistika, nemusí to být vyvážené.
Je fakt, že nějaký argument protistrany by byl fajn. Ale přiznám se, že moc nevím, kdo by tou protistranou měl být.
Někdo, kdo si myslí že ženy a rasové menšiny by měly dostávat horší zdravotní péči?
Někdo, kdo tvrdí, že se to neděje?

127

Odpovědět

Za chvíli se budou v Americe bílí muži omlouvat za to, že jsou bílými muži.

2120

Odpovědět

A jéje, zase menšiny.. jebnite to už niekto na ostrov, tie ich večné náreky sú príšerne otravné....

1125

Odpovědět

A divíte se, že si stěžují, když co chvíli narazí na individuum jako vy, které jim dá najevo svou duševní malost? To by si stěžoval každý.

86

Odpovědět

+komunarda ty choď s nimi... ježiši kriste, hlavne už dosť nárekov

311

Odpovědět

Ženy jsou menšina?

60

Odpovědět

+SeraphineNo, na procenta jsou většina :D

20

Odpovědět

Ze vsech tech videi z LWT, kde se narazi na rasismus v jakekoli oblasti, je jasna jedna vec. Proste to nefunguje. Ani po vsech tech letech, v 21. stoleti, to proste nefunguje.

22

Odpovědět

Za celý život se mi nestalo že rozhodčí pískal pro tým ve kterém jsem hrál. Ale každý druhý zápas se pískalo proti nám... náhoda? Těžko, spíš mají lidé tendeci vykreslovat se jako chudáci, kterým nikdo nepřeje, svítí jím do očí a fouká protivítr.

127

Odpovědět

Tady se spojilo všechno :) Náboženská úcta občanů ČR směrem k lékařům se smísí s latentním rasismem (dnes se tomu říká odpor k SJW) a voalá - je co číst.
Stále ale marně doufám na video zabývající se diskriminací, které bude mít vysoké hodnocení. Je mi jasné, že se nedočkám. Ale stále doufám.

207

Odpovědět

Až tady někdo z teplomilů přeloží video o diskriminaci bíleho muže, zajisté bude mít video hodnocení 105%.

715

Odpovědět

Nějak nemohu vystát tenhle přístup některých co si myslí že jsou diskriminováni že jsou jiní... Samozřejmě že i takové případy jsou jen mám dojem že za chvíli budou lidi nadávat i v řeznictví protože jsou černí, fialoví nebo s jedním varletem.

Nejlépe to vystihuje závěr tohoto vtipného videa ktare je hezkým příkladem.
"Nikdo mne neutlačuje, jen já jsem kretén"

Homofob na pracovišti

511

Odpovědět

To jsem si říkal u toho, neošetřili je, protože byli černí. Proč neudělali rozhovor s němi? Jestli je náhodou neošetřili kvůli tomu, že se chovali šíleně, vyřvávali, nadávali a pak je ještě museli nechat odvést ochrankou... Měl by se víc soustředit na ty případy, než jen vyslechnout, oni je neošetřili kvůli barvě...

77

Odpovědět

+pav1Omlouvám se, beru zpět, měl jsem se dodívat na konec...

40

Odpovědět

Kdo ví kde je pravda, tenhle žid dělá ze všeho senzaci, ale třeba to je právě tak jak říkají lékaři.
Navíc mi vadí to kompletní odsuzování předsudků jako něčeho špatného. Předsudek je předpoklad na základě zkušenosti a pokud 90% lidí něco dělá v něčí neprospěch, tak mám lepší předpokládat že to dělají všichni, než kvuli tomu abych neurazil 10% dělal jako že to nedělá nikdo z nich a tím se ohrožoval.

720

Odpovědět

Takhle to ale nefunguje.
Předsudky nezískáváme jen ze své zkušenosti, ale přebíráme je i od ostatních, kteří je mohli získat všelijak, a občas i od fiktivních osob (to do jisté míry vědomě filtrujeme, ale některé mechanismy to stejně zohlední).
I když je skutečně vyvozen ze zkušenosti, tak zkušenost je hrozně zavádějící. Pokud z nějaké skupiny znáte třeba 0,0001% (což u těch velkých skupin může být v absolutních číslech docela hodně, třeba když znáte sto Čechů, jste na tomhle čísle), tak nevyvozujete závěr z toho, že 90% "jich" je takových, ale z toho, že 0,00009% jich je takových. To už zní o dost méně přesvědčivě.
A samozřejmě, náš mozek funguje tak, že si pamatuje spíše výrazné (tedy z povahy věci spíše mimořádné) události, a dokonce, pokud máme nějakou "vnitřní teorii" tak nám naše paměť a vnímání bude servírovat především situce, které nám je potvrdí.
Proto se do značné míry přešlo od zkušeností k faktům a datům.

84

Odpovědět

+komunardTo je taky nesmysl, když potkám 100 náhodných lidí v různých situacích na různých místech a jsou příslušníky nějaké společenské skupiny nebo národnosti, tak to můžu s klidným svědomím brát jako reprezentativní vzorek a brát že to co odpozoruju se pravděpodobně z větší části dá aplikovat na dalších 100.
V práci jsem potkával tisíce lidí z německa a jen Turkové(žijící v německu) dělali v určité finanční oblasti problemy a když jich to udělá 8 z 10, prostě at se na mě ten jeden nezlobí, odmítám s nimi fungovat na základě statistiky.
Předtav si že vlastníš firmu co půjčuje peníze a 80% z určitého etnika přestane splácet po pár splátkách nebo lže že to poslal a nedorazilo to. Tak budeš dalším příslušníkům téhož půjčovat dál jen abys neaplikoval předsudek a měl 80% šanci že budeš tratit?

