Forenzní vědaLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:215
Počet zobrazení:17 339

Forenzní věda má důležitou důkazní roli v mnoha soudních případech. Avšak ne všechny postupy jsou si rovny a některé druhy forenzní vědy jsou spíše pavědou. Jak je tedy možné, že je soudy v USA stále připouštějí. A je testování DNA a otisků prstů skutečně tak přesné, jak si lidé myslí?

Přepis titulků

Zločin – ta věc, kterou v 80. letech téměř vyřešil pes exhibicionista. Avšak tento příběh je o tom, jak za pomoci forenzních důkazů řešíme zločiny. To je ta věc, které jsou plné kriminální seriály. Kulka z těla je nalevo. Kulka z lodi je napravo. Jako dvojčata. Perfektně sedí.

To je shoda. - Máme shodu. - Našli jsme shodu. - Jasná shoda. - Máme shodu. - Shoda! Víte, která opice ho kousla? Otisky zubů odpovídají opici nalezené na místě činu. Páni! To poslední bylo z jedné z epizod, kde postavy ze Zákonu a pořádku natočili díl společně s Opičím zákonem a opičím pořádkem.

Ale v televizi a ve skutečném světě hraje forenzní věda důležitou roli v dokazování. Žalobci si někdy stěžují na takzvaný CSI efekt. Soud očekává, že se v každém případě objeví forenzní důkazy. Problémem je, že ne všechny forenzní vědy jsou tak spolehlivé, jak si myslíme. Zpráva z 2009 od Akademie věd ukázala, že některé forenzní vědy nesplňují požadavky, aby se vůbec mohly nazývat vědou.

A vědecká rada prezidenta loni přišla s tím, že experti často nadhodnocují své důkazní materiály až za hranici toho, co je možné vědou dokázat. O to jde. Netvrdím, že všechna forenzní věda je špatná, protože není. Ale až příliš často je její spolehlivost nebezpečně přeceňována. Z toho důvodu musí experti u soudu říkat jednu velmi přesvědčivou frázi. S rozumným stupněm vědecké jistoty.

S rozumným stupněm vědecké jistoty. S rozumným stupněm vědecké jistoty. S rozumnou vědeckou jistotou. S rozumným stupněm vědecké jistoty? Můžete říct, že je to s rozumným stupněm vědecké jistoty? Ano. Ano, ta fráze zní přesvědčivě. Ale jak prezidentská rada poukázala, ve vědeckých kruzích nemá žádný význam.

Je to jako slovo základní nebo trylek. Nemají žádnou obecně uznávanou definici. Trylkuju? Je to dobře, nebo ne? Zřejmě trylkuju, takže to bude otřesné. A pokud se soudu přednesou chybné závěry, může to mít hrozné následky. Mezi stovkami lidí, kteří byli od roku 1989 zproštěni viny na základě DNA testů, skoro polovina z nich byla uvězněna na základě chybných výsledků forenzních věd.

A za těmito čísly se nachází lidé. Například Santae Tribble byl usvědčen z vraždy a odseděl si 26 let, z velké části díky analytikovi FBI, který tvrdil, že se jeho vlasy shodují s vlasy na místě činu. Jak vám řekne, důkaz byl prezentován jako nezpochybnitelný. Řekli, že moje vlasy se shodují na mikroskopické úrovni.

Takto to prezentovali porotě a porota si byla jistá, že to byl můj vlas. Ale já to chápu. Kdo jiný než FBI expert by toho měl tolik vědět o vlasech? Tedy až na kadeřníka, který dělal účes Amandě Seyfriedové na udílení Oscarů 2009. Dech beroucí vlny bez ztráty objemu a pružnosti. Ohromující!

Ohromující... Ohromující. Ohromující. Ohromně ohromující. Během jeho případu zaznělo, že existuje šance 1 ku 10 milionům, že se jedná o vlas někoho jiného. Hádejte co. Byl očištěn. Když se testování DNA stalo dostupné, jeho právník nechal otestovat všech 13 vlasů. Nejenže žádný z nich nebyl jeho, ale některá zjištění byla neuvěřitelná.

