Plýtvání jídlemLast Week Tonight
235
Jídlo je ve vyspělých zemích široce dostupné a většina obyvatel si může dopřávat různorodou stravu. Problém však nastává ve chvíli, kdy velkou část tohoto jídla prostě vyhodíme. A nejedná se pouze o domácnosti, ale i o obchody a samotné firmy. Jaké problémy kolem toho vznikají? A jak by se daly vyřešit? Kompletní epizody pořadu Last Week Tonight with John Oliver můžete sledovat každou neděli v noci na televizní stanici HBO Comedy. Poznámky: Mějte na paměti, že v USA platí jiná pravidla o značení spotřeby jídla, proto se tyto informace nedají aplikovat na území ČR, potažmo celé EU.
Přepis titulků
Dnešní hlavní téma se týká jídla. Nebo jak ho nazývají
rostliny a zvířata, posmrtného života. My v USA jídlo milujeme. Chápete to, pokud jste
někdy zapnuli reklamy. Sněz, co můžeš palačinky jsou zpět. Představujeme, sněz, co můžeš křidélka.
Pouze u Golden Corral. Oblíbené Nekonečné krevety jsou zpět. Lidé na tuto akci netrpělivě čekali.
Žebírka, žebírka, žebírka, žebírka od Applebee's. Sněz, co můžeš žebírek. Smutek, smutek, smutek, zažeň smutek jídlem. Zacpi žebírky tu díru v srdci! To je chytlavý způsob, jak prodávat zbytky z prasat v barbeque omáčce. Oslava USA jde často ruku v ruce s oslavou jídla. Podívejte se na tuto aktuální reklamu. Co je američtější než cheeseburger?
Tento cheeseburger. Je v něm hot dog a brambůrky. Drží ho americká modelka Samantha Hoopes. Je ve vířivce v pick-upu, který řídí jezdec rodea, na letadlové lodi pod dohledem Paní svobody, která obdivuje tento nejameričtější hamburger. Novinka u Carl Jr.
a Hardee's. Páni, cheeseburger s hot dogem a brambůrkami. Dámy a pánové, představuji vám novou konfederační vlajku. Je tak majestátní. Dnes se však nebudeme bavit o jídle, které jíme. Budeme se bavit o jídle, které nesníme. Je ho až překvapivé množství. Podle zprávy Rady pro ochranu přírodních zdrojů se prý až 40 % jídla v USA nikdy nesní.
Američané každoročně vyhodí jídlo v hodnotě 165 miliard dolarů. To vychází asi na 9 kg jídla na osobu měsíčně. Američané každoročně vyhodí tolik jídla, že by dokázalo zaplnit 730 fotbalových stadionů. Plýtvání jídlem je jako kapela Rascal Flatts. Dokáže naplnit spoustu stadionů, i když pro většinu lidí je to odpad. Pokud spojíme výrobce, prodejce i spotřebitele, Američané vyhazují více než 30 % jídla.
Množství vyhozeného jídla vzrostlo od roku 1974 o 50 %. Tímto tempem, když si za 40 let objednáte pizzu od Domino's, doručí ji do nejbližší popelnice. Tam taky patří, ale o to nejde. Pokud vám připadá, že to zní hrozně, počkejte si, až to uvidíte. Podívejte se na tuto skládku v kalifornském Salinas Valley. Máme tu celou hromadu normálního salátu.
Tady máme špenát. Vypadá naprosto v pořádku. Tady je kapusta. Tam vzadu je i brokolice. Mohli bychom si z toho udělat salát. Ne jen tak ledajaký salát. Mohli byste udělat lepší salát, než který prodávají v McDonald's. Ten vypadá jako posekaná tráva Ronalda McDonalda s ejakulátem Grimace.
Sledovat, jak toto jídlo míří z farem na skládku, je otřesné z mnoha důvodů. Zaprvé, v této zemi žije spousta lidí, kteří to jídlo potřebují. V roce 2013 žilo skoro 50 milionů Američanů v domácnostech s nedostatkem jídla. Někdy během roku měli problém sehnat dostatek jídla. Fakt, že vyhazujeme třetinu jídla, bude znít ještě děsivěji, když si některé tyto lidi poslechnete.
Dřív dojde jídlo pro mě, pak až pro děti. Rozpočet mám velmi skromný. Vždycky ty peníze nevyjdou. - Dohání vás to k slzám? - Jo. Proč? Je to těžké... Je to prostě těžké... Je šílené, že se toto děje ve státě se 730 stadiony nesnědeného jídla.
Je to na hlavu. Existují i méně očividné následky plýtvání jídlem. Zaprvé, plýtváme prací a zdroji, které byly k jeho vytvoření potřeba. A v době, kdy je Kalifornie seschlá jako dýně na prahu domu líného táty, se zdá velmi nerozvážné zavlažovat jídlo, které skončí na smetišti. Tato smetiště také způsobují problémy. Když zahodíte ohryzek v lese, nic se nestane.
Problémy nastanou, když se tento odpad nahromadí a začne se rozkládat bez přístupu vzduchu. V těchto anaerobních podmínkách vzniká metan. To je skleníkový plyn, který je 20krát účinnější než CO2. Ano, když vyhodíme jídlo na skládku, přehazujeme odpadkovou deku přes nadýmajícího se potravinového muže a zahříváme tím celou naši planetu. Pokud vás napadá: "Moment, Johne, co když jsem blbec, kterého nezajímají hladovějící rodiny nebo udržitelnost života na zemi?"
Nejdříve vám odpovím: "Děkuji, pane Trumpe, že nás dnes sledujete." "Jsme rádi, že jste tu s námi." A zadruhé: "Nebojte se, existuje sobecký finanční důvod, proč byste se o to také měl zajímat."
V domácnostech vyhodíme asi 15 až 25 % jídla, které nakoupíme. To není levné. Představte si, že vyjdete z obchodu se čtyřmi taškami, jednu na parkovišti upustíte a necháte ji jen tak ležet. To je přesně to, co dnes doma děláme. To není v pořádku. Pokud vyhazujete tolik jídla, nejen že plýtváte, ale také zvete na večeři mývaly.
To je velmi milé. Musíme si odpočinout od dětí. Podívejte, je dobře, že máme přístup k relativně levnému jídlu. Žijeme v zemi s Cap'n Crunch, Crunch s burákovým máslem, čokoládovými Crunch, posypkovými Crunch, skořicovými Crunch, vánočními Crunch a halloweenskými Crunch.
