Thumbnail play icon

Smrtící injekceLast Week Tonight

Přidat do sledovaných sérií 211
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:154
Počet zobrazení:5 718

Popravy za pomoci smrtících injekcí se zdají být tou nejmodernější a nejhumánnější metodou popravy. Ovšam pravdou je, že tento proces nemá žádný medicínský základ, a pokud se neprovede správně, může to být neuvěřitelně bolestivý a mučivý proces. Jak je možné, že nedošlo k žádnému zlepšení, a jak je možné, že jejich používání státům stále prochází?

Komentáře (57)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Takže smrtící injekce míchá kámoš od vedle, případně je nakoupí na černém trhu a postup si přečte na Wikileaks or whatever. V USA je všechno v takových sračkách, že se Oliver přes všechno to ani pořádně nedostal k otázce, jestli teoreticky smrtící injekce ano nebo ne. Tedy, za předpokladu, že by vše fungovalo.

18:30
"Skutečnost je taková, že smrtící injekce jsou násilné a brutální, a to se nikdy nezmění"
Nesouhlasím. Nevidím důvod, proč vědci nebo lékaři teoreticky nebyli schopni takovou látku navrhnout, pokud by k tomu byli připuštěni.

Za třetí, na začátku (02:00) zmiňují studii, která tvrdí, že je levnější člověka držet celý život ve vězení než ho popravit. Komu ta matematika taky jako mně nevychází, nechť žasne zde:
https://deathpenaltyinfo.org/documents/CostsRptFinal.pdf

00

Odpovědět

Amerikáni sou největší piče hned po krájeném chlebu...to je jasná věc. Ale proč se teda ten anglán nevrátí domů, když má furt debilní řeči na všecko? ...nevím, ty jeho pozérské tendenční kecy mě prostě nepřijdou zajímavé...lubach je proti němu super duper fradžilistyk

12

Odpovědět

Oxid uhelnatý?

21

Odpovědět

To nechceš

10

Odpovědět

Spíš by mě zajímalo proč se lidi vůbec zavírají a paradoxně to ještě platí pozůstalí či poškození.
Dal bych jim lopatu aby vykopali kanál napříč Afrikou :D nebo jinak si odpracovali svoje prohřešky, a o výši trestu by samozřejmě měli rozhodovat/navrhovat první zmínění a ne stát.

54

Odpovědět

Přesně, proč plýtvat lidskou silou, když se dá dobře využít a dát vrahům doživotní vězení s povinnou prací. :)

43

Odpovědět

Řekl bych, že se to moc nedělá kvůli tomu, že by vznikaly skvělé šance na útěk či ozbrojené vzpoury... U nás by se to nejspíš i bez útěku nevyplatilo, musíš mít kolem nich dozor co je bude úkolovat, stráže, nějaký provizorní perimetr, aby se nedostali do styku s civilisty, zabezpečený transport, plus s tím spojené plánování a domluvení kontraktů. Navíc by jsi jim musel stejně za to něco nabídnout. Takže si troufám tvrdit, že normální dělníci se i cenově vyplatí lépe. Plus mohou obsluhovat těžké stroje, což jim ještě slušně zvedne efektivitu... Možná kdyby jsi je prodal nebo pronajmul do moderního otroctví do zemí, kde jsou lidská práva jen sprosté slovo.

10

Odpovědět

+pav1Ona řada vězňů pracovat i chce a klidně by dělali i dvanáctky a víc, už jen aby se nenudili, nebo mohli splácet dluhy, platit alimenty atd., ale pracovat jim není dovoleno, nebo pro ně prostě není práce.

00

Odpovědět

Já bych jim ti palicu odstřelil brokovnicí a byl by klid.

32

Odpovědět

To jsou pěkně silácké řeči.

122

Odpovědět

Na techlech věcech mě nejvíc zaráží ten nedostatek empatie jako by si lidé uvědomovali ze ti odsouzení jsou taky lidé a ze kdyby se život vyvíjel jinak tak by mohl být klidně na jejich místě.