Devět vlasů pocházelo od stejné osoby, pár jich bylo od jiných osob a jeden byl psí. Dva agenti FBI, kteří je analyzovali, nepoznali psí chlup? Byl psí. Byl domácího psa. Já si z toho vyvodil, že ten zločin spáchal pes.

Zaprvé, je úžasné, že se tomu dokáže smát. Ale i kdyby to pes spáchal, nic by mu nehrozilo. Proti vraždícímu psovi neexistuje žádný zákon. Zjistil jsem to ve filmu Můj pes Buddy 9: Jebat chlupatý. Ale ukázalo se, že Tribble není jediný případ, kdy experti FBI přehnaně věřili ve své výsledky. Projekt Nevinna národní asociace obhájců zjistil, že od 70.

let do roku 1999 vedla v 268 případech analýza vlasů k odsouzení, ale v 257 případech, čili v 96 % případů, byla analýza špatně provedena. A bude to ještě horší, protože devět odsouzených už bylo popraveno. To je otřesné. Od analýzy vlasů prováděné FBI byste čekali větší přesnost než od analýzy vašeho známého: "Měl by sis nechat narůst ofinu." Neměl.

Rozhodně neměl. Věřte mi, já bych taky neměl. Poučte se z mých chyb, děti. Zachraňte se. Pro mě je pozdě. A není to jen o mikroskopickém porovnání vlasů, u kterého byla spolehlivost výsledků přeceňována. Ta zpráva, kterou jsem vám už ukazoval, také naznačila nevědeckost některých aspektů analýzy krevních vzorků, stop, projektilů a kousnutí. To poslední musíte znát z frajerských scén, jako je tato.

Trochu 3D magie k zaostření a tady je skus vraha. Ale ne, počítač to označil jako žlutý obdélník! Všichni víme, že žlutý obdélník je největší shodou, kterou vám počítač může dát. Ve skutečném světě je analýza kousnutí velmi subjektivní a nespolehlivá. Prezidentská rada o této disciplíně řekla, že nesplňuje vědecké standardy spolehlivosti. Podle mě je to vědecky řečeno: "Píčovina."

Lidé byly posláni do vězení na základě analýzy otisku zubů, které provádí například Michael West. Analýza otisků zubů je velice přesná. Pokud jde o otisky zubů, West se považuje za mistra. Našel otisky zubů na rozkládajícím se těle z bažiny, na těle, které bylo více než rok pohřbeno, a k usvědčením zločince dokonce využívá analýzu zubů z nakousnutého sendviče.

To zní dost úctyhodně. Spojit otisky zubů vraha s nakousnutým sendvičem. Ale měli byste vědět, že obviněnému se dostalo nového řízení poté, co pitva ukázala, že oběť snědla malý kus sendviče, který odpovídal ukousnutému množství. Ten sendvič byl úplně irelevantní. Mohli byste to dokonce tvrdit, že to doktor West je plný, řekněte to se mnou, sraček.

Toto není jediný problém, který jeho svědectvím vznikl. Existuje pět případů, kdy svědčil ve prospěch obžaloby a kdy byla obvinění stažena nebo později změněna. I sám West tvrdí, že už v analýzu otisků zubů během soudního procesu nevěří. Nemyslí si, že by se to během procesů mělo používat. Ale i přes to, že obhájce zpochybní přesnost, soud nakonec rozhodne, že je tato analýza přípustná.

Hlavním důvodem je, že soudci příliš spoléhají na precedent, který určí, co se porotě smí přednést. Když určitá disciplína byla použita dříve, je pravděpodobné, že ji soudce nařídí znovu. Spoluzakladatel projektu Nevinna poukazuje na to, že rozhodnutí o spolehlivosti vědy bylo učiněno lidmi, kteří toho o ní nemusí moc vědět. Už jsme zažili situace, kde dva vědecky negramotní advokáti přednáší o spolehlivosti vědeckých důkazů vědecky negramotnému soudci, aby 12 vědecky negramotných členů poroty mohlo posoudit důkazy.

A když se nad tím zamyslíte, je to vlastně děsivé. Proces se může zvrhnout do situace, kdy nikdo přesně neví, co dělá. Je to jako kuchařská soutěž pro batolata, kterou moderuje zatoulaná kočka a porotou jsou kozy. Tuňák byl nedovařený a přelitý studenou omáčkou na špagety, načež jsi to celé posypal medovými kroužky.

