Jaderný odpadLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:224
Počet zobrazení:19 928

Jaderná energetika a výroba jaderných zbraní za sebou nechává spoustu jaderného odpadu, který se musí někde skladovat. Ale jak uvidíte, o trvalém uložišti jaderného odpadu se v USA mluví už desítky let, ale zatím stále žádné nevzniklo. Co vše tomu brání?

Přepis titulků

Jaderný odpad – nejhorší typ odpadu, do kterého mohou mývalové vlézt. Všichni víme, že je nebezpečný. Hlavně díky těmto filmům. Šikanovali ho, dokud neprožil děsivou nehodu, při které spadl do jaderného odpadu. Nyní se z něj stal Toxický mstitel – první superhrdina zrozený z jaderného odpadu.

Jeho tvář je tak děsivá, že vám ji nemůžeme ukázat. Musíte zajít na ten film. Upřímně, film vidět nemusíte, jeho obličej není tak děsivý. Tady ho vidíte. Je to zlé, ale je tak ošklivý, až je díky tomu téměř roztomilý. Jako by někdo rozehřál svíčku ve tvaru buldočka. Ale jde o to, že jaderný odpad, radioaktivní a toxický vedlejší produkt vznikající v elektrárnách a při výrobě bomb, je velmi nebezpečný.

Spojené státy ho mají spoustu. Více než 71 000 tun jaderného odpadu se nachází v našich104 jaderných reaktorech. Shromážděte všechny tyto vyhořelé jaderné tyče, a získáte hromadu velkou jako fotbalové hřiště a 6 metrů vysokou. Nebo byste mohli vytvořit hromadu velkou jako dvě hřiště a 3 metry vysokou. Nebo půl hřiště velkou a 12 metrů vysokou.

Nebo 20 fotbalových hřišť velkou a 30 cm vysokou. Jde o to, že máme spoustu jaderného odpadu a je sranda si s ním hrát. To je pouze odpad jaderné energetiky. Také máme více než 378 milionů litrů tekutého jaderného odpadu z výroby zbraní. Odpadu můžete žít blíže, než si myslíte. Každý třetí Američan žije v okruhu 80 km od velkého množství jaderného odpadu. Například plutonium je smrtelně nebezpečné a zůstane tu s námi neuvěřitelně dlouho.

I mikroskopické pozřené množství plutonia je smrtelné. Jeho charakteristikou je, že má extrémně dlouhý poločas rozpadu. Plutonium 239 má poločas rozpadu asi 24 tisíc let. Ano, 24 tisíc let. A to je jen začátek, zabere 10 poločasů rozpadu, než přestane být plutonium nebezpečné. A to je 240 tisíc let. Tato jednotka času je známa jako jeden Anglický pacient.

A jak každý dospělý Američan se sbírkou panenek jednou zjistí, pokud chcete něco vlastnit nepříjemně dlouhou dobu, musíte to uložit na vhodné místo. Už nemůžu žít s těmi tvými vražednými panenkami! Felicity na mě zírá, když spím. Dívá se! Dívá se a nemrká! Podívejte, Nejsem první, kdo o tom mluví.

Tady je reportáž z 90. let. I po 50 letech využívání jaderné energie stále není jasné, kde se bude odpad skladovat. Jeden kritik řekl, že jsme postavili dům, ale zapomněli jsme na záchod. Dům bez záchodu. Brooklynský realitní makléř by to nazval "organickým kompostováním". Moment, chceš říct, že mám srát do toho květináče?

Oba víme, že to překousnu, protože je to tu blízko MHD a je odtud spojení na sever i na východ. Od vysílání této ukázky uplynulo 27 let. A náš stát pořád nemá jaderný záchod. To bude dnešním tématem. Proč nemáme jaderný záchod? Není těžké přijít na to, jak jsme se do této situace dostali. Během 2.

světové války jsme rychle vyvíjeli jaderné zbraně, protože jsme chtěli porazit nacisty. Legrační je, že je v té době všichni Američané považovali za zlo. No nic. Problémem bylo, že jsme neměli žádný plán, co dělat s radioaktivními vedlejšími produkty. To nás dovedlo k některým naprosto debilním řešením. Roky jsme to řešili takto. Naložili radioaktivní odpad do 200litrových barelů s betonovým pláštěm.

Divím se, že oceán u Red Bank v New Jersey nezáří. Naházeli jsme tam spoustu barelů. To je pravda. Nejenže jsme házeli radioaktivní odpad do oceánu, ale dělali jsme to u pobřeží New Jersey. Je to tak děsivé, až se divím, že Jersey Shore byl název oddechového pořadu MTV, a ne název hrůzostrašného dokumentu.

Celá generace dětí se narodila bez palců. Místní to znají pod krycím názvem Nedopatření. Navíc ne všechny tyto barely se potopily. Když se v roce 1957 dva barely nepotopily a plavaly na hladině, bylo povoláno letadlo námořnictva, které do nich střílelo, dokud se nepotopily. Stříleli kulomety do barelů s jaderným odpadem. Je to jedna z nejděsivějších nahlas vyslovených vět. Hned po větě: "Donald Trump je teď prezidentem," a větě: "Moment.

Nebyla Felicity večer na jiné poličce?" "Proboha, je to živoucí noční můra!" Avšak pravdou je, že házení jaderného odpadu do oceánů a střílení kulometem bylo lepší, než další nápad, který byl zamítnut. Tím bylo, že ho budeme vystřelovat do vesmíru. Byl to koncept s očividnou vadou. Bohužel nemáme zrovna výrazné úspěchy, pokud jde o vysílání raket do atmosféry.

Kdyby některá z nich vybouchla, značná část Země by byla kontaminována radioaktivním materiálem. Asi to není dobrý nápad. Ano, máš pravdu, tohle asi není dobrý nápad. Lepší nápadem by bylo naplnit raketu konfetami, takže kdyby se stala strašná nehoda, aspoň by byla party! Během let jsme skladovali jaderný odpad po celých Státech.

