ŠerifovéLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:108
Počet zobrazení:8 237

Představujete si šerifa jako romantického hrdinu z knih Karla Maye? V dnešní epizodě Last Week Tonight vás John Oliver vrátí zpět do reality, která má k hrdinským příběhům daleko.

Poznámky:
Demetrius „Big Meech“ Flenory – jeden ze zakladatelů nechvalně známé organizace Black Mafia Family, která s pomocí mexických drogových kartelů vytvořila obří distribuční síť kokainu ve Spojených státech
Narcan – prodejní název medikamentu Naloxonu, určeného k blokování účinku opiátů
Quinceañera – tradiční oslava dívčích patnáctin s kulturními kořeny ve Střední Americe

 

Přepis titulků

Dnešním hlavním tématem je vymáhání práva, přesněji práce šerifa. Nepleťte si to se slovem Cherif, které popisuje Cher v kovbojských šatech. Toto je šerif, toto je Cherif. Zásadní rozdíl, který musíte znát. Když slyšíme slovo šerif, většině z nás se ihned vybaví dvě věci. Zaprvé, muž zákona z westernů, který řeší krádeže dobytka a další podobné zločiny. Zadruhé, Joe Arpaio, nechvalně známý protiimigrační šerif.

A následující klip zahrnuje obojí. Šerif Joe předává nové informace o podezřelém v zajímavém vyšetřování: Nakonec se rozhodl, že chce cestovat do Phoenixu, aby se setkal s naším agentem v utajení a aby měl sex s jeho koněm. Jo, zní to vážně bizarně, dokud si neuvědomíte, že zmíněný kůň vypadal takhle.

Už chápete, že? Tím neříkám, že bych třeba šukal koně, ale jestli hodláte šukat koně, rozhodně by to měl být on. Cestoval bych kvůli tomu do Phoenixu? No, to záleží... Kolik by stál let? Kdyby cesta vyšla na 300 dolarů, pak určitě ne. Ale kdyby to vyšlo na nějakých 170 dolarů a sexy taťka koník by tomu byl otevřený? Rozhodně! Se ženou máme seznam pěti osob pro povolený sex.

Na jejím jsou pochopitelně pohlední a milí muži, na mém je pětkrát ten kůň. Takže to vypadá na ideální situaci. No nic, šerifové. V zemi jich je přes tři tisíce, obecně řečeno řídí vymáhání práva na okresní úrovni. Města a vesnice mohou mít vlastní policejní oddělení, ale v mnoha oblastech vymáhají právo jen šerifové.

A dohlíží na spoustu úřadů, zhruba 25 % lokálních vymahatelů práva pracuje pro šerify. To je jeden ze čtyř policistů. Podle toho, kde žijete, může váš šerif být dobrý, špatný, nebo úplný podivín. A neřeknu, kteří z nich jsou divní, protože bych ukřivdil Kenneymu Booneovi. Ten byl ještě nedávno šerifem Florence County v Jižní Karolíně, kde natočil toto neskutečné veřejné oznámení: Říkali, že jen jednou to neublíží.

Říkali, že jen jednou to neublíží. Lhali. Jsem šerif Kenney Boone. Prosím, promluvte si s dětmi o drogách. Promluvte si s dětmi o drogách. Co to děláš? To je tak famózně divné! Chci dalších 900 verzí stejného videa, kde nás bude Kenney nabádat k mluvení s dětmi.

Promluvte si s dětmi o slimácích. Prosím, promluvte si s dětmi o kobercích. Prosím, lidi, promluvte si s dětmi o mopslících. Říkali, že jedno olíznutí nemůže uškodit. Lhali! Úloha šerifa je jedinečná, šerifové jsou totiž voleni. To znamená, že často mají kampaně. Loni jeden kandidát v Jižní Karolíně vytvořil vážně nezapomenutelnou reklamu. Budete si myslet, že víte, kam vše směřuje, ale připravte se na pořádný obrat.

Se začátkem kampaně vám chci říct něco, co by politici zkusili zakrýt. Věci, které mí soupeři mohou zneužít, aby zpochybnili mou integritu. V 16 letech jsem dostal pokutu, protože jsem neměl svůj řidičský průkaz. Zavinil jsem menší autohavárii. A zhruba před 10 lety jsem jako mladý policista přišel na služební oslavu Halloweenu za nelítostného drogového krále, Big Meeche Flenoryho.

Udělal jsem to, abych znevážil zločince, jehož činy poškodily naši komunitu a zemi. Tehdy byla jiná doba. Měl bych poznámku. Ta „jiná doba“ byla před deseti lety a obarvení tváře na černo bylo už tehdy vnímáno jako špatné! Když vstoupí šerifové do úřadu, mají více moci, než si možná myslíte. Letos se bude volit přes tisíc šerifů, možná i u vás doma. Proto jsme si řekli, že je čas podívat se na jejich práci. Začněme skutečností, že ve většině států jsou služby šerifů zakotvené v ústavách.