Dokonce zmíním Hups! lesní ovoce, cereálie tak zbytečné, že se za ně omlouvají už v názvu. Zdá se... Zdá se, že se naše plýtvání blíží ke kritické hranici. Většina plýtvání pramení z našich zvyků nebo mylných představ. Většina obchodů například mívá neustále nadbytek zboží. Vejdete a vidíte spoustu jídla. Pokud tomu tak nebude, jak nám poví jeden trhovec, nic si nekoupíte.
Pokud bych hodinu před zavíračkou měl toto... Kdybych tu měl jeden svazek mangoldu, nikdo si ho nekoupí. Kdybych jich tam měl 30, prodal bych asi 25 kusů. A o čem to vypovídá? Lidé si myslí, že pokud zbývá jediný kus, tak je s ním něco v nepořádku. Pravda, já bych si ten mangold nekoupil. Částečně proto, že je to mangold, ale částečně také poroto, že předpokládáme, že poslední kus je špatný.
V mnoha případech tomu tak je. Nechcete poslední časopis v čekárně u lékaře, protože se vždy jedná o Golf Digest. Tenhle časopis nikdy nikdo nečte. Ten muž v ruce ani nemá golfovou hůl, ale nikdo si toho nevšiml, protože to je Golf Digest. Ale pokud jde o výrobky, poslední kus bývá většinou naprosto v pořádku.
Především proto, jak vám jiný farmář vysvětlí, že i lehce podřadnější ovoce a zelenina se do prodeje nedostanou. Když lidé sbírají plody, některé z nich pohodí na zem. Vždy se najdou nedokonalé plody. Zde se na zemi válí dobrá broskev. Proboha, jak můžete vidět, je jich tu spousta. Jen se na to podívejte. Důvodem pro to je, že pokud broskev nesplňuje estetické standardy, farmáři se ji ani nesnaží prodat.
Prodej se začal podobat penisu Leonarda DiCapria. Je přístupný pouze dokonale krásným jedincům. A to není správné. Naše zaměření na tvar produktů je tak zakořeněné, že se projevuje v hodnotícím systému USDA. Podívejte se na standardy pro broskve. Toto je broskev 1.
kategorie. Jistěže, je to nádherná broskev. Chci té broskvi koupit večeři a ojet ji. Avšak, avšak... Obrňte se... Tohle je broskev 2. kategorie, a to je zrůdnost proti přírodě! Pokud je broskev přiřazena do druhé kategorie, může ztratit až 2/3 prodejní ceny, přestože chutná úplně stejně. Mnoho prodejců má ještě přísnější standardy než USDA.
Právě proto se tolik broskví prostě jen odhodí na zem. Takto by se s ovocem nemělo zacházet. Toto by mělo být vyhrazeno pro celebrity. A Bůh mi buď svědkem, Channingu Tatume, pokud ztratíš jeden z těch břišáků, vyhodím tě na smetiště Hollywoodu! Drž se ve formě, Tatume. #keepitthighttatum Dej si bacha.
Jde o to, že jídlo nevyhazujeme jen kvůli jeho vzhledu, někdy ho vyhazujeme i ze strachu. Podle jednoho odhadu 91 % z nás vyhodilo jídlo, které bylo prošlé, protože jsme se báli, že už není k jídlu. Já do těch 91 % rozhodně patřím. Na těchto datech lpíme, i když nedávají smysl. Použitelné do, k prodeji do a zde je jen datum.
- A jde o stejnou značku. - Ano, jde. Není to jen stejná značka, ale vše je to 2% mléko. O čem to vypovídá? Znamená to, že kolem toho panuje chaos. Jediné označení na jídle, které je ještě bezvýznamnější, se nachází na lahvi Smirnoffu, kde se píše třikrát destilovaná vodka. Vážně, takže ten svůj bramborový pot proženete trubkami ještě dvakrát? Díky, že se zbytečně snažíte.
Předpokládáme, že datum spotřeby značí bezpečnost produktu. Ale to není pravda. S bezpečností to nemá nic společného. Je to odhad výrobce, do kdy bude jídlo nejčerstvější a v nejlepší kvalitě. Přesně, o těchto datech rozhodují výrobci. Kdybych byl výrobce, určil bych tato data co nejkratší, aby si lidé co nejdříve koupili další můj produkt. Na rozdíl od Apple nemůžou vytvořit nový operační systém, díky kterému by vaše staré cereálie přestaly být kompatibilní s vaší pusou.
Pravdou je, že s výjimkou jídel pro děti, vláda nepožaduje, aby jakékoliv jídlo neslo označení o spotřebě. Státní zákony jsou velmi různorodé. Devět států nepožaduje vůbec žádné značení. Tato označení většinou vypadají oficiálně, ale zřejmě je můžete ignorovat. Podobně jako dítě v policejní uniformě.
Přestaň, Tylere, nejsem zatšený. Ty jsi zatšený! Protože si myslíme, že tato data skutečně platí, mnoho obchodů toto jídlo vyhazuje ještě před uplynutím doby spotřeby. A toto jídlo nedarují k dobročinným účelům z jediného důvodu. Máte něco, co se blíží k datu spotřeby? - Ne, to neprodáváme. - Ne? Ne, je to kvůli ochraně zdraví.
Kvůli ochraně... Takže ho někomu darujete? - Vy ho nedáváte... - Ne. - Jde přímo do popelnice. - Přímo do popelnice? Vyhazujeme to kvůli všem těm žalobám. Všem žalobám? Vás už někdo žaloval? Popravdě, nevím... Ale děláme to kvůli ochraně zdraví. Toto je běžná mylná představa. Všichni si myslíme, že pokud darujeme jídlo a někomu z něj bude špatně, zažaluje nás.
Až do tohoto týdne jsem si to myslel také. Podívali jsme se na to a nenašli jsme jediný případ, kdy by byl dárce jídla zažalován. Nestává se to. Zbytečně se toho bojíme. Podobně jako toho, že když po jídle půjdeme do vody, dostaneme křeče a utopíme se. Jo, ukázalo se, že to taky není pravda. Tento týden mě naprosto ohromil!
Pokud darujete jídlo charitě, chrání vás Emersonův zákon. Ten říká, že pokud darujete jídlo v dobré víře, nemůžete být žalováni. Stejně tak to asi platí i pro darované oblečení. I když někdy byste žalováni být měli. Darovat rolákový svetr? Haló? Bezdomovci žijí na ulici, ne v roce 2008. Avšak zde je jádro problému. I kdyby to pochopilo více lidí, stále bude existovat jídlo, které se nedostane k potřebným z jednoho vážného důvodu.
