Mobilní domyLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:176
Počet zobrazení:11 666

Mobilní domy jsou levnou verzí bydlení, kterou využívají především nejchudší obyvatelé USA. Ovšem nepředstavujte si obyčejné karavany, jsou to domy se vším všudy. Problém však nastává, pokud pozemek pod domem není váš, skoupí ho bohatí investoři a vy nemáte možnost se bránit. Hlavně když váš dům není tak mobilní, jak by se mohlo podle názvu zdát.

Přepis titulků

Mobilní domy – k dokonalosti dovedeny lidmi, vynalezeny šneky. Ohledně mobilních nebo prefabrikovaných domů panuje mnoho nepřesností. Možná si právě představujete něco takovéhoto. Ale už desítky se průmysl snaží tuto představu přebít takovýmito reklamami. Koupila sis mobilní dům? Prefabrikovaný dům od Today's. Koupila sis skutečný dům. Tovární kvalita za příznivou cenu.

Máme tři velké ložnice. Je to skvělý prefabrikovaný dům. Prefabrikovaný dům od Today's. Koupila sis skutečný dům. Chápu to poselství, ale to sexy saxofonové sólo vše tak nějak vylepšuje. Ukážu vám to. Koupila sis vycpanou lišku? Koupila sis lišku!

Ale pravdou je, že někdy je těžké rozlišit prefabrikovaný a normální dům. Stejně jako je těžké rozlišit Jassicu Chastain a Bryce Dallas Howard. Rozdílem je, že – jako mobilní domy – je Bryce Dallas Howard složena dopředu, umístěna na kola a pak převezena na místo určení. Kolem 20 milionů lidí žije v mobilních domech. To je zhruba jeden z 18 Američanů.

Je to jedno z posledních cenově dostupných bydlení v USA. Čtvereční metr je asi o 50 % levnější než u klasického domu. To zní skvěle, ale v posledních letech se na toto odvětví zaměřili největší investoři v USA. Podle zprávy přes 100 mobilních sídlišť, které bývaly tradičním rodinným podnikem, nyní vlastní nebo částečně vlastní, soukromé kapitálové společnosti jako tyto. Domovy těch nejchudších obyvatel USA nyní vlastní ti nejbohatší v USA.

Naštěstí s tím nejsou žádné potíže. Samozřejmě žertuji, následky jsou strašné. Pokud chcete, abych lhal a vy se cítili lépe, nalaďte náš druhý pořad Vše je v pořádku s Johnem Oliverem. Víte o tom, že ISIS jsou ve skutečnosti křečci? Tenhle terorista se jmenuje Knedlíček a ani neví, jak se používá zbraň. Bohužel ve skutečném světě pravdou je, že vstup investorů do odvětví mobilních domů vedl k raketovému nárůstu nájmů, poplatků a takovýchto reportáží.

Lidé žijící na místním sídlišti mobilních domů jsou rozzuřeni navýšením nájmu. Nájem se navýšil až o 36 %. Nájem se navýšil o téměř 60 %. Ella Karcher žije s fixním příjmem, ale nájem se navýšil tak, že si ho nemůže dovolit. Nyní se musím rozmýšlet, které léky si vezmu, navíc jen poloviční dávku, aby mi vydržely déle.

To je otřesné. Nikdo by se neměl snažit, aby mu léky vydržely déle. Smutné je už jen to, když se snažíte prodloužit životnost prázdného šampónu tím, že ho napustíte vodou. Pokud ten vtip nechápete, tak jste v životě nikdy netrpěli. Dnes si promluvme o odvětví mobilních domů. Začneme společností, která prodává víc mobilních domů než ostatní. Clayton Homes.

Ovládá ji jeden z nejbohatších lidí v USA, Warren Buffett. Ale v jejich reklamách vystupuje někdo mnohem méně na úrovni. Co vím o Clayton Homes? Vím, že je staví v USA. Poznají rozdíl mezi domem a domovem. Doma dostanu úžasný koláč ze sladkých brambor. Všichni se snažíme paní Kay udělat šťastnou. Clayton Homes.

Dobrá volba. Podle toho zvláštního tónu soudím, že její úžasný koláč ze sladkých brambor je také označením nějaké nechutné sexuální praktiky. Zřejmě mu natře nápl do koláče na šourek, a pak mu ji zobákem bude sezobávat živá kachna. Pokud ano, tak hustě. Ale hlavní rozdíl mezi mobilním a běžným domem nemá nic společného s koláčem.