Na mnoha místech materiál unikl. Například v Savannah River Site v Jižní Karolíně. Odpad zde unikl do podzemní vody. Sledujte toho znepokojivě klidného muže, jak popisuje následky. V oblasti se už vyskytují radioaktivní aligátoři. Radioaktivní materiál se usazuje v sedimentech. Postupuje potravním řetězcem až k radioaktivním aligátorům.

Jo, radioaktivní aligátoři. Dokonce mají i jména. Tritagator a Dioxinator, podle dvou odpadů, které je otrávili. To je chytré. Kdybych jim já dával jména, pojmenoval bych je "Á, kurva, radioaktivní aligátor!" Druhý by byl: "Ne, kurva, další! To je snad noční můra!" Radioaktivním odpadem nebyli ovlivněni jen ještěři.

Vědci nyní zkoumají oblast v okrese severní St. Louis v Missouri. Jsou zde nesprávně skladovány tuny jaderného odpadu z projektu Manhattan, některé poblíž říčky, která protéká obydlenou oblastí. Místní obyvatelé si všimli znepokojivého trendu. Začala jsem se na Facebooku spojovat s lidmi ze střední. Všichni jsme si hned začali všímat, že spousta z nás je nemocná. Zjistila jsem, že Odbor pro veterány oficiálně uznává asi 21 rakovin spojených s vystavením ionizujícímu záření.

Srovnala jsem ten seznam s našimi nemocemi. Máme všechny ty rakoviny. Naprosto všechny. Nic depresivnějšího na Facebooku snad nemůžete objevit. Nevíte, jak na to zareagovat. Nechcete použít tlačítko "líbí se mi", protože pak to vypadá, že se vám líbí, že mají rakovinu. Existuje ten smutný emotikon, který by byl dokonalý, kdybyste ho nepoužili jako odpověď na novinku o tom, že se Chris Pratt a Anna Faris rozcházejí.

Je to samozřejmě smutné, ale není to smutné jako 21 rakovin. Je to smutné jako 9 rakovin. Maximálně. Naštěstí před 60 lety vláda a vědecká obec přišly s řešením. V roce 1957 Národní akademie věd vytvořila zprávu, podle které je nutné vytvořit trvalé hloubkové úložiště. V podstatě jaderný záchod.

A přestože jsme postavili úložiště pro méně nebezpečné odpady v Novém Mexiku, stále nemáme úložiště pro ty nejnebezpečnější odpady. Výsledkem je, že zůstávají v místech, kde vznikly. To není správné. Tato zařízení nebyla navržena k trvalému skladování odpadu. Pokud mám pokračovat v záchodové metafoře, tak vlastně sereme do sáčků, které necháváme pohozené po bytě, a modlíme se, aby neprosákly.

Nejděsivějším příkladem je komplex Handford Site ve státě Washington, kde byly vytvořeny 2/3 armádního plutonia. V současnosti skladují 211 milionů litrů vysoce toxického radioaktivního odpadu. Během let Handford postihlo tolik problémů, že dosáhlo jednoho prvenství, které místní reportér oznámil až téměř hrdým tónem. Nejznečištěnějším místem na celé západní polokouli není kouřící továrna nebo starý chemický závod.

Nachází se přímo zde ve státě Washington. Je přímo tady! Dokázali jsme to! Stát Washington – domov nejvíce znečištěného místa na západní polokouli. Tisíce akrů jablečných sadů a pár hrozivých vražd Teda Bundy. Dokázali jsme to přímo tady! V Handfordu se vyskytla spousta problémů.

Ať už jde o výbuchy, únik radioaktivních výparů nebo miliony litrů odpadu, které během let unikly. Bylo to tak zlé, že vláda vyplatila přes miliardu a půl dolarů jako kompenzace tisícům pracovníků, u kterých se projevily nemoci spojené s radiací. Místní zpravodajství vytvořilo několik reportáží po zřícení tunelu tohoto května. Zjistili, že některá infrastruktura je až komicky špatně vymyšlena. Chyby při stavbě tunelů nyní zvyšují jejich nebezpečnost. Jsou 55 a 60 let staré, jsou daleko za očekávanou životností.

Navíc se dřevěné trámy podpírající tunely rozpadají. A co ty dřevěné trámy ničí? Radiace. Ano, nemůžete postavit dřevěnou stavbu a čekat, že vydrží navždy. Vždyť to ví i to druhé nejhloupější ze tří prasátek! Handford je obřím problémem. A ačkoliv se tam už 30 let nic neprodukuje, ministerstvo energetiky každý rok utratí téměř 2,5 miliardy dolarů za čištění oblasti.

To je 10 % ročního rozpočtu. Je to zvláštní pocit, když místo, o kterém jste se právě dozvěděli, každý rok spolkne takové množství peněz. Je to, jako byste zjistili, že polovina rozpočtu ministerstva zemědělství jde na tohoto losa jménem Gordon. Nevím, jaká částka je vhodná, ale tohle se zdá moc.

Pokud si říkáte, že jste rádi, že poblíž Handfordu nežijete, pamatujte, že jaderné elektrárny skladují jaderný odpad po celých Státech. Mnoho z nich má nádrže na vyhořelé palivo. V nich mají palivové tyče vychladnout a poté mají být přemístěny do suchých barelů a odvezeny do podzemních úložišť. Ale pamatujte, že žádné nemáme! Na mnoha místech se vyhořelé tyče hromadí. Experti se shodují, že nehoda jako ve Fukušimě je nepravděpodobná, ale případné následky by byly katastrofální.

Na severovýchodě se nachází množství jaderných elektráren, včetně elektrárny Union Point hned za New Yorkem. Kdyby se v některé stala nehoda v nádrži s vyhořelým palivem, zničilo by to velká města a rozsáhlé farmy a velká část USA by nebyla obyvatelná desítky či stovky let. Ano, mnoho velkých měst. New York, Hartford, Boston.

A Bostonu by byla škoda. Jak jsem pochopil, včera tam přestali být rasističtí. Měli by mít šanci si užít svůj nový život. Je naprosto jasné, že musíme vytvořit stálé zařízení, kde se bude skladovat nejnebezpečnější odpad. Před 30 lety jsme toto místo vybrali. Pohoří Yucca v Nevadě. Kongres vytvořil zákon, podle kterého se zde měl odpad skladovat. Od té doby jsme utratili 15 miliard dolarů za přípravu oblasti, což uvidíte v tomto optimistickém videu.

