Čistokrevní psiNeděle s Lubachem

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 46
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:121
Počet zobrazení:7 799

Pro většinu čistokrevných psů představuje čistá rasa spíš handicap. Jaké všechny problémy mají a jak je můžete řešit? To vám v tomto díle dost neotřele a názorně ukáže Arjen Lubach!

Informační bonus:
Tajemství rodu – v originále je zmíněn nizozemský pořad Verborgen verleden, kde slavné osobnosti hledají své předky, v Česku se vysílal podobný pořad právě pod tímto názvem (za upozornění na tento pořad děkujeme neumanovi v komentářích)
Alberto Stegeman – nizozemský žurnalista a moderátor
Samson a Gert – belgický seriál pro děti, kde vystupuje mluvící kolie Samson
pan Špagetka (meneer Spaghetti) – postava ze seriálu Samson a Gert, kadeřník
průběžně narážky na německou rasovou teorii :D

Přepis titulků

A je čas na moji oblíbenou čtyřnohou akci, Dogshow Goes... Kamže jde? Aha, Goes je název města. Zeelandský rozhlas o tom vždy natočí hezkou reportáž. V Zeelandhallen se bude konat velká mezinárodní akce Dogshow Goes. Skvělý, fakt skvělý. Taková psí show je jen pro čisté rasy. A o tom si dnes něco povíme. Protože čistokrevnost je pro psa spíš handicap.

Ve 40 % případů zdědí čistokrevní psi nějaké zdravotní problémy. Seznam potíží je nekonečný. Hodně plochý čenich, příliš mnoho faldů, ale i špatné kyčle a vážné nemoci. To jsou důsledky šlechtění psů. Na rashondenwijzer.nl se dozvíte, s čím se která rasa nejčastěji potýká. Je tam i seznam 10 nejnáchylnějších ras. První je Kavalír King Charles Španěl se 32 zjištěnými vadami, jako třeba neustálá bolest hlavy, úzkosti, zánět středního ucha, alergie, poruchy míchy, hluchota, seznam dlouhý jak jezevčík.

Chudáci, ale tak to v přírodě chodí, ne? Ale je zásadní si uvědomit, že tohle neudělala příroda. To my jsme je vymysleli. To my jsme stvořili pekingského psíka nebo německého ovčáka. Říkáte si: "Vždyť vy děláte televizní pořady!" To jo, ale... Abyste se měli čemu divit. Retrívr je taky od nás.

Ptakopysk nám dělal kaskadéra a tak. V Nizozemsku je asi 1,5 milionu psů, z toho skoro půl milionu čistokrevných. Předkem všech těch psů je vlk. Ale nevznikli evolucí. Lidé cíleně křížili určité jedince. Někteří jsou na první pohled šlechtění. Toho stvořil kadeřník na kokainu a pouťař, co prodává heliové balónky. I divoce a přirozeně vypadající rasy, třeba husky, nevznikly samy od sebe.

A taky to není tak, že v Alpách našli přítulné a statné vlky, kterým začali říkat bernardýni. I ty lidé cíleně vyšlechtili. A rasy nejsou nějaké oddělené kategorie. U určitých exemplářů psů se jednoho dne řeklo: Stop, tenhle je dobrý, to bude rasa. Tak bude vypadat, budeme mu říkat... Dánská doga. Aby se ta rasa udržela, může se pářit jen s ostatními dánskými dogami.

A tady je původ těch problémů. Důvodem těchto vad u čistokrevných psů je, že do rodokmenu nepřichází nová krev. Vzorového jedince zkříží s jiným vzorovým jedincem, i když jsou nějak příbuzní. Čím čistší rasa, tím víc problémů můžete očekávat, tím víc inbreedingu.

Čistá rasa, to zní nevinně... Ale je z toho malý genový rybníček. Vzít si sestřenici má i výhody, na rodinných oslavách stačí míň židlí, ale vede to k dědičným poruchám. Od roku 2014 proto máme zákon ohledně křížení psů. Píše se tam třeba, že fenu nesmí oplodnit dědeček nebo její vnuk. Nebo oba naráz.

