Saúdská ArábieLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:219
Počet zobrazení:15 715

Saúdská Arábie je poněkud kontroverzní zemí, která je zvyklá na své bohatství získané z ropy. Jejich nový korunní princ Mohamed bin Salmán se tváří jako osvícený vládce a reformátor, ale jak uvidíte, není to vše tak, jak se tváří. Džamál Chášakdží, saúdský opoziční novinář, byl zřejmě zabit a rozřezán na kusy na saúdském konzulátu, což se může zdát jako něco, co žádnému státu nemůže projít. Ale hrozí Saúdské Arábii nějaký postih?

Přepis titulků

Saúdská Arábie – rodiště proroka Mohameda. Proroka Mohameda. Naše grafické oddělení se to z nějakého důvodu rozhodlo bojkotovat. Saúdská Arábie se ve zprávách objevuje kvůli velmi odporné události. Má to spojitost se saúdským novinářem Džamálem Chášakdžím. Dlouhodobě žil v USA a přispíval do The Washington Post. Neviděli ho od doby, kdy před 12 dny vstoupil na saúdský konzulát v Turecku. Zde je Džamál Chášakdží zachycen na videozáznamu, když vchází na místo, které je podle tureckých úřadů smrtící pastí.

Turecké úřady označily 15 Saúdů za podezřelé. Jen pár hodin před jeho zmizením byli někteří z nich zachyceni kamerami na letišti v Istanbulu. Turci The New York Times řekli, že Saúdové jeho tělo rozřezali pilkou na kosti, kterou si přivezli. Je to děsivé. Saúdové to popírají, ale shodněme se na tom, že pilka na kosti je v jakémkoliv kontextu hodně podezřelá.

Díky za pozvání na Díkůvzdání, Craigu. Krocan je vynikající, nádivka je dokonalá, to je fakt obří pilka na kosti a já si zrovna vzpomněl, že už musím jít. Saúdové mají problém vysvětlit všechnu tu podezřelou aktivitu během zmizení. Saúdská televize Al-Arabia přišla s tvrzením, že těchto 15 lidí přiletělo do Istanbulu jako turisté.

To je kravina! Záznamy ukazují, že většina z nich přiletěla soukromým letadlem v 3:13 ráno a všichni odletěli ve stejný den, ve který dorazili. To je hodně podivná dovolená. Chci vidět Istanbul, ale jen na pár hodin během noci a musím si vzít pilku na kosti. Avšak celá ta výmluva, že jsou to turisté, ani není nová. Když měli Rusové otrávit Sergeje Skripala, podezřelí se pokusili o to samé.

Co jste tam dělali? Přátelé nám už dlouho doporučovali navštívit toto nádherné místo. Salisbury? Nádherné město? Ano. Nachází se zde známá salisburská katedrála. Není proslavena jen v Evropě, ale i po celém světě. Je známá pro svou 123 metrů vysokou věž a pro své hodiny, které jsou nejstarší stále fungující na světě.

Zaprvé, líbí se mi, jak reportérka hned zpozorní, když Salisbury nazvou nádherným městem. Je to stejně podivné, jako by někdo nazval celer vynikající pochoutkou. Nevím, o čem ještě nemluvíte pravdu, ale vím, že jste zasraný lhář. Zadruhé, je známá pro svou 123 metrů vysokou věž. Zní, jako by to četli přímo ze stránky Salisbury na Wikipedii. Proč miluji Salisbury?

To je snadné. Počet obyvatel je 40 302 lidí. Jejich členem parlamentu je John Glenn, konzervativec, jehož celého období se dá považovat za zklamání [zdroj?]. Ale podívejte, i přes jejich popírání situace to pro ně nevypadá dobře. Turecká vláda má údajně mít k dispozici audio a videozáznam vraždy. Tento příběh je velmi chmurný. Možná jste o Džamálovi Chášakdžím dnes slyšeli poprvé, ale už roky je významnou figurkou v Saúdské Arábii.

