Úvěrové registryLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:161
Počet zobrazení:11 620

Uvěrový registr Equifax se v USA potýká s velkými problémy. Unikla data mnoha Američanů a to jim do konce života může způsobovat problémy. Jak je možné, že se někdo nabourá do systému společnosti spravující osobní údaje lidí? A je vůbec možné tyto registry nepoužívat?

Pokud máte rádi videa, která pro vás překládáme na VideaČesky, dejte nám hlas v anketě Křišťálová lupa v kategorii Zájmové weby. Díky za vaši přízeň!

Přepis titulků

Equifax – společnost, jejíž název zní jako divadelní představení, ve kterém Daniel Radcliffe hraje koně, který ošuká fax. Equifax patří mezi tři největší úvěrové registry. Tyto společnosti uchovávají finanční data nás všech. Takže se věřitelé nebo vlastníci bytů mohou rozhodnout, zda jsme důvěryhodní. Equifax shromažďuje naše nejcitlivější data a před měsícem jsme zjistili toto.

Žhavé novinky o úvěrovém registru Equifax. Kyber zločinci získali osobní údaje téměř 143 milionů Američanů. To je skoro polovina obyvatel USA. Je to ještě horší, nyní je to 145 milionů Američanů. Mám dobrou i špatnou zprávu. Dobrou zprávou je, že osobními údaji nemyslí historii vyhledávání na Googlu. Takže nikdo stále neví, že jste si hledali Wario porno (skutečné), nebo Nejbohatší psi hledající pomocníky, nebo Může samota způsobit prdění?

Špatnou zprávou je, že mohli získat tyto informace. Vaše jméno, číslo sociálního pojištění, datum narození, číslo řidičáku a vaši adresu. Tyto informace jsou víceméně neměnné, pokud nejste v ochraně svědků. Páni, to zní jako průšvih. Ale asi mám snadné řešení.

Přesuňte 145 milionů lidí do programu ochrany svědků. Jonesovi, jste nyní Thompsonovi, Thomphsonovi, jste Campbellovi, Campbellovi, jste Mendozovi, Mendozovi, vy jste Jonesovi. Moment, Jonesovi, vy tam nemáte být, vy jste Thompsonovi. Thompsonovi, vy jste Campbellovi! Campbellovi, jste Mendozovi. Mendozovi, co tu děláte?

Měli byste žít v domě Jonesových v Phoenixu. Ne, neměl jsem říkat Phoenix! Proboha, Jonesovi jsou mrtví! Jonesovi jsou mrtví! Zapomeňte na to, jen jsem chtěl pomoct! Celé mě to mrzí! Jsou mrtví! Vím, že nás může sledovat i mladší generace, která si řekne: "Koho to zajímá?"

"Jsme první generace, která si běžně posílá fotky rozkroků přes internet, takže proč by nás mělo znepokojovat, že někdo zná mé číslo sociálního pojištění?" Zločinci s tímto číslem dokážou víc, než co dokážou s fotkou vašeho ptáka. Tuto informaci prodají na černém trhu a kupující si bude moct do konce života otevírat jednu kreditku za druhou. Mohou si na vaše jméno koupit dům, mohou si otevřít účet a brát půjčky.

Ten, kdo bude mít vaše číslo pojištění, si může najít práci, vyplňovat daně i uvádět vaše děti jako vyživované osoby. Peníze z daňových úlev shrábne dřív, než vy vůbec vyplníte své daňové přiznání. Ne, to ne. Daňové úlevy jsou jediným důvodem, proč mít děti. Bez toho vám zbudou jen vaše děti. Však víte... Jde o to, že to je obří problém. V jakékoliv jiné době by to byla hlavní zpráva měsíce.

Ale dnešní běžné hlavní titulky jsou: Všechno to šílené máslo je zase zpátky. Celé to proběhlo bez větší pozornosti veřejnosti. Ale je dobré se zeptat, jak se to mohlo stát? Krátkou odpovědí je, že lidé ve vedení udělali všechno špatně. Začneme tím, jak nám Equifax o krádeži řekl. Na začátku září jejich ředitel Rick Smith, muž s tváří a jménem tak nevýrazným, že by mohl být nazýván jako Člověk nebo Repríza Frasiera, vypustil nahranou omluvu, ale nezdál se moc upřímný.

29. července tohoto roku jsme zjistili, že se útočníci dostali do určitých databází Equifaxu. Je to znepokojivá událost, která otřásla tím, kým jsme a co děláme. Ty vole... Rick Smith je tak mechanický, že ho po každém namočení musíte umístit do rýže.

