Smrtící injekceLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:176
Počet zobrazení:12 068

Popravy za pomoci smrtících injekcí se zdají být tou nejmodernější a nejhumánnější metodou popravy. Ovšam pravdou je, že tento proces nemá žádný medicínský základ, a pokud se neprovede správně, může to být neuvěřitelně bolestivý a mučivý proces. Jak je možné, že nedošlo k žádnému zlepšení, a jak je možné, že jejich používání státům stále prochází?

Přepis titulků

Otylka velkooká. Pokud vás napadá, že o otylku velkookou se nezajímáte, tak tohle snad změní váš názor. Toto je otylka. Zní jako psí hračka. Ale toto je válečný pokřik velmi naštvané žáby. To je boží, co?

Když takhle zní, když je naštvaná, jak asi zní, když je šťastná? To je ale žába! Nebylo by zábavné se o nich dozvědět víc? Bohužel na to nebude čas, protože naším hlavním tématem jsou smrtící injekce. Ano, už jen tři další epizody následující po největším trháku historie a já jednu propálím na smrtících injekcích.

Dělám to, protože o tomto tématu nikdo příliš nechce mluvit. Z nějakého důvodu lidé nechtějí o smrtících injekcích moc přemýšlet. V USA se používají často. V Georgii naposledy před třemi dny. Než začneme, vím, že každý trest smrti vnímá jinak. Někdo věří, že potírá zločin, někdo věří, že je to spravedlivé, někteří, třeba senátorka Wyomingu Lynn Hutchings, mají zvláštní názor.

Největší člověk, který kdy žil, zemřel po odsouzení k trestu smrti za mě i vás. Jsem za to vděčná, protože nám poskytl naději. Kdyby Ježíš nezemřel při vykonání trestu smrti, neměli bychom žádnou naději. Moment, obhajuješ trest smrti tím, že když nám jednou přinesl Ježíše, tak když zabijeme dost lidí, možná nám někdy přinese dalšího? To je ono?

Dostaneme Ježíše navíc? Prostě házejme dál kostkami, taťka potřebuje pár Ježíšů. Jen aby bylo jasné, můj osobní názor na trest smrti je jiný. Nemyslím si, že by měl existovat. Neexistuje důkaz, že by potíral zločin, je technicky dražší někoho popravit než ho zavřít na doživotí a podle mě je to prostě špatné. Je to špatná věc, kterou by vláda neměla dělat. Moje první dva body jsou kvůli tomuhle irelevantní.

Vyjmenování důvodů, proč nepodporujete trest smrti, je jako vyjmenování důvodů, proč neošukat svou mámu. Podívejme se na to, zrovna to mezi námi nejiskří, žije 500 km daleko a je to moje máma! Ale přesto chápu, že může být těžké sympatizovat s lidmi odsouzenými za nejtěžší zločiny. Ale podle jedné studie jsou 4 % lidí, odsouzených k trestu smrti, nevinných.

To samo o sobě by nás mělo zarazit. Je to ekvivalentem argumentu "Bylo by pak divné trávit čas s tátou". Není to ten hlavní důvod, proč to neudělat, ale už samo o sobě by nás to mělo zarazit. Řekněme, že vám na těchto důvodech nezáleží. Řekněme, že trest smrti podporujete. Otázkou je, jak ho provedete. Smrtící injekce byly zvoleny jako humánnější a bezbolestná metoda.

Jejich popularita vzrostla před 40 lety, kdy státy začaly být znechuceny utrpením, které způsobuje elektrické křeslo. Jeden senátor z Louisiany přechod ke smrtícím injekcím hezky vysvětlil. Podporuji hrdelní trest, ale podle mě existuje humánnější cesta. V mé komisi jsem viděl důkazní fotografie lidí, kteří byli popraveni elektřinou, a je to opravdu tak trochu nechutné. Podle mě je tohle krok správným směrem.

Trochu nechutné? Elektrické křeslo někdy lidem zapálilo hlavu. To je tak trochu mírně řečeno. Dát si na pizzu majonézu je nechutné. Roztomilý pes s velkou erekcí je tak trochu nechutný. Smažení lidí elektřinou, dokud se z jejich těla nezačne kouřit, je děsivé. Ale v každém případě byly smrtící injekce propagovány jako lékařský zákrok. Zdravotník, třeba lékař, člověka bezbolestně uspí a ten se pak už nevzbudí.

Problémem je, jak uvidíte, že i když chceme, aby to byla pravda, tak není. Začněme s myšlenkou, že je to lékařský zákrok. To je dost přehnané. Smrtící injekce ze zcela zjevných důvodů neaplikují zdravotníci. V USA to porušuje etický kód lékařů. Lidé, kteří provádějí popravy, nejsou zdravotníci. Nejsou vyškoleni ani k zavedení infuze, tím spíš k popravě.

