Síťová neutralitaLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:2 021
Počet zobrazení:31 024

Přinášíme vám další část z talk show Johna Olivera, tentokrát se zabývá tématem síťové neutrality. Proč se poskytovatelé internetu tak zoufale snaží prosadit zrušení síťové neutrality? A proč jim to americká vláda tak ochotně schvaluje? A v neposlední řadě, proč by se síťové neutralitě mělo říkat jiným názvem? Kompletní epizody pořadu Last Week Tonight with John Oliver můžete pravidelně sledovat na televizní stanici HBO Comedy. Poznámky: C-SPAN - Americká nezisková televizní stanice, zaměřující se především na politické dění Sederová večeře - Židovská slavnostní večeře, připomínající vyvedení Izraelitů z Egypta Ralph Macchio - Herec, který stvárnil hlavní postavu ve filmu Karate Kid

Přepis titulků

Náš příběh týdne se týká internetu. Čili elektronické databáze koček. Ale nejdříve se na chvilku zastavme a oceňme, jak je internet úžasný. Můžete přes něj spravovat daně, najít práci a můžete si přes něj koupit kojotí moč. Víte, jak předtím bylo těžké sehnat kojotí moč? Museli jste do kojota nalít energeťák a čekat.

Byl v tom bordel. Ten systém měl spoustu much. Ale pokud jste sledovali televizi, možná jste zaslechli znepokojující zprávy o změnách internetu. Federální komunikační komise dál předá návrh, který by mohl změnit internet, jak ho známe. Přesněji základní principy síťové neutrality. - Síťová neutralita. - Síťová neutralita. Ano, síťová neutralita.

Jediná dvě slova, která slibují větší nudu než speciálním hostem je Sting. Poslouchat lidi, jak o tom mluví, je ještě horší. Podle očekávání se mají pravidla o síťové neutralitě zakládat na sekci 7 nebo 6 telekomunikačního zákona z roku 1996. Bože, to je ta nejnudnější věc, co jsem kdy viděl. Je to nudné i na standardy C-SPAN. Raději bych si přečetl knihu od Thomase Friedmena, než poslouchal tohle. Raději bych poslouchal kalhoty, jak si vypráví o svých podivných snech.

Radši bych se se svými neteřemi díval na Caillou. Na dětský pořad o plešatém kanadském dítěti, které prožívá život bez jakýchkoliv nehod. Jdi do p*dele, Calliou. Nech si narůst vlasy a opusť dům. Ochutnej skutečný život! No tak! Ale jde o tohle.

Síťová neutralita je velmi důležitá. Znamená to, že se se všemi daty musí jednat stejně, bez ohledu na to, kdo je odeslal. To proto je internet tak mnohovrstevně strukturovaný. To proto nové projekty mohou vytlačit ty staré. Takhle Facebook vytlačil MySpace, který vytlačil Friendster, který vytlačil skutečné přátele.

Pamatujete si skutečné fyzické přátele? Bylo to hrozné. Nemohli jste kliknout na jejich obličeje, aby odešli. Ovšem jde tu o to, že internet ve své současné podobě není rozbitý. Ale FCC se ho snaží opravit. FCC schvaluje nová pravidla, která by vytvořila systém se dvěma úrovněmi. Tato pravidla by umožnila poskytovatelům internetu, jako je Comcast a Verizon, aby si nechávali od společností platit za rychlejší doručení obsahu k zákazníkovi.

Například Netflix by si musel platit premium, aby se ujistil, že zákazníci budou sledovat filmy plynule. Bude to stát tolik, že by si to konkurence nemusela moci dovolit. Ne, tohle se nesmí stát. Jak jinak by mu mohla má nová streamovací služba Nutflix konkurovat? Bude to jedinečný zdroj videí, kde budou muži trefováni do koulí.

Zatím ani nevíte, že byste to chtěli vidět, proto je to tak geniální. Konec síťové neutrality by dovolil velkým společnostem koupit si místo v rychlém pruhu, zatímco ostatní by jely v tom pomalém. Proto telefonní společnosti chtějí, abyste se na to dívali v jiném světle. Když řeknete rychlý a pomalý pruh, je to dobrý příklad.

