Mayim Bialik o veganství

Thumbnail play icon
67 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:192
Počet zobrazení:5 497

Mayim Bialik většina z nás určitě zná z populárního seriálu Teorie velkého třesku, kde ztvárňuje roli Amy.
Má ale i svůj youtube kanál, na kterém se věnuje různým zajímavým (a často i vážnějším) tématům. Jedním z těchto témat je i veganství, o němž vám něco poví v dnešním videu.

Pozn.: Gonzo je postavička z klasického dětského pořadu The Muppet Show.

Přepis titulků

Jsem veganka. Nejím kuřecí, vepřové, ryby, vejce ani mléčné výrobky. Nenarodila jsem se tak. Popravdě, veganství ani vegetariánství pro mě v 70. a 80. letech nebyla možnost. Pokud bych mámě řekla, že se mi nelíbí jíst zvířata, řekla by: "Cože? Lidi nepřežili holokaust, aby sis mohla stěžovat, co ti dávám." Opravdu.

Většina z nás vyrostla, aniž by věděla, odkud jídlo pochází. Ale tahle nevědomost je z pohledu dějin lidstva docela novinka. Až donedávna víceméně každý věděl, že to jehněčí, co má na talíři, pochází od toho, kdo má jehňata. A že mléko a sýr je od té paní s kozami a kravami. A že to Gonzo a jeho slepičí kamarádky se starají, aby bylo dostatek vajec. Každý věděl, že jíst maso znamená, že kvůli jeho obědu bylo zabito zvíře. Tečka.

Ale dnes, v jednadvacátém století, už na tyto věci nemyslíme. Protože nemusíme. Maso a vajíčka a sýry se někde zpracují, pak se nám objeví na talíři a chutnají dobře. A většina lidí k tomu necítí potřebu říct víc než: "Je to mňamka, chutná mi to." Problém je, že od průmyslové revoluce se věci dramaticky změnily, co se týče toho, jak jíme a připravujeme jídlo. Výsledkem je, že výrobci se snaží vyprodukovat co nejvíc za co nejméně peněz pro co největší zisk.

To dává smysl, ne? No... Představme si továrnu na – řekněme – kuřecí prsa. Kuřecí prsa. Řekněme, že jich chcete vyrobit hodně. Abyste je mohli prodat supermarketům za dost peněz, aby vám zbylo co nejvíc zisku. Když za ně zaplatí tisíc dolarů, ale jejich výroba vás stojí devět set, zůstane vám jen stovka.

Ale řekněme, že vás jejich výroba vyjde jen na pět set. Pak vám zůstane pět set dolarů! Dává to smysl? Chápeme se? Paráda. Je potřeba udělat pár věcí, abyste vyrobili co nejvíc prsou za co nejmenší cenu, abyste pak měli co největší zisk. Zaprvé: Urychlete růst kuřat. Jak toho docílíte?

Genovým výběrem. Vyberte nejrychleji rostoucí kuřata, zkřižte je s kohoutem, opakujte výběr a znovu je zkřižte. Během několika generací vytvoříte velmi speciální druh kuřat. Ano, takhle to funguje. Je to věda. Zadruhé: Utraťte za kuřata méně. Například – kuřata se musejí zabít, takže je třeba najít nejrychlejší způsob. A co možná o kuřatech nevíte, je, že nejsou ráda moc blízko pohromadě. Ale když omezujete náklady, nemůžete je nechat v prostorném prostředí.

Musíte je nahnat do těsných klecí. Ale protože jsou v tomto ohledu vybíravé, když je donutíte být tak blízko sebe, začnou se prát a klovat. A jak se s tím vypořádáte? Uřežete jim zobáky. Problém vyřešen. Jak ještě můžeme omezit náklady? Zatřetí: Utraťte co nejmíň za továrnu jako takovou. Továrna může stát příliš, ať už její výstavba nebo údržba.

