Nejlepší drak z pohledu vědyMinuteEarth

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 12
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:43
Počet zobrazení:3 882
Mýty o dracích jsou jedna věc, ale co biologické a fyzikální zákony? Je možné, aby tito velcí okřídlení tvorové vůbec existovali?

Přepis titulků

Ahoj! Tady Julian z MinuteEarth. Draci sice neexistují, ale kdyby ano, což by bylo bezva, museli by se podřídit biologickým a fyzikálním zákonům. Udělali jsme video o tom, který z těchto slavných draků by mohl být více než pouhou fantazií. Abychom je seřadili, budeme se pohybovat od těch nejnepřirozenějších vlastností směrem k přirozeným.

Draci zjevně chrlí oheň, ale jediné, co se tomu v přírodě alespoň trochu blíží, je prskavec, jenž vystřikuje vroucí tekutinu, aby spálil nepřátele. Žádné chrlení ohně. Pojďme se přesunout ke končetinám. Většina západních vyobrazení draků, jako je na vlajce Walesu, má čtyři nohy a dvě křídla, takže dohromady šest končetin.

Všichni obratlovci na zemi nebo ve vzduchu pocházejí z ryby se čtyřmi končetinami, z níž se vyvinuli ostatní obratlovci včetně domnělého draka, zjevně také obratlovce. Je tudíž nepravděpodobné, že by na Zemi vznikl drak se šesti končetinami. Proto někteří spisovatelé, filmaři a vývojáři použili netopýry, ptáky a ptakoještěry jako předlohu pro draky se čtyřmi končetinami. Draci se šesti končetinami tedy přijdou úplně naspod, včetně Šmaka z kinoverze prvního dílu Hobita.

Šmak se však v druhém díle mění, filmaři mu odstranili přední nohy. Ne že by se tolik zajímali o evoluci na Zemi, ale protože doufali ve výraznější výkon. Mohl mít čtyři nohy a žádná křídla, ale pokud by se nevznášel jako východní verze, byla by to vlastně ještěrka. Pojďme na křídla.

Zvířata je potřebují k letu, k mávání křídly tedy potřebují velké prsní svaly, takže na hrudní kosti potřebují speciální výběžek zvaný hřeben, k němuž se upnou svaly. Drak bez hřebenu by neměl dost silné svaly k rychlému letu, který by ho udržel ve vzduchu. To znamená, že tito krasavci s neklenutou hrudí končí. Samotný hřeben ale nestačí.

K letu je potřeba ideální kombinace váhy, velikosti křídel a rychlosti. Čím těžší tvor, tím větší potřebuje křídla nebo tím rychleji musí letět, aby se udržel ve vzduchu. Takoví tučňáci sice mají hřeben a i se svými drobnými křidélky by mohli létat, ale museli by letět téměř rychlostí dopravního letadla a čelit absurdním silám působícím na křídla. Quetzalcoatlus, údajně největší létající tvor vůbec, měl rozpětí 12 metrů, což udrželo jeho 250kg tělo ve vzduchu v rychlosti 80 km/h.

Pilně jsme propočítali váhu a velikost křídel všech zbývajících draků a zjistili jsme, že všichni mají křídla příliš malá, takže by museli létat neskutečně rychle, aby se udrželi nad zemí, přítomné síly by navíc zničily všechna křídla z masa a kostí. Takže nemáme vítěze? No, nejrealističtější ze zbývajících kandidátů musí být ten s největšími křídly v poměru k váze.

Vítězem je… maďarský trnoocasý drak z filmu Harry Potter a Ohnivý pohár. Má čtyři končetiny, hřeben, který drží svaly, a největší křídla vzhledem k váze. Zda se na něm dá létat, nebo ne… Mohli bychom to rozebrat, ale rozvleklá videa jsou na draka. Počkat, to byla slovní hříčka?

Matte, co tě přivádí z Extra Credits k nám do MinuteEarth? Přemýšlel jsem, Juliane. Pokud je existence těchto tvorů přinejlepším vědecky nepravděpodobná, jak se mýty o dracích objevily v kulturách po celém světě dřív, než spolu navázaly kontakt? Dobrá otázka! Nevíš náhodou… Nemáš náhodou tušení, kde bych našel nějaké video, které se tím zabývá?