77

Odpovědět

kazdy si je sam strojcom svojho stastia

06

Odpovědět

To máš pravdu, kdybych znásilnil a zavraždil tu hezkou holku co jsem dneska potkal, mohl jsem být v base. Snad by se mnou měli lidi dost empatie, přecijen tohle se může stát komukoliv ...

95

Odpovědět

Tarpejská skála, C4, kulka do hlavy, bodnutí do srdce, španělská bota, řecký býk, skok pod vlak.
Vyber si.
Rajskej plyn, ňáká ta ganja, brufen,spolknout kyanid je prostě asi moc náročný na vymyšlení pro americký mozečky že?
Hear my sonorous warcry!
Protože nacisti s cyklónem B a operací Euthanázie(pozor, to neni ostrov v tichomoří kam byste poslali svoje rodiče do "sprchy") aneb milosrdenství, asi holt byly hummánější co?
I ten pochod smrti skoro zní líp. Skoro.
Ono ve skutečnosti čekat do kdo-ví-kolik-let na, no, na často i velice pomalý a mučivě bolestivý umírání věkem v prostoru 3x3 ňáký hnusný studený šedý kamenný klece čtyř zdí(AKA stavíme první barák v minecraftu z nevypálenjech cihel) asi nemusí bejt zrovna, já nevim, každýmu po chuti.
Předávkovat se...třeba i tom brufenem nebo něco(pokud je to možný a vyjde tě to na pakatel), mi holt příde lepší.
Zpřelámat si haxny a zlomit si vaz skoro taky. Rozhodně lepší než uhořet, utopit se, podříznout se jak podsvinče.
Nebo si vlízt do horký vany z žiletkou,že?
Škoda že nemáme Voldemorta, páč Avada Kedavra mi zní upe nejlíp.

011

Odpovědět

Nechápu proč se nepoužívá gilotina. Co je na ní špatného?

je 100%, téměř bezbolestná a navíc i levná. Navíc jí může obsluhovat i úplně lempl co dostane video
návod.

Jinak trest smrti podporuji ve výjimečných případech. Například v případě terorismu.

81

Odpovědět

To sa naozaj pýtaš, čo je na poprave gilotínou zlé? (teraz sa tvárim asi ako tá pani vo videu, keď politik navrhol popravu gilotínou).

Pozeral som dokument o zamestnancoch amerických väzníc, ktorí majú na starosti popravy a stručné zhrutie bolo: na prd platená práca, štát ti nezaplatí ani psychológa, ani lepšiu zdravotnú poistku, a väčšina z týchto zamestnancov do 2 rokov odišla z práce...buď rovno na psychiatriu alebo spáchali samovraždu. Žiadne iné povolanie nemá takú mieru samovrážd. A to hovoríme o akože "humánnej" poprave inekciami. Nedokážem si predstaviť, že by psychicky normálny človek dokázal robiť prácu, pri ktorej by popravoval gilotínou a potom by ten strašný bordel musel upratať.

Nehovoriac o tom, že v USA je výkon trestu smrti verejný. Neviem, prečo by sme príbuzných obete mali traumatizovať ešte viac, než už sú.

Osobne som proti trestu smrti. A poprava gilotínou mi príde absurdná, keď existuje rovnako spolahlivé a čistejšie riešenie. Konkrétne hovorím o treste smrti v Československu, ktorý sa vykonával tak, že sa odsúdení v miestnosti postavil na padacie dvierka, dali mu slučku na krk, zmačkla sa páčka a odsúdení sa prepadol o poschodie nižšie, čo mu v podstate zlomilo väz a nastala okamžitá smrť.

Podľa mňa ale neexistuje vhodný spôsob popravy človeka, pretože tých odsúdených popravujú vždy normálni zdraví ľudia, na ktorých skôr či neskôr doľahne to, čo vo svojej práci robia.