Zmínil zde, že Equifax se o úniku dozvěděl 29. července. Ale zajímavější je, že toto video bylo nahráno v září. To je, věřte mi, dávno po červenci. Equifax o úniku věděl skoro 6 týdnů, než se to rozhodl oznámit veřejnosti. Tvrdí, že ten čas potřebovali, protože vyšetřování bylo komplexní a časově náročné.

Ale v té době se však stalo ještě něco. Tři vysoce postavení manažeři Equifaxu prodali akcie v hodnotě téměř 2 milionů dolarů jen pár dní po zjištění krádeže dat. Páni, prodat akcie před tím, než se veřejnost dozví o problému, vypadá podezřele, ať už děláte nebo neděláte něco špatného. Je to jako zajít do dětské zoo s bryndákem. Co přesně tam hodláš jíst? Equifax se brání, že ani jeden ze zmíněných manažerů, včetně finančního ředitele, o úniku dat nevěděl.

Tím vyvstává další otázka: "Jak je to vůbec možné?" To prostě ignorovali e-maily s předmětem "Únik dat" "Doplnění úniku dat", "Kde, kurva, jsi? Únik dat!" a "Mluvil jsem s tebou o úniku, ty ses díval do blba a pak jsi řekl, že si objednáš jídlo ze salatérie." Pokud vás tahle inkompetence frustruje, raději se uklidněte, protože to bude ještě mnohem horší.

Podle všeho se tomuto úniku dalo zabránit mnoha způsoby. Jeden z nich je až neuvěřitelný. Ministerstvo vnitra Equifax v březnu varovalo, že musí opravit kritickou chybu jednoho softwaru. Jak zákonodárci zjistili v nedávném slyšení, nestalo se tak. Jedna osoba zapomněla ostatním říct, že vlastní software, který potřebuje aktualizaci.

Není správné, že společnost chránící tak citlivé údaje, má na tuto práci jen jednoho člověka. Jako by banka Chase měla červené tlačítko s nápisem: "Všichni přijdou o peníze." A jediný, kdo ostatním brání v jeho zmáčknutí, je Frank. Já Franka zbožňuju, je úžasný. Ale co až půjde na záchod? Rád bych řekl, že je to výjimka. Ale Equifax se na přední stránky novin dostal už několikrát.

A to ani nepočítám menší incidenty, jako je tento. Podívala jsem se přes internet na svoji kartu u Equifaxu. To bylo vše, ale pak mi přišlo 300 e-mailů do mé e-mailové schránky. Všechny byly určeny jí. Ale nebyly její. Přišly jí karty cizích lidí. Nyní má jména, čísla sociálního pojištění, data narození, současné a předchozí adresy a čísla účtů doma na svém stole.

To není zrovna důvěryhodné, že? Equifax měl zjistit, že stovky různých karet bylo odesláno na stejnou adresu. Co se tam podle vás asi tak dělo? To si nechával každý Fraggle posílat svou kartu k fragglí skále? K fragglí skále. Hezky!

Vím, že i jiným společnostem ukradli data, ale nic z toho se nedá srovnat s posledním únikem Equifaxu. Tohle není Target, kterému ukradnou čísla karet zákazníků. Tato krádež prozradí číslo vašeho sociálního pojištění, díky kterému si zločinci mohou otevírat nové kreditky pod vaším jménem. Pokud mají informace o vás, což je šance padesát na padesát, může vás to pronásledovat navždy. Datum narození ani číslo sociálního pojištění si nezměníte.

Tyto informace byly při tomto úniku ukradeny. Lidé budou muset být ostražití až do své smrti. Pravda. Zamyslete se nad tím. Existuje jen jedna další věc, před kterou se do smrti musíte chránit. A tou je smrt! Můžete doufat, že se Equifax pokusí co nejvíce zmírnit škody. Přeci jen měl 6 týdnů na zapracování na odpovědi. Bohužel i to posrali.

Například vytvořili stránky pro znepokojené spotřebitele. Ale stalo se toto. Equifax vytvořil stránku Equifaxsecurity2017. Ale vývojář Nick Sweating chtěl ukázat, jak snadné je vytvořit podobnou falešnou stránku, a pustil se do toho. Nazval ji Securityequifax2017. Ano, někdo vytvořil falešnou stránku. Ale kdo by mu na to naletěl?