Je to uvážlivý a rozhodně ne radikální kritik saúdské královské rodiny. Proto je to znepokojivé. Protože jediný důvod, proč zabít novináře na vlastním konzulátu za pomoci 15 lidí a pilky na kosti, kterou jste si ten den přivezli, je to, že chcete vyslat světu zprávu, a jste si jisti, že vám to projde. Ale tím vyvstává otázka, jak si tím mohou být natolik jistí? Součástí odpovědi můžeme být my.

Dnes se podívejme na vztah USA a Saúdské Arábie. Je to dlouhá a morálně pochybná historie. Ve zkratce, desítky let máme vztah založený na strategických zdrojích, ne na společných hodnotách. Mají ropu, my ji potřebujeme. Byli proti Íránu a stejně tak my. Z těchto a dalších důvodů se prezidenti USA do různé úrovně zaprodali Saúdské Arábii.

Během toho příhodně přimhouřili oko nad mnoha věcmi. Ať už jde o porušování lidských práv, o financování náboženského extrémismu ve světě, i když se tvářili, že proti němu bojují. Vždy to byl velmi komplikovaný vztah. Během posledních let se stále více sbližujeme a mohou za to dva noví vůdci. Trump a korunní princ Mohamed bin Salmán.

Nejprve si promluvme o něm. Jeho otec král je stále naživu, ale od loňska zemi prakticky řídí princ. Sám se nazývá jako MBS. Je to mladá a svěží tvář Saúdské Arábie. Dostal se na titulní stranu magazínu Time s titulkem "šarmantně útočný". A v 60 Minutes ho popsali jako pokrokový hlas země. Jeho reformy uvnitř Saúdské Arábie byly revoluční. Emancipoval ženy, navrátil lidem hudbu a kino a snaží se zatočit s korupcí.

Na tom je kus pravdy. Snažil se omezit vliv některých radikálních kleriků, posvětil rozhodnutí, že ženy smí řídit, a povolil kina po 35 let dlouhém zákazu. Ale za zmínku stojí, že první film, který tam promítali, a to je pravda, byl Emoji ve filmu. Ale je pravda, že by ho měli vidět lidé, kteří neviděli žádný dobrý film, se kterým by mohli srovnávat.

To vše má souvislost s hlavním plánem přeorientovat saúdskou ekonomiku z ropy na technologie. Nazývá to jako plán Vision 2030. Kvůli tomu se MBS letos vydal na světové turné, kde ujišťuje investory o tom, že Saúdská Arábie je stabilní, pokroková a že by s ní měly firmy začít spolupracovat. Setkal se s Timem Cookem, Billem Gatesem a Richardem Bransonem.

Také si zašel do Starbucks s Michaelem Bloombergem. Jejich barista zázračně napsal Mohamed bin Salmán správně, ale Bloomberg skončil s kelímkem s nápisem Mikey Boom-Burp. Jako součást jeho PR propagace MBS založil každoroční konferenci Future Investement Iniciative, známou jako Davos v poušti. První se konala loni v Ritz-Carltonu v Rijádu. Sešli se zde ředitelé mnoha obřích společností a také se tu objevily různé technické kraviny jako toto.

Máme zde chytré investory, kteří si pečlivě vybírají, do čeho investují. Podle mě jsem výjimečná. Mohu využít výrazy ve své tváři ke komunikaci s lidmi. Ale proč je důležité měnit výrazy ve tváři? Většinu času se cítím pozitivně. Bože. Bože! To je děsivý úsměv.

To je přesně ten úsměv, který má královna, když se potká s plebsem. Vy jste asi vyhrál tu soutěž, kdy přijdete ke mně domů a prohlížíte si mé věci. Jaký to pozitivní den pro jednoho z nás. Na nic nesahejte. Ale MBS netlačí jen na přilákání firem. Také chce změnit obraz Saúdské Arábie ve světě. Proto podepsal 10letou dohodu s nejpopulárnější a nejameričtější značkou, World Wrestling Entertainment čili WWE.

