Lid versus vzdělávácí systém

Thumbnail play icon
76 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:248
Počet zobrazení:12 668

Richard Williams, známý jako Prince Ea, je americký umělec mluveného slova, básník, rapper a filmař. Na videacesky.cz jste se sním už mohli setkat v polemice o tom, jak velkými jsme otroky sociálních sítí. V tomto videu se rozhodl zažalovat vzdělávání a vysvětluje, co jej k tomu vedlo.

Přepis titulků

Albert Einstein kdysi řekl: "Každý je génius. Avšak pokud budete posuzovat rybu podle její schopnosti vyšplhat na strom, prožije svůj život s vědomím, že je neschopná." Vážení porotci, dnes soudíme moderní vzdělávací systém. Jsem rád, že jste přišli. Nejen že nutí šplhat ryby na stromy, ale také je nutí slézt dolů a uběhnout 15 kilometrů.

Školo, řekni, jsi hrdá na to, co jsi dokázala? Jak jsi udělala z miliónů lidí roboty? Těší tě to? Uvědomuješ si, kolik dětí se cítí jako ta ryba? Plavou proti proudu třídy, nikdy neobjeví svůj talent, myslí si, že jsou hloupé, a věří, že jsou k ničemu. Nastal čas, aby ses přestala vymlouvat.

Předvolávám školu k výpovědi a obviňuji ji z potírání kreativity, individuality a zneužívání intelektu. Je to zastaralá instituce, která přežila svůj účel. Takže vaše ctihodnosti, tímto ukončuji svou úvodní řeč a pokud mohu předložit důkazy, dokážu svá tvrzení. Pokračujte. Důkaz A. Moderní telefon, určitě jej znáte. A tady je telefon z doby před 150 lety.

Docela rozdíl, že? Pokračujeme. Dnešní auto. A tohle je auto z doby před 150 lety. Docela rozdíl, že? A teď se podívejte na tohle. Toto je dnešní třída. A tohle třída, kterou jsme používali před 150 lety. Není škoda, že se za víc než století vůbec nic nezměnilo? A přesto tvrdíte, že připravujete studenty na budoucnost... ale s takovými důkazy se musím ptát: Připravujete studenty na budoucnost, nebo na minulost? Prověřil jsem si vás a dejte do zápisu, že školy vznikly, aby vzdělávaly tovární dělníky.

To vysvětluje, proč studenti sedí v řadách, pěkně spořádaně, musí nehybně sedět, hlásit se o slovo, mají krátkou pauzu na svačinu a osm hodin denně jim někdo říká, co si mají myslet. A ještě musí soutěžit o dobré známky. Známky, které určují kvalitu produktu. Skvělé áčko. Dříve bylo vše jinak, všichni máme minulost. Já sám nejsem žádný Gándí.

Dnes však nepotřebujeme robotické zombíky. Svět se změnil. Potřebujeme lidi, kteří myslí kreativně, inovativně, kriticky, nezávisle a se schopností se propojit. Každý vědec vám řekne, že žádné dva mozky nejsou stejné. A každý rodič se dvěma a více dětmi vám to potvrdí. Tak mi vysvětlete, proč se studenty zacházíte jako s vykrajovátky nebo kšiltovkami podle pořekadla jedna velikost pro všechny. - Pozor na jazyk. - Pardon. Kdyby doktor předepsal stejné léky všem pacientům, následky by byly tragické.

Mnoho lidí by onemocnělo, ale když jde o školy, přesně toto se děje. Zanedbání vzdělávací péče, kdy jeden učitel ve třídě s 20 dětmi, které mají jiné silné stránky, potřeby i sny, učí to samé stejným způsobem. To je příšerné. Dámy a pánové, obžalovaný by neměl být osvobozen, protože se může jednat o jeden z nejhorších trestných činů vůbec. Nemluvě o tom, jak se chováte ke svým zaměstnancům. - Námitka.

