Ekonomické pobídkyLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:173
Počet zobrazení:12 990

Ekonomické pobídky a daňové úlevy mají podpořit nové i stávající firmy v tom, aby expandovaly a vytvořily nová pracovní místa. Ale pravidla těchto programů jsou někdy tak vágní, že mnoho míst nevytvoří. Případně se to zvrhne v absurdní stěhování společností. A pak je tu samozřejmě filmový průmysl...

Přepis titulků

Práce – jediný důvod, proč někdo vstává před 11 dopoledne. Politika pracovní pozice zajímají víc než cokoliv jiného. Poznáte to podle toho, jak často je zmiňují. Já se soustředím na práci, práci, práci. Práce, práce, práce. Práce, práce, práce. Práce, práce, práce.

Je to o práci, práci, práci. O dobře placené práci. Je o to práci. Práce, práce, práce a více práce. O americké práci. Politici si zřejmě myslí, že pracovní místa jsou jako Beetlejuice. Jakmile to slovo řeknete několikrát za sebou, najednou se odnikud zjeví. Dnes si chci promluvit o jednom způsobu, kterým politici chtějí pracovní místa vytvářet – pobídky k ekonomickému rozvoji.

Vím, že to nezní moc zajímavě. Moment, co to děláte?! Dáváte mě jako miniaturu do záběru? To je filmová verze Vincentova světa? Tak víte co? Zapněte si audio, poslechněte si první větu a rádi se ke mně vrátíte. Asi si ho vyhoním ještě před tím, než se tam dostaneme.

Tak co říkáte? Najednou se pořad o ekonomickém rozvoji nezdá jako ta nejhorší možnost, co? Takže jak jsem říkal... pobídky k ekonomickému rozvoji vznikají, když státní a místní úřady nabízí firmám výhody, aby je pobídly k rozšíření svého podnikání. V New Yorku funguje program StartUp New York. Přináší opravdu neuvěřitelné daňové úlevy.

StartUp New Yorky vytváří pro nové firmy zónu nulových daní po dobu 10 let. Nulová daň z nemovitostí, nulová daň právnických osob, nulové obchodní daně a nulové daně z příjmů. Páni! Nulové daně z nemovitosti, právnických osob, obchodní daně i daně z příjmů. Tento zvuk byl nejspíše Donald Trump, který právě dostal erekci. Počkejte, nebojte, počkejte si na to... A už je pryč.

Uvidíme se za rok, kamaráde. Tohle nefunguje jen v New Yorku. Všech 50 států nabízí k nalákání společností pobídky jako například daňové úlevy. Obhajují to tím, že to přitáhne zaměstnavatele, ti vytvoří pracovní místa, to zvýší výdaje a to vytvoří další místa a tak dále. Mnoho míst se do toho pustilo po hlavě. Snaží se přeplatit ostatní.

Indiana dokonce začala útočit na ostatní státy. Na tomto billboardu se píše: "Illi-unaven z vysokých daní?" "Pojeďte do Indiany – státu, kde se pracuje." Je to agresivní, ačkoliv je to mírnější než jejich původní billboard: "Arkan-viděl jste své daně? Ida-já doufám, že naše se vám líbí. Protože vám nepřijdou Colora-zajímavé, ufikneme vám Connecti-kule." A pokud je společnost dostatečně velká, může dokonce zažehnout pobídkovou válku.

To se nyní děje v Amazonu. Někde v USA plánují postavit svou druhou centrálu. Nechávají státy, aby jim něco nabídly. Dokonce vydali osmistránkový manuál, podle kterého mají zájemci myslet ve velkém a být kreativní. Mnoho měst začalo dělat šílené píčoviny. Přes noc se Velké jablko změnilo na pomeranč. New Yorský starosta město rozsvítil oranžovou Amazonu.