První z mnoha zápasů se odehrál v dubnu a diváci po celém světě byli vystaveni propagandě o nové Saúdské Arábii. Třeba videu o ženě, která šťastně řídí, tancujícímu muži a o nádherných turistických destinacích. A to nemluví o neustálých chvalozpěvech během vysílání. Poprvé vám WWE přináší akci takovéhoto rozsahu ze Saúdské Arábie.

Hostuje nás toto živoucí a pokrokové město. Musíme poděkovat programu Vision 2030. Stadión krále Abdulláha je na nohou. Tato část je rezervována pro saúdskou královskou rodinu. Rád bych poděkoval králi Saúdské Arábie. Páni. Zdá se, že WWE je na straně Saúdské Arábie stejně, jako je homoerotická, tedy velmi silně.

Ale pravdou je, že MBS není takový reformátor, za kterého se vydává. Zaměřte se na jakýkoliv jeho pozitivní počin a objevíte mnohem chmurnější pravdu. Například se země dostala na titulní stránky kvůli tomu, že zrušila zákaz řízení pro ženy, ale jen pár týdnů předtím policisté zatkli desítky ženských aktivistek, které za právo řídit bojovaly. I ta investiční konference má chmurnou dohru.

O týden později se ve stejném hotelu stalo toto. Záběry pochází z hotelu Ritz-Carlton v Rijádu. Ukazují nám dramatickou přeměnu z místa pro světovou smetánku v nejluxusnější vězení. Ano, MBS použil tento Ritz-Carlton k uvěznění stovek podnikatelů a členů královské rodiny během boje proti korupci. Aspoň 17 uvězněných bylo převezeno do nemocnice po fyzických útocích a jeden vojenský důstojník zemřel ve vazbě.

To je šílené a děsivé. Jediný hotel, kde očekáváte svou vraždu, je Days Inn. Je to i jejich slogan: "Days Inn, čekejte, že vás tu zavraždí." Ale v mezidobí je bin Salmán agresivní vůči svým sousedům. Loni zahájil blokádu Kataru, která trvá dodnes, a také vede šíleně brutální válku v Jemenu, která má za následek 16 000 obětí, z toho 1 200 dětí.

Saúdské nálety byly katastrofické. Poví nám to tento muž, který stojí před tím, co býval jeho dům. Saúdská Arábie bombarduje vše bez rozmyslu. Kolik členů vaší rodiny zabili? 27 životů, 27 lidí z jedné rodiny. Napadá vás, proč zaútočili na vaši rodinu a tento dům?

Já nejsem žádný vůdce nebo tak. Já pracuju jako holič. To je hrozné. A aby bylo jasno, není žádné opodstatnění násilí proti holičům. A to říkám já! Pokud má někdo právo na násilí proti holičům, tak bych to byl já za to, co mi udělali! A i přes všechny tyhle události se náš prezident snaží překrucovat a ignorovat bin Salmánovy nejhorší excesy.

Někdy je i oslavuje. Po tom zátahu proti korupci a vězení z Ritz-Carltonu světoví vůdci bili na poplach. Trump udělal přesný opak. Trump ocenil zátah prince Mohameda bin Salmána a napsal, cituji: "Oceňuji krále Salmána a korunního prince Saúdské Arábie.

Vědí, co dělají." Jasně... Ale protože vědí, co dělají, neznamená to, že je to správné. Michael Jordan přesně věděl, co dělá, když v reklamě na Hanes nosil tento knírek. Chtěl viděl, kam ho to celé může dostat, a odpovědí bylo: "Skrz Hitlera a dál."

A to přesně zapadá do vztahu mezi Trumpem a Saúdskou Arábií. Od jmenování do úřadu je vychvaluje při každé příležitosti. Saúdská Arábie byla první zemí, kterou jako prezident navštívil. Očividně se tam bavil. Tančil s meči a osahával tu slavnou zářící kouli. Předpokládám, že jí hned poté Michael Cohen nabídl 300 tisíc dolarů za mlčení.