- Zamítá se. Chci to slyšet. Je to ostuda. Učitelé mají nejdůležitější povolání na světě, a přesto jsou špatně placení. Není divu, že tolik studentů má hluboko do kapsy. Ruku na srdce. Učitelé by měli vydělávat tolik co doktoři, protože doktor může operovat srdce, a zachránit tak dítě, ale dobrý učitel se dostane do jeho srdce a umožní mu opravdu žít. Učitelé jsou hrdinové, kteří se často unaví, ale nejsou tím problémem.. Pracují v systému bez mnoha možností nebo práv, jehož osnovy tvoří politici, z kterých většina nikdy neučila.

Jsou jen posedlí standardizovanými testy. Myslí si, že volba odpovědí z několika možností rozhodne o úspěchu. To je bizarní. Ve skutečnosti jsou málo propracované a neměly by se používat. Mně věřit nemusíte, ale slovům Fredericka J. Kellyho, který je vynalezl, věřit můžete. Cituji: "Tyto testy jsou málo propracované a neměly by se proto používat."

Dámy a pánové v porotě, pokud budeme takto pokračovat, výsledky budou smrtelné. Školám moc nevěřím, ale lidem ano. A pokud dokážeme přizpůsobit zdravotnictví, auta nebo stránky na Facebooku, pak je naší povinností udělat to samé se vzděláváním: zlepšit ho, změnit, probudit školního ducha. To je však zbytečné, pokud se nepodaří vyvolat nadšení v každém studentovi. To byl měl být náš cíl.

Ne společný základ, ale společně zasáhnout každé srdce třídy. Matematika je důležitá, ale ne víc než umění nebo tanec. Dejme každému nadání stejnou příležitost. Vím, že to zní jako sen, ale země jako Finsko už to dokázaly. Mají kratší školní den, učitelé berou dobrý plat, neexistují domácí úkoly a místo soutěžení se věnují spolupráci. A teď to nejlepší – jejich vzdělávací systém předčí všechny ostatní země na světě.

Další místa, např. Singapur, jsou také velice úspěšná. Školy jako montessori, programy jako Khanova škola, neexistuje jen jedno řešení. Ale pojďme dál. I když studenti představují 20 % naší populace, tvoří 100 % naší budoucnosti. Tak pojďme získat jejich sny a nedá se předem říct, čeho můžeme dosáhnout. To je svět, ve který věřím. Svět, kde ryby už nikdo nenutí šplhat na stromy.

Končím svou řeč. Ahoj, já jsem Princ Ea a chci vám moc poděkovat, že jste se podívali na mé video. Ale teď chci vědět, co si myslíte vy. Jak můžeme společně vytvořit efektivnější a lepší budoucnost vzdělávání? Navštivte stránku neste.com/preorderthefuture a podělte se o své nápady a myšlenky. Zdravím. Překlad: sethe www.videacesky.cz

Komentáře (98)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Nefunguje..

00

Odpovědět

to neni car, ale carriage. kdyby se ve škole učil asi by to věděl.
nevim

21

Odpovědět

Baví mě, jak všichni pláčou jak je těžká maturita, písemky atd. Když na to nemáte, tak se tam n*****e. "A k čemu je mi matika? Já chci být programátor" a podobné protiklady slýchám pořád. Je jiná doba. Všichni jenom pláčou a systém pořád polevuje. Jde to vidět všude. Např. když ti z***i něco udělají ve škole a učitel jim dá facku, dítě si postěžuje a učitel je tyran a měl by jít sedět ... demence, za starých dob by dostal průplesk ještě od rodičů. A je to všude...

47

Odpovědět

hmm zajímavé, maturita mi nyní nepřijde vůbec těžká, co jsem zkoušel tak jsem to dal i bez připrav, spíš než těžká je absolutně stupidní a nic člověku nedává. Myslím ten test, ne ten papír o tom že jse jí dostal :D
O tom že v téhle domě rodiče vychovávají jen rozmazlené vypatlané spratky o tom se skutečně přít nemůžu

36

Odpovědět

Tohle video bylo ale o něčem úplně jiném. Sledoval jste to vůbec?