Harold McClarty z HMC farmy by rád daroval své broskve potravinovým bankám, ale... K lidem je nedostanete zadarmo. Musí existovat ekonomický důvod k tomu, abychom je posílali potravinovým bankám. Je snazší a levnější je prostě vyhodit. A to je zřejmě ten největší problém. Pro firmy je darování jídla velmi drahé.
Musíte ho zabalit, uchovávat, doručovat... A to znamená spoustu nákladů. Nemůžete firmy vinit z toho, že se snaží neprodělat. Stejně jako nemůžete vinit psa z toho, že si líže kulky. Psi to prostě dělají. Je to přirozené a psí kulky jsou vynikající. Na jejich obhajobu musím říct, že společnosti nejsou charity. Proto musí být pobízeny k darování jídla daňovými úlevami.
Velké korporace je mají. Avšak daňová úleva pro malé firmy není stálou součástí daňového zákona. Kongres ji musí obnovovat, a to je problém. Rodinné farmy nebo místní restaurace si nejsou jisté, zda bude tato úleva na konci roku platit. Neví, zda se jim darování jídla vyplatí. Je to směšný systém, díky kterému se spousta jídla prostě nedaruje. Nyní přichází dobrá zpráva.
Letos v únoru kongresman podal návrh H. R. 644, Pobídkový zákon pro boj s hladem, který by tyto úlevy zahrnul do daňového zákona. Zde mluví jeden ze sponzorů zákona. Je načase zrušit tato krátkodobá řešení a vytvořit jedno stálé. Daňový zákon bude v sobě mít tato ustanovení trvale. Zamyslete se, tohle je důležité. Když něco není trvalé, ovlivňuje to naše chování. Proto s auty z půjčovny jednáme stejně jako s auty ve filmu Rychle a zběsile.
Pardon, ostrá zatáčka? Budeme driftovat, Kio Sorento. Asi rádi uslyšíte, že tento zákon kongresem prošel. Avšak v té době byl spojen s dalšími daňovými úlevami. Byl přejmenován na zákon USA dávají více. Ale původní ustanovení v něm zůstalo, takže tento problém byl vyřešen, je konec pořadu, můžou následovat titulky a můžeme žít šťastně až do smrti.
Vlastně zatím ještě ne. Když se zákon dostal do senátu, a přiznávám, že jsem netušil, že je to vůbec možné, senátoři odstranili vše, co bylo v zákoně napsáno, přejmenovali ho na Zjednodušení a prosazování obchodu 2015 a naplnili ho úplně jinými ustanoveními, zahrnujícími kontroly na hranicích a vztahy s Izraelem. Ano, H.
R. 644 prošel, ale s úplně jiným názvem i obsahem. Je to jako kdybyste si v restauraci objednali vegetariánský hamburger, a oni řekli: "Dali jsme do něj sekanou a říkáme mu vafle." Ale pak ani nemůžete říct: "Já ho nechci, dejte ho někomu potřebnému." Oni to neudělají, protože neví, zda jim to pak odpustí na daních! Podívejte... Šílené je, že všichni souhlasí s tím, že by malé firmy měly mít daňové úlevy z darovaného jídla.
Musíme najít způsob, jak to prosadit. I kdybychom je prosadili, bude to jen malý krok k většímu řešení. Bude třeba najít odhodlání k jedení ošklivého ovoce, braní data spotřeby s rezervou a k odstranění strachu z mocných právníků, kteří budou zastupovat hladové. Každý z nás si musí připustit svoji spojitost s plýtváním jídlem. Nebo alespoň naše reklamy na cheeseburgery budou muset začít být upřímnější.
Co je američtější než cheeseburger? Tento cheeseburger s hot dogem a brambůrky. V rukou modelky ve vířivce v pick-upu na letadlové lodi před Sochou svobody. A víte, co je ještě američtější? Pokud ten cheeseburger vyhodíte společně s dalšími 50 cheeseburgery před zraky hladovějící rodiny, která nemůže uvěřit svým očím.
Tato rodina stojí na 14 tunách kvalitního, ale nevzhledného ovoce a zeleniny, které se nachází na 80 tunách mléčných produktů, kterým prošlo náhodně zvolené datum spotřeby. To vše ve slze, která kane z obličeje Abrahama Lincolna v Mount Rushmore. Ta je nyní až po krk v milionech starých cheeseburgerů, které se postupně rozkládají a vypouštějí vznětlivý metan v modré, červené a bílé barvě. To je ku*evsky americké!
Dostupné v popelnicích za Carl's Jr. a Hardee's. Překlad: Mithril www.videacesky.cz
Žebírka, žebírka, žebírka, žebírka od Applebee's. Sněz, co můžeš žebírek. Smutek, smutek, smutek, zažeň smutek jídlem. Zacpi žebírky tu díru v srdci! To je chytlavý způsob, jak prodávat zbytky z prasat v barbeque omáčce. Oslava USA jde často ruku v ruce s oslavou jídla. Podívejte se na tuto aktuální reklamu. Co je američtější než cheeseburger?
Tento cheeseburger. Je v něm hot dog a brambůrky. Drží ho americká modelka Samantha Hoopes. Je ve vířivce v pick-upu, který řídí jezdec rodea, na letadlové lodi pod dohledem Paní svobody, která obdivuje tento nejameričtější hamburger. Novinka u Carl Jr.
a Hardee's. Páni, cheeseburger s hot dogem a brambůrkami. Dámy a pánové, představuji vám novou konfederační vlajku. Je tak majestátní. Dnes se však nebudeme bavit o jídle, které jíme. Budeme se bavit o jídle, které nesníme. Je ho až překvapivé množství. Podle zprávy Rady pro ochranu přírodních zdrojů se prý až 40 % jídla v USA nikdy nesní.
Američané každoročně vyhodí jídlo v hodnotě 165 miliard dolarů. To vychází asi na 9 kg jídla na osobu měsíčně. Američané každoročně vyhodí tolik jídla, že by dokázalo zaplnit 730 fotbalových stadionů. Plýtvání jídlem je jako kapela Rascal Flatts. Dokáže naplnit spoustu stadionů, i když pro většinu lidí je to odpad. Pokud spojíme výrobce, prodejce i spotřebitele, Američané vyhazují více než 30 % jídla.
