Hollywoodský whitewashingLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
55 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:251
Počet zobrazení:9 481

John Oliver má tento týden opět pauzu, proto přinášíme starší video o whitewashingu ve filmech. Jedná se o výraz, kdy jsou postavy jiných etnik hrané bělochy. A někteří lidé se ptají, proč se tak stále děje?

Přepis titulků

Last Week Tonight se ptá: "Proč se toto stále děje?" Tento týden Hollywoodský whitewashing. Proč se to stále děje? Za týden proběhne udílení Oscarů. Má být kontroverzní. Ale už druhý rok po sobě jsou nominovaní bělejší než yetti ve vánici, bojující s Tildou Swinton. Ale někteří tvrdí, že to není chyba Akademie.

Někteří tvrdí, že Hollywood nenabízí černochům dostatek dobrých rolí. Důvodem může být, že i když tu jsou role pro herce jiných ras, někdy je i přesto hrají běloši. V Princi z Persie, založeném na hře odehrávající se v starověkém Íránu, hlavní roli hraje Jake Gyllenhaal. Ano, Jake Gyllenhaal. Bílý Američan se švédským příjmením má hrát Prince z Persie, který pochází z Persie.

Ale to není jediný případ. Loni Emma Stone hrála poloviční asiatku Allison Ng ve filmu Aloha. Aloha zřejmě znamená: "Dobrý den, na shledanou a děláte si ze mě prdel?" Když Hollywood potřeboval herce do filmu Exodus: Bohové a králové, tak věděl, co musí udělat. Mojžíši, Ramsesi, vyrůstali jste skoro jako bratři.

To je chlap z Austrálie a Británie. Předstírají, že jsou to lidé z Egypta, státu v Africe. A pokud to nestačí, nepropásněte Bohy Egypta, kde hraje Skot. Já budu vaším jediným bohem. Páni, to je nejbělejší Egypťan od dob této čtveřice. Ale není to nic nového. Bílý herci brali role hercům jiných etnik během celých dějin Hollywoodu.

John Wayne hrál dobyvatele Čingischána. Tvá zrádná hlava není v bezpečí. Třeba i neportorická Natalie Wood jako Marie ve West Side Story. Buenos noches. A také mnoho rolí, kde běloši hráli asiaty, například Marlon Brando. Sakini je mé jméno, bavič je mé povolání. A pak samozřejmě toto.

Je to výkon, který New York Times v roce 1961 označil jako "velmi exotický". Děláte si legraci? Rozhodně není nouze o bílé herce, kteří hrají postavy jiných etnik. Historická postava, kterou hrajete, nebyla bílá? V pohodě. Současná postava, kterou hraješ, není bílá? Pohoda.

V kresleném filmu, podle kterého film je, se běloši neobjevují? V pohodě. Vaše postavy se jmenují Esteban a Clara Trueba a film je natočen podle knihy od Isabel Allende? Tudy, Jeremy Ironsi a Maryl Streepová. Ale i když se asiat dostane k hlavní roli, hádejte co udělají v pornoparodii? V pohodě, to zvládnu.

Ne, svoje péro z toho vynech. A když jsou z toho filmaři obviňováni, jejich obhajoba není ani moc o bílé a černé, ale spíš o zelené. Režisér Riddley Scott řekl časopisu Variety, že nemůže žádat o rozpočet filmu 140 milionu dolarů a říct, že hlavním hercem je Mohamed kdovíkdo z bůhví odkud. Jo, potřebujete bělocha, aby si zahrál tuhle postavu, ať už je to kdokoliv.

Možná by to nebylo natolik probíráno, kdyby se kdykoliv, když barevný herec získá tradiční roli bělochů, z toho celá země neposrala. Zobrazení černého Stormtroopera v prvním traileru na Star Wars: Síla se probouzí vyvolalo dost pozornosti na sociálních sítích, a dokonce i rasistické komentáře. Některé lidi naštvalo, že herečka hrající postavu je Afroameričanka. Měl být prvním černým Bondem. Ale autor novel o Bondovi řekl, že Elba vypadá moc obyčejně.

