Matthew Walker: Lze se vyspat do krásy?

Thumbnail play icon
63 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:29
Počet zobrazení:2 186

Vyspat se do krásy… Je to jen rčení, nebo něco takového opravdu existuje? Přední neurovědec a spánkový expert Matthew Walker vysvětluje, co na to věda.

Přepis titulků

Existuje něco jako vyspat se do krásy? Vědci se tím zabývali a zjistili, že se do krásy opravdu vyspat můžeme. Je hrozně zajímavé, jak na to přišli. Studii provedli ve Švédsku. Zkoumali zdravé dospělé, které rozdělili do dvou skupin. V první se spalo celou noc a ve druhé se spalo nedostatečně.

Ráno poté všechny účastníky studie poslali do fotobudky a udělali jim portrét, vyfotili jejich obličej. Pak vzali fotky všech, těch vyspalých i nevyspalých, a vyhlásili soutěž krásy. Fotky účastníků si prohlédlo mnoho porotců, kteří o skutečném záměru experimentu neměli ani ponětí.

Tito nezávislí porotci tváře hodnotili podle toho, jak moc vypadali zdravě, ospale, ale také atraktivně. Přestože porotci neznali stav účastníků experimentu ani neměli jiné informace o této experimentální studii, pravidelně hodnotili nevyspalé lidi hůře, vypadali podle nich méně zdravě, víc bledě, méně energicky a také méně přitažlivě.

Opravdu se tedy zdá, že bylo vědecky dokázáno, že se lze vyspat do krásy. Překlad: jitkii www.videacesky.cz

Komentáře (11)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Bonaparte byl short-sleeper a jak mu to a jeho Armee du Nord slušelo.

20

Odpovědět

Hned jak studii dokončili, vrhli se nadšeně do další studie s názvem "Jestli hovno smrdí".

62

Odpovědět

Keď človek spí pár hodín za noc, tak je asi každému jasné, že bude vyzerať horšie ako človek, ktorý má spánku dostatok. Nevidím nejako pointu tej štúdie

31

Odpovědět

je mu to nehrozi

63

Odpovědět

To bě taky ne

21

Odpovědět

+GrammarNazino jo, ja uz krajsi byt nemozem, adonis

11

Odpovědět

Ježišimarja! Živej nanuk!

30

Odpovědět

Aby ta studia mala aky taky vyznam mali tie skupiny potom zamenit cize co nespali tak ich mali dat spat a podobne a urobit druhu sadu fotiek a znova vyhodnotit...

21

Odpovědět

Zrovna čtu jeho knížku "Proč spíme." Všem ji vřele doporučuji!

90

Odpovědět

ja ju pocuvam ako audioknihu :-) Dobra kniha, trosku prehana tie dopady nedostatku spanku (neviem o tom, ze by sme vedeli, ze sposobuje alzheimera), ale celkovo OK.

00

Odpovědět

+super knihaSpánková deprivace možná přímo nezpůsobuje Alzheimerovu demenci, ale v poslední době se s ní dává do souvislosti (https://www.ted.com/talks/jeff_iliff_one_more_reason_to_get_a_good_night_s_sleep?language=cs, Kolik spánku doopravdy potřebujete?).

00