10

Odpovědět

Děti nemají možnost vyniknout? A najít se v tom, co jim jde nejlépe? A tak jsou stejně jako rybka co neumí lezt po stromech považovány za hloupé? Nevím jak je to v zemi, kde to bylo natáčeno, ale není snad na českých základních školách výtvarná výchova aby děti které na to mají vlohy vynikly právě v tom, stejně tak, tělesná výchova, hudební výchova, čeština, kde se píšou slohy aby mohli vyniknout potenciální spisovatelé a pisálkové, pracovky, vaření matika a fyzika pro ty, co budou navrhovat spolu s těma výtvarkářema právě ty auta, nejen aby byla hezká na obrázku, ale aby to taky dokázalo jezdit a pak co? Jeeee informatika pro budoucí programátory, co navrhnou a vyrobí nový telefon atd. Škola je důležitá minimálně v tom, že tě naučí číst psát a počítat. Jinak tě dnešní svět sežere a ani nevyplivne kosti... Když se to má tedy dělat jinak, tak jak? Má týpek nějaký řešení krom veřejné kritiky?
PS: Myslím, že měl asi špatné známky a nebyl oblíbený :-D

179

Odpovědět

Kolik let máte hudebku a co jste tam dělal že by tam z vás někdo mohl udělat umělce? To samé výtvarná výchova, tam učitel řekne namalujte obrázek a na konci hodiny bey bey. Jo tělesná výchova je vůbec legrace když tam hodnotí známkou to jestli po tyči nikdo vyšplhá za 10s nebo za 20s :D ještě líp když tam naženou třasořitky a dávají jim špatné hodnocení když nezvednou nic na bench :D To tu skutečně nikdo nechodil do školy a nebo to je tak dlouho kdy Vás ještě hodnotili známkově podle spolupráce s komunisty??!!!

115

Odpovědět

+hanzbourakAle tak jde o to, že učitel aspoň může na třídní schůzce říct rodičům, že je jejich dítě šikovné v tom a tom. Jasně, že jako rodič nebudu domů kupovat piáno, malířská plátna, vyčleňovat jednu místnost jako dílnu, atd. A i kdyby se do toho nezapojily rodiče, to dítě samo zjistí, co ho baví nebo nebaví.
A například co se těláku týče, tak šlo o přístup. Když to někdo vyloženě bojkotoval, jasně že mu učitelé nedali nic zadarmo. Když se snažil, třebaže mu to nešlo, jejich přístup byl jiný. Stačilo mít normálního sporťáka, co tyhle věci vidí a vnímá. Nebo když mu tam přijde nějaký třasořitka, tak mu hned nedá zvednout sto kilo, ale postupně ho na hodinách na to připravuje.
Asi jsem měla na škole kliku, když se nad tím tak zamyslím, páč my jsme měli v tomhle ohledu naprosto bezvadné učitele.

10

Odpovědět

+AzuA omlouvám se za tu hrubku. To mám z toho, že přemýšlím o dětech, když ještě mluvím o rodičích :D

00

Odpovědět

+AzuNepopírám to že jsou i dobří učitelé, ale nemělo by se stávat aby jich bylo tolik špatných. Kdyby jich nebylo tak špatných tak by nikdo neříkal že měl asi kliku na učitele :D
Někdo tu dával odkaz na wikipedii se školstvím finsku a myslím že tam jsou docela zajímavé rozdíly ;-)

11


Odpovědět

Odpovědět

„Děti tráví roky v zastaralém vzdělávacím systému, studují předměty, které nikdy nebudou potřebovat, a připravují se na svět, který již dávno neexistuje.“ - Robert Kyiosaki

184

Odpovědět

Ještě bych doplnil pro ty co nečetli žádnou jeho knihu, že je to člověk který přikládá vzdělání celkem velkou důležitost.

01

Odpovědět

tohle video je tak hrozivě manipulativně emotivní že i když mám hodně podobnej názor, tak se mi vůbec, ale VŮBEC nelíbí...

231

Odpovědět

hodně hodně dobré video, naše školství bych lépe nevystihl.
Někdo tu podotknul že se musí všichni stejně učit číst počítat a že se to nenaučí spoluprácí ... ano s tím možná mohu souhlasit, ale to je zase jen vytažená část z toho videa a to špatná, protože stejně tak tam tvrdí že se ke každému má přistupovat individuálně a ne ke každému stejně jak k robotovi. Druhý stupeň a střední škola a vyšší, to je podle mě ta největší tragedie, jako určitě všichni jsem zažil učitele, kteří se snažili něco naučit svým zbůsobem a logikou a nakonec člověka naučili více než spousta těch co fungují podle nalajnovaného plánu a je jim vše ukradené, jen aby dostali svůj plat.