132

Odpovědět

+RAT in HATdaj link na tie data o samovrazdach ty lajdak, zvanil

06

Odpovědět

+RAT in HATJo, ono ani to oběšení není úplně nejspolehlivější…
Když je provaz moc dlouhý, je tu riziko utržení hlavy – viz gilotina – když je moc krátký, riskuješ pomalé dušení, což taky není zrovna pěkný pohled a trvá to *dlouho*.

Pokud se ti nezlomí vaz, tak se zhruba deset minut dusíš, což doprovází chrčení, prudké třesení a úporná bolest v celém těle. Po třetí minutě už je mozek poškozený a začne vypínat určité funkce – takže cítíš palčivou bolest, ale nemůžeš se už hnout. Povolí močový měchýř a svěrače.
"Úspěšně" zlomený vaz tě taky nemusí okamžitě zabít, pouze nastane paralýza, takže je to dušení "příjemnější" na pohled. Tady většinou rychle ztratíš vědomí, ale kdo ví, v kolika procentech případů tomu tak není.

31

Odpovědět

+ThooSamozrejme, že ani to nie je pekná smrť. Ja som len napísal, že sa jedná o spolahlivú metódu (v zmysle, že smrť odsúdeného určite nastane). Pretože toto video je o treste smrti inekciami, ktoré množstvo odsúdených prežilo. Dokonca boli aj takí, ktorí podali dovolanie na najvyšší súd s tým, že by ich nemali popravovať znova, keď už jeden trest smrti bol právoplatne vykonaný (a prežili ho). Plus som napísal, že sa jedná o čistejšie riešenie (oproti gilotíne). Ono aj keď mi cestou do práce zlyhá srdce a zomriem na chodníku, tak sa tiež s prepáčením poseriem a poštím... Smrť proste nikdy nebude pekná, príjemná a čistá záležitosť.

12

Odpovědět

+RAT in HATJá zase koukal na video, jak funguje automatizovaná továrna Elona Muska. Dokázal bych si představit, že v té popravčí místnosti by byla nainstalována robotická ramena, při čemž by po popravě jedno rameno přesunulo hlavu a tělo do připravené rakve, která by hned po pásu putovala do kremační pece, zatímco druhé rameno by celou místnost vzalo wapkou. Popravený by samozřejmě byl navlečen do dvou pytlů, které by se ihned po spadnutí čepele uzavřely, čímž by se do určité míry eliminoval ten krvavý bordel ale hlavně by publikum nemuselo sledovat díru místo hlavy na jedné straně a kutálející se hlavu na straně druhé (druhá možnost by byla jen jeden pytel, na hlavu a okénko pro diváky orientované vzhledem ke gilotině z boku). Pořizovací cena by nebyla nijak závratná, vzhledem k tomu, kolik stojí celý ten proces okolo a navíc robot dokáže jet 24/7, bez únavy a stresu. Na údržbu by stačil jeden technik a jeden brusič.

40

Odpovědět

+TaanA tu o Popelce byste tam neměl?

01

Odpovědět

+AnonymousTohle je ta o Popelce. Stačí lépe číst: "...jedno rameno by přesunulo hlavu a tělo do připravené rakve, která by hned po pásu putovala do kremační pece...".

10

Odpovědět

Odpovědět

+TaanHaha, no ak by bolo hlavné kritérium popravy "čo najmenej bordelu", aby sme netraumatizovali zamestnancov väznice a prihliadajúcich poprave, tak je tvoja verzia strašne drahá a neefektívna. Pritom by stačilo kúpiť pytel cementu, odsúdenému zabetónovať nohy do vedra a postrčiť ho z lodičky do oceánu. Náklady minimálne, bordel žiadny. Len by sa potom ozvali ekológovia, že pri pobreží Saudskej Arábie a Číny umierajú žraloky na obezitu...

02

Odpovědět

+RAT in HATKritérium bylo gilotina + co nejmenší stres pro katy a obecenstvo. Samozřejmě jsem to pojal formou absurdního vtipu a ne jako nějaký reálný návrh. Ale pořád si stojím za tím, že vzhledem k nákladům na celý proces by cena toho zařízení byla naprosto zanedbatelná.

