Mohou implantáty zvýšit naši inteligenci?

Thumbnail play icon
83 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:279
Počet zobrazení:5 718

Člověk má obecně velmi vyvinutý mozek, ale existuje možnost, jak bychom mohli být ještě chytřejší? Co třeba takové mozkové implantáty?

Přepis titulků

Cítíte se hloupě? A co si vylepšit svůj mozek? Podívejte se na tvory na Zemi. Mnoho z nich má úžasné schopnosti. Jako třeba hovniválové. Ano, nezdají se nijak úžasní, ale dokážou tlačit 1140násobek své váhy. To je jako kdyby 7kilový francouzský buldoček táhl 9 tunového tyrannosaura rexe.

Proč to nedokážeme i my? Lidský genom se prostě nijak příliš nezaměřuje na fyzickou sílu. Zaměřuje se hlavně na mozek. Podívejte se 2 miliony let zpět na našeho předka homo habilis. Objem mozkové části lebky měl asi 600 kubických centimetrů. Dnešní průměrný člověk má objem mezi 1 200 a 1 300 kubických centimetrů. To je víc než dvojnásobek. Náš mozek tvoří jen 2 % tělesné váhy, ale spotřebovává 20 % tělesné energie.

Ostatní tvorové nás vidí asi takto. Pamatujte, že lidé nejsou nutně na konci své evoluční cesty. Existuje nějaký způsob, jak si ještě během našich životů vylepšit inteligenci? Mnoho studií ukazuje, že změna životního stylu dokáže mozek povzbudit. Například aerobik stimuluje růst kmenových buněk v hipokampu, což je část mozku spojená s pamětí. Také můžeme výkon mozku zlepšit naší stravou.

Příkladem je, když se v USA objevila jodidovaná sůl. Průměrné IQ se tehdy zlepšilo o 3,5 bodu. Můžete namítat, že tyto změny naši inteligenci vylepšují jen lehce. Můžeme dosáhnout nějakého výrazného zlepšení? Inspiraci můžeme hledat v něčem nečekaném. V poškození mozku. Mluvím o velice vzácném a kontroverzním stavu zvaném syndrom spícího učence. Tento stav nastává po úrazu hlavy nebo při neurodegenerativních onemocněních.

Postižená osoba najednou získá schopnost dělat něco úžasného. Třeba vytvářet sochy nebo skládat hudbu. Jak tu schopnost získají? Někteří vědci si myslí, že máme v mozku zábrany, které drží naše schopnosti zpět. Zranění nebo onemocnění tyto zábrany odstraní a lidé s tímto syndromem najednou dokážou úžasné věci. Za pomoci technik jako magnetická rezonance bychom se mohli o tomto stavu dozvědět víc.

V budoucnu bychom možná mohli tyto zábrany odstranit i bez poškození mozku. Teď je na čase si promluvit o mozkových implantátech. Mozek i počítače dělají podobné věci, ale úplně odlišným způsobem. Pokud bychom dokázali vytvořit snazší komunikaci mozku s počítačem, byl by to obří skok pro lidskou inteligenci. Určitý pokrok jsme už udělali. Paralyzovaní pacienti s mozkovým implantátem dokázali hýbat robotickou protézou.

Roku 2012 vytvořili vědci z Univerzity Jižní Karolíny a Univerzity Wake Forest implantáty pro mozkovou kůru makaků. Naučili je, jak hrát hru s porovnáváním obrázků. Poté opicím podali drogy, které jejich mozkový výkon snížily. Nakonec aktivovali implantát. Implantát stimuloval část mozku, která se aktivovala vždy při správné volbě. Zjistili, že ztracená schopnost mozku byla znovu obnovena.

Avšak většina výzkumů se týkala získání mozkové kapacity, která byla ztracena. Nejsou o navyšování našich schopností. Ale v budoucnu by nám tato technologie mohla navyšovat inteligenci a přinášet nové možnosti. Chcete být skvělý vědec? Utlumte tu část mozku, která se snaží věci potvrdit tak, jak by to podle vás mělo být. Chcete být lepší člověkem? Posilte si altruistické chování.

Mám na vás otázku. Pokud byste si mohli posílit jakoukoliv oblast svých mentálních schopností, která by to byla? Napište mi to do komentářů. Dejte videu Líbí se a odebírejte mě. A také se podívejte na má další videa. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (31)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

No když se to povede tak levice může ztratit většinu svých voličů.

166

Odpovědět

Já bych se spokojil s vypnutím nebo utlumením centra prokrastinace, které si alokuje stále větší část mé mozkové kapacity. :)

340

Odpovědět

K tomu hovniválovi (vím, že to není stěžejní iformace videa, ale třeba to bude někoho zajímat):
Dejme tomu, že je hovnivál charakterizován svou délkou l, a svým tvarem, který v našich úvahách nebudeme měnit. Hmotnost tělesa, kterou tvor uzvedne je úměrná síle, kterou vyvine. Síla, vyvinutá svalem, závisí na síle vyvinuté jedním svalovým vláknem (nebudeme měnit, závisí na struktuře) a na počtu vláken, konstantní tloušťky, tj. na tloušťce svalu, který má nějaký tvar. Platí tedy, že M~F~S~l^2. Hmotnost tělesa, živé tvory nevyjímaje, je úměrná hustotě a objemu. Hustota odvisí od struktury a složení, tu neměníme. Objem odvisí od tvaru a třetí mocnině délky. m~V~l^3. Poměr uzvednuté a vlastní hmotnosti k=M/m~l^2/l^3~1/l. Tj. pokud se organismus při zachování stejných vlastností zvětší n krát, poměr k se n krát zmenší. k´=k/n. Zvětšíme 3 cm dlouhého vrubouna na velikost člověka (1,8m). n=60, k=1141, k´=19. Nevím, jestli je ve videu uváděné číslo rekord, nebo průměr. V tom druhém případě pořád klobouk dolů, kdo z nás utáhne/utlačí tunu (i když... teď se na mě možná sesypou ti, kteří zvládli někam odtlačit své auto, což takovou tunu hodí. Ale já bych to asi nedal). Pokud se jedná o rekord, tak nic moc, již zmiňovaní siláci utáhnou i 400 násobek. Tak jako tak, rozměrová analýza hraje pro něj.

