Mexické volbyLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
81 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:140
Počet zobrazení:10 383

V Mexiku se schyluje k velkým volbám, kde bude mimo jiné volen prezident. Ten současný je extrémně neoblíbený a země se potýká s mnoha problémy, včetně korupce a násilností. Existuje šance, že by s tím nový prezident mohl něco udělat?

Přepis titulků

Promluvme si o Mexiku. Je na sedmé příčce seznamu věcí, kterých se Donald Trump děsí, hned před muslimy, ale až za sebereflexí. V Mexiku žije 123 milionů lidí. Plus mínus pár amerických pařanů, jako jsou tihle dva kluci. Cancún je nejlepší místo pro strávení jarních prázdnin. Hlavně pro vysokoškoláky. HUEY A RILEY UŽIVATELÉ KOKAINU Můžete se tu pořádně ztřískat a završit to trochou koksu.

- Spoustou koksu... - Pokud vás to doma nebaví, Cancún je nejlepší. Hustě... Nejvíc se mi na tom líbí, že v rohu propagují něco s názvem Živá operace mozku. Já naivně doufám, že tam ukážou lobotomii těchto dvou týpků. Ale Mexiko není jen turistická destinace. Sdílíme 3 100 km hranic, je to třetí největší obchodní partner a právě se tam schyluje k něčemu obřímu.

Budou to největší volby v dějinách Mexika. Volit se bude starosta Mexico City, členové Kongresu i samotná hlava státu. Ano, v neděli proběhnou největší volby v dějinách Mexika. Většině Američanů je to celkem jedno. Je to, jako bych řekl, že v Nizozemsku probíhá největší výprodej matrací, nebo že tohle je myš s největším penisem v dějinách Portugalska.

Ta myš je sice hustá, ale jak mě to ovlivní? Ale volby znamenají, že mohou vyměnit prezidenta, celý Kongres a většinu státní a místní správy. Mnoho lidí věří, že nastanou obří změny. Mexičané jsou už unaveni statusem quo. Podpora současného prezidenta loni klesla na 12 %. Lidé na něj běžně pokřikují jednu určitou frázi. Rád bych Peña Nietovi vzkázal, aby ošukal svou čubčí matku!

Enrique Peña Nieto, ošukej svou čubčí matku! Ošukej svou matku, Peña Nieto. Peña Nieto, ošukej svou matku. Ošukej svou matku! Ošukej svou matku, Enrique Peño. Ošukej svou matku! No páni...

Ošukej svou matku lidé vyřvávají jen tehdy, pokud jsou vážně naštvaní. Nikdy to neřeknou jen proto, že to mezi vámi jiskří. To se nikdy nestane. Dnes se podíváme na to, proč jsou lidé tak naštvaní na současného prezidenta Enrique Peña Nieta a kdo by ho měl nahradit. Budu upřímný, mnoho Američanů o něm nic neví. Například tohle není Peña Nieto, je to první výsledek vyhledání slova Mexičan v databance obrázků.

Ale protože ho tu už máme, dopřejme mu chvilku slávy. Podívejte se na něj. Ten chlap je prostě naprosto boží. Jen abyste věděli, tohle je skutečný Peña Nieto. Je tak pohledný, že se podobá modelovi z databanky. Do úřadu nastoupil v roce 2012 a upínaly se k němu velké naděje. Dostal se na obálku časopisu Time s titulkem "Zachraňuje Mexiko".

A americké zpravodajství o jeho volbách zapáleně informovalo. 45letý bývalý guvernér si vzal známou herečku z telenovel. Kamkoliv pár jde, tam přitahuje davy, tvořené především ženami. I přes fakt, že je Peña Nieto ženatý, nemohou se ho nabažit. Říkají mu "bombón", čili cukrouš nebo zlatíčko. To, že přiznal, že svou první ženu dvakrát podvedl a že před její smrtí přiznal dvě mimomanželské děti, milující davy nijak netrápí.