Je to myšleno dobře, ale ztěžuje to uspořádání rodinných orgií. Vyřešil se tak problém s rasami? Ne. Protože i když máte psa s papíry, od dobrého chovatele, registrovaného, zkontrolovali mu DNA a tak, stejně není pořízení čistokrevného psa moc dobrý nápad. Začalo to asi před 20 000 lety, kdy byli ochočeni první vlci. Ti jsou divocí. Jak jsme z nich udělali tak přítulná a milá stvoření? Loni se zjistilo, že takřka všichni psi mají na určitém úseku DNA nějakou odchylku.

Lidé ten úsek DNA mají taky, ale jsou i takoví, kteří ho mají porušený. Říká se tomu Williamsův-Beurenův syndrom. Takoví lidé mají velké oči, pořád se usmívají a jsou přítulní. A taky mají nízké IQ. Když to tedy hodně zjednodušíme, psi jsou cíleně handicapovaní vlci. Je příliš zjednodušující dát psům nálepku handicapovaných vlků, takhle jednoduché to není.

No dobře, tak ne. Ale vysvětluje to, proč se po 20 000 letech pořád netrefí do dveří s klackem v tlamě. Dříve se psi křížili, aby byli rychlí, dostali se do králičích nor, což je praktické, ale za poslední století se to změnilo. Co se stalo? Lidi se úplně zbláznili. Ještě malá úprava před začátkem. Protože ta srst musí vypadat skvěle. Ano, krátké tlapy a rozložitost.

Pes s objemem, hlavně vepředu. Široké plece, lehčí pozadí. Ale hlava by měla být protáhlá, plochá, ve tvaru obálky. A velké, tmavé oči. Teď se nám předvádí Kenji. Je mu pět let, má za sebou dlouhou a úspěšnou kariéru. Krásně zachycený výraz této úchvatné bearded kolie. Široká lebka a báječné vzezření. Aby ho nekopla.

To by ale ještě nebylo to nejhorší. Na webu píšou, že tahle bearded kolie trpí 11 známými neduhy, dysplazií kloubů, pupeční kýlou, zákalem. A to ani není mezi 10 nejchoulostivějšími plemeny. U čistokrevných psů jde jenom o vzhled. Ale ne jestli je hezký, silný, spíš jestli odpovídá své rase. Všechno se točí okolo čisté rasy. Aby psi odpovídali ideálu krásy, který stanovili lidé. Takový puli musí mít tvar krychle, stejně dlouhý jako široký.

A lebku připomínající jablko. Za pár století se některé rasy křížením úplně změnily. Bulteriér vypadal nejdřív takhle. A tohle se z něj stalo. Jo, mnohem lepší, fakt. Hlavně na odporu vzduchu, to fakt ušetří. Jsou to prostě módní doplňky. A i móda čistokrevných psů se neustále vyvíjí.

Tenhle má nádhernou hlavu, ale je to už starší typ. Mohl by mít kratší hřbet, výraznější rysy, lepší nohy a tlapy... - Takže není úplně... - Svého času byl velmi pěkný. Ale teď už máme mnohem lepší psy. U lidí se móda taky mění. Dřív byl ideál krásy toto, potom tohle. Pak toto, a teď jsme se dopracovali sem.

Ale nebudeme své děti křížit mezi sebou, když se náš vkus změní, jen aby mluvily tak rychle jako tenhle šašek. Ale my jsme z tohoto, čistě pro vlastní potěšení, udělali toto. Říkáte si, dokud to ten buldok nezjistí, je to v pohodě. Tajemství rodu, hledáte své předky? Váš praděda běhal 60 km v hodině a nebyl taková svraštělá hromádka neštěstí, víte? Ale je to více než jen: "Škoda, že už nejsem vlk."

Protože tyhle "znaky určité rasy" zadělávají na problémy. Jeho hlava má takový tvar, že znemožňuje normální dýchání. Mnoho buldoků má tak krátký čenich, že nemůžou normálně dýchat a permanentně se dusí. Podivná stavba těla jim přináší problémy od raného věku. Většina se ani nenarodí normálně, kvůli široké hlavě a úzkému tělu, takže se rodí císařským řezem. Bez pomoci lidí by ten pes tedy zemřel už při porodu.

