Mark Zuckerberg nemá žádný morální kompas

Thumbnail play icon
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:67
Počet zobrazení:4 964

Lex Fridman je rusko-americký matematik a odborník na umělou inteligenci, který si po vzoru svého přítele Joe Rogana založil vlastní podcast pro několikahodinové rozhovory s řadou osobností převážně z vědeckého a intelektuálního prostředí. 15. února 2021 byl jeho hostem Jason Calacanis, známý podnikatel a start-upový investor z prostředí Silicon Valley. V souvislosti s nástupem platformy Clubhouse přišla řeč i na sociální sítě a osobu zakladatele společnosti Facebook, Marka Zuckerberga. A právě na tuto část se zaměříme v dnešním videu.

Poznámky:
Sequoia – Sequoia Capital, americká investiční společnost se zaměřením na rizikový kapitál
Michael Arrington – další investor a známá osobnost z prostředí Silicon Valley, jeho jméno je spjato především s technologickým online deníkem TechCrunch
Poke – bývalá aplikace Facebooku, která si v mnohém půjčovala ze Snapchatu (umožňovala zasílat fotografie, videa a textové zprávy, které za pár vteřin zmizely)

Přepis titulků

Mám otázku, vrátím se k tomu baru a lidem, kteří si tě dobírají. Například Clubhouse, vidíš nějaké jeho protivníky? Myslíš, že se může objevit další, možná více decentralizované sociální médium, které převezme Twitter a Facebook, dokáže je nahradit? Když se podíváš na celé prostředí, Clubhouse a vše ostatní. Myslíš, že se může objevit nějaká další společnost? Clubhouse bude mít 10 verzí.

Sledovali jsme sociální sítě a věřili jsme ve Friendster. Byl dobrý, nikdo s ním nemohl soupeřit, rostl strašně rychle. Pak přišel kolos Myspace, tržba přes 100 milionů, 100 milionů uživatelů, to je konec hry. Pak přišel Facebook, pak LinkedIn, pak Snapchat, pak FriendFeed. A bezpočet dalších. Obvykle tu je 20 lidí, kteří vyhrají ve své kategorii, a 80 % této kategorie bude vlastněno dvěma či třemi největšími hráči.

Ale budou se měnit i tito hráči? Jasně, určitě. Kdyby Facebook nezakoupil Instagram, dnes by šlo o společnost v úpadku. Lidé by prodávali akcie, Facebook dosáhl vrcholu a začal upadat. Zachránil ho Instagram a WhatsApp. Je to další podivný moment v historii, dokázali nakumulovat tolik moci. Instagram se jim nikdy neměl zaprodat, měli jít na veřejnost. Přes Sequoia vybrali 50 milionů dolarů se zhodnocením na 500 milionů.

Nepotřebovali prodávat, prodej byl velká chyba. Měli pokračovat, převzít Facebook. Samostatný Instagram by dnes mohl mít hodnotu 500 miliard. Myslíš, že by Facebook mohl koupit Clubhouse? Nejspíš ho okopírují. Zuckerberg nemá žádný morální kompas nebo etiku, je jako nájezdník. Snapchat okopíroval v podstatě sedmkrát. Napřed udělal Poke a zkoušel víc a víc…

Částečně to je důvod, proč zakladatelé WhatsAppu a Instagramu odešli, Zuckerberg pro ně byl příliš odpudivý ve smyslu schopnosti kopírovat. Co podle tebe dělá skvělého vůdce? Když se podívám na Zuckerberga… Je to skvělý vykonavatel. Nemyslím si, že je skvělý vůdce. Z Facebooku jsem byl nadšený v jeho prvních dnech, zdál se mi jako skvělá příležitost pro spojování lidí. Ale pak se to začalo v jistém smyslu kazit. A možná je to naší lidskou povahou, ale já to z velké části připisuji našemu vedení.

Rozhodně. On s tím začal, protože se nedokázal zeptat dívek, jestli by šly na rande. To může být dobrá motivace… Jasně, motivace chlapa v 18 nebo 19 letech je dost jasná. Prostě se snažil, nevěděl, jak na to… A potřeboval zjistit, která je svobodná, aby mohl mít alespoň šanci na rande.

Je to trochu děsivé. Myslím, že byl posedlý zvyšováním zájmu a vyhráváním. Je jako jeden z těch kamarádů, který je vážně dobrý v hraní her, ale v životě mu unikají širší souvislosti. Je zde důvod, proč ho nenávidí všichni, kteří pro něj pracovali, teď s ním nemluví a aktivně se mu vysmívají. Lidé, kteří mu prodali WhatsApp, pak vycouvali a dělali na projektech, jako je Telegram.

Ti o něm mluvili hrozně. On z těch lidí udělal miliardáře. A oni ho vážně nesnáší. Myslím, že dělá něco, co nepřináší loajalitu. Ale je velmi úspěšný v tom, na co se soustředí: Záleží jen na růstu. On je nájezdník. Zbavovat produkty a procesy tření je strategií Silicon Valley v posledních dvou dekádách. Co říkáš, je poezie.