Nemělo by nikoho překvapovat, že Trump si natolik cení saúdské královské rodiny. Mají dvě kvality, kterých si na světě cení nejvíc. Mají spoustu peněz a dávají mu je. To vlastně potvrdil už během své kampaně. Saúdská Arábie a já spolu vycházíme. Kupují ode mě byty, utratí 40 nebo 50 milionů dolarů. To je mám nesnášet?

Já je mám rád. Ovšemže. Když si od Trumpa koupíte byt, bude vás mít rád. Stejně tak pokud nosíte jeho čepici, je vám pod 25 let a máte velikost 32DD, nebo pokud nejste Erik. Je to jednoduchý muž s jednoduchým vkusem. Trumpův podnikatelský pohled na Saúdy, že to jsou lidé s penězi, kterých je lepší se příliš neptat, se přelil i do jeho prezidentského úřadování.

Když Salman přicestoval do Bílého domu, Trump svolal tiskovou konferenci, kde si vychvaloval množství vojenské techniky, kterou si od nás kupují, a MBS posloužil jako lidský stojan. Některé zakázky už byly schváleny a jsou ve výrobě. A budou Saúdské Arábii brzy dodány. Je to pro jejich ochranu, ale když se na to podíváte z pohledu peněz. Tři miliardy dolarů.

533 milionů dolarů. 525 milionů dolarů. To jsou pro vás drobné. 880 milionů dolarů. 645 milionů dolarů. Šest miliard dolarů. To je za... fregaty. Zaprvé, bylo u někoho někdy zjevnější, že se právě naučil nové slovo, jako když on řekl slovo fregaty?

Fregaty! Ale podívejte se na výraz bin Salmána. Zarazilo ho, jak moc Trump miluje peníze. Má výraz chůvy, která právě zjistila, že dokáže zklidnit dítě cukrovými pendreky. Bála jsem se, že to bude těžké. Ale pokud chceš pendreky, mám jich tu spoustu. Vezmi si je a koukej držet hubu! Podívejte, rozhodně netvrdím, že Trump je první americký prezident takto nechutně obchodující se Saúdy.

Děláme to už desítky let. Obama jim prodával zbraně, i když se Saúdové začali vměšovat do situace v Jemenu. Trump v tom pokračuje i přes jejich neopatrnost během jejich útoků. Před dvěma měsíci shodili americkou bombu na školní autobus plný dětí. O měsíc později ministr obrany řekl, že Saúdská Arábie dělá vše pro to, aby zabránila civilním ztrátám.

A dál je podporujeme. Jde o to, že Trump udělal vše možné, aby Saúdy uspokojil. Dokonce v jejich království nemá velvyslance. Na naše vztahy osobně dohlíží Jared, nafukovací panák Ivanky Trump. A Saúdům tahle situace samozřejmě vyhovuje. Kushner se vydal v roce 2017 na neohlášenou cestu za mladým princem. O pár měsíců si MBS vychvaloval, že Kushnera má, cituji: "V kapse."

Bin Salmán to popřel. Jistěže ho má v kapse. Vždyť je to Jared! Ten obličej jasně říká, že bude v něčí kapse. Jeho přezdívka u tajných služeb musí být Peněženka, klíče a chlupatý chuchvalec. Fakt, že USA nevystoupí proti Saúdské Arábii, není nic nového. Ale rozsah toho, jak Trump upřednostňuje peníze před vším ostatním, je nebezpečný. Je vůbec divné, že jsou tak sebevědomí? MBS zatkl své kritiky, Trump napsal tweet na jeho podporu.