Řešením může být co nejmenší továrna, aby se ušetřilo na stavebních výdajích, nebo neudržování zázemí hygieny, protože to může stát hodně peněz. A pokud najmete dělníky bez právní ochrany nebo bez odborů, ušetříte na mzdách a můžete prodloužit směny, protože nemusíte platit přesčasy. Tyto tři příklady, jak omezit náklady pro co největší zisk, ukazují, že když jsou pro nás peníze jediný faktor v potravinové výrobě, vyrábíme finančně výhodné potraviny, ale otázka je, za jakou cenu. Hodí se nám vnímat žijící zvíře jako sendvič na nohách.

A dá se na tom stavět spousta vtipů, kterými můžete štvát vegany. Hey, Mayim, jak se říká zmatenému selátku? - Jak? - Oběd. Ještě jeden: Jak dokážu svou lásku ke zvířatům? - Jak? - Tak, že je sním. Ale tohle může fungovat jen v případě, že ze zvířat uděláte abstraktní pojem. Ale to není správné, protože zvířata nejsou abstraktní pojem.

Zvířata žijí, dýchají, mají vztahy, mají emoce. Miliony zvířat právě teď tráví životy v kleci v příšerných podmínkách a s urvanými zobáky, neschopná ustát tíhu svých těl, do kterých byla vyšlechtěna. Nejde o uplatňování lidských práv na zvířata. Protože to dělají ti magoři vegani. Snažím se říct, že kvůli naší posedlosti efektivitou děláme z ostatních živých tvorů věci.

A nejen ze zvířat. Jak rychle dokážeme ignorovat práva lidí, kteří pracují v továrnách na jídlo, které končí na našich talířích? Když úmyslně vyhledáváme dělníky neschopné se bránit nevhodným podmínkám, když jim neplatíme dost, když zpochybňujeme něčí občanská práva, abychom vydělali co nejvíc, začínáme vnímat ostatní lidské bytosti jako předměty k využití, ne jako partnery v uctivé a důstojné společnosti.

Ale tak to nemusí být! Stejně jako to takhle nebývalo. Zvířata žila s lidmi v symbióze po většinu lidských dějin, kdy jsme dbali na jejich potřeby, dávali jim dost prostoru a vhodnou stravu, takže když přišel čas jim vzít život, vážili jsme si toho života, protože jsme věděli, že s ním bylo naloženo s úctou. Chápu, že je jednodušší na to nemyslet, a nemůžu vás k tomu nutit. Doufám, že se jednou přiblížíme ke zdravější a etičtější rovnováze.

Do té doby budu vegankou. Díky za sledování, odebírejte můj kanál, další informace jsou v odkazech v popisku.

Komentáře (72)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

At si to strci do kloaky

06

Odpovědět

Řekla tam vůbec něco nového? Padají tam samá omšelá klišé, který snad většina už někde slyšela. Přitom, jak už tu někdo zmínil, připomíná veganství, ale baví se o vegetariánství. Vegetariánství může být prospěšná alternativa, alespoň pro to se naučit více kreativně a pestře jíst, ale i tak se ví, že v rukou amatéra dochází ke zdravotním komplikacím nebo nižší váze novorozenců. Veganství spíš připomíná fanatismus než zdravý životní styl, najít si víru a pak k ní dohledat pro své utěšení argumenty.

79

Odpovědět

Nuda... at zustane u sitcomu a nestazi se ze sebe delat chytrou. Ani jsem nedokoukal. Kureci beztak moc nejim... Zato naky selatko, telatko. Kolikrat si rikam, ze lip by mi to chutnalo jedine kdybych znal jmeno toho zvirete! ;)

314

Odpovědět

S "produkcí" vepřového i hovězího je to stejné jako s kuřecím. Běžte si svého býčka sám vykrmit od telete, kydejte mu 3 roky hnůj, pěstujte žrádlo, koste trávu a sušte seno. Pak ho vytáhněte na světlo, zabte a s řezníkem zpracujte... Pak si popovídáme o tom, co stojí kilo masa zdrojů a námahy.

10

Odpovědět

Je neuvěřitelné, kolik je tu ztracených "člověkohodin" psaním zbytečných komentů pod takovým videem.
Jakoby to někoho zajímalo.

