Zákony o zbavení právLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:122
Počet zobrazení:9 379

Pokud jste v některých amerických státech odsouzeni za nějaký zločin, i po propuštění můžete být omezeni na některých svých právech, například na právu volit. Zní to jako spravedlivý trest a do určité míry jistě i je, ale v některých státech to jde tak daleko, že i za krádež nebo držení drog můžete být práva volit zbaveni po zbytek života. A pokud se proti tomu rozhodnete bojovat, vše záleží jen na rozhodnutí několika lidí.

Přepis titulků

Volby – jedna z mála činností dospělých, při které dostanete samolepku. Za dva měsíce proběhnou průběžné volby. Každý dostatečně starý občan bude mít možnost se vyjádřit. I tento chlap. Kategorií jsou Věci. Připravte se. - Edgare?

- Rybí láska? Rybí láska? Promiň, Edgare, ale kategorií byly věci, takže odpovědí je rybí páska. Použiješ ji, když chceš znásilnit rybu. Rybí páska. Příště víc štěstí, Edgare. Ale jde o to, že tento rybí šukálista může volit, ale překvapivě velké množství lidí nesmí. Odhaduje se, že přes 6 milionů Američanů nesmí volit. To kvůli zákonům o zbavení práva.

Ano, 6 milionů lidí nesmí volit, protože někdy během života spáchali zločin. To je velké množství lidí. To je, jako byste vzali všechny lidi, kteří si koupili operu Robina Thicka Paula a pak k nim přidali dalších 6 milionů lidí. A pokud si říkáte, že koho zajímá, že odsouzení zločinci nemohou volit, tak nejste sami. Pokud spáchali zločin, opravdu by měli rozhodovat o tom, jaké zákony projdou?

To bychom radši žili ve společnosti, kde naše jednání nemá žádné následky? Myslím si, že pokud provedli něco špatného, neměli by mít možnost volit prezidenta a tak. Nemyslíš, jo? Myslíš, že pokud někdo udělá chybu, má ho pronásledovat po zbytek života? Ať už byli odsouzeni za držení marihuany, nebo za to, že šli na brunch jako Janis Joplin v oblečení z T. J. Maxx. Chápu, chápu. Ale pravdou je, že s tím mnoho zákonodárců souhlasí.

Mitch McConnell tvrdí, že bránění zločincům volit je ochranou společnosti. Mluvíme o sexuálních násilnících, vrazích, lupičích a teroristech a špionech. Opravdu chcete, aby usvědčený terorista, který chtěl zničit tuto zemi, mohl volit? Zaprvé, teroristé k volbám nepůjdou. Chtějí svůj názor vyjádřit násilným krveprolitím, nepůjdou na střední školu, aby na tabuli mohli napsat ISIS. Zadruhé, analýza ukazuje, že jen 18 % zločinců bylo odsouzeno za násilné zločiny.

Většinou se jedná o nenásilné majetkové nebo drogové zločiny. Kdo si odseděl svůj trest, a přesto nesmí volit, to samozřejmě bere jako křivdu. V jakém bodě se z toho věčného kruhu dostaneme? Kdy si budeme moct říct, že už jsme plnohodnotní občané? Chcete, abych pracoval, abych platil daně a abych se staral o rodinu. Ale přesto nesmím volit. Jsem tedy občan, nebo ne?

Ano, má pravdu. Tento muž je zdaněn, aniž by volil svého reprezentanta. Dějiny USA se kolem toho točily. Určitě jsem se o tom učil ve škole. Něco o amerických divoších, kteří vyházeli čaj do moře, aniž by měli dostatek slušnosti a přidali trochu mléka. Dnes si promluvme o zákonech o zbavení práva. Hlavně o jednom státu.