10

Odpovědět

Byl ve videu zmíněn Trump?
Ne.

17

Odpovědět

Neúčinné, nehumanní, chybové - v 21. století to nemá, co dělat. V trestech smrti nikdy nejde o spravedlnost. Jen o touhu vidět krev rozparovače. Podpora trestu smrti je jen touha po vendetě a maskování vlastní neschopnosti a slabosti ji provést.

A víte co, mám nápad. Zadevení trestu smrti s tím, že v případě omylu by byl náhodně popraven někdo z podporovatelů tohoto "trestu". Jak tady někdo poznamenal: "Když se kácí les..."

610

Odpovědět

Tak ten se rozjel, dneska z něho vtipy lítaly :D, ale stejně je to hroznej sluníčkář.

416

Odpovědět

ja bych byl pro popravu za drtive mnozstvi zlocinu... by si pak clovek rozmyslel neco udelat...a ze je to boli? no a co...a ze se to da zneuzit? co se zneuzit neda? a kdy nejsou odsouzeni nevinni? kdyz se kaci les~

220

Odpovědět

Takže kdyby se to stalo tobě nebo někomu z tvojí rodiny, tak budeš v klidu a vezmeš to jako "když se kácí les"...?

83

Odpovědět

+Karel Vorela co bych mel delat jineho? nebo snad ted, kdyz se mi neco nelibi, tak nemusim bejt v klidu? mam snad vzit do ruky bouchacku a vyridit to pres miridla?

03

Odpovědět

OK, miláčku, zítra odklepneme retroaktivní zákon o psaní blbostí na netu a koukání na porno - to zakážem, ruší to pracovní morálku. Pošli nám hezky dobrovolně svou historii vyhledávání. Že nepošleš a co je nám do toho? My jsme Úřad, kamaráde. Když nepošleš, je to maření spravedlnosti, navíc můžeš být i terorista! A to se na tebe koukne ve tři ráno zásahovka, popovídáme si spolu v Bartolomějské a odtamtud bys vlastně hned mohl na Pankrác na špagát, abys nezacláněl.

42

Odpovědět

+Veličenstvo Katjasne, kdyz to prosadis, mas mou podporu... vypracuj navrh a kandiduj

12

Odpovědět

komunisticky blabol, ale v jednom ma pravdu ,kulka je lacnejsia

224

Odpovědět

Jistě, komunisti jsou proslulí odporem vůči trestu smrti...

211

Odpovědět

sem pro

12

Odpovědět

Kulka nebo injekce, ta cena je oproti celému procesu naprosto marginální. Můžeš trollit líp. Takhle vypadáš oproti V. M. Vargovi jen jako nicotné hovno. :)

11

Odpovědět

Jsou případy, kdy člověka napadne, že něco "takového" by už nemělo žít. Stává se to. Problém s trestem smrti je, že už nejde vrátit. Člověka už neoživíte. Dle mého je být uvězněn na doživotí mnohem horší trest než poprava/smrt kdy může být.

151

Odpovědět

S Tvou poslední větou se dá souhlasit. S čím už ale nesouhlasím je, proč bych to měl platit já, daňový poplatník.

Za krádež sekání ruk, za vraždu špagát. Když je někdo hovado, tak se s ním jako s hovadem musí jednat.

511

Odpovědět

+(Pepek)Jasné a potom sa tým zlodejom budeme ešte všetci skladať na invalidný dôchodok. :-) Plus súčasťou trestu za majetkovú trestnú činnosť je väčšinou aj náhrada škody poškodeným a fakt neviem, kto by dal prácu jednorukému väzňovi a z čoho by bez práce splácal škodu, ktorú spôsobil.

