Thumbnail play icon

Financování kandidátůLast Week Tonight

Přidat do sledovaných sérií 211
84 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:272
Počet zobrazení:6 646

V USA musí členové Kongresu a kandidáti do Kongresu odvádět straně určité příspěvky. Ale získat tak velké množství peněz není tak snadné, proto se musí hodně ohánět. Jak to tedy vypadá, když místo své práce pořádají "pos*aný telemarketing"?

Komentáře (41)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

V čase 3:29 máte překlep ve slově "večírků".
Jinak díky za překlad.

00

Odpovědět

Opraveno, díky!

00

Odpovědět

Upřímně tyhle rozhovory mě baví více, než když se Oliver sám pitvoří ve studiu.

31

Odpovědět

Víno z Long Islandu a nechtít smrdět jako vajgl je asi málo liberální. Však oni s tím nekonformním póvlem jednou zatočí a komu se to nelíbí, je republikánský extrémistický lhář.

11

Odpovědět

Jeden z nudných dílů.

210

Odpovědět

Nevím proč, ale toto konrétní video mi nefunguje. Koukám normálně z ČR. Video se spustí, ale obraz běží 5 sekund, pak se zastaví, ale audio a titulky jedou v pohodě dál. Nevíte co s tím?

20

Odpovědět

Ahoj,

koukam z UK a videa s Johnem Oliverem mi hlasej error, jako jediny.
Je mozny, ze na to ma vliv ze ktery zeme koukam? Naky tipy triky co s tim?

Pardon jestli je to off topic, ale ja tem internetum moc nerozumim...
Dik!

20

Odpovědět

Kanál Johna Olivera je pro některé země (včetně UK) blokovaný. Když si proklikáte diskuse k jeho starším videím, dřív nebo později najdete nějaké tipy, jak to omezení obejít.

31

Odpovědět

+komunardDiky moc :)

10

Odpovědět

Zákaz politických stran a všech právních subjektů na podporu nějakého kandidáta o politickou funkci...

10

Odpovědět

... je dost nedobrý nápad, protože to naopak ještě posílí kandidáty "v balíku" (Babiš, Trump...), případně těch, kteří jsou nejvíc ochotni lézt do zadnice boháčům, co jim dají peníze. Vliv peněz na kampaň to totiž neovlivní vůbec nijak, pouze to omezí ty formy kampaně a jejího financování, které jsou legitimní(nábor sympatizantů, co budou objíždět ve volném čase lidi, složení se na podporu stranického kandidáta). Nehledě na to, že by to mohlo fungovat tak v USA a Rusku, možná, velké možná, v Británii a Francii, jinde by to vyžadovalo zásahy do fungování systému. Nehledě na to, že cílem strany není jen podpora kandidátů ve volbách, ale především prosazení společných ideí. Ergo volič ve volbách a ostatní politici po nich ví, že kandidát komunistické strany bude pravděpodobně komunista, sociálně demokratické sociální demokrat, konzervativní strany konzervativec, liberální liberál, anarchistické anarchista, fašistické fašista, environmentalistické environmentalista, křesťanské stoupenec politického křesťanství, nacistické idiot. A podle toho se zařídit. Stranická příslušnost obsahuje informaci o názorech dotyčného na mnoho věcí, a přibližný odhad mnoha ostatních. Nezávislý kandidát musí to vše vysvětlit svým voličům/kolaličním partnerům zvlášť, což je nepraktické. Ano, netřeba stran, stačilo by se přihlásit k té idei, ale ta se dá pochopit různě, program strany by měl být jasnější.

V souhrnu by nás váš návrh přiblížil starověkému Římu, a o tom si nemyslím, že by fungoval zásadně lépe, spíše naopak.

