Monty Python – Fotbalový zápas filozofů

Thumbnail play icon
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:128
Počet zobrazení:7 140

Skeč od Monty Python z německých speciálů Monty Python's Fliegender Zirkus ukazuje, jak by to vypadalo, kdyby se na fotbalovém hřišti utkaly týmy složené z předáků světové filozofie. Uvidíte tedy hrát např. Archimeda, Sokrata, Hegela, Nietzscheho, Marxe nebo Kanta.

 

Přepis titulků

Dobré odpoledne a vítejte na zaplněném stadionu München u 2. části vzrušujícího finále. NĚMECKO VS. ŘECKO A zde přichází Němci, v čele s kapitánem „Nobbym“ Hegelem. Začínají jako favorité. Přilákali nejvíce pozornosti tisku kvůli problémům v týmu. A nyní jejich sestava. Formace 4-2-4, Leibniz v bráně, obránci Kant, Hegel, Schopenhauer a Schelling, útočí Schlegel, Wittgenstein, Nietzsche a Heidegger, v záloze Beckenbauer a Jaspers.

Beckenbauer je trochu překvapení. A tady jsou Řekové, v čele s ostříleným záložníkem Herakleitem. Jak se dalo čekat, zvolili defenzivnější sestavu. Platon v bráně, Sokrates v útoku, Aristoteles jako stoper. Aristoteles se zdá ve formě. Překvapením je zapojení Archimeda. Zde je sudí Kchung-fu-c', Konfucius, a asistenti Sv.

Augustin a Sv. Tomáš Akvinský. A s podáním rukou obou kapitánů může začít toto vzrušující finále. Pan Konfucius kontroluje přesýpací hodiny a… Začínáme! Nietzsche a Hegel. Karl Jaspers s číslem 7 na vnější straně, Wittgenstein s ním. Beckenbauer. Je tam Schelling, Heidegger kryje. Schopenhauer.

A nyní Řekové. Epikuros, Plótínos s číslem 6. Aristoteles. Empedokles z Akragantu a s ním Demokritos. Tady je Archimedes. Sokrates, vidíme Sokrata. Sokrates tamtudy prochází. A tam vidíme míč! K tomuto vzrušujícímu zápasu se vrátíme hned, jak se stane cokoliv zajímavého. NOVINKY Možná chybí skóre, ale vzrušení nechybí!

Nietzsche dostal žlutou kartu za dohadování se se sudím. Obvinil ho z toho, že nemá svobodnou vůli, a Konfucius si poznamenal jeho jméno. Nietzscheho třetí žlutá karta za čtyři hry. Kdo je tohle? Karl Marx! Karl Marx se rozcvičuje. U Němců to vypadá na střídání. Trenér Martin Luther se rozhodl pro totální útok, jelikož zbývají jen dvě minuty do konce. Otázkou je, koho nahradí, kdo odejde.

Mohl by to být Jaspers, Hegel nebo Schopenhauer, ale je to Wittgenstein! A přichází Marx. Uvidíme, jestli německý útok trochu oživí. Zřejmě ne. Taková škoda. Zbývá nám něco málo přes minutu, opakovanému zápasu v úterý se nevyhneme. Tady je Archimedes a zrovna ho něco napadlo. Heuréka! Archimedes Sokratovi, Sokrates zpět Archimedovi, Archimedes Herakleitovi, předbíhá Hegela, Herakleitos míč ztratil, ale přibíhá Sokrates, Sokrates střílí, Sokrates dává gól!

Řekové jásají! Sokrates skóroval, krásná přihrávka od Archimeda, Němci to rozporují. Hegel tvrdí, že realita je pouhým a priori dodatkem nepřirozené etiky, Kant přes kategorický imperativ, že existuje pouze v imaginaci, a Marx říká, že to byl ofsajd. Ale Konfucius píšťalkou rozhodl.

Je konec. Německo po převálcování tria Bentham, Locke a Hobbes v semifinále bylo poraženo jediným gólem, podívejme se znovu. Tady to je, Sokrates útočí a Leibniz nemá šanci. Jakou mají Řekové radost! Tady je máme, „Sekyrka“ Sofokles, Empedokles z Akragantu, báječná hra. Je tu Epikuros a kapitán Sokrates, který dal nejspíš nejdůležitější gól své kariéry.

Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (5)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Byl to jasný ofsajd !

90

Odpovědět

marx mal ukradnut loptu ako spravny komunista

133

Odpovědět

Jedna technická: proč se ničeho nic změnily strany a Řekové útočili na vlastní bránu?

39

Odpovědět

Když nastupuje Marx, mluví se o 2 minutách do konce zápasu, to jest konec druhé poloviny zápasu, tudíž si družstva o poločase musela vyměnit strany... :-)

281

Odpovědět

Sokrates p**o!

81