ExtázeNeděle s Lubachem

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 46
97 %
105. nejoblíbenějšíTvoje hodnocení
Počet hodnocení:194
Počet zobrazení:8 172

Je extáze opravdu tak nebezpečná, přinesla by její legalizace něco pozitivního? Jak se k tomu staví politici? A v neposlední řadě, kolik stojí pilulky v Amstru? Jestli nevíte, zkoukněte nový díl Neděle s Lubachem.

Informační bonus:
Amsterdam Dance Event – klubový festival, kde vystupují umělci z celého světa
Jeroen Pauw – nizozemský moderátor, který veřejně přiznal, že občas užívá drogy
Ronald Flex a L. Kleine – narážka na rappery Ronnieho Flexe, Lil Kleineho a jejich song Drank & Drugs
Dionne Stax – nizozemská moderátorka, která se každoročně účastní čtyřdenního nijmegenského pochodu (Nijmegen Vierdaagse)

Přepis titulků

A máme tu zase Amsterdam Dance Event! Pardon, nechal jsem se unést, zas sem míchám jiné věci. Máme tu zase Amsterdam Dance Event a jako každý rok je otázkou, jestli má Jeroen Pauw v zásobě dost pilulek. V Amsterdamu se teď dá sehnat 10 mňamek za 40 euro. Prášek můžete dostat taky, ale trochu dráž. Ale bude toho každopádně dost. Dobrý vědět, Jeroene.

K té logistice, budeš ještě půl hodiny tlachat, pak zákulisní kecy. Párty začínají kolem půlnoci, to už si nestihneš vyzvednout, ne? Když zavolám teď, bude to tu, než dokončíme rozhovor. Super. Hezkou zábavu, Jeroene, ale stejně si na extázi posvítíme. Protože nejen Pauw ji sežene snadno, je populární v celé zemi. Z výzkumu dr.

Ronalda Flexe a prof. L. Kleineho vyplývá, že 100 % puberťáků má pozitivní vztah k MDMA. To je účinná látka v extázi. 100 % se mi zdálo trochu moc, tak mě zajímalo, z čeho čerpali. Napsali mi: Není kurva problém ukázat Vám data. Já na to, že kurvu ani nechci, ale trvali na tom, takže... Jsem to nechal být. Podle serióznějšího výzkumu Trimbos Institutu má zkušenosti s extází asi milión Nizozemců.

Je to ale legální? Koukněte na tohle video od BNN. Extáze Vašemu zdraví neprospívá a v opiovém zákoně stojí jako první. Takže za držení, výrobu a prodej extáze jsou postihy. Jestli to ale chcete zkusit... Sex se zvířaty je ilegální, ale chcete-li to zkusit, následujte mě k akváriu.

Ale to, co řekla, platí. Extáze je ilegální. Za pár pilulek v kapse dostanete i záznam do rejstříku. Proto to lidé, kteří je mají, trochu tají. Mám u sebe ketamin, speed, TCB, extázi. Nebo taky ne. A všechny ty pilule