Náhodou bych věděl. Pokud jsi zapálený do draků jako já, stav se k našemu Extra Mythology táboráku, kde probereme dračí mýty z různých kultur, psychologii, dinosaury, a dokonce i dračí politiku. Dračí politiku? No, doufám, že Bagony nechají Bagony… Stali se z nás právě nejlepší přátelé? Přeložila: Marky98 www.videacesky.cz

Komentáře (14)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Video se mi líbí, ale někteří lidé v diskuzi pod ním... Jako fakt je potřeba brát to tak vážně a na to video nadávat? Všichni asi tušíme, že draci existovat nemůžou, video jen vysvětluje proč.

00

Odpovědět

Chyba vam tu ten odkaz v popisku na video na konic:
Odkud pocházejí draci?

01

Odpovědět

Kdysi jsem viděl jeden mystifikační dokument - https://dokumenty.tv/svet-draku-dokument/ ,kde toto téma rozebírali ještě více do hloubky (má to skoro 2hodiny) a k onomu chrlení ohně a létání měli různé hypotézy.
Váhu, rozměry křídel atd tam taky počítají, ale přiklánějí se k tomu, že draci měli nějaké plynné vaky, které se plnily při trávení potravy a umožnovaly let. A jestli si dobře pamatuji, tak oheň chrlili díky minerálu z hor, kde obyčejně draci žili a hloubili si doupě. Po smíchání s tělními plyny vznikla chemická reakce něco jako u toho prskavce....
Chvílemi to vypadá fakt jak skutečný dokument :) zvláště, když najdou ve skalách zmrzlou mršinu, kterou začnou pitvat a zkoumat vnitřní orgány....

21

Odpovědět

Jsem smutný, že nevzali v potaz prattchetovi draky. Věděli by, že aby drak mohl létat musí být podpořen
a) Notnou dávkou magie a bez oktaríny to nepůjde
b) Vymazleným spalovacím mechanismem, kdy jsou schopni chrlit plameny (zadní tlamou :D) a využít je tak zároveň k letu

52

Odpovědět

Bolo by zaujímavé vidieť ten zoznam drakov, ktorých preskúmali. K ukrajinskému železnobrucháčovi by som ešte pridal draka z dračieho srdca.

12

Odpovědět

Mně by stačili i draci z Jak vycvičit draka + ze seriálu Dragons: Race to the Edge (chudák Flákota:)

01

Odpovědět

Skoda, ze nevzali v potaz, ze horlavy plyny byvaj lehci nez vzduch, takze kdyby si je drak umel evolucne vyrabet a pak je davkovat do plivancu a flakancu ohne, tak by byl lehci a nemusel by mit tak velky kridla, pripadne by pro nej neplatili dalsi omezeni, co tu rikali.

14

Odpovědět

Aj ludia si vedia vyrábať horlavé plyny :) Ale na to,aby to malo efekt,by museli vyzerať ako balón.Tam hrá úlohu vztlaková sila,ktorá pôsobý na plochu.Vtáky,aby boli lahšie,majú duté kosti.Čím je ťažší vták,tým vetšie krýdla(vztlakovú plochu) potrebuje a samozrejme aj viac energie spotrebuje.Potrebuje prekonať krídlamy vetšiu silu(velká plocha krídel)Malý kolibrík vie mávnuť krídlami 10x(?) za sekundu.Orol by si pri takej rýchlosti dolámal krýdla.

12

Odpovědět

Kup si balonek s heliem a stoupni si s nim na váhu. Asi tak by to toho draka nadlehčovalo.

62

Odpovědět

+šlomo"Kup si balonek s heliem a stoupni si s nim na váhu. Asi tak by to toho draka nadlehčovalo."
on nema "wing" ve jmene jenom nahodou ?

Opravdu my smysl zakomponovat ho experimentalniho pokusu jeho teorie ?
tedy horlavy plyn + kridla = letajici james wing/drak ?

prosim video

03

Odpovědět

+šlomoTak duty kosti nevylucuju a celkova stavba by byla.. z fleku me napada, ze misto krve by tam proudil stlaceny plyn a cmon, kdo rika, ze by nemeli neco jeste mnohem lehciho nez vodik..

Navic me to jen napdalo jako myslenkovy experiment, tak se omlouvam vsem, ktere to tak pobourilo.. prislo mi, ze tu lidi maji vetsi fantasii.. no nic, jdu si dal dumat sam. :)

12

Odpovědět

+James WingFantaziu máš dobrú,ale vedomosti z fyziky sú na tom horšie.Plyn namiesto krvy?!Stačilo by malé poranenie a by vyfučal ako balón a hneď by umrel.A na to nadlahčovanie by mu ani to stlačené vákuum nepomohlo :) Ale tak môžme dumať a fantazírovať ďalej.Ako postaviť draka?

03