10 tajemství úspěchu Marka Zuckerberga

Thumbnail play icon
43 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:139
Počet zobrazení:4 665

V tomto videu se s vámi Mark Zuckerberg podělí o tajemství svého úspěchu v podnikání. Inspirujte se.

Přepis titulků

Je to americký programátor a internetový podnikatel. Proslavilo ho spoluautorství sociální sítě Facebook. Hodnota této sociální sítě se odhaduje na 38,6 miliard dolarů. Jmenuje se Mark Zuckerberg a tady je jeho deset pravidel dosažení úspěchu. Zaměřte se na to, protože jen tím, že se tomu budete věnovat, dosáhnete svého. Chci, aby naše společnost letos vyvinula tři produkty, a pak ještě několik dalších, o které mají lidé zájem. Na těch momentálně pracuji. Dostanete to, co do toho vkládáte.

Pokud strávíte třetinu času snahou změnit lidi k lepšímu, výběrem nejvhodnějších kandidátů, které učíte, jak být těmi nejlepšími ve firmě, a pak jim dáte nejvlivnější místa, časem dosáhnete vítězství i lepší organizace. V naší společnosti máme takovou tradici už celé roky. Každý týden máme "Otázky a odpovědi", kde se mě zaměstnanci mohou na cokoli zeptat, např. co je nového ve firmě, jaké jsou cíle firmy, mohou se zeptat na věci, které četli v tisku nebo prodiskutovat zkušenosti přátel s našimi produkty. Tato tradice pro nás má mimořádný význam.

Za prvé, opravdu věříme v otevřenost a komunikaci, o které Facebook je, zadruhé proto, že potřebuji pro sebe i pro provoz firmy zpětnou vazbu. Potřebujeme vědět, co si lidé myslí, co si myslí naši zaměstnanci i bývalí členové našeho týmu. Jsou to často dobré otázky, které mění náš náhled na to, co děláme pro svět. A mnohdy nás to přiměje k přehodnocení přístupu k řešení různých problémů. Při rozjíždění firmy se hodně věcí nedaří. Často se mě ptají, jakých chyb se v takových situacích vyvarovat.

Já říkám: nesnažte se vyhnout se chybám, protože jich uděláte spoustu. Důležité je se ze svých chyb rychle poučit a nevzdávat se. Každý rok existence Facebooku mohl být i poslední, nás to ale vždy posunulo dál a měli jsme úspěch ve věcech, které se zdály neřešitelné. Musíte se z toho otřepat, vždyť žádný učený z nebe nespadl a nic není nemožné. Musíte jít zkrátka hlavou proti zdi. Nezaměstnávám lidi, pro které bych sám nepracoval. To je opravdu důležitá skutečnost.

Ti nejlepší se najímají mezi sebou a průměrní najímají horší než oni sami. Nejlepší si zkrátka najímá nejlepšího. Myslím, že je to poučné. Zvažuji, zda mohu říct někomu v organizaci: např. jsi jenom průměrný, takže si nikoho nemůžeš najmout? Ne, takhle ne. Často si nejste jistí a přemýšlíte, jestli je daný člověk dobrý kandidát. Pokud dojdete k závěru, že není, nenajmete si ho. Podle mě je najímání si lidí, pro které byste sami rádi pracovali, dobrá myšlenka. Když totiž víte, že např.

pro tohoto člověka byste nepracovali, tak to dál neprotahujete, protože máte ten den na práci ještě další věci. Začátky jsou těžké. Musíte být dost silní, když taková výzva přijde a hlavně se nesmíte vzdávat, vždyť víte, za čím jdete. Ani ti nejlepší podnikatelé, které jsem kdy potkal, nezakládali firmu pouze s cílem jejího vybudování. Dělají to proto, aby změnili svět a pomáhali lidem. A myslím si, že pokud se, bez ohledu na povahu výzvy, soustředíte na své schopnosti, dočkáte se.