Jedná se o zachování hodnoty. Poslechněte si finančního guru Ramseyho, jak rozumně radí, zda si jeden koupit. Mobilní domy ztrácí na hodnotě. Je to jediná věc, ve které žijete a která přichází o hodnotu. I když si koupíte pozemek, jehož cena roste rychleji, tak se může zdát, že o peníze nepřicházíte, ale přicházíte. Koupíte si mobilní dům za 50 tisíc dolarů, za pár let má cenu 10 tisíc. Hodnota aut klesá, stejně tak mobilních domů.

Spíte v autě. Musím říct, že jeho negativní tón je podivně osvěžující. Tenhle chlap by měl nahradit Jima Cramera v jeho pořadu. Žádné pobíhání kolem a mačkání tlačítek jako malý kluk u automatů. Jen starý mrzout sedící za stolem, který vám říká, že přijdete o peníze. Mobilní domy mohou být hroznou investicí, ale pro Warrena Buffetta byly úžasnou investicí.

Clayton Homes loni před zdaněním vydělaly 911 milionů dolarů. A nezískaly je jen prodejem domů, ale i jejich financováním. Místo financování hypotékami jsou mobilní domy financovány úvěry s vyššími úroky a kratší splatností. Podobně jako při nákupu auta nebo televize. Pár let staré vyšetřování zjistilo, že Clayton spoléhá na predátorské praktiky, vysoké poplatky a úroky, které mohou překročit až 15 %. Mnoho zákazníků skončí s půjčkou, kterou si nemohou dovolit.

Clayton to celé odmítá a tvrdí, že zpráva byla vytvořena z ojedinělých incidentů a jejich zákazníci jsou spokojeni. Ale poukážu na to, že jeden z těchto ojedinělých případů musel přetrpět takovýto hovor, když se zpozdil se splátkou. Proč nějak nezkusíte ty peníze do 31. získat? A co mi navrhujete kromě toho, co jste už navrhl a nefungovalo to. Darujte plasmu? Nebo třeba krev? Vážně?

A takhle získám 800 dolarů? Ne, ale je to způsob, jak přijít aspoň k nějakým penězům. No ty krávo! Darujte krev! Jeden ze způsobů, jak docílit vysoké zákaznické spokojenosti, je nechat je všechny cítit se omámeně poté, co je necháte krvácet. Ale největším problémem není to, jak zaplatíte za mobilní dům nebo jak rychle ztrácí hodnotu, ale to, kam ho umístit.

Téměř třetina obyvatel mobilních domů vlastní dům, ale ne půdu, na které stojí. Žijí na parkovištích mobilních domů. Vlastníkovi té půdy platí nájem. V posledních letech se bohatí investoři na tato parkoviště zaměřují. Buď je chtějí zrušit, nebo raketově zvednou nájem a poplatky. Poví vám to tato žena, která to zažila. Rodina se rozhodla parkoviště prodat.

Prodali to The Carlyle Group. Carlyle okamžitě zvýšil nájem o 8 procent. Pro většinu to byl problém, protože máme fixní příjem. Nevím, co bude dál. Možná se budu muset vzdát všeho, lékaře, přátel a mého života tady. A to i přesto, že dům je můj. Ano. Tato žena může přijít o domov, aby The Carlyle Group, investiční skupina s majetkem v hodnotě 216 miliard dolarů, mohla vydělávat akcionářům více peněz.

Kdyby koncept nerovnosti příjmů oživl, tohle by křičel při orgasmu. Carlyle tvrdí, že zvýšení nájmu je z důvodu vylepšení parkoviště. To dává smysl. Když se zeptáte těchto zmrdů, proč nakoupili soukromý kapitál, určitě řeknou: "To kvůli bezztrátovým investicím do zkrášlení cenově přijatelného bydlení."

"Proč jinak bychom to dělali?" Také jsem povinen vám říct, že Carlyle má záchranný program pro lidi s nízkým příjmem. Ale měli byste vědět, že se vztahuje jen na 21 z 800 míst na tom parkovišti, takže tato záchranná síť ochrání jen 3 % lidí. Podobně jako v mém oblíbeném cirkuse Hromada mrtvých artistů na hrazdě. Je to zábava pro celou rodinu. Tedy pokud nejste rodinou jednoho z těch artistů.