6 milionů voličů zbavených práv není rovnoměrně rozloženo po celých Státech. Ve většina států lidé odsouzení za zločin časem své právo opět získají. Ale v několika ne. A nejhorším státem v tomto ohledu – a v jakémkoliv jiném – je Florida. Kolem 1,5 milionů občanů, téměř 10 % dospělé populace, si odsedělo trest za zločin, ale přesto nesmí volit. A jelikož náš justiční systém se všemi nejedná stejně, toto břímě padá na Afroameričany.

Na Floridě 1 z 5 dospělých Afroameričanů nesmí volit. To je šokující. Možná je to nejhloupější věc na Floridě, což je úctyhodné, protože to konkuruje těmto příběhům. Jen na Floridě si muž ve spodním prádle vyjde v dešti s kozou na procházku. Možná to nevidíte, ale hraje na harmoniku. Sledujte video génia, který v Jacksonvillu řídí motocykl nohama. Jen na Floridě se toto roztomilé zvíře stane krvežíznivým démonem.

Skočila mi na kajak a hned nato skočila po mně. Virální video zachycuje Robbieho Straitona, jak v obchodě pobíhá s aligátorem v ruce. Vůbec si to nepamatujete? Vůbec, hlavní roli v tom hraje alkohol. Té noci jsem toho vypil spoustu. Dobře, na tom chlapovi je fascinující úplně vše. Nejzajímavější je fakt, že opilý běhal po obchodě, kde alkohol koupil. Koupil alkohol, odešel, vypil ho, chytil aligátora a vrátil se tam?

Vypil alkohol v tom obchodě a aligátor tam mezitím vešel? Nebo opilý potkal střízlivého aligátora, který si chtěl dát pár skleniček, a ten chlap řekl: "Znám perfektní místo." Netuším, ale jde o to, že je to Florida a všechny možnosti jsou přijatelné. Jde o to, že Florida je hlavní město USA ve zbavování práv. Jak se to stalo? Změna jejich Ústavy po občanské válce zbavila všechny odsouzené zločince doživotně jejich volebního práva.

Floridský guvernér může toto právo navrátit, ale ten současný, Rick Scott, který zde vypadá jako pan Tužka z mých nočních můr, celý tento proces ztížil. Předchozí guvernér zavedl téměř automatický systém u nenásilných zločinů. Scott však zavedl systém, kde musíte 5 až 7 let čekat, než smíte podat žádost, musíte ji vyplnit, pak znova čekat, pak často musíte cestovat do Tallahasse, do čehož by nikdo nikdy neměl být nucen, abyste se osobně hájili.

Tyto překážky jsou šílené a zbytečné. Scott to obhajuje takto. Pokud spácháte zločin, tak součástí trestu je ztráta práv. Měl by tedy pro navrácení těchto práv proběhnout proces. Je to fér k ostatním občanům státu. Musí si projít procesem, který funguje. Ale až na to, že existuje trest, kterým splatíte dluh společnosti a získáte svá práva.

Jmenuje se to odpykání trestu. To je vy na konec přidáváte další sračky. Jako by někdo dokončil triatlon, ale objevil se Scott a řekl: "Je, to quadratlon a teď se musíte naučit mandarínsky." Není to vůbec fér. A stojí za to prozkoumat tento proces. Je naprosto šílený. Žádost probíhá před komisí pro zmírnění trestu, ve které sedí Rick Scott a členové jeho kabinetu.

Zde vypadají jako jediní novináři z místního plátku, kteří spolu nešukají. Pokud se před ně dostanete, máte deset minut na to, abyste je přesvědčili, že jste se změnili. Pak vás vyzpovídají, než učiní rozhodnutí, které se zdá být zcela svévolné. A to proto, protože je! Scott vám to na začátku slyšení zcela vyjasní. Toto je výbor pro zmírnění trestu.

Neřídíme se žádným zákonem. Zákonem se řídí soudci. Rozhodnutí činíme na základě našeho přesvědčení. Neexistují standardy, každý z nás může dělat rozhodnutí na základě svého přesvědčení. Zde rozhodujeme, zda vám odpustíme. Není to soudní stání. Pokud přijdete a řeknete, že si něco zasloužíte, tak takhle to nefunguje. Neřídíme se žádnými standardy.