Ano, pokud jste černoch, který se občas dokonce obléká jako francouzský Waldo, lidé budou stále tvrdit, že vypadáte moc obyčejně. A to ani nezmiňuji, jak filmy o menšinách neustále vystrkují do popředí bělochy. Jak máme věřit tomu, že je Tom Cruise poslední samuraj? Tento chlap je poslední samuraj? On? Tento chlap je poslední samuraj? On? Je to poslední samuraj. Polibte si!

Pokud lidé budou tvrdit, že v Oscarech je tolik bělochů, protože pro ostatní nejsou role, pamatujte, že Akademie oceňuje postavy Oulan, Billy Kwan a Louis Molina hrané Louisou, Lindou a Williamem. Možná proto se budete ptát: "Hollywoodský whitewashing. Proč se to stále děje?" Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (67)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jak normálně s Oliverem souhlasím, tak tady nemůžu. Nelíbí se mi, jak v každým filmu nebo seriálu musí být nějaký černoch, gay, atd. aby to nebylo ,,diskriminující". Vždyť tím se mezi námi pořád rozlišuje, a to je taky forma diskriminace. Nehledě na to, že starověcí Peršané a zřejmě i egypťané byli bílí, tak proč tam neobsadit bělochy. Pokud se ukázali tito herci být pro tu roli lepší, určitě to nebylo kvůli jejich barvě pleti.

00

Odpovědět

Už k tomu bylo hodně řečeno, nebudu se opakovat. Jen jednu věc - Starověcí Peršané byli z větší části bílí a modroocí. Tým Olivera stojí, co se týče faktů, obecně za hovno. A některé problémy Američanů by měli zůstat v Americe, tak se chvíli zamyslete, nad relevancí toho, co překládáte, pro českého diváka, kterému je rasová přecitlivělost úplně u p****e. Děkuji.

134

Odpovědět

Nějaké důkazy by nebyli? Těch několik zlomků DNA dokazuje jediné a to že v populaci starověkých peršanů se vyskytovala Haploskupina R (Y-DNA) přesněji řečeno Haploskupina R1a. Haploskupina R1a se vyčlenila z haploskupiny R1 pravděpodobně na území Jižní nebo Západní Asie. Její rozšíření je spojováno s mohylovou kulturou, která osídlila Evropu po ústupu ledovce. Tato kultura byla šiřitelem indoevropských jazyků, dále je známá domestikací koně. V novodobé historii se haploskupina R1a šířila s migrací Slovanů. V Norsku nyní tvoří modroocí zhruba 80 procent obyvatel avšak haploskupina R1a je přítomna pouze 23 % obyvatelstva. V Česku má kolem 40 procent lidí modré oči avšak haploskupinu R1a má 60 % obyvatel. Tudíž tvrdit že většina starověkých Peršanů byla modrooká je zcela nepodložený nesmysl.

42

Odpovědět

A proč je tedy většina uměleckých forem (od soch po básně) zobrazuje jako černovlasé, černovousé, černooké chlápky?

11

Odpovědět

Pro českého diváka, který vyskakuje z křesla i při černochovi v letáku, mi to přijde docela relevantní, ostatně viz hodnocení :D

121

Odpovědět

Napadlo mě při téhle příležitosti připomenout pár kvalitních nebílých herců, kteří mě zrovna spatra napadli:

Will Smith https://www.csfd.cz/tvurce/27-will-smith/
Morgan Freeman https://www.csfd.cz/tvurce/92-morgan-freeman/
Samuel L. Jackson https://www.csfd.cz/tvurce/425-samuel-l-jackson/

Pokud máte někdo svého oblíbeného, klidně přihoďte.