Equifax! Na Twitteru zveřejnili odkaz na falešnou stránku minimálně osmkrát. A to i přes fakt, že se na stránce nacházely drobné náznaky toho, že může být falešná. Například nadpis "Proč Equifax používá doménu, kterou snadno mohou ukrást phishingové stránky?" Nebo když jste klikli na často kladené otázky, stalo se toto. Dobrá práce, vtipálci, smekám před vámi. Nebojte se, Equifax řekl, že zlepšuje svou ochranu.

Abyste viděli, jak jim to jde, běžte na Equifaxfraudprevention.com. Není to však jejich stránka, ale naše. Koupili jsme ji před dvěma dny a najdete tam zprávu: "Jak je možné, že to stále můžeme udělat? To jste se vůbec nepoučili?" Ale počkejte, je toho ještě víc. Equifax nabídl spotřebitelům rok služeb zdarma. Ale když se lidé rozhodli toho využít, něčeho si všimli.

Hádejte co, zavazujete se podmínkami Equifaxu. To znamená, že společnost nemůžete žalovat, neshody řeší arbitr. Ano, vzdáváte se práva na soud. V té době vaším nejlepším řešením bude, když budete hrozit pěstí k nebi a řvát: "Equifax!" Tuto část později odstranili, ale i tak se mnoho lidí přihlásilo do registrů třetích stran.

LifeLock se nyní propaguje všude. Po tomto úniku dat jejich byznys vzkvétá. Ale pokud zvažujete LifeLock, protože jste naštvaní na Equifax, měli byste něco vědět. Podle spisu SCC si LifeLock služby pronajímá od Equifaxu. To znamená, že pokud si někdo zakoupí službu monitorování přes LifeLock, tak ten se otočí a předá část svých výdělků přímo Equifaxu.

Je to tak, pane Smithe? Přesně tak. Ano, část peněz, které zaplatíte LifeLocku, jde do kapsy podělanému Equifaxu. Horší by leda to, kdybyste zjistili, že zbytek peněz jde na Hračky pro Tody, charitu, která kupuje erotické hračky dospělým mužům jménem Todd.

Todde, kup si vlastní hračky, my ti je platit nebudeme. Pokud pomineme napojení na Equifax, LifeLock měl své problémy. Například pokuty od FTC a opravdu hroznou pár let starou reklamní kampaní. Jsem Todd Davis a chci vám ukázat, jak může být s LifeLockem vaše identita v bezpečí. To je mé skutečné číslo sociálního pojištění. Ano, ředitel LifeLocku umístil své číslo sociálního pojištění 457-55-5462 na nákladní auto a na billboardy.

V té době jste nemohli číslu 457-55-5462 uniknout. Bylo to velmi namyšlené. Výsledkem bylo, že jeho identitu ukradli 13krát. Hádám, že lidé, kteří ji ukradli, se bránili tím, že to nebyla krádež, jen si to přečetli na korbě náklaďáku.

Takže LifeLock nemusí být nejlepším řešením krize Equifaxu. To nás přivádí k otázce, co jím je? Ochránci spotřebitelů tvrdí, že každý by měl udělat velký krok a u všech tří velkých úvěrových registrů, u Equifaxu, Experianu a TransUnionu, zmrazit svůj účet. Nikdo se k němu nedostane, ani vy, dokud zmražení nezrušíte. Společnosti nabízí i své produkty k ochraně spotřebitele. Říkají jim třeba TrustedID nebo Credit Lock Plus.

Jsou často dražší a chrání vás méně. Zapamatujete si to tak, že zámky nejsou dobré. Vzpomeňte si třeba na dredy Justina Biebera. Je to hrozné rozhodnutí. Ale zmražení je dobré. Vzpomeňte si na tohoto tučňáčka, který blázní. Takže si to zopakujeme, dredy jsou fuj, zmražení je super!

Ale jde o tohle. Zmražení a odblokování účtu se může prodražit. Peníze opět dostanou tyto společnosti. Zdá se, že na tom nemůžou prodělat. Pokud potřebujete další důkaz, toho stejného dne, kdy Kongres kritizoval na bývalého ředitele Equifaxu, společnost získala sedmimilionový kontrakt od berňáku, podle kterého měli zabraňovat podvodům.

Jeden senátor to velice drsně přirovnal. Uvědomujete si, že mnoha Američanům to nyní připadá, jako bychom dávali Lindsay Lohawnové klíčky od minibaru . Chápu. To je výraz muže, který si říká: "Mám to nechat být, nebo ho mám opravit, jak se Lohanová vyslovuje?" "Nebo si mám přisadit a vyslovit její jméno jako Lingenberry Lahonyballony?" Tento kontrakt od berňáku byl pozastaven.

