Mateřská dovolenáLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:679
Počet zobrazení:10 982

Ve většině světa platí pravidlo, že když žena porodí dítě, může odejít na mateřskou a pak rodičovskou dovolenou a o dítě se postarat. Ovšem v USA a ještě jedné zemi na světě to neplatí. Má tedy smysl vůbec slavit Den matek? Kompletní epizody pořadu Last Week Tonight with John Oliver můžete sledovat každou neděli v noci na televizní stanici HBO Comedy.

Přepis titulků

Den matek. Je to den na počest našich matek. Je opakem těch dní, kdy se podíváme na telefon a řekneme si: "Teď ne." Den matek není jen příležitostí udělat něco pro svou matku, ale je i příležitostí pro firmy, které vám to pomohou zprostředkovat. JCPenney věří, že si mamky zaslouží to, co chtějí. Výprodej na Den matek. Dort ke Dni matek od Baskin Robbins.

Přijďte si také pro jeden. Ke Dni matek si vytvořte personalizované M&M's na mymms.com. Vítejte u Hooters. Tudy, prosím. Mamky válí! Přiveďte ji na Den matek k nám a bude mít jídlo zdarma. Úžasné. Jak lépe uctít ženu, která vám dala život, než tím, že ji vezmete do Hooters. Mami, chci ti poděkovat za to, že jsi ze mě udělala takovéhoto muže. Muže, který na Den matek bere matku do Hooters.

Mimochodem, nemusím za tebe platit, tak mi objednej nějaká křidélka. Dokonce i americké sportovní týmy chtějí uctít matky. Ahoj, fanoušci Mets, přijďte na Den matek na městský stadion. Každá máma dostane tričko Mets. V neděli 11.5. nadělte své matce tuto kabelku Dodgers. Oslavte Den matek s domácím týmem. 10 tisíc žen dostane květináč od Rays. Je to perfektní dárek pro matky, které mají rády tři B.

Baseball, botaniku a být zklamána dárkem na Den matek. V USA není nic, co bychom pro matky neudělali. Až na jednu důležitou věc. Podle OSN jsme my a Papua Nová Guinea jediné dvě země na světě, které čerstvým matkám neposkytují placené volno. Jen my a Papua Nová Guinea. To je nepravděpodobná dvojice, podobně jako Sofía Vergara a Reese Witherspoon. Samostatně jsou skvělé.

Ale pokud se někdy vyskytnou pouze ony dvě, máte pocit, že jedna tam zabloudila náhodou. Reese. Zde v USA federální zákon dává pracovníkům pouze 12 týdnů neplaceného volna. A to ještě za přísných podmínek. Musíte pracovat ve společnosti s 50 a více zaměstnanci, musíte tam pracovat přes rok, musíte tam být na plný úvazek, takže pokud jste externista nebo dodavatel, nevztahuje se to na vás.

To znamená, že 40 % pracovníků nespadá pod tento federální zákon. Pokud tedy žena, která si nemůže vybrat volno, začne rodit v práci, musí doufat, že to na ni přijde o polední pauze a že spolupracovníkům nevadí trochu nepořádku. Ale to neznamená, že si ženy volno neberou, jen musí být velmi kreativní. Ženy si mateřské volno berou.

Je často neplacená a využívají na to dny, které spadají na jejich dovolenou nebo na nemocenskou. Jedna žena, se kterou jsem mluvila, začala žít na dluh na kreditních kartách. Ano, to zní hrozně, ale na druhou stranu získala spoustu bonusových bodů na dovolenou, kterou si nemůže udělat, protože má pod*lané dítě. Takhle by to nemělo fungovat. Matky by neměly na zotavení po porodu hledat každý volný den stejně, jako se plánuje prodloužený víkend v Atlantic City.

Ve čtvrtek si vezmu dovolenou, v pátek si vyberu nemocenskou, v sobotu budu hrát, v neděli vyhraju a už se nevrátím! Ale podívejte... Existují ženy, které se chtějí vrátit do práce co nejdřív, a to je v pořádku. Ale současná situace nutí některé ženy, aby se vracely do práce dřív, než chtějí. Třeba tuto čerstvou matku. Momentálně využívám nemocenskou.