Po zahájení blokády Kataru si za to Trump připsal zásluhy. Tohle jednání má své následky. Znovu a dokola se Trump rozhodl upřednostnit extrémní přátelství s MBS, který podle jednoho saúdského kritika vytvořil atmosféru strachu a útlaku a podle kterého si Saúdové zaslouží něco lepšího. Tím kritikem byl Džamál Chášakdží, novinář, který byl podle mnohých zavražděn na saúdském konzulátu. Trump sice tvrdí, že Saúdy čeká tvrdý trest, pokud se prokáže jejich vina, ale věří vůbec někdo z nás, že by dodržel své slovo?

Mnohem přesnější odpověď z Oválné pracovny přišla, když se objevily detaily o jeho zmizení. Sledujte, jak v reálném čase vytváří analýzu poměru nákladů a výnosů této situace. Opět říkám, že to se stalo v Turecku. A pokud my víme, tak Chášakdží nebyl americkým občanem, že ne? Měl povolení k trvalému pobytu.

Nelíbí se nám to, Johne. Vůbec se nám to nebude líbit. Ale jestli bychom měli zastavit kontrakt v hodnotě 110 miliard dolarů, při vědomí, že mají čtyři nebo pět dobrých alternativ, tak to není přijatelné. Otevřeně celému světu a Saúdské Arábii předvedl, že armádní kontrakt má větší cenu než naporcovaný novinář. Podívejte, přivírat oči nad vším, co Saúdská Arábie dělá, musí mít následky. Spousta lidí teď musí udělat mnoho rozhodnutí.

Druhý ročník Davosu v poušti začíná za devět dní. Tyto společnosti už zrušily svou účast. Avšak ministr financí Steven Mnuchin návštěvu stále plánuje. Je to směšné. Poušť je už dost žhavá i bez tohoto sexy ďábla. Mám pravdu? Mám pravdu?! Sexy ďábel. Mám pravdu? Tomu dá každá. To je obličej je k pomilování.

Mám pravdu? Mám pravdu? Pokud jde o WWE, tak ti tvrdí, že "monitorují situaci", ale jejich obří událost Crown Jewel je stále naplánována na listopad. John Cena se tam může znovu objevit a udělat to znovu. Ale v tomto kontextu to asi znamená: "Nevidíte tady to porušování lidských práv." A pokud jde o prezidenta, tak opakuji, že každý prezident USA musel udělat kompromisy, když došlo na Saúdskou Arábii. Ale Trump může být první, kdo je možná vůbec nebude dělat.

On a MBS jsou si podobní v tom nejhorším možném směru. Oba milují peníze, oba své bohatství zdědili, oba se rádi předvádějí, ale zároveň pohrdají tiskem, a oba sdílí estetické cítění, jako když se Elvis pokusil vzpomenout, jak to vypadá ve Versailles, ale nemohl. Trumpovo silné přátelství s MBS je špatnou zprávou. Když represivnímu režimu nenastavíte žádné hranice, vždy budou zkoušet, co vše jim projde.

A jak jsme byli svědkem, odpovědí klidně může být: "Vlastně cokoliv." Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (25)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Divit se, že Rusové znají pamětihodnosti nějakýho města, je ukázka, že v životě nebyli v Rusku a neví o Rusech nic. Tam i mnohem drsnější týpkové ví, kdo to byl Immanuel Kant, jaká byla jeho filozofie, a řidič autobusu je schopnej vám recitovat básně.

314

Odpovědět

Divit se, že Rusové znají pamětihodnosti nějakýho města, je ukázka, že v životě nebyli v Rusku a není o Rusech . Tak i mnohem drsnější týpkové ví, kdo to byl Immanuel Kant, jaká byla jeho filozofie, a řidič autobusu je schopnej vám recitovat básně.

010

Odpovědět

"Paci sa mi" ako zdrbal pana Prezidenta, ze predaval byty SA :-) ale ani slovo o tom ake "dary" a hlavne "penezi" dostala Killery C. od SA ci uz na jej prezidentsku kampan alebo pre jej "nadacie". Nahodicka? :-D

817

Odpovědět

Čekej na komentáře že si ruskej bot :DDD

611

Odpovědět

Stejně tak bych se mohl zeptat, proč má Trump takovou skálopevnou podporu, když od SA bral stejné, ne-li větší peníze, než za které byla Hillary kritizována.