42

Odpovědět

Denzel Washington (American gangster, Malcolm x)
Wesley Snipes (blade, sniper)
Laurence Fishburne (matrix)
Jamie Fox (Ray, Django Unchained)

- Jamie Fox zahral Raya tak dobre, že by som ho zaradil kľudne medzi top 20 najlepších hercov vôbec, nielen n*********h...
- Najradšej z negrov mám ale Denzela Washingtona.. proste klasik...sympaťák

93

Odpovědět

LOL to je fakt kkt, než se začne otírat o "posledního samuraje", měl by si aspoň zjistit o čem ten film vlastně je...
https://www.csfd.cz/film/43582-posledni-samuraj/prehled/

121

Odpovědět

Jenže ten "poslední samuraj" právě NEBYL Američan, ale Francouz (https://en.wikipedia.org/wiki/Jules_Brunet).

Aspoň se zkus zamyslet, na jaké historické období se film odkazuje, na tzv. Boshinské války, které proběhly mezi lety 1868-1869. Proč je tedy zobrazeno "Japonsko 1870", z historického hlediska vlastně už doba, kdy japonský císař měl moderní armádu západního střihu (rozuměj vybavenou zadovkami a dělostřelectvem).

114

Odpovědět

+orcinusorca2017To je jedno, historii Japonska příliš neznám, jde o ten film: "Na pomoc cisárovi prichádza veterán americkej občianskej vojny, kapitán Nathan Algren (Tom Cruise), ktorý so sebou prináša nielen najnovšie zbrane, ale aj ochotu a vôľu naučiť cisárovu armádu s nimi zaobchádzať. Po úspešnom tréningu nastáva prvý ostrý stret so samurajskými bojovníkmi, ktorí ale Algrenom vycvičenú armádu dokonale rozprášia. Zranený Algren sa ocitne v ich zajatí. Namiesto istej smrti však dostane možnosť spoznať samurajský spôsob života, ich kódex a motiváciu." a nejde o to jestli poslední samuraj byl Francouz či Američan, ale že to nebyl Japonec...

55

Odpovědět

+El DiaboloJenže už základní premisa (tedy Američan má naučit císařovu armádu-zobrazena jako banda rolníků, která zbraň nikdy neviděla-je prostě chybná; naopak císařskou armádu tvořili samurajové, kteří spravovali Satsumské dominium (rod Tosa), nebo Chošuské dominium (rod Mori)).

Tedy jednalo se o válku mezi samuraji a z těch, co stáli na správné straně se později stali generálové japonské armády. A také způsob boje "severní Aliance" nebyl hrdinný samurajský, ale povětšinou na způsob teroristické akce (zvláště když Britové dovezli tzv. Gatlingův kulomet).

46

Odpovědět

+orcinusorca2017Jestli se nepletu tak tenhle film v podstatě vypráví o Sacumském povstání a hlavně o Bitvě o Širojamu, což byla poměrně zásadní událost v Japonských dějinách, kdy se část samurajů hromadně obrátila proti císaři, protože zrušil jejich stav. Mě osobně opravdu nasralo, že tam hraje Tom Cruise hlavní roli. Ale třeba se mýlim, kdyžtek mě někdo opravte.

00

Odpovědět

+El DiaboloPoslední samuraj herec Ken Watanabe což by měla být ústřední postava filmu a ne herec Tom Cruise ten byl jen veterán americkej občianskej vojny a vypravěč. V žádné části filmu se z Tom Cruise nestane samuraj.

42

Odpovědět

+Alberto123Jo asi máš pravdu, je to už hodně dlouho co jsem to viděl...

11

Odpovědět

+orcinusorca2017Proč nepoužíváš buď českou transkripci a nebo oficiální transkripci japonštiny do latinky Kunreišiki rómadži? Na revidovaný Hepburnův přepis ti kálí pes, ty rozumbrado.

37

Odpovědět

+SvalnatejNešlo náhodou o to, že do role amerického samuraje obsadili herce, který už je známý z X jiných filmů? Podle mě to navazovalo na kritiku obsazování čelních rolí slavnými herci.