Ale ve skutečnosti by se mělo mluvit o rychlém pruhu pro všechny a hyperrychlém pro ostatní. Kecy! Když dovolíme kabelovým společnostem mít dvě rychlosti, nebude to jako Usain Bolt a Usain Bolt na motorce. Bude to jako Usain Bolt a Usain Bolt s kotvou. Telefonní společnosti budou tvrdit, že nebudou zpomalovat stránky, aby z nich dostaly více peněz.

Povím vám malý příběh. Nedávno Comcast vyjednával s Netflixem. Tento graf ukazuje rychlost stahování z Netflixu od různých poskytovatelů. Ta černá čára, co strmě padá, byla jejich rychlost během vyjednávání. Zkuste uhodnout, kdy Netflix přistoupil na jejich podmínky. Napovím vám. Je to přesně tady. To má všechny znaky vydírání.

"Netflix, tohle je dobrý seriál o ženské věznici." "Jaká to škoda, že budeš mít takový problém s připojením." "Bude to frustrující." To, že zrušení síťové neutrality není dobrý nápad, si nemyslí jen antikorporátní hipíci. Hnutí za síťovou neutralitu obviňuje velké korporace, ale v této debatě je na stejné straně, jako některé z nich. Google, Facebook, Netflix i Amazon podepsali dopis podporující síťovou neutralitu.

Tento návrh je tak neslýchaný, že aktivisté i velké korporace byli dotlačeni na stejnou stranu barikády. To je stejné, jako by Lex Luthor zaklepal na Supermanovy dveře a řekl: "Poslyš, vím, že si zrovna nerozumíme, ale musíme se zbavit toho debila v bytu 3B." "Je moc hlučný." Možná si říkáte, že když je proti tomu snad každý, jak to, že se to děje?

Zamyslete se, kdo na tom vydělá. Kabelové společnosti. Verizon chce dvourychlostní systém tak moc, že zažaloval vládu, aby si vynutil změnu, o které se teď mluví. Tyto společnosti mají Washington v kapse až téměř neuvěřitelným způsobem.

Comcast loni utratil 18 milionů 810 tisíc za lobbování. To je více, než co utratila jakákoliv jiná společnost, kromě vojenského dodavatele Northrop Grumman. Aby bylo jasno, žebříček společností, co si kupují vliv u vlády, je: Zaprvé, vojensko industriální komplex. Zadruhé, poskytovatel pořadu Odtahovka Lizard Lick. Můžu vám dokázat to nepříjemné spojení mezi kabelovkou a Washingtonem.

Můžu vám ukázat prezidenta na golfu s ředitelem Comcastu. Nebo že získával finanční příspěvky v domě představenstva kabelovky, a kde prý byl tolikrát, že jediné, co tam nedostal, byla večeře. Ale možná nejvýmluvnější je toto. Prezident vybral Toma Wheelera, bývalého lobbistu za kabelové společnosti, na místo předsedy federální komunikační komise. Ano.

Člověk, který lobboval za kabelový průmysl, teď vede organizaci, která ho reguluje. To je stejné, jako byste si na místo chůvy najali dinga. "Díky, že jsi přišel." "Dej ho spát kolem osmé." "Na stole máš dvacet babek na jídlo." "Takže prosím, nejez mé dítě." Když víme, že prakticky dohlíží na svého dohližitele, není překvapením, že kabelové společnosti mají téměř monopol.

Federální studie zjistila, že 96 % populace má přístup ke 2 nebo méně kabelovým poskytovatelům. Skoro to vypadá, že si navzájem nelezou do zelí, podobně jako drogové kartely. Moment, tohle není fér. Kdyby se kabelová společnost jako Comcast chtěla spřáhnout se společností jako je Time Warner, tak se přece ředitelé nesejdou a nerozdělí si území, že ne?

V připojení ani televizi s Time Warner nesoupeříme. U tohohle musíme začít. Oni jsou v New Yorku, my ve Philadelphii, oni jsou v LA, my v San Franciscu. Nemůžete si pořídit Comcast v New Yorku, ani Time Warner v Philadelphii. Tudíž konkurence se nijak neomezuje. Přesně. Nemůžeš omezovat konkurenci, když žádná neexistuje. Monopol už lépe popsat nejde, ani kdybyste nosili kovový cylindr, jeli v kovovém autě a získali druhé místo v soutěži krásy.