Jejich náplň práce tím může mít trochu staromódní příchuť. Na mnoha místech mohou šerifové technicky stále vytvářet oddíly, to znamená, že smí verbovat dobrovolníky pro různé úkoly, od zajištění bezpečnosti po sledování uprchlíků. A takovým dobrovolníkem může být téměř kdokoli, právě tak se do nácviku střelby ve škole dostala jedna poměrně známá tvář: Toto je nejhorší noční můra každého rodiče. - Nestřílejte!

- Dolů, k zemi! Tito muži se učí, jak čelit příští školní střelbě. Čekáte moc dlouho. Zvláštní je to, že jejich trenérem je akční legenda 90. let, Steven Seagal. Říkám vám, že z každé vteřiny navíc může být mrtvé dítě. Jo. To je pověřenec Steven Seagal. A vidět Seagala, jak řídí nácvik střelby ve škole a mluví o mrtvých dětech, je trochu jako pozorovat jeho současný účes. Ihned vás napadne: Je to dost neobvyklé a znepokojivě temné.

Jednou z největších pravomocí šerifa je nastavování priorit ve vymáhání práva, toto samo o sobě není nutně špatné. Někteří šerifové přichází s vážně pokrokovými nápady, například snížením priority drobných zločinů s drogami. Nebo například šerif z Texasu, který tvrdě usiluje o reformu kaucí. Průměrně 75 % z celkového počtu našich 8 300 vězňů tvoří běžní zadržení ve vazbě, řada z nich je prostě moc chudá na zaplacení. Nejsou násilníci.

Myslím, že musíme najít způsob, jak je udržet v rodinách. Měli by stále zůstat zodpovědní, ale nikdo by neměl být držen ve vězení jen proto, že je moc chudý. Má pravdu. Je fantastický a má naprostou pravdu. A slyšet něco takového od člověka v uniformě je zvláštní, ale v dobrém smyslu. Jako jíst koblihu se slaninou. Nebo sledovat psa poprvé chodit v botách. Jo, přesně tak.

Zvláštní, ale prima. Mimochodem, tento šerif nezůstává jen u slov. Zavedl uvolňovací program pro banální přestupky namísto zapisování lidí do věznic. Což je skvělé. Ale šerifové se samozřejmě mohou vydat i zcela opačnou cestou. Šerif Joe slavně upřednostnil vymáhání práva na imigrantech před řadou jiných problémů, například sexuálními útoky. A šerif Richard Jones z Butler County v Ohiu zakázal svým pověřencům nosit lék Narcan k záchraně předávkovaných lidí.

Zavést takovou politiku je šílené, protože tam předávkování zabíjelo více lidí než všechny ostatní příčiny dohromady. Jones tvrdí, že pro jeho lidi není poskytování pomoci bezpečné, ale čím více mluví, tím méně to vypadá, že podle něj takoví lidé vůbec stojí za záchranu. Nijak neomlouvám, že lidé umírají, ale také netvrdím, že je to úkol pro policii. Rozumím lidem, podle kterých jde o nemoc.

Ale nejsem si jistý, zda tomu sám věřím. Někdo je srovnává s lidmi, kteří mají rakovinu. Na to říkám: Ne, rakovina není volba, lidé s rakovinou mi neukradnou klimatizaci, nekradou lidem z domů měď a nevytrhávají dráty. Toto je jednoznačně urážlivé nejen vůči lidem se závislostí, ale i k lidem s rakovinou. Myslíte si, že nezvládnou ukrást měď? Lidé s rakovinou se v krádežích mědi vyrovnají nejlepším zlodějům kovů! Pravdou je, že pacienti s rakovinou jsou ti nejlepší chmatáci mědi, jaké znám.

Asi nejdůležitější úlohou šerifů je to, že na většině míst spravují lokální vězení. A pro tento úkol mají spoustu volného prostoru. Až do minulého roku bylo šerifům v Alabamě povoleno ponechávat si přebývající peníze, určené na stravu vězňů, čímž byli v pokušení škudlit na vězeňském jídle. Což se stalo. Nejokázalejším případem byl šerif Todd Entrekin z Etowah County.

Během let se objevila obvinění a problémy s kvalitou a množstvím vězeňského jídla. Přestože je odmítal, před dvěma lety se ukázalo, že koupil dům na pláži za 740 000 dolarů. A protože to vypadá na podezřele velkou částku pro někoho s jeho platem, toto vás zřejmě nepřekvapí: Za poslední 3 roky běžel šerifův program potravin pod plánovaným rozpočtem, přebytky si mohl ponechat. Celkem 750 000 dolarů, vše peníze daňových poplatníků.