Množství vyhozeného jídla vzrostlo od roku 1974 o 50 %. Tímto tempem, když si za 40 let objednáte pizzu od Domino's, doručí ji do nejbližší popelnice. Tam taky patří, ale o to nejde. Pokud vám připadá, že to zní hrozně, počkejte si, až to uvidíte. Podívejte se na tuto skládku v kalifornském Salinas Valley. Máme tu celou hromadu normálního salátu.
Tady máme špenát. Vypadá naprosto v pořádku. Tady je kapusta. Tam vzadu je i brokolice. Mohli bychom si z toho udělat salát. Ne jen tak ledajaký salát. Mohli byste udělat lepší salát, než který prodávají v McDonald's. Ten vypadá jako posekaná tráva Ronalda McDonalda s ejakulátem Grimace.
Sledovat, jak toto jídlo míří z farem na skládku, je otřesné z mnoha důvodů. Zaprvé, v této zemi žije spousta lidí, kteří to jídlo potřebují. V roce 2013 žilo skoro 50 milionů Američanů v domácnostech s nedostatkem jídla. Někdy během roku měli problém sehnat dostatek jídla. Fakt, že vyhazujeme třetinu jídla, bude znít ještě děsivěji, když si některé tyto lidi poslechnete.
Dřív dojde jídlo pro mě, pak až pro děti. Rozpočet mám velmi skromný. Vždycky ty peníze nevyjdou. - Dohání vás to k slzám? - Jo. Proč? Je to těžké... Je to prostě těžké... Je šílené, že se toto děje ve státě se 730 stadiony nesnědeného jídla.
Je to na hlavu. Existují i méně očividné následky plýtvání jídlem. Zaprvé, plýtváme prací a zdroji, které byly k jeho vytvoření potřeba. A v době, kdy je Kalifornie seschlá jako dýně na prahu domu líného táty, se zdá velmi nerozvážné zavlažovat jídlo, které skončí na smetišti. Tato smetiště také způsobují problémy. Když zahodíte ohryzek v lese, nic se nestane.
Problémy nastanou, když se tento odpad nahromadí a začne se rozkládat bez přístupu vzduchu. V těchto anaerobních podmínkách vzniká metan. To je skleníkový plyn, který je 20krát účinnější než CO2. Ano, když vyhodíme jídlo na skládku, přehazujeme odpadkovou deku přes nadýmajícího se potravinového muže a zahříváme tím celou naši planetu. Pokud vás napadá: "Moment, Johne, co když jsem blbec, kterého nezajímají hladovějící rodiny nebo udržitelnost života na zemi?"
Nejdříve vám odpovím: "Děkuji, pane Trumpe, že nás dnes sledujete." "Jsme rádi, že jste tu s námi." A zadruhé: "Nebojte se, existuje sobecký finanční důvod, proč byste se o to také měl zajímat."
V domácnostech vyhodíme asi 15 až 25 % jídla, které nakoupíme. To není levné. Představte si, že vyjdete z obchodu se čtyřmi taškami, jednu na parkovišti upustíte a necháte ji jen tak ležet. To je přesně to, co dnes doma děláme. To není v pořádku. Pokud vyhazujete tolik jídla, nejen že plýtváte, ale také zvete na večeři mývaly.
To je velmi milé. Musíme si odpočinout od dětí. Podívejte, je dobře, že máme přístup k relativně levnému jídlu. Žijeme v zemi s Cap'n Crunch, Crunch s burákovým máslem, čokoládovými Crunch, posypkovými Crunch, skořicovými Crunch, vánočními Crunch a halloweenskými Crunch.
Dokonce zmíním Hups! lesní ovoce, cereálie tak zbytečné, že se za ně omlouvají už v názvu. Zdá se... Zdá se, že se naše plýtvání blíží ke kritické hranici. Většina plýtvání pramení z našich zvyků nebo mylných představ. Většina obchodů například mívá neustále nadbytek zboží. Vejdete a vidíte spoustu jídla. Pokud tomu tak nebude, jak nám poví jeden trhovec, nic si nekoupíte.
Pokud bych hodinu před zavíračkou měl toto... Kdybych tu měl jeden svazek mangoldu, nikdo si ho nekoupí. Kdybych jich tam měl 30, prodal bych asi 25 kusů. A o čem to vypovídá? Lidé si myslí, že pokud zbývá jediný kus, tak je s ním něco v nepořádku. Pravda, já bych si ten mangold nekoupil. Částečně proto, že je to mangold, ale částečně také poroto, že předpokládáme, že poslední kus je špatný.
V mnoha případech tomu tak je. Nechcete poslední časopis v čekárně u lékaře, protože se vždy jedná o Golf Digest. Tenhle časopis nikdy nikdo nečte. Ten muž v ruce ani nemá golfovou hůl, ale nikdo si toho nevšiml, protože to je Golf Digest. Ale pokud jde o výrobky, poslední kus bývá většinou naprosto v pořádku.
Především proto, jak vám jiný farmář vysvětlí, že i lehce podřadnější ovoce a zelenina se do prodeje nedostanou. Když lidé sbírají plody, některé z nich pohodí na zem. Vždy se najdou nedokonalé plody. Zde se na zemi válí dobrá broskev. Proboha, jak můžete vidět, je jich tu spousta. Jen se na to podívejte. Důvodem pro to je, že pokud broskev nesplňuje estetické standardy, farmáři se ji ani nesnaží prodat.
Prodej se začal podobat penisu Leonarda DiCapria. Je přístupný pouze dokonale krásným jedincům. A to není správné. Naše zaměření na tvar produktů je tak zakořeněné, že se projevuje v hodnotícím systému USDA. Podívejte se na standardy pro broskve. Toto je broskev 1.
kategorie. Jistěže, je to nádherná broskev. Chci té broskvi koupit večeři a ojet ji. Avšak, avšak... Obrňte se... Tohle je broskev 2. kategorie, a to je zrůdnost proti přírodě! Pokud je broskev přiřazena do druhé kategorie, může ztratit až 2/3 prodejní ceny, přestože chutná úplně stejně. Mnoho prodejců má ještě přísnější standardy než USDA.
Právě proto se tolik broskví prostě jen odhodí na zem. Takto by se s ovocem nemělo zacházet. Toto by mělo být vyhrazeno pro celebrity. A Bůh mi buď svědkem, Channingu Tatume, pokud ztratíš jeden z těch břišáků, vyhodím tě na smetiště Hollywoodu! Drž se ve formě, Tatume. #keepitthighttatum Dej si bacha.
