Sčítání liduLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
83 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:156
Počet zobrazení:10 662

Sčítání lidu se zdá být nutností, kterou každý národ každých pár let podstoupí. USA nejsou výjimkou, na začátku každého desetiletí proběhne obří sčítání, které vládě pomůže určit, do jakých oblastí mají plynout peníze. Ovšem najdou se i tací, kteří tento program vidí značně paranoidně. A pak je tu prezident Trump, který sčítání lidu vidí jen jako nástroj, jak udržet republikány u moci.

Poznámka: Tímto se s námi Oliver opět loučí před svou pravidelnou zimní přestávkou. Na obrazovkách by se měl opět objevit v únoru 2020.

Přepis titulků

Rozhodli jsme se zaměřit na něco, co bude v plném proudu, až se vrátíme. Sčítání lidu. Jediný důvod, proč otevřít dveře cizinci, tedy pokud ten někdo nemá v autě sladkosti. V tom případě se musíte podívat na jeho nabídku. Co kdyby měl karamel? Sčítání lidu je dlouholetou tradicí. Každé desetiletí vláda vytvoří chytlavé reklamy, aby nás nalákala k účasti.

Třeba tuto z 80. let. Do 80 milionů schránek po celých USA přijde sčítání lidu, které nám pomůže plánovat. Ukáže nám, co se kde děje, a my to začneme chápat, pomůže to naší budoucnosti a budoucnosti naší země. Můžeme se na tebe spolehnout? Na mě ano! Můžeme se na tebe spolehnout?

Na mě ano! Dobře, musím říct, že je to krásná píseň. Sice to není Žer hovna, Bobe, ale co je... Zadruhé, což je přednější, můžeme se na Mickeyho spolehnout? Jsou 80. léta, uprostřed dne chodíš v kvádru a tvé zorničky mají velikost domácí pizzy z pánve. Víme, co to znamená, Micku.

Pečeš z bílého sněhu, sjíždíš lajnu, jedeš zimním expresem do Šňupákova. Chci tím říct, že má vážný problém s kokainem. Jen říkám fakta. Disneyho fakta. Koncept sčítání lidu je jednoduchý. Na začátku každého desetiletí vláda podnikne sečtení všech osob žijících v USA. Nejen občanů, nejen voličů, úplně každého.

Jen když se dozví, kde kdo žije, mohou plánovat silnice, nové školy a fungování záchranných složek. Většinou to probíhá za pomoci poštovního formuláře, který občas doplní osobní rozhovor. Ukáže vám to tento tréninkový film ze 40. let. Jak se jmenují další osoby, které tu s vámi žijí, paní McGee? Jsem tu já a můj muž William H. Pak moji dva synové John J.

a William H. Jr. Musíme sečíst i nemluvňata. Jsou zde nějaká nemluvňata? Ne. Už ne. Cože? Co jsi to řekla? Co je to za divnou odpověď? Říkám to na rovinu, ta žena snědla své dítě. To je fakt. To je Disneyho fakt.

Jakkoliv se spočítání veškerých obyvatel může zdát těžké, je to ještě těžší. Některé skupiny se počítají těžko. Například děti, obyvatele odlehlých oblastí, bezdomovci a Olsonovic dvojčata. Už jsem to vyjádřil jasně. Řeknou vám, že jsou dvě, ale jedna z nich lže. Takže aby to celé bylo možné, vláda otevře 250 regionálních kanceláří, najme téměř půl milionu brigádníků a odešle oznámení do 140 milionů domácností.

Sčítání lidu je největší a nejsložitější operací, kterou vláda provádí. Sčítání lidu 2020 bude ještě těžší než obvykle. Hlavně kvůli škrtům v rozpočtu a vměšování republikánské strany. Dnes si o tom promluvme. Začněme tím, co se při sčítání vlastně zjišťuje.

Mnoho lidí netuší, co budou vyplňovat. Jedním z nich je i současný prezident. Procházejí domy, jdou i nahoru. Zvoní na zvonky, mluví s lidmi. Zajímá je, kolik mají záchodů. Kolik stolů mají? Kolik postelí? Z čeho je střecha? O čem to mluvíš? Nikdo nepřijde do vašeho domu a nebude se ptát na vaše záchody.