Možná vás napadá, že je to sice hrozné, ale ty ženy žijí v mobilních domech, tak proč se nepřestěhují? Má to problém, o kterém vám jedna z nich poví. Sice to nazývají mobilním domem, ale jeho přestěhování by stálo 20 tisíc dolarů. Jakmile ho někam dopravíte a on si sedne, tak přestěhování jinam ho může zničit. Má pravdu, přestěhování mobilního domu může stát tisíce dolarů, pokud vůbec jde přestěhovat.

Proto se 80 % mobilních domů nikdy nepřestěhuje. Mobilní domy jsou mobilní, jako je královský krab skutečným králem. Není, až na určité části Aljašky, kde vládne jako despota, ale o svou moc se dělí s losím parlamentem. Král je spíš ceremoniálním titulem. Aljaška je úžasné místo.

Tato nedostatečná mobilita obyvatel investory velmi přitahuje. Abyste viděli, jak cynický a agresivní tento průmysl je, pozdravte Franka Rolfa. Jeho společnost provozuje značnou část parkovišť pro mobilní domy. Vlastní asi 31 000 míst na domy ve 25 státech. Rolfe uctívá zázraky investic do mobilních domů. Podívejte se na toto poselství, které natočil před volbami v roce 2012, kde probírá budoucnost odvětví před mizernou kulisou oválné pracovny.

Když vyhraje Mitt Romney, je to v pořádku. Když vyhraje Barack Obama, je to v pořádku. Nezáleží na tom, kdo volby vyhraje, záleží na tom, že podle statistiky nižší třída bude čím dál chudší. Páni, prezident Webkamera zde vlastně říká, že na tom nezáleží, chudí budou trpět a my budeme hodovat na jejich tělech. A jak vidíte, zde v Bílém domě je neformální pátek. Proto před vámi sedí oblečený jako rozvedený otec na třídní schůzce.

Rolfe se vůbec nestydí za to, že jeho byznys závisí na obyvatelích v pasti. Srovnává je s provozováním kavárny, kde je každý připoután ke stolu. To je tak děsivý koncept, že by to mohlo být další film Jordana Peela. Rolfe trvá na tom, že ta věta byla vytržena z kontextu. Na svých stránkách tomu věnuje celý jeden článek, kde tvrdí, že tím myslel "neuvěřitelně konzistentní příjmy" z míst pro mobilní domy.

Takže netvrdil, že je bezcitná osoba, jeho zákazníci jsou tam uvězněni, on drží všechny trumfy a sám rozhoduje, jak vysoký nájem bude chtít. Abyste viděli, jak tohle říká, musíte si najít jeho Univerzitu mobilních domů, což jsme udělali a objevili takovýto seminář. Zjistil jsem – jako naprosto bezcitná osoba – že zákazníci jsou tam uvězněni. Nemají jinou možnost. Nemohou si dovolit dům přestěhovat. Nemají tři tisíce.

Takže jediný způsob, jak mohou protestovat, je, že odejdou a dům tam nechají. V tom případě je to opuštěný majetek, vy ho opravíte a nastěhujete tam někoho jiného. Máte v ruce všechny trumfy. Takže otázkou je, co chcete udělat? Jak vysoko to chcete nastavit? Páni. Když se někdo takto chová k chudým lidem, většinou ho hned navštíví duch Vánoc budoucích. Možná bude Rolfe také tvrdit, že je to vytrženo z kontextu.

Netvrdí tím, že jsou to rukojmí. Abyste slyšeli, jak to říká, musíte si objednat jeho audio seminář. To jsme udělali a objevili toto. Hlavním způsobem vydělávání peněz je vaše schopnost zvyšovat nájem. Kdyby nebyli rukojmími a nebyli uvězněni na těchto parkovištích, bylo by to jiné. Univerzita mobilních domů Franka Rolfa je kurzem, jak být kreténem. Já si tím kurzem prošel, a pokud hledáte něco takového, ušetřete peníze a jeden den sledujte Pierse Morgana na Twitteru.

Rolfovy kurzy nefungují jen online. Má i svůj vlastní kurz. Vezme vás na prohlídku svého parkoviště. Když tam dojedeme, budete šokováni například ručníkem místo záclony. To nic neznamená. Vás zajímá následující.