Pak se najde dost prostředků i lidí, kteří vám pomohou. Má definice dobrého týmu zní: skupina lidí, kteří jako celek dělají lepší rozhodnutí, než kdyby rozhodoval každý sám za sebe. Většina inteligentních lidí se ráda učí, a zvlášť pod vypětím při zakládání firmy se člověk může učit rychle. Ideální je, pokud rychle utvoříte dynamický tým, kde se stále učíte jeden od druhého. Chcete se od nich učit den co den.

Je tedy najímání lidí, od kterých se můžete učit, vaše původní myšlenka? Ano. Při budování týmu přemýšlíte o jeho dynamice a o tom, jak udržet efektivitu týmové práce na úrovni vyšší než práce jednotlivce. Vždy mě trochu dráždí, když se média mnohem víc zajímají o film "Sociální síť" než o mou osobu a mé řízení Facebooku. - Byl to tehdy špatný rok, že? - - Ano, ale už je to za námi. - Je smutné, jak to média neustále špatně pojímají. Zajímají se jen o osobu.

Tady ale nikdy nejde o jednoho člověka. Vždy to je o týmu. Pro podnikatele je nejdůležitější vybudovat opravdu dobrý tým, se kterým stráví celý den. Já jsem svému týmu věnoval minimálně 3 hodiny denně. Asi 25 % svého času jsem strávil hledáním těch správných lidí jak vně, tak uvnitř firmy, abych je dosadil na lepší místa. Ale je jeden nevyhnutelný problém. Když optimalizujeme novinky k přečtení, chceme zajistit co nejlepší zkušenost lidem, nebo pomoci firmám k oslovení co nejvíce lidí. Při každém kroku pracujeme na tom, abychom lidem, pro které to děláme, kteří používají Facebook a čtou webové zdroje, předali ty nejlepší zkušenosti.

To znamená, že pokud máme nějakou obchodní nabídku, co by je mohla zajímat, zveřejníme ji. To, co by jim nepomohlo, nezveřejňujeme, protože je tím zdržujeme od důležitějších věcí, třeba od novinky, že kamarádce se narodilo zdravé dítě. Podstatné je, jaký máme na danou problematiku náhled. Tím, jak se naše produkty vyvíjejí, sdílí stále více lidí stále více věcí a my se dále snažíme dělat naši práci co nejlépe. Chápeme, že je nemožné, aby člověk vnímal všech 1500 věcí, které každý den sdílíme.

Toť můj pohled na organický dosah příspěvků. Jistě znáte mnoho sítí, které zažívají úspěch a jejich sledovanost roste, protože zveřejňují to, o co je zájem. Proto, pokud podnikáte a přemýšlíte, jak využít svůj profil na FB, doporučuji vkládat kvalitní informace, kterými získáte klienty, i ty, kteří vás sledují. Strávil jsem mnoho času analyzováním, proč a jak se nám to vlastně povedlo. Všechno nasvědčovalo tomu, že se nám to nemůže podařit. Mnohé jiné firmy měly více techniků, více serverů, času, peněz a dalších věcí. Je to poučné a aplikovatelné, ať už děláte nebo začínáte cokoli.

Někdo má více zdrojů, aby získal to, co chce. Podle mě jsme ale uspěli proto, že jsme se tomu věnovali víc než kdokoliv jiný. Někteří podnikatelé založili svůj záměr na tom, co je baví. My si myslíme, že je to velice důležité. Cítili jsme to v kostech, byli jsme si jistí, že to opravdu chceme dělat. Na začátku nám tvrdili, že z toho byznys neuděláme, ale je také pravda, že se o to předtím nikdo nesnažil. Velké firmy do toho neinvestovaly, protože neměly vhodný podnikatelský model.

