Mikrosochař Willard Wigan u Conana O'BrienaCONAN

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 142
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:557
Počet zobrazení:8 306

Na dnešek jsem si pro vás připravil překlad Conanova rozhovoru s jedním neznámým hostem. Nejde totiž o žádnou hereckou ani pěveckou hvězdu. Willard Wigan se zabývá tvorbou mikroskopickcýh soch a modelů. Jedna taková "socha" obnáší několik týdnů práce a nakonec je umístěna třeba do očka jehly, hodinek nebo na hlavičku špendlíku. Pokud vás zajímá, jak takové mikrosochy vznikají, pusťte si následující rozhovor a žasněte, co všechno je možné vyrobit.

Přepis titulků

Vytváříte umění, které je unikátní tím, že je vidět - pouze pod mikroskopem. - Ano. Máte za sebou celou řadu malých soch a modelů. Nejdřív se podíváme na fotografie. A pak si jich ukážeme několik naživo. Tohle je devět velbloudů v očku jehly. Tady vidíte holčičku s balónkem, která stojí na řase.

Je to lidská řasa? Je to ještě menší, jde o nit z mé košile. A vy jste na ní stvořil dívku s balónkem. Taky děláte slavné osobnosti. Tohle je John Lennon - v očku jehly. - Přesně tak. Také jste ztvárnil slavné boxery Sonnyho Listona a Cassiuse Claye. Jen pro představu uvádíme srovnání s hlavičkou zápalky. Takhle miniaturní jsou vaše umělecká díla. Ze všeho nejdřív se musím zeptat, jak to děláte?

- Co používáte za nástroje? - Nástroje používám různé. Mám jich spoustu. Některé jsou vyrobeny ze střípků rozdrcených diamantů. Mám takovou miniaturní kovadlinu a kladivo, kterým drtím diamanty na malé úlomky. Poté ty úlomky projdu a nějaký z nich si vyberu. Pak si vezmu maličký drátek, vyvrtám do něj tou nejjemnější vrtačkou dírku. Musel jsem si vyrobit vlastní.

Vyvrtám do toho drátku dírku a vložím do ní kousek diamantu. Jako včelí žihadlo. Pracuji v pauzách mezi údery srdce. Vždycky zadržím dech, zpomalím dýchání a můj puls funguje jako sbíječka. Trochu zvolníme, pane MacGyvere. Vy si zpomalujete puls a pak děláte veškerou tu práci ručně, přičemž váš vlastní puls funguje jako jakési dláto.

Občas pracuji v pauzách mezi údery srdce, takže mám na pohyb jen asi 1,5 sekundy. A to je utrpení. Počkat. Proč to teda děláte? - Baví vás to vůbec? - Ne. Takže vás to nebaví, je to extrémně náročné... Když začnu, je to utrpení, ale když skončím, je to radost. Takže to dělám s vidinou té radosti.

Dobrá, pojďme na další, protože jsem z toho vedle. Ukažte nám něco, co jste přinesl k nám do studia. Tady máme první ukázku, která je velmi aktuální vzhledem k právě probíhajícím prezidentským volbám. Dejte to pod mikroskop. - Dívejte! - Tady to je. - To je hlavička... - Hlavička špendlíku. - A na ní Bílý dům.

- Přesně tak. Napravo můžete vidět prezidenta. Cože? Kde je prezident? Jako by to samo o sobě nebylo dost. Musíte ještě přidat prezidenta. Stejně ho nikdo nenajde. Klidně si můžete vymýšlet. Můžete říct, že jídelnou projíždí čtyři apokalyptičtí jezdci na koních. - Že to nevidíte? - Jen pro představu, ten model je menší než tečka v novinách. Chápu.

A z čeho je vyrobený? Z takové nylonové pásky. Je trochu podobná kevlaru. Je to v podstatě taková stahovací páska. - Ale neskutečně pevná. - Když se na ten špendlík dívám, vypadá úplně normálně. Nevidím, že by na něm něco bylo. Nechápu, jak to můžete vyrobit. - Používáte při práci mikroskop? - Ano, musím. Klíčem je udržet ruce v klidu, pracovat v pauzách mezi údery srdce - a nevdechnout své vlastní dílo.