Jde o to, že jídlo nevyhazujeme jen kvůli jeho vzhledu, někdy ho vyhazujeme i ze strachu. Podle jednoho odhadu 91 % z nás vyhodilo jídlo, které bylo prošlé, protože jsme se báli, že už není k jídlu. Já do těch 91 % rozhodně patřím. Na těchto datech lpíme, i když nedávají smysl. Použitelné do, k prodeji do a zde je jen datum.
- A jde o stejnou značku. - Ano, jde. Není to jen stejná značka, ale vše je to 2% mléko. O čem to vypovídá? Znamená to, že kolem toho panuje chaos. Jediné označení na jídle, které je ještě bezvýznamnější, se nachází na lahvi Smirnoffu, kde se píše třikrát destilovaná vodka. Vážně, takže ten svůj bramborový pot proženete trubkami ještě dvakrát? Díky, že se zbytečně snažíte.
Předpokládáme, že datum spotřeby značí bezpečnost produktu. Ale to není pravda. S bezpečností to nemá nic společného. Je to odhad výrobce, do kdy bude jídlo nejčerstvější a v nejlepší kvalitě. Přesně, o těchto datech rozhodují výrobci. Kdybych byl výrobce, určil bych tato data co nejkratší, aby si lidé co nejdříve koupili další můj produkt. Na rozdíl od Apple nemůžou vytvořit nový operační systém, díky kterému by vaše staré cereálie přestaly být kompatibilní s vaší pusou.
Pravdou je, že s výjimkou jídel pro děti, vláda nepožaduje, aby jakékoliv jídlo neslo označení o spotřebě. Státní zákony jsou velmi různorodé. Devět států nepožaduje vůbec žádné značení. Tato označení většinou vypadají oficiálně, ale zřejmě je můžete ignorovat. Podobně jako dítě v policejní uniformě.
Přestaň, Tylere, nejsem zatšený. Ty jsi zatšený! Protože si myslíme, že tato data skutečně platí, mnoho obchodů toto jídlo vyhazuje ještě před uplynutím doby spotřeby. A toto jídlo nedarují k dobročinným účelům z jediného důvodu. Máte něco, co se blíží k datu spotřeby? - Ne, to neprodáváme. - Ne? Ne, je to kvůli ochraně zdraví.
Kvůli ochraně... Takže ho někomu darujete? - Vy ho nedáváte... - Ne. - Jde přímo do popelnice. - Přímo do popelnice? Vyhazujeme to kvůli všem těm žalobám. Všem žalobám? Vás už někdo žaloval? Popravdě, nevím... Ale děláme to kvůli ochraně zdraví. Toto je běžná mylná představa. Všichni si myslíme, že pokud darujeme jídlo a někomu z něj bude špatně, zažaluje nás.
Až do tohoto týdne jsem si to myslel také. Podívali jsme se na to a nenašli jsme jediný případ, kdy by byl dárce jídla zažalován. Nestává se to. Zbytečně se toho bojíme. Podobně jako toho, že když po jídle půjdeme do vody, dostaneme křeče a utopíme se. Jo, ukázalo se, že to taky není pravda. Tento týden mě naprosto ohromil!
Pokud darujete jídlo charitě, chrání vás Emersonův zákon. Ten říká, že pokud darujete jídlo v dobré víře, nemůžete být žalováni. Stejně tak to asi platí i pro darované oblečení. I když někdy byste žalováni být měli. Darovat rolákový svetr? Haló? Bezdomovci žijí na ulici, ne v roce 2008. Avšak zde je jádro problému. I kdyby to pochopilo více lidí, stále bude existovat jídlo, které se nedostane k potřebným z jednoho vážného důvodu.
Harold McClarty z HMC farmy by rád daroval své broskve potravinovým bankám, ale... K lidem je nedostanete zadarmo. Musí existovat ekonomický důvod k tomu, abychom je posílali potravinovým bankám. Je snazší a levnější je prostě vyhodit. A to je zřejmě ten největší problém. Pro firmy je darování jídla velmi drahé.
Musíte ho zabalit, uchovávat, doručovat... A to znamená spoustu nákladů. Nemůžete firmy vinit z toho, že se snaží neprodělat. Stejně jako nemůžete vinit psa z toho, že si líže kulky. Psi to prostě dělají. Je to přirozené a psí kulky jsou vynikající. Na jejich obhajobu musím říct, že společnosti nejsou charity. Proto musí být pobízeny k darování jídla daňovými úlevami.
Velké korporace je mají. Avšak daňová úleva pro malé firmy není stálou součástí daňového zákona. Kongres ji musí obnovovat, a to je problém. Rodinné farmy nebo místní restaurace si nejsou jisté, zda bude tato úleva na konci roku platit. Neví, zda se jim darování jídla vyplatí. Je to směšný systém, díky kterému se spousta jídla prostě nedaruje. Nyní přichází dobrá zpráva.
Letos v únoru kongresman podal návrh H. R. 644, Pobídkový zákon pro boj s hladem, který by tyto úlevy zahrnul do daňového zákona. Zde mluví jeden ze sponzorů zákona. Je načase zrušit tato krátkodobá řešení a vytvořit jedno stálé. Daňový zákon bude v sobě mít tato ustanovení trvale. Zamyslete se, tohle je důležité. Když něco není trvalé, ovlivňuje to naše chování. Proto s auty z půjčovny jednáme stejně jako s auty ve filmu Rychle a zběsile.
Pardon, ostrá zatáčka? Budeme driftovat, Kio Sorento. Asi rádi uslyšíte, že tento zákon kongresem prošel. Avšak v té době byl spojen s dalšími daňovými úlevami. Byl přejmenován na zákon USA dávají více. Ale původní ustanovení v něm zůstalo, takže tento problém byl vyřešen, je konec pořadu, můžou následovat titulky a můžeme žít šťastně až do smrti.
Vlastně zatím ještě ne. Když se zákon dostal do senátu, a přiznávám, že jsem netušil, že je to vůbec možné, senátoři odstranili vše, co bylo v zákoně napsáno, přejmenovali ho na Zjednodušení a prosazování obchodu 2015 a naplnili ho úplně jinými ustanoveními, zahrnujícími kontroly na hranicích a vztahy s Izraelem. Ano, H.