Město Birmingham vytvořilo obří balíčky z Amazonu, aby přitáhlo pozornost společnosti. Stonecrest v Georgii nabízí, že vytvoří nové město jménem Amazon. Vytvoří nové město a pojmenují ho Amazon. Trochu se divím, že jim Omaha v Nebrasce nenabídla, že Jeff Bazos smí zabít jakékoliv tři lidi. Víte, že by to udělal. Podívejte, opravdu to chce!

To je jediné, co nemůže mít, ale hrozně to chce. Mnoho starostů se snažilo Amazonu zalichotit videi, která končila tím samým špatným vtipem. Alexo, kde by měl Amazon postavit svou druhou centrálu? Ve Frisco v Texasu. Alexo, kde sídlí nejzajímavější společnost na světě? Samozřejmě ve Washingtonu D.C. Alexo, kam by měl Amazon umístit svou druhou světovou centrálu?

Danbury v Connecticutu. Já to říkal. Mým jediným problémem s těmito výstupy je, a to myslím upřímně, že jsou až příliš směšné. Avšak tyto kousky jsou jen divadélkem. Amazonu mnohem víc záleží, jak to ve svém manuálu zmínil 21krát, na pobídkách.

Jen pár měst zveřejnilo, co nabízí. New Jersey nabídlo 7 miliard v daňových úlevách. To je neuvěřitelná suma, které musí ostatní konkurovat. Zamyslete se, to znamená, že miliony dolarů na daních nebudou vybrány a použity na silnice, školy nebo nemocnice. A Amazon má už nyní tolik peněz, že neví co s nimi.

Jak jinak si vysvětlíte existenci Goliatha, seriálu, a to je pravda, který nikdo nikdy neviděl. Nikdo! Žádný člověk, žádné zvíře, nikdo! Prostě nikdo! Existuje vůbec? Když natočíte seriál, který nikdo nesleduje, existuje vůbec?

Co myslíte? O to jde. Nabízíme společnostem skrz pobídky spoustu peněz. Podle jednoho odhadu to stálo státy a města 45 miliard dolarů. Tyto peníze mohou zůstat i pochybným projektům. Před pár lety Kentucky podpořilo tohle. Replika Noemovy archy v životní velikosti láká tisíce návštěvníků do Williams Town v Kentucky.

Toto je archa. Příběh z knihy Genesis vyšel na 100 milionů dolarů. Ve čtyřech patrech najdete Noema, jeho rodinu a velká i malá zvířata. Projekt získal 18 milionu dolarů na daňových úlevách. 18 milionů dolarů za obří muzejní archu. Netvrdím, že je to špatný nápad. Docela bych se tam podíval. Hlavně když jejich stránky mají sekci věnovanou otázce "Co se vším tím hnojem?"

Odpovědí jsou, samozřejmě, roštové podlahy nebo víceúrovňové klece. To není ideálním řešením. Nechtěl bych být zvířetem v nejspodnějším patře té lodi. Archa samozřejmě vytvořila pracovní místa, ale některé pozice byly zvláštní. Kritici si stěžují na diskriminaci.

Zaměstnají jen křesťany, práci nedají gayům a lesbám, a svobodní lidé musí podepsat slib cudnosti. Ale no tak! Pokud pominu homofobii, je zvláštní požadovat slib cudnosti v muzeu, které je v podstatě obří replikou plovoucí šukací zoo. Nebrali dva od každého druhu, aby si mohli pokecat.

Přišli tam šukáááát. Šukáááát. Financování obří archy obhajovali tím, že z ní bude těžit celá oblast. Jak vám ale místní úředník řekne, ekonomický dopad byl minimální. Úspěch archy neměl takový vliv, ve který mnozí doufali. Centrum Williams Townu, kde se čekala hustší doprava i více chodců, má skoro stejný počet obchodů a prázdných obchodů k pronájmu.

Co se změnilo v centru Williams Townu? Nic. Nechci znít negativně, ale venku není ani noha. To dává smysl. Po třech hodinách strávených v dřevěné lodi, kde vás bude provázet sexuálně frustrovaný průvodce, a kde si budete představovat zebru až po krk v hovnech, protože paluby byly přiřazovány abecedně, nejspíše do blízkého města ani nepojedete.