POHOŘÍ YUCCA: VYTVÁŘENÍ PODZEMNÍ LABORATOŘE Pohoří Yucca leží asi 160 km severozápadně od Las Vegas a patří k nejvíce rozvíjeným místům svého druhu na světě. Experti z celého světa se shodují, že nejlepší a nejbezpečnější metodou skladování radioaktivního materiálu je jeho umístění hluboko pod zem. Ano, nejlepší místo k uložení jaderného odpadu je díra hluboko pod zemí.

Stejně jako k uložení Felicity. Moment... Moment! Není tam! Kde je?! Ježiši, do prdele! Kurva, mazej ode mě! V pohodě. Jsem v pohodě. Je to v pohodě. Takže pohoří Yucca je naším trvalým uložištěm jaderného odpadu.

Problém vyřešen, že? Ne! Přestože je zařízení považováno za bezpečné a lidé v nejbližším okolí projekt podporují, někteří jiní obyvatele Nevady ho tam zásadně nechtějí. Bývalý senátor Harry Reed tvrdě loboval, až se mu povedlo zařízení zavřít. Měl alternativní plán pro státy s jaderným odpadem, ale ten nezněl moc vědecky podloženě.

Nechte ho tam, kde vznikl. Nechte ho v suchých nádržích. Pokud jste chytří, necháte ho tam, kde je. Pokud jste chytří, necháte ho tam, kde je. To je hrozná rada pro nakládání s jaderným odpadem. Ale čirou náhodou je to nejprodávanější britská kniha o rodičovství. Pravda je takováto.

Vědecká obec už roky tvrdí, že zanechání odpadu v místě vzniku je otřesný nápad. Uzavřená elektrárna v San Onofre v Kalifornii odpad skladuje přímo na zlomové linii u oceánu. Zní to jako začátek filmu s The Rockem, který jste viděli v letadle. Možná je Yucca nejlepším místem ke skladování radioaktivního odpadu, možná není. Nejsem jaderný vědec, jen tak vypadám.

Náš nový ministr energetiky Rick Perry... Ano, Rick Perry! Tvrdí, že vyřešení problému vidí optimisticky, což je super, ale tuto pohromu nezvládl. Ano, to je on ve Stardance: Když hvězdy tančí. Řízení nezkrotné energie asi není jeho silná stránka. Už desítky let tvrdíme, že to napravíme. A řešení přesto není v dohledu.

Ukážu vám něco, co podtrhuje závažnost problému. Toto téma zkoumáme už pár týdnů a včera odpoledne jsme narazili na speciální díl pořadu z roku 1977, kdy jsem se narodil. NBC News představuje: Nebezpečí! Radioaktivní odpad. Ano, tento problém je tak starý, že zprávy o něm informovaly s rozvrzaným trezorem ve tvaru USA na pozadí.

Jak jsme ten pořad sledovali, postupně jsme si uvědomili, že čirou náhodou probírá každou část příběhu, o kterém jsme tu mluvili. Začíná to záběry na námořníky, kteří hází sudy do moře, probírala se oblast Handfordu, mluvili o vlivu radiace na dělníky a na rodiny žijící v okolí a ačkoliv neměli radioaktivní aligátory, měli radioaktivní krávy. To je taky fajn, ale já mám radši ty aligátory. Líbí se mi, jak dělají...

Ale asi nejmrazivějším momentem toho dokumentu bylo, když od odpovědného člověka chtěli vědět, kdy bude problém vyřešen. Když se zeptáte, kdy bude problém vyřešen, dostane se vám takovéto odpovědi. Jaký je realistický odhad? Realistické je, že by uložiště mělo vzniknout do roku 1985. Do roku 1978 by mělo být vybráno několik vhodných lokalit. Ano, s problémem ukládání jaderného odpadu jsme se měli vypořádat v 80. letech. Dodnes není vyřešen.

Podobně jako tato Rubikova kostka, kterou mám stále u sebe. Jsi mým osobním Jeanem Valjeanem, kostko. Jednoho dne tě porazím. Na konci toho 40 let starého pořadu moderátor pronesl jedno poselství. Množství odpadu roste každou minutou. Řešení je v nedohlednu a žádná předchozí řešení nefungovala.

V USA jsme zvyklí jednat až v případě krize. Ale pokud jde o jaderný odpad, pokud přijde krize, bude už pozdě. Tohle říkal někdo už před 40 lety! Na vyřešení tohoto problému jsme čekali příliš dlouho. Pohráváme si s možnou katastrofou. Pokud někdo bude tvrdit, že vláda může stále vyčkávat, je jako ten dům bez záchodu. Plný sraček.

Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (68)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

diky za skwely, cesky, gramaticky i formalne spravny preklad. Dnes uz temer k nevideni. Dostal me prepopcet z galonu na litry.

10

Odpovědět

Může mi někdo vysvětlit ten hurónský smích a potlesk u poznámky, že dřív nacisty považovali všichni Američani za zlo ?

30

Odpovědět

Nepochybně narážel na nedávné události v Charlestonu, kde se střetli pravičáci s levotou.Mezi pravicí tam byla velká část sympatizantů s nacismem. A Oliver, jakožto levičák, se toho samozřejmě neustále drží a připomíná to.

104

Odpovědět

+adáíéPřesně tak, nechápu ty mínusový body. V Americe je momentálně nemalá skupina sympatizantů s nacismem...

20

Odpovědět

+MínusuješjakpanicSpíš bych řekl KKK :D
Ale ty antifa teroristi jsou stejná verbež.

51

Odpovědět

+adáíéTak minusy bych tipnul máš za ten tichý podtext, kterým v podstatě dodáváš, že "by ten všivej levičák měl radši držet hubu" ...

20

Odpovědět

Jedná se hlavně o reakci na slova Donalda kterej po Charlestonu rekl ze na obou stranach sou dobri a spatni ...