25

Odpovědět

+TroškaNesmysl to není, jednak lidi, co potkáváme, nejsou ani omylem náhodný vzorek populace, jednak pro vytvoření reprezentativního vzorku náhodným výběrem ho musíte mít fakt velký, jednak to ani v nejmenším neřeší ty ostatní připomínky, zejména selektivní paměť.

K vašemu příkladu: Jako bankéř bych si hlídal finanční zdraví svých klientů předtím, než bych jim půjčil, a to bez ohledu na rasu. Možná tím budu mít dodatečné náklady, ale zas tím získám nové zákazníky. Sice to nemusí být ta 100% nejúčinnější metoda, ale pokud jsem fakt bankéř, a ne jeden z těch... podnikatelů, co se specializují na pochybné rychlé spotřebitelské úvěry, kvůli kterým je 10% Čechů v exekuci, tak mě to nepoloží a i podnikatel má jakousi morální povinnost vůči společnosti ve které působí.

21

Odpovědět

+komunardJe to náhodný vzorek vícemeně, potkáváš lidi z ruzných socialních skupin, různého vzdělání a ruzne finanční situace... jejich četnost může přibližně odpovídat četosti v populaci. Na bežné průzkumy se vybírá vzorek 300-800 lidí, at už se jedná o politické preference nebo jiné věci.
V bankovním nebo spíše finančním sektoru máš takové nástroje které fungují na základě předsudků... předsudky vůči podnikatelům, nebo rase. Jako OSVČ jseš znevýhodněn při žádoetsch na pujčky, hypoteky, ač příjem máš stejný nebo vyšší než zaměstanný. Spotřebitelské úvěry moc dobře vím z praxe že v tabulce pro posouzení mají kolonky které nejsou označené a neoficiálně je ti sděleno že pokud se ti klient nezdá a je to třeba rom, tak tam máš napsat 111 a úvěr jde na posouzení kde je automaticky zamítnut aniž by klient pochopil proč i kdyby koukal vyplnujicimu pres rameno, když jsou to důveryhodné osoby napiš tam 777 a úvěr je automaticky schválen. Já osobně jsem nevpisoval nic nebo dával 777, pač mam provizi a nezajímá mě že někdo nesplácí. :D A selektivní pamět mě nezajímá, na té si funguj ty, já vždy hodnotím všechna fakta a nefunguju tak že by 10 dobrých skutků smazalo 2 špatné, pokud si budu pamatovat jen ty 2 špatné kvuli selektivní paměti, dobře protože to je pro mě směrodatné a nejsem povinen někomu podkuřovat.

00

Odpovědět

+TroškaOdpovídat může, ale taky nemusí. Pokud jste knihovník, potkáváte víc nadšených čtenářů, než když jste pomocný zedník.

Pokud si reprezentativitu zajistíte předvýběrem dat, tak stačí vzorek menší, to je pravda, ale o tom se nebavíme.

Institucionální rasismus v bankách mne děsí, ale nepřekvapuje.

To, jestli vás selektivní paměť zajímá či ne, ovlivní její působení na váš úsudek asi stejně, jako skutečnost, že vás zajímá či nezajímá zemská gravitace, ovlivní vaši schopnost létat.

A pokud mi říkáte, že ignorovat cca 85% pozorování, protože nepodporují vaši hypotézu, tak potom neplynou vaše závěry dokonce ani z té zkušenosti, ale čistě z vašeho volního rozhodnutí něco považovat za pravdu, fakta nefakta.

10

Odpovědět

Njdůležitější je cítit se jako oběť.

916

Odpovědět

Kdybych byla muž... protože jsme černí..., samé gender a rasové obvinění, prostě další metoo. Tento pořad je čím dál víc liberálně levicová žumpa.

920

Odpovědět

Ale copak, že by bílej heterák, kterýho se nic z toho ve videu řečenýho netýká a stejně tu mele svoje moudra?

813

Odpovědět

Krátce k té paní s infarktem.... Takže podle ní měla infarkt, podle doktora ne, ten ji poslal domů a je OK. Kdo se teda spletl?

517

Odpovědět

https://www.nytimes.com/2019/02/01/well/live/doctors-women-heart-attacks-scad.html
On se "spletl". O pár dní jej muž zavolal sanitku, odviezli ju do nemocnice, vzala ju mladá doktorka, ktorá hneď usúdila, že je to vážne:
"she underwent an explorative cardiac catheterization procedure and received a devastating diagnosis: She had a critical blockage in the main artery supplying her heart. She would need emergency heart bypass surgery."

273

Odpovědět

+Rezoluto par dni, to je dolezite, to mozes mat aj ty ,ruda spino

319
Další
Používáme cookies, abychom mohli provozovat tuto internetovou stránku a zlepšit Vaši uživatelskou spokojenost. Budete-li pokračovat beze změny nastavení, předpokládáme, že souhlasíte s ukládáním souborů cookies z internetových stránek. Více informací o použití cookies.
OK