Odpověď by měla být u všech stejná. A to jsou čtyři. Jeden na čůrání, jeden na kadění, jeden pro hosty a jedny společné. Normální počet záchodů. Jen aby bylo jasno, sčítání lidu chce znát pár základních odpovědí. Jméno, věk, pohlaví, rasovou příslušnost, kolik lidí v domě žije a v jakém jste vztahu.

A pak zda žijete ve svém, nebo pronájmu. A to je vše. A přesto se někteří nechtějí sčítání lidu účastnit. Částečně proto, že nikdo rád nevyplňuje dotazníky. Ale také proto, že když se vláda na něco ptá, tak lidé mohou začít být paranoidní. Na YouTube je celý žánr videí z posledního sčítání, kdy se libertariáni natáčeli, jak pracovníky dráždí.

Třeba videí tohoto muže, který trval na tom, že sčítání lidu je neústavní, a pak přidal tuto poznámku. Jaké je vaše křestní jméno. Na to neodpovím. - Nechcete uvést jméno? - Ne. - Dobře. To je příliš osobní informace. Tvrdíte, že jste to vy, ale jste cizí člověk. Můžu vám ukázat články o tom, jak se zaměstnanci sčítající lidi vrátili, znásilnili a zabili člověka.

To jsem nevěděla. Zadržte, mám dvě poznámky. Zaprvé, tato pracovnice vypadá jako milá dáma, která nikdy nikoho nezabila. Zadruhé, on je tak protivný, že bych úplně pochopil, kdyby se toto pravidlo rozhodla porušit. Každý ví, že sčítání lidu je ústavní. Nejenže je zaneseno v Ústavě, píše se o něm už v šesté větě!

Zamyslete se, jak důležité to je. Svoboda slova se tam vůbec nedostala! Museli to k ní přilepit ekvivalentem toho, co je v dnešní době lepicí štítek. Je velmi důležité, aby se lidé sčítání zúčastnili. Data ze sčítání lidu pomáhají správně rozložit politickou moc. Místa ve Sněmovně reprezentantů jsou dělena podle populace. Po každém sčítání se udělá korekce.

Po tom posledním Texas získal 4 místa, zatímco Ohio o dvě přišlo. Některé státy se bojí, že budou podhodnoceny. Ukáže vám to tento příběh z Minnesoty. Máme 8 míst v Kongresu. Ty si držíme už nějaký čas. V roce 2010 jsme si je zuby nehty udrželi a v roce 2020 budeme v podobné situaci.

Budeme blízko tomu, abychom o jedno přišli. Ano, to by pro ně bylo špatné. Přijít o místo v Kongresu je stejné jako přijít o místo v obíhačce. Někdo bude velmi zklamaný. Ale tentokrát to bude celý stát, nejen Aiden. Promiň, Aidene, ale máš pomalý zadek. Lepší když se s tím smíříš hned. Data ze sčítání lidu pomáhají distribuovat vládní peníze.

Stovky federálních programů používají data ze sčítání k rozdělení více než 880 miliard dolarů pro státy a okresy. Pokud je vaše populace nižší, třeba i o malé procento, má to své následky. Vezměte si město Circle Pines v Minnesotě. Podle posledního sčítání jim chybělo 82 lidí k tomu, aby překročili hranici 5 000 obyvatel, nutnou pro získání peněz ze silničního federálního fondu.

Místní úředníci byli frustrováni, protože si mysleli, že nespočítali každého. Nechtějí, aby se to stalo znovu. Naštěstí našli hrdinu, kterého si Circle Pines zaslouží. Sčítačem jsem se stal, když jsem byl zvolen do čela sčítací komise. Je to velmi důležitá komise. Podívejte, jsem nadšený z toho, že existuje superhrdina sčítání lidu. Ale pravdou je, že jeho jedinou superschopností se zdá být to, že lidem připomíná existenci sčítání.

Je to stejné, jako by Batman nebojoval se zločinem, jen by chodil po městě a lidem říkal zajímavá fakta o netopýrech. Netopýr dokáže spořádat až 1 200 komárů za hodinu. Sbohem, užijte si loupežné přepadení, občane. A ještě jsem ani nezmínil tom, že data ze sčítání využívají i firmy. Podle nich se rozhodují, kde přidat pracovní místa a otevřít nové pobočky. Je velmi důležité, aby bylo sčítání přesné. Proto je dost nešťastné, že si prezident myslí, že je to plýtvání časem a penězi.