Čo sa týka doživotných trestov, tak podľa mňa máme v EU príliš luxusné väznice pre tento typ väzňov. Človek, ktorý vraždil, čiže nebral žiaden ohľad na ľudské práva svojej obete, by podľa mňa tiež nemal mať nárok na ľudské práva. Po našich slovanských "bratoch Rusoch" máme na území bývalého Československa viacero lokalít ekologickej katastrofy a podľa mňa by mali väzni s doživotným trestom robiť ťažké práce, napr. čistit tento toxický odpad. Ak odmietnu, tak šup do diery na samotku, ktorá by mala tak 2x2 metre, žiadne zariadenie a len 2 kýble, jeden na sračky, druhý na jedlo. A nech tam sú kľudne do konca svojho života.

Tento týždeň riešili slovenské súdy prípad, kedy sa väzeň s "výnimočným trestom" (tak označuje Slovensko "doživotie") vyhrážal pracovníkovi vo väzení, že ho zavraždí, aj jeho rodinu dá zavraždiť, lebo sa mu aj tak nič nemôže stať. A má pravdu. Sudca mu teraz k doživotiu naparí ďalších 5 rokov za nebezpečné vyhrážanie. Však to je absurdné. Po pár mesiacoch "v diere" by bol rád aj za ten luxus, ktorý mu poskytujú slovenské väznice.

30

Odpovědět

+(Pepek)Nojo to je dost podobny s trestem smrti to sekání rukou, protože kdyby se dokázala nevina tak ti ruku už jen tak nepřišijou. A je podle mě hooodně jednoduchý někomu dát kradenou věc domů, natocit ho jak jde domu zrovna v nějáky čas. Chce to trochu snahy a můžeš sedět aji za vraždu kterou si nespáchal. S tvým myšlením bych ti to aji přál.

21

Odpovědět

+Sekat rukyTys je kokůtek. Psal jsem tam někde o tom, že bychom měli kašlat na presumpci neviny a řídit se podle toho, že nějká zamindrákovaná sousedka řekla: byl to on. Nepsal. Psal jsem o tom, že v případě nejasností v případu, pochybného motivu atp. honem poběžíme pro smrtící injekci? Nepsal. S tvojim úsudkem bych Ti přál, aby ses brzo houpal na kandelábru.

21

Odpovědět

+(Pepek)Nepsal. Ale Oliver mluvil o tom, že nějaké procento odsouzených je ve skutečnosti nevinných. Kdyby ti usekli ruku a za 20 let by se ukázalo, že to nebylo oprávněně, tak by ti to bylo jedno? Potom jsi kokůtek (nebo spíš normální k***t) spíš ty.

41

Odpovědět

Docela by mě zajímala data k tomu, jak může být jedna smrtící injekce dražší než uvěznit (a platit) někoho na doživotí (řekněme 30-40 let), když třeba v Kalifornii platí za jednoho vězně v průměru 1.5 milionu kč za rok.

Jinak téma je to samozřejmě těžké. Data o efektu trestu smrti nejsou, to ale nemusí znamenat, že není efektivní. V ČR máme zhruba 50% vražd domácí vyvražďovačky, často páchané v afektu, ze strachu (týraná žena) či pod vlivem (čehokoliv). V USA je kriminalita jiná, většina vražd asi bude z rukou nejrůznějších gangů a ano, zde souhlasím s tím, že takové trest smrti nezastaví ani neodstraší, ale je tady potřeba si položit otázku - co je tedy zastaví? Samozřejmě, že nic. Zrušíme tedy i tresty na doživotí proto, že neexistuje studie o tom, že by byly efektivní? Páchají vraždy proto, že se (jako všichni kriminálníci) domnívají, že nebudou chyceni. Rušit tedy proto trest smrti mi přijde zbytečné, protože nevidím smysl v tom, mít někoho, kdo zabil X lidí (často i opakovaně), na doživotí pod zámkem. Taková lidská bytost prostě nemá patřit do společnosti a podle toho by se společnost měla zachovat.