37

Odpovědět

Srovnávat školství s autem či telefonem je blbost, jelikož školství a škola sama o sobě je tu mnohem déle.
Domácí úkoly a prakticky stejné podmínky na základních školách jsou potřeba, protože děti se sami od sebe nezačnou učit číst, psát a počítat a stejné podmínky jsou třeba, protože u malých dětí asi těžko poznáte co mu jednou půjde a bude ho bavit.
Na střední a vysoké školy si už lidé vybírají podle toho co jim jde a baví je, takže to přirovnání k rybě je blbost.
A to s těmi roboty. Pokud je člověk na tolik geniální, dokáže se z těch okovů dostat sám, zbytek stejně není užitečný k ničemu jinému než být tím průměrným na úřadě nebo v továrně u pásu.
Upřímě bych to video shrnul, že je o průměrném člověku, který svou průměrnost svádí na školství.

185

Odpovědět

Viděl jste to video vůbec celé? čtení, psaní atd. tam musí být nějaký řád to jistě, ale musí tam být individuální přístup, protože každé dítě se neučí stejně rychle, učitelé kolikrát neberou ani ohled že dítě něco zamešká kvůli nemoci. Střední školu si dítě může vybrat samo i nemusí, to už je na rodičích a další faktor je jestli ho na tu školu vezmou. Přesto všechno když se na svou vysněnou školu dostane tak mu špatný učitel může ten obor tak znechutit, že potlačí jeho chuť vůbec někdy dělat to co do té doby chtěl.
Nejsou takový učitelé všichni, ale dle mého názoru učitel, který funguje sám jak robot podle tabulek a nutí své studenty umět vše písmenko od písmenka, namísto toho aby to studentovi vysvětlil, je naprosto k ničemu, spíše napáchá více škody než užitku!

65

Odpovědět

+hanzbourakPokud dítě na základní škole chybí kvůli nemoci, tak by ho měl být rodič schopen tu látku snad doučit ne? A kdo brání tomu dítě zajít za učitelem po vyučování?
A s tím, že někdo se učí pomaleji, někdo zase rychleji. Na základce se vždy bral ohled na ty pomalejší a ti rychlejší si pak krásně přestoupili na 8letý gympl. A individuální přistup nelze zaručit každému zadarmo, a pokud je dítě opravdu nadané, tak pocházi nejspíše z majetnější rodiny nebo případně může dostat nějaké stipendium.
A pak obyčejná kritika učitelů. Učitelů je nedostatek, někteří jsou holt "zmetci", ale nelze je nijak nahradit, protože není kým. Ale co s tím? Jediný způsob je nabídnout vyšší platy, aby toto povolání bylo atraktivnější. Ale jak to zaplatit? To nikdo netuší.
Ve školství není chyba, ale v přerozdělování peněz a lidské hamižnosti!

82

Odpovědět

+Tomasakad "měl být rodič schopen tu látku snad doučit" ) Na to bych bohužel nesázel. Ne vždy mají dostatek znalostí či vůbec chuť svému dítěti pomáhat.
ad "kdo brání dítěti zajít za učitelem po vyučování" ) Ne všichni učitelé jsou tak vstřícní.
ad "nadané děti pocházejí z majetnějších rodin" ) Řekl bych, že mnohem častěji je tomu právě naopak. Samotné nadání málokdy stačí pro získání stipendia.
ad "učitelů je nedostatek" ) Dobrých učitelů je nedostatek. Špatných nebo průměrných je více než-li dost.
ad "ve školství není chyba" ) Kdyby ve školství nebyla chyba, tak se na většině škol v různých předmětech neučí věci, které již dávnou nejsou pravdou.