Ano, to celé je pravda. Byly by to neodpustitelné, kdyby nebyl tak šílené atraktivní. Jak se na něj můžete zlobit, každý by ho chtěl přefiknout. Volby Peña Nieta byly dramatické z mnoha důvodů. Jeho Institucionální revoluční strana, PRI, v minulosti vládla 71 let v systému vlády jedné strany. Ta éra skončila v roce 2000.

Demokracie více stran je tam novinkou. Mnoho lidí doufalo, že Peña Nieto stranu očistí a posílí. Ale mírně řečeno, to se opravdu nestalo. Sám se zapletl do mnoha vážných skandálů a nejenže se pod jeho vládou korupce nezlepšila, naopak dosáhla takové úrovně, že návštěvníci Mexico City mají tuto možnost. Tohle je korupční trasa. 90minutová jízda kolem sídel firem a politiků.

Lákají na 10 důležitých míst, kde byly veřejné peníze zpronevěřeny pro osobní zájem. Ano, autobus objíždí ta nejodpudivější mexická místa. Doufám, že ta projížďka zahrnuje oba Oscary Guillerma del Tora za Tvář vody. Hádejte co, doufal jsem, že ten rybí muž umře. Rybák byl odporný, jeho sex mi přišel odpudivý a kdokoliv s jiným názorem se plete.

Rozsah vládní korupce v Mexiku se jen těžko vyjadřuje. Mnoho politiků má blízké vazby na drogové kartely a gangy. Minimálně 14 současných nebo bývalých guvernérů je vyšetřováno za korupci a někteří se spolčili s organizovaným zločinem. Například Javier Duatrte byl guvernérem ve Veracruz. Během jeho vlády stát zbankrotoval a zmizely téměř 3 miliardy dolarů. Byl mimo jiné obviněn z vydírání a užívání peněz z nelegálních fondů. Obvinění odmítal, ale v jeho neprospěch hrálo, že ze státu uprchl v helikoptéře, načež byl vypátrán a zatčen.

Mimochodem, co je to za úsměv? Tohle není výraz dospělého muže, který byl zatčen. To je výraz devítiletého dítěte, které se vymočilo do bazénu. Tato obří míra korupce přispívá k pocitu beztrestnosti a nedůvěře v policii a soudy. Násilnosti jsou na vrcholu, letos bylo v Mexiku zavražděno 32 000 lidí, což je dvakrát tolik co v roce 2014.

Ale jen 2 % zločinů jsou vyřešeny. Možná proto si tito dva koksáci ani nedali moc práce se svým maskováním. Pro mnoho lidí je esencí frustrace, vládní korupce, násilnosti a nedostatku zodpovědnosti, to, co se stalo během vlády Peña Nieta v roce 2014. 43 studentů zmizelo 26.

září. Nastoupili do autobusu do města Iguala, kde chtěli vybrat peníze na výlet. Podle policie se starosta bál, že studenti naruší akci jeho ženy, takže je policie měla zadržet. Policisté zahájili palbu a poté předali studenty drogovému kartelu, který je zabil a spálil jejich těla. To bylo děsivé. A kupodivu to bude ještě horší. Důkazy ukazují, že do zmizení studentů byla zapletena federální policie a armáda.

Ale vláda to nevyšetřila. Když to vše slyšíte, dokážete pochopit, proč mnoho lidí vzkazuje Peña Nietovi: "¡Chingue tu madre!" Už znovu nekandiduje, protože v Mexiku smíte být prezidentem jen jedno období. Ale kdo může být jeho nástupcem? Je zde José Antonio Meade. Je také ze strany PRI, ale je bez šance, takže o něm mluvit nebudeme.

Také kandiduje nezávislý Jaime Rodríguez, státní guvernér známý jako El Bronco. Také nemá šanci, ale o něm si něco řekneme, protože je to demoliční koule v lidské podobě. Poslechněte si jeho nápad na zlikvidování korupce. Musíme usekat ruce každému, kdo krade v úřadu. To nemyslíte doslova, že ne? Ale ano.