56

Odpovědět

sam si dokazom svojho komentu

24

Odpovědět

takže všichni přestaneme jíst maso , pak tedy musíme jíst zeleninu co když se k té zelenině budou také chovat hnusně, budeme jíst hlínu? :))

319

Odpovědět

Ach tyhle extrémy, "nepodporuju zvířecí koncentráky, tak jsem se stal veganem"...
A co takhle najít si malého zemědělce, který se ke svým zvířatům chová rozumně?

109

Odpovědět

pořád je musí zabít navíc osobně... prostě blá blá blá...

110

Odpovědět

+lenacianevyzeras ako bylinozravka, skor zravka, blablabla

23

Odpovědět

+lenaciaano musí ich zabiť naviac ale podmienka je že zvieratá sú chované a zabíjané v humánnych podmienkach a že človek ktorý to robí alebo ľudia ktorí tam pracujú nepracujú v zlom pracovnom prostredí, čiže presne to o čom rozprávala Mayim. Proste keď človek príde do obchodu a nechce byť vegánom tak troška pokukať čo kupujem- vajcia z volného chovu nie najlacnejšie z klietkového, poväčšine bio kuracie prsia namiesto klasických- sú bez chémie a lepšie chované a tak ďalej. Lenže je to finančne náročné a ľudia do seba radšej vložia lacnejšie než by si mali priplatiť za humánnejšie a aj kvalitnejšie...

22

Odpovědět

+xantypavždyť já nepopírám já jen říkám co by odpověděli vegani

02

Odpovědět

jak moze byt veganka, ked je tlsta, video som nevidel tak len tipujem, ze je, ked o tom trepe

325

Odpovědět

Však je přirozeně krásná :) Nevím jestli ti tohle připadá jako "tlustá"
Takhle se ale o ženách nemluví, možná by bylo dobré se podívat/přečíst něco o úctě k ženám... :)

915

Odpovědět

+MUDr. Prof. Husky,,prirodzene krasna,, not sure if trolling or just stupid

416

Odpovědět

+MUDr. Prof. Husky"Takhle se ale o ženách nemluví"... zase nebuďm absolutní bety, ano?
O lidech se mluví tak, jak si zaslouží, nehledě na pohlaví.

1011

Odpovědět

Vegan nevegan, na vahu to vliv nemá.

26

Odpovědět

+cyankalhej hej, tazke kosti, stitna zlaza, genetika haha

34

Odpovědět

+v m vargaNe, ty hňupe, ale vegan i nevegan se můžou přežirat a je jedno, že je to dort z tofu, nebo z tvarohu.

32

Odpovědět

+cyankalale no tak, chod si zabehat misto dortiku, hnupe tlustej

16

Odpovědět

+v m vargaTenhle tlustej hňup si ráno doopravdy zaběhat byl (ovšem ne jako reakci na tvůj komentář).
A hňupem zůstáváš ty, protože nerozumíš ničemu a zbytečně tu (špatně) troluješ, ty zbytečnej žroute kilobajtů.

32

Odpovědět

+cyankalja netrolujem ja som skutocne tak sprosty, ale aspon som neni tlsty, zeny mne zerou

23

Odpovědět

Nezáleží na tom co jíš, jde o to, kolik toho jíš a jak často(čím častěji, tím víc si zvyšuješ hladinu inzulinu a tím těžší je pro tělo pálit tuky). Navíc, i vegani maj přístup ke spoustě vysoce kalorických jídel, jako můžou být ořechy např.

12

Odpovědět

+Freedom WarriorA nebo smažené hranolky. To je kupříkladu taky veganské jídlo, pokud se nepletu.

11

Odpovědět

"Výsledkem je, že výrobci se snaží vyprodukovat co nejvíc za co nejméně peněz." Ne madam, tohle tu bylo už od pradávna a průmyslová revoluce akorát změnila formu dané filozofie a mentality. Dál jsem to už nedokoukal, zase tu máme člověka, který se snaží si opodstatnit a povýšit svůj životní styl.