Dobře nastavené a monitorované programy s jasnými cíli mohou dávat smysl. Ale často jsou požadavky velmi vágní. Někdy vůbec nepožadují, abyste vytvořili pracovní místa. Některé jich požadují směšně málo.

Pamatujete StartUp New York? Nulové daně po 10 let? Kurva, moc se omlouvám. Omlouvám se, nemyslete na to, to přejde. Tento program po firmách požaduje, aby vytvořili jedno pracovní místo ročně. Stát nyní uvažuje, že to opět sníží na jedno pracovní místo za prvních pět let. Někdy se tyto pobídky nabízejí, i když to není vůbec nutné.

Podívejte se na Fargo v Severní Dakotě. Víte co, už je to v pohodě, věděl jsem, že to zabere. Fargo umožnilo firmě FedEx daňové úlevy výměnou za přestěhování centra do jejich města. Ale proč? Museli to udělat? Poslechněte si, jak jeden člen městské rady stejnou otázku položil zástupci FedExu. Pane Willsone, kdybyste nedostali pobídku, přestěhovali byste se do Farga? Ano, přestěhovali.

Přesto o deset minut později odhlasovali daňové úlevy. Proč? Kdyby se někdo chtěl dobrovolně přestěhovat do Farga, nepotřebuje daňové úlevy, potřebuje tvrdý výslech, který začne otázkou: "Koho jsi zabil?" Necháme tě tu žít, ale potřebujeme to vědět. Dále existují programy, které se zaměřují na velice úzké odvětví.

To zní dobře, ale nemusí to vést k trvalému nárůstu pracovních pozic. Příkladem jsou televizní a filmové pobídky. Během posledních desítek let se téměř každý stát rozhodl, že se stane dalším Hollywoodem. Nyní má 31 států program pobídek pro filmový průmysl. Problémem je, že pokud jste jedním z nich, musíte tvrdě soupeřit s 30 ostatními státy. A protože natáčení filmů není vázáno na stálé místo, když se pokusíte pobídky snížit, prostě odjedou za lepším.

Poslechněte si filmového producenta, který využil mnoho státních pobídek. Nenatočil bych film někde, kde bych nedostal pobídku, která by se mi líbila. Pokud se objeví nějaká pobídka, jsem spokojený. Podívejte... Nedělá nic špatného.

Ano, vypadá jako nejhorší expřítel všech žen, ale nedělá nic špatného. Nemá v popisu práce zajímat se, zda je pobídka pro stát výhodná. Jeho prací je vyslovovat sushi jako šuši. Stoprocentně to tak vyslovuje. Ale někdo by se měl o dopady těchto programů zajímat. Když se o to občas začaly státy zajímat, nedostalo se jim dobrých zpráv. Lousiana zjistila, že za každý dolar investovaný do filmových pobídek, vydělali jen 22 centů na daních.

Zní to hrozně, ale pořád dopadli lépe než Maryland, který vydělal 10 centů za každý dolar. Ale stále je to lepší než program Connecticutu, kde se jim vrátilo jen 7 centů z každého dolaru. Jako byste strčili dolar do automatu a z něj vám vypadl jeden jediný bonbon. To, co dostanete, nestojí za tu investici.

Zastánci ekonomických pobídek budou tvrdit, že je to jen zlomek ekonomických výhod, které přinášejí. Problémem je, že pro to neexistuje moc důkazů. Vím, že určování celkového ekonomického dopadu je složité. Ale investujeme miliardy dolarů do pouhé víry. Může být těžké zjistit i základní informace. Jedna studie zjistila, že tři čtvrtiny rozvojových programů nezveřejňují počet nových pracovních pozic nebo vyškolených pracovníků.

Prostě házíme peníze do díry a doufáme v prosperitu. To je obchodní model posrané studny přání! Abyste viděli tu nejabsurdnější záležitost, podívejte se na Kansas a Missouri. Už roky nabízí daňové pobídky pro firmy. V jedné oblasti je to opravdu zajímavé. Za mnou je Kansas City v Missouri, na druhé straně je Kansas City v Kansasu.