Není placená a místo mi podrží pouze 12 týdnů. Ale já to vidím tak na měsíc. Nemyslím si, že bych mohla zůstat doma delší dobu. Nevím, jak bych mohla být doma déle. Nevím... Budu mít asi měsíc volna. Toto je žena, které si zaslouží vyjádření vděčnosti květináčem Tampy Bay. Pomůže jí s výchovou dítěte.

A tohle platí jen tehdy, když porodíte v termínu. Ale pokud se dítě narodí předčasně, musí rodiče udělat těžká rozhodnutí. Dítě Seleny Allen se narodilo o 6 týdnů dříve, ale ona věděla, že si může vzít jen 4 týdny volna. Shodli jsme se, že to nejlepší, co můžeme udělat, je to, že s Carlem strávíme měsíc, až bude doma. Ve středu jsem porodila a v pondělí jsem šla zase do práce. Část sebe jsem nechala v nemocnici.

A to mám předstírat, že jsem v pořádku? Dobře, to je hrozné. Ale jsem si jistý, že přebila historky ostatních o tom, co dělali o víkendu. Opravdu, Carol? Seskok s padákem? Zajímavé. To já jsem vytlačila dítě a z finančních důvodů ho musela nechat v nemocnici. Ale pokračuj, vyprávěj mi o brunchi, který jsi měla druhý den. Měla jsi vafle?

Jsi úžasná, Carol. To je ku*evsky dobrý příběh! Nechci tvrdit, že tohle je jen problém, který se týká matek. Mateřská dovolená by se měla týkat obou rodičů. Ale to bude chtít kulturní osvětu. Podívejte se na baseballovou ligu. Hráčům, kteří se stanou otci, nabízí 3 dny volna. Ale když si ho Matt Daniel Murphy skutečně vzal, stalo se toto. Tento týden ho sportovní rádio kritizovalo za to, že promeškal první dva zápasy, protože se mu narodil syn. Naklusej zpátky do týmu, hraješ přece baseball.

To si o tom myslím. Proč by to někdo dělal? Vždyť to dítě nekojí. Řekl bych: "Jdi na císařský řez, abych pak stihl zahájení sezóny. Hodně štěstí, až to budete nutit své ženě. Zlato, vím, že za sezónu odehraju 162 zápasů, ale ani jeden nemůžu vynechat. Takže ti to necháme vyříznout z břicha, já se navléknu do dresu a uvidím, jak daleko odpálím míček.

Jak je možné, že v USA máme tento systém? Zaprvé, zaměstnavatelé se bojí jakýchkoliv nařízení. Pokud jde o mateřskou dovolenou, tyto obavy se ještě nafukují. Podívejte se, jak zákonodárci diskutovali o současném 12týdenním neplaceném volnu, když bylo v roce 1993 navrhováno. Jen se chci ujistit, že vy všichni, kteří to podpoříte, nemáte žádné iluze. Tento zákon se podepíše na pracovních místech. V současnosti jsou firmy už zatíženy množstvím povinností.

Není správná doba pro to, abychom firmy a rodiny svazovali federálním zákonem. Tento zákon není fér, je zaměřený proti firmám, proti růstu, je útočný, bude velmi nákladný... A také tvrdím, že pokud čerstvé matky uvolníme z práce, firmy zkrachují, města lehnou popelem a ulicemi se budou toulat hladoví vlci. Nejsem proti matkám, jsem proti vlkům. Jde mi jen o tohle.

Ne vlkům. Ne vlkům! Myslete na ty vlky! Tento zákon očividně prošel. Průzkum z roku 2012 zaznamenal jen několik pracovišť, které si na zákon stěžovaly. Mysleli jsme, že nás ten zákon položí, ale zvykli jsme si na něj. Podobně jako na nepravidelné znaménko nebo na nevlastního otce. Nevím, proč jsem se tě bál, Gene, jsi fajn. Někdo může tvrdit, že je to jen neplacené volno.