Nebyl zrušen, jen pozastaven. Může vás to pořádně naštvat. Potíž je, že váš hněv Equifax nijak netrápí. Většinu peněz vydělává prodejem dat firmám, například bankám. V jejich očích nejsme spotřebitelem, ale produktem. Pokud to přirovnám ke KFC nejsme člověkem, který si kupuje kyblík, my jsme tím kuřetem. Takže jen společnosti mohou použít svůj vliv, aby se něco změnilo.

A jak jeden nápadně oblečený expert řekl, to se v dohledné době nestane. Nikdy jsme neslyšel, že by nějaká velká společnost řekla: "Nebudeme už dál používat Equifax." Doteď byli všichni zticha a netuším, co chtějí slyšet. Je to pobuřující a měli by s tím něco dělat. Ale jelikož žijeme v USA, tak se nic nezmění. Pravdou je, že to naštvané finanční hospodářské zvíře mluví rozumně.

Tahle věta sama o sobě ukazuje, jak špatná situace je. Z dlouhodobého hlediska by v tomto odvětví měly proběhnout velké reformy. To zabere čas, takže do té doby musíte zmrazit své karty u všech tří společností. Otevřete jen v případě, že je budete potřebovat. Možnost zmražení účtu se na jejich stránkách hledá těžko. Na našem Twitteru vám poskytneme přímé odkazy. Když to uděláte, pošlou vám PIN, který potřebujete k opětovnému otevření účtu.

Neztraťte ho nebo ho změňte na něco zapamatovatelného. Něco jako 457-55-5462. Ale tohle číslo nepoužívejte, to je číslo sociálního pojištění Toma Davise. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (40)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Čím větší firma, tím větší bordel v ní je.

00

Odpovědět

A k čemu jim ty informace jsou, když je tam stejně 5% špatně. XD
(Jen vtip vzhledem k jeho minulé reportáži o Equifucks)

00

Odpovědět

No samozřejmě Mohammad Oliver se zase předvedl :/

111

Odpovědět

Co, že na dnešek nemáte taky nějakej článek z pochybnejch novin, jak někdo někoho oddělal a byl na 10% muslim z desátého kolene? :D

61

Odpovědět

Bez ohledu na obsah vybraného tématu, ten je asi dobrý, musím říct, že jim asi dochází témata na která by dokázali vytvořit alespoň pár dobrých vtipů. To řvaní do kamery za potlesku diváků mě empaticky ztrapňuje.

69

Odpovědět

Klasika, né že by to byl monopol a né že by to bylo podle pravidla ruka ruku myje... jen spolu obšas vrchní managmenty lezou do vany a kdo jsi ty spotřebyteli abys je soudil, když to ani státním institucím vlastně příliš nevadí, že?
Tak nějak se mi vybavuje ono okřídlené "Bůh vysoko a car daleko", když se chce člověk nečeho dovolat.

60

Odpovědět

Na tohle se už dá říct jen jediné...... štěstí že nejsem američan. XD

102

Odpovědět

Tak si užij svůj východoevropský plat hlavně že nejsi Američan lol

417

Odpovědět

+MorceJo já si ho užiji, protože mi ho nikdo nevykrade, tak jako jim.

63

Odpovědět

+DartanasMyslíš ten zbytek co ti zbyde po nesmyslně vysokým zdaněním od státu?

07

Odpovědět

+MorceU nás v Evropě je stát více sociálním státem. Tím, co ti stát poskytuje, ti vrátí to, co jsi utratil na daních. V USA takové daně nemají, stát ti toho taky tolik nedá. Jediné co ti teď zůstává je samotné platové ohodnocení bez započtení daní, naproti nevýhodě krádeže údajů. (Tím nehodnotím celý americký život, jen jsem vaše argumenty porovnal)

20

Odpovědět

Haloo, jak zapnout titulky? Zatím vždy jely.

34

Odpovědět

Kliknutím na "CC"

51

Odpovědět

+Johan3kAha, velký dík.
Asi jsem si to vypnul, když jsem v tom rohu šmátral na přepnutí na Joutůba.
Příště už budu vědět.

34

Odpovědět

ADMINE, mohl bys, prosím, ty povolební bláboly pitomečků smazat?