Utratí 15 miliard dolarů, což je směšně vysoká částka, za sčítání lidu. Proč to nemůžeme udělat skrz světové počítače? Takhle se dnes sčítání běžně dělá. Nejspíš je to i přesnější. Dobře, tohle si musíme rozebrat. Ale nechte mě si nejdřív rozebrat spojení "světové počítače". Odmítám přijímat rady ohledně počítačů od Donalda Trumpa. Viděli jste ho, že by nějaký používal?

Dokážete si to vůbec představit? Donald Trump kliká na myš? Píše svými prsty? Ani náhodou. Tohle je fotka, kterou zveřejnil během Ask Me Anything na Redditu. Vypadá, jako by se bál, že pokud se počítače dotkne, spálí ho. Pokud jde o ty náklady, Kongres už roky poskytuje o stovky milionů dolarů méně, než by potřebovali. A to v době, kdy musí být sčítání pořádně připraveno.

To není dobré. Příští rok, poprvé v dějinách, bude většina lidí odpovídat online. To může být snazší za předpokladu, že bude vládní stránka fungovat správně. Nechcete další HealthCare.gov. Tato stránka byla natolik prolezlá chybami, že první den po spuštění se dokázalo k pojištění přihlásit jen šest lidí.

Zábavný fakt, ti lidé byli herci z Přátel. Mohli by mít snad větší štěstí? Aby se úřad vyhnul problémům, většinou dělá obsáhlé testování v různých oblastech. Nejenže zjistí, zda vše funguje, ale i zda to funguje všude stejně. Plánovali udělat tři testy. Ve městě, na venkově a v kmenových oblastech. Ale kvůli škrtům v rozpočtu udělají jen jeden test v Providence County na Rhode Islandu, kde ani nemají rozpočet na propagaci.

Jedna knihovna se snažila pomoct tím, že lidem nabízela kupóny na odpuštění 5 dolarů při pozdním vrácení knihy, pokud vyplní sčítání na tamním počítači. Výsledky byly neuspokojivé. Jak dlouho tu je? Pár týdnů. Kolik lidí ho využilo? No jde o to, že se na to hodně lidí podívalo...

Doteď do vyplnil asi jeden člověk... Vím o jednom. Jedna osoba to vyplnila. Udělal to kvůli tomu kupónu. Musím se k něčemu přiznat, tím mužem jsem já! Má 233tisícový dluh v knihovně v Providence County. Ale nyní je to 232 995 dolarů. Stejně tu kopii Jíst, meditovat, milovat, kterou jsem si půjčil v roce 2004, nevrátím.

Byl to dokonalý zločin. Asi nebylo nejchytřejší se přiznat na kameru, ale nelituji toho. Takže sčítání 2020 bude velkou výzvou. Místo aby se mohli zaměřovat na tyto problémy, musí úřad věnovat čas a energii na tyhle sračky. V noci Trumpova vláda oznámila krok, který může změnit rozložení sil. Ve sčítání lidu 2020 se budou ptát na státní občanství. Ministr obchodu Wilbur Ross toto rozhodnutí oznámil poté, co ho po něm požadovalo ministerstvo spravedlnosti.

Ano, možná si z loňska pamatujete, že vedoucí sčítání Wilbur Ross, což je taky to, co dostanete, když pečete Elmera Fudda na 200 °C po dobu 90 minut, oznámil přidání otázky ohledně občanství. To je krok, který i podle hlavního odborníka na sčítání poškodí kvalitu odpovědí. Dává to smysl. Když se vláda, konkrétně tato vláda, ptá lidí, zda jsou občané, mnoho lidí neodpoví, protože se budou bát, že tuto informaci užijí proti nim nebo proti lidem ve společné domácnosti.

A to i přes fakt, což je velmi podstatné, že je protizákonné, aby úřad sdílel jakékoliv osobní informace, které by identifikovaly jedince. Ani s IRS, ani s ICE, prostě s nikým. Informace ze sčítání lidu jsou přísně tajné po dobu 72 let. A po 72 letech už budeme všichni mrtví. Možná rukou této pracovnice, až zatouží po krvi.