Placené by bylo zbytečně štědré. Opravdu? Roku 2002 připravovala Kalifornie plán na 6 týdnů dlouhé částečně placené volno, které by financovala daň ze mzdy. Navíc to byl zajišťovací plán, který by zaměstnavatele nic nestál. Opět se objevily obavy a nakonec to dopadlo takto. Více než 90 % společností nahlásilo pozitivní nebo neutrální vliv. Společnosti to uvedly do pochodu. Když jsme tento průzkum dělali, většina řekla, že o nic nejde.

Placená mateřská dovolená je jako hokej na pozadí v baru. Nikomu to neubližuje a pár lidem na tom skutečně záleží. V Kalifornii to fungovalo. Ale pouze dva další státy zavedly něco podobného. Zřejmě proto, že jakákoliv legislativa, která podporuje pouze ženy, často čelí odporu. V Minnesotě se projednával zákon, který by rozšířil neplacenou mateřskou dovolenou a lépe chránil pracovní pozice žen.

Zdálo se to jako jistota, protože zákonodárci v Minnesotě mají matky rádi. Podívejte se na tato jejich videa. Zdravím, mami. Krásný Den matek. V tento den bychom měli děkovat svým matkám. Krásný Den matek všem matkám v Minnesotě. Děkuji. Nevím, jestli mám mluvit o své matce nebo matce mých dětí. Miluju obě. Říkala mi, že všechno má dvě strany.

Musíte znát obě, než se dokážete rozhodnout, co dělat. Dobře, na chvilku to zastavme. Matky jsou jako nohy. Čím více o nich na veřejnosti mluvíte, tím víc si všichni myslí, že s nimi chcete mít sex. Nedělejte to. Je za... Moc o tom nepřemýšlejte. Je zajímavé, že reprezentanta Dana Halla matka učila, že všechno má dvě strany.

Měli byste vědět, že on a všichni ostatní zákonodárci, které jste viděli, hlasovali proti tomu zákonu. Ale to nejde dohromady. Nemůžete tvrdit, jak milujete matky, a pak hlasovat proti zákonu, který jim má usnadnit život. Dokud my, jako národ, s tímto problémem něco neuděláme, bude tohle jediné poselství, které smíme na Den matek pronášet.

Matky. Vděčíme jim za vše. Porodily nás, staraly nás, vychovaly nás. A během tohoto Dne matek můžeme matkám říct jedinou věc. Naklusej zpátky do práce! Vážně, vrať se do práce. Protože pokud si nemůžeš dovolit vzít volno, budeš muset ten svůj vyčerpaný zadek dostat do práce.

Ukažte nám ten pozitivní přístup, kterým jsou matky proslulé. Pro své matky uděláme vše. Tedy kromě toho, že bychom je chvilku nechali doma, když ze sebe vytlačí lidskou bytost. Ale chceme vám poděkovat. A jak nejlépe poděkovat nám za to, že vám děkujeme, než tím, že budete chodit včas? Ceníme si vás, mamky.

Proto vám rádi dovolíme si do práce brát ten zvláštní kruhový polštářek. Tedy pokud nám nebudete říkat, k čemu slouží. A pokud potřebujete místo, kde si můžete odsát mateřské mléko, tak to není problém. Buď použijte odpočívárnu nebo ještě lépe, běžte na čerstvý vzduch. Bude vám to tam pohodlnější. Bude to jako piknik. A mamky pikniky milují. Důležité je, abyste se do práce vrátily, až budete připravené.

A nebo nepřipravené. Nebo ve chvíli, kdy v sobě ještě máte placentu. Jej, úklid do uličky 7. Jen se na sebe podívej, super-mamko. Staráš se o všechny okolo. Pamatuj, že mezi rodinou a prací lze najít kompromis, ale dokonce je to nutností. Proto víme, že o tomto Dni matek nám budete vděčné. Chápete, že i když 183 států pro vás dělá víc než my, tak my děláme vše, co je v našich silách.

Tím chceme říct, že si zasloužíte jen to nejlepší. Jen to nejlepší nedostanete. Šťastný Den matek. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (139)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

veta : mother day, is a day we honour mums.
titulky : den matek .......nic....je opakem tech dni atd...
proste mi chybi casti titulku,mate to taky tak???