82

Odpovědět

+komunardSouhlasím, a navíc se to bude všemožně obcházet. Někdo si založí dejme tomu právní firmu, které bude politik nebo strana jediným klientem. Ta firma bude ve skutečnosti lobbovat za jeho zájmy, ale kde to dokáže? Oficiálně to budou právníci, tak budou zapsaní v rejstříku, budou mít patřičné smlouvy, apod. Už dnes je velký problém, když se má zjistit, jestli některé "stáje bílých koní" dělají to, co doopravdy tvrdí, anebo to jsou jen zástěrky pro něco úplně jiného. Tohle by ten problém jen zhoršilo.

Ne, aniž bych to zkoumal do hloubky, jediné řešení, co já osobně selským rozumem vidím jako reálné, je "useknout hadovi hlavu", tedy prostě znemožnit VEŠKERÉ financování z dárcovských zdrojů a zavést pevné "stropy" na kampaň pro všechny kandidující strany nebo osoby.

21

Odpovědět

+komunardStropy na kampaň jsou základ, bez nich se budeme demokracii víc a víc vzdalovat.

Co se týče zákazů peněz z darů, tady bych to viděl jako dvojsečné. Určitě by to znesnadnilo korupci, ale zase by to nahrálo magnátům, co si to platí sami. Nebo by i toto bylo chápáno jako dar? Z čeho by se ta kampaň potom financovala? Z členských příspěvků? Ideově proč ne, ale to by bylo neuhlídatelné. Ze státních příspěvků? To by strašně konzervovalo statut quo, a to není nutně dobře. To samé pokud by se jelo čistě bez peněz (lidé holt nejsou dokonalí). Ještě kdyby se poskytoval příspěvek a prostor v médiích každému. Ale tady bych viděl problémy technického rázu. Nebo máte jiný nápad?

11

Odpovědět

+komunardkomunard: Osobně bych se přikláněl k těm státním příspěvkům. Ať se prostě vyčlení v rozpočtu nějaká částka, ta se rozdělí rovnoměrně mezi X stran, co dosáhly minule pětiprocentní hranice pro vstup do parlamentu, a VŠECHNO mimo tyto peníze bude zakázáno. S tím, že účetnictví bude povinně veřejné dostupné nejpozději po volbách.

Konzervování status quo - možná, ale to se děje už teď. Jenom se konzervuje ten zahnívající rybník neprůhledného financování z pochybných zdrojů, ze kterého pak jenom občas nějaké bahno vypluje na povrch při nějakém skandálu. Už TEĎ je to stejné, prakticky u všech velkých stran, a po každých volbách se to opakuje, teď už i u prezidentských, viz. spekulace kdo všechno přispíval Zemanovi na kampaň, a co za to od něj dostal nebo dostává. Aspoň tomuto by se částečně učinila přítrž. Byť by se samozřejmě nezabránilo věcem jako "přímá" korupce formou Rathových krabic s vínem, všelijaké rejdy s černými konty na Kajmanech, apod. - stejně bych to viděl jako pokrok.

01

Odpovědět

Chief of staff bych nepřekládal jako šéf - zní to jako by to byl její šéf; ale není. Spíš bych to přeložil jako vedoucí kanceláře, nebo nějak tak.

20

Odpovědět

Mam ten obraz trhany jen ja nebo i nekdo jiny?

31

Odpovědět

když jsem to vypnul a zapnul znova tak už to nedělalo

31

Odpovědět

A zase raz John Mohamed Oliver.
Výnimočne som nenašiel nič ku 3. aprílu, ale najbližšie iba ku 2. aprílu. Čiže po x videách (dňoch) to vyzerá tak, že predsa len prisluhovači Alaha nie sú až taký psychopati ako sme si pôvodne mysleli. Veď predsa vydržali neodpáliť sa jeden deň v roku! Žeby som sa v Mohamedovi Oliverovi predsa len mýlil?

754

Odpovědět

A zase raz je tu John Mohamed Oliver.
V deň publikovanie videa máme 128. výročie dňa, kedy sa uskutočnila prvá zo série jedenástich vrážd v Londýne, ktoré boli pripisované tajomnému a nikdy nechycenému Jacku Rozparovači.
Bohužiaľ náš milý samovražedný bojovník vtedy nežil, a aj keby áno, asi by v inkriminovanej oblasti nerobil prostitútku, ale aj tak by to asi bolo lepšie využitie jeho času ako železná pravidelnosť, s akou tú otravuje vzduch pod týmito videami.

677

Odpovědět

Původně jsem myslel, že jsi prostě jen kretén. Pak jsem zjistil, že jsi druhořadý překladatel na druhořadém konkurenčním webu a hned se vše vyjasnilo. Neboj, to že Johna Olivera bys přeložit nedokázal tě v očích tvé maminky nijak neshodí.

585

Odpovědět

+Danar:D

322

Odpovědět

WTF?!

80

Odpovědět

Myslím, že když se na to podíváte líp, jde spíš o trapný pokus dělat si srandu z kamikazeho… asi těžko by se najednou rozhodl pro změnu nicku na tenhle.
Takže nejen, že tu oxiduje on, ale už i lidi, co na něj zbytečně upozorňují.

71

Odpovědět

+AxolotlMožná pomalu nazrává čas na sklizeň banánů...

80

Odpovědět

Co je tohle za spam? Teda jako, informace o výročí je celkem zajímavá, jenom asi není úplně správně umístěna. Jestli tě baví poučování lidí o různých zajímavostech, založ si blog nebo vlog. Sem tyhle zcela mimo mísu výplody netahej.

P.S.: Normálně na takovéhle komentáře nereaguji ani palcem dolů ani komentářem, ale dneska nějak nemám náladu dělat něco smysluplného.

101

Odpovědět

07:55-Kristaps Porziņģis ne Pauzinger :)

30

Odpovědět

Díky, opraveno. :)

40

Odpovědět


Odpovědět

+Mithrilrádo se stalo ;)

32

Odpovědět

Dávalo by mi celkem smysl omezit prostě velikost kampaně. Omezit množství financí, které se do toho můžou narvat. V tu chvíli nebude tlak na takové množství peněz.

Jinak fundraising (schůzky) 2x-3x do týdne mi nepřijde nějak šílený, když to není velká akce, ale třeba snídaně s nějakým sponzorem.

I když je asi fakt, že je jednodušší si tu nechat proplatit státem a pozvat si na hrad 900 lidí, aby se to zfouklo na rok dopředu. :D

81

Odpovědět

Souhlasím. Plus, zvážit otázku zdrojů těch peněz. Dejme tomu, že by se kampaň financovala VÝHRADNĚ ze státního rozpočtu. Máme X stran, každá strana dostane X milionů. Jak je utratí, jejich věc, ale COKOLIV nad to bude zakázané, bez ohledu na zdroj, a účetnictví stran hezky veřejně dostupné. Jo, už slyším ten řev o státních nákladech. Ale nebylo by nakonec levnější dát těch X milionů na počátku, než potom roky řešit uplatkářské kauzy šmejdů a následky službičkaření politiků výměnou za příspěvky? Myslím, že kdyby se tohle porovnalo, pokladna dostává na frak podstatně víc, jenom to není tolik vidět a nejde to tak snadno spočítat.

52

Odpovědět

proč omezovat velikost kampaně? :D mě to přijde vtipný :D sami se do toho uvrtali navíc je vidět jak je celá USA stupidní :D

21

Odpovědět

+cervaTy myslíš, že u nás je to jiné? Přečti si něco o financování politických stran nebo pár teorií, odkud se braly peníze na prezidentskou kampaň jak Zemana, tak Schwarzenberga. Tohle je lepší aspoň v tom, že to ti politici musí dělat OSOBNĚ, ne jako u nás přes "mrtvá duše" a všemožné nastrčené lobbyisty.

A proč to omezovat? Protože za prvé politik má pracovat pro občany, ne věnovat 70% času teleshoppingu. Za druhé to podporuje korupci a klientelismus, protože logicky tam přispívají lsubjekty, co pak očekávají něco na oplátku, a to "něco" nemusí být vždy legální, natož morální. A za třetí to pokřivuje i demokratický systém, protože už hraje až moc velkou roli, kdo vybere víc prachů, než nabídne lepší politiku.

A že se do toho uvrtali sami? To je možná pravda, jenomže jakmile se ten kolotoč roztočí, nevypadneš z něj - čím víc prachů, tím víc hlasů, tím pádem v konečném důsledku tím větší zvolený hajzl. Podívej se v USA na Trumpa nebo u nás na Babiše. A ano, tohle je i vina voličů...

101

Odpovědět

+cerva1) Omezení vlivu financí při kampaních. Prostě to nebude jeden dominantní kandidát, který vyhraje díky většímu balíku a většímu marketingu, ale budou mít srovnatelné možnosti.
2) Ovlivnitelnost kandidátů - korupce skrz kampaň. My ti napumpujeme peníze, ty se budeš k našemu odvětví stavět pozitivně a ten konkrétní zákon neprojde.

21

Odpovědět

+cervaTalker: Jeden by si myslel, že tyhle dvě věci už po aférách s financováním ODS nebo Čapím hnízdu lidem dojdou. Evidentně ne... :-( Přitom je to TO STEJNÉ, co pranýřuje Oliver, a horší navíc v tom, že u nás si politici nemusí týrat zadky ani dřepěním v tom call centru. Udělají to za ně bílí koně a všemožní "podržtaškové." :-(

21

Odpovědět

Spousta času strávená sháněním příspěvků a potom dodržování slibů, bez kterých by Vám nikdo nic nedal a to vše potom podkopává myšlenky a sliby strany. To vše hraje do karet zbohatlíkům, kteří politice moc nerozumí a lidští jsou asi jako Zemanův ksicht, protože neztratí čas žebráním. Jestliže to takhle bude pokračovat, v budoucnu budou volby vypadat jako Miss soutěže. Vyberte si tu nejsympatičtější a nejhezčí, která má hezkej zadek v plavkách a třeba dostanete koblihu zdarma nebo zlevní pivo.

233

Odpovědět

Bingo. A to nejhorší: Lidem se to bude líbit.

201

Odpovědět

A viděl jste vítězky Miss ČR za posledních pár let? :) To už není o tom, která je sympatičtější nebo hezčí ;) Bohužel je to o tom, která lépe vykouří porotu nebo čí tatínek zaplatí víc.

81

Odpovědět

+Miloš SchwarzenbergA nebylo tomu tak od nepaměti ?? "Která vykouří lépe nebo zaplatí víc vyhraje! ", by byl skvělý citát.

150

Odpovědět

+Miloš SchwarzenbergTohle je podle mě nevyhnutelné. Nikdy jsem nepochopil, podle jakých tabulek nebo kritérií se dá posuzovat ženská krása. Copak to jde??? Tyhle soutěže Miss mi vždycky přišly jako dost nedůstojná - dámy prominou - výstava děvek v líbivém obalu.

161

Odpovědět

Řežu se dost, ačkoliv to vlastně NENÍ k smíchu. Ano, řeklo by se, je férové, když si politici shání peníze sami, bez lobbystů a kdejaké sebranky. Ale tohle fakt není "služba vlasti," to je jenom ten zasranej teleshoping, a motor korupce k tomu.

I když... baví mě představa, jak by si takhle sháněl prachy na kampaň třeba Zeman. :-D

552

Další
Používáme cookies, abychom mohli provozovat tuto internetovou stránku a zlepšit Vaši uživatelskou spokojenost. Budete-li pokračovat beze změny nastavení, předpokládáme, že souhlasíte s ukládáním souborů cookies z internetových stránek. Více informací o použití cookies.
OK