Následky BrexituLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
76 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:544
Počet zobrazení:27 440

Jak asi všichni víte, Britové si v referendu odhlasovali odchod z EU. John Oliver na to samozřejmě musel zareagovat.

Přepis titulků

A teď zamíříme do Spojeného království. Místa, jehož samotný název po událostech tohoto týdne začal znít dost sarkasticky. UK tento týden odhlasovala, že chce opustit EU. Toto rozhodnutí otřáslo světem. Ale ne způsobem, jako když Muhammad Ali porazil Sonnyho Listona, ale spíš jako když jste se dozvěděli, že kuličky z Ikey obsahují koně. Propad Británie byl rychlý a výrazný.

Rozhodnutí o Brexitu má poněkud tvrdé následky. Tady v Londýně se burza výrazně propadá. Libra je nejslabší v dějinách a země hledá nového předsedu vlády. Ano, David Cameron řekl, že odstoupí. Mělo by mě to těšit, ale v této situaci tomu tak není. Je to jako chytit letící zmrzlinu, kterou pustilo dítě, které srazilo auto. Snědl bych ji, ale mělo by to takovou pachuť.

Ale než začnete Davida Camerona litovat, měli byste vědět, že celé hlasování byl jeho nápad. Umožníme Britům hlasovat v referendu, s jednoduchým výběrem "dovnitř/ven". Cameron toto referendum "dovnitř/ven" sám navrhl. To běžně navrhnuje v případě, zda má ošukat prasečí hlavu. Mezitím hlasování o Brexitu posílilo dva nejhlasitější podporovatele. Nigela Farage, vůdce Strany za nezávislost UK, který se třikrát objevil na obálce časopisu Obličej na přesdržku.

A Borise Johnsona, oholeného orangutana s vlasy Owena Wilsona. Před a po hlasování oba muži používali stejnou rétoriku. Věřím, že tento čtvrtek může být Dnem nezávislosti našeho státu. Ať 23. červen vejde do dějin jako náš Den nezávislosti. Dobře. Jen pár poznámek. Zaprvé, Británie už předtím byla nezávislá.

Byla státem, na kterém jiné státy většinou nezávislost slaví. Zadruhé... Sequel filmu, který zmiňují, šel tento týden do kin a najdete v něm kompletní zničení Londýna, což se nyní zdá naprosto trefné. A to ani nemluvím o tom, co hnutí pro Brexit chtělo po vítězství udělat. Hned druhý den se o svých slibech začali vyjadřovat mnohem opatrněji. Možná si pamatujete ten autobus, kde stálo: "Posíláme EU 350 milionů liber týdně, raději zafinancujme naše zdravotnictví."

Zde mluví Nigel Farage ráno po hlasování. Těch 350 milionů liber týdně, které posíláme EU a které EU už posílat nebudeme... Můžete zaručit, že půjdou do zdravotnictví? Nemůžu a nikdy jsem to nesliboval. Je to jedna z chyb naší kampaně.

A to nám říkáš teď. Zdá se, že Farage nechce opravovat omyly uvedené na autobusech. Proto navrhuji uvedení reklam, které budou říkat: "Nigel Farage se hodiny snažil zasunou svůj penis do zadku." Předpokládám, že se ani neozve. Zatímco výhody Brexitu mohou být nadsazené, jeho zápory jsou velmi skutečné. Politici ve Skotsku a Severním Irsku přemýšlí o opuštění UK a přidání se k EU.

Zatímco EU se pochopitelně bojí toho, že by odejít mohly i jiné státy. Proto se může snažit z Británie udělat exemplární případ. Ať už dalším předsedou vlády bude kdokoliv, například Boris Johnson nebo rasistická konvice na vodu, tak prožije pár drsných let. Podle takzvaného článku 50 mají jen dva roky na to, aby s EU vyjednali budoucí vztahy a odešli.

Navrch budou muset s EU vyrovnat nezaplacené dluhy, vytvořit nové obchodní dohody se spoustou států, projít si stovky regulací EU a rozhodnout, které zachovají, a navíc budou muset určit, jak budou řídit migraci. A po celou dobu budou životy viset na vlásku. Podívejte se na tuto Portugalku, která v UK už roky žije a má tam rodinu. Mám dvě dcery, první se narodila v Portugalsku, druhá se narodila v UK.