01

Odpovědět

Tak Oliver řekl A. Já doplním B.
Celkové zdanění práce – rozdíl mezi mzdovými náklady zaměstnavatele a čistou mzdou – u zaměstnance pobírajícího průměrnou mzdou činí v USA 30 % a v Česku 43 %.
Když ty rodiče nebudou uplně blbí, ta si můou ten rozdíl klidně šetřit už když začnou plánovat dítě. Pak ta matka může zůstat doma a bude se mít lépe než matka v ČR, které stát ty peníze sebere, nedá jí možnost je zhodnotit někde na spoření a pak jí určí směšnou mateřskou a rodičovskou.
Nevím jak vám ale mě se líbí spíš ten první systém.

723

Odpovědět

Ze kdy jsou ty čísla? Nezapomeň na to že do nedávna neměli zdravotní systém jako u nás.

30

Odpovědět

V USA si zdravotní pojištění obvykle platí zaměstnanec sám, tedy z čisté mzdy. V ČR se zdravotní pojištění odečítá už při zdanění. Takže srovnání 30 a 43 % je nesmyslné.

Každopádně jejich příjmy jsou jinde. Problém asi nebude v penězích, ale spíš v tom volnu.

190

Odpovědět

Jak tu debatu tady pročítám, sleduji dvě hlavní linky debat: a) mají se lidi v Americe líp? A za b) potřebují ženy placenou mateřskou dovolenou?

Odpověď a) to záleží na vašem žebříčku hodnot.
Odpověď b) to záleží na vašem žebříčku hodnot.

Moje odpověď a) Sice budu až do konce na ten systém remcat, ale svou domovinu dobrovolně neopustím.
Moje odpověď b) Dvakrát po sobě čtyřletý rodičovský opušťák, a osm let na vás opravdu žádná firma nepočká. A co se týče výše rodičovského příspěvku: věřte mi, že na ničem, co se odvozuje svou výší od životního minima, se zbohatnout nedá. Jelikož je na mém žebříčku hodnot rodina výš než pracovní kariéra, přijímám to bez protestů. Ale na druhou stranu, moc dobře chápu i ty kolegyně, které se pomalu ještě v šestinedělí hnaly do práce; koneckonců, hypotéka se sama nezaplatí.

A poznámka na závěr ke Dni matek: Jakej den matek?! Pro mi o něm nikdo neřekl? Šla bych i do Hooters, jestli to znamená, že aspoň jednou ročně budu mít nohy na stole já!

182

Odpovědět

Ahoj,
nevíte proč mi většina Oliverových videí nejde spustit? napíše mi to tuto chybu přes video v černém pruhu: „The requested video is not allowed to be played in embedded players“
Jsem v UK, ale nevím jestli to s tím souvisí. Sry za spam.

20

Odpovědět

Jo, ten Youtube kanál je na UK zakázaný.

40

Odpovědět

Pro uk a usa je to bloklé, aby lidi tam nezjistili, co vysílá za lži a nepsali o tom na netu. Je to totiž tajný vládní program pro snížení přistěhovalců. Tak vysílají takové lži ve zbytku světa, aby si lidé mysleli, že je to tam na hovno. A u nás to funguje ;)

612

Odpovědět

a teda riešenie je ake ? prikázať firmám im tieto dovolenky zaplatiť ? čiže sa votrieť medzi vzťah zamestnávateľ - zamestnanec a pod hrozbou uvaznenia či finančnej pokuty im to prikázať ? najsmutnejšie je, že ak s tym súhlasíte, tak vlastne presadzujete násilie voči zamestnávateľom a ste nepriamo zodpovední za obrovske rozdiely v platoch mužov a žien...

si myslíte, že sa to neprejaví pri kalkulácii mzdových nákladov ? každa jedna regulacia sa rovna naklady a negativne dosledky

215

Odpovědět

Násilí v rukou jeho monopolního držitele, totiž státu, užívané v rozumné míře, a namířené proti společensky škodlivému jednání (a vykořisťovat své zaměstnance je společensky škodlivé) je nejen v pořádku, ale je podmínkou fungování společnosti moderního typu.