34

Odpovědět

+Sigfriedkolko penazi dostal DT od SA na prezidentsku kampan? resp. kolko penazi dostal od SA ako "dar" pre neho alebo jeho nadacie pred tym nez sa stal prezidentom? Killery bola xxx rokov stedro sponzorovana SA, ci uz priamo na jej predvolebnu kampan, alebo "nepriamo" pre jej "nadacie" alebo nadacie celej jej rodiny. Mne len vadi, ze to Oliver nespomenul ani raz! Nahoda?

33

Odpovědět

+DavitNo možná je to proto, že Killery zrovna teď není v úřadu a Trump je teď mnohem významnější a vlivnější figurkou ve hře...? Jenom hádám.

82

Odpovědět

Ide o peniaze. A tak ako to povedal Oliver na konci, aj Trump skusa, kolko si moze dovolit.

80

Odpovědět

Oliver na jedničku, vezme téma, udělá jej vtipné pro většinu (čti koukatelné), přičemž to má analyzované, přesné a trefné

368

Odpovědět

Vezme téma, určí jakej názor na to mají mít NPC SJW, určí viníka - Trump, pár laciných vtipů co čekáš od youtubera co hraje minecraft, pár argumentačních klamů.

824

Odpovědět

+Morcespecifics or shut the f*ck up

133

Odpovědět

Nevím, kde se bere v lidech ta únava ze svobody a demokracie.. nechápu, proč je pro lidi jednodušší volit lidi, kteří jsou přímo/nepřímo zodpovědní za smrt desítek tisíc vlastních spoluobčanů, kteří měli tu "drzost" postavit se na odpor režimu... Ideály čím dál více upadají, jak tady u nás (viz. vyznamenání "mlátičky" čestnou medailí za celoživotní boj za svobodu), nebo v zahraničí. Lidé nadšeně tleskají voleným vůdcům, i když říkají, jen to co chtějí slyšet.. ale o tom přeci politika není.. politici by neměli říkat líbivé věci, ale tvrdě stát na základech své země... Amerika podobně, jako spousta dalších zemí je v křeči už dlouhá léta (viz. Obama, Bush atp.) a výsledkem je právě tento nový tip leadrů, jako jsou Trump.. nezbývá nic, než jen doufat, že to nedopadne nějakou velkou tragedií..

256

Odpovědět

Na svobodu a demokracii každý prdí. Tady se jede těžký kapitalismus, tedy makej ať máš víc a měj víc, ať se máš líp.

310

Odpovědět

+JecketTady se prdí na kapitalismus.. v kapitalismu nemáš dotace, regulace, soc. dávky, povinnost odvádět daně pod hrozbou trestu.. :)

83

Odpovědět

+NočníkNení dokonalý, pravda, nicméně myšlenka je jasná - růst a bohatnout, ať to stojí cokoliv.

21

Odpovědět

Je jasné, že toto je další šance pro Olivera a jiné odpůrce, jak si zase kopnout do Trumpa, ale buďme realisté. Obchod za 115 miliard USD dojednala a prosazovala už vláda Obamy a to i v době, kdy SA vesele zabíjela civilisty v Jemenu. (https://www.reuters.com/article/us-usa-saudi-security/obama-administration-arms-sales-offers-to-saudi-top-115-billion-report-idUSKCN11D2JQ) Obama však, narozdíl od Trumpa, zkušeně věděl, jak z otázek na toto téma vybruslit tak, aby pro sebe nenapáchal tolik politické škody. Trump je v tomto ještě stále nezkušený a popravdě k tomu asi nikdy nevyzraje.