Bylo to boží! Tím netvrdím, že neexistuje spolehlivá forenzní věda. Otisky prstů a DNA jsou dobrým příkladem. Většinou je považujeme za neomylné, ale je třeba vědět, že tomu tak rozhodně není. FBI zjistila, že analýza otisků prstů může mít falešně pozitivní výsledek v jednom z 306 případů.

Dramatickým příkladem je bombový útok v Madridu z roku 2004. FBI zatkla Brandona Mayfielda z Oregonu, který nikdy v životě ve Španělsku nebyl. Přesto tři nezávislí experti přiřadili jeho otisky k otiskům na batohu útočníka. V ten moment byl úplně v prdeli. Nakonec vyšetřovatelé rozhodli, že tento otisk prstu odpovídá také někomu, kdo v ten moment byl ve Španělsku. Expertům na otisky prstů to vyrazilo dech.

Vždy jsme předpokládali, že otisky prstů jsou velmi unikátní. Ale případ Mayfielda nám ukázal, že části otisků prstů mohou být natolik podobné, že dva lidé mohou být identifikováni jako jeden původce otisku. Ano, ukázalo se, že dva lidé mohou mít natolik podobné otisky prstů, že je nerozeznají ani experti. Nyní jsme takto blízko k prokázání mé teorie, že existuje jen jedno z dvojčat Olsonových.

Pohybuje se tak rychle, až zmate vaše oči. Nevím, zda tato informace nějak prospěje, ale pokud ano, konec se blíží. Lhářko! Lhářko! A potom je tu test DNA. Je to zlatý grál forenzní vědy. Zdá se tím nejspolehlivějším možným důkazem. Ale ne všechny DNA testy jsou si rovny a místa činu mohou poskytnout DNA vzorky různých kvalit.

DNA je velmi křehká a na místě činu se může lehce smíchat. Na místě činu můžete najít louži krve, ale nemusí to být krev jednoho člověka. Čím více druhů DNA se smíchá, tím těžší je určit, čí DNA je původní a čí krev to byla. Ano, ve velké louži krve může být těžké rozlišit, čí krev je čí. To je čirou náhodou premisou mé nové zábavní soutěže Takže si myslíš, že určíš, čí krev je čí ve velké louži krve?

Premiéra je v úterý večer a zdá se, že právě byla zrušena. Problémem je, že i málo kvalitní vzorky DNA jsou porotě prezentovány, jako by byly vysoce spolehlivé. V roce 2003 žalobce v případu dvojnásobné vraždy řekl porotě, že šance na náhodnou shodu DNA s DNA na rukavici je jedna ku 1,1 miliardy.

To je naprosto přesvědčivé. Ale ukázalo se, že se na rukavici nacházela DNA minimálně tří různých lidí. Další analýza pravděpodobnost zmenšila na jedna ku dvěma. Víte co, to se může stát. Lidé si čísla 1,1 miliardy a 2 pletou neustále. Proto stále tvrdím, že mou oblíbenou RnB skupinou je Boys 1,1 miliardy Men. Navíc existuje ještě jeden další fakt, který možná ani neznáte. Zahrnuje vztah mezi policií a samotnými laboratořemi.

Můžete si myslet, že tyto laboratoře pracují nezávisle. Přijmou vzorky a poté odešlou výsledky. Mnoho laboratoří je ovšem blízkých policii. Znají detaily o případu, na kterém pracují. To je může podvědomě ovlivnit. Někdy to není úmyslný podvod. Spíš něco víceméně neúmyslného. Je to jakási představa, že jste součástí toho týmu, že jste součástí tohoto případu a chcete dostat toho zločince.

Ano, ale to není jejich práce. Ani náhodou! Mají být neutrální. Kdyby se rozhodčí přidal k oslavám v koncové zóně, vyvstaly by vám v hlavě docela vážné otázky. Proč jim nadržujete a jak dlouho jste trénoval ten taneček?