- Nevypadalo to jako dobrý nápad. - - Přesně. - A myslím si, že takhle to bývá s mnoha vynikajícími nápady. To, co jedni nesvedou, druzí dokážou, i když všechno hraje proti nim. Ti druzí věří, že pokud se něčemu opravdu věnují, tak je to to jediné, co je opravdu motivuje. Jedno takové naši firmu motivuje dodnes, a to internet.org. Možná víte, že jsme si jednu dobu kladli za cíl propojit miliardu lidí. A začali jsme fantazírovat o tom, že vybudujeme jednu z nejrozsáhlejších služeb na světě, s hodnotou vyjádřenou desetimístným číslem.

Připadalo nám to bláznivé a neuskutečnitelné. Když jsme se nad tím ale zamysleli s větším odstupem, uvědomili jsme si, že naším cílem není propojit sedminu lidí na planetě, ale nejlépe všechny. Je významným faktem, že jen třetina lidí na světě má připojení k Internetu, a s tím bychom mohli něco udělat. Podobně to bylo s Facebookem. Nemáme žádný podnikatelský model. Vím, že není úplně fér, že lidé okolo Facebooku patří do 1/7 nejbohatších lidí na světě, kteří vlastní většinu světového jmění, ale ...

... my i tak věříme, že toto je náš cíl. A o to se naše společnost snaží. Starám se o to já, můj tým i naše kultura. A v našich snahách budeme pokračovat. Jeden z důvodů, proč skvělé věci vznikají, je ten, že se zdají šílené, a proto na nich pracují jen ti, kteří věci opravdu věří. Ale i studenti okolo mne byli velmi důležití. Spolužáci ze střední i z vysoké, i spoluzakladatelé Facebooku.

Spoustu lidí, kteří mi dnes pomáhají řídit firmu, jsem potkal na Harvardu. Někteří z nich zastupovali profesory, zaneprázdněné psaním statí. A právě k těmto lidem mě váže blízký vztah lidský i akademický. Rozhodně mě velmi ovlivnili. Je s tím spjatá má filosofie i Facebook, kterému jsem zasvětil svůj život. Takové sociální vztahy jsou zkrátka určující. Občas přemýšlím o významu Facebooku ve světě. Když jsem skončil školu, byli lidé zaměření hlavně na teoretické znalosti, úspěch a na jiné věci.

Nikdo mi ale nikdy neřekl, jak velký význam mají přátelé. Ne, nemyslím „Přátele“, ale ... - Ten seriál, víte? Vím, že to mate. - - Ano. - - Vaše přátele? - - Samozřejmě. - Ne, nechci vás jako ve třetí třídě poučovat o tom, jak moc je důležité pro váš rozvoj trávit čas s lidmi. Ale myslím si, že to tak prostě je. To je důvodem, proč někteří považují Facebook za ztrátu času.

Podle mě má ale Facebook obrovskou sociální hodnotu. Kdybych ho svého času nerozvíjel stejně intenzivně jako své akademické znalosti, nebyl bych dnes tam, kde jsem. Děkuji za zhlédnutí. Toto video jsem vytvořil, protože mě o to Mark srdečně požádal. Pokud máte tip na dalšího slavného podnikatele, napiště to do komentářů a já zvážím, co pro to můžu udělat. Také jsem moc zvědavý, která z Markových rad se vám zdá nejdůležitější.

Komentujte a já se zapojím do diskuse. Mockrát vám děkuji za pozornost. Zůstaňte s „Believe“ a brzy na viděnou. Bonusové materiály Ahoj. Včera na mě guvernér Chris Christie připravil menší výzvu s kýblem ledové vody. Guvernére, já vaši výzvu přijímám. A až si tu vodu vyliju na hlavu, pošlu výzvu dalším třem lidem: Billu Gatesovi, své facebookové kolegyni Sheryl Sandberg a zakladateli a výkonnému řediteli Netflixu Reedu Hastingsovi.

Na tuto výzvu budou mít 24 hodin, jinak zaplatí pokutu 100 dolarů. Tak do toho. Bylo to fakt studené. Myslím, že proto se lidé dávají na podnikání. Jde o to, že ... Výběr pracovníků nemusí trvat dlouho. Věnujte pozornost hlavně organizaci a tomu, koho si berete za kolegu.