Dnes ráno se mě zeptali: "Mami, co s námi bude?" Řekla jsem jim, že to nikdo neví. Nevím, co bude, a nevím jak dětem vysvětlit, že nevím, co s nimi bude. S tím mohu pomoct. Řekněte jim, že mohou být v háji, protože prasomrd svolal hlasování, na autobusech byly napsány kraviny a pak idioti jménem Nigel a Boris citovali prezidenta Billa Pullmana.

Pochopí to, tohle vezmou v pohodě. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (141)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

A je jasné, že Nigel Farage s tím nemohl nic udělat, když nemají křesla ve sněmovně, ani ve vládě kvuli volebnímu systému v Británii. Jediná křesla, která mají jsou v Evropském Parlamentu

51

Odpovědět

Chyba v překladu 2:52 - Je to jedna z chyb naší kampaně
Vážně ? :DD Říká tam chyba Leave kampaně a to vůbec není jeho kampaň. On měl svojí vlastní kampaň, Leave.EU. Tohle byla kampaň Michaela Gova. To je jedna z chyb lidí, kteří chtějí zůstat v EU. Neumí si ověřit informace :D

14

Odpovědět

Boris Johnson i Nigel Farage shodně uvádí, že částka kterou Británie posílá do EU je 350 miliónů liber. Bývalý starosta Londýna Johnson, ale zašel ještě dál a během nedávné návštěvy v hrabství Staffordshire falešný šek s touto částkou symbolicky spálil. To, že je opakované zdůrazňovaní 350 milionů liber zavádějící, však ani jeden z nich před hlasováním nepřiznal.

40

Odpovědět

Tenhle člověk John Oliver už sází na jen na to jak vypadá a že ukáže pár věcí jako převratný důkazy a bla bla a jen manipuluje s lidmi a vnucuje všem JEHO názory.. nechápu, že mě dřív jeho videa bavila.. dřív jsem si myslel, že jakou pravdu z podsvětí vyšších hlav nevynáší mezi prostý lid.. ale to není vůbec pravda, to si máme jenom myslet tupě.. První video u kterýho mi došlo že neřiká žádný odborný a obecný názory na věc, bylo to s tou migrací do EU, jak furt řikal jaký jsme krysy že jsme proti tomu aby chudáčci ekonomičtí migranti přišli se zahřát.... a druhý video kde hlásal jaký tupci můžou volit rasistu, hulváta a neúspěšnýho byznysmena Trumpa.. Trump by zavedl pořádek v Americe.. Clintonová má růžový brýle a myslí si, že bude furt sluníčko a nebo duha, ale pršet nebude... Hlava státu a žena? (aby to neznělo sexisticky) Ptal jsem se deseti kamarádek co si o tom myslí, všechny mi řekli ve své podstatě to samé, že hlavou státu by měl být muž.. kor když ta dotyčná konkrétní proti Trumpovi hlásá takové nesmysly, které povedou možná tak do záhuby.. (pro ty, co to budou číst, tak se omlouvám za češtinu, takže reagujte jenom na můj názor, který jsem odprezentoval)

916

Odpovědět

Myslet tupě pro tebe určitě není žádný problém. Ve videu o migrantech ukázal neobjektivnost některých médií a populistických politiků a jejich jednostranné vyobrazení dané situace. Také upozornil na to, že politici evropské unie neposkytli na zvládnutí této krize dost lidských a finančních prostředků. U Drumpa ukázal, že ne vše co říká je rozumné nebo pravda.

101

Odpovědět

+Alberto123"Hlava státu a žena?"

Promiň to zní docela dost sexisticky a to i kdyby jsi našel padesát žen, co s tím souhlasí. Když ti někde nějaký černoch kývne na to, že je pro černocha přirozené být otrokem, taky to pořád bude znít rasisiticky. A to platí skutečně zcela bez ohledu na konkrétní osoby, co jsou ve hře.