Realita je však jednoduchá a Trump tak jde přesně v duchu "America First" a tak je každému rozumnému člověku jasné, že zájmy USA a případné důsledky nějakých sankcí by byly pro (hlavně) americkou ekonomiku naprosto devastující. A Saudská Arábie již oznámila, že by okamžitě přijala protiopatření. Je celkem jasné, že sankce by neuplatnilo Rusko nebo Čína, ale pravděpodobně pouze USA, možná v doprovodu servilní Evropy.

→ odstopení od nákupu zbraní USA a nákup zbraní od Ruska/Číny
→ vyšroubování ceny ropy do astronomických výšin (aktuálně 80 USD - mohou klidně zdvoj nebo ztrojnásobit, oni to pár měsíců vydrží, ale co asi řekne čech nebo amík u pompy, až bude stát litr benzínu 80 korun? - stojí mu to za nějaký morální pocit hrdosti nad novinářem, o kterém nikdy neslyšel a který ho vlastně ani nezajímá?)
→ prodávání ropy v jiné měně než USD (Rubl nebo spíše činský Yuan)

Každý racionálně uvažující člověk si uvědomí, že hrozba tohoto všeho by byla pohromou pro ekonomiku USA a Evropy. Proto se, tak jako vždy, mordovačka jednoho noname novináře přejde, jako že se nic neděje. A je to logické, jen lidé musí přestat být idealisty. Režim se tam nikdy nezmění, minimálně dokud budou mít tolik ropy.

A když bychom chtěli být extra pokrytci, můžeme se podívat, jak například končí peníze EU, tedy i naše.. ;)

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/486634-z-penez-evropske-unie-se-vyplaceji-tucne-renty-rodinam-palestinskych-teroristu.html?fbclid=IwAR1D-XT0MzBHZt5eMshUVsnftXPOUqtOD1BboRNIe0jIbI7MYhZ7oBCblFQ

3424

Odpovědět

Trump v tomto případě nejde v duchu "America First". Trump jde jednoduše ve šlépějích každé administrativy USA minimálně od Ropného šoku v roce 73 a rozhodně od druhé ropné krize v roce 79, která měla původ v íránské islámské revoluci, kdy se z této šíitské ropné velmoci stal přes noc ideologický nepřítel USA a jeho přirozený sunnitský oponent Saudská Arábie začala být rázem nepostradatelným strategickým spojencem v oblasti, primární dodavatel ropy a největší kupec amerických zbraní zároveň. Trump tedy nedělá nic nového a sám Oliver minimálně 2x ZDŮRAZNIL, že tak činila každá administrativa v posledních dekádách, přičemž zvlášť vypíchl Obamu, aby to došlo úplně každému. Pravda, možná by to příště měl říkat polovinu dílu, aby to nějaká útlocitná sněhová vločka z řad fanoušků Oranžády nebrala jako osobní útok na její nekritizovatelnou modlu.

Rozdíl mezi Trumpem a předchozími administrativami spočívá pouze v tom, že ŽÁDNÁ administrativa v minulosti, ač se Saudy pokrytecky v tichosti obchodovala za všech situací, alespoň nezlehčovala jejich zločiny, případně nedávala okázale najevo, že je jí úplně u prdeIe, co dělají, ač jim to u prdeIe ve skutečnosti samozřejmě bylo. Jak si v této oblasti počíná Trump, to jsme předpokládám viděli a přepisovat to nemusím.
Každý diktátorský režim zkouší, co si může dovolit. Zkoušel to Hitler, zkoušel to Husajn, zkouší to Saudové, zkouší to i autokrat Putin se svými diletantskými zabijáky vyslanými do Británie (během 12 let už podruhé). Pokud budeš diktátora navenek kritizovat a v zákulisí s ním pokrytecky obchodovat, dovolí si toho mnohem méně než pokud s ním budeš obchodovat, kouřit mu péro a dávat okázale najevo, že jsi bez něj úplně v prdeIi a navíc ho chválit, "že ví co dělá", když spáchá zločin. Veřejný obraz je totiž pro diktátory a autokraty stejně tak důležitý, ne-li důležitější než zákulisní dohody. Pokud by tomu tak nebylo, nikdo nebude na ambasádě v Turecku zabíjet novináře, pilkou na železo rozřezávat jeho tělo, které posléze rozpustí v kyselině, aby ho vládním autem vyvezl vylít někam do bažin, protože si dovolil kritiku vůči jeho veličenstvu.