Dva státy – jedno město, ale oba státy mají systém pobídek pro firmy. Daňová úlevy za každé pracovní místo. Co tedy firmy dělají? Firmy v Missouri se přesunou s pracovníky na stranu Kansasu získají daňovou úlevu, přesunou se zpět a získají další úlevu. To je pravda. Kansas City v Missouri přišel o tyto společnosti, které se přesunuly do Kansasu, zatímco ten přišel o tyto společnosti, které se přesunuly do Missouri.

Takhle se nevytváří nová pracovní místa stejně jako se přesunutím gauče z ložnice do obýváku nevyrábí nábytek. Tato válka je skutečně drahá. Místní nadace studovala dva tyto státní programy a odhadla, že se od roku 2009 kolem 6 600 pracovních míst přesunulo z Missouri do Kansasu. Ale kolem 5 500 pracovních míst se přesunulo z Kansasu do Missouri.

Takže to znamená, že Kansas na tom získal 1 100 pracovních pozic, což oba dva státy stálo 331 milionu dolarů na daních. Zamyslete se nad tím. Mohli byste vytvořit program, kde prvních 1 100 lidí, kteří se přestěhují z Kansasu do Missouri, dostane Ferrari, kterým budou moct jezdit kolem kupy bankovek v hodnotě 30 milionů, které stát zapálí, a stále budete rozpočtově zodpovědní, protože byste ušetřili 20 milionů dolarů.

Není pochyb o tom, že na ekonomické pobídky musíme jít chytřeji. Já z toho ani neviním společnosti. Když jim vláda nabídne šílenou pobídku, tak si ji vezmou. Vláda i společnosti však musí být zodpovědnější. Pokud firma nesplní to, co slíbila, musíme z ní peníze dostat zpět. Ale aby to vyšlo, musíme mít větší dohled nad programy a nad jejich výsledky. Vím o něčem, co je skutečným výsledkem.

Film Vincentův svět. Získal daňovou úlevu 5,8 milionu dolarů od státu Kalifornie. Kde jinde by měli Vincentův svět točit? V Idahu? Kalifornie, jsi nepřímo zodpovědná za vznik filmu, který – znovu vám připomínám – začínal touto replikou. Asi si ho vyhoním ještě před tím, než se tam dostaneme. Něco musím přiznat.

Gratuluji, Archo v Kentucky. Nějakým záhadným způsobem ses stala až druhou nejhorší jebací lodí v tomto příběhu. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (41)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Now you can enjoy all USPS services for free on https://www.liteblueloginguide.com/

00

Odpovědět

Hmm... Těžko si udělat názor na téma, které u nás nemá obdoby. USA jsou fakt zvláštní země.

11

Odpovědět

nemá obdoby? si pozri daňové prázdniny pre zahraničné firmy na Slovensku...a iste aj v Česku.

20

Odpovědět

+jjkPoprvé ? Lol. Co ty jsi za kreténa :D

00

Odpovědět

+hhewMiluju urážky od anonymních uživatelů.

00

Odpovědět

A nemalo by sa to radsej zrusit a znizit dane spravodlivo vsetkym firmam, nez iba tym vyvolenym?

00

Odpovědět

Takže řešení podle něj není prostě zrušit pobídky, ale nabalit na ně další kontrolu a byrokracii. Zajímavé.

15

Odpovědět

comunist, as usual

857

Odpovědět

Dve a pol slova, a ty tam máš i tak chybu, ty nekultúrna nula. Tak pre zapamätanie, je to "communist". A to tvoje "prefíkané" pripojenie čiarky je tiež úplne nesprávne - takže tam máš, v podstate, dve chyby. Tupý dobytok ostane navždy tupým dobytkom. A nezabudni svoju jebnutosť pripísať zase opici.

