Nejrychleji rostoucí rostlina na světěMinuteEarth

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 12
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:49
Počet zobrazení:5 038

Čím se bambus liší od ostatních trav a co mu umožňuje dosáhnout výšky desetipatrové budovy za pouhých osm týdnů?

Přepis titulků

Ahoj, tady Julián z MinuteEarth. Bambus může růst rychlostí téměř metr za den. Co se týče růstu do výšky, bambus je nejrychleji rostoucí rostlinou na světě. Do výšky desetipatrové budovy zvládne dorůst za osm týdnů, pro pandy tudíž dostává výraz rychlé občerstvení nový rozměr. Klíčem tohoto rychlého růstu je to, že i přes svou ohromnou výšku a statnost bambus není strom, ale zvláštní druh trávy.

Správně, bambus, stejně jako obilí, rýže a jiné trávy, patří mezi lipnicovité. Na rozdíl od stromů, které rostou díky pomalému procesu dělení, bambus, jako jiné trávy, jen nafoukne buňky, které vzniknou, než výhonek vyroste ze země. Každý výhonek patří do většího systému kořenů a stébel, který funguje jako potrubí, co pumpuje vodu do buněk výhonků.

Buňky uvolňují látku, díky které jsou její stěny flexibilnější a nafukovací, a vlákna, která tyto buněčné stěny tvoří, směřují růst přímo vzhůru. Přestože všechny trávy rostou díky prodlužování buněk, neudržovaný trávník nikdy nepřeroste váš dům tak, jako by to udělal bambus. Na rozdíl od jiných trav, jejichž buněčné stěny natahováním slábnou, bambus do nich dokáže vložit více vrstev, výhonky jsou tedy dost stabilní, aby vydržely silný vítr, i když vyrostou hodně vysoko.

Je to proto, aby bambusy udržely krok se stromy v lesích, v nichž rostou, a aby získaly dostatek světla k popohnání ještě vyšších výhonků následujícího roku. Tohle korunuje Bambus z rodu Lipnicovitých právoplatnou královnou Lesa, Neoblomnou, Lamačku rekordů a Matku, nebo tedy alespoň Živitelku pand.

Přeložila: Marky98 www.videacesky.cz

Komentáře (3)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

A kolik je bambusu v Africe!
Zájezdy do Afriky

00

Odpovědět

Takmer tretina videa je reklama, wtf.

72

Odpovědět

Není to problém, když je až na konci... video prostě končí v 1:50, jednoduchý. Jsou i magoři co takovýhle reklamy dávaj na začátek... to je pak horší.

250