Jistě, že ano. Každý, kdo byl vyškolen k tomu, aby mohl provádět procedury, jako je smrtící injekce, byl také vyškolen, aby to nedělal. Hypokrates nenapsal: "Zaprvé, nikdy neubliž. Zadruhé, občas ubliž." Vyloučení lékařů z procesu mělo vliv i na složení smrtící injekce. Nevytvořili je vědci v laboratoři. Vznikla, když se zákonodárci v Oklahomě dohadovali, jak to udělat, a z jasných důvodů nedokázali přesvědčit žádného lékaře, aby s nimi spolupracoval.

Místo toho se obrátili na státního koronera Jaye Chapmana. Varoval je, že je expertem na mrtvoly, ale není expertem na to, jak je vytvářet. Stejně jim však pomohl. Nebyl to expert, jen nadšenec se zálibou v zabíjení lidí. I za nejlepších okolností jsou smrtící injekce aplikovány amatéry.

Bohužel, nejlepším okolnostem se ani zdaleka neblížíme. Abyste to pochopili, musíte chápat, jak smrtící injekce fungují. Přesný proces se stát od státu liší, většina postupuje ve třech krocích. Zaprvé, aplikují anestetika, která vězně uspí. Zadruhé, paralytika, která zabrání pohybu končetin. To nemá žádný funkční důvod, dělá se to kvůli přihlížejícím, aby neviděli, jak se tělo zmítá, zatímco třetí injekce způsobí srdeční zástavu.

Ale důležité je pochopit, že druhá a třetí injekce jsou naprosto děsivé. Třetí injekce má způsobovat pocit, jako by vám hořela krev. A i druhá injekce, která se vpichuje jen kvůli přihlížejícím, je noční můrou, pokud nejste úplně v bezvědomí. Pokud není vězeň v bezvědomí a vpíchnou mu druhou injekci, která ochromí svaly, je to neuvěřitelně strašlivá situace.

Jste vzhůru, ale nemůžete se hýbat ani dýchat. Cítíte, jak se dusíte. Nemůžete nikomu sdělit, že se to děje. Ano, můžete být vzhůru, cítit, jak se dusíte, ale nejste schopni se pohnout nebo komunikovat, zatímco vám do žil vpravují oheň.

Tohle se nějak považuje za humánnější než elektrické křeslo. Zdá se to být přinejmenším diskutabilní. Je to, jako bychom se ptali, který film má víc sexy počítačové postavy. Zootropolis nebo Příšerky s.r.o.? Asi Příšerky s.r.o., ale není to taky žádná výhra. I ta samotná otázka je znepokojující. Takže když kroky dva a tři jsou mučením, první injekce je kriticky důležitá.

Teoreticky zabrání tomu, abyste následující dvě cítili. Používali jsme látku zvanou thiopental sodný. Přestali jsme ji vyrábět v roce 2011 a FDA neschválila její dovoz do země. Některé státy se pokusily tento zákaz obejít. Když před 5 lety potřebovala Arizona látku k popravě Jeffreyho Lendrigana, nelegálně ji nakoupila od dodavatele, který sídlil v této autoškole v Londýně. No ty krávo!

To je to nejvíce smrtící věcí, která vzešla z britské autoškoly, od dob prince Filipa. I když nakonec o tento zdroj přišli, nevzdali se. Hledali náhradu za tu látku. Texas se ji pokusil koupit od dodavatele v Indii, který vyráběl i nelegální party drogy. Také se ji pokusil vyrobit v malé nezávislé lékárně, které funguje i jako obchod s dárky.

To je dokonalé, pokud chcete vyzvednout látku k popravě a také vězni koupit dárek na rozloučenou. Páni, kuchyňská rukavice s očima? To jsi neměla, Barbaro, to jsi opravdu neměla! Co to s tebou je? Nyní se většina států vzdala snahy získat thiopental sodný. Místo toho během prvního kroku používají midazolam. Měli byste vědět, že je to sedativum, ne anestetikum.

Uvolní vás, ale nezabrání vám v tom, abyste cítili bolest. Jeden expert to nazval jako "martini v injekci". Zní to jako naprosté dno Jamese Bonda a zní to nedostatečně, když se máte začít dusit a cítit oheň ve svých žilách. Když se dostali k soudu, kde měli obhájit sedativum, které nijak nepotlačuje bolest během této bolestivé procedury, státy spoléhaly výhradně na tohoto muže.

Doktora Roswella Lee Evanse. Svědčil jako klíčový expert ve prospěch midazolamu v šesti různých státech. I to přes to, že nemá lékařský titul. Farmaceutický doktorát získal za 18 měsíců postgraduálního studia, a to předtím, než midazolam vůbec vznikl. Od roku 1994 působí jako úředník na vysoké škole. Pokud si myslíte: "Moment, jak víš, že neprováděl výzkum midazolamu nebo jiných anestetik?"