20

Odpovědět

+Dumbassad "Na to bych bohužel nesázel. Ne vždy mají dostatek znalostí či vůbec chuť svému dítěti pomáhat." ) Ano, proto se mohou zeptat učitele.
ad "Ne všichni učitelé jsou tak vstřícní." a "Dobrých učitelů je nedostatek. Špatných nebo průměrných je více než-li dost." ) Jsme zase u toho, že je spíše chyba v učitelých a málo peněz ve školství, tak je málo dobrých učitelů, protože mnozí lidi bývají odstrašení nízkymi platy.
ad "Kdyby ve školství nebyla chyba, tak se na většině škol v různých předmětech neučí věci, které již dávnou nejsou pravdou." ) mnohé teorie se často mění a během vašeho studia k tomu může dojít třeba i tříkrát. Tady je na učiteli (a i v ostatních zaměstnání), aby se během své funkce v zaměstání postupně doučoval nové metody a postupy.
ad "Řekl bych, že mnohem častěji je tomu právě naopak. Samotné nadání málokdy stačí pro získání stipendia." ) Pokud dítě je nadané, ale ne dostatečně, aby dostalo stipendium, avšak stále převyšuje průměr, určitě mu poslouží aspoň 8letý gympl nebo třeba i prumka s lyceem.
Ono celkově bych viděl problem spíše v jedincích a tím myslím jak učitele a žáky. Ono učitel může být zaseklí 30 let v minulosti a odmítat nové teorie, ale kvalitnější náhrada za něj prostě být nemůže.
Rozhodně se školství změnilo za léta své existence, něco jako učit se od nejlehčího k nejtěžšímu, či netrestat fyzicky za neznalost, to dneska neexistuje, ale ve starověkém Řecku proč by ne?
Ano školství má své mouchy, ale nikoliv už kritcké, že by to člověka odsoudilu za jednu chybu v první třídě, tak že by po celý život žil jako bezdomovec se rozhodně nestane.

01

Odpovědět

+TomasakUčitelé zase až tak nízké platy nemají, neříkám že je to top, ale není to tak strašné jak se dělá. Nebudu tady na vše reagovat protože to nemá význám a je to furt jen dohadování a každý si bude mlít své. Ale prostě je to o učitelích, ono i známkování je kolikrát o h**ně. Nezapomenu jak mě jedna učitelka připravovala na maturitu a polovinu témat jsem k maturitě uměl na jedničku, než pak odešla a měl jsem učitele který si na mě zasedl, díky němu se mi za rok změnila známka z 1ky na 5ku a šel sem k opravkám opět k někomu jinému ... to ještě není tak komické jako to že já se v německu domluvil ale ten učitel co mě nechal propadnout ne :D A takových story je spousta.
P.S.: nemůžu si to odpustit, ale už chci vidět to dít které pujde po hodině za učitelem aby mu něco vysvětloval, než aby si užil volno. K tomu kolikrát nedokopete ani dospělého. Máte skutečně dětinské a naivní názory

20

Odpovědět

+hanzbourakUtopistické stejně jako ten týpek ve videu :P. Si člověče stěžuj, ale já znám učitele který položí otázku typu výjmenuj pečivo, můžeš výjmenovat 20 druhu pečiva, ale pokud prostě neřekneš rohlík a chleba, tak si nezodpověděl na otázku.

01

Odpovědět

Odpovědět

+Alberto123tam je snad společná jen ta devítiletka :D

10

Odpovědět

Extrémně patetické a utopistické. Pošlete jej zpět na tu plantáž, ze které vzešel... tam si může být kreativní, jak chce.

1724

Odpovědět

Taky že nikdo nehodnotí rybu podle její schopnosti vyšplhat na strom, stejně jako ve školství nikdo nehodnotí člověka podle toho co je pro něj očividně nemožné, navíc pokud někdo v něčem není dobrý a nebo mu něco nejde nebo naopak v něčem vyniká tak si podle toho snad vybere obor na střední popřípadě vysoké škole nikdo vás nenutí studovat něco v čem nejste dobří k čemu by jste pak společnosti byly kdyby jste studovali na něco v čem nebudete nikdy dobří, samozřejmě na základce si vybrat nemůžete a učí vás tam něco co vás třeba vůbec nezajímá ale to je prostě základní vzdělání a jestli to někomu nedošlo z názvu tak je to prostě základ na všechno.