Souhlasíte, že na pohled to působí strašně? Na pohled ano. Ale pohled nemůžu změnit. No jasně, rád bych to na pohled změnil, ale chci dále dělat to, co dělám, jen bych u toho chtěl vypadat lépe. Představte si mě v brýlích a pěkné bundě. Už je to na pohled lepší? Mně se to líbí víc. A špatné podmínky věznic samozřejmě nekončí u jídla, například šerif Greg Ahern z Alameda County v Kalifornii. Za posledních 5 let zemřelo v jeho věznicích přes 40 vězňů a alespoň 29 žen žalovalo Aherna za podmínky a zacházení.

Obvinění měla rozsah od cel s fekáliemi a krví na zdech po ženu, která měla hodiny křičet, zatímco na samotce bez pomoci porodila. Šerif svá zařízení bránil a tato obvinění vyvracel, i když ne zrovna přesvědčivým způsobem: Když slyšíte obvinění, že na zdech byly fekálie, všude samá krev a použité tampony, nevadí vám to? Myslíte od lidí zavřených za vraždy, znásilnění a loupeže, kteří celý život lžou a neustále si vymýšlí?

Ok, zadržte. Zaprvé, dvě z těchto žen nebyly žádné vražedkyně nebo zlodějky, byly zde za drobná obvinění, která byla stažena. Zadruhé, i kdyby byly vražedkyně, má se s nimi zacházet humánně. A zatřetí, otázka zněla: „Po zdech byly fekálie, všude samá krev, nevadí vám to?“ Na to je tak snadné odpovědět.

Podobně jako na: „Chutná ten dort dobře? nebo: „Stojí ten kůň za hřích?“ Odpověď je ano. Pochopitelně ano, nemám pravdu? Dívejte se na mě. Ano! V tuto chvíli se asi ptáte, jak by šlo šerify dostat pod kontrolu. Problém je v tom, že něco takového je složité. Policejní náčelníky lze najímat a propouštět, ale zbavit se šerifa mezi volbami téměř nejde. Obecně to vyžaduje usvědčení ze zločinu, zásah vlády státu nebo odvolací hlasování, které se podaří jen vzácně.

Šerifové tedy pracují téměř beztrestně a dokážou být dost agresivní, když je někdo zpochybní. Vzpomínáte na šerifa Boona, který nesnáší drogy a rád řve na falešných dětských pohřbech? Když se okresní vedoucí financování začal vyptávat na jeho výdaje, Boone to nevzal dobře. Kevine, tady opět Kenney Boone.

Nevím, proč strkáš nos do cizích věcí a najednou chceš zpochybňovat to, co dělám? Ty šprte… Jsi vychytralý hajzlík. Říkám ti, že odveta bude peklo. To ti slibuji. Díky. Jo! Ano, Kenney, to je fantastické! Dal bych cokoli, jen abych si poslechl další hlasovou zprávu, kterou mu nechal. „Tady zase Kenney, ignoruj poslední zprávu, jen jsem chtěl říct, že jsi hajzl.

Nemyslím si, že jsi chytrý. Podle mě jsi přihlouplý šprt… a zasvěcený člověk. Sakra, zase jsem to podělal! Tenhle hovor ignoruj a promluv si s dětmi o drogách. S láskou sbohem. Zatraceně, Kenney!“ Měli byste vědět, že jsme minulý týden oslovili Kenneyho právníka a řekl nám, že zpochybňuje pravost této nahrávky. Však víte. Té, kde říká, že je Kenney Boone. A kde zní přesně jako Kenney Boone.

Chtěli jsme probrat naše odlišné názory přímo s Kenneym, ale nebyl dostupný, protože je právě teď ve vězení. Nedávno přiznal vinu u trestného činu zpronevěry, což mi připomíná: Promluvte si s dětmi o trestném činu zpronevěry! Pointa je taková, že šerifové jsou až příliš často zákonem tam, kde žijí. Jestli si říkáte „Ani neznám svého šerifa, je taky ten špatný?“ Už jen fakt, že se na to ptáte, je trochu problém.

Stejně jako u ostatní přímé volby ani volby šerifů nemají dost pozornosti a často ani nejsou konkurenční. V roce 2018 bylo 59 % voleb šerifů bez protikandidáta. Vzpomínáte na šerifa Aherna a jeho hororově působící vězení? Ten neměl protikandidáta v posledních čtyřech obdobích. A šerif „žádný Narcan“? Pokud ho nikdo nevyzve, nebude mít protikandidáta ve znovuzvolení na konci tohoto roku. Kandidovat proti úřadujícím šerifům není jednoduché.