Sledujte tuto sérii otázek, které zodpověděl během výpovědi. Zapojil jste se do výzkumu využití midazolamu? Ne. Zapojil jste se do výzkumu využití diazepamu? Ne. Zapojil jste se do výzkumu využití lorazepamu? Ne.

Zapojil jste se do výzkumu využití propofolu? Ne. Zapojil jste se do výzkumu využití pentabarbitolu? Ne. Zapojil jste se do výzkumu využití thiopentalu sodného? Ne. Zapojil jste se do výzkumu využití plynu halotanu? Ne.

Zapojil jste se do výzkumu využití jakéhokoliv anestetika? Ne. Dvě věci jsou jasné. Ten chlap není expertem na nic z toho, na co má být expertem. Navíc existuje celkem velký průnik mezi názvy sedativ a názvy mimozemských ras ve sci-fi novelách. Dovedu si představit knihu, kde se midazolam spojí s lorazepanem, aby bojovali s ďábelským halotanem a jeho poskoky z pentabarbitolu.

Nemusím si to představovat, zřejmě si to už zabralo HBO pro svou Hru o vesmírné trůny. Za dva týdny bude tento kanál v prdeli. Počkejte! Bude to ještě horší. Když tento oholený Santa vypovídal ve prospěch midazolamu v případě, který se dostal až před Nejvyšší soud, celá polovina jeho svědecké expertízy se skládala z informací z drugs.com.

Drugs.com je velmi cenný zdroj informací. Hlavně pokud jde o informace, jako je toto upozornění, podle kterého tento materiál není určen pro diagnostiku a léčbu. Není divu, že mnoho vězňů nechce, aby byl midazolam použit při jejich popravě. Někteří z nich se kvůli tomu soudili s Arizonou. A vězeňská služba přišla s dokonalým řešením.

Řekla, že si vězni mohou přinést vlastní látky k popravě. To je docela těžké. Tyto látky jsou zakázané a tito vězni jsou ve vězení! Je to, jako byste ročnímu dítěti řekli, že si má sehnat vlastní narozeninový dort. "Jak to mám udělat?" "Nemám peníze, neumím řídit a nedokážu se zvednout z téhle židle." "A to si mám pořídit svůj dort ve tvaru velryby?"

"Tohle jsou mé nejhorší narozeniny!" "Neuvěřitelné!" Když byl ředitel arizonské vězeňské služby dotázán na tento plán, celkem jasně sám identifikoval ten problém. Nikdy jste neslyšel o odsouzenci k smrti v Arizoně, který by si pořídil federálně regulované látky pro svou vlastní popravu, že ne? Ne. Slyšel jste o tom, že by to někdy někde udělal jiný vězeň?

Zatím ne. Zatím ne. Nikdo v dějinách USA to neudělal, ale naši vězni mohou být průkopníky. Je téměř sladké, jak věří lidem, kteří jsou odsouzení k smrti. Do této doby jsem nezmiňoval žádné případy. Existuje velké množství příkladů, co vše se může pokazit, když se sejdou okolnosti, které jste tu viděli.

Seznam zpackaných poprav je dlouhý a děsivý. Vyberme si jeden příklad. Clayton Lockett v roce 2014. Byl mezi prvními vězni v Oklahomě popravenými za použití midazolamu. Už od začátku to nešlo podle plánu. Poprava Claytona Locketta za pomoci nového složení látek trvala 43 minut.

Zřízenec se snažil vpravit jehlu do Lockettova předloktí, krku, nohy, třísel a hýždí. Lockettův advokát, který byl svědkem popravy, tvrdil, že několik minut po začátku se jeho klient snažil postavit a v jeden moment řekl: "Něco je špatně." Chtěli to urychlit a mít to za sebou. A to s co nejmenší transparentností. A tohle je výsledek. Ano, ten advokát má pravdu.

Sice jde pozdě na vystoupení jako imitátor Penna Jilleta, ale má pravdu. To, co se odehrálo v té místnosti, bylo neuvěřitelně děsivé. Následné vyšetřování odhalilo, jak špatně připravení zaměstnanci provádějící popravu byli. Látka nebyla vpravena do jeho žíly, ale do tkáně. Neměli žádnou záložní látku, neměli záložní plán, kdyby se něco pokazilo.

Mike Oakley z vězeňské služby ohledně použití midazolamu řekl: "Podíval jsem se na internet na Wiki leaks, nebo jak to je, a našel jsem, že midazolam může člověka uvést do bezvědomí." "Mysleli jsme, že je to bude v pořádku." Ano. Vyhledali si midazolam na Wiki leaks, nebo jak to je. To není zrovna v pořádku. Abychom zajistili, že se to znovu nestane, koupili jsme wikileaksorwhatever.com, kde najdete obří text "Midazolam vám nezabrání cítit bolest."

