Thumbnail play icon

Saúdská ArábieLast Week Tonight

Přidat do sledovaných sérií 211
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:207
Počet zobrazení:12 087

Saúdská Arábie je poněkud kontroverzní zemí, která je zvyklá na své bohatství získané z ropy. Jejich nový korunní princ Mohamed bin Salmán se tváří jako osvícený vládce a reformátor, ale jak uvidíte, není to vše tak, jak se tváří. Džamál Chášakdží, saúdský opoziční novinář, byl zřejmě zabit a rozřezán na kusy na saúdském konzulátu, což se může zdát jako něco, co žádnému státu nemůže projít. Ale hrozí Saúdské Arábii nějaký postih?

Komentáře (29)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Divit se, že Rusové znají pamětihodnosti nějakýho města, je ukázka, že v životě nebyli v Rusku a neví o Rusech nic. Tam i mnohem drsnější týpkové ví, kdo to byl Immanuel Kant, jaká byla jeho filozofie, a řidič autobusu je schopnej vám recitovat básně.

311

Odpovědět

Divit se, že Rusové znají pamětihodnosti nějakýho města, je ukázka, že v životě nebyli v Rusku a není o Rusech . Tak i mnohem drsnější týpkové ví, kdo to byl Immanuel Kant, jaká byla jeho filozofie, a řidič autobusu je schopnej vám recitovat básně.

08

Odpovědět

"Paci sa mi" ako zdrbal pana Prezidenta, ze predaval byty SA :-) ale ani slovo o tom ake "dary" a hlavne "penezi" dostala Killery C. od SA ci uz na jej prezidentsku kampan alebo pre jej "nadacie". Nahodicka? :-D

817

Odpovědět

Čekej na komentáře že si ruskej bot :DDD

611

Odpovědět

Stejně tak bych se mohl zeptat, proč má Trump takovou skálopevnou podporu, když od SA bral stejné, ne-li větší peníze, než za které byla Hillary kritizována.

34

Odpovědět

+Sigfriedkolko penazi dostal DT od SA na prezidentsku kampan? resp. kolko penazi dostal od SA ako "dar" pre neho alebo jeho nadacie pred tym nez sa stal prezidentom? Killery bola xxx rokov stedro sponzorovana SA, ci uz priamo na jej predvolebnu kampan, alebo "nepriamo" pre jej "nadacie" alebo nadacie celej jej rodiny. Mne len vadi, ze to Oliver nespomenul ani raz! Nahoda?

33

Odpovědět

+DavitNo možná je to proto, že Killery zrovna teď není v úřadu a Trump je teď mnohem významnější a vlivnější figurkou ve hře...? Jenom hádám.

82

Odpovědět

Ide o peniaze. A tak ako to povedal Oliver na konci, aj Trump skusa, kolko si moze dovolit.

80

Odpovědět

Oliver na jedničku, vezme téma, udělá jej vtipné pro většinu (čti koukatelné), přičemž to má analyzované, přesné a trefné

368

Odpovědět

Vezme téma, určí jakej názor na to mají mít NPC SJW, určí viníka - Trump, pár laciných vtipů co čekáš od youtubera co hraje minecraft, pár argumentačních klamů.

824

Odpovědět

+Morcespecifics or shut the f*ck up

133

Odpovědět

Nevím, kde se bere v lidech ta únava ze svobody a demokracie.. nechápu, proč je pro lidi jednodušší volit lidi, kteří jsou přímo/nepřímo zodpovědní za smrt desítek tisíc vlastních spoluobčanů, kteří měli tu "drzost" postavit se na odpor režimu... Ideály čím dál více upadají, jak tady u nás (viz. vyznamenání "mlátičky" čestnou medailí za celoživotní boj za svobodu), nebo v zahraničí. Lidé nadšeně tleskají voleným vůdcům, i když říkají, jen to co chtějí slyšet.. ale o tom přeci politika není.. politici by neměli říkat líbivé věci, ale tvrdě stát na základech své země... Amerika podobně, jako spousta dalších zemí je v křeči už dlouhá léta (viz. Obama, Bush atp.) a výsledkem je právě tento nový tip leadrů, jako jsou Trump.. nezbývá nic, než jen doufat, že to nedopadne nějakou velkou tragedií..

256

Odpovědět

Na svobodu a demokracii každý prdí. Tady se jede těžký kapitalismus, tedy makej ať máš víc a měj víc, ať se máš líp.

310

Odpovědět

+JecketTady se prdí na kapitalismus.. v kapitalismu nemáš dotace, regulace, soc. dávky, povinnost odvádět daně pod hrozbou trestu.. :)

83

Odpovědět

+NočníkNení dokonalý, pravda, nicméně myšlenka je jasná - růst a bohatnout, ať to stojí cokoliv.