00

Odpovědět

Čím dál sprostší vtipy tomuto pořadu úroveň nezvedají! :/ Kde jsou ty inteligentní hříčky se slovy, které odpovídají Britovi v saku? Navíc je to čím dál nepřehlednější, chrlí nadávku za nadávkou a informace jednu za druhou, kdo se v tom má vyznat? :(

72

Odpovědět

Tak Oliver zase perlí a ukazuje, že neví o čem mluví.No nic.jenom jsem chtěl upozornit na tu jeho lež (2:20) o tom nesmyslném slibu Borise Johnsona a té jeho Vote leave kampaně.No chápete to?On mu vyčítá, že nesplnil slib, který nikdy neslíbil on ani nikdo z jeho strany (UKIP).Proč se nepodívá jak na to reagovali konzervativci, kteří to slibovali?

430

Odpovědět

Kde přesně ve videu mu to vyčítá? No nic, jenom jsem tě chtěl upozornit na to jakou lež tu perlíš a tím ukazuješ, že nevíš o čem mluvíš.

160

Odpovědět

Ještě k tomu se hodí připomenout, že strana Borise Johnsona není UKIP. Tím jen upozorňuji na lež a že nevíš o čem mluvíš.

122

Odpovědět

Ty Farageovy kecy "na rozloučenou" jsou opravdu síla. Tohle je jednání haranta, který chtěl být v partě za frajera a rozdělal táborák ve stodole. Stodola chytila, parta se rozutekla a nejdrzejší syčák se teď hrdě chlubí, že nemusí dělat hasiče - stačí, že to zapálil. Obávám se, že jasnější ukázku té nejhorší stránky referenda už fakt najít nejde: Lidé bez zodpovědnosti, co zmanipulují lidi bez rozumu a odnesou to pak všichni. Pod vlajkou demokracie... :-(

419

Odpovědět

Aby ses neposral...

111

Odpovědět

Je k tomu i druhá část... budete ji taky překládat?

40

Odpovědět

Že vůdci brexitu rezignují na svoje posty jak na běžícím páse jen dokazuje, že měl Oliver pravdu. Farage si odjíždí užívat svoje Ruský prachy na Bahamy a UK může klidně shořet :D tomu říkám zodpovědný politik :D

3411

Odpovědět

Tak do konspiračních teorií bych nezacházel, ale špinavost to je. Když dostal Británii pomalu do recese, tak jí odtamtud měl i vytáhnout. Z týhle neférovosti a zbabělosti se mi dělá blbě.

153

Odpovědět

+smazanoTo ze Rusi investuju nemale peniaze na podporu extremistickych hnuti a propagandistickych medii po celej Europe je fakt. Tu na Slovensku dokonca skupinku nackov ktory chodia po zakladnych skolach a ucia deti strielat z ostrych zbrani. Popri tom im vysvetluju co je spravne a co nespravne... dosledky si urcite vies predstavit.

512

Odpovědět

Odloučení Britů mělo minimální dopad na Rusko, spíš to hodně vadí jejich sousedům v Číně.

00

Odpovědět

Nejvíc příznivců Brexitu bylo v regionu Midlands (West+East). To pak dává jasnou představu o těch příznivcích, když víte, jací lidé tam z větší části žijí...

21

Odpovědět

John Oliver je levičák který nenávidí svobodu slova.
Co ještě je nového?

1662

Odpovědět

Nenávidí svobodu slova??? To mě docela zajímá... jak podle tebe tu nenávist projevuje? Není naopak celá ta jeho show krásná ukázka toho, že svoboda slova je fajn a (zatím) pořád víceméně funguje? Protože já si fakt neumím takový pořad představit třeba v Rusku...

535

Odpovědět

Ať už má názor jakej chce, tak to nemá nic společnýho s tím, jak urážel Farage. To mi přišlo už trošku přepísklý..