- Jak to myslíte? - Vy občas vdechnete to, co vyrobíte? - Ano, stává se to. Takže třeba několik týdnů vyrábíte Bílý dům, a pak potáhnete nosem... - a máte ho v plicích? - No... Tenhle mé protilátky odmítají vdechnout. Jasně, jste ze zámoří. Kdyby šlo o parlament, hned byste si dal říct.

Komentáře (33)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Namalovat Obamu v okně půlmilimetrového bílého domu chlupem z mušího ohabí, tomu říkám kumšt, ale doma bych to asi nechtěl

230

Odpovědět

Udělá houpačku s název Rovnoprávnost kde je černoška a běloška. 1.) Hispánců je více než černochů v USA 2.) I kdybychom se vykašlali na počty tak hispánci a asiaté jsou velká menšina a je blbost USA rozdělovat na černou a bílou.

834

Odpovědět

Muzeum miniatur, byly tam některá jeho díla a vřele to doporučuju. Je to za chvilku prošlý :)

80

Odpovědět

PS. je to v Praze

50

Odpovědět

Mě stačí bohatě ty moje hodinky Casio za 2 500kč :) Jinak klobouk dolů před takovou prací. Musí mít neskutečnou trpělivost.

10

Odpovědět

To není umění, jen řemeslá zručnost, klasické kýče ale v malém měřítku. Netvrdím že bych to dokázal, ale umění by v sobě mělo mít náboj, myšlenku, mělo by to v lidech vyvolat emoce, vzrušení nebo neklid. Tohle je jen bleší cirkus... Ale ten chlápek je boží

1932

Odpovědět

je to špendlík nebo hřebík ? chápu, že pro hřebík mají jiný termín, ale velikost a hlavička je spíš jak u hřebíku

523

Odpovědět

Omlouvám se všem mínuskářům za to, že jsem nikdy nebyl v Americe a nevím jaký tvar tam mají jejich špendlíky. Doufám jen ,že je moje otázka příliš nerozrušila.

316

Odpovědět

S takovým slavným obrazem "Odyseův boj s kyklopem" od slavného japonského miniaturisty Uko Ješity se to nedá ani srovnávat. Na plátně 2x2milimetry obraz vypráví boj člověka se živly. Boj tvrdý a nelítostný. Boj na život a na smrt. Ale s jakou něhou je tento boj pojednán, malíř jakoby se s kyklopem mazlil ...... pfpf ... no tak dál :D

392

Odpovědět

Vdechne svou práci? Tak já dělám s prachama....ráda bych si tak někdy vdechla 500 EUR a doma je pak vykašlala :D

30

Odpovědět

Baví vás to vůbec?
Ne.
Tak proč to děláte?
http://www.quickmeme.com/img/f7/f7963fc2557229bda5c8c3d578601b5c42a28bf4078a5369dfc4be39e2190803.jpg

402

Odpovědět

Kam se hrabou hrabou Rytmuse diamantové breitlingy :D

102

Odpovědět

Mě stačí bohatě ty moje hodinky Casio za 2 500kč :) Jinak klobouk dolů před takovou prací. Musí mít neskutečnou trpělivost.

00

Odpovědět

Ten ho musí mať riadneho, keď to takto potrebuje kompenzovať.

1934

Odpovědět

Made my day :D

115

Odpovědět

Tomu říkám opravdové umění. Některé čmáranice pod názvem abstraktní umění může vytvořit kde kdo, pak už jen stačí aby o něm někdo řekl že jej vytvořil nějaký známý autor a dílo je na světě.

3819

Odpovědět

technická zložitosť diela neodráža jeho umeleckú hodnotu

486

Odpovědět

+regressivPřesně tohle by podle mě řekl ten umělec, který nas*al do plechovky a prodával to jako umění :D

00

Odpovědět

Chápu to dobře, že tenhle týpek drtí úlomky diamantů? Neměl by diamant být přece jenom kapku tvrdší?

137

Odpovědět

to není záležitost tvrdosti, ale pevnosti, a diamant je docela křehký nerost.

441

Odpovědět

tá predstava keď ako prvák, druhák na základke som si myslel že diamant je najtvrdší a potom som sa naučil realitu, po 20 rokoch existujú ľudia ktorý v tom nemajú jasno :D

00

Odpovědět

Asi bych nechtěl o nějakej roh stolu nebo futra klepnout a rozbít $ 1,5 mil.

152

Další