21

Odpovědět

Je jasné, že toto je další šance pro Olivera a jiné odpůrce, jak si zase kopnout do Trumpa, ale buďme realisté. Obchod za 115 miliard USD dojednala a prosazovala už vláda Obamy a to i v době, kdy SA vesele zabíjela civilisty v Jemenu. (https://www.reuters.com/article/us-usa-saudi-security/obama-administration-arms-sales-offers-to-saudi-top-115-billion-report-idUSKCN11D2JQ) Obama však, narozdíl od Trumpa, zkušeně věděl, jak z otázek na toto téma vybruslit tak, aby pro sebe nenapáchal tolik politické škody. Trump je v tomto ještě stále nezkušený a popravdě k tomu asi nikdy nevyzraje.

Realita je však jednoduchá a Trump tak jde přesně v duchu "America First" a tak je každému rozumnému člověku jasné, že zájmy USA a případné důsledky nějakých sankcí by byly pro (hlavně) americkou ekonomiku naprosto devastující. A Saudská Arábie již oznámila, že by okamžitě přijala protiopatření. Je celkem jasné, že sankce by neuplatnilo Rusko nebo Čína, ale pravděpodobně pouze USA, možná v doprovodu servilní Evropy.

→ odstopení od nákupu zbraní USA a nákup zbraní od Ruska/Číny
→ vyšroubování ceny ropy do astronomických výšin (aktuálně 80 USD - mohou klidně zdvoj nebo ztrojnásobit, oni to pár měsíců vydrží, ale co asi řekne čech nebo amík u pompy, až bude stát litr benzínu 80 korun? - stojí mu to za nějaký morální pocit hrdosti nad novinářem, o kterém nikdy neslyšel a který ho vlastně ani nezajímá?)
→ prodávání ropy v jiné měně než USD (Rubl nebo spíše činský Yuan)

Každý racionálně uvažující člověk si uvědomí, že hrozba tohoto všeho by byla pohromou pro ekonomiku USA a Evropy. Proto se, tak jako vždy, mordovačka jednoho noname novináře přejde, jako že se nic neděje. A je to logické, jen lidé musí přestat být idealisty. Režim se tam nikdy nezmění, minimálně dokud budou mít tolik ropy.

A když bychom chtěli být extra pokrytci, můžeme se podívat, jak například končí peníze EU, tedy i naše.. ;)

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/486634-z-penez-evropske-unie-se-vyplaceji-tucne-renty-rodinam-palestinskych-teroristu.html?fbclid=IwAR1D-XT0MzBHZt5eMshUVsnftXPOUqtOD1BboRNIe0jIbI7MYhZ7oBCblFQ

3424

Odpovědět

Trump v tomto případě nejde v duchu "America First". Trump jde jednoduše ve šlépějích každé administrativy USA minimálně od Ropného šoku v roce 73 a rozhodně od druhé ropné krize v roce 79, která měla původ v íránské islámské revoluci, kdy se z této šíitské ropné velmoci stal přes noc ideologický nepřítel USA a jeho přirozený sunnitský oponent Saudská Arábie začala být rázem nepostradatelným strategickým spojencem v oblasti, primární dodavatel ropy a největší kupec amerických zbraní zároveň. Trump tedy nedělá nic nového a sám Oliver minimálně 2x ZDŮRAZNIL, že tak činila každá administrativa v posledních dekádách, přičemž zvlášť vypíchl Obamu, aby to došlo úplně každému. Pravda, možná by to příště měl říkat polovinu dílu, aby to nějaká útlocitná sněhová vločka z řad fanoušků Oranžády nebrala jako osobní útok na její nekritizovatelnou modlu.

Rozdíl mezi Trumpem a předchozími administrativami spočívá pouze v tom, že ŽÁDNÁ administrativa v minulosti, ač se Saudy pokrytecky v tichosti obchodovala za všech situací, alespoň nezlehčovala jejich zločiny, případně nedávala okázale najevo, že je jí úplně u prdeIe, co dělají, ač jim to u prdeIe ve skutečnosti samozřejmě bylo. Jak si v této oblasti počíná Trump, to jsme předpokládám viděli a přepisovat to nemusím.
Každý diktátorský režim zkouší, co si může dovolit. Zkoušel to Hitler, zkoušel to Husajn, zkouší to Saudové, zkouší to i autokrat Putin se svými diletantskými zabijáky vyslanými do Británie (během 12 let už podruhé). Pokud budeš diktátora navenek kritizovat a v zákulisí s ním pokrytecky obchodovat, dovolí si toho mnohem méně než pokud s ním budeš obchodovat, kouřit mu péro a dávat okázale najevo, že jsi bez něj úplně v prdeIi a navíc ho chválit, "že ví co dělá", když spáchá zločin. Veřejný obraz je totiž pro diktátory a autokraty stejně tak důležitý, ne-li důležitější než zákulisní dohody. Pokud by tomu tak nebylo, nikdo nebude na ambasádě v Turecku zabíjet novináře, pilkou na železo rozřezávat jeho tělo, které posléze rozpustí v kyselině, aby ho vládním autem vyvezl vylít někam do bažin, protože si dovolil kritiku vůči jeho veličenstvu.