00

Odpovědět

+Tsk tsk tskKdy se podle tebe ve filmu stal s toho amíka samuraj? Kdy přísahal císaři věrnost? Odpověd na obě otázky je nikdy. Posledním samurajem je myšlen herec Ken Watanabe. Samurajové jsou v závěrečné bitvě pobiti a Algren i Katsumoto utrpí těžká zranění. Algren vyhoví Katsumotově prosbě, aby mu pomohl ukončit život rituální sebevraždou. A tak umírá poslední samuraj na bojišti. Na plakátech je vyobrazen Tom Cruise v samurajském brnění a nad ním je nápis poslední samuraj, proto si mnoho lidí myslí že on je tím posledním samurajem což ovšem není.

80

Odpovědět

+Tsk tsk tskNešlo.

00

Odpovědět

+SvalnatejPripomina mi to posledneho mohykana :D Kde posledny mohykan nieje hlavna postava ;)

30

Odpovědět

+HadatkoPřesně.

10

Odpovědět

Možná, že to bude jen byznys. Každý dostane co se mu líbí a když se dívám na americký filmy kde hrajou samí černoši tak je to tak trapný jako 6x Eddie Murphy v jedný scéně.

91

Odpovědět

S velikostí penisu klesá IQ

41

Odpovědět

Odpovědět

Hele nemohly by jste si tyhle keci strciot treba za klobouk? Ja nejsem zadnej rasisita ja nenenavidim vsechny rovnym dilem takze si myslim ze je to v pohode. Ale tyhle alibistycky keci mi uz vazne lezou krkem. UUU se cernej nikdo me nema rad nemuzu si zahrat ve filmu buhu. Spis me sere ze cpo cernochy i tam kde nemaji hystoricky co delat jenom aby uspokojily dnesni korektnost. Naposledy me to nastvalov ve filmu Krala Artus legenda o meci. Muezete mi nekdo rict kde by se tam vzal cernoch kterej je nejlepsi kamos krale a vede vejsoko??? Kura v te dobe kdyz uz by tam cernoch byl tak maximalne uklizi hnuj ze staji. Ale spis by se na nej lidi chodili koukat jako na zjeveni. Nebo by ho upalily jako dabla cernyho. Prekrucovani historyckych udalosti aby zapadli do dnesni politicke korektnosti to se na to muzeme rovnou vysrat. Hlavne ze mame ve filmu vsechno viz treba nova verze 7 statecnych. Vede je cernoch maji tam aziata indiana ale chybi jim tam mexican a nevsimnul jsem si gaye ani transgeder osoby. Tak to snad napravi priste ve snimku: 7 lidi kteri se potkaly ve filmu a nemaji spolu nic spolecneho jen to ze vyhovuji standartu dnesni doby.

397

Odpovědět

Asi ti to ještě neřekli, ale v té době se římská říše rozpínala od Británie po Sýrii a od západního cípu Maroka po Krym. Takže černoch v této době není nic moc překvapivého.

514

Odpovědět

+orcinusorca2017Tvl ty se prober to co jsi napsal je pravda, ale i v dobe rimske rise byli cernosi jen otroci a rozhodne nebyli v senatu kam by je urcite dneska filmari nacpali jenom aby jim udelali radost.

138

Odpovědět

+Pipe McPiepA kdo to vlastně byl Aemilianus?

54

Odpovědět

+Pipe McPiepTakže sis nevygůgloval, že to byl maorský senátor, později i císař. Jo a slavný Septimius Severus byl berberského původu-takže také Afričan.

86

Odpovědět

Ty kráso. Vadil ti tam černoch, ale 200 metrů vysoký mamut chrlící plasmu byl v klidu? Toho si z historie taky nějak nepamatuji.

152

Odpovědět

Opravdu někdo řeší takové sračky? Když je film určený pro západní svět, tak je logické, že se většinou obsazují bílí herci.
Jediné, co opravdu nefunguje, jsou ženské role tam, kde se vůbec nehodí.