Veganství je každého věc, stejně jako to že někdo jí maso. Je díky tomu někdo lepší nebo horší člověk? Ne, to se projevuje zcela jinak. Například nekonečným žvaněním a snahou o osvětu, jak je to jeho lepší než ostatní.

1411

Odpovědět

"průmyslová revoluce akorát změnila formu dané filozofie a mentality" no ale v-v-v-vo tom to je, žejo. Ještě nedávno nebyly takto neuvěřitelně obrovské (a vzhledem k počtu zvířat v nich přesto tak malé) závody a farmy na "výrobu" masa; nebylo to potřeba, nebylo nutné živit několikanásobný počet zvářat v poměru k lidem, protože lidi nebyli tak nechutně rozežraní.
A to je ten hlavní problém. Pokud není člověk až radikální vegan, tak spousta by byla schopná tak nějak překousnout, že lidé jí maso, pokud by zvířata nemusela žít v takových podmínkách (což by zároveň znamenalo omezení jejich počtu a tím pádem i frekvenci a objem masa, které lidi sežerou).

V lidské společnosti se často posuzují lidé podle schopnosti empatie a pokud je vegan člověk jako každý jiný (což vegan je), tak ho od ostatích nerozlišuje nic, než onen lidský faktor empatie. Z toho vyplývá, že ano, vegani mohou být lepší, než ostatní.

54

Odpovědět

+cyankalTak hlavne bylo min lidi.V roce 1800 bylo na planete 1 miliarda lidi a dneska skoro 8. Neni to o jen o rozezranosti. My uz se nemuzeme vratit zpatky. Pokud nedostane 6 mld. lidi kulku. Naopak to pujde dal. vetsi efektivita, vic potravin. Zapad je jen hrstka,slechta. To ze par lidi na Zapade prestane jist maso nema zadnej dopad.

32

Odpovědět

+UghuehuePočet lidí samozřejmě hraje roli, zapomněl jsem to zmínit ale myslel bych si, že ani nemusím.
To, že "pár lidí" přestane možná takový vliv mít nebude, nicméně pokud většina lidí přestane (např. co vím, tak v Asii taková "masová" (hahaha) rozežranost není (a v Africe taky ne lol) jíst maso či alespon omezí spotřebu, tak to mít velký vliv bude.
A teď neřeším pouze etické hledisko, ale ekologické jakbysmet, protože v nynější formě je to naprosto neudržitelné.

31

Odpovědět

Blik, blik, blik, blik, zleva doprava a naopak. To je ještě otravnější, než když mi někdo říká, že je vegan.

23

Odpovědět

Zjevně nikdy neviděla jak se pěstuje např. obilí nebo kukuřice. To by teprve čuměla. A co teprve ve mlýně!!!
"Zkřížili kuřata s kohoutem" Roflám se po podlaze až jsem si ulolnul :D
Bóóóže to je 3,14ča...
Taky nežeru všechno. Ale nejsem taková tydýta abych to cpal lidem pod tlakem.

218

Odpovědět

Já znám lidi kteří něco cpou ostatním pod tlakem. Tohle opravdu není ten člověk, takže než začneš urážet ostatní zamysli se nad tím co píšeš. :)

74

Odpovědět

"Zjevně nikdy neviděla jak se pěstuje např. obilí nebo kukuřice. To by teprve čuměla. A co teprve ve mlýně!!!" Co to má co dělat s tématikou?
Buchta neválčí proti "GMO" věcem, ale jen vysvětluje lidem, jak se natuní kuřata (protože většina z nich doopravdy potřebuje tuto informaci, jakkoliv hloupé se to zdá, jelikož oni jsou ještě hloupější).

60

Odpovědět

No nevím, všechny její argumenty obhajovaly spíše vegetariánství než veganství. Vegetariány ještě chápu, já sám bych nemohl sníst maso zvířete, které jsem viděl živé (no jo, trochu pokrytectví ;-) ), ale vegani už mi přijdu tak trochu jako extrémisté. Vždycky si můžou sehnat vejce a mléko z normálních farem a nemusí se kvůli tomu tolik omezovat.
Největší problém co se týče masa vidím v množství, jaké bežný člověk spotřebuje. Cpát se masem každý den od rána do večera mi přijde jako extrém.
S vegany a vegetariány by tolik lidí nemělo problém, kdyby mezi nimi nebylo tolk otravných individují, které vám o tom svojem životním stylu budou tak vtíravě vykládat a cpát vám pod nos obrázky z velkochovů.