A to byla jaksi pointa videa.

754

Odpovědět

+ZeckTakže to, že Trump pokračuje ve šlépějích předchůdců (což jsem mimojiné i já zmínil v příspěvku), snad neznamená, že jde v duchu "America First"? Ono to je snad neuvalení likvidačních sankcí proti "America First"?

A tvoje vtipná úvaha o tom, že když budeme navenek dělat bubu a pod stolem tajně honit péro, tak to bude diktátora velmi mrzet je opravdu vtipná a dostává největší ránu právě v tom příkladu, který jsi uvedl. Sankce na Rusko jsou už kolik? 5 let? A Putin ukazuje, že má nějaké velkohubé prohlášení naprosto u zadku, sestřelí si civilní letadlo a pošle 2 zabijáky do Londýna. To je nějaká trhlina v tom tvém plánu "pokud by tomu tak nebylo...". Ani oni diktátoři nejsou debilní, i Saudskému princi dojde, že má USA v kapse a to bez ohledu na to, jestli to někdo říká nebo ne.

Takže hlavní pointa je o tom, že Trump se, přesně v duchu své kampaně i prezidentování, zbavil politické korektnosti a pojmenovává věci tak, jak jsou. Chápu, že se to Oliverovi a dalším milovníkům té choré "nové doby". Doby, kdy se neříká černoch ale afroameričan, v metru se neoslovuje dámy a pánové (aby se nenasral neexistující 3. gender), do kanadského pasu si lze dát jako pohlaví TO a hrdě běháme s barevnýma vlajkama..

A rozhodně to není jenom Donald Trump.. ;)

https://zpravy.idnes.cz/usa-studie-harvard-politicka-korektnost-ffu-/zahranicni.aspx?c=A181017_123958_zahranicni_mesz&fbclid=IwAR380wQPFKQAMVoanZ1MgGzp-cshA89xPAKJZUDUohNeetmnvD86y4IX8Z0

612

Odpovědět

+JecketA tvoje vtipná úvaha o tom, že když budeme navenek dělat bubu a pod stolem tajně honit péro, tak to bude diktátora velmi mrzet je opravdu vtipná a dostává největší ránu právě v tom příkladu, který jsi uvedl.

Je ti jasné, že každý stát na světě má možnost zabít většinu obyvatel na planetě? Nejen Česká republika, kterou u nás tak rádi označujeme za pidistáteček, ale i opravdové pidistátečky jako San Marino? Putin (potažmo saudsko arabský princ s nezapamatovatelným jménem, potažmo Čína) by mohl během týdne nechat zabít každého novináře v USA, který kdy napsal něco špatného o Rusku (tedy každého skoro novináře v USA). To že jednou za pět let okatě zavraždí pár lidí na západě je mocenský tah, ale rozhodně si nikdo z nich nedělá „co chce“. Nedělají si ani z tisíciny „co chcou“, a rozhodně nikdo z nich nemá USA v kapse o nic víc, než má USA v kapse je. Ani spojené státy si nedělají co chcou, i když k tomu mají zdaleka nejblíž.

Je rozdíl mezi diplomacií a politickou korektností, přecitlivělý kritizátore kanadských pasů.

22

Odpovědět

Zase raz Mohamed Oliver.
Migranti a uprchlíci
V deň vysielania tohto dielu zabili jeho bratia a sestry v boji za svoju vieru jedného nevinného človeka v Iraku. Do Európy ale prišli len umiernení moslimovia, pričom žiaden z nich isto nie je fanatický radikál.
http://www.kurdistan24.net/en/news/7b02e73f-cf74-46fc-9893-0bbbdbf77a4a

952

Odpovědět

Hele tohle bych už považoval za generovaný komentář a spam a proti tomu jsou tu snad nejaka pravidla.

144

Odpovědět

+Cpt.Kiež by. Ušetrilo by nám to robotu.

23

Odpovědět

+Cpt.To je jen další volič Pitomia, nevšímat si toho ono to už zdechne samo...

45

Odpovědět

Šarmantně útočný? Kdo na to v tom magazínu Time přišel?

Ale jinak to nechápu. V kapitalismu jde o zisk, ne o lidi. Tak proč se tomu tolik diví?

25

Odpovědět

Jasně, že s nima musí být za dobře, tam jde o velké prachy i ropu. SA si může dělat v podstatě co chce a USA se bude jen dívat a radši se vrazí někam jinam kde není vůbec potřeba..

24

Používáme cookies, abychom mohli provozovat tuto internetovou stránku a zlepšit Vaši uživatelskou spokojenost. Budete-li pokračovat beze změny nastavení, předpokládáme, že souhlasíte s ukládáním souborů cookies z internetových stránek. Více informací o použití cookies.
OK