206

Odpovědět

Takže tě nezajímá, že ministr Herman posílá z tvých daní peníze hercům na projekty typu WIlsonov (právě typický příklad whitewashingu), nebo distributorům na projekty typu Neruda.

03

Odpovědět

+orcinusorca2017Kdyby mě štvalo všechno, co s našimi penězi politici provádí, tak jsem dost nešťastný člověk :)

10

Odpovědět

white guilt
how is this still a thing

232

Odpovědět

Postava ze Hry o Trůny v knize: http://awoiaf.westeros.org/images/2/2d/Areo_Hotah_by_henning.jpg
Postava ze Hry o Trůny ve filmu: http://pm1.narvii.com/6499/ca913054e986640289faf07914282acca448c7f6_hq.jpg

Podle autora George R. R. Martina a jeho světa se lidé pocházející z Letních ostrovů poznají tak, že jsou černí. Seriál to ale podělal tím, že tu myšlenku naprosto zničil a černí se vyskytují mezi každou národností.

153

Odpovědět

Prostě je mnohem víc bílých herců než černých, natož jiné barvy. A ještě k tomu známých / zkušených / dobrých. No a už vidim, jak v hollywoodskym filmu s obrovskym rozpočtem hrajou dvě hlavní role Egypťani. Krom toho, role se vždy obsazují typově: chcete drsňáka s akcentem - černoch, chcete vlka z wall street - běloch.

36

Odpovědět

Hollywood obsadí bělocha do POC role, která je založena na reálné postavě nebo reálném etniku: "Co brečíte!" "Obsadili toho nejlepšího na konkurzu!" "Točí to bílí pro bílí!"
Hollywood obsadí POC postavu do fiktivní role/fiktivního/nespecifikovaného národa: "Co to je za sračku????" "V komiksu je bílej" "Obrácenej rasismuuuus!"
Ne, vážení. Obsadit bělocha do role asiata nebo mu dělat black face je prasárna a doufám, že s tím Hollywood laskavě brzy přestane.

611

Odpovědět

A Karel Roden nebude mít co žrát :D (Nebo se nebude říkat, že nejďábelštějším národem nejsou Rusové, ale Češi).

80

Odpovědět

A nebude to spíš tím že běloši jsou lepší herci a víceméně lepší ve všem?

2820

Odpovědět

Blbější video jsem tu už dlouho neviděl.
1. Dané filmy vznikají v rámci Euroatlantické civilizace, což je civilizace bělochů, takže logické, že hlavní protagonisté jsou běloši. Když film natočí Afričané nebo Asiaté, tak si do hlavní role obsadí příslušníka své rasy. Video hlavně staví na filmu Exodus a Bohové Egypta. Starověcí Egypťané náleželi k europoidní rase. Černoši pro ně byli Núbijci a vedli s nimi válku. Ano, Núbijské říši se podařilo Egypt jednou dobýt a pak byli černí faraoni, ale toto období trvalo jen 100 let. Zde třeba článek, který se etnickému složení starověkých Egypťanů věnuje: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/veda/2136687-vedci-rozlustili-dna-starovekych-mumii-nemely-s-dnesnimi-egyptany-temer-nic-spolecneho

2. Video nějak pozapomíná na blackwashing, který je mnohem častější a v poslední době velmi extrémní. Vzpomeňme na černého Heimdala, ve filmu Bohové Egypta byl zase černý Thoth, v seriálu American Gods byl černý Anůbis a Thovt. V seriálu Drakula, Peany DredFull, The Frankenstein Chronicles, které se odehrávají ve Viktoriánské anglii hrají černoši, v jednom dokonce právníka. V dalším seriálu (nevzpomenu si na jméno) hraje černoch dokonce chirurga. Zmíněný černý Stormtrooper. V Hobitovi v Jezerním městě jsou černoši. V seriálu Preacher hraje Tulip černoška, i když v komiksu je to blondýna. Seriál Once Upon a Time hrají pohádkové bytosti z Evropské mytologie černoši. Film Sebevražedný oddíl. Postava, kterou hraje Will Smith, je v originále běloch. Pojďme do Evropy. Historický seriál The Hollow Crown, kde Anglické krále hrají černoši. 15 anglickou královnu hraje padesátiletá n*****e. Seriál Still Star-Crossed odehrávající se v renesanční Itálii a je adaptací Romea a Julie kde hrají jeden rod černoši. A co teprve dokumenty: Poslední bojoví králové Evropy, Nejkrvavější Britská dynastie, Wilém Dobyvatel, tam všude hrají černoši i když se odehrávají ve středověké Evropě. Zmizelý konkurent Egypta Faraona Tutmoseho hraje černoch. A to je jen pár věcí, na které jsem si vzpomněl. Neustále cpou černochy všude, jako by to bez nich ani nešlo.