Můžeme se rozhodnout, jak chceme. Vím, že je to pravda, ale je divné to slyšet někoho říkat. Bylo by divné slyšet ředitele firmy Kraft říkat: "Netušíme, co to Velveeta je. Přišlo to v 50. letech z vesmíru a od té doby se to v laboratoři množí. Než to zabalíme, zbavíme to očí a zubů, čímž to nejspíš dost naštveme." Protože neexistují žádné standardy, komise rozhoduje o tom, co je důležité.

Mohou se zaměřovat na maličkosti jako dopravní přestupky. Snažíme se zjistit, jak lidé změnili svůj život. Ale když neustále dostáváte dopravní pokuty, tak první reakcí bude nejspíš to, že zákon nerespektujete. Jasný. Možná to může být tvou první reakcí, ale mou první reakcí je, proč se brýle Ricka Scotta nezdržují poblíž jeho očí? A jak je možné, že mu nespadnou z nosu?

Nejde jen o vaše dopravní záznamy. Také se probírá váš osobní život. Jeden člen komise, floridský ministr financí Jimmy Patronis, má celkem jasnou představu, kde by se měl osobní život odehrávat. Na jednu otázku se ptá velmi často. Chodíte do kostela? Chodíte do kostela? Chodíte do kostela? Madam, chodíte do kostela? Chodíte do kostela? Chodíte do kostela? Chodíte do kostela?

Pokud je odpověď na tuto otázku důležitá, je to šílené. Pokud ne, proč se na to pořád ptá? Buď se o obnovení jejich volebního práva rozhodujete na základě náboženských zvyků, nebo si děláte seznam domů, které by bylo snadné vykrást v neděli ráno. Ani jedno z toho by komise dělat neměla. A když si tím vším projdete, váš osud je v rukou komise, která vám nic nemusí vysvětlovat. Vezměte si Leona Gillise.

Odseděl si trest za loupež a drogové delikty, ale už osm let byl čistý. A když v roce 2011 dovedl svůj případ ke komisi, vedl odvykací protidrogový program. Rick Scott ocenil pokrok, který udělal, ale pak řekl toto. Zamítáme obnovení vašich práv. Smím položit otázku? Jak dlouho to musí být? Nevím jistě...

Každý případ je odlišný. Co tedy mám udělat se životem? Pokud dělám to, co mám dělat, a snažím se dělat opravdu jen to, co dělat mám, tak jak dlouho musím čekat? Mohl bych vám na to odpovědět, ale dneska se na to necítím. Dobře, děkuji. A to je celé.

Odmítl někomu navrátit občanská práva a jeho odůvodněním bylo vlastně jen: "Nevím. Dneska se na to necítím." Jde o to, že i kdyby byl proces dokonalý, což není, nezvládá řešit to množství případů. Komise se schází čtyřikrát ročně a čeká na ně velká spousta případů. Scottův předchůdce ve svém čtyřletém období obnovil práva více než 155 000 lidem, Scott je obnoví v průměru 400 lidem ročně.

A na tom záleží. Především ve státě, kde mají volby tak velmi těsné výsledky. Trump na Floridě vyhrál jen o 100 000 hlasů. Prezident Bush tam kdysi vyhrál o pouhých 537 hlasů. Ale mám pro vás i dobré zprávy. Florida má šanci to změnit. Skutečnou šanci. Teď v listopadu míří k hlasování ústavní dodatek, který Floridu dostane na úroveň ostatních států. Pokud projde, lidé odsouzení za zločiny, s výjimkou vraždy a sexuálně motivovaných zločinů, získají právo volit po odpykání svého trestu.

To navrátí 1,4 milionu lidí právo volit. Ale není to vůbec jisté. Dodatek musí získat 60% většinu. Pokud vám to nevadí, rád bych si promluvil přímo s obyvateli Floridy. Zdravím, Florido. Uděláme si oba trochu pohodlí, ne?