164

Odpovědět

Je pravda, že někteří vegani které znám mě neskutečně štvou a stydím se za ně. Protože mají kecy a chovají se otravně. Ale nic není extrém, extrém je pouze to co ty sám považuješ za extrém. :)

36

Odpovědět

Sice si člověk může obstarat vajíčka a mléko z domácího chovu, který je samozřejmě pořád lepší jak velkochovy, ale nemění to nic na tom, že chováme zvíře, celý jeho život ho prakticky zneužíváme a nakonec ho stejně zabijeme ještě před tím, než přirozeně zestárne....a o tom to celé je

22

Odpovědět

Ano někteří otravují protože to je v módě, stejně tak Vás někdo může otravovat se svým novým iPhone. Ano můžou si sehnat vajíčka "od souseda", ale už samotné vlastnění zvířete je ve směru veganství problém. Pro vegana není omezení, že to a to nesmí, ale přístup ostatních že neinformují pravdivě o obsahu masa například v restauracích (běžně obsluha neví že šunka, nebo slanina je maso). Naopak vegan je rád za nové možnosti co nikdy předtím nejedl, nebo s danou surovinou nepracoval.

03

Odpovědět

ti amici jsou fakt tak šileně tupí že nevim jestli se smát nebo brečet... jako nevědět odkud pochází maso a vajíčka a podobně... sýr... myslí si že to je z nějake továrny neboco... fakt mě udivuje jak mužou ještě fungovat... v americe jsou strašně zajímavé místa k cestování ale kvuli te jejich demenci se mi tam ani nechce...

117

Odpovědět

Přecejen se bavíme o populaci, ve které někteří věří,že čokoládové mléko je z hnědých krav a že maso se vyrábí v supermarketu.

121

Odpovědět

A je ošklivá protože je veganka nebo je veganka protože je ošklivá?

520

Odpovědět

A seš hloupej protože ses tak narodil, nebo si hloupej protože si měl nějaký úraz ?

95

Odpovědět

+MUDr. Prof. Huskyu neho neviem, ale u teba to je iste

13

Odpovědět

Dá sa tu niekde poslať návrh na video? The Greatest Speech Ever Made - [Original]

11

Odpovědět


Odpovědět

Ahoj, tipy se dají posílat pomocí našeho rozšíření do prohlížece, viz Posílejte nám tipy na videa přímo z YouTube! . Jeho výhodou je i to, že pokud je dané video už na našem webu přeložené, místo tlačítka "Navrhnout na překlad" se zobrazí přímo link na přeložené video na VČ :-)

20

Odpovědět

+XardassDiky, obom

00

Odpovědět

Kde jsou kuřata s urvanýma zobákama? To je asi jen US styl, ne?

57

Odpovědět

No pochybuju že se ekonomické myšlení US a zbytku zemi nějak liší, myslím že to je všude takto, víc se zajimej a hledej a uvidíš že to tak je.

38

Odpovědět

+ATak právě zrovna nedávno se řešily farmy v česku a šlo tam o to, že tam leží třeba chcíplé kuřata, ale že by neměly zobáky to ne. Nějací borci se vloupali Babišovi na farmu a natočili tam ty špatné podmínky těch kuřat, ale zobáky teda měli. Tak snad se nenechají inspirovat v US.

11

Odpovědět

+ANe, tohle je pouze výjimka, kterou ty sám chceš vidět všude. Připomínáš mi chlapíka, který tvrdil, že Země je placatá. Taky říkal, zprvu jsem tomu moc nevěřil. Pak jsem se ale zajímal, hledal a nakonec uvěřil tomu, že to tak je...

81

Odpovědět

Ne, celej svět. Každému kuřeti se po narození upálí zobák a zastřihnou křídla.

13
Další