A tady zase příroda na něco přišla. Anglický buldoček se sám nemnoží. Kdybyste jich vypustili 50 na louku, tak nejspíš vymřou. - Potřebují při rozmnožování pomoc. - Proč? Začíná to u oplodnění. Samec a samice to nezvládnou přirozeným způsobem, je to kvůli stavbě těla toho psa. Cože?

Nemůžou dýchat, rodit, souložit. Lidi musí být taky nějací kříženci, že tohle dělají se psy! K čemu to je? Pomineme-li dědičné nemoci, některé rasy jsou vyšlechtěny tak, že nejsou životaschopné. Ale my jim přece pomáháme, císařské řezy, speciální žrádlo. Ale tím se to nevyřeší. Kavalír King Charles Španěl má tak malou lebku, že se mu tam nevejde mozek a pes trpí bolestmi hlavy.

Mozek je pro jeho hlavu moc velký. Kdyby ti psi uměli mluvit, řekli by: "Kurva, mozek mi leze očima! Zabijte mě! Nebo mi dejte klobásu." Do hajzlu s těma smetákama, ne? No, tam přesně to s nimi spěje. Nejde jen o malé rasy, nejběžněji chovaný pes, německý ovčák, je taky čím dál víc mrzačen. Dřív měli tihle psi rovný hřbet, dnes se jim svažuje dolů. Německý ovčák už byl kyčelní dysplazií známý, opotřebení a bolesti kyčlí, kulhání, vlastně invalidita.

Ale kvůli svažujícímu se hřbetu je to ještě horší. Vím, co teď chcete říct. Arjene, co chov vepřů? Jo, to je taky hrozné, ale je tu zajímavý rozdíl. Prasata lidi šlechtí, protože jim jejich maso chutná, ta zvířata sama je nezajímají, ale psy šlechtí z lásky. Z lásky k nim.

Jsou to taková chlupatá miminka, čumáčci. - Vám se ten plochý čenich líbí? - Ano, velmi. - Proč? - No proč se mi ty čenichy líbí... Prostě proto, že jsou takové zpláclé. Takže psi patří do rodiny, jsou skoro jako děti. A přitom na nich provádíme šílené genetické pokusy. Prasata zbavíme utrpení, když mají tu správnou váhu, ale psy držíme vší silou naživu.

Jedinou šancí pro vážně postižené psy je riskantní operace mozku. Odstraní se zadní část lebky, aby měl mozek víc místa. Ale operace se vždy nepovede. Působivé, čeho jsou lidi schopní. Otázkou je, co se s tím dá udělat? Už jsem to promyslel. Vítejte u Lubachovy rasové nauky. Výborné. Rasová čistota je největším nepřítelem nejlepšího přítele člověka.

Nejlepší by bylo, kdyby se už psi stejné rasy nikdy nepářili. Musí se křížit různé druhy psů, rasy se promísí, zmizí dědičné nemoci a extrémní rasové znaky a budou už jen zdraví psi. Jestli chcete psa, nekupujte čistokrevného. A když čistokrevného – mě neodradíš, Arjene, koupím si čistokrevného a seru na tebe – najděte si rasy, které jsou na tom nejhůř, a ty neberte.

Podle mě to půjde, jsem rasový optimista. Arjene, nemám psa, nejsem pes a nechci psa, co mám dělat? Něco by se našlo. Máme tu půl milionu čistokrevných psů, nějakého v okolí máte. Poraďte se s páníčkem, ale můžete říct, že Arjen Lubach říká, že bez kulek to bude lepší. Teď si myslíte, že žertuju, ale jdeme příkladem a našli jsme Belgičana, který mi svého čistokrevného psa svěří.

Je to... Je to bearded kolie, jak jsme viděli, ta mívá hodně problémů. Je uspaná, nebojte se. Uspaný pes je hodný pes. Vím, co dělám, kouká i veterinář. Aspoň statisticky musí.