10

Odpovědět

Jaderný odpad je bezesporu problém, nicméně než se začne vykřikovat po zavření jaderných elektráren, je třeba si položit otázku, zda množství odpadu z uhelných elektráren (plyny, popel, atd.), který by odpovídal vytvořené energii z jaderných, by nebyl mnohem větší a bezprostřednější problém. Samozejmě se dá mluvit o aletrnativních zdrojích enegie, ale taková investice, i za předpokladu vhodných přírodních podmínek, která by rozvinula infrastrukturu natolik, aby pokryla současnou spotřebu, je zcela nereálná. Ono ostatně si lze posloužit příkladem z minulosti, jaderné elektrárny měly původně nahradit ty uhelné, ale poptávka po energii v mezičase stoupla natolik, že ve finále byly k uspokojení nároků zapotřebí obě výrobní větve. Mě osobně se zdá, že bez výrazného omezení spotřeby se toto téma bude stále motat v kruhu.

80

Odpovědět

Ahoj,
měl bych pár názorů.
- ve škole nás učili, že nejlépe cenově vychází energie tvořená z větru následovaná solárem a jaderky, že jsou až třetí, do této studie byly zahrnuty náklady na stavbu elektrárny, náklady na její provoz, náklady na těžbu, náklady na zdraví, náklady na likvidaci atp. Osobně na to moc názor nemám, ale fakt je, že když si představím kolik to všechno stojí, tak je otázka zda je problém jaderek opravdu jenom s odpadem a tím ,,když to bouchne"

- snížení spotřeby jako takové z vlastního rozhodnutí je asi nereálné, ale na druhou stranu nosíme v kapse počítače, které mají mnohonásobně vyšší výkon než počítače, které měli v minulosti nesrovnatelně vyšší spotřebu, chci věřit, že účinnost všeho se zlepšuje, ale prostě i kdyby to bylo (k) 100% tak abychom uvařili kafe, tak potřebujeme nějakou energii, abychom přejeli autem z a do b, tak taky potřebujeme nějakou energii a ta je prostě pořád stejná a nezmění se ani za nic.

24

Odpovědět

+Lejno KarnevalWTF? Kdyby byly motory se 100% účinností, tak potřebuješ jen čtvrtinu energie co dnes, tak jak že pořád stejná?

00

Odpovědět

+AntauriVýkon příkon...

10

Odpovědět

+Lejno Karnevalη = P' / P

00

Odpovědět

+AntauriAle zapomínáš na růst populace a potřeby energie a to jsou prakticky exponenciální funkce!

10

Odpovědět

Celegorm:
Ale vůbec přece není nutné zavírat jaderné elektrárny. Stačí prostě kopnout jednoho kyselého dědka do kolene a zprovoznit navrhovaný národní jaderný záchod v pohoří Yucca. Přišlo mi to jako dobrý nápad.

00

Odpovědět

Oliver má pravdu s ukládáním jaderného odpadu v USA ale Německo svou hloupostí o moc pozadu nezůstává

zde článek : http://ekonomika.idnes.cz/skladovani-jaderneho-odpadu-v-nemecku-d8v-/eko-zahranicni.aspx?c=A160129_195826_eko-zahranicni_ozr

35

Odpovědět

německo má alespoň plán kterým má nahradit jadernou energetiku obnovitelnými zdroji. Plán na který by Trump jen pohrdavě smetl ho se stolu se slovy "Amerika nebude znovu velkolepá pokud se bude jakkoliv omezovat". Trump považuje jakékoliv proekologické smýšlení či opatření za čisté šarlatánství. V tomto ohledu negramotnosti a ignorantství vidím docela zásadní rozdíl mezi Amerikou a Německem, divím se jak to vůbec můžete srovnávat. Když se v rámci Pařížské dohody měly země v podstatě jen shodnout na tom že by bylo dobré kdyby si lidstvo uměle vyvolaným skleníkovým efektem pod sebou nepodřezalo větev, trump byl jediný idiot který se na tom s ostatními neshodl a naopak podpoři výstavbu dalších uhelných elektráren. Jak tohle můžete s přístupem dnešního Německa vůbec srovnávat ?

30

Odpovědět

nechcem ani pomysliet co robia z odpadom v takom rusku :/

75

Odpovědět

Rusové se svého obyvatelstva ptají jaké mají pohlaví. Muž. Žena. Jiné. A pokud zaškrtnou to jiné tak pak ten jadernej odpad tahaj sánkama až na sibiř. Protože ghulové nepotřebují jíst,jsou odolný vůči radiaci, atd

163

Odpovědět

možná si při tom zpívají tuhle píseň : https://www.youtube.com/watch?v=Ah8d3ALqxEI

11

Odpovědět


Odpovědět

Odpovědět

2:59

03

Odpovědět

Vážně by si měl uvědomit že jaderný odpad není defakto odpad jako takový. Je to látka kterou zatím ještě nejsme schopni zužitkovat ale blížíme se k tomu. Nakonec dojdeme do tak kvalitního štěpení že nezbyde žádný jaderný odpad.

Jako bonus sdílení obsahu Al-jazeery.... chce se mi blejt

1423

Odpovědět

Blb je ten, kdo staví řešení aktuálních problémů na technologiích, které ještě nemáme. Blížíme se tomu, ano, je to hezké, ale blížíme se i fúzi. Dost dlouho. A pořád nic. Kde bychom byli, kdybychom s ní napevno počítali před dvaceti lety? V háji.