- Myslíte to doslova? - Doslova. Vysvětlete mi to. Každý, kdo krade, musí přijít o ruce. Musíme vytvořit zákon, který schválí Kongres. - Chcete zločincům sekat ruce. - Jistě. - To navrhnete v Kongresu? - Přesně tak. Moderátorka mu dopřála 5 šancí, aby řekl, že to nemyslí vážně.

On všechny naprosto probroncoval. Sekání rukou je drsný trest za politickou korupci. Ale byl by to perfektní způsob vyřazování účastníků z mé nové reality soutěže Amerika hledá nejlepšího loutkáře s ponožkou. Omlouvám se, ale králíček Hopsálek nás nezaujal, Anthony. Prosím, umístí ruku pod gilotinu. Ale to není nejdrsnější postoj El Bronca. Také neochvějně nesnáší Santu Clause.

Nevěřím v Santa Clause. Věříte v Santa Clause? Kolik z vás věří v Santa Clause? Podívejte, jen tři. Santa Claus je špatný. Ano, El Bronco nesnáší Santu. Pokud si myslíte, že si jen vybíráme jeden jeho výstřelek proti Santovi, zamyslete se znovu.

Kdy jste dětem řekl, že Santa Claus neexistuje? - Říkám jim to každý den. - Každý den? Ano. Každý den svým dětem říká, že Santa neexistuje. To je drsný. To je tak drsný. Moment, kdo to je?

Kdo to je? Zdravím, chlapci a holčičky. To jsem já, Santa. Omlouvám se, že ruším. Santo, nemůžu uvěřit, že jsi tu. To je úžasný. Ano, jen jsem chtěl říct mexickému kandidátovi na prezidenta El Broncovi, že jsem skutečný. Přináším kouzla dětem po celém světě. Ale El Bronco je na seznamu zlobivých. Pokud mě omluvíme, musím se vrátit na severní pól.

Santo, vždy mě zajímalo, co děláš po zbytek roku, když nedoručuješ dárky? Masturbuji, chlapče. Masturbuji celé dny a noci. Masturbuji a masturbuji, dokud nevyprázdním svůj pytel plný dárků. Pokud mi rozumíte... Proč tohle říkáš, Santo? Pro Santu jsou Vánoce každý den, který masturbuje.

Občas si to dělám, i když letím ve svých červených saních. Snažím se nezasáhnout své soby. Ale ani Santa není dokonalý. Takhle jsem si setkání se Santou nepředstavoval... Jo, to slýchávám často. Netuším proč. Podívejte se na mě, jsem podivín. A leštím si ho, dokud nevypadá jako cukrová tyčinka.

Prosím, Santo, odejdi! - Odejdi, prosím, Santo, odejdi! - Je dlouhý, velký a na konci je ohnutý. Nikdy se nesetkávejte se svými hrdiny. Nikdy! Ale jde o to, že El Bronco nebude dalším mexickým prezidentem. Kandidát na druhé pozici je tento muž, Ricardo Anaya. Je to 39letý středně pravicový politik. Je známý svou 20minutovou prezentací, kde toho vysvětlovat víc než my tady.

Žlutá čárá ukazuje změnu pracovních míst ve výrobě v USA. Jak vidíte, přes všechno zůstávají stabilní. Jasný... Na jednu stranu to bylo velmi nudné, ale už víme, jak by to vypadalo, kdyby šel Pitbull na vysokou. Tenhle chlap je tak trochu nerd. Ale zoufale se snaží být oblíbený. Hraje na několik nástrojů.

Hraje na kytaru, na ukulele, na klávesy a na nejhustší nástroj všech dob, na flétnu. To bylo opravdu ubohé. Netvrdím to jen já, v Mexiku to stálo za zrodem záplavy memů, včetně videí, do kterých lidé vloží jiné písně, jako tuhle verzi Toxic od Britney Spears. Muy bien, México.