Ano, pojďme se bavit o tom, jak tento proces zefektivnit, jak se snažit maximálně eliminovat možnost chyby (byť chybné 4 ze 100 je něco, co není nijak závratné, zvláště když někteří čekají na popravu i desítky let a dnes, v době DNA a možností kriminalistiky lze tuto pravděpodobnost maximálně eliminovat), ať správně proškolíme personál o tom, jak to má provádět (I když to nebudou certifikovaní lékaři), případně vybereme ideální nástroj.

Co se humánosti týče, opravdu za sebe nevidím důvod, proč bych se měl starat o to, co (i strašného) se během popravy děje s odsouzeným. Necítím potřebu mít soucit s někým, kdo úmyslně vzal život několika (desítkám) lidí.

916

Odpovědět

První odstavec - Oliver má o tom jedno starší video - jehla samozřejmě dražší není, ale s vidinou trestu smrti se každý soudí do poslední minuty, vyčerpá všechna odvolání - právníci a soudci jsou výrazně dražsí než bachaři - jak sám píšeš - vězni čekají na popravu i desítky let - dvacet prosouzených let stojí mnohem víc, než čtyřicet let doživotí. (samozřejmě není dražší každý případ, ale těch vrahů co se vychloubačně přiznají a neodvolají moc není)

4 ze 100 je hrozně, hrozně moc. Bylo by to moc i na nespravedlivě odsouzené na rok do vězení. 4 ze 100 nespravedlivě odsouzených je skousnutelné tak u pokut za špatné parkování.

311

Odpovědět

+FelinorK prvnímu odstavci - ano, v takovém případě by to opravdu mohlo být dražší, na druhou stranu nedělám si iluze, že by to u trestů odnětí svobody na doživotí bez možnosti propuštění bylo nějak výrazně lepší. To, že lidé čekají na popravu desítky let je samozřejmě špatně a je to jedna z věcí, kterou by bylo potřeba zdokonalit, ať už vyčleněním speciálního soudu, který by řešil výhradně takové případy, nebo přednostním projednáním odvolání.

Samozřejmě, že 4 ze 100 je stále špatné a je otázkou, zda a jak toto můžeme redukovat, ale trest smrti byl zde zkrátka měl být přítomen jako vyjímečný mechanismus státu pro extrémní případy. Pokud prostě někdo vezme automatickou pušku a jde postřílet 11 lidí do synagogy, ztrácí tím právo na život v naší společnosti a přijde mi nesmyslné a nelogické držet ho dalších 40 let pod zámkem.

74

Odpovědět

+JecketAle ty lidi (z jejich pohledu) nečekají na popravu, ale na způsob, jak dokázat jejich nevinu. Nedávno tu bylo video o chlapovi, kterému dokázali vinu na základě otisků zubů. Po xx letech se dokázala jeho nevina na základě DNA. Ten by určitě tleskal při ideji zrychlených procesů. ;)

10

Odpovědět

+TaanAle samozřejmě, proto říkám, že DNA nám dává velikou šanci na přesné určení nebo vyvrácení pachatele. Institut trestu smrti by proto měl být jako vyjímečný způsob - např. pro magora, co usmrtil 11 lidí v mešitě, nebo pro strůjce bombového útoku na Bostonský maraton..

Řekni mi jeden jediný důvod, pro jaký má smysl takové lidské bytosti držet navždy pod zámkem?

00

Odpovědět

+JecketZrychlený proces by podle mě měl smysl jen pokud lze pachatele identifikovat na 100%. Tedy například pokud je chycen při činu nebo se sám přizná. 4% jsou prostě strašně moc.

00

Odpovědět

+TaanAle v pořádku, tak se pojďme bavit o způsobech, jak ho zefektivnich. Ale trest sám o sobě by měl zůstat.

00
Další
Používáme cookies, abychom mohli provozovat tuto internetovou stránku a zlepšit Vaši uživatelskou spokojenost. Budete-li pokračovat beze změny nastavení, předpokládáme, že souhlasíte s ukládáním souborů cookies z internetových stránek. Více informací o použití cookies.
OK