R. 644 prošel, ale s úplně jiným názvem i obsahem. Je to jako kdybyste si v restauraci objednali vegetariánský hamburger, a oni řekli: "Dali jsme do něj sekanou a říkáme mu vafle." Ale pak ani nemůžete říct: "Já ho nechci, dejte ho někomu potřebnému." Oni to neudělají, protože neví, zda jim to pak odpustí na daních! Podívejte... Šílené je, že všichni souhlasí s tím, že by malé firmy měly mít daňové úlevy z darovaného jídla.
Musíme najít způsob, jak to prosadit. I kdybychom je prosadili, bude to jen malý krok k většímu řešení. Bude třeba najít odhodlání k jedení ošklivého ovoce, braní data spotřeby s rezervou a k odstranění strachu z mocných právníků, kteří budou zastupovat hladové. Každý z nás si musí připustit svoji spojitost s plýtváním jídlem. Nebo alespoň naše reklamy na cheeseburgery budou muset začít být upřímnější.
Co je američtější než cheeseburger? Tento cheeseburger s hot dogem a brambůrky. V rukou modelky ve vířivce v pick-upu na letadlové lodi před Sochou svobody. A víte, co je ještě američtější? Pokud ten cheeseburger vyhodíte společně s dalšími 50 cheeseburgery před zraky hladovějící rodiny, která nemůže uvěřit svým očím.
Tato rodina stojí na 14 tunách kvalitního, ale nevzhledného ovoce a zeleniny, které se nachází na 80 tunách mléčných produktů, kterým prošlo náhodně zvolené datum spotřeby. To vše ve slze, která kane z obličeje Abrahama Lincolna v Mount Rushmore. Ta je nyní až po krk v milionech starých cheeseburgerů, které se postupně rozkládají a vypouštějí vznětlivý metan v modré, červené a bílé barvě. To je ku*evsky americké!
Dostupné v popelnicích za Carl's Jr. a Hardee's. Překlad: Mithril www.videacesky.cz
Komentáře (65)
Karel (anonym)Odpovědět
14.11.2015 17:46:59
Však nás život v muslimské Evropě správnému jídlu naučí
FuryanOdpovědět
31.07.2015 01:43:43
To ještě vůbec nezmínil, co se děje v restauracích. Tři měsíce jsem pracoval jako pingl v USA a kolik kilo jídla jsem vyhodil bylo naprosto neuvěřitelný. Teď si v ČR taky přivydělávám jako číšník a díky bohu tady lidi aspoň dojídaj. Nevím, jestli je to tím, jací jsme židi, ale aspoň pořád nekroutím hlavou, proč si ten stůl 4 zbytečně bohatých trotlů z Upper East Side objednal jídlo pro 20 lidí.
kotjaOdpovědět
28.07.2015 23:18:35
Tak mě napadlo, že kdyby se takhle neplýtvalo, tak by si všelijací freegani nemohli honit péro nad tím jak proti němu bojují.
Tak a teď do mě!
WilwarinOdpovědět
29.07.2015 19:26:04
Tobě koukám leží pořádně v žaludku :D
kotjaOdpovědět
29.07.2015 20:03:27
+WilwarinJenom si myslím, že nejhorší noční můra pro podobné aktivisty je, že vyhrají.
komunardOdpovědět
30.07.2015 10:36:34
+WilwarinKolik jich znáte?
TaanOdpovědět
17.08.2015 00:43:32
+WilwarinV tom máš pravdu. Cílem aktivistů (alespoň těch, kteří žijí ze státní kasy, popř. z evropských nebo i jiných dotací) je problém do nekonečna řešit, nikoliv vyřešit. Protože potom by byli absolutně nezaměstnatelní.
komunardOdpovědět
17.08.2015 09:53:43
+WilwarinTa samá otázka: Kolik jich znáte?
EsperoOdpovědět
28.07.2015 19:21:42
Privýrabal som si v Tescu lebo som študent ale už tam nepracujem. Vynášal som potravinový ,,odpad,, do smetiakov. Smetiaky boli zamknuté a k tomu v ohradenej klietke. Takže doslova si chránia ešte aj to čo vyhodia. To je už podľa mňa vrcholný kokotizmus. Držia sa hesla: ,,Nemáme z toho nič my, tak nebudete mať z toho nikto nič,, . hmm raz som musel vyhodiť Jack Daniel´s whisky. "Čo je veľa to je málo" ako povedal klasik.
pilsnerOdpovědět
28.07.2015 20:00:03
drzia sa hesla? ty sa teda vyznas kamo, dva mesiace si brigadoval v Tescu a uplne si ich prekukol.. klobuk dole..
ale nabuduce si skus nastudovat problematiku predtym nez pustis do sveta taku blbost..
(Tesco by dostalo taku pokutu, keby sa zistilo, ze sa zbavuju potravin/alkoholu/hocicoho inak, nez podla ZAKONA a teda LIKVIDACIOU, ze by sa nespamatali) - btw, narozdiel od USA, kde je ako John vo videu hovori dovolene darovat potraviny po dobe spotreby (vymysleny datum vyrobcom), na SR je to ZAKONOM zakazane.. (takze napr cestoviny, konzervy, caje atd DEN po zaruke sa musia zlikvidovat)
EsperoOdpovědět
29.07.2015 21:02:59
+pilsnertak ma teraz počúvaj ty retardko. ,, Dostalo by pokutu,, :D :D ty vieš viac hovno o tom ako ja :D :D že dátum spotreby. Vieš ja sa líšim od teba tým že sa viem baviť s ľuďmi na úrovni a kiežto ty si nejaký pojebaný debilko ktorý robí zo seba sovu múdrosti. Bavil som sa s Martinom Dlouhým na večery vďaka určitým vzťahom čo ty ani nevieš pochopiť. Riešiť veci na úrovni svojho pochopenia je fajn. Čo robíš akú funkciu? manažér? za pokladňou? Ovplyvnení vedením? :D jáj bože si jeden zo stáda oveček čo žere to čo mu hodia. Na papaj
EsperoOdpovědět
29.07.2015 21:12:45
+pilsnerZákon? vážne? :D :D nedaj sa vysmiať :D podľa zákona ? si robíš p***l asi fakt. Takže naivný tu sú stále. Buď si strašne naivný právnik a o boznise vieš veľké kulové alebo strašne moc si chcel reagovať na môj koment pretože si sa niekde dozvedel že existuje nejaký zákon. Vieš kde žijeme ? V SR v SRačkách. Môj otec sa nevie dostať k dlžobe ohľadom 2mil. eur TY Zákon :D :D
EsperoOdpovědět
29.07.2015 21:14:29
+pilsnerA sorry za vulgarizmy nerád sa znižujem ale nasral si ma teda vrcholne. JE pravda že bývam tvrdohlavý. Ale viem pochopiť tvoje rozhorčenie. Zákon do toho nepleť, toho je tu fakt málo.