"Prosím, přestaňte ho používat při popravách." A samozřejmě jsme přidali tu žábu. Abychom to odlehčili. Pokud na ni kliknete, zakvičí. Vidíte, je naštvaná kvůli popravám. To by měla být!

Skvělá žába. Smrtící injekce mají největší procento zpackaných poprav ze všech metod. Proto loni dva vězni v Tennessee žádali a nakonec byli popraveni na elektrickém křesle, protože věřili, že to bude méně bolestivé. Neuvěřitelné je, že naše touha najít humánnější metody vedla k tomu, že amatéři vynalezli a aplikují nepředvídatelnou formu mučení. I ti největší zastánci trestu smrti jako tento federální soudce přiznávají, že smrtící injekce nejsou tím, co si myslíme.

Používáním smrtících injekcí si tak trochu něco nalháváme. Díky tomu vypadá poprava poklidně a vlídně. Jako by jen někdo usnul. Není tomu tak. Je to brutální. Navrhl jste alternativy. Preferoval byste popravčí četu před smrtící injekcí. Nikdy neselže.

Také jste mluvil o gilotině? - Ano. - Opravdu gilotinu? Ale no tak. Víte, je 100% účinná. Dobře, dobře... No jasně, ale dobře... Zaprvé, přál bych si, aby Lesley Stahl žila v době Velké francouzské revoluce. "Vážně? Gilotina? No tak." "No tak, podívejte se mi do očí."

"Podívejte se na Lesley." "No tak." "No tak." Zadruhé, když federální soudce obhajuje gilotinu, cítíte se nepříjemně. On nakonec odstoupil po několika obviněních ze sexuálního obtěžování. To mě zanechává v nezáviděníhodné pozici, kdy musím říct, že ten MeToo soudce, který chce usekat co nejvíc hlav, měl pár zajímavých postřehů.

Nepříjemnou pravdou je, že neexistuje dokonalý způsob, kterým by vláda mohla zabíjet lidi. Možná právě vymýšlíte alternativy. Co asistovaná sebevražda? Proč to nepoužít i u poprav? Ne, je těžší zabít zdravou osobu než někoho, kdo je na pokraji smrti. Navíc pamatujte, že lékaři a farmaceutické společnosti se do poprav nezapojí. A co předávkovat je opiody?

To jsme zkoušeli, ale jedna poprava trvala dvě hodiny a odsouzený neustále lapal po dechu. A co kyanid? Kyanidový plyn jsme zkoušeli v roce 1992 a bylo to tak hrozné, že se státní návladní pozvracel a vězeňský dozorce vyhrožoval výpovědí, pokud to bude muset někdy opakovat. Mohl bych metody vyjmenovávat celý den. Nejnovějším nápadem byl dusík, který je sám o sobě problémový.

Ale výsledkem je, že když vymýšlíme nové způsoby, je to jako vymýšlení pozic, kdy se budete při šukání matky cítit nejméně provinile. Misionář? Je to dobré na boky, ale díváte se jí do očí. Ve stoje? Máma nesnáší jakkoliv dlouhé stání. Obrácený koníček? Asi je to nejlepší. Ale pořád je to odporné, a hlavně byste tohle vůbec neměli řešit. Není možné to udělat tak, aby to bylo v pohodě. Snažím se tu říct, že pokud vás u smrtících injekcí uklidňuje, že je to humánní, tak není.

Základní problém, který musíte pochopit, je to, že je to představení. Nemá to minimalizovat utrpení popravených, má to maximálně utěšit ty, kteří trest smrti podporují, aniž by museli konfrontovat skutečnost. Tou je, že je to násilné a brutální a žádný způsob to nikdy nezmění. Možná si řeknete, že vám na popravovaných nezáleží.

Jsou to zlí lidé. Ale smrtící injekce nejsou o tom, kdo jsou oni, ale kdo jsme my. Pokud i po tom všem si stále myslíte, že bychom takto měli umučit lidi k smrti, tak zřejmě jste někdo, kdo se podívá na seznam důvodů, proč neošukat svou matku, ale stejně to nakonec udělá. To mě nutí říct, že dokud budeme lidi popravovat smrtícími injekcemi nebo jinými metodami, tak jsme skuteční mamrdi.

Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (53)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Takže smrtící injekce míchá kámoš od vedle, případně je nakoupí na černém trhu a postup si přečte na Wikileaks or whatever. V USA je všechno v takových sračkách, že se Oliver přes všechno to ani pořádně nedostal k otázce, jestli teoreticky smrtící injekce ano nebo ne. Tedy, za předpokladu, že by vše fungovalo.