Občas jste okolnostmi nuceni pracovat s lidmi, kteří nepatřili mezi nejlepší kandidáty, ale musíte to zkrátka překousnout. A … jak to říct ... Nestavte se to pozice oběti. Směle do toho. Za mým úspěchem stojí tvrdá dřina a inženýři, kteří sedí a kódují. Děláme to, abychom spojovali lidi, a v toto své poselství opravdu věříme. Facebooková komunita má přes miliardu členů a my se snažíme propojit i zbývajících 6 miliard lidí.

A proto jsme tady. Překlad: Margharit pro videacesky.cz

Komentáře (18)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Upřímně nechápu tak nízké hodnocení... sám jsem podnikatel a mám malou firmu a se vším co tam řekl se docela ztotožňuji. Svůj úspěch si zaslouží ;)

31

Odpovědět

1) Úspěšný podnikatel vám nikdy neřekne jak se stát úspěšným podnikatelem. Nebude si dělat konkurenci. Nejsme ve školce ale v kapitalismu.

2) Žádný podnikatel se o ostatní lidi absolutně nezajímá (pokud mu to nepřinese zisk), a pokud tvrdí že ano, je to lhář první ligy. V kapitalismu je pouze jediný cíl, vydělat prachy. A účel světí prostředky.

3) Z Marka je mi na blití. Ta faleš mi několikrát omlátila hlavu o zeď.

2442

Odpovědět

"Ta faleš mi několikrát omlátila hlavu o zeď."

A stejně se ti nerozsvítilo? To je smůla... ;-)

226

Odpovědět

1) Žádná konkurence v tomto nefunguje, naopak. Úspěšný člověk, aby byl úspěšný, musí mít kolem sebe také úspěšné lidi. Takže celé je to naopak, držet si rady je kontraproduktivní. Navíc, pokud bude někdo úspěšný radit někomu neúspěšnému, není žádná záruka, že si rady veme k srdci a rovnou všechny naráz, takto to nefunguje.
2) Zisk může být prvotní cíl a nebo také ne. Vize mají už malí kluci někde ve školce. A vize věkem opravdu nemizí. Navíc vydělat peníze je pro jednu konkrétní osobu snadno dosažitelný cíl, rozhodně to není vize, nestane se z toho dlouhodobá motivace.
3) Faleš máš všude, kde otevřeš noviny, webmagazíny, tv. Doufám, že se pohybuješ všude s helmou. :)

132

Odpovědět

+TuTaTo"Zisk může být prvotní cíl a nebo také ne. Vize mají už malí kluci někde ve školce. A vize věkem opravdu nemizí."

Asi děláš pro kapitalisty hooooodně dlouho :D
Já 10 let a TOHLE je prvotřídní kec, který platí tak pro 5% podnikatelů...

20

Odpovědět

To je právě ten špatný přístup, vemte si třeba Elona Muska, ten člověk volně zpřístupnil všechny své objevy a patenty v Tesle, protože chce aby se odvětví, ve kterém dělá mohlo posouvat i díky jiným lidem. Je smutné, že lidé odsuzují každého podnikatele, který chce třeba pomáhat, chce lidi vést, chce aby naše společnost rostla. Místo toho na něho ukazují prstem a říkají, že to určitě dělá, aby si přilepšil.

Btw. teď fakt myslím Elona nebo Marka, samozřejmě jsou lidé jako Babiš, u kterých si já sám nejsem jist, co ti mám myslet. Furt tak nějak věřím, že by to mohl myslet i dobře, ale čím dál tím více se můj názor mění.