Je jasné, že se toho musí napravit spousta. Některé státy zasáhly. Jeden se to pokusil napravit. Prosadili první zákon o nespolehlivé forenzní vědě. Odsouzenci mohou požadovat nový proces, pokud byli odsouzeni za pomoci nespolehlivé vědy. Zní to skvěle a tím pokrokovým státem byl Texas. Ano, já vím, Texas! Kdo by čekal, že Texas povede reformu soudnictví založenou na vědeckých důkazech...

Spíš byste čekali, že povedou národ ve vzpomínkách na Alamo a v počtu dětí pojmenovaných Fotbal. Miluju tě, Fotbale, ale pokud zapomeneš na Alamo, skončili jsme. Bohužel na federální úrovni je pokrok pomalejší. Národní komise forenzních věd se to pokusila napravit. Byla založena, aby ministerstvu spravedlnosti radila o problémech, které jste viděli. Na poslední schůzi promluvil Keith Harward, který strávil ve vězení 33 let za zločin, který nespáchal, na základě důkazu s otisky zubů.

Někdo by řekl: "Jsi svobodný člověk." Nikdy nebudu svobodný. Není to možné. Omlouvám se, pokud se rozbrečím. Strávil jsem víc než polovinu života ve vězení na základě názoru a ega dvou expertů, dvou odentologů. V Pensylvánii nyní probíhá proces, který může skončit trestem smrti, kde soudce povolil analýzu otisku zubů.

Kolik lidí ještě musí být omylem odsouzeno, než si uvědomí, že je to celé kravina. Je to úplně smyšlené. To je dobrá otázka. Je to proslov, který vede komisi k tomu, aby odvedla spoustu záslužné práce. Bohužel tohle byla jejich poslední schůze. Komise byla v dubnu rozpuštěna generálním prokurátorem a xenofobním mimi šéfem Jeffem Sessionsem.

To by nemělo nikoho překvapit. Sessions je bývalý žalobce. Vypadá jako chlap, který při sledování filmu Mrtvý muž přichází vykřikuje: "Dělejte, už ho koukejte popravit!" "Mělo by se to jmenovat Mrtvý muž zdržuje. Dělejte!" Možná právě děláme krok zpět, což může být nebezpečné. Nejenže dostaneme za mříže nevinné lidi, ale viníci budou dál chodit mezi námi.

Pokud to tato vláda nepovažuje za problém, možná bychom měli upozornit další potenciální členy poroty na možné chyby v systému. Možná by to šlo udělat takto. Jakmile se v tomto městě oteplí... začne se vraždit jako na běžícím pásu. Dobrá, seberte vzorky pro laborku.

Není třeba. Podívejte, co jsem našel. Otisky zubů. To je nakousnutý sendvič. Tak tomu říkám... sekaná. Co to s vámi je? Sekaná? Tohle je vražda. - Je to člověk. - Támhle je jeho žena. Jste naprostý kretén!

Je to vyšetřovatel, který nechce hrát podle pravidel. Ty otisky zubů něco naznačují, ale ani zdaleka to není jisté. Řekla byste, že je to s rozumným stupněm vědecké jistoty? Ne, ta věta nic neznamená. Jasný... Způsobuje problémy všem v jeho okruhu. Šéfe, vlas se shoduje s manželkou oběti. Případ uzavřen.

Zpomal, mikroskopické srovnávání vlasů není skutečná věda. Šéfe, udělal jsem mitochondriální DNA test těchto vlasů. Udělala to manželka, co? Případ uzavřen. Bylo tam pět vlasů. Tři byly z kokosu. Dva patřily manželce. Jeden patřil panence. - Ten poslední patřil...

- Manželce. Zlatému retrívrovi. Asi máme vraha. Oběť zastřelili. Jak by pes mohl vystřelit? Je to neposlušný pes. Myslím, že na něj čeká... betonová bouda. Jsme uvnitř budovy.

Jdi do prdele. Nepřestane pokládat nepříjemné otázky o rozumném stupni vědecké přesnosti? Ne. No dobře. Do své práce je opravdu ponořený, ačkoliv plně nechápe, co jeho prací je. Pokud nebudeme zítra něco držet v ruce, návladní bude chtít mou hlavu. Proč by ji měl chtít?