218

Odpovědět

+komunardFůzi dávno ovládáme dokonce umíme postavit fůzní reaktor, problém je že žádnej materiál nevydrží teploty při fůzi a tudíž by reaktor mohl sloužit nanejvýš pár hodin. To co neumíme je studená fůze (fůze při které nevznikají tyto extrémní teploty ale už i k tomu se blížíme obrovskými skoky ! :)

A Oliver má pravdu Jaderný odpad je jen materiál který neumíme zpracovat ;) Ale všichni jsou si vědomi toho že do 20-30 let bude vývoj úplně jinde (Koukni na svůj telefon, kdyby si ho vytahl před 10 lety si ze CIA kdyby před dvaceti si mimozemšťan a dyby před třiceti lidi by si mysleli že si mentál proč si povídáš se zrcádkem :D ) a ted´ si představ kde budou za třicet let ! :D

Vývoj je tak rychlý ve všem jen si toho nevšímáme kdyby si byl fyzik víš že dnes na vesmír koukáme úplně jinak a to samý kdyby si byl doktor věděl bys že operace co byla před 30 lety nemyslitelná je dneska banální zákrok ! A to samé je i v energetice dneska ti fotočlánek vyrobí mnohem víc energie než před 7 lety to samé jaderné elektrárny

Oliver straší hraje na city ale aby se zabýval skutečnými problémy (Ničení kulturních památníků feministkami a antifou, degenerace společnosti, nebo ostudné až velmi ostudné napadení válečného veterána na vozíčku dementním bojovníkem "proti rasismu" o tom mlčí, to se mu do agendy nehodí ;) ) A když má někdo tu drzost praštit vozíčkáře kterej bránil jeho zájmy ve válce když si tahal pipiška na pískovišti a řvát na něj že je rasista když bránil památník konfederačních vojáků, jeho nepřátel k***a !!!!! je to hanba a úpadek společnosti tak nebezpečný že může vyústit ve strašné věci ale ne nás zajímá odpad kterej věda do 30 let vyřeší ;) !! :D

12

Odpovědět

+Master JoudaMožná byste měl omezit kvanta smajlíků a nesmyslných útoků ad hominem, a raději přemýšlet, co píšete.

Já fyzik náhodou jsem. Takže vím nejen to, jak rychlý je současný vývoj, ale i to, že ani ten nejrychlejší nezaručí vynálezy na přání. Možná budeme za třicet let mít efektivní masové uchovávání elektřiny, fúzní elektrárny, reaktory IV. generace, uhlíkové články a hromadu dalších věcí. Já bych se docela divil, kdybychom je neměli. Ale nemůžu se na to spoléhat. To bych si taky mohl nabít tlamu, jako s těmi fúzními elektrárnami.

Protože ono je skvělé, že máme experimentální tokamaky, které už dovedou vyrobit víc energie, než spotřebují. Jenže to vůbec nic neříká o tom, jestli vyrobíme celou fúzní elektrárnu. Tam je totiž překážek víc. A taky je otázka, kdy budou skutečně ekonomicky rentabilní. Budou za dvacet let. Slyšel jsem to na přednášce od docenta, který slyšel doslova to samé, když sám studoval. Výzkum je rychlejší a rychlejší, už dlouho. Ale na objednávku nepracuje.

Navíc, k čemu bude řešení za 30 let, když během těch 30 let bude to svinstvo dělat problémy? Tohle je aktuální problém.

Mimochodem, problémem komerčních fúzních elektráren (zřejmě nestačí fúze, lidi to asi mate) není studená fúze. O tu se nikdo nesnaží, protože samotná její existence vyplývá z několika málo dost pochybných článků a většině laboratoří se jí nepodařilo prokázat. Je tedy dost možné, že to je jen chyba měření.

A nehodlám se hádat o to, jestli hodili víc kamenů individua hlásící se ke Konfederaci (státu, existujícím, jen aby garantoval právo zotročovat jiné) KKK, mávající vlajkami třetí říše atp. anebo jich víc hodili jejich odpůrci. To je k ničemu. Možná proto se na to Oliver vykašlal. Je naprosto jasné, že házení kamenů a primitivní obrazoborectví nemají v moderní společnosti co dělat. Spor možná může být to, jestli v ní má co dělat podpora rasismu. Co si o tomhle JO myslí, je každému zřejmé. Asi by to byl úplně zbytečný díl. Což vám musí být jasné, takže mi celkem uniká i smysl toho vašeho posledního odstavce.

20

Odpovědět

+komunardJako fyzik musíš být inteligentní a tvůj komentář má smysl proto mi zaráží ten poslední odstavec, tady nejde o rasismus tady de o to že rasismem se dnes nazývá vše ! Antifašisté jsou moderní fašisté a to že pomníky bránily i skupiny které tam šli obhajovat rasismus a né historii je věc druhá ! Ale to že média dělají s každého komu pomníky nevadí rasistu a xenofoba je strašná věc. Zachvilku bude xenofobní nosit kříž na krku, jíst knedlo zelo, sbírat německou výzbroj (období druhé světové války) a nebo nedej bože mít na spořiči obrazovky bílou herečku !!! To že ti lidé kteří pomníky sundávaj napadají veterány na vozíčku, schvalují zabíjení bílých policistů a napadají každého kdo má jiný názor je v pořádku to jsou hrdinové !!!

01

Odpovědět

+Master JoudaJde o to, že společnost je polarizovaná. Zoufale a extrémně polarizovaná. Schopnost jakýchkoli kompromisů šla prudce k nule. Není to dobře. Možná se někdo rozhodl zachovat neutralitu, ale společnost mu to neumožní. Říkám to se smutkem v srdci, ale musíme si zvolit stranu. Já si to přiznal, vy, zdá se nikoli, ale vybral jste si o to jednoznačněji. Ano, nařčení z rasismu může přijít i při naprostých nesmyslech, já to nepopírám. Ale zase začali vystrkovat nos magoři, pro které je označení rasista ještě moc slabé. Nehodlám nikoho věšet na stromy (pár známých jsou nepokrytí rasisté, a já k nim skutečně nechovám zášť). Ale taky nechci čekat, až na ty stromy pověsí někdo mě. A podívejte se na to takhle: Kolik stran z jakého tábora máme ve sněmovně? Jsou tam Zelení? Ne. Je tam Úsvit? Ano. A v Americe je to podobné. Populista porazil kariérní političku. Ano, kariérní politici pěstují mnoho neřádu, ale přeci jen, jsou hranice... Ne, evidentně nejsou. A kariérní politici v reakci na to hnědnou. Já se regulérně bojím, že pro mne má zem nebude k žití. Už chápete, proč se mi nechce rozebírat nějaké sochy, i když vandalství neschvaluji?