V té době Wilbur Ross tvrdil, že to po něm chtělo ministerstvo spravedlnosti, aby mohlo lépe prosazovat zákon o volebním právu. To okamžitě znělo jako kravina. Volební právo se nikdy nezdálo být prioritou této vlády. Později se ukázalo, že to byl Wilbur Ross, kdo tlačit na ministerstvo spravedlnosti, aby tuto otázku požadovalo. Důvodem je tento muž.

Republikánský stratég pro změnu okrsků Thomas Hoffeler. Zde nám řekne velmi povedený vtip. Změna okrsků je jako obrácené volby. Je to úžasné. Běžně si voliči vybírají politiky. Ale při změně okrsků si politici vybírají voliče. Ha ha ha... Zaválel jsi, Tommy.

Jde tu o to, že tenhle názor je velmi špatný. Právě největší problém systému podal jako vtip. Což byl také původní název tohoto pořadu. Tento muž loni zemřel. Ale jeho smrt odhalila skutečné důvody, proč Wilbur Ross požadoval otázku ohledně občanství. Když Hofflerova dcera procházela jeho věci, nalezla něco velmi překvapivého.

Jeho dcera našla záložní disky. A na nich byly tyto informace, které ukazovaly, že to celé připravil a navrhl. Cílem bylo potlačit volební právo menšin. Ano, jeho dcera na pevném disku našla dokumenty, které vyzradily republikánskou strategii k omezení volebního práva menšin. Zákon o volebním právu měl být jen krytím.

To je odporné. Ale je to jedna z nejméně hrozných věcí, které byste mohli najít na disku vašeho mrtvého otce. Když o tom mluvíme... Pokud někdy zemřu a někdo najde můj pevný disk, prostě předpokládejte, že je na něm pochybný plán na změnu volebních okrsků. Neotvírejte ho, rovnou to smažte. Rozhodně je tam tento plán, není tam má sbírka křečků ve slipech.

Ale i kdyby tam byla, není na tom nic špatného. Není to nelegální. Zjišťoval jsem si to. Ale na tom nesejde, protože tam má sbírka křečků ve slipech není. Najdete tam můj ďábelský plán. Tím jsme si to ujasnili. Na viděnou. Jde o to, že Hoffeler navrhl tuto otázku ohledně občanství, aby pomohl republikánům se udržet u moci. Ukázalo se, že on a Trumpova vláda na tom spolupracovali.

Tento plán bylo nemyslitelné obhájit, takže ho zakázaly tři soudy a nakonec vláda prohrála i před Nejvyšším soudem a od otázky se upustilo. To znamená, že otázka ohledně občanství ve sčítání lidu nebude. To je důležité vědět. Nebude v dotazníku! Ale má to problém. Ti, kteří pracují s imigranty, tvrdí, že škoda už byla způsobena.

Strach mezi latinskoamerickými rodinami v Chicagu zůstává. I přes rozhodnutí, že ve sčítání lidu v roce 2020 nebude otázka ohledně občanství. Pořád se zdráhají. Už bylo vytvořeno prostředí, ze kterého mají obavy. Přesně! Vytvořili prostředí strachu. Stále se budou vyděšeně ohlížet přes rameno.

Což by měla udělat i tato žena. Susan Skellington číhá v pozadí a čeká na svou chvíli. Pozor! Je to Susan! V neprospěch tohoto sčítání hraje spousta faktorů. Experti se bojí, že podhodnocení počtu obyvatel je nevyhnutelné. Otázkou je o kolik. Bojí se, že to mohou být miliony lidí. Co s tím můžeme dělat?

Je to relativně snadné. Všichni, kdo žijeme v USA, musíme toto sčítání vyplnit. Vím, že se vás o tom dnes snažila přesvědčit spousta lidí. Superhrdina bez superschopností, budoucí sériová vražedkyně a nafetovaná myš. Pokud se sčítání nechcete zúčastnit kvůli nim, kvůli sobě nebo své komunitě, dám vám ještě jeden dobrý důvod.

Nejspíše to naštve tohoto chlapa. Zamyslete se. Jeho vláda si myslí, že určití lidé se nepočítají. Jak lépe se mu pomstít, než zajistit, abyste se počítali. Zúčastněte se sčítání. Víte co, abyste ho opravdu naštvali, uveďte do poznámky i to, kolik máte záchodů.