Je uspaný, že? No tak jo. Možná poteče dost krve, dám si zástěru, tak. Takže to fakt uděláme? Fajn. Vypadá to, že... Nazdar, moderátore! Samson Verhulst, dámy a pánové! Samsone, myslel jsem, že tě uspali. To jsem teda nechtěl!

Chtěl jsem tě potkat, protože jsem tvůj velkej fanda. Jsi můj oblíbený televizní radiátor s Alberem Stegemanem. Alber Stegeman? Tak za prvé, jmenuje se Alberto. A za druhé, víš, proč tu jsi? Jsem tu kvůli nějaké matraci, ne?

- Matraci? - Jo. Ne, kastrace je to. Vždyť říkám, matrace. No jasně, matrace. No, lehni si na tu matraci... - To jsou ty nůžky pana Špagetky? - Jo. Jen v klidu běž, teda lež. Mysli na nějakou pěknou fenu.

Hned to budeš mít za sebou. Šmarjá, von mi umlčel mýho ptáka ohniváka! Tak jsme to vyřešili, a má po ptákách. Díky za zhlédnutí tohoto pořadu, mějte na to koule a na viděnou příští neděli! Líbilo se vám to? Gratuluju k dobrému vkusu! Podívejte se na předešlé díly, chill, nezapomeňte odebírat! Překlad: Líza www.videacesky.cz

Komentáře (14)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

,,Do ha*zlu s těma smetákama, ne?´´ Tak to mě totálně odrovnalo :D

43

Odpovědět

Na jednu stranu degenerovaní totálně neživotaschopní psi, kteří trpí. Na druhou stranu snaha vyhnout se masovým množírnám. Asi by se mělo zůstat u voříšků a vlků. Ale lidé si vždy najdou nějaký dementní způsob, jak profitovat bez ohledu na druhé.

73

Odpovědět

Není divu, že psi vypadají tak, jak vypadají. Jaký pán, takový pes, naprostá většina pejskařů jsou dementi.

118

Odpovědět

Chápu, má to být zábavný pořad, ale...
Mnohem větší problém, než čistokrevní psi (jak bylo nastíněno ve videu), jsou dle mého ti tzv. "čistokrevní" bez PP, čili bez rodokmenu.
Protože v dnešních chovech bývají již standardem různá vyšetření, i genetická, bez kterých pes nemůže být připuštěn do chovu a která značně omezují výskyt některých onemocnění.
Lidem, co množí bezpapíráky, je jedno, jestli štěňata budou zdravá. A je jim jedno, jestli jsou rodiče zdraví, hlavně že vypadají trochu jako to plemeno, nebo mají nějakou neobvyklou barvu.
Nejvíc záleží, jakého si člověk vybere chovatele (jestli mu záleží na odchovaných štěňatech, aby měla dobrý život, nebo jde jen po penězích a vzhledu). Ale všechny do jednoho pytle házet zkrátka nejde.

718

Odpovědět

Prosim te velmi pozorne se podivej na to video znova a hlavne si dej pozor na plesateho pana ( zrejme odbornik na psy z te vystavy) a jeste pozorneji si poslechni co rika. V tomto pripade si precti titulky pochybuju ze umis Holandsky. To tady umi asi jen Líza. No ten jasne rika o zdravem psu ze letos uz by soutez nevyhral protoze vzhledove neodpovida standartu. A myslis ze tohle delaji nelegalni mnozirny? Tohle delaji presen ty asociace chovatelu kteri poradaji ty vystavy.