20

Odpovědět

Tenhle moderátor by měl chodit na lekce nihilismu. Určitě by se mu ulevilo.
Nejhorší ovšem je, že on si teď vydělal na nájem, kurvicku a chlebíček tím, že do humoristickeho pořadu zatahnul osudy lidi co čelí rakovině. Buď by měl změnit formát a vypnout ten umelej smích (Nevím kdo by se takhle huronsky smál tomu že někdo dal na stůl moderatorovi panenku) nebo se držet toho že se směje politikům.
Jasný všichni chcipneme, taky z toho nedělám vědu a ta představa me vůbec neděsí, ale nikdy by mě nenapadlo si z mrtvých a umírajících lidí dělat srandu nebo jak to dělá on je znevazovat a ještě si na tom náměstí kapsu. No nic, tak at mu to sype.

730

Odpovědět

Jak se nemůže zastávat plebs že jim někdo zranil city tak se kvalita videa snižuje ještě níž než dosud je.Btw z umírajících lidí si dělá srandu jenom pokud jsou bílí. Jak jsem o něm četl v komentáři u něj pod videem "je tak politicky korektní že po nocích půjčuje svojí manželku rape gangu z menšin".

315

Odpovědět

A díky tomu se o tom dozvědělo spousta lidí, a třeba, nejspíš ne, ale třeba ano, se to někam pohne. To je užitečnější než pietní mlčení. A to sám nemám tenhle černý humor rád.

141

Odpovědět

+komunardAno já chápu jaký to mělo vzbudit dojem, ale ve mě to vzbudilo dojem, že řekne něco o tom, že dostali všechny druhy rakoviny pak za to hodí vtípek, pustěj magneťák se smíchem a tramtadadá už je to uděláno už je to hotovo.
Tohle prostě patří do zpráv, do seriozních komentářů atd. Oliver sám řekl, že jeho pořad je hlavně zábava a jasný, at si dělá p***l z lidí, kteří se chovají jak hovada a přitom si myslí, že sežrali šalamounovo hovno, ať si dělá p***l z přestřelených hvězdiček a tak podobně, já nejsem hater Olivera to vůbec ne, ale prostě tohle mě sere. Postavit zábavný pořad na smutných osudech anonymních lidí.

24

Odpovědět

+Lejno KarnevalChápu váš pohled, ale nesdílím ho. U těhle věcí je mlčení hodně nízko. Kdyby si dělal srandu přímo z těch lidí, tak by to bylo přes čáru, ale že si dělá srandu z věcí okolo, to snesu. Trochu mi skřípaly zuby, když porovnával počet rakovin s rozchodem kdo ví koho, ale ve výsledku mi přišlo, že to cílí spíš lidi, co řeší kraviny, než lidi s rakovinou.

60

Odpovědět

+komunardtykej mi Kamile, tykej...

nikde jsem neřekl, že se má kolem toho mlčet, má se to řešit a má se to řešit na úrovni, kde to bude moct každý vážně.
Mám rád Arjena, ten podle mě komentuje problémy, které náleží tomuto formátu.

03

Odpovědět

+Lejno KarnevalStále nesouhlasím, ale nevím, co napsat, abych se neopakoval a nedostal zase stejnou odpověď. Asi to bude otázka vkusu.

20

Odpovědět

+Lejno KarnevalProč by si Oliver nemohl vybírat témata nezávisle na své show? Představte si, že někdo ze zaměstanců pořadu přihraje námět právě na problematiku jaderného paliva, které se táhne již desítky let. Je správné, aby o tom nebyla natočena epizoda jenom proto, že se to jak říkáte nehodí v rámci jeho show? Forma jakou Oliver volí není vždy nejvhodnější, ale jeho témata jsou celkem dobře zpracovaná. Myslím si, že je lepší, když epizoda s Oliverem vyjde a povědomí o daném problému se tak dostane k širšímu počtu lidí, byť ne třeba úplně ideální formou, než aby epizoda nevznikla vůbec.

20

Odpovědět

+kocour OggyJistě, že si může vybrat formát a téma své show. Pouze trh má rozhodnout o tom jeslti je to vhodné. Souhlas. Stejně tak je, ale v tom případě možné zamítnou půjčku černochovi protože je černej a nedat práci ženě protože je to žena. Pouze trh má rozhodnout jestli je to ok. Souhlasíte? (já ve skutečnosti ano)

01

Odpovědět

+Lejno KarnevalNesouhlasím a myslím, že už zabředáváme trochu jinam. Trh do velké míry může rozhodnout, jestli Oliver bude vysílat, nebo mu pořad zruší, protože bude nepopulární. Nesouhlasím však z toho důvodu, že osobně jsem pro regulace trhu a nemyslím si, že pouze trh by měl určovat co je vhodné. V bance nepracuju a úvěr jsem si nikdy nebral, ale celkem by mě překvapilo, kdyby ve svých matematických modelech nebo data miningu zohledňovali fakt, jestli jste bílý anebo černý a pokud ano jsou tam pro banku snad mnohem důležitější faktory jako zaměstnání, výše platu, věk, zdraví, rodina. To samé se zaměstnáním... nedám práci ženě jenom proto, že je to žena, ale vyberu si dle schopností uchazeče. Samozřejmě v tomhle mají ženy bohužel trochu nevýhodu a chápu zaměstnavatele, že raději přijme muže než ženu ve 30-ti, která nemá ještě vlastní rodinu. Jenže vytvářet například regulace, aby na určitém oddělení bylo stanoveno nějaké procento žen se zdá taky kontraproduktivní, protože pak na pozici může být přijata žena jenom proto, že je to žena a ne kvůli svým schopnostem, navíc může mít i zaměstnavatel problémy, když mu zaměstnankyně odejde na mateřskou a on musí hledat náhradu.