18:30
"Skutečnost je taková, že smrtící injekce jsou násilné a brutální, a to se nikdy nezmění"
Nesouhlasím. Nevidím důvod, proč vědci nebo lékaři teoreticky nebyli schopni takovou látku navrhnout, pokud by k tomu byli připuštěni.

Za třetí, na začátku (02:00) zmiňují studii, která tvrdí, že je levnější člověka držet celý život ve vězení než ho popravit. Komu ta matematika taky jako mně nevychází, nechť žasne zde:
https://deathpenaltyinfo.org/documents/CostsRptFinal.pdf

11

Odpovědět

Amerikáni sou největší p**e hned po krájeném chlebu...to je jasná věc. Ale proč se teda ten anglán nevrátí domů, když má furt debilní řeči na všecko? ...nevím, ty jeho pozérské tendenční kecy mě prostě nepřijdou zajímavé...lubach je proti němu super duper fradžilistyk

16

Odpovědět

Oxid uhelnatý?

32

Odpovědět

To nechceš

30

Odpovědět

Spíš by mě zajímalo proč se lidi vůbec zavírají a paradoxně to ještě platí pozůstalí či poškození.
Dal bych jim lopatu aby vykopali kanál napříč Afrikou :D nebo jinak si odpracovali svoje prohřešky, a o výši trestu by samozřejmě měli rozhodovat/navrhovat první zmínění a ne stát.

67

Odpovědět

Přesně, proč plýtvat lidskou silou, když se dá dobře využít a dát vrahům doživotní vězení s povinnou prací. :)

63

Odpovědět

Řekl bych, že se to moc nedělá kvůli tomu, že by vznikaly skvělé šance na útěk či ozbrojené vzpoury... U nás by se to nejspíš i bez útěku nevyplatilo, musíš mít kolem nich dozor co je bude úkolovat, stráže, nějaký provizorní perimetr, aby se nedostali do styku s civilisty, zabezpečený transport, plus s tím spojené plánování a domluvení kontraktů. Navíc by jsi jim musel stejně za to něco nabídnout. Takže si troufám tvrdit, že normální dělníci se i cenově vyplatí lépe. Plus mohou obsluhovat těžké stroje, což jim ještě slušně zvedne efektivitu... Možná kdyby jsi je prodal nebo pronajmul do moderního otroctví do zemí, kde jsou lidská práva jen sprosté slovo.

10

Odpovědět

+pav1Ona řada vězňů pracovat i chce a klidně by dělali i dvanáctky a víc, už jen aby se nenudili, nebo mohli splácet dluhy, platit alimenty atd., ale pracovat jim není dovoleno, nebo pro ně prostě není práce.

30

Odpovědět

Já bych jim ti palicu odstřelil brokovnicí a byl by klid.

44

Odpovědět

To jsou pěkně silácké řeči.

172

Odpovědět

Na techlech věcech mě nejvíc zaráží ten nedostatek empatie jako by si lidé uvědomovali ze ti odsouzení jsou taky lidé a ze kdyby se život vyvíjel jinak tak by mohl být klidně na jejich místě.

97

Odpovědět

kazdy si je sam strojcom svojho stastia

09

Odpovědět

To máš pravdu, kdybych znásilnil a zavraždil tu hezkou holku co jsem dneska potkal, mohl jsem být v base. Snad by se mnou měli lidi dost empatie, přecijen tohle se může stát komukoliv ...

117

Odpovědět

+niggerJimA co lidé, kteří jsou odsouzeni neprávem a pak se na to přijde? Nechal by jsi popravit vyšetřovatele, žalobce a soudce za vraždu? Kdyby ti někdo neprávem odsoudil dítě k trestu smrti? Trest smrti je neodvolatelný a měl by být zrušen.

20

Odpovědět

Tarpejská skála, C4, kulka do hlavy, bodnutí do srdce, španělská bota, řecký býk, skok pod vlak.
Vyber si.
Rajskej plyn, ňáká ta ganja, brufen,spolknout kyanid je prostě asi moc náročný na vymyšlení pro americký mozečky že?
Hear my sonorous warcry!
Protože nacisti s cyklónem B a operací Euthanázie(pozor, to neni ostrov v tichomoří kam byste poslali svoje rodiče do "sprchy") aneb milosrdenství, asi holt byly hummánější co?
I ten pochod smrti skoro zní líp. Skoro.
Ono ve skutečnosti čekat do kdo-ví-kolik-let na, no, na často i velice pomalý a mučivě bolestivý umírání věkem v prostoru 3x3 ňáký hnusný studený šedý kamenný klece čtyř zdí(AKA stavíme první barák v minecraftu z nevypálenjech cihel) asi nemusí bejt zrovna, já nevim, každýmu po chuti.
Předávkovat se...třeba i tom brufenem nebo něco(pokud je to možný a vyjde tě to na pakatel), mi holt příde lepší.
Zpřelámat si haxny a zlomit si vaz skoro taky. Rozhodně lepší než uhořet, utopit se, podříznout se jak podsvinče.
Nebo si vlízt do horký vany z žiletkou,že?
Škoda že nemáme Voldemorta, páč Avada Kedavra mi zní upe nejlíp.