Infrastruktura, hustota, náklady, stáří domů a umístění. Co se děje? Učí lidi o parkovištích mobilních domů. Jo, tak to je dobře. Ne, to není. Opravdu to není dobře. Když té ženě řeknete, že tam se tam přišli učit o parkovištích mobilních domů, je, jako by byste řekli humrovi, že lidé přišli do restaurace studovat život korýšů.

"To je dobře, ty nože a vidličky slouží k odstranění těch gumiček na klepetech?" Ne, přišli tě tam sníst. Takže této ženě a mnoha dalším obyvatelům mobilních domů hrozí, že se jejich život otočí naruby. Takže otázkou je, zda se s tím dá něco dělat. Jedním z možných řešení je, že se obyvatelé spojí a koupí si své parkoviště. Tím ho vyrvou z rukou spekulantům nebo developerům.

Zní to jako běh na dlouhou trať, ale neziskové organizace lidem úspěšně pomáhají na to získat peníze. Pomohlo by, kdyby každý stát měl zákon ohledně předkupního práva, který by jim poskytl dostatek času k sehnání peněz. Dokud nebudou existovat takovéto zákony, a že by existovat měly, je třeba mít na paměti pár věcí. Pokud si chcete pronajmout mobilní dům, v pořádku. Pokud si ho můžete dovolit a umístíte ho na vlastní pozemek, v pořádku.

Ale koupit si mobilní dům a pozemek si jen pronajmout se rovná finanční katastrofě. Je důležité, aby si každý, kdo o tom uvažuje, znal veškerá rizika. Vím, co by pomohlo. Kdyby reklamy na tyto domy tato rizika vždy zmínily. Koupila sis mobilní dům? Prefabrikované domy od Today's. Koupila sis skutečný dům.

- Nevěřím, že sis koupila takovýhle dům. - Nekoupila. Vypadá to jako normální dům a je na krásném místě. Já tenhle pozemek nevlastním a to je velmi podstatné. Jen se na sebe podívej. Hypotéka na krku. Je to úvěr s astronomickými úroky. Důležité je, že je to investice do budoucna. Ve skutečnosti jeho hodnota bude klesat. Soukromá investiční firma koupila pozemky a můj nájem raketově vzrostl.

Posloucháš mě? Líbí se mi ty dekorační lahve. To je má krev. Musím prodávat krev a plasmu, abych uhradila splátky. Domov je tam, kde je koláč z batátů. Já ho neupekla. To ty? Nepálí tě? - Jsi čarodějnice? - Chci vidět tvou zahradu. Ne, ne, tam se nekoukej.

A je to. Tady je. Podívejte, nemůže si dovolit se odstěhovat. Máte v ruce všechny trumfy. Má pravdu. Je to jako kavárna, kde jsem připoutána ke stolu. - To zní výtečně. - Co to s tebou je? - Když mluvíme o něčem výtečném... - Přestaň! Koupila sis pořádný dům.

Zopakuj to, ty čubko! Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (24)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ahoj, mohl by mi někdo prosím poradit jak přehrát video? Nacházím se ve Velké Británii a video je blokované.

11

Odpovědět

Stáhni si Tor

00

Odpovědět

Zkus nějakou VPNku - např. free je Avast SecureLine VPN.

10

Odpovědět

Ja pouzivam NordVPN a nemuzu si je vynachvalit, koupil jsem si pred pul rokem balicek na 2 roky a platim cca 50 kc mesicne :) Maj servery skoro vsude, rychlost je super a ta cena je fakt smesna.

10

Odpovědět

Koupím pozemek až pak stavím...

122

Odpovědět

Nejhorší na tom je, že praktiky z jiných zemí se převádějí i k nám. Hlavně tahle podvodné praktiky. ... Do deseti let je to u nás taky ... :(

180

Odpovědět

komunista s potkanim xsichtom

647

Odpovědět

Choď trollovať niekde inde.

198

Odpovědět

+Kill v m varganie komousi, good night red trash

323

Odpovědět

Bůh žehnej Americe, budou to tam potřebovat :D

131

Odpovědět

a přesně v tu chvíli sem ráda, že i přes často hloupé a nedodělané zákony, které nahrávají predátorům, to tu není tak v řiti jako v USA... plus díky bohu i za naše, byť taky pěkně sviňské, ale aspoň v základu fungující, zdravotní pojištění.