1636

Odpovědět

Myslím, že pár lidí by si mělo uvědomit jednu věc: "Last Week Tonight" není ZPRAVODAJSTVÍ. Je to do jisté míry investigativní žurnalistika, ale především KOMENTÁŘ. John Oliver nemusí dávat žádný prostor oběma stranám, nemusí být "vyvážený" v žádném ohledu, protože předkládá svůj NÁZOR, svůj pohled na věc. Jediné, co musí (nebo by alespoň měl), je mluvit pravdu. Ale pokud nejste schopni najít nějaké místo, kde by fakticky lhal (já zatím takové nenašel, a to jsem pár jeho tvrzení ověřoval), pak kvílení nad tím, že není nestranný zavání jen kejháním potrefené husy. Aneb - dokud má názor podobný mému, je OK, jakmile ho nemá, rázem je fuj. To ale není jednak fér, a jednak ani demokratické. Nemusíte s Oliverem souhlasit, můžete říct, že se mýlí nebo fakta interpretuje špatně - ale pokud mluvíte o lhaní, měli byste také hned ukázat, kde KONKRÉTNĚ lže, a pokud o nezaujatosti, jste prostě mimo.

Já sám také s Oliverem nesouhlasím vždycky, třeba u videa s uprchlíky bych řekl, že prostě nemá zkušenost a neuvědomuje si problémy, jakých se tu lidé obávají - ale ani pak bych neřekl, že lže, anebo na něj plival, protože má jiný názor. Zamysleme se nad tím...

1203

Odpovědět

"jakých se tu lidé obávají", myslíš jako v čr kde nemáme prakticky žádné zkušenosti?

85

Odpovědět

+AutoTo víš... ono těch 20 000 uprchlíků, co jsme brali před pár lety vlastně nic neni (a nikdo si toho ani pořádně nevšim)... těch 3 000 co nam teď chtěj dát je oproti tomu příšerný...

111

Odpovědět

+AutoTím "tu" jsem myslel obecně v Evropě, ale ano, také ČR. Nakolik jsou ty obavy podložené je věc jiná, ale Oliver v tomhle byl kapku v pozici "sytý hladovému nevěří." Že ta proti uprchlická hysterie u nás je absurdně přehnaná, je ovšem také fakt.

122

Odpovědět

+Auto@ Auto,
na to, abych věděl že kamna pálí se nemusím spálit i já sám, stačí zkušenosti jiných
též historické zkušenosti mnohé napoví…

42

Odpovědět

+AutoA ti všichni lidé z Balkánu tu jsou asi na dovolené, co?

13

Odpovědět

Oliver je brit a ti s uprchlíky zkušenost mají.

25

Odpovědět

Po dlouhé době od něj něco zajímavýho a aktualního .. Další výhoda Brexitu :D

64

Odpovědět

Doteraz som sledoval situaciu. Po tom ako GB ziada co ziada a ak sa EU rozhodne tak ako rozhodne tak GB je v pici. A preto GB hlasne vykrikuje aby sa ludia pridali ku nim kedze vidia zanik. Ste s nimi alebo proti nim to necham na vasom osobnom nazore.

12

Odpovědět

Dřív jsem měl Johna Olivera rád, ale začal do politiky tahat svoje názory, které se mi příčí, místo toho, aby hodnotil objektivně.

2154

Odpovědět

Ehh... on tam svoje názory tahá už od začátku... jen předtim si s nima asi souhlasil :D. Nikdy nebyl a asi ani nebude objektivní... tohle nemaj bejt žádný objektivní, vyvážený zprávy, tohle je v 1. řadě zábavná show.

400

Odpovědět

+BullOverNo to je tím, že se sem teďka nastěhovaly novinky, takže dokud se nadávalo na ameriku, tak bylo všecko OK. Chodím semka od začátku a takovej shitstorm v komentech nepamatuju, a to ho teda sám dost často vyvolávám.... ale já to ještě dělám v rozumný míře proti tomuhle :D

152

Odpovědět

+AutoNo... máš v sobě kousek trolla mixnutý se zdravou chutí k diskuzi a nevymáchanou hubou, ale... jo, máš pravdu. Tvoje kousky jsou proti tomu, co se tu od Oliverovy uprchlické krize objevuje, docela zdravé a dopisovat si s tebou dá slušně.

00
Další