014

Odpovědět

Nechápu proč se nepoužívá gilotina. Co je na ní špatného?

je 100%, téměř bezbolestná a navíc i levná. Navíc jí může obsluhovat i úplně lempl co dostane video
návod.

Jinak trest smrti podporuji ve výjimečných případech. Například v případě terorismu.

101

Odpovědět

To sa naozaj pýtaš, čo je na poprave gilotínou zlé? (teraz sa tvárim asi ako tá pani vo videu, keď politik navrhol popravu gilotínou).

Pozeral som dokument o zamestnancoch amerických väzníc, ktorí majú na starosti popravy a stručné zhrutie bolo: na prd platená práca, štát ti nezaplatí ani psychológa, ani lepšiu zdravotnú poistku, a väčšina z týchto zamestnancov do 2 rokov odišla z práce...buď rovno na psychiatriu alebo spáchali samovraždu. Žiadne iné povolanie nemá takú mieru samovrážd. A to hovoríme o akože "humánnej" poprave inekciami. Nedokážem si predstaviť, že by psychicky normálny človek dokázal robiť prácu, pri ktorej by popravoval gilotínou a potom by ten strašný bordel musel upratať.

Nehovoriac o tom, že v USA je výkon trestu smrti verejný. Neviem, prečo by sme príbuzných obete mali traumatizovať ešte viac, než už sú.

Osobne som proti trestu smrti. A poprava gilotínou mi príde absurdná, keď existuje rovnako spolahlivé a čistejšie riešenie. Konkrétne hovorím o treste smrti v Československu, ktorý sa vykonával tak, že sa odsúdení v miestnosti postavil na padacie dvierka, dali mu slučku na krk, zmačkla sa páčka a odsúdení sa prepadol o poschodie nižšie, čo mu v podstate zlomilo väz a nastala okamžitá smrť.

Podľa mňa ale neexistuje vhodný spôsob popravy človeka, pretože tých odsúdených popravujú vždy normálni zdraví ľudia, na ktorých skôr či neskôr doľahne to, čo vo svojej práci robia.

152

Odpovědět

+RAT in HATdaj link na tie data o samovrazdach ty lajdak, zvanil

06

Odpovědět

+RAT in HATJo, ono ani to oběšení není úplně nejspolehlivější…
Když je provaz moc dlouhý, je tu riziko utržení hlavy – viz gilotina – když je moc krátký, riskuješ pomalé dušení, což taky není zrovna pěkný pohled a trvá to *dlouho*.

Pokud se ti nezlomí vaz, tak se zhruba deset minut dusíš, což doprovází chrčení, prudké třesení a úporná bolest v celém těle. Po třetí minutě už je mozek poškozený a začne vypínat určité funkce – takže cítíš palčivou bolest, ale nemůžeš se už hnout. Povolí močový měchýř a svěrače.
"Úspěšně" zlomený vaz tě taky nemusí okamžitě zabít, pouze nastane paralýza, takže je to dušení "příjemnější" na pohled. Tady většinou rychle ztratíš vědomí, ale kdo ví, v kolika procentech případů tomu tak není.

51

Odpovědět

+ThooSamozrejme, že ani to nie je pekná smrť. Ja som len napísal, že sa jedná o spolahlivú metódu (v zmysle, že smrť odsúdeného určite nastane). Pretože toto video je o treste smrti inekciami, ktoré množstvo odsúdených prežilo. Dokonca boli aj takí, ktorí podali dovolanie na najvyšší súd s tým, že by ich nemali popravovať znova, keď už jeden trest smrti bol právoplatne vykonaný (a prežili ho). Plus som napísal, že sa jedná o čistejšie riešenie (oproti gilotíne). Ono aj keď mi cestou do práce zlyhá srdce a zomriem na chodníku, tak sa tiež s prepáčením poseriem a poštím... Smrť proste nikdy nebude pekná, príjemná a čistá záležitosť.