Hm, viděl jste video? Tyhlety obavy pravicových lobbistů a politiků jsou většinou dost nafouklé bubliny. Ostatně GPG v USA není nějak zázračný, odpovídá bohaté vyspělé zemi, ale je vyšší, než třeba průměr EU (uvědomuji si, že tu jsou rozdíly v metodice). Takže ta mateřská dovolená není až takový problém.

93

Odpovědět

+komunardvykoristovanie ? myslis dobrovolný zmluvny vztah zamestnanca a zamestnavatela ? si mysliš, že ma vobec niekto povinnosť niekoho zamestnat ? vsetko je to o len dopyte a ponuke... obhajovat nasilie moze fakt iba uplne vypatlany štatom indoktrinovany etatista

112

Odpovědět

+komunardDobrovolný? Myslíte to, že si člověk může vybrat, jestli přijme zaměstnání (třeba i s nepřijatelnými podmínkami), nebo se stane nezaměstnaným (se zhoršením ekonomických podmínek, společenskou dehonestací a psychickou deprivací, které tento stav přináší)? Pak je dobrovolné i to, když vám dá někdo vybrat, jestli vám někdo uřízne levou, nebo pravou nohu. Ano, pořád je to vaše svobodné rozhodnutí. Ale to co byste si přál v té nabídce nebylo. Tak jakápak dobrovolnost.

Nikdo samozřejmě nemá povinnost nikoho zaměstnávat. Ale řekněme, že když to dělat nebude, tak bude navždy malým živnostníkem, a to si mnoho kapitalistů nepřeje.

A budete takovým radikálním odpůrcem násilí, až vám třeba někdo vytuneluje firmu (na loajalitu zaměstnanců bych s vašim přístupem moc nespoléhal)? Nebo se obrátíte na policii a budete požadovat vtírání mezi tuneláře a vás? Není třeba odpovídat, odpověď tu všichni známe.

93

Odpovědět

+komunardmna by fakt zaujimala firma, ktoru by si viedol ty, že kolko by si platil zamestnancom - ak chceš byt konkurencieschopny a udržať sa na trhu, tak musiš tomu prisposobit aj mzdove naklady

ake dobrovolne rozhodnutie či ti odreze pravu alebo lavu ruku ? to je vyber medzi dvoma nasilnymi moznostami... tretia nenasilna moznost je neodrazat ziadnu... kde vidiš nasilie v doborovolnej dohode o praci ? zamestnavatel ponukne podmienky a zamestnanec pre neho bud bude pracovat, alebo nie... prestan prosim ta s demagogiou...

to iste tunelovanie... ostry zasah do vlastnickych prav... nie je tam žiadna paralela medzi slobodnou nenasilnou spolupracou - ešte raz, prosim prestan s demagogiou

19

Odpovědět

+komunardA právě proto jsou ty věci ošetřeny zákonem-tenhle mechanismus totiž nutí zaměstnavatele (lidi jako každý jiný) k tomu aby se choval jako hovado. Protože oni by se třeba i chovali lidsky-ale tenhle systém by je za to potrestal.

Protože jste si patrně nepřečetl můj příspěvek pořádně, část vám zkopíruju:
" nebo se stane nezaměstnaným (se zhoršením ekonomických podmínek, společenskou dehonestací a psychickou deprivací, které tento stav přináší)".
Pokud pokládáte za násilí tresty prováděné v zemích globálního severu, pak byste měl za násilí považovat i toto.

Chtít po matce po porodu, aby přišla do práce, je zásah do práv na zdraví. To je právu na majetek nadřazeno. A pokud někomu hrozíte sankcemi (třeba vyhazovem) tak těžko mluvit o nenásilí.

91

Odpovědět

v americe se koukám koncentruje to největší zlo ve světě ... a tuhletu vlídnou "demokracii" se snaží procpat všude ve světě mírumilovnými náboji a bombami :P ..

1910

Odpovědět

Nech tie materske dovolenky Olver zaplatí zo svojho vrecka, ked je taký sociálny

352

Odpovědět

Jako britský občan jich určitě spoustu zaplatil.

533

Odpovědět

+komunardpod hrozbou uväznenia - proste čistá solidarita!