Muy bien. Během kampaně se snažil vytvořit si obraz většího tvrďáka, ale závěr tohoto videa úplně nezvládl. Co to děláš? Ta boxovací pasáž byla působivá, ale pak to zkazíš tím podivným úsměvem. Je to, jako by někdo úspěšně strhl ubrus, aniž by shodil nádobí, načež by si hned pomočil kalhoty. Byl jsi tak blízko, ale zkazil jsi to.

Ale největším favoritem, který nyní vede průzkumy, je Andrés Manuel López Obrador, populista, vystupující pod iniciály AMLO. Sloužil jako starosta Mexico City, vybudoval si pověst člověka z lidu, do práce jezdil Nissanem Sentrou, vozidlem, které J. D. Power ohodnotili jako: "Nic moc." AMLO se o post prezidenta uchází potřetí. Prohrál v roce 2006 a 2012.

První porážku nenesl dobře. Nejenže odmítl přijmout výsledky, ale také uspořádal obří alternativní inauguraci v Mexico City. Byl tam pasován falešnou šerpou a prohlásil se právoplatným prezidentem Mexika. Jeho příznivci centrum města obléhali několik měsíců. To je směšné. Když v roce 2000 prohrál Al Gore, neuspořádal falešnou inauguraci, jen nám řekl, že všichni umřeme a že je to naše chyba.

Bral to sportovně. AMLO tentokrát svou kampaň pořádně rozjel. Zaměřil se na populistické sliby. Slíbil pomoc chudým a vymýcení korupce. Často vystupuje proti elitám a mafii u moci. Podle mě nejsme všichni stejní jako ti zkorumpovaní politici. Za chudé bojuji už přes 40 let.

A dokud nezemřu, budu bojovat za potřebné. To zní skvěle. Je pochopitelné, že to lidi přitahuje. AMLO je jako Bernie Sanders, ale má lepší účes a mnohem lepší španělštinu. Podle mě by ho všichni Latinoameričané volili, kdyby jeho sloganem bylo: "Volte mě a já už nikdy nepromluvím španělsky." Cíle Amla mohou být jasné.

Ale detaily, jak toho chce dosáhnout, jsou nejasné. Soupeři ho nazývají nebezpečným levičákem, ale novináři tvrdí, že podle jeho vyjádření se jen těžko posuzuje, protože často mění názory ze dne na den. Často dává velké sliby, přičemž své vlastní poradce nechává tápat, co tím vlastně myslel. Tím se spíš podobá mexickému Donaldu Trumpovi. Vím, že se to jen těžko představuje.

Je to jako ortodoxní Hitler nebo namakaný Gándhí. Tyhle dva koncepty do sebe moc nezapadají. Ale nedostatky v konkretizaci postupů nesnižují nadšení kolem Amla. Jeho podporovatelé vytvořili úderné reklamy. Jsem zde, abych připomenul zkorumpované politiky, kteří vládnou naší zemi a kteří změnili Mexiko v továrnu na chudobu. Zabili jste naše děti.

Pánové, tygr se nebojí a my se právě probudili. No ty krávo! To je nejděsivější tygr, kterého jsem kdy viděl, od doby, kdy v Medvídkovi Pú snědl Tygr Ijáčka. Překvapuje... Jsou to divoká zvířátka, Kryštůfku Robine. Nemůžeš je chovat na zahradě. Dřív nebo později se to muselo stát. Není to tragédie. Bylo to nevyhnutelné. Ta reklama už není tak legrační, když si zjistíte, že ji vytvořila Social Encounter Party, evangelická křesťanská strana, která je proti svatbám gayů, homosexualitě a potratům.

Ta strana vystupuje v koalici s Amlem. To, že se vyjadřuje tak vágně, umožňuje lidem v něm vidět to, co si přejí. Křesťanští konzervativci si myslí, že je na jejich straně, ale mnohem liberálnější lidé stojící za touto reklamou si ho představují jako afrodisiakum.