22

Odpovědět

+RAT in HATJá zase koukal na video, jak funguje automatizovaná továrna Elona Muska. Dokázal bych si představit, že v té popravčí místnosti by byla nainstalována robotická ramena, při čemž by po popravě jedno rameno přesunulo hlavu a tělo do připravené rakve, která by hned po pásu putovala do kremační pece, zatímco druhé rameno by celou místnost vzalo wapkou. Popravený by samozřejmě byl navlečen do dvou pytlů, které by se ihned po spadnutí čepele uzavřely, čímž by se do určité míry eliminoval ten krvavý bordel ale hlavně by publikum nemuselo sledovat díru místo hlavy na jedné straně a kutálející se hlavu na straně druhé (druhá možnost by byla jen jeden pytel, na hlavu a okénko pro diváky orientované vzhledem ke gilotině z boku). Pořizovací cena by nebyla nijak závratná, vzhledem k tomu, kolik stojí celý ten proces okolo a navíc robot dokáže jet 24/7, bez únavy a stresu. Na údržbu by stačil jeden technik a jeden brusič.

40

Odpovědět

+TaanA tu o Popelce byste tam neměl?

11

Odpovědět

+AnonymousTohle je ta o Popelce. Stačí lépe číst: "...jedno rameno by přesunulo hlavu a tělo do připravené rakve, která by hned po pásu putovala do kremační pece...".

10

Odpovědět

Odpovědět

+TaanHaha, no ak by bolo hlavné kritérium popravy "čo najmenej bordelu", aby sme netraumatizovali zamestnancov väznice a prihliadajúcich poprave, tak je tvoja verzia strašne drahá a neefektívna. Pritom by stačilo kúpiť pytel cementu, odsúdenému zabetónovať nohy do vedra a postrčiť ho z lodičky do oceánu. Náklady minimálne, bordel žiadny. Len by sa potom ozvali ekológovia, že pri pobreží Saudskej Arábie a Číny umierajú žraloky na obezitu...

02

Odpovědět

+RAT in HATKritérium bylo gilotina + co nejmenší stres pro katy a obecenstvo. Samozřejmě jsem to pojal formou absurdního vtipu a ne jako nějaký reálný návrh. Ale pořád si stojím za tím, že vzhledem k nákladům na celý proces by cena toho zařízení byla naprosto zanedbatelná.

10

Odpovědět

Byl ve videu zmíněn Trump?
Ne.

17

Odpovědět

Neúčinné, nehumanní, chybové - v 21. století to nemá, co dělat. V trestech smrti nikdy nejde o spravedlnost. Jen o touhu vidět krev rozparovače. Podpora trestu smrti je jen touha po vendetě a maskování vlastní neschopnosti a slabosti ji provést.

A víte co, mám nápad. Zadevení trestu smrti s tím, že v případě omylu by byl náhodně popraven někdo z podporovatelů tohoto "trestu". Jak tady někdo poznamenal: "Když se kácí les..."

710

Odpovědět

Tak ten se rozjel, dneska z něho vtipy lítaly :D, ale stejně je to hroznej sluníčkář.

416

Odpovědět

komunisticky blabol, ale v jednom ma pravdu ,kulka je lacnejsia

224

Odpovědět

Jistě, komunisti jsou proslulí odporem vůči trestu smrti...

241

Odpovědět

Kulka nebo injekce, ta cena je oproti celému procesu naprosto marginální. Můžeš trollit líp. Takhle vypadáš oproti V. M. Vargovi jen jako nicotné hovno. :)

11

Odpovědět

Docela by mě zajímala data k tomu, jak může být jedna smrtící injekce dražší než uvěznit (a platit) někoho na doživotí (řekněme 30-40 let), když třeba v Kalifornii platí za jednoho vězně v průměru 1.5 milionu kč za rok.

Jinak téma je to samozřejmě těžké. Data o efektu trestu smrti nejsou, to ale nemusí znamenat, že není efektivní. V ČR máme zhruba 50% vražd domácí vyvražďovačky, často páchané v afektu, ze strachu (týraná žena) či pod vlivem (čehokoliv). V USA je kriminalita jiná, většina vražd asi bude z rukou nejrůznějších gangů a ano, zde souhlasím s tím, že takové trest smrti nezastaví ani neodstraší, ale je tady potřeba si položit otázku - co je tedy zastaví? Samozřejmě, že nic. Zrušíme tedy i tresty na doživotí proto, že neexistuje studie o tom, že by byly efektivní? Páchají vraždy proto, že se (jako všichni kriminálníci) domnívají, že nebudou chyceni. Rušit tedy proto trest smrti mi přijde zbytečné, protože nevidím smysl v tom, mít někoho, kdo zabil X lidí (často i opakovaně), na doživotí pod zámkem. Taková lidská bytost prostě nemá patřit do společnosti a podle toho by se společnost měla zachovat.

Ano, pojďme se bavit o tom, jak tento proces zefektivnit, jak se snažit maximálně eliminovat možnost chyby (byť chybné 4 ze 100 je něco, co není nijak závratné, zvláště když někteří čekají na popravu i desítky let a dnes, v době DNA a možností kriminalistiky lze tuto pravděpodobnost maximálně eliminovat), ať správně proškolíme personál o tom, jak to má provádět (I když to nebudou certifikovaní lékaři), případně vybereme ideální nástroj.