My pro něj nepracujeme. - Co? - My nepracujeme pro návladního. - To chápeš, že jo? - Prosím, řekni nám, že to víš. No jo. Jasně že to chápu. Očividně to vůbec nechápe. Tento chlap toho prostě nenechá. - A co rozumný stupeň... - Prostě mlč. - Dobře. Dělej na tom. - Jasný. A když na něj jeho tým zanevře, v klidu si zavolá posily.

- Snad to bude stát za to. - To bude, pozval jsem si pomoc. Experty, kteří tento případ uzavřou. Mrkejte. Máme tu forenzního zubaře, dvojčata detektivy, prospektora s virgulí, pytel magických osmiček, a poníka, který dokáže vyčmuchat každý zločin. Nic z toho soud nepřipustí. Tři z nich už u soudu vypovídali a ty lidi odsoudili.

- To je ten důkazní sendvič? - Proboha! CSI: Idiot na místě činu. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (35)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Attorney General se nedá překládat jako Generální prokurátor. Generáln prokurátor je fazi slovo, které nemá v češtině naprosto žádný význam. Attorney General je Ministr spravedlnosti USA jinými slovy ten kdo stojí v čele rezortu spravedlnosti a určuje ho prezident USA.

20

Odpovědět

Takhle nějak to funguje i s evoluční vědou. Taky se tam nadhodnocují výsledky. To ale nikoho nezajímá jelikož je mnohem pohodlnější tvrdit že fakta jsou jasná. Hlavně je potřeba ukázat ty fakta. Většinou jsou to jen teorie které nejdou ani potvrdit. Jop, věda.. Rock solid. Úplně bullet / idiot proof.

013

Odpovědět

Uveď příklad.

90

Odpovědět

prečo mi nechce spustiť posledne oliverove videa? treba cez iny prehliadač alebo to bude flash playerom? dik

14

Odpovědět

1. neviem preco sa Oliver cuduje nad Texasom, neuzakonili tam uz aj legalne fajcenie marihuany(aj pestovanie) pred nejakym casom?
2.a to *CSI video na zaver: idiot biely muz, komandovany farebnymi a zenami. jasnee :)

212

Odpovědět

Vážně? A toho policajta z Hawai 5:0 sis nevšimnul?

Vlastně je tam jen jedna "farebná žena", dva muži a jedna evropská žena.

42

Odpovědět

+Heliumneviem co je Hawai 5:0, nejaky zapas?
a preco si dal farebna do ""? ironicky farebna?

14

Odpovědět

+skavenProtože přišel takovej k***t jako ty a použil slovo barevná žena, když si toho normální lidi třeba ani neuvědomili, protože who cares?

30

Odpovědět

Zajímavé téma, jen ten vtip s Olsenovými dvojčaty mi tam nějak neseděl.

43

Odpovědět

Oliver tohle téma už řešil v některých svých předchozích dílech, je to takový vtip, který se prolíná jednotlivými částmi pořadu.

140

Odpovědět

+MithrilJo, já vím, jen mi to už na poprvé přišlo pouze mírně vtipné a s tím jak se to pořád opakuje to klesá a klesá.

52

Odpovědět

Dead meat = sekaná? Vážně?

28

Odpovědět

A hned před tím "bologna" = "nakousnutý"?? Skoro jako kdyby ten překlad nebyl doslovný...

170

Odpovědět

Nepíše se nevine s jedním n? :-)

22

Odpovědět

spravne ... nepise :)

62

Odpovědět

+HabanszLopuch: správně.
Habansz: napsal jsi to vtipně, ale blbě - je-li řeč o 7:47, má pravdu Lopuch a překladatel tam má chybu.

01

Odpovědět

Tak v prvni polovine dilu me bylo uplne jasne, ze tam bude nejaky film, tykajici se tematu :D Uplne se to nabizelo :D

10

Odpovědět

Jakého černocha zase zavřeli že má Oliver potřebu schazovat celou forenzní vědu?

438

Odpovědět

nevinneho člověka

212

Odpovědět

O.J. se přece vrací na svobodu....

A mimochodem právě zfušovaná práce soudních expertů v 90. letech nese stejné znaky jako práce kolegy z Oliverovi "CSI"...

40

Odpovědět

Obrovská pochvala za překlad Paw-lice :D :D

33

Odpovědět

Hlavně se do toho vyšetřovacího/soudního mlejna vůbec nedostat!