214

Odpovědět

+Pipe McPiepHele Pipe, nic ve zlém, ale je evidentní, že se v chovu psů moc neorientuješ. Souhlasím téměř se vším, co bylo ve videu řečeno, jenže pokud bylo řečeno A, je třeba říct také B. Takže trochu osvěty: psy můžeme laicky rozdělit na následující 3 skupiny - 1) čistokrevné s PP (PP = Průkaz Původu = rodokmen), 2) rádoby čistokrevné bez PP (takové fake rolexky z vietnamské tržnice) a za 3) křížence a voříšky. Jak bylo v pořadu řečeno, psi byli šlechtěni pro různé účely - výsledkem jsou psí rasy. To že je pes příslušníkem rasy není jen o tom jak vypadá, ale i o tom, jaké má charakterové vlastnosti (ty jsou v mnoha případech důležitější než vzhled psa). Cílem šlechtění je soustavné zlepšování úrovně požadovaných vlastností. Aby se tyto požadované vlastnosti vyvinuly, udržely a dále zlepšovaly, je nutné 1) selektovat, 2) evidovat - proto je nutný PP. Pokud bychom nechovali čistokrevné psy, rasy by zanikly. Ne náhodou ten, kdo hledá služebního psa sáhne po německém ovčákovi nebo malinois, kdo chce pást ovce nebo skákat agility koupí si border kolii a ten kdo chce loveckého psa na donášení kachen zvolí labradorského retrívra. To že se některé rysy šlechtí do extrému (viz např. buldok) je věc druhá a velmi smutná. Díky tomu, že existují psí rasy, může si každý zvolit psa který mu bude povahově, velikostně i extériérově sedět. Bohudík ne každý je ochoten pořídit si štěně bez toho, aniž by měl alespoň hrubou představu, co mu z toho vyroste. Problémem kříženců či voříšků je, že lze jen stěží předem odhadnout, co z toho bude a pro co to bude mít předpoklady a dále fakt, že se někdy u kříženců "povahy původních plemen mlátí", takže jde o povahově nevyrovnané jedince (kříženec např. nedávno zabil dítě). Je velmi naivní domnívat se, že psi bez PP, kříženci a voříšci netrpí na žádné nemoci. Trpí stejně jako i lidé trpí na různé nemoci - bohužel ale u těchto psů se zdravotní stav nesleduje a neeviduje (bylo by jistě zajímavé zjištění kolik procent voříšků má např. vyšší stupeň dysplazie). A dále je zde problém množitelů psů bez PP - množitel je někdo, kdo rozmnožuje psy za účelem jejich množení bez ohledu na jejich zdraví, vzhled a povahu. Tyto množírny mají jediný cíl - vydělat. Výstavy, soutěže, zdraví psů i chovné cíle jsou zcela mimo objekt jejich zájmu a tedy je jim naprosto jedno, jestli jejich odchovy vypadají podle starého nebo nového nebo žádného standardu...

1110

Odpovědět

+DGTak znovu, ale uz naposeldy. Aspon doufam. Tady se neresi mnozirny psu, ale to kam je dostalo jejich prilisne slechteni. Nemyslim si by si buldok sam vybral ze nemuze dychat protoze ma tak placatej cumak ze skoro ani nemuze, nebo treba vlcak ze by mel radost z toho ze ma zmrseny zadni nohy jenom aby to dobre vypadalo atd. Tohle vsechno je zavineno malou variaci v genofondu. Hlavne ze pejsek vzhledove odpovida standartu. Hlava 10x10 telo presne 50 cm a podobne kdyz to tak neni tak je to zmeztek zralej do utulku nebo treba rovnou utratit. Takze prosim prestatnte uz sem tahat ty mnozirny to je problem uplne jiny. Tady (ve videu) se resi kam psi dostalo nase slechteni ne jejich masove mnozeni. Sam nebo sama to pises, selektovat evidovat a pokud mozna nepripustit k fene nevhodneho psa aby nahodou nebyli stenata flekata kdyz maji byt hneda ze? A ted ruku na srdce kolik lidi si dneska kupuje psa na honitbu aby mu prineslu ulovenou kachnu? Vice jak 90% psu jsou jen modni doplnek nic vic nic min. Este kdyby tak slo vyslechit psa kterej nedela louzicky ani bobky ti rikam ten by sel na dracku.