40

Odpovědět

A pokud bych si měl vybrat a posílit nějakou oblast svých mentálních schopností, tak bych chtěl někdy ovládat mysl druhých.. ať už telepaticky nebo hypnózou :)

62

Odpovědět

Zeptej se v Applu, touto technologií už podle všeho dávno oplývají

451

Odpovědět

Dokážete si představit s takovýma implantátama ty nudné internetové diskuze a komentáře?

251

Odpovědět

seru na inteligenci, chci aktivovat létání a telekinezi :D

213

Odpovědět

Obojí je lákavé, ale manipulaci s časem nic nepředčí.

201

Odpovědět

+fallangaMyslim že to by tě hned omrzelo... Nuda... Asi jako když přetočíš film na konec, pak do půlky, víš už jakou co má pointu a pak nemá ani smysl ty 3 hodiny sledovat...

35

Odpovědět

+fallangaTo je asi pravda, ale umět v případě nouze zastavit čas, to se hodí.

80

Odpovědět

+fallangaa jak vyresis to kdyz si zabijes dedecka? co se pak stane?

40

Odpovědět

+fallangajak ve futuramě.. vyspíš se se svou babičkou..:D

150

Odpovědět

Tohle je zase jedno z těch videí "co by, kdyby..."
Teoreticky zajímavé, ale informačně nic moc. Klidně bych se raději dozvěděl něco z klasických osvětových videí, protože všude se najde něco nového. Myslím, že nebudu sám. (Ale díky za překlad) ^^

141

Odpovědět

Už aby tady ty implatáty byli, v úterý mám zkoušku:)

91

Odpovědět

Tak asi jo, když se tak ptáte.

00

Odpovědět

Když tam mluví o tom, že hovnivál utlačí já nevím kolikrát větší váhu než má on sám a ptá se, proč to nedokáže člověk, tak mě napadá, že to vlastně člověk dokáže. Samozřejmě že ne všichni, ale každý určitě slyšel o lidech tahající vlaky, náklaďáky, letadla vážící desítky, ne-li stovky tun. Vím že se to nedá srovnávat, ale přece jen bych sílu lidí nepodceňoval.

131

Odpovědět

Řekl bych že lidé jsou na konci své evoluční cesty, z toho důvodu že na nás nepůsobí už téměř žádný evoluční tlak.

722

Odpovědět

Kromě nás samotných, kromě kapitalismu a kromě dochazejících zdrojů na planetě

275

Odpovědět

Budes sa cudovat, ale existuju na svete ludia, ktori svoj mozog aj pouzivaju a evolucny tlak vytvaraju obrovsky.

110

Odpovědět

Odpovědět

asi tak, v tom videu to vypadá tak nevinně.. :(

100

Odpovědět

Kdyby se tu objevilo více videí na téma, jak zvyšovat inteligence, posilovat mozek (stačí takové ty vychytávky jako, že cvičení aerobiku pomáhá zlepšovat paměť atp.), byl bych rozhodně rád. Za mě 10.

251

Odpovědět

Nevím, uběhlo celé video, aniž bych se dozvěděl něco nového. Z toho syndromu cizího přízvuku/jazyka se dělá "zázrak", ale nepřijde mi, že by to vysvětlení bylo tak nemožné. Většina takhle postižených změní rytmus a výslovnost řeči a pak to pro posluchače zní, že mluví nějakým přízvukem, jenže, když začnete mluvit jakkoliv, tak se většinou najde nějaký přízvuk, kterému se to podobá....Ti, co začnou mluvit úplně jiným jazykem, tak aspoň nějaké minimu toho jazyka ovládají. Podle mne ten úraz nebo silná migréna dokáže dokáže zpřístupnit ty informace v mozku, které tam někde hluboko jsou, ale mozek nám je normálně jen tak nevybaví, protože by byl přehlcen informacemi a nejspíš se tak chrání před "přehřátím".
Nevím, proč tam porovnává naše a mozkovny "předků". Když už si hrajeme na evoluci, tak člověk největší mozkovnu stejně nemá, tak nevím jakou to má vypovídající hodnotu..ještě, když si vezmu kolik je na světě hlav a jak se výrazně liší. Nevím, jestli má smysl se pokoušet vylepšit mozek, když je lidské tělo, dalo by se říct, nejdokonalejší věcí na světě a celé tělo primárně chrání mozek. Nemyslím si, že by nějaké zásahy byly ku prospěchu. Říct, že se naše "vlastně pořád vyvíjí" chce si myslím hodně odvahy. :D

311

Odpovědět

Co bych chtěl posílit? Naprogramovat do mě touhu po alkoholu a snížit inteligenci. Člověk si v hospodě zanadává na ty ***** politiky a je spokojený. Život by pak byl o tolik jednodušší.

395

Odpovědět

+Meg.A.ByteDvě -30, prosím :D

140
Další