Mikrosochař Willard Wigan u Conana O'BrienaCONAN

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 143
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:551
Počet zobrazení:6 871

Na dnešek jsem si pro vás připravil překlad Conanova rozhovoru s jedním neznámým hostem. Nejde totiž o žádnou hereckou ani pěveckou hvězdu. Willard Wigan se zabývá tvorbou mikroskopickcýh soch a modelů. Jedna taková "socha" obnáší několik týdnů práce a nakonec je umístěna třeba do očka jehly, hodinek nebo na hlavičku špendlíku. Pokud vás zajímá, jak takové mikrosochy vznikají, pusťte si následující rozhovor a žasněte, co všechno je možné vyrobit.

Přepis titulků

Vytváříte umění, které je unikátní tím, že je vidět - pouze pod mikroskopem. - Ano. Máte za sebou celou řadu malých soch a modelů. Nejdřív se podíváme na fotografie. A pak si jich ukážeme několik naživo. Tohle je devět velbloudů v očku jehly. Tady vidíte holčičku s balónkem, která stojí na řase.

Je to lidská řasa? Je to ještě menší, jde o nit z mé košile. A vy jste na ní stvořil dívku s balónkem. Taky děláte slavné osobnosti. Tohle je John Lennon - v očku jehly. - Přesně tak. Také jste ztvárnil slavné boxery Sonnyho Listona a Cassiuse Claye. Jen pro představu uvádíme srovnání s hlavičkou zápalky. Takhle miniaturní jsou vaše umělecká díla. Ze všeho nejdřív se musím zeptat, jak to děláte?

- Co používáte za nástroje? - Nástroje používám různé. Mám jich spoustu. Některé jsou vyrobeny ze střípků rozdrcených diamantů. Mám takovou miniaturní kovadlinu a kladivo, kterým drtím diamanty na malé úlomky. Poté ty úlomky projdu a nějaký z nich si vyberu. Pak si vezmu maličký drátek, vyvrtám do něj tou nejjemnější vrtačkou dírku. Musel jsem si vyrobit vlastní.

Vyvrtám do toho drátku dírku a vložím do ní kousek diamantu. Jako včelí žihadlo. Pracuji v pauzách mezi údery srdce. Vždycky zadržím dech, zpomalím dýchání a můj puls funguje jako sbíječka. Trochu zvolníme, pane MacGyvere. Vy si zpomalujete puls a pak děláte veškerou tu práci ručně, přičemž váš vlastní puls funguje jako jakési dláto.

Občas pracuji v pauzách mezi údery srdce, takže mám na pohyb jen asi 1,5 sekundy. A to je utrpení. Počkat. Proč to teda děláte? - Baví vás to vůbec? - Ne. Takže vás to nebaví, je to extrémně náročné... Když začnu, je to utrpení, ale když skončím, je to radost. Takže to dělám s vidinou té radosti.

Dobrá, pojďme na další, protože jsem z toho vedle. Ukažte nám něco, co jste přinesl k nám do studia. Tady máme první ukázku, která je velmi aktuální vzhledem k právě probíhajícím prezidentským volbám. Dejte to pod mikroskop. - Dívejte! - Tady to je. - To je hlavička... - Hlavička špendlíku. - A na ní Bílý dům.

- Přesně tak. Napravo můžete vidět prezidenta. Cože? Kde je prezident? Jako by to samo o sobě nebylo dost. Musíte ještě přidat prezidenta. Stejně ho nikdo nenajde. Klidně si můžete vymýšlet. Můžete říct, že jídelnou projíždí čtyři apokalyptičtí jezdci na koních. - Že to nevidíte? - Jen pro představu, ten model je menší než tečka v novinách. Chápu.

A z čeho je vyrobený? Z takové nylonové pásky. Je trochu podobná kevlaru. Je to v podstatě taková stahovací páska. - Ale neskutečně pevná. - Když se na ten špendlík dívám, vypadá úplně normálně. Nevidím, že by na něm něco bylo. Nechápu, jak to můžete vyrobit. - Používáte při práci mikroskop? - Ano, musím. Klíčem je udržet ruce v klidu, pracovat v pauzách mezi údery srdce - a nevdechnout své vlastní dílo.