00

Odpovědět

U videa jsem si vzpomněl na https://www.csfd.cz/film/418072-making-a-murderer/komentare, kdo neviděl, doporučuji.

11

Odpovědět

"Trylek" whut?

Jinak jasná ukázka toho, že trest smrti je absolutní bullshit...

226

Odpovědět

Trest smrti není bullshit. Jsem pro pokud by všechny důkazy vč. svědků a kamerových záznamů poukazovali na to, že ten čin provedl. Copak by jsi teroristu co přejel naklaďákem lidi na kamerových záznamech a s hromadou svědků neodsoudil?

720

Odpovědět

+nigga666Odsoudil. Nadoživotí v nějakej přísně střeženej věznici, kde by si vězni samozřejmě museli na všechno vydělat prací jako normální lidi. (Proč by si ho odsuzoval k smrti, když už se ti jednou v xy případů podaří dostat ho naživu? Většinou se zabijou sami, takže jim trest smrti asi nepříde tak hroznej.)

Ale každopádně tohle je o úplně jiných případů, kde si vinou nemůže bejt nikdy nikdo 100% jasnej.

151

Odpovědět

+nigga666Odsoudil, ale nezabil. Furt je to smrt člověka a o té by neměla rozhodovat společnost.

00

Odpovědět

Bullshit je odsoudit kohokoliv(samozrejme krom n***u a ciganu tam je to jenom otazka casu) jenom na zaklade otisku zubu, rozboru vlasu...

518

Odpovědět

Trest smrti je bullshit, ve vězení mají bejt dobré podmínky,atd
Už jen čekám až budeme kriminálníkům udělovat vyznamenání.

015

Odpovědět

to čo títo death penalty pro butthurti nechápu a nikdy nepochopia, lebo to presahuje nastavenie ich racionality je to, že akonáhle máš v práve trest smrti proste tam je a jeho uplatnenie by sa neposudzovalo na základe dostupných dôkazov, ale na základe zločinu a jeho okolností. Čiže ak by si mal rozsekanú rodinu na 30 častí a manžela podozrivého z tohto zločinu, prokuratúra by žiadala trest smrti. Žiadnu kameru by si nemal v dome of course, ale dajme tomu, že máš šikovného žalobcu a ex offo advokáta plus obrovskú smolu obžalovaného, ten skončí s injekciou. O 3 roky neskôr vypláva na povrch nová skutočnosť, zistí sa, že policajti využili nátlak na korunného svedka, ktorá pri tom ani nebol, a je nakoniec chytený skutočný páchateľ. A manžel je rehabilitovaný po smrtne. fak of. Trest smrti je odporný prežitok minulosti a som rád, že u nás nie je, lebo je desivé ak by naše skorumpované súdnictvo malo takú moc. A je to rovnako desivé aj v podstatne vyspelejších USA, kde súd je veľmi často divadlo pri ktorom záleží ktorá strana má kvalitnejšieho právnika. A xy prípadov justičných vrážd mi dáva za pravdu. Rád by som vedel akoby sa taký obhajca trestu smrti vyjadroval keby bol hodinu pred svojou vlastnou popravou za niečo čo neurobil.

60

Odpovědět

+vladis271Není to zrovna ono, ale to ani otroctví, ale ty z***i by vevězení měli dřít v dolech a když vyplavou nějaký nový důkazy tak je vyplatit, oživení asi nepůjde že ale věznice viz Brejvik taky není normál.
Rozhodně bych ale zvýšil ochranu lidí co zabili kriminálníka v sebeobraně nebo ve službě. Dnes se policie bojí jen vytáhnout zbraň, nebo když si člověk nastraží kuši proti zlodějům nebo je zastřelí na svém pozemku při krádeži tak má problém on.

20

Odpovědět

U nás stačí k odsouzení názory a domněnky soudních "znalců". Oni mají aspoň tu slušnost zfušovat reálné důkazy. :D

263

Odpovědět

"Flasher dog" na začátku má být asi jako exhibicionista, co se ukazuje v parku ("Eso-peso"), podle toho kabátu. :D

30

Odpovědět

Opraveno, díky.

11
Další