Moment, moment. V pohodě? Já jen, že budu volit Andrése Manuela. Já taky. - Opravdu? - Ano. No bože můj... To je ta nejvíce sexuální předvolební reklama od dob, kdy Roosvelt použil slogan: "Z Teddyho budete hned hotoví."

Jde o to, že se k Amlovi upínají naděje, ale jeho postupy jsou nejasné. Vypovídá to něco o hloubce mexických problémů, když jsou lidé tak nespokojeni, že přijmou takovýto risk. Po většinu dílu jsme mluvil o problémech v Mexiku, kterých není málo. Ale o to úctyhodnější je, že lidé při jejich řešení riskují život.

Novináři bojují s korupcí, ačkoliv je pro ně Mexiko třetí nejnebezpečnější zemí, hned za Irákem a Sýrií. A o úřad se ucházejí i čestní politici, přestože 120 politiků a 44 kandidátů bylo během této kampaně zabito. Ve městě Piedras Negras byl zavražděn kandidát vystupující proti kartelům na začátku tohoto měsíce.

Ale starostka se odmítá schovávat. Měli jsme rozhovor s novou starostkou Piedras Negras, Soniou Villarreal. Tvrdí nám, že jí smrtí vyhrožovali zrovna včera. Nebojíte se jich. - Ne. - Ne? Páni. Nepřestanete. I když riskujete svůj život. Na tom nezáleží...

To je úžasné. Aby bylo jasno, já tak odvážný nejsem. Vůbec tak odvážný nejsem. Jistě, z bezpečí New Yorku se mi o drogových kartelech mluví snadno. Tohle je vůdce kartelu Sinaloa a já klidně řeknu, že vypadá jako Andy Garcia po soutěži v jedení pizzy. Do prdele s ním! Já se ho nebojím! Ale v Mexiku bych neměl odvahu to říct.

Nemám odvahu to říct ani tady. Tohle není vůdce kartelu Sinaloa. To je další fotka z databanky. Myslíte si, že jsem na hlavu? Jsem snad šílenec? Jsem zbabělec. Ale jde o to, že v Mexiku se odehrají největší volby v dějinách. Mají šanci bojovat s obří korupcí, která místní lidi otravuje už příliš dlouho. Doufám, že kandidáti, které na všech úrovních vyberou, budou hodni důvěry, kterou v ně vloží.

Je třeba odvážný přístup, který dokáže tento stát postavit na nohy. Santa Claus Mexiko nezachrání. Jak jsme se dozvěděli, je velmi zaneprázdněný. Prosím, ne, znova ne. Ano, jsem tu. Nedělej to, Santo, prosím.

A co? Živě popisovat, jak se 364 dní v roce přivádím k vrcholu? Já si hraju ve své dílničce, Johne. Naplním si svou punčochu. Leštím si svůj polární stožár. Skřítci mě naučili jógu, takže se můžu sám vykouřit. Ne, Santo, ne, ne, ne!

Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (27)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Asi prvá časť pri ktorej som bol naozaj sklamaný. Celé by to bolo v poriadku, keby tam nenechali tú trápnu pasáž so Santom. Nechápem, ako to mohli takto prepáliť..

93

Odpovědět

byl to zkrátka ten nutný šokující prvek kterým získáte pozornost davů, když chcete mluvit a chcete aby vás vůbec někdo poslouchal musíte buď lhát a říkát přesně to co chce posluchač slyšet nebo říkat pravdu ale doprovodit ji šokujícím vystoupením nebo laciným humorem Jen tak získáte ty cenné okamžiky pozornosti davu.

30

Odpovědět

Olivera mám rád, ale teď mě teda nasral. Povraždění studentů věnuje třicet vteřin, ale neskutečně ubohému a trapnému vtipu se Santou asi pět minut? Trošku se mu pomíchali priority. A vůbec proč tam ten vtip byl? Vždyť to bylo hrozný.