67

Odpovědět

Off topic jak svině, ale zajímalo by mě, kdo z pravidelných a veskrze mladých diváků politických videí Olivera na VČ byl volit a koho, protože pokud nebyli volit diváci Olivera, tak jsme fakt v hajzlu. Je to sice off topic, ale vedle příspěvků od Kamikadzeho a spol. mi to přijde jako zajímavá anketa. Ten, kdo volil danou stranu, ať dá like komentáři s danou stranou, dislike neznamená nic, nejde o popularitu dané strany, ale o počítadlo zdejších voličů. Pokud někdo volil stranu, která ještě není zmíněna, ať napíše v reakci komentář strany, kterou volil (může i zdůvodnit) a like pro jeho komentář bude znamenat hlas odevzdaný ve volbách pro danou stranu.

113

Odpovědět

Piráti

3011

Odpovědět

Svobodní

918

Odpovědět

off tff topic, offtopic, kamikaze je tusim slovak, off topic, takze hlasovat asi nemohol, f**k off, tupio gooou

16

Odpovědět

SPD

621

Odpovědět

Jak vidíš tak už to nefunguje, protože je tady spoustu trollů co klikaj na SPD. Nevěřím, že volič SPD má dostatečný IQ aby otevřel prohlížeč, našel videa česky, přečetl si komentář pod videem a rozuměl mu co má udělat a pak to udělal. Takže sorry morce, ale trolling nevyšel, tak blbej nejseš.

126

Odpovědět

+AutoPepek má palce nahoru za vtip, kdy mu jeho oblíbenou stranu (nacistickou) zrušili před 70 lety a proto to tedy hodil SPD. Osobně v tom vidím vtipnou narážku na SPD. Anketa zatím funguje, Piráti 17 voličů, Svobodní 2 voliči, SPD 2 voliči. Pokud by admin promazal ty příspěvky, které neobsahují komentář s volenou stranou, bylo by to stále jakžtakž relevantní.

22

Odpovědět

Jako by nestačilo, že dneska vyhráli volby STB: Ještě tohodle komouše sem dávejte :/

1134

Odpovědět

prohlásil týpek s nacistou na profilovce

367

Odpovědět

+FrankOd kdy jsou nacisté a komouši kámoši??????

416

Odpovědět

+nevimjmeno2já jen, že nacisti jsou ještě větší odpad

217

Odpovědět

+FrankUkrajina, 1933, 10 mil mrtvých v důsledku řízeného hladomoru.
Čina, 1957-61, Velký skok, 15 - 40 mil mrtvých
Čína, 1966-69, Kulturní revoluce, 7 mil mrtvých
Kambodža, 1976-79, 1-3 mil mrtvých
Ale jasně, co je nějakých 50 milionů podlidí oproti 6 milionům Židů, že?

117

Odpovědět

+Artia AntsOch, iste, kvôli tomu, že nacistická verbež spôsobila 2. sv. vojnu umrelo "len" 6 miliónov židov, nikto iný vo vojne neumrel. Táto nevzdelaná polointeligentná mládež.. :)

155

Odpovědět

+DranaeJestli sis dobře všimnul, tak já zmiňoval jen ty ztráty na "vlastních" lidech. Ve skutečnosti se to číslo odhaduje až na 100 mega a díky Severní Koreji stále roste. Komunisti jsou už z podstaty horší v tom, že dokázali přežít a škodit dodnes. Naproti tomu pár pologramotných plešek žádnou globální hrozbu v dohledné době nepředstavuje.

53

Odpovědět

+Artia AntsV druhej svetovej vojne podľa odhadov umrelo od 70 do 85 miliónov ľudí. V dôsledku koncentrákov, vojny, hladomorov, zločinov atď.
Ak by ale nacistický režim trval viac, než tých pár rokov, ver mi, chlapče, tých obetí by bolo omnoho viac.

51

Odpovědět

+NepoviemV tom souhlasím, ale netrval a udělal ze sebe tak odstrašující příklad, že šance na návrat se limitně blíží nule (pokud teda nebereš Le Pen a Wildera za nácky). Oproti tomu komunismus je pro debily, kteří vždycky byli a vždycky budou jen hovna, podbízivá ideologie. Akorát jim nedochází, že se to nakonec vždycky trošku zvrtne.

61

Odpovědět

+nevimjmeno2Nacisti a komunisti su v Slovenskych a ceskych koncinach to iste.

Kazdy komunista nemusi byt volic SPD alebo Kotlieb ale kazdy volic SPD a Kotlieb je komunista.

02

Odpovědět

Proč se tady vůbec hádáte, kdo je horší. Oba režimy způsobily velkou spoustu ztrát na lidských životech a to je tečka. Vy se tu teď hádáte jen o tom, jestli je lepší si nechat urvat ruku nebo nohu. Nápověda: Obě věci jsou na nic

10