484

Odpovědět

+Bokgrammar nazi as usual, je to spravne? nemam tam chybicku? tupe slniecko ostane komunist, agresivna nula, a nezabudni to pripisat marxovi, butatoth

246

Odpovědět

+Bokbtw, ty vychodnarsky k*****o, ,, dva a pol slova,,

125

Odpovědět

+hovado 2si naletel, co? si guglil, commie, ciarka pred a? dostuduj, kedy sa moze dat a kedy nie, silny fail, faceplm obojruky

013

Odpovědět

Z tvojho komentáru mi príde, že si finančne negramotný a ako argumenty používaš len náhodne vygenerované slová (e.g. komunista, slniečkár, Marx), ktoré vôbec nesúvisia s témou. Pretože poukazovanie na investovanie štátu bez záruky návratnosti v akejkoľvek podobe je úplný opak komunizmu, kde sa náklady/zisk nikdy neriešili.

103

Odpovědět

+ehm2video som samozrejme nevidel, to samozrejme neznamena, ze nanho nemam nazor, ako to, ze si na neprisiel, ty vygenerovany slovensky komunard

05

Odpovědět

+hovado 2Máš predstavu, ako tupo vyznievaš? "nevidel som, ale mám názor" :-D Okrem toho, vôbec netušíš, čo a kto je komunista, ale jednoducho tak nazveš každého, kto s tebou nesúhlasí. Tupé "hovado".

02

Odpovědět

Proč nebylo v popisku upozornění na spoiler na Vincetův svět? Teď vím, že si ho vyhoní ještě než dojede na loď. :(

612

Odpovědět

Pardon, příště se polepším. :D

380

Odpovědět

Zenové koány, 12. století:
Když v lese spadne strom, ale nikdo jej při tom nevidí, vydal ten strom nějaký zvuk?

Zenové koány, 21. století:
Když natočíte seriál, který nikdo nesleduje, existuje vůbec?

330

Odpovědět

No minimálně se objeví zde

154

Odpovědět

+MorceJá ale žádný strom zde padat neslyšel. :(

02

Odpovědět

milujem keď socani hovoria o prachoch nevybratých na daniach, ako o strate :D Nie oliverko, to nieje strata, ale zisk...Aj keby nevytvorili ani jedno pracovné miesto, tak zlepšia svoju pozíciu.. preto ten rozvoj, ty môj štvoroký kamarát :)

748

Odpovědět

Mohol by si to prosím trocha rozviesť, prečo je to zisk? Pokiaľ viem, tak investícia bez návratnosti je strata a štát si investície asi ťažko odpíše na daniach :). Okrem toho, jediný kto si posilnil pozíciu sú tie firmy a aj to len z mikroekonomického hľadiska, takže štátu nakoniec ostala diera z koláča, ktorú si nazval "zisk".

224

Odpovědět

+ehm2Keď firma neodvedie dane, tak má viac peňazí.. je to tak jednoduché... keď dane odvedie, je to strata, nie zisk :) Štát tu nieje od toho, aby dojil zisk súkromných firiem...

330

Odpovědět

+ehmTo se pleteš. Stát je tu od toho, aby zajistil služby, co ti žádná firma nezajistí. Třeba ty nevýdělečné jako základní vzdělání, zdravotnictví, soudnictví, policie, hasiči, státní pošta atd....

226

Odpovědět

+Mikesúdnictvo, policia, armáda... nič viac... pretože, ako ty iste nevieš, všetky ostatné tebou vymenované služby, zabezpečujú súkromné spoločnosti...mimochdom, harvard patrí medzi najziskovejšie inštitúcie v US, zdravotníctvo medzi najziskovejší priemyse a pošta aka fedex, si tiež poradí aj bez štátu :)

218

Odpovědět

+ehmHarward možná, ale ještě tu je asi tak 50 dalších vysokých zdaleka ne tak elitních a výdělečných a to nemluvíme o té klidně i desetitisícové soupravě škol elementárních a středních, které teda výdělečné nejsou ani náhodou. A co si tak pamatuju, tak hasiči a ambulance taky nejsou soukromí. Hasiči soukromí snad naposledy byli v Římě kolem roku 150 př.n.l. a bylo to dost příšerné.