421

Odpovědět

+komunardteda ak si myslel dane, čo je teda riadna kravina, lebo dane su vynútiteľná, nenávratná a NEUČELOVA platba, takže tvoj komentar je čista demagogia

318

Odpovědět

Priatelia, hádate sa tu o tom, či je materská dobrá alebo nie.
Padlo tu dokonca mnoho názorov fatalistických názorov s konečným riešením.
Už od antiky jestvovali dve strany: stoická uvedomelá filozofia: pomáhajme svojim blížnym (teda všetkým ľuďom) a jednoduchšie sebestačné riešenie: slabí a chudí umierali od hladu, postihnutých novorodencov sa zbavovali rovno(ospravedlňovali to tým, že sú tieto deti božím hnevom, dielom diabla, etc.)

Každá strana má dve mince odjakživa: Gándhi---Hitler. Bob Marley--súčasná pop scéna

Jediný pokrom ktorý sme za dve tisíc rokov dosiahli je ten, že máme viac komfortu,
kvôli prebytku.

Máme prebytok a čo s tým robíme?
-kupujeme si predražené autá, aby sme sa cítili dôležitejšie,
-veľké domy, aby sme mali veľa miesta a mohli si doň kúpiť veľa sračiek, ktorými naplníme svoj dom.

Privilegovaní rimania by závideli aj tomu najchudobnejšiemu zo strednej triedy, v akom komforte si žije.

Ak Vám to stačí, prosím...
Myslite iba na seba.
Strávte svoju existenciu v ničotnom komforte.
Iphone, byt v centre mesta a predražené auto. To je cieľ, zmysel života dnešného človeka.

Je na jednotlivcovi, čo urobí so svojim prebytkom a to je chyba.
Pretože jednotlivec bude vždy iba myslieť na seba.

Ak nechcete ako ľudstvo pokračovať ďalej, ak netúžite pokorovať výzvy civilizácie,
ak nechcete vidieť viac, ako teraz vidíte, ani poznať viac zo svojho maličkého sveta

TAK pokračujte v tom, čo robíte do teraz. Ide Vám to skvele.

Veď koniec koncov, vy sa máte dobre, na ostatnom nezáleží.

Vieš ako veľmi záleží mŕtvemu na tom, či má čalúnenú rakvu?

616

Odpovědět

Najväčší pokrok, ktorý civilizácia za posledné obdobie učinila je internet.
Najmocnejší nesmrtiaci nástroj, aký človek kedy mal.

Počkaj Leo a čo Jobs? Vďaka tomuto úžasnému človeku mám telefón bez tlačidiel.

To je Váš hrdina?

19

Odpovědět

Mě přijde zvláštní, jak si někdo stěžuje na zároveň rodinu (jak je to zbytečné) a zároveň na přistěhovalce. Omlouvám se, ale to takhle nejde. :D Musíte si vybrat.

101

Odpovědět

Evropa(nebo alespoň většina) jsem příliš sociálně přívětivá a její systém je snad zneužitelný. USA zase nic jako sociální systém neexistuje a proto tam mají obrovské sociální problémy. Střední třída je tam sice mnohem bohatší než střední třída v Evropě. Avšak zase nižší třída je početnější, mnohem chudší a z toho vyplývají problémy jako kriminalita, sociální nepokoje atd.

Dvě filozofie vedení státu a dva výsledky. USA- větší ekonomický růst a bohatší střední a vyšší třída, EU-nižší kriminalita, vyrovnanější nižší a střední třída.

302

Odpovědět

Zapomněl si na důležité věci. 1.) Každá země má jinou míru chudoby. V USA si chudý, že si každý týden nekoupíš nový Iphone a MAC lépe řečeno chudí lidé v USA jsou bohatší než chudí lidé v ČR (pod hranicí chudoby). 2.) Většina chudých lidí v USA jsou nemakačenky z hispánských a černošských řad jako u nás romové.

823

Odpovědět

Tak tohle je taky super video k tématu :D :D
https://goo.gl/AbHfi9

51

Odpovědět

Chtěl bych vidět, jak by ti věčně ubrečení Američané v čele s tímto ubrečeným Britem žili v České republice, nebo na Slovensku. Nepřežili by ani den!!

440

Odpovědět

U nás mateřskou máme.

473

Odpovědět

+komunardA taky máme 100 000 měsíčně a benzín za dvacku.