3. Souhlasím s tím, ať obsadí do filmu černocha, ale jen tam, kde to dává smysl nebo to příběh přímo vyžaduje, přičemž je logické, že drtivá většina hlavních protagonistů budou běloši.

5510

Odpovědět

Nebudu se ani z daleka vyjadřovat ke všemu, pouze k tomuto: "Starověcí Egypťané náleželi k europoidní rase."
Tohle tam nikde nepopírají, ovšem tahle informace neznamená, že staří Egypťané byli bílí blonďáci, jak si možná představuješ, koneckonců Arab nebo Ind je taky europoidní rasa.

915

Odpovědět

+blablablablaad 3. A co třeba Hvězdná pěchota? Autorova pointa příběhu byla, že Juan RIco byl Filipínec. Ve filmové verzi byl "přesunut příběh" do Buenos Aires, ale přesto jsou první scény typické pro americkou (od Neila Patricka Harrise přes Dinu Meyer po Denise Richards), nikoli pro španělskou střední školu.

35

Odpovědět

Jo a mimochodem. Film Čingischán se asi těžko dá pokládat za klenot euroatlantské civilizace. Přesto je hlavní role svěřena Omaru Shariffovi (syrsko-libanonské kořeny) a sekunduje mu Francoise Dorléac (ano, Francouzska).

A proč by ve filmu Drakula nemohl být černoch, když bylo otroctví zrušeno v Británii v roce 1833, ale seriál se odehrává o dvě generace později. Stejně tak ostatní seriály z viktoriánské Anglie.

Seriál Once Upon a Time vychází z mytologie Walta Dysneyho, nikoli z evropské mytologie (mimochodem Popelka je převyprávěný příběh o ČÍNSKÉM svazování kotníků, tedy opět neevropská mytologie).

58

Odpovědět

Jo a ten "černý Heimdall" pochází z kreslené série Thor: The Mighty Avenger (https://comicvine.gamespot.com/images/1300-4833937)

66

Odpovědět

Abusir el-Meleq byla křižovatkou kultur ze Západní pouště, oblasti Palestiny a kultur z jižního Egypta. Většina egyptské populace má dnes arabský původ. Původní obyvatelé koptové jsou pravděpodobně nejstarší Egypťané, dnes tvoří přibližně deset procent egyptské populace. Otázkou jak reprezentativní Abusir el-Meleq je z pohledu starověkého Egypta jako celku a jak jsou reprezentativní vzorky z tří mumií jež měli vyšší společenské postavení. Egypt je velké místo a jiné oblasti mohou mít zcela jiný genetický mix.

33

Odpovědět

Blabla: Představ si, že zrovna takový Ramesse II. byl blonďák. Někde jsem to četl, ale už jsem to nedohledal, ale stačí se kouknout na jeho mumii a uvidíš blonďaté vlasy. Takže když se zaměříme na herce ve filmu Exodus, tak herec hrající ho by na něj i seděl. Mojžíš je asi moc bílý, ale to lze tolerovat, vzhledem k tomu, že film vznikl v rámci euroatlantické civilizace. U filmu Bohové Egypta se jedná o bohy a tak se dá pochopit, že jsou bělejší, než běžná populace.

orcinusorca2017: Co se týče hvězdné pěchoty, tak tam ta úprava lze opět přiznat tomu, kde film vznikal, kdyby ho natočili Afričané, tak si příběh přesunou do Afriky a obsadí černochy.