01

Odpovědět

+MikeAno, žádná soukromá firma mi nezajistí tak otřesné služby, jako Česká pošta, to máš pravdu. Protože kdyby ano, tak dávno zkrachuje. Kromě toho proč by zdravotnictví a vzdělávání nemohlo být výdělečné? Protože to v USA funguje na hovno? To samé soukromí hasiči na základě pojištění? Ale jasně, když má stát monopol a desítky let tvrdí, že to jinak nejde...

56

Odpovědět

+TaanNo, až na to že FedEx poštu nenahradil, USPS stále existuje....

32

Odpovědět

+420Stejně jako PPL nenahradilo Českou Poštu. Kromě toho, USPS se utápí v dluzích, drží ji nad vodou akorát fakt, že je to státní instituce. Jen potvrzuješ moji pointu.

10

Odpovědět

+TaanTak USPS se topí v dluzích protože musí "obsluhovat" i rozsáhlá území na kterých nelze vydělat. Aka kdyby FedEx musel působit i v místech které generují vellkou ztrátu tak by asi taky výdělečný nebyl....

00

Odpovědět

+420Pravda, možná by byl méně výdělečný. Ale já původně mluvil o České poště, která nabízí horší služby za srovnatelné peníze jako PPL, DPD apod. a přitom ještě dokáže generovat ztrátu. Tady se argument se ztrátovými pustinami jako v USA nedá použít.

10

Odpovědět

+ehm+ehm Odbiehaš od obsahu videa. Keď vláda poskytne firme stimul a úľavu na daniach z príjmu, tak je to preto aby sa firma hmotne zabezpečila a v budúcnosti produkovala nové pracovné miesta. Potom sa štátu vráti tento stimul (investícia) v podobe príjmov zo sociálneho a zdravotného poistenia, ktoré sa platí za každého zamestnanca. Keď však takáto firma nič nové nevytvorí (t.j. investície budú na 0), tak sa štátu investícia nikdy nevráti a de facto je v strate - má o jeden stimul menej lóve ako na začiatku + ušlé zisky príležitosti (to sú tie, keby sa rozhodla investovať inde). A o tomto bolo video, nie ako efektívnejšie zdaniť príjmy právnických osôb.

72

Odpovědět

+ehm21)nevybrať dane nerovná sa investícia...2) Rozvoj neznamená pridanie pracovného miesta 3)neodbieham, ty sa strácaš

13

Odpovědět

+ehm1) keď vláda poskytne firme stimul niekoľko miliónov euro, tak je to investícia - od firmy sa predpokladá, že to preinvestuje na nákup hnuteľných/nehnuteľných majetkov, aby mohla v budúcnosti fungovať a byť konkurencie schopná; 2) a čo si konkrétne predstavuješ, že s tými peniazmi majú robiť? Akákoľvek investícia firmy vytvorí nové pracovné miesto, či už priamo vo firme, alebo u externého dodávateľa produktu/služby; 3) ty si stratený od prvého komentu - video popisuje neefektívnosť poskytovaných stimulov pre firmy (t.j. štát dáva peniaze firmám bez toho, aby od nich niečo chcel). Ty však stále niečo splietaš o tom, že si firma posilní pozíciu, keď dostane peniaze a keď štátu nevráti nič naspäť, tak je to preňho "zisk. Chápeš, že stimul =/= grant na projekt a štát očakáva od firmy návratnosť v nejakej podobe?

10

Odpovědět

Miluju, jak pravičáci mluvěj o daních, jako o ztrátě a zapomínají, že i ty služby něco stojí...

10

Odpovědět

"Přesouvat práce ze státu do státu nevytváří pracovní místa úplně stejně jako přesouvání gauče z obýváku do ložnice nevytváří zku*vený nábytek."

Elegantní 👌

474