1137

Odpovědět

+komunardNěkdo má i sedmičku za jeden večer.

20

Odpovědět

Zlatá Čr. Tady se dá z rození dětí udělat bezva byznys.

3510

Odpovědět

Kolik už jste na něm vydělal?

142

Odpovědět

Ale musíte být rom, jinak máte smolíčka pacholíčka.

3219

Odpovědět

Musím říct, že tohle video mě docela dostalo. Ne tolik, jako tenkrát drony, ale i tak dost. Přijde mi to úplně příšerné. Řekla bych, že Amerika je v tomhle ukázkou toho, že sice mnoho pravidel a omezení škodí, ale stejně tak málo pravidel a omezení škodí. Všechno to vzešlo z toho, že politici nechtějí firmám "něco přikazovat" a "omezovat je". Jenže ono je to potřeba, protože pak si každý dělá co chce a dopadá to takhle. Všeho moc škodí.
Ten závěr byl přesný, vždyť se ty matky opravdu ani nestihnou zotavit...

426

Odpovědět

V USA to není potřeba. Aby byl v USA politik zvolen, potřebuje spoustu peněz, ty milerád dostane od lobbistických skupin a firem, v čí prospěch pak takový politik bude pracovat? Ve prospěch lidí, které má zastupovat, nebo těch firem, které mu zajistily zvolení? V USA je to s tou demokracií postavené úplně na hlavu, spíše než demokracii to připomíná fašismus v zárodku, rozdíl je v tom, že tam se to alespoň může veřejně kritizovat. Politici schvalují pouze v zájmu koncernů, lidé nejsou dostatečně informovaní (záměrně) a když se poštěstí, že nějaký vysloveně protilidový zákon odhalí před schválením, horko těžko to lámou přes demonstrace, třeba SOPU a PIPU.

Před několika lety jsem četl sumy, kolik dostávají špičky americké politiky od různých firem a lobbistických skupin, Bush od jedné konkrétní - bylo jich více, dostával 1 000 000 dolarů ročně, s Obamou to bude úplně stejné, ta jejich politika komiks. Politici jsou jen koupené loutky, které hlasují tak, jak se jim řekne. Holt tam kapitalismus velmi často spolkne samotnou demokracii.

271

Odpovědět

+ZeckSice pěkně řečeno, Zecku a věřím tomu, že to tak. Jenže nevidím rozdíl od toho, jak je to tady. Tady to funguje úplně stejně. Buď jsou to uplacené loutky pracující pro velké koncerny a firmy a nebo se jen snaží nahrabat si sami pro sebe, dokud to jde. Nejlépe obojí najednou. A nebo se přímo hlavy různých velkých korporací nechají zvolit do politiky a pak nejsou loutky, ale pracují přímo sami pro sebe. Ale u nás je to horší - my nemáme Olivera, aby na to vtipně poukázal :)

141

Odpovědět

Nejsem žádný socan a Sobotkovi nefandím, ale toto je moc. Kdyby zjistili Amíci, jak to funguje v Evropě, tak se zblázní.
Takové porovnání:
USA: 6 týdnů neplacené
EU: 28 týdnů placené
:O

791

Odpovědět

No co kdyby jen 28, ale u nás máš ještě rodičovskou, to dostáváš příspěvky až do 3 let a zaměstnavatel je ti stále nucen držet místo...

180

Odpovědět

+St.CroissantPracovala jsem pro velkou společnost, kde hodně žen postupně odešlo na mateřskou. A praxe byla jednoznačně taková, že pokud taková matka chtěla po rodičáku zpět na stejné místo, musela o to všemožně bojovat - tj. brát si i přes mateřskou práci domů nebo pracovat dál alespoň na půl úvazku, zkrátit si rodičák na minimum, atd.atd. - Pokud někdo skutečně na 3 až 4 roky zmizel, tak bylo jeho pracovní místo zrušeno, dostal odstupné a šel. Tím chci říct, že se skutečně po "mateřské" neměly kam vrátit, i když alespoň dostaly nějakou tu korunu odstupného.

190

Odpovědět

+St.CroissantAle stále lepší než v US jak vidíš :D

70
Další