Co se humánosti týče, opravdu za sebe nevidím důvod, proč bych se měl starat o to, co (i strašného) se během popravy děje s odsouzeným. Necítím potřebu mít soucit s někým, kdo úmyslně vzal život několika (desítkám) lidí.

916

Odpovědět

První odstavec - Oliver má o tom jedno starší video - jehla samozřejmě dražší není, ale s vidinou trestu smrti se každý soudí do poslední minuty, vyčerpá všechna odvolání - právníci a soudci jsou výrazně dražsí než bachaři - jak sám píšeš - vězni čekají na popravu i desítky let - dvacet prosouzených let stojí mnohem víc, než čtyřicet let doživotí. (samozřejmě není dražší každý případ, ale těch vrahů co se vychloubačně přiznají a neodvolají moc není)

4 ze 100 je hrozně, hrozně moc. Bylo by to moc i na nespravedlivě odsouzené na rok do vězení. 4 ze 100 nespravedlivě odsouzených je skousnutelné tak u pokut za špatné parkování.

311

Odpovědět

+FelinorK prvnímu odstavci - ano, v takovém případě by to opravdu mohlo být dražší, na druhou stranu nedělám si iluze, že by to u trestů odnětí svobody na doživotí bez možnosti propuštění bylo nějak výrazně lepší. To, že lidé čekají na popravu desítky let je samozřejmě špatně a je to jedna z věcí, kterou by bylo potřeba zdokonalit, ať už vyčleněním speciálního soudu, který by řešil výhradně takové případy, nebo přednostním projednáním odvolání.

Samozřejmě, že 4 ze 100 je stále špatné a je otázkou, zda a jak toto můžeme redukovat, ale trest smrti byl zde zkrátka měl být přítomen jako vyjímečný mechanismus státu pro extrémní případy. Pokud prostě někdo vezme automatickou pušku a jde postřílet 11 lidí do synagogy, ztrácí tím právo na život v naší společnosti a přijde mi nesmyslné a nelogické držet ho dalších 40 let pod zámkem.

74

Odpovědět

+JecketAle ty lidi (z jejich pohledu) nečekají na popravu, ale na způsob, jak dokázat jejich nevinu. Nedávno tu bylo video o chlapovi, kterému dokázali vinu na základě otisků zubů. Po xx letech se dokázala jeho nevina na základě DNA. Ten by určitě tleskal při ideji zrychlených procesů. ;)

10

Odpovědět

+TaanAle samozřejmě, proto říkám, že DNA nám dává velikou šanci na přesné určení nebo vyvrácení pachatele. Institut trestu smrti by proto měl být jako vyjímečný způsob - např. pro magora, co usmrtil 11 lidí v mešitě, nebo pro strůjce bombového útoku na Bostonský maraton..

Řekni mi jeden jediný důvod, pro jaký má smysl takové lidské bytosti držet navždy pod zámkem?

00

Odpovědět

+JecketZrychlený proces by podle mě měl smysl jen pokud lze pachatele identifikovat na 100%. Tedy například pokud je chycen při činu nebo se sám přizná. 4% jsou prostě strašně moc.

00

Odpovědět

+TaanAle v pořádku, tak se pojďme bavit o způsobech, jak ho zefektivnich. Ale trest sám o sobě by měl zůstat.

00

Odpovědět

Ten závěr byl řečnicky dokonalý. To jak ty lidi zabijeme, i když si to zaslouží, neříká nic o tom kdo jsou oni, ale kdo jsme my. Má naprostou pravdu.

525

Odpovědět

Co je špatného na dusíku popř. rajském plynu - nejdříve ve směsi s kyslíkem, pak kyslík vypnout?

40

Odpovědět

To môžeš už potom používať rovno aj Cyklón B.

02

Odpovědět

+rentorProti kyanidu měli námitky.

00

Odpovědět

+rentorNo a proč ne?
Většinou jsou popravované bestie, tak proč mít nějaké přehnané ohledy.

522

Odpovědět

+mykanecProtoze za to co provedli, maji trest smrti, ale kdyz my to same udelame jim, tak ho tim padem zaslouzime taky ne? Podle tehle logiky. Staci jen trochu premyslet. V cem jsem ja lepsi, nez clovek, ktery nekoho ubodal, kdyz ho necham 2 hodiny umirat v desnych bolestech?

132

Odpovědět

+HabanszNavíc, proč se obtěžovat s mučením?
Buď peklo existuje a tam na to mají lepší prostředky, nebo ne a nehraje roli jakým způsobem je poprava provedena.

10
Další