vreltOdpovědět
31.07.2015 01:11:44
+pilsnerEspero tvůj původní komentář sice nebyl úplně špatný ale tím jak ses vyjádřil proti jinému názoru mi jen ukázal že jsi pouze děcko které se snaží hrát si na chytrého
a "machruje" spoustou bezvýznamných věcí
Abych se vrátil k problematice tak ten zákon který ty považuješ za hroznej diktuje na několika desítek stránek jak přesně se musí zacházet s odpadem a jak ho likvidovat,dokonce tam i popisuje co odpad je a přesto že se ti to může zdát divné tak za porušení jsou velmi vysoké sankce
takže než si tu začneš honit triko nad tím jak jsou všichni kromě tebe ovce zkus se zamyslet ;)
pilsnerOdpovědět
31.07.2015 21:45:33
+pilsnerEspero a co ti teda Martin Dlouhy povedal? napisal si tri prispevky plne urazok a vulgarizmov, ale dokopy si nedal jediny argument.
Ja ti hovorim, ze zakon o likvidacii kazdeho tovaru co i len den po zaruke existuje a ak by ho hocijaky obchodnik porusil, prisla by tvrda pokuta.. to je fakt a aj keby sa Martin Dlouhy na hlavu postavil, tak si nepomoze.
a len pre ujasnenie - nechcel som sa hrat na mudreho, len som chcel poukazat na to, ze retazce (ne)robia len to, co im zakon dovoluje.. a uznaj sam, ze znemoznit darovanie trvanlivych potravin (vypisal som ich v prvom prispevku), DEN po datume spotreby, nie je v poriadku..
su to obchodnici, nebudu tovar darovat den pred koncom, lebo je este moznost predat ho. .ak by sa vsak zakon upravil a dovoloval by darovat tento (inak bezchybny) tovar, pomohlo by to znizit plytvanie jedlom.. a o to vlastne v celom videu islo..
CornelOdpovědět
28.07.2015 20:05:43
Skôr si myslím, že len nechcú aby im ľudia vynášali odpadky do ich kontajnerov a zapĺňali ich tak.
EsperoOdpovědět
29.07.2015 21:05:57
+CornelNie o to nejde ,tie potraviny idú do likvidácie. Nerozumiem prečo tomu nerozumiete, skončia na smetisku. Oplotenie tam je preto aby sa tam nehrabali ľudia. Rozumiem že ti to príde logické ale v biznise a hlavne potravinárskom moc vecí logických nie je.
VerejnynepriatelOdpovědět
29.07.2015 21:36:11
Nj niečo na tom bude. Tiež poznám niekoho kto obchoduje s potravinami a riešia to podobne. Ohrada a zákaz vstupu. Keď som sa pýtal či kvôli hávedi povedal že jednoducho ľudia si buď odkladali tovar z likvidácie aby si ho vzali alebo si ho brali len preto že bol určený na likvidáciu a bol zdarma. Mimochodom podporujú aj chudobné rodiny a sirotince nehľadic na zákon. Prečo by aj mali v tomto prípade...
Kalda69Odpovědět
08.08.2015 21:59:21
+VerejnynepriatelTak prihodim jeste moji zkusenost z jednoho ceskeho Globusu, kde spatnou (zkazenou, plesnivou ci starou) zeleninu ci ovoce prodavaji za pakatel, mozna natajno (to nevim jiste, ja osobne tam nikdy nepracoval), chovateli prasat na skrmeni protoze pak nevykazuji pred vedenim zadne ztraty respektive zadne prebytky, ktere se museji likvidovat
Maerlyn0Odpovědět
28.07.2015 16:38:11
Je smutný vidět, jak současná demokracie nefunguje, když veřejnost má zájem o prosazení jednoho zákona, a skončí to tak, že se radši udělá zákon s naprosto jiným obsahem, který s tím vůbec nesouvisí. Ačkoliv jsem byl vždycky optimista a nadávání na vládu (obecně) rád nemám, tak začínám mít pocit, že na lidi a jejich zájmy se úplně sere.
SaajtOdpovědět
28.07.2015 12:33:06
prosim Vas...som v UK /neviem ci to me najaky vyznam/ ale nejdu mi videa od Olivera...prehliadac mam Operu...dakujem za radu :)
ponny87Odpovědět
28.07.2015 15:47:34
Mam ten samy problem a celkem mi to stve... Sice bych tomu z 90% rozumnel i bez titulku ale radsi bych 100%
prosdaOdpovědět
27.07.2015 23:59:13
Osobně si myslím, že recyklace jídel v Evropě funguje na výbornou. To co v Německu prošlo směřuje do ČR a to co prošlo v ČR, směřuje dál a dál na východ. Neboli se v Evropě aplikuje takzvaný zákon padajícího hovna (v tomto případě zákon shnilé potraviny).
IncanusOdpovědět
27.07.2015 22:08:13
To je sice hezká myšlenka darovat neprodané potraviny. Jenomže to nelze dělat ve velkém. Pokud chci udržet cenu a chci aby mi ten prodej taky něco vydělal, tak si nemůžu dovolit dát třeba 30% artiklů zdarma ven do oběhu. Kdyby se tohle stalo, tak se celej segment může klidně položit a nakonec by to vedlo k tomu, že by potraviny nebyly vůbec pro nikoho, protože by se přestali produkovat.
Onchodník fakt není rád, že má ztráty v desítkách procent ale pořád je to pro něj menší zlo než prázdnej regál nebo zahlcení trhu rozdaným zbožím.
WilwarinOdpovědět
29.07.2015 19:32:33
abys dostal jídlo zdarma, nestačí si pro něj přijít.
Jídlo zdarma pro samoživitelky s malými dětmi, pro bezdomovce ( kteří přijdou střízliví ), pro lidi s osobním bankrotem, kteří pravidelně splácí své dluhy, pro důchodce s nízkým důchodem, pro lidi starající se o hendikepovaného člověka a podobně by jídlo zadarmo být mohlo.
expendableOdpovědět
27.07.2015 20:55:45
Přál bych si pár záběrů do publika, abych věděl, jestli tam sedí opice nebo něco jinýho.