337

Odpovědět

To ne, tady to není v řiti jako v USA. Tady je to v řiti jiným způsobem. Naše zdravotní pojištění je oproti americké zdravotní péči dobré v tom, že člověk skutečně dostane zdravotní péči, aniž by musel prodat ledvinu před návštěvou lékaře. Ale tím to tak nějak končí. Mnohé pojišťovny (z toho co jsem slyšel) jsou zcela neochotné poskytovat nějaké informace či poradenství pro pojištěnce. Pokud potřebujete něco projednat, tak bez chlebíčků a bonboniéry to nepůjde. Dále, jedna zdravotní sestra mi říkala, že na ni pojišťovny kladou stále větší množství zbytečné byrokracie. Takže peníze jdou místo na zdravotní péči na armádu úředníků a byrokracii, která určí, proč pacientovi nebude proplacena léčba. A na závěr jsou tu zálohy na zdravotní pojištění, které (krom studentů, lidí na pracáku a dalších) musí platit úplně všichni, a to včetně osob bez zdanitelných příjmů. Díky tomu vzniká zadlužení, protože pojišťovny vymáhají peníze od lidí, kteří je vůbec nemají. Člověk bez peněz může klidně pojít hlady, ale hej, alespoň má nárok na vyšetření a třeba dostane i pintu glukózy nitrožilně.
Takže to vypadá, že každá země má své vlastní zásadní problémy.

58

Odpovědět

+only10jak říkám, ano, pojišťovny tady opravdu fungují na základě plať a stejnak najdem výmluvu proč ti nezahrnout tohle do tvého pojištění.... takový zubař, nebo oční například. Stejně jako požadavky na nemocnice apod.
Nicméně alespoň ten základ máš. Antibiotika na předpis? Za pár korun. Léky na cukrovku, tlak apod? Vyzvedávám pro otce, zdarma. Ortéza při výronu? Zdarma.
Dítě má jakákoliv vyšetření zdarma, včetně operací... (samozřejmě pokud jde o běžné zákroky, které zahrnuje seznam pojišťovny, nicméně ten je opravdu rozsáhlý)...
Člověk musí mít opravdu speciální typ onemocnění, na které není standardní léčba, případně porbíhá pouze experimentální, aby mu pojišťovna daný zákrok či léčbu odmítla.
Ano, jsou pak situace, jako třeba když po otci zemřelé holčičky chtějí zaplatit vpodstatě za to, že dal souhlas k darování orgánů.
Faktem ale zůstává, že člověk k tomu doktorovi může alespoň přijít, a může se nechat základně ošetřit a nebude ho to stát nic... jestli pak má či nemá na léky apod. to už je věc druhá...
Ale buďme rádi bohouši, že žijeme v čechách... mohlo bejt i hůř, jak tak koukám.
j

103

Odpovědět

+lenaciaTo ano, ale zároveň může být i mnohem lépe, a na to bychom neměli rezignovat jen proto, že se vždy někde jinde najde něco horšího.

100

Odpovědět

Najvacsi problem nastane (resp. sa to uz realne deje), ze pacientov nebude mat kto obsluzit. Zdravotne sestry maju nizke platy a musia makat nadcasy lebo chyba personal. Chybaju sanitari, sestry robia fakt vela veci nad ramec ich prace. Starsie sestry pojdu do dochodku a mladsich motivovanych je uz malo lebo holky vedia co ich caka a vyberu si radsej iny obor. Sukromna sfera zaplati podstatne viac. A to ze zvysia platy napr o 10% situacii nepomoze, vyplaty by mali ist hore o podstatne viac. V bulharskej Sofii kde sa hromadne stahuju zahranicne firmy kvoli nizkym daniam, platia technickej zakaznickej podpore bez vysokej skoly a skusenosti(Dell)okolo 2500 levov, to je skoro 1300 eur. S tym ze su tam lacne potraviny a ubytovanie, takze clovek si tam zije celkom luxuxne. Za to statna sfera ponuka ucitelom, policajtom okolo 800 levov. To su neskutocne rozdiely... a hlavne medzi Sofiou a zbytkom bulharska. Tam je to este podstatne horsie ako porovnanie blava-vychod u nas.

11

Odpovědět

Děsivá situace.

201