00

Odpovědět

+kocour OggyAno. Je to jiné téma, ale stejný princip. V USA se kvůli statistice předem předpokládá, že by pachatel určitých trestných činů měl mel byt černý... just saying.
Neříkám, že to tam banky mají, ale říkám že by měli mít možnost to tam mít. A ať pak rozhodně trh.
Pokud tvrdíte, že má Oliver právo na obsah tak ja s tím maximálně souhlasím. Ale zajímalo by mě jestli jako vyznavač regulací by jste to tvrdil í v případě, že by říkal něco co by se Vám nelíbilo... pokud se nepletu, tak v USA je svoboda slova téměř se rovnající svobodě urážení... kdyby s tim začal dával by jste mu taky svobodu obsahu?
U Olivera se to nestane je to taky levicově orientovaný člověk... jak říká Klaus ,,milovník státních zásahů ''

00

Odpovědět

+Lejno KarnevalProti tomu samozřejmě nic nemám. Jestli si banka vede například statistiku, která říká, že černí klienti jim splácí o něco hůře než bílí, tak ať si to do vyhodnocení o výši úvěru klidně přidají.

"zajímalo by mě jestli jako vyznavač regulací by jste to tvrdil i v případě, že by říkal něco co by se Vám nelíbilo" Myslím, že každý zná moc dobře, jak je to frustrující, když v médiu někdo říká názor, s kterým vy nesouhlasíte, a zároveň víte, že v tu chvíli nemáte možnost do toho vstoupit. Já tohle zažil například u videa s Oliverem na téma migrantů... názorovou rozdílnost Oliverovy vtipy akorát ještě prohloubily a mě to štvalo ještě víc (na videacesky je to taky jedno z nejníže hodnocených videí z této série). Jestli tím textem chcete tvrdit, že bych reguloval vše, co se mi nelíbí, tak vám řeknu, že bych to dělal rád, ale současně odpovím, že to není správné, protože nemám recept na univerzální pravdu. Zakázal bych Oliverovi jeho názor na uprchlickou krizi, nebo vysílání dané epizody? Se skřípěním v zubech ne. Stále je to zdravý názor opírající se od dohledatelných statistik a reportáží. Zakazovat to jenom z důvodu, že názorově nesouhlasím je blbost. Navíc vystupovat ze své názorové bubliny a vidět to i z trochu jiné strany je správné.

"v USA je svoboda slova téměř se rovnající svobodě urážení... kdyby s tim začal dával by jste mu taky svobodu obsahu?" To záleží... je spousta situací, kdy je nadávání vhodné a splní svůj účel. Jenže úplná svoboda slova je prostě taky špatně. Vemte si svobodu obecně. Vypůjčím si svůj starší příspěvěk: "Myslíte si, že člověk je natolik dokonalý, že nepotřebuje v ničem omezovat? Proč tedy existují instituce jako soudy a vězení? Proč jsou v dopravním provozu zavedeny pokuty, nebo zařízení měřící rychlost na určitých úsecích? Proč učitel ve škole kontroluje žáky, jestli neopisují?" Dokud své názory Oliver odráží od relevantních informací, tak mi jeho urážky přijdou jako malý kaz. Navíc Oliverova show si tohle prostě dovolit může, protože má nálepku satiry, Události na ČT1, které by měly být objektivní a vážné, ne... výjimkou budiž Silvestr :D

00

Odpovědět

Palivové tyče ze všech druhů reaktorů, které se v současnosti používají, jsou využity jen z malé části (co do el. energetické využitelnosti) a to nemluvím o zbytkovém teplu, použitelném v odstíněných teplárnách. Slova jako trvalé úložiště je tedy nesmysl, nejedná se o odpad. Fúzní reaktory v nedohlednu, budoucnost je v malých reaktorech nové generace, které současný ,,odpad,, budou využívat. Nemluvě o ekonomické stránce. Velké jaderky = obrovské tlaky v systému, obludné a těžké turbíny o 50 Hz, atd. Malý decentralizovaný reaktor jako v ponorkách = jednoduchost, malé náklady.

125

Odpovědět

Reaktory schopné recyklovat palivo se teprve zavádí, a ani ty ho nerecyklují 100% takže aktuálně nemáme technologii schopnou zcela eliminovat jaderný odpad. Pokud se máme obejít bez úložišť, potřebujeme něco, co nemáme. A spoléhat, že to objevíme dříve, než bude pozdě, je nezodpovědné.

A jsme schopni zajistit kvalifikovaný personál, provozní zabezpečení a vojenskou bezpečnost mnoha malým elektrárnám stejně dobře jako jedné velké?

164

Odpovědět

+komunard- To je jednoduché. Škrtnúť všetky dotácie alternatívnim energiama a presunúť potrebné zdroje na recykláciu jadrového odpadu..problém vyriešený

- Áno. Zneužitie JE na teroristický útok nieje len nepravdepodobné, ale nereálne :)

02

Odpovědět

+ehmAch jo, kdyby to fungovalo tak primitivně, jako se tváříte, tak bychom mohli ty prachy nalít rovnou do fúze a mít ještě lepší elektrárny.

Nikdy nedávejte všechna vajíčka do jednoho košíku, jak říkají Angličané.

00

Odpovědět

+komunardZískavanie energie z fúzie je stále scifi a nevyrieši to ani bilionový rozpočet... recyklacia jadrového paliva je len otázka rozpočtu...

00

Odpovědět

Zasaď strom, postav mešitu, zastav elektráreň, kúp si ťavu...

715

Odpovědět

Uklidit jaderný odpad na bezpečné místo ≠ zastavit jadernou elektrárnu

150

Odpovědět

+Polymorf_emocucAle o to predsa nejde... Všetci sa idú posrať za čistým zdrojom energie...svätý grál modernej doby, ale nikto si nenechá ujsť príležitosť, vytiahnuť tie najväčšie sračky z čistého jadra...
Myslíš, že by komouš Oliver nedokázal najebať špinu na solárne panely? Mohol by vytiahnuť toľko sračiek, že by si už nikto panel nekúpil....

BTW. Jadrový odpad sa dá recyklovať, ale to ti žiadny z tych zkurvencov nepovie...

Proste vybral opäť tému, ktorá spadá pod ten špinavý neokomunistický zelený poter... ako keby toho už tak nebolo dosť...