OlafDarkOdpovědět
27.07.2015 09:30:44
Prostě dám neprodané jídlo před krám - ti, co hladoví, určitě nepohrdnou nad nevzhledným nebo o 2 dny starším jídlem zdarma.
IncanusOdpovědět
27.07.2015 22:04:14
Ano to je super cesta. Naučit lidi, že co neprodám nechám venku zdarma. Do týdne klesnou tržby na hodnotu limitně se blížící nule.
komunardOdpovědět
28.07.2015 14:59:11
+IncanusTo dělají všichni, a těm místům říkají popelnice.
WilwarinOdpovědět
29.07.2015 19:33:25
no to už bys toho moc neprodal, takhle to nejde.
czatlantisOdpovědět
27.07.2015 01:17:33
No, ono to bohužel prostě není tak jednoduchý jako říct "vyrobíme kolik se sní". Jasný, jedna věc je neplýtvat doma a kupovat jen kolik sníme. To se ještě regulovat dá. Ale z pohledu výrobců/supermarketů je nemožný držet poptávka=výroba. Protože jeden rok máte takovou výrobu, druhej rok se moc neurodí, tak je výroba mnohem menší. Pak taky kolísá poptávka samozřejmě. Takže jeden rok máte broskví málo, druhej rok je jich plno a nemáte co s tím dělat. A vždycky je lepší nechat půlku shnít, než aby chybělo. Vy to tady berete z pohledu jednoho Kauflandu, ale když se to vezme globálněji, tak to prostě nejde moc řešit. Někdo tu psal vyrábět marmeládu, když se urodí moc. No to je pěkný, když se vám toho urodí doma hodně, ale nebudete pro tohle držet celou výrobní linku, kterou třeba použijete jen jednou za 5let, když je extra úroda. A taky co najednou s tolika marmeládou? Ta se vyrábí v současnosti taky a očividně všem ta výroba stačí - nikde marmeláda nechybí.
No a co s tím zbytkem co se neprodá? Ono dát to chudým atd je dost ošemetná záležitost - jednak se tím připravíte o zisky (přecejenom i oni musí něco jíst. Nejspíš by v tom obchodě neutratili kdovíjakou částku, ale takto tam nepůjdou vůbec, protože jídlo dostali). A pak taky z "výchovnýho" hlediska - když někomu budete pořád dávat jídlo, tak se pomalu odvykne se snažit pracovat a tak. Však to známe ne přímo s jídlem, ale dávkama.
Bohužel je to krutá pravda, ale takhle to prostě je - pak se nemůže nikdo divit, že v širším měřítku je to lepší prostě vyhodit.
Alberto123Odpovědět
27.07.2015 04:10:27
http://www.rozvojovka.cz/analyzy-projektu-cena-vody/26-analyza-o-plytvani-potravinami-ve-svete.htm
http://glopolis.org/soubory/323c/media-brief-plytvani-potravinami.pdf
czatlantisOdpovědět
27.07.2015 01:04:31
Na druhou stranu toto video mě uklidňuje tím, že do budoucna nemáme vůbec problém nakrmit mnohem větší populaci lidí. Jen prostě někteří budou jíst křivý broskve...
Alberto123Odpovědět
27.07.2015 20:13:47
Doporučuji shlédnout tento cyklus dokumentů http://www.csfd.cz/film/208941-zeme-krasna-neznama/
Mara201Odpovědět
26.07.2015 23:25:28
Mě se libí, že se u USA o problémech mluví a to v pořadu, který sleduje miliony lidí. Základ řešení problémů je o nich mluvit a to klidně takto vtipnou formou. ČR a Evropa má dost možná ještě více problémů než USA a vlastně to nikoho nezajímá, protože nejen v ČR je na všechno odpověď "to se nezmění, to nejde" a kdyby podobný pořad běžel v ČR, tak nemá šanci, protože většina čechů by ani půlce věcí nerozuměla. Raději čekají až se nějaké "celebritě" stane nějaký trapas....
orcinusorca2014Odpovědět
27.07.2015 09:53:46
"Nulová daň na darované potraviny" platí od prosince 2014 také v České republice. Spíše je problém s vývozem potravinové pomoci-živě si pamatuju problémy, které se vyrojily během dovozu "bílého konvoje" do Mukačeva. Úředník čekal týden, nebo dokonce 14 dní na razítko, že tento "bílý konvoj" může přijmout a rozdat dětem z dětských domovů.
Evropa (i ČR) je ve své pomoci ostatním velice nenápadná. A nepotřebuje obdiv tisíců a milionů ostatních.
prosdaOdpovědět
27.07.2015 23:55:18
Hlavně v ČR existuje spousty neziskových organizací zabývajících se tímto problémem a ty vytváří různé happeningy, kde se vaří třebas jen z prošlých jídel.
kotjaOdpovědět
26.07.2015 22:50:08
Mě by zajímalo, jak se mění úroda?
Jestli třeba dnes neplýtváme, aby nebyl v případě neúrody hladomor.
Vyplatilo by se z těch ošklivých broskví dělat marmeládu nebo broskvovici?
Dát jídlo chudým je možná fajn, ale aby nedošli k názoru, že jídlo je zadarmo.
jarda69Odpovědět
26.07.2015 23:56:19
U nás zadarmo není. Musíš si dojít se složenkou na poštu a peníze si vyzvednout. Já vím, je to otravné, ale jednou za měsíc jdeš holt i jinam, než jen na procházku nebo na nákupy.
PerkyOdpovědět
26.07.2015 20:49:01
Zelenina z té skládky vypadá lépe, než ve většině českých supermarketech...
jarda69Odpovědět
26.07.2015 23:57:36
Tak o tom žádná. Dneska jsem byl v Kauflandu a plesnivé citrony, nezralé broskve a podobné skvosty :(
a77114Odpovědět
21.08.2015 14:11:04
+jarda69A nahlasil jsi alespon ty plesnive citrony na informacich? Nebo jen tak vykecavas na internetu ale sam jsi pro zlepseni situace neudelal nic.
jarda69Odpovědět
26.07.2015 23:59:32
A to jsem zapomněl na naše asijské soudruhy, co kartáčujou a omývají plesnivé zboží přímo u stánků.