141

Odpovědět

+MantJedinec vždy všechno dělá pro svůj zisk. Někdo vidí zisk v penězích, někdo v moci, někdo v solidaritě, někdo v lepší budoucnosti. OP nemůže vidět Markovi do hlavy a proto bych ho nakopal do hlavy =)
Babiš chce třeba taky lepší budoucnost bohužel to vidí tak, že všichni jsou neschopní a proto chce udělat megaholding s poslušnýma otrokama...

41

Odpovědět

Zuckerberg je snáď jediný miliardár, ktorý mal čisté šťastie...O obchodnom, alebo programovaciom talente sa nedá baviť. Blbý ale určite nebude, FB má skvelý smer.

1212

Odpovědět

jak je ta webovka s vice videama? nemuzu to najit

22

Odpovědět

Viděl jsem hodnocení, a trochu mě překvapilo, že je tak nízké. Pak vidím komenty, a čtu jen…bezpředmětné kecy, co ani nejsou o videu, o jeho obsahu. Najednou mi bylo jasné, proč je hodnocení videa nižší, než bych předpokládal.
Myslel jsem si, že to bude o tom, že některé rady se ostatním zdály dost očividní. Jako to, čemu se věnuješ, je to, kde něco dokážeš. No s**t, základní logika. Učení se z chyb: to samý. Nebudeš vědět, že něco je špatně, dokud to…prostě nezjistíš. :-D
Rada 4 je docela zajímavá. O radě 5 bych si myslel, že to všichni nazvou klišé. Nebo například úplně to poslední: jsou lidi, co nemají moc rádi společnost a co nenavazují nové vztahy zrovna snadno. Tak bych si myslel, že na tohle třeba někdo upozorní. Ne.
Místo toho se tady řeší to, jak byl vyobrazen ve filmu, jak vypadá jeho žena. :-) Nevšiml jsem si, že by to bylo že videu nějak rozebíráno, nebo tak. :-) Film zmíněn byl, ale to je celé.
Dlouhé časy jsem FB neměl rád. Byl všude, když jsem seděl v nějakém přednáškovém sálu na VŠ, tak jsem viděl, jak všichni, kdo mají otevřený notebook, tam mají FB. Bylo to všude, nedalo se tomu vyhnout, což způsobilo, že jsem to nenáviděl. Pak se to uklidnilo, časy se změnily. A teď to je pro mě komunikační platforma, díky které jsem poznal nějaké ty zajímavé lidi a tak dále.
Ne, že bych ho nebo FB samotný obhajoval (nemyslím si, že to je nutné). Spíš…nestačím zírat, co za idiocii je tady v komentech. Wow. :-)
Tak jo, pojďte mi všichni dát palec dolů a říct mi co za čůráka jsem. :-)

2214

Odpovědět

Jsi čůrák. Není zač.

1416

Odpovědět

+PravdaDík! :-) Já jsem si už přestával bejt jistej. :-)

11

Odpovědět

Kdo viděl film sociální síť, tak ví že to je z**d.

3016

Odpovědět

Jo, protože všechno, co je ve filmu je totiž vždycky pravda... I Hollywood ty prachy potřebuje vydělat...

215

Odpovědět

Nechápu jednu věc. Proč má miliardář tak hnusnou ženu. Jasně, rozumí si, ale to si může rozumět i s hezkou nebo průměrnou.

837

Odpovědět

Ty jsi vůl. Tak si Zuckerberg vzal číňanku, mno, je docela sympatická a zase tak ošklivá není. Já bych chtěl někdy vidět tu tvoji. To musí bejt modelka z Cosmopolitanu. :-P

307

Odpovědět

Tu to je zase samý zapškloun koukám... Co je vám po tom, jak vypadá jeho žena? Jste zklamaní, že u vás nevyvolává oplzlé myšlenky? Dle mého je fajn, že si nevzal nějakou vyhublou nánu, která by chtěla jen jeho kreditku. Možná byste se měli zamyslet nad tím, co to o něm vypovídá. A co naopak o vás vypovídají ty plky tady...

306

Odpovědět

Třeba si jí našel před tim než ty miliardy vydělal?

11