A tak to robí pri všetkom...
Vtipy má dobré, ale je to neskutočný z**d... z**d zmrdov.. pán zmrdov... kráľ všetkých súčastných zmrdov... Ešte aj ten chlap, ktorý predáva liek na aids za 1000% by sa mal od tejto mienkotvornej špiny čo učiť...

47

Odpovědět

+ehmDá se recyklovat, ale jen částečně a zatím jen v pár zařízeních. Problém to tedy neřeší. Což jste nepověděl. Jak jste to nazval ty, co vám něco nepoví?

Ale to u takového lovce slaměných panáků (kritizovaly se ve videu JE? Ne. Naopak si myslím, že vyřešit dílčí problém, neřešený kvůli něčí blbosti ve výsledku JE podpoří. Protože sníží pravděpodobnost, že se něco totálně pokazí.) by takový přístup neměl překvapit.

42

Odpovědět

+komunard- V prvom rade... existuje mnoho úložísk, ktoré sú absolútne zabezpečené a nepredstavujú absolútne žiadny problém.
- A čo sa týka starých a nekvalitných úložísk. Riešenie je jednoduché. Veškeré dotácie na zelené energie, môžu byť prevedené na recykláciu jadrového odpadu. V tom prípade, by bolo možné zrecyklovať všetky zastaralé a nebezpečné úložiská.
Automaticky by sa tak vyliečil voľný trh a jadrovky by mohli úplne nahradiť veškeré alternatívne zdroje.

11

Odpovědět

+ehmJmenuj jedno trvalé uložiště jaderného odpadu.

00

Odpovědět

+ehmNemohl byste prosím ve své reakci alespoň předstírat, že čtete, co píšu?

10

Odpovědět

+ehmKdyž to explicitně neřekl, tak nemám potřebu vidět to co neřekl. Kdyby bylo jeho zájmem pošpinit jadernou energetiku, tak by to udělal negativ je víc než dost.
To, že se dá vyhořelé palivo použít v modernějších typech reaktorů je fajn, ale nic to nemění na tom, že by mělo být bezpečně uloženo, daleko od všeho živého a hlavně od spodních vod.
Evropa má úplně stejný problém jako USA a určitě i Čína a další země, které jen nemají potřebu své problémy tak ventilovat.
Nevidím, to zmrdství v tom, když poukazuje na to, že od konce druhé světové války máme problém s jad. odpadem a nic se pro to nedělá.
I kdyby byl neo-levičácký z**d, tak nevidím problém si vzít z toho co děla to dobré a nebo naopak poukázat na to, že říká jen pravdu, která se mu momentálně hodí.

23

Odpovědět

+Polymorf_emocuc- Existuje milion 100x horších problémov ako jadrový odpad a ako tradične si vyberie tématiku jadrového odpadu. To je to o čom hovorím...

- Druhá vec, to že si vyberie tému je samozrejme jeho vec, ale Oliver už dávno nieje len zabávač, ale aj mienkotvorný z**d a on to moc dobre vie...

Jadro je veľmi krehká kvetinka, ktorá už tak dostáva pekný záhul od rôznych zelených bláznov.
Namiesto toho, aby spravil show, kde ukáže absurditu podpory "alternatívnych" zdrojov a všeobecné neoprávnené znechutenie verejnosťou z jadra, tak spraví p******u o jadrovom odpade....

- Je to krajne lavicová špina, žiadny neolavičiar (to ani neviem čo je).
Proste klasický neokomunistický (komunizmus s ľudskou tvárou) zkurvenec...

25

Odpovědět

To je jako čekání na fúzní reaktory využitelné k výrobě elektřiny. I když tam to bude asi trochu složitější než vytvořit jaderný záchod :D

00

Odpovědět

John Oliver postoupil na novou úroveň humoru, asi jako moderátorka z TV Barrandov, která smrtelně vážně tvrdila, že na 3D tiskárně se dá vytisknout jaderná bomba. Oliver by se měl držet jednodušších témat, Trump už se vyčerpal?

726

Odpovědět

Díky za tip na další ze série geniálních videí, našich soukromých televizí :). Za to ti odpouštím ten mizerný pokus o trolling.
https://www.youtube.com/watch?v=mRNNv8i9P4M

161

Odpovědět

OK, takže to máme na letištích zapomenuté jaderné hlavice, které by mohli použít k odpálení jaderné elektrárny napěchované jaderným odpadem, tísňová linka by jim potom spadla, protože má zastaralé technické vybavení. Všichni ti lidi prchající v autech od radioaktivity by následně zatížili mosty tak, že by spadly kvůli zastaralé infrastruktuře. A nakonec všichni, co úspěšně zdrhli na opačnou stranu USA a nic z výše popsaného je nezabilo, tak jako tak pojdou hlady, protože veškeré potraviny jenom drobně neodpovídající regulím se musí vyhazovat a nesmí se nikomu dát/darovat. America is great

272

Odpovědět

Tak teď už konečně chápu, proč Trump staví tu zeď na hranici s Mexikem. On nechce ochránit USA před imigranty z Mexika, ale Mexiko před Amerikou ;-)
https://www.youtube.com/watch?v=RocLIHDEQZ8

10

Odpovědět

Takže v podstatě teroristi nepotřebují nukleární bombu, stačí jim zaútočit na některé z úložišť a pomocí výbušnin odpálit špinavou bombu. Nikdo mě nepřesvědčí, že všechna místa kde skladují radioaktivní odpad, jsou tak dobře hlídaná, aby se to nedalo...

261

Odpovědět

Tak proč myslíš, že v Counter-Strike je mapa jménem de-nuke s cílem umístit výbušniny v jaderné elektrárně?

145

Odpovědět

Aspon nás zase kulturně obohatí.. Když je sem pouštíme tak se nesmíme divit.

418

Odpovědět

To by potřebovali mnoho výbušnin a dobré povětrnostní podmínky a stejně jemný spád není tak hrozný.

05

Odpovědět

+DivakVšak jasný. Malý radioaktivní spad je pohoda, žejo. :)

20

Odpovědět

+Mikeako tradične o tom p**u vieš, hlavne že máš na všetko názor...

02
Další