125

Odpovědět

+Pipe McPiepTaké doufám, že už naposledy: Ruku na srdce - představ si, že jsi rodič a chceš k dětem psa. Co uděláš? Půjdeš a přineseš (možná) labilního vořecha, ze kterého třeba vyroste Pučálkovic Amina? A nebo si vybereš plemeno povahově vhodné k dětem a s takovými předpoklady, které pasují k životnímu stylu rodiny ? Zodpovědný rodič, který o psech ví víc než že má čtyři nohy a štěká, si zvolí čistokrevné zvíře. O výstavách máš též dost zkreslené představy. Na výstavu chodí jen zlomek čistokrevných psů - zpravidla proto, aby se posouzením kvality exteriéru prověřila jejich vhodnost do dalšího chovu. Psi, kteří nemají top exteriér se prodávají jako "pet" a žijí jako skvělí rodinní nebo pracovní psi - jen se neuplatní v chovu - řeči o útulku a utracení jsou směšné a hloupé. O tom, že standard plemene zdaleka neobsahuje jen informace o tom, jakou má mít zvíře barvu bys mohl vědět a ve většině případů jsou tam tyto požadavky právě proto, aby se předešlo degeneraci plemene do neživotaschopných zmetků - úhlení končetin, tvar hlavy, skus atd. Pohybuji se mezi pejskaři dlouho a často - neznám ale ani jediného, který by měl psa jako módní doplněk. To, že to tak má Paris Hilton neznamená, že to je 90% psů. Většina lidí přesně ví, proč si vybrali zrovna to které plemeno, k čemu se plemeno používá a co z toho vyplývá. Nejsem příznivcem degenerace plemen, jako je tomu např. u buldoka, něm. ovčáka, boxera, nebo třeba neapolského mastina, ovšem na základě toho šmahem odsoudit chov všech čistokrevných psů a domnívat se, že produkce kříženců a voříšků by vyřešila zdravotní problémy psů a je silně krátkozraké.

48

Odpovědět

+DG" Zodpovědný rodič, který o psech ví víc než že má čtyři nohy a štěká, si zvolí čistokrevné zvíře." Tak tahle věta , o tobě vypovídá vše.

13

Odpovědět

+DGNo tak je divne ze tym slachteni msa dostal kavalier k tomu ze ma vsleijake choroby lebo je preslachteny :D ze No uz davcno neni tak hrozne vyrovnany pes aky bol kedysia tak dalej da sa pokracovat :D vsak NO exterierovy vyzera hrozne ... a o povahe ze je to ustrasene atp posera nai nevravim je to katastrofa ludia slchatia slchatia ale prelsachtuj ua su z toho psy ktore povahu nemaju tka usper ako by sa mala mat :) je kopu psov co ma uz problemy napr Dalmatin vdaka slachteniu si precitaj co vsetko ma za problemy moze mat a moezs to sledovat je vela chovnych stanic ktoire podplatia veta aby z sdypslazii 3 urobili nulky :D sama Trenerka iskupila psa od chovateola vyhalseneho a rodicia dypslazie 0ky aj ej pes ma 3jky ... zahada ze ? :D kriste riesis tu uplne ine veci nez mas :) ale hcapem topiaci sa aj slamky chyta :D a krizenci jak si psa vychovas tak mas ... ak je panicek dmeenty k***t alebo p**a - co na nete je vela videi ako matka necha male decko sahat na psa psovi to je neprijemne nema kam uniknut a ona to aj tka necha ap otom pes uz z bolesti sa ubrani avystartuje po dietati (preotze panicek je dement naezasiaho lvcas ked ivdim ze je mojmu psovi neico neprijemne beriem ju prec od toho .... a nenatacma etse video ) potom je na vine smaozrejme chudak pes ak ma pes riadnu vyhcovu tk sa nic nestane sama mam suepr psa Karelaka ale tiez ju ennecham s miminom samu to dekco este nevie co si moze dovolit a co nie :)

23

Odpovědět

Paráda – opět posunul laťku…

93

Odpovědět

S těmi Kavalíry King Charles španěly naprostý souhlas soused měl 3 a pomřeli všichni ještě ani né před osmým letem života (jeden v 5 letech na onemocnění srdce). Mít psa s horší životností než morče je fakticky na palici.

204

Odpovědět

k té první poznámce - v ČR také běžel pořad, kde slavné osobnosti hledaly svoje předky, vysílala to ČT a jmenovalo se to Tajemství rodu.

82

Odpovědět

Děkujeme, opraveno :)

42