Jejich zaměstnanci je často nechtějí sesazovat ve strachu z odplaty, protože, jak už teď víte, mají velkou moc. Ale to už nesmí pokračovat. Naštěstí stejné hnutí reformy justice, které řešilo volby okresních prokurátorů, se nyní stále více soustředí i na volby šerifů. A bylo načase, protože nyní zde máme pozici s ohromným množstvím autority a malou odpovědností.

To je vždy receptem pro nevyhnutelnou katastrofu. Takže pokud se letos ve vaší oblasti bude volit šerif, nyní je skvělá doba začít googlit: „Kdo je kurva můj šerif?“ A něco o nich zjistit. Jinak byste totiž mohli skončit u sledování kampaní, jako je tato: Ahoj, já jsem Scott Wilkerson, kandidát na šerifa. Bylo mi ctí sloužit lidem tohoto okresu a doufám, že mě znovu zvolíte za šerifa. Ale než začne má kampaň, rád bych vám řekl něco, co by jiní politici zkusili zatajit.

Hodně piju. Často řídím, když jsem opilý. Mám něco, čemu můj terapeut říká vznětlivá povaha. Váš přístup se mi nelíbí! A jako mladík jsem hrával Hitlera na narozeninových oslavách, quinceañerách a jednom katastrofálním bar micva. Tehdy byla jiná doba. Ale to není vše.

Většinu 90. let jsem neúspěšně zkoušel zabít toho malého psa ze seriálu Frasier. Fušoval jsem do něčeho, co se dá nazvat lehkým kanibalismem. Nikdy jsem neviděl žábu, aniž bych ji zabil. V roce 2009 jsem se nakazil virem H1N1, lépe známým jako prasečí chřipka. Pak jsem objel všechny restaurace Sizzler ve státě, lízal jsem si prsty a strkal je do salátových mís. Proč jsem to dělal? Prostě mám rád Sizzlery. Ale mimo to sám nevím, nedokážu to vysvětlit.

Kdykoli se dostanu k počítači, na Wikipedii si najdu arménskou genocidu a tak trochu ji zmírním. Nemyslím si, že se nestala, jen se mi zdá, že ji lidi zveličují. To já vymyslel cuketové nudle. V každém hotelovém pokoji, který jsem kdy navštívil, jsem olizoval telefon, horní i dolní část. Takže obě části. S černochy si podávám ruku jinak než s bělochy, ať se jim to líbí, nebo ne.

Co ještě? Jo, jasně! Taky jsem šukal koně. To je myslím v pohodě, stalo se to v jiném státu. Nešlo o žádného místního koně. Doufám, že svým přiznáním jsem si získal vaši důvěru. Bylo mi ctí vám sloužit jako šerif posledních 42 let. Takže hlasujte pro šerifa Wilkersona, až půjdete 3. listopadu 2020 volit. Ne, že byste měli na výběr, protože nemám protikandidáta.

Potkáme se v ulicích, vy sráči! Jsem nebezpečný! Překlad: L1ght www.videacesky.cz

Komentáře (13)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

A Lubach nebude?

40

Odpovědět

Lubacha bychom samozřejmě měli rádi, bohužel překladatelky z nizozemštiny aktuálně nemají na překlady čas :(

20

Odpovědět

Kids, drugs are bad, mkay?

130

Odpovědět

Neberte drogy!
Nikdy nikomu neberte drogy!

51

Odpovědět

kde je ten čo vždy pise John Mohamed Oliver ? :D

89

Odpovědět

Nikdo neví a nikoho to nezajímá, nikomu nechybí :D

40

Odpovědět

Na video upřímně kašlu, jen tu čekám na KamikazeNB jak tu zase ze sebe udělá totálního debila. Jeho existence mě opravdu fascinuje.

137

Odpovědět

Přesně. Je to stejné jako když jazykem štouráte do bolavého zubu. Víte, že je to naprd a ničím tomu nepomůžete, ale dokud bolest není nesnesitelná, nemůžete si pomoct.

64

Odpovědět

+Libuše mrtviceale ale, 4 komentare a vsetky o nom, tak kdo je debil

56

Odpovědět

+v m vargaVy, já a všichni ostatní mívají slabé chvilky. Tak pojďme, hovada, na panáka :)

02

Odpovědět

+Libuše mrtvicedoobeda nepijem

04

Odpovědět

+v m vargaZato pak se zjebeš jak pes.

22

Odpovědět

+(Pepek)no jo no, vikend, ale pivo prve uz si davam

16