Ano, nějací černoši tam jistě byli, ale jednak to procentu výskytu bylo malé a rozhodně to nebyli študovaní právníci a lékaři. Pravděpodobnost výskytu je mizivá.

Co se týče Once Upon a Time:

1. nevychází z mytologie Walta Dysneyho, jelikož jsou tam i postavy o kterých animáky nedělal.
2. Dané pohádky, které WD animoval, nevymyslel a vychází z Evropského folklóru.
3. I v těch jeho verzích jsou to bílé, europoidní postavy.

Heimdall je severský bůh a jako takový je to skandinávský typ. Ano, i v komiksu je černý, ale dokazuje pouze to, že už to zmršili v daném komiksu a už je to špatně tady.

Alberto123: Ano, drtivá většina současné Egyptské populace tvoří Arabové, ale o nich zmíněné filmy nevypráví. Vypráví o původních Egypťanech, kteří zbudovali tamní civilizaci. Současná populace Egypta tam přišla až v sedmém století, kdy se Arabové vydali z Arabského poloostrova šířit islám. Nejedná se o výsledky založené na 3 mumiích, ale 90. Pro určení původu stačí mitochondriální DNA a to už je dostatečně velký vzorek.

31

Odpovědět

+Moor8Ze 151 mumií se podařilo získat mitochondriální DNA z 90 jedinců a celkovou DNA ze tří osob. Mitochondrie nesou jen několik genů, ale jsou tak hojné, že je často snadnější najít jejich DNA než jediný celý lidský genom. Mitochondriální genomy jednoduše nezaznamenávají genetický příspěvek otců. Genom, který obsahuje DNA od obou rodičů, je mnohem informativnější protože obsahuje jak celou genovou sekvenci matky tak i otce. Proto se genetická studie vedená Johannesem Krausem (profesor archeologie a paleogenetiky) soustředila především na tři mumie z nichž získali celý genom, tyto genomy překvapivě vykazovali výraznou genetickou kontinuitu. Mumie byli pohřbeny v Osirisově chrámovém okrsku tudíž se nejednalo o prosté egypťany. Jinak To je možné že Ramesse II byl blonďák. Testy DNA zjistily, že mužští předkové slavného faraóna Tutanchamona přišli od Černého moře. Nejsou to první faraoni s předky mimo Egypt.

04

Odpovědět

+Moor8Až na to, že film Thor je adaptace komiksu, ne mytologie, tudíž by zmršenost byla dělat casting podle mytologie a ne podle komiksu. Pokud je špatně, že je Heimdal černoch, tak proč se nerozčilujete, že Sif nemá zlaté vlasy, Loki není Thorův strýc a Odinův pokrevní bratr, Laufney není Lokiho matka, ale otec, a Loki za celou dobu neporodí ani jedno dítě. A Thor se ani jednou nepřevlékal do ženských šatů. A nemá vůz tažený kozlem.

23

Odpovědět

Ano. Heimdal je velmi nepřesný, neosadili do jeho role berana.
U Egypťanů není VŮBEC jasné, k jaké rase patří a jestli vůbec toto etnikum ještě existuje, nicméně určitě nebyly bílí ve smyslu "Christian Bale"
Add American Gods:"Jakmile zkončila válka, trvalo jen chvilku, a už si nikdo nevzpomínal na doby, kdy nás nebrali jako černochy" AG, strana 101, vydání z roku 2001, říká pan Ibis (Thoth).
Černé viktoriánské dámy: http://wolviecat.tumblr.com/post/133120945364/ithelpstodream-photos-of-women-of-color-from
Černý právník: https://en.wikipedia.org/wiki/Macon_Bolling_Allen 1846 složil zkoušky, viktoriánská éra: 1837 až 1901
Prvního černého chirurga jsem sice nenašla, nicméně Daniel Williams https://en.wikipedia.org/wiki/Daniel_Hale_Williams provádí operaci srdce roku 1893, tedy stále za vlády Viktorie.
Ve zkratce - černochy opravdu nevynalezli až v 50tých letech.
Ad Finn (černý stormtrooper): Proč by nemohl být černý? Stormtroopeři byli vybíráni ze všech koutů galaxie a Imperium (potažmo First oder), přes své jasné odkazy k nacismu, NIKDY nebylo založeno na základech nadřazenosti bílé rasy. A pokud snad chcete argumentovat původní klonovou armádou, tak klonoví vojáci jsou klony Jango Fetta (herec je polynésan, tedy ne běloch)