56

Odpovědět

Trubadůr měl posedět ve školní škamně o pár let déle, když mu (a jeho týmu) při natáčení ani při následném zpracování nedošlo, že Singapůr se nevyslovuje "signapore" (4:55)

55

Odpovědět

Tak jsem koukal na to Finsko a třeba na peďák se dostane jenom 10% uchazečů, u nás je to mezi 30 a 70 %, celkem rozdíl :D

192

Odpovědět

Nevím, který vůl z překladatelského teamu se rozhodl překládat videa tohoto rapujicího retardovaného pseudo-proroka, jehož videa promlouvají hluboko do zcela dutých hlav jeho podobně retardovaným fanouškům, ale prosím, přestaňte, je to opravdu fekál všech fekálů, promlouvá leda tak k podprůměrným flákačům, kteří potřebují, aby jim někdo řekl, že to není jejich chyba, ale že je nějakým způsobem utlačuje nějaké zlé společenství (škola, společnost). Tyhle videa tady nemají moc úspěch, tak moc nechápu, proč to sem pořád cpete. Je to sice nevděčné, ale lid promluvil :D

3046

Odpovědět

Rozhodně nejsem podprůměrný student a rozhodně nejsem na podprůměrné škole, ale fakta řečené v tom videu jsou pravdou. Samozřejmě, že je to více či méně nadsázka, protože něco změnit nejde a něco se za 150 let změnilo. Nicméně na každém názoru je něco, co si z něj můžeme vzít. A pokud by to video nebylo přehnané, nikoho to nebude zajímat. Fakt je, že školství je daleko zásadnější téma, které by se mělo zdokonalovat než například jak ušetřit pár korun na kávovarech, což údajně řešila Evropská unie před několika dny.

207

Odpovědět

Jediný fekál jsi tady možná tak ty.

109

Odpovědět

Že ti to za to stojí psát sem ty nesmysly.. Mazej si stoupnout k pásu, nebo sednout k počítači v kanclu na 8 hodin denně ovečko:)

313

Odpovědět

Souhlasím. Jde jen o pokřik, který má primárně posloužit ke zviditelnění autora, aniž by byly nabídnuty nějaké konkrétní změny. Na základní škole se dělí zrno od plev a individuální přístup při takovém kvantu dětí je ze své podstaty nemožný. Který rodič chce, rozvíjí své dítě dále doma, v kroužcích, ve sportovních oddílech... prostě pokračuje ve stavbě na základech postavených "základní školou". Není funkcí školy hledat v dětech nové baletní talenty a moderní umělce. Škola má připravit na život a ano, pro někoho to znamená práci u pásu v manufaktuře, sezení za přepážkou, zametání ulice, vyvážení popelnic atd. Přitom i popelář musí umět násobit, psát spisovně, vědět kde je Praha, kde má plíce, kdo byl Jan Hus, co je to kyselina nebo gravitace, umět kotoul, státní hymnu, poznat rašpli od pilníku. Po příchodu domů ho pak rodiče nechají sedět u PC nebo ho zmlátí a vyhodí na ulici, ať si jde někam ukrást večeři, na úkoly nebo dohled se kašle a jediným viníkem je za to všechno škola...

73

Odpovědět

Jedno slovo: SCIO.
A diskutujte.

96

Odpovědět

Možná, kdyby se ten vůl Princ E, nebo jak se k***a jmenuje, víc vzdělával, tak by nezačal svoje video citátem, který Einstein nikdy neřekl.

1610

Odpovědět

Tady někdo byl s Albertem každý den a kontroloval co říkal. #staykokot

116

Odpovědět

+Dodo9Takze vlastne mozme prisudit uplne hocijaky vyrok hocikomu z historie. Ved predsa kazdy bol aspon chvilu osamote nie ? #staykokotandbrainon

101

Odpovědět

+Dodo9Shoď ignoranci a trochou snahy zjistíš, že tenhle citát Einstein nikdy neřekl, ale namísto toho se poprvé objevila v nějaké křesťanské sbírce citátů.

10

Odpovědět

+Kaiser123no myslím si že ani moc nejde o to kdo ten citát řekl

30

Odpovědět

Ale ano řekl

05

Odpovědět

Další