Mluvíš tak rychle, že skoro zapomínám, jak je to šokující. Takže jde o odstranění tření… - Říkáš, že Facebook je v tom výjimečný. - Byl v tom nejlepší. V Uberu si řekli: Odstraníme spropitné, odstraníme potřebu vyndávat kreditku a provést platbu. Prostě to bude v tvé peněžence. Vyzvednou tě, odjedeš, to je vše. Já na to říkal, ať přidáme spropitné. A oni? Přidá se další krok. A to nechceme. Zadáš svou adresu, klikneš a neděláš nic dalšího.

V Silicon Valley jsme byli posedlí tím, kolik kliků dokážeme z procesu odstranit. V tom je neskutečný i Amazon. Rozhodně, jeden klik byl začátek. Pak vidíš příklad Clubhouse. Otevřeš Clubhouse, vidíš místnosti, klikneš, posloucháš. Takže na jeden klik posloucháš. A pak? Když se přihlásíš, dostaneš pozvánku a souhlasíš, jedním klikem mluvíš. Dvě kliknutí pro mluvení, jedno pro poslech.

Jediný způsob, jak tu aplikaci mohli ještě zrychlit, by bylo její spuštění rovnou se zapnutým mikrofonem. Což je… trochu děsivé, ale bude to další evoluce. A když se posouváš tak rychle, objeví se nezamýšlené důsledky. Proto dostal Facebook více pokut než jakákoliv jiná firma v Silicon Valley. Obří pokuty za podobné věci. Nevím, jestli si pamatuješ vznik skupin, možná máš skupinu pro svůj podcast. Víš, můžeš přidávat lidi do skupiny bez jejich souhlasu.

A byl zde slavný případ, když s tím přišli poprvé. Někdo vytvořil falešnou skupinu NAMBLA. Národní asociace mužů, kteří milují chlapce… Něco s pedofilií. Přidali tam Zuckerberga, Arringtona, mě a asi 20 dalších slavných lidí ze Silicon Valley. Někdo si pořídil snímek a ptal se mě: Ty jsi v NAMBLA? Ne, loni Facebook udělal… A odpověď Zuckerberga? Jestli tě tam dali tví přátelé, měl by sis sehnat jiné.

A já mu říkal: Tebe tam dali taky. Pak to mělo i smutnou část. Byla zde skupina mladých gayů z univerzity, na které měli vlastní pěvecký sbor. A člověk, který jim řídil facebookovou skupinu, je přidal. Takže Zuckerbergovi nestačilo, že může každý přidat každého do skupin, protože rychleji porostou. Nechme stranou, že přidání musíš potvrdit.

Udělal i to, že se jim vytvořil post na zdi pro navýšení účasti. A nevědomky udělali to, že odhalili devatenáctileté studenty jejich rodinám, protože se přidali do sboru gayů někde na univerzitě. A přesně to je způsob… Právě v tom musí Silicon Valley samo sebe kontrolovat a zlepšit se. Musíš se vážně zamyslet: Zde je můj podnět k rychlejšímu růstu a pak je zde dobro společnosti a jednotlivce.

Musíš to promyslet. To je někdy dost obtížné. Vyžaduje to vizi, schopnost očekávat nezamýšlené důsledky. A zdá se, že Mark Zuckerberg v tom není moc dobrý. Překlad: L1ght www.videacesky.cz

Komentáře (11)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Zmr*skej zku*vysyn Zuckerberg. Humanoid s manzelkou Yoko Ono 21. stoleti

33

Odpovědět

Fajn podcast, navrhujem pokračovať týmto rozhovorom:

How email destroyed our productivity at work | Cal Newport and Lex Fridman

How email destroyed our productivity at work | Cal Newport and Lex Fridman

22

Odpovědět

kdo v dnešní době ještě používá facebook ? celkem mrtvá záležitost řekl bych

411

Odpovědět

politici a konspiratory, je to stoka

65

Odpovědět

viac ako 1.5mld ľudí...poznáš lepšiu plarformu ako fb?

28

Odpovědět

+ehm1.5mld ľudí nebo ovcí co si neváží svého soukromí

43

Odpovědět

+᲼UranouisPísali na sputniku, či na aeronete? :)

42

Odpovědět

+ehmjsem ovce no

02

Odpovědět

Tak o tom mluví né, že to upadá. Facebook pomalu umírá, vidíš tam generační posun. FB používají rodiče a starší, ale i ti se teď dostávají na tt či twitter. Všechno chce svůj čas :)

00

Odpovědět

No to, že se přidám na fb do skupiny sdružující gaye a pak se divím, že se to někdo dozví je dosti komické. U mladých lidí to pochopím, ale co nechápu proč to dospělým lidem v tomto videu přijde divné.

010

Odpovědět

Přidal je tam někdo jiný a jim se to objevilo automaticky na zdi. To je dost velký rozdíl. Facebook potřeboval zvedout zapojení uživaetelů a nepřemýšlel že ti v některých částech světa za to můžou useknout hlavu

221