A to byla jaksi pointa videa.

754

Odpovědět

+ZeckTakže to, že Trump pokračuje ve šlépějích předchůdců (což jsem mimojiné i já zmínil v příspěvku), snad neznamená, že jde v duchu "America First"? Ono to je snad neuvalení likvidačních sankcí proti "America First"?

A tvoje vtipná úvaha o tom, že když budeme navenek dělat bubu a pod stolem tajně honit péro, tak to bude diktátora velmi mrzet je opravdu vtipná a dostává největší ránu právě v tom příkladu, který jsi uvedl. Sankce na Rusko jsou už kolik? 5 let? A Putin ukazuje, že má nějaké velkohubé prohlášení naprosto u zadku, sestřelí si civilní letadlo a pošle 2 zabijáky do Londýna. To je nějaká trhlina v tom tvém plánu "pokud by tomu tak nebylo...". Ani oni diktátoři nejsou debilní, i Saudskému princi dojde, že má USA v kapse a to bez ohledu na to, jestli to někdo říká nebo ne.

Takže hlavní pointa je o tom, že Trump se, přesně v duchu své kampaně i prezidentování, zbavil politické korektnosti a pojmenovává věci tak, jak jsou. Chápu, že se to Oliverovi a dalším milovníkům té choré "nové doby". Doby, kdy se neříká černoch ale afroameričan, v metru se neoslovuje dámy a pánové (aby se nenasral neexistující 3. gender), do kanadského pasu si lze dát jako pohlaví TO a hrdě běháme s barevnýma vlajkama..

A rozhodně to není jenom Donald Trump.. ;)

https://zpravy.idnes.cz/usa-studie-harvard-politicka-korektnost-ffu-/zahranicni.aspx?c=A181017_123958_zahranicni_mesz&fbclid=IwAR380wQPFKQAMVoanZ1MgGzp-cshA89xPAKJZUDUohNeetmnvD86y4IX8Z0

612

Odpovědět

+JecketA tvoje vtipná úvaha o tom, že když budeme navenek dělat bubu a pod stolem tajně honit péro, tak to bude diktátora velmi mrzet je opravdu vtipná a dostává největší ránu právě v tom příkladu, který jsi uvedl.

Je ti jasné, že každý stát na světě má možnost zabít většinu obyvatel na planetě? Nejen Česká republika, kterou u nás tak rádi označujeme za pidistáteček, ale i opravdové pidistátečky jako San Marino? Putin (potažmo saudsko arabský princ s nezapamatovatelným jménem, potažmo Čína) by mohl během týdne nechat zabít každého novináře v USA, který kdy napsal něco špatného o Rusku (tedy každého skoro novináře v USA). To že jednou za pět let okatě zavraždí pár lidí na západě je mocenský tah, ale rozhodně si nikdo z nich nedělá „co chce“. Nedělají si ani z tisíciny „co chcou“, a rozhodně nikdo z nich nemá USA v kapse o nic víc, než má USA v kapse je. Ani spojené státy si nedělají co chcou, i když k tomu mají zdaleka nejblíž.

Je rozdíl mezi diplomacií a politickou korektností, přecitlivělý kritizátore kanadských pasů.

22

Odpovědět

Jasně, že s nima musí být za dobře, tam jde o velké prachy i ropu. SA si může dělat v podstatě co chce a USA se bude jen dívat a radši se vrazí někam jinam kde není vůbec potřeba..

24