- Jak to myslíte? - Vy občas vdechnete to, co vyrobíte? - Ano, stává se to. Takže třeba několik týdnů vyrábíte Bílý dům, a pak potáhnete nosem... - a máte ho v plicích? - No... Tenhle mé protilátky odmítají vdechnout. Jasně, jste ze zámoří. Kdyby šlo o parlament, hned byste si dal říct.

Komentáře (32)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Namalovat Obamu v okně půlmilimetrového bílého domu chlupem z mušího ohabí, tomu říkám kumšt, ale doma bych to asi nechtěl

220

Odpovědět

Udělá houpačku s název Rovnoprávnost kde je černoška a běloška. 1.) Hispánců je více než černochů v USA 2.) I kdybychom se vykašlali na počty tak hispánci a asiaté jsou velká menšina a je blbost USA rozdělovat na černou a bílou.

734

Odpovědět

Muzeum miniatur, byly tam některá jeho díla a vřele to doporučuju. Je to za chvilku prošlý :)

80

Odpovědět

PS. je to v Praze

40

Odpovědět

Mě stačí bohatě ty moje hodinky Casio za 2 500kč :) Jinak klobouk dolů před takovou prací. Musí mít neskutečnou trpělivost.

10

Odpovědět

To není umění, jen řemeslá zručnost, klasické kýče ale v malém měřítku. Netvrdím že bych to dokázal, ale umění by v sobě mělo mít náboj, myšlenku, mělo by to v lidech vyvolat emoce, vzrušení nebo neklid. Tohle je jen bleší cirkus... Ale ten chlápek je boží

1832

Odpovědět

je to špendlík nebo hřebík ? chápu, že pro hřebík mají jiný termín, ale velikost a hlavička je spíš jak u hřebíku

523

Odpovědět

Omlouvám se všem mínuskářům za to, že jsem nikdy nebyl v Americe a nevím jaký tvar tam mají jejich špendlíky. Doufám jen ,že je moje otázka příliš nerozrušila.

306

Odpovědět

S takovým slavným obrazem "Odyseův boj s kyklopem" od slavného japonského miniaturisty Uko Ješity se to nedá ani srovnávat. Na plátně 2x2milimetry obraz vypráví boj člověka se živly. Boj tvrdý a nelítostný. Boj na život a na smrt. Ale s jakou něhou je tento boj pojednán, malíř jakoby se s kyklopem mazlil ...... pfpf ... no tak dál :D

372

Odpovědět

Vdechne svou práci? Tak já dělám s prachama....ráda bych si tak někdy vdechla 500 EUR a doma je pak vykašlala :D

20

Odpovědět

Baví vás to vůbec?
Ne.
Tak proč to děláte?
http://www.quickmeme.com/img/f7/f7963fc2557229bda5c8c3d578601b5c42a28bf4078a5369dfc4be39e2190803.jpg

392

Odpovědět

Kam se hrabou hrabou Rytmuse diamantové breitlingy :D

92

Odpovědět

Mě stačí bohatě ty moje hodinky Casio za 2 500kč :) Jinak klobouk dolů před takovou prací. Musí mít neskutečnou trpělivost.

00

Odpovědět

Ten ho musí mať riadneho, keď to takto potrebuje kompenzovať.

1924

Odpovědět

Made my day :D

115

Odpovědět

Tomu říkám opravdové umění. Některé čmáranice pod názvem abstraktní umění může vytvořit kde kdo, pak už jen stačí aby o něm někdo řekl že jej vytvořil nějaký známý autor a dílo je na světě.

3819

Odpovědět

technická zložitosť diela neodráža jeho umeleckú hodnotu

486

Odpovědět

Chápu to dobře, že tenhle týpek drtí úlomky diamantů? Neměl by diamant být přece jenom kapku tvrdší?

137

Odpovědět

to není záležitost tvrdosti, ale pevnosti, a diamant je docela křehký nerost.

431

Odpovědět

tá predstava keď ako prvák, druhák na základke som si myslel že diamant je najtvrdší a potom som sa naučil realitu, po 20 rokoch existujú ľudia ktorý v tom nemajú jasno :D

00

Odpovědět

Asi bych nechtěl o nějakej roh stolu nebo futra klepnout a rozbít $ 1,5 mil.

152

Další