376

Odpovědět

nepomíchali, tohle je totiž zábavní pořad a ne zpravodajství které měří exaktním metrem kolik vteřin dostal kdo prostor. Fakt že na to téma Oliver v záplavě vtipů vůbec poukázal o něm rozvíří diskusi dostatečně, takže nechápu na co jste to vlastně naštvaný... můžete být naštvaný jen sám na sebe protože by vy sám rozhodně svým zdejším komentářem nerozvíříte diskusi kolem žádného tématu, jakkoliv závažného.

30

Odpovědět

10:51 Co je středně pravicový politik? :-D Snad středopravicový

21

Odpovědět

... Vánoce podle Ježíše

jinak k videu mě napadá že kvalita jakýchkoliv politických kandidátů jaksi oráží kvalitu národa...

35

Odpovědět

snad ne, to by naši kvalitu ilustroval Milouš Zeman ? :-) to by byla velmi špatná vizitka. Máme tu skvělé kapacity, jen je prostě ani nenapadne kandidovat a ničit si život a svou pověst špinavou politikou. A v tom je ten problém, ti nejlepší do toho prostě nepůjdou. Mají jiné životní priority.

30

Odpovědět

+AnnaTRaději deset "Miloušů" než jediného Drahouše!!!

03

Odpovědět

Další díl seriálu Volby ve světě: Je prezident dost neomarxistický a bude se držet Kalergiho plánu? s Johnem Oliverem na HBO.

626

Odpovědět

Povedzte Kefalín, čo vy si predstavujete pod takým slovom neomarxista?

143

Odpovědět

Error loading Youtube: Video could not be played.
WTF?

00

Odpovědět

Problém velmi pravděpodobně mezi tvou židlí a tvou klávesnicí Je totiž mnohem MNOHEM pravděpodobnější že si IT negramota doma kopne do routeru nebo zaviruje windouzy stahováním cracků na kradené hry, než že googlu vypadne třeba jen na vteřinu youtube :-)

00

Odpovědět

nebudem si to pustat, len pre zaujmavost, kolko krat bol spomenuty Triumph

425

Odpovědět


Odpovědět

Tak to je hezké, že teď všichni víme, že se na to nebudeš dívat. Já ti na oplátku zase řeknu, že jsem se na epizodu s Oliverem podíval :)

154

Odpovědět

+kocour Oggywhataboutism

218

Odpovědět

vzpomenuli ho asi jen dvakrát :D

30

Odpovědět

Zmínili ho snad jen velmi nepřímo když přišla řeč na negramotnost a nekompetenci v politice. Ale každý si za to správně dosadí Trumpa, takže se to dá počítat.

00

Odpovědět

To s tím Santou už bylo pod jeho úroveň.

485

Odpovědět

proč? :D

34

Odpovědět

Když si může dělat legraci z víry a Boha, tak proč by si nemohl utahovat z e smyšleného idolu Američanů, kteřáí si heroizují pohádkovou postavu i v dospělosti. Myslím si, že jako Brit to udělal naschváal a ten nesmělý smích ukázal, že má pravdu...

00

Odpovědět

Proč ? lidi se smáli, a ten pořad je přece právě o tom že smích a komedii doprovází občasné otevírání velmi důležitých témat a málo známých faktů. Prostě to umí mixovat, občas vám to může připadat jako dva příliš nesourodé přístupy ale ono to dohromady funguje a láká to diváky.

00

Odpovědět

El Bronco by mohl bejt u nás ve vládě aspoň nachvíli

103

Odpovědět

Babiš a Zeman jsou morální žumpa

3210

Odpovědět

To sice ano, ale oba dva jsou jen symptomy mnohem horšího problému. Oni tam nebudou věčně, zato mentálů, kteří dokážou někoho takového volit, je pořád víc a víc. Češi asi přeci jenom budou národ zlodějů (a zřejmě i z***?), když si je i přes všechny ty průsery (a možná právě i díky nim) dokázali zvolit. :)

258

Odpovědět

+Taanty by s ich najradsej vesal, komous sa nezapre

512