23

Odpovědět

+WolviecatAlberto123: pro určení původu, stačí mitochondriální DNA. Na základě ní lze určit etnickou příslušnost a tedy ta je podstatná a tu měli z 80 mumií, což je dostatečně velký vzorek.

Wolviecat: Vím, že je to adaptace komiksu a že tam je černý, ale to už je špatně tam. Pokud si někdo zvolí za prostředí severoevropskou mytologii, tak by se jí měl aspoň rámcově držet. Nemusí to být do detailu přesné, to ostatně nejsou ani historické filmy, ale zase nejde stavět úplně všechno na hlavu. A to platí jak pro komiks, tak pro film. Nebuď extrémista! Jeden extrém je se bezmyšlenkově držet původního zdroje a druhý extrém je zase úplně kašlat na podstatu věci. To platí i pro American gods.

Je ZCELA jasné, že původní Egypťané patřili k europoidní rase. Máš tisíce, možná miliony mumií a k určení rasy se stačí kouknout na lebku. Pravděpodobně máš na mysli národnost, tam už je to náročnější a o tom pojednává mnou postnutý článek. A ano, nebyli bílí ve smyslu "Christian Bale". Leč měli k němu blíže, než k černochům. Navíc jak už jsem psal, tak film vzniká v rámci Euro-atlantské civilizace a tak se dá pochopit jisté přiblížení. Navíc Bale tam nehraje Egypťana, ale žida.

Co se týče černochů ve viktoriánské Anglii, tak se u tebe projevuje tak zvaná past stoprocentnosti. Ono nic není stoprocentní, dokonce ani jedna plus jedna není vždy dvě. Přesto fakt, že je nějaký jev v jednom z tisíce či milionu případů jinak na podstatě věci nic nemění. Rozhodně neplatí 999 < 1. Tedy i když černochy nevynalezli v padesátých letech a jistě se nejde i nějaký významný černoch z doby viktoriánské, tak jejich podíl se bude limitně blížit nule. Tedy pokud někdo vezme takhle malou pravděpodobnost a využije ji, tak je nasnadě otázka, proč to dělá? Odpověď je jasná, jen proto, aby tam byl černoch, což je rasistické a pokud toto obhajuješ, jsi rasistka. (je o to hloupější, že chceš zvýhodňovat jinou rasu, než svojí)

Co se týče těch černých dam, tak to nejsou dámy z Anglii, ale z nějaké jejich kolonie, tam jistě byli i významní domorodí obyvatelé. Co se týče toho Williamse, tak už podle fotky je to klasickej černoch :D

Co se týče Stormtrooprů, tak jsou to klony a jako takoví, mají být všichni stejní, tedy Hispánci, i když to tam přidali až v epizodě 2.

31

Odpovědět

+Moor81)Jen etnickou příslušnost matky.
2)"Je ZCELA jasné, že původní Egypťané patřili k europoidní rase. Máš tisíce, možná miliony mumií a k určení rasy se stačí kouknout na lebku." Není to jasné. Proto ti doporučuji si přečíst tento odkaz https://en.wikipedia.org/wiki/Population_history_of_Egypt .

02

Odpovědět

Si dělaj p***l? Je to přesně naopak. Ať už v mega filmech, nebo DC seriálech.

287

Další