Pamatujte, měly by být čtyři. Normální počet. Disneyho fakt! Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (15)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Hlavný problém prečo Trump chcel aby ľudia uvádzali svoje občianstvo je jednoduchý , pretože počet obyvateľov jednotlivých krajín znamená koľko electoral votes budú tie krajiny mať . A je blbosť aby nelegálny imigranti (ktorých je v usa je asi 10miliónov) mohli skreslovať výsledky a prakticky ''pridávať'' hlasy demokratickej strane vo voľbách , pričom John Oliver sa tomu celých 20 minút rafinovane vyhýbal.

1324

Odpovědět

Jak jim můžou přidávat hlasy, když nelegální imigranti nemůžou volit?
A electoral votes jsou počítány podle počtu senátorů a reprezentantů a ten počet je jasně daný zákonem. Takže se nemění podle počtu obyvatel.

185

Odpovědět

+Human_TrafficAle to ktorý štát má koľko electoral votes sa určuje aj pomocou sčítania ľudu ktoré je každých 10 rokov , a ako im môžu pridávať hlasy? Vezmi si štát v USA ktorý má veľa nelegálnych imigrantov , tí sa zapíšu do sčítania ľudu , tento štát bude mať viac ''obyvateľov'' pripíše sa mu vyššie číslo hlasov v electoral college a potom keď tam vyhrá demokratická strana tak bude mať viacej electoral votes.

49

Odpovědět

+LebVem si stát ve kterém je hodně menšin nebo dokonce legálních migrantů, ti se zapíší do sčítání lidu....... Víš když někdo patří k menšině tak to automaticky neznamená že je ilegální migrant.

50

Odpovědět

+Alberto123Bohužel, sčítání lidu udává počet senátorů daného státu a je pravda že ilegálové prchají do demokratických států protože jsou k nim mnohem přívětivější než republikánské ! :) Já bych třeba neměl s touto otázkou problém jelikož když už jsem v US tak tam pobývám legálně ! Takže přesně víme kdo se této otázky bojí ! Spíš se divim že ta otázka tam ještě není u nás v českém sčítání byla u nás se dokonce ptají i na sexuální orietaci, naboženské vyznání, příjmovou skupinu atd. ! :)

Je mi jasný že se to demokratům nelíbí pač nejvíc Ilegálů má Californie a to je demokratická bašta numa uno ! Takže by určitě přišla o pár křesel na úkor Republikánských států někde sem četl že nejvíc by si polepšila asi Alabama pač tam se zrovna ilegálové neženou, což chápu kamarád tam žil pár měsíců a řikal že Alabama je prostě nej ale nesmíš bejt černej nebo gay btw prý je v alabamě obrovská komunita Slováků ! :D :D ! :)

12

Odpovědět

+Crackman"Spíš se divim že ta otázka tam ještě není u nás v českém sčítání byla u nás se dokonce ptají i na sexuální orietaci, naboženské vyznání, příjmovou skupinu atd. !" Ta otázka v dotazníku byla už mezi lety 1820 až 1950.

00

Odpovědět

+CrackmanTy otázky tam jsou, ale odpověď často není povinná. Navíc u nás se ty výsledky nedají zneužít na to, aby si nějaké strana nakreslila hranice volebních okrsků tak, aby vyhrála volby...

30

Odpovědět

Jasně, automatickej translátor, ten to určitě bude vědět nejlíp!
Takhle vypadá fudge shorturl.at/ekAEX
Fondán je to bílé, co se dává na dorty. To je něco naprosto jiného. Závěr: Nevěř tolik automatickému překladači.

03

Odpovědět

Odpovědět

Hm...Tohle je snad poprvé, co jsem něco takového udělal,ale musím to říct,když vydím,že tu jsou teď jen dvě zhlédnutí,Dobrá tedy (nádech): !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!PRVNÍ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!REEEEEEEEEEEEEEEEE

130

Odpovědět


Odpovědět

"Kdož jsou první mezi všemi, stanou se posledními."
Bible.

100

Odpovědět

Dovol, abych byl první, kdo ti poblahopřeje k tomuto prventsví. Jedná se o skutečně unikátní počin, který se hned tak někomu nepodaří. Tak si odškrtni položku na svém TODO listu, oslav tento důležitý milník svého života a běž s tím d******e :).

51

Odpovědět

+TStancekNáhodou, v životopise jak když najdeš ;)

10