Možná kvůli tomu, že nemají žádnou konkurenci, poskytují tak mizerné služby. Za internetové připojení platíme víc, než většina lidí na Zemi. A rychlost stahování je nižší, než v Estonsku. V Estonsku, zemi, kde se podle toho, jak to tam vypadá, stále bojí útoku Shreka.

Diví se tedy někdo výsledkům nedávného průzkumu spokojenosti? Comcast a Time Warner Cable jsou úplně na konci. Podívejte se na společnosti, které si vedly lépe. Lidé jako by si řekli: "Ano, Bank of America mi sebrala dům." "Ano, Taco Bell mi způsobil průjem." "A ano, General Motors se mě pokusil zabít."

"Ale Time Warner a Comcast jsou nejhorší." "Jsou ti nejhorší." Věřím, že kabelové společnosti budou tvrdit, že podporují síťovou neutralitu nebo že jsou pro otevřený internet. Prostě jen pár prstíčků. Připomínám vám, že také tvrdí, že se u vás doma staví mezi druhou a šestou zítra odpoledne.

Opravdu někdo z vás čeká, že se ukážou? A stejně se naše vláda shodla, že zruší síťovou neutralitu a pustí tyto společnosti ze řetězu. A my jim to dovolíme. A víte proč? Jsme opět u tohoto. Jeho cílem je zahrnutí dalších jazyků do sekce 7 nebo 6 a také navrhuje využít sekce 230b k rozšíření omezeného rozhodování komise. Bože, jak to, že jsi pořád tak nudný?

To je ten problém. Kabelovky objevily největší americkou pravdu. Pokud chcete udělat něco ďábelského, vložte to do něčeho nudného. Apple by mohl do podmínek používání iTunes vložit celý Mein Kampf a vy byste jen klikali na souhlasím, souhlasím, jo, souhlasím. Proto by advokáti neměli mluvit o ochraně síťové neutrality. Neměli by ani tu frázi používat. Měli by tomu říkat Zabránění vy*ebávání kabelovkami.

Proto tak to je. Pak by to možná lidi přinutilo něco s tím dělat. A je zajímavé, že s tím stále můžete něco udělat. FCC bude po 120 dní sbírat připomínky veřejnosti. Přesně tak. FCC se doslova dožaduje internetových komentářů na této adrese. A v tomto bodě, ačkoliv nemůžu uvěřit, že to opravdu dělám, bych rád oslovil přímo internetové komentátory.

Dobrý večer, zrůdičky. Tohle může být okamžik, na který jste celý život čekali. Zuřivě jste komentovali taneční video 3letého kluka a psali: "Každé dítě by po týdnu tréninku tancovalo jako tenhle zoufalec." Nebo jste zaplavovali Let it go z Ledového království komentáři: "Ledový zámek by jí podchladil a do hodiny by zemřela." A také vím, že jste komentovali video téhle show a psali: "Ať jde tenhle blbec do p*dele.

Vykuř péro svého prezidenta. Jste jen kamarádi teroristů." Ani netuším, co to znamená. Ale myslím, že to není kompliment. Ale tohle je chvíle, pro kterou jste byli stvořeni. Jste jako Ralph Macchio. Zdokonalujete své schopnosti, leštíte auta a natíráte ploty.

A víte co? Teď je čas na trochu podělaného karate! Poprvé v životě po vás chceme, abyste ten hněv zacílili. Ten gramaticky chybný hněv, který si běžně schováváte pro nesmlouvavé útoky na herečky, které podle vás přibraly nebo pro politiky, se kterými nesouhlasíte. Nebo pro fotky svých bývalých přítelkyň.

Nebo pro nebílé herečky, které hrají fiktivní postavy. Mluvím k tobě, RonPaulFan2016. A tobě, 1DirectionForever. A taky k tobě, 1DirectionSucksBalls. Musíte se vzchopit a alespoň jednou v životě zaměřit svůj hněv užitečným směrem! Tohle je vaše chvíle, milovaní trollové. Zapněte Caps Lock a leťte, moji miláčci, leťte!

Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (76)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Uz jste videli volne pokracovani - Síťová neutralita II ?

00

Odpovědět

V 6:28 je chyba. Nejedná se o to, že by tam nedostal večeři, ale že tam ještě neslavil Sederovou večeři, tedy židovský velikonoční svátek Paschy, která se slaví na připomínku vyjití Izraele z Egypta, jež židé slaví dodnes a jež slavil i Kristus při tzv. poslední večeři. Howgh

20

Odpovědět

Dík moc za skvělé překlady videí s Oliverem. Drobné upřesnění k tomuhle - v 6:30 se mluví o sederové večeři, tedy o slavnostním jídle, kterým se jednou do roka zahajuje židovský svátek Pesach. Proto ten Obamův vtípek, že "tohle jediné tam teda ještě nestihl" ;)

50

Odpovědět

To s tim Estonskem svedci o aroganci Americanu, ale na druhou stranu proc ne... Kdyz se tim bavi... sami projevuji svou demenci...

2146

Odpovědět

Skvělé! Ale to s Estonskem si asi mohl odpustit.

5622

Odpovědět

Proč? Dělá si srandu ze všeho, tak klidně i z Estonska (případně klidně z ČR, člověk si musí umět udělat srandu i sám ze sebe, resp. vzít, když si z něj někdo tu srandu udělá).

663

Odpovědět

+TominasJsme v tom seznamu jsme jen dvě místa nad USA. To není dobrá vizitka. A klidně. Mohl se trefit do toho, že nás zaměnili v Americe za Čečensko.

41

Odpovědět

+TominasKdyž si uděláš srandu z Američanů a jejich vlasti,tak taky nebudou skákat smíchy.To je ten vtip.

00

Odpovědět

Co je to za člověka a proč ho tu sakra vidím prvně? :D
Ne, počkat, koukám, že je tu od něj víc videí... Ale málo, goddammit. :D
Komu musím přinést krvavou oběť, aby se tu tenhle nový americký hrdina objevoval pravidelně? :D

1252

Odpovědět

Tuš tak, nalitý Brit Dunken :D

40

Odpovědět

Neskutečně zábavný :D
A v 1:00 je malá nevýznamná chybka - má tam být, že jediná slova, která slibují větší nudu JSOU featuring Sting.

31

Odpovědět

08:40 Českoooooooo

211

Odpovědět

Vzchopte se, moji milovaní překladatelé, a dejte sem víc Johna Olivera, VÍC JOHNA OLIVERA!!

2403

Odpovědět

Ten dislike je jen omyl, je ode mě :D

604

Odpovědět

Normálně bych u videa s takovouhle tématikou nevydržel ale tohle byla pecka,víc videí od něho,zábavně sděluje důležité informace a toho se cení. A jako vždy díky za překlad ! ;)

2200

Odpovědět

Malá chybička se vloudila v 2:05, poté co říká, že se všemi daty se musí nakládat stejně, tak popisuje internet jako "weirdly levelled playfield", čímž myslí, že je "zvláštně spravedlivý/vyrovnaný/férový/rovný", nikoliv mnohovrstevně strukturovaný (ačkoliv je to pěkné slovní spojení :D ).

187

Odpovědět

Nevím, proč tolik mínusů, možná někomu připadá, že rýpu, ale ve skutečnosti se jen snažím pomoci k co nejlepšímu překladu a tohle mě prostě bije do očí...video i překlad jsou na skvělé úrovni, tak proč to nedotáhnout do dokonalosti ;)

212

Odpovědět

Výborná show, výborný John Oliver! :D Jen občas mě deprimují ty jeho přední zuby :D

125

Odpovědět

Skvělé! Naprosto parádní satira, vtipné, zábavné, zajímavé a poučné. Skvělá forma pro prezentování podobných témat. Díky za překlad!

971

Odpovědět

Nejlepší současná americká late show. A to normálně na Craiga nedám dopustit :)

1201

Další