Vím, že si děláme... Vím, že si z tebe děláme legraci, Florido. Můžou za to všechny ty hloupé věci, které se u tebe doma dějí. Nejspíš čekáš, že se za vše omluvím a budu apelovat na tvé dobré srdce a rozum. Ale to ne. Místo toho si přisadím a řeknu, že právě kvůli té slavné hlouposti bys měla ocenit hodnotu druhé šance. No tak, Florido.

Jsi Florida! Stát, kde vychází články s titulky: "Florida zakazuje opičí pondělky poté, co zvíře pokousalo 8letého chlapce." "Floridský zákon o zoofilii nezakazuje orální sex se zvířaty." "Floridská čerpací stanice byla přepadena, podezřelý měl zřejmě namalovaný plnovous." Podle mě je to pravda, protože tohle bylten plnovous. Ano, obyvatelé Floridy, děláte chyby, ale ve své podstatě pomáháte ostatním se vzpamatovat. Například to říká titulek: "Samaritán pomohl muži, který se omylem střelil do penisu."

Dokážete si pomáhat. I tahle píseň... Vaše národní píseň vypráví o schopnosti něco pokazit, ale pak se postavit zpět na nohy. Původní slova musela být změněna, protože byla příliš rasistická. I dnes v instrumentální podobě stále zní rasisticky. Ale jde o to, že tento listopad máte možnost napravit chybu a udělat něco dobrého pro více než milion svých občanů.

Prosím, 6. listopadu na jeden den, jen na jeden den neberte ve spodním prádle svou kozu na procházku, držte se dál od agresivních vyder, namalujte si na tvář falešný plnovous a běžte volit i za všechny své spoluobčany, kteří nemohou. Prosím, udělejte to. Na zdraví, Florido. Na zdraví. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (23)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Podle mně překládat ,,fish lube" jako ,,rybí páska" jenom proto, aby se to i v češtině lišilo jen o jedno písmeno, je docela zbytečný, když to potom vůbec nedává smysl.

00

Odpovědět

Miluju tenhle pořad. Jen díky němu mi občas připadá, že ČR by na tom mohla být ještě hůř....

00

Odpovědět

Last Week Tonight kopíruje velmi dobrý a úspěšný pořad na stanici BARRANDOV - Týden podle Jaromíra Soukupa!
Soukup je přirozený a velmi dobrý řečník na rozdíl od tohoto šaška!

525

Odpovědět

Dobrý troll. Pokud je to ale myšleno vážně, tak Lord Zeman s Vámi!

31

Odpovědět

Když někomu vadí omezení práv tak nemá páchat zločiny

416

Odpovědět

Když po odpykání trestu musíš opět platit daně, dodržovat zákony a snažit se být platným členem společnosti, měl bys mít i právo rozhodovat o směřování své země (jinak asi člověk nebude mít příliš mnoho důvodů řídit se zákony, se kterými se nemůže ztotožnit, protože na ně nemá vůbec žádný vliv).
Je blbost, aby z tebe za držení „pár“ gramů trávy, nebo za to, že jsi třikrát v obchodě ukradl čokoládu, do konce života udělali občana druhé kategorie.
A taky mi nějak nedochází, proč by měl být člověk za tyto „závažné zločiny“ krácen zrovna na volebním právu, když to s tím nemá vůbec nic společného (ještě bych pochopil, kdyby dostal doživotní zákaz zařídit si věrnostní kartu v poškozeném obchodě, ale tohle fakt ne).
Pak by taky mohli pro voliče zavést kromě věkové hranice, čistoty trestního rejstříku i povinné IQ testy. Ale to by se už pravděpodobně mnohým rozumbradům nelíbilo…

140

Odpovědět

Uff. Už jsem se lekl, že se ti něco stalo. Tohle video tady bylo už čtyři dny a ty furt nikde se svými trefnými a barvitými komentáři...Já už se snad každý týden víc teším na tebe a tvoje skvělé postřehy a názory než na Olivera :) PS:tento týden jsi zapomněl dát videu 1/2 hvězdičky. Takhle by to nešlo. Proč potom koukáš a totálně zkritizuješ každý jeho video, když to pak neohodnotíš nejnižším počtem bodů :D

20

Odpovědět

+DICKobrazOpraveno, díky!

10

Odpovědět

Tentokrát to bylo fakt zaujatý. Když někdo řekne, že 1/5 z lidí odsouzených ke ztrátě volebního práva jsou černoši a nezkoumá u toho jejich zastoupení mezi zločinci, tak je bud totální amatér, nebo námi chce manipulovat.

624

Odpovědět

Mám skvělý nápad, než začneš mluvit o manipulaci, nechtěl by ses nejprve naučit porozumění psanému/mluvenému textu? On nikdy neřekl, že 1/5 lidí odsouzených ke ztrátě volebního práva jsou černoši, ale že 1/5 dospělých Afroameričanů nemůže volit. Což jsou dvě absolutně rozdílná čísla (teda v případě, že 10 % dospělých obyvatel Floridy nejsou Afroameričané)… Řekl bych, že přesně tohle by mohl být ukázkový případ manipulace, ale to by to muselo být záměrné, tady je to spíš jen chyba.
Uveďme si to na příkladu (raději s malými čísly), kdyby Florida měla 100 dospělých obyvatel a 50 z nich by byli Afroameričané, tak to podle Olivera znamená (řekl totiž, že skoro 10 % obyvatel Floridy nemůže volit), že 10 obyvatel by nemohlo volit a všichni by byli černí (10 % ze 100 je 10 a 1/5 z 50 je 10). Podle tvého výroku by to bylo tak, že by nemohlo volit 10 obyvatel a jen 2 by byli černí (10 % ze 100 je 10 a 1/5 z 10 je 2). Rozumíme si?
A jestli je tohle podle tebe ta nejdůležitější věc z celého videa, tak mi to přijde smutné…
PS: K tomu tvému zásadnímu problému: pokud bys chtěl aspoň zhruba zjistil zastoupení Afroameričanů mezi zločinci (nebo aspoň mezi těmi zločinci, kterým nebyla navrácena jejich práva), stačí zjistit celkový počet Afroameričanů na Floridě, vydělit ho pěti a toto číslo následně odečíst od celkového množství lidí bez volebního práva na Floridě (což je zhruba 1,5 milionu). Nemáš zač.

395

Odpovědět

+Pan teoretikDíky pane Teoretiku za tvou analýzu. Mám jedno pravidlo - do diskuse urážky nepatří a když se potřebuješ snížit k urážkám, tak toho asi nemáš moc co říct. Máš pravdu v tom, co píšeš, ale šlo to napsat slušně, jen jsem si špatně zapamatoval to číslo. Díky za pochopení.

330

Odpovědět

+Zee PrimeNemáš vůbec zač, dal jsem si na ní záležet. Ale teď k věci, rád bych si ujasnil pár věcí. Když ty označíš Olivera za amatéra nebo manipulátora, protože ti neseděly okolnosti jednoho použitého údaje ve videu (a na základně tohoto údaje označíš celé video za zaujaté, i když jeho hlavním tématem bylo něco úplně jiného) je to v pořádku, ale když na to samé (sice s notnou dávkou sarkasmu, ale slušně) upozorním já u tvého příspěvku (který si to přece jen zaslouží víc, než to video) a označím tě za někoho, kdo se sekl/ nerozumí psanému textu/ manipuluje s lidmi, je to špatně a snížil jsem se k urážkám? Ale běž… jen jsem ti nastavil zrcadlo. (Pozn. autora: Jo, dalo se to napsat o poznání korektněji, ale zmizela by z toho veškerá krása a radost, a to jsem prostě nemohl dopustit.)
A ještě bych, s dovolením, rád dodal: a) myslím, že všechny své „urážky“ jsem dobře podpořil fakty (tzn. že asi mám co říct); b) chápu tě, i mistr tesař se někdy utne a chybovat je lidské (ale nemělo by se to asi stávat, když sám kritizuješ jiné za jejich domnělé chyby, a pak se svůj kiks snažíš ospravedlnit tím, že jsi udělala jen chybu – někdo by tě mohl mít za pokrytce); a za c) přihodím jednu radu do života – dvakrát měř a jednou řež (nebo se aspoň smiř s tím, že tě na tvé nepřesnosti někdo upozorní; ale neboj, ne vždycky to bude takový nevychovaný diskutující jako jsem v tvých očích já).
A jestli ti něco z toho, co jsem napsat přišlo urážlivé, tak se ti omlouvám (nebyl to můj primární zájem, i když určité náznaky by se tam asi našly), ale snad si z toho odneseš i něco jiného než jen pošramocené ego a hořkou pachuť nespravedlnosti.
Díky za pochopení.
PS: A když o někom řekneš, že pravděpodobně umí lidi jen urážet a jinak nemá co říct, dá se to taky brát jako urážka (ale myslím, že to bude jen další nepochopení z mé strany, protože to vypadá, že k něčemu takovému by ses ty nikdy nesnížil, a navíc nejsi pokrytec, ne?) a ty přece do diskuze nepatří.

271

Odpovědět

+Pan teoretikZee Prime urážet a osočovat může, ostatní nesmí a hlavně ne ti, kteří s ním nesouhlasí. Tak svět funguje ... tedy alespoň svět Zee Prime, kolem které hvězdy Zee Prime vůbec obíhá ? :-)

42

Odpovědět

Tak ta porota mě vážně dostala. Jak může být něco takového legální? Ještě z toho měli udělat reality show...
Partička egoistů se co čtvrt roku sejde, aby si pohonili ego nad tím, jakou mají moc :D Ale když se řekne "Florida," tak to asi vysvětluje všecho.

380

Odpovědět

video som nevidel, komunisticku sebranku nepodporujem, ale z popisu, vezni by nemali volit pocas vykonu trestu len

437

Odpovědět

Video jsi neviděl, ale souhlasíš s ním. Je to celkem k smíchu.

273

Odpovědět

+Kapesníks popisom, ty analfabet

423

Odpovědět

+v m vargaTakže, kde vůbec začít… Asi přejdeme rovnou k faktické rovině. Kolega diskutující asi nebude úplný analfabet (vypadá to, že čtení i psaní mu docela jdou), ale teď k tobě a tomu tvému výtvoru. V popisku pod videem je nastíněna problematika probíraná ve videu, a když sis na tuto problematiku udělal stejný názor jako Oliver, budeš pravděpodobně souhlasit i s poselstvím videa (ale to nezjistíme, protože jsi ho neviděl; ale ani to ti nezabránilo se k němu vyjádřit).
A perlička na závěr: pokud zapojíme tvou logiku, tak tě můžeme označit za příslušníka (nebo aspoň sympatizanta) komunistické sebranky (souhlasíš s popiskem videa, který nastiňuje problematiku probíranou ve videu a docházíš ke stejnému závěru jako Oliver; taky naznačuješ, že video je určeno pro komunistickou sebranku; takže z toho pro mě vyplývá, že budeš mít ke komunistické sebrance názorově hodně blízko, ale bojíš se všem naplno projevit své pravé já).

122

Odpovědět

Mimo tema. Co kdyz neexistuje nic jako graviton a nic jako "gravitace" neexistuje. Misto toho se ale vesmir rozpina rychleji u tezsich teles. Takze by se zdalo, ze treba takova planeta Zeme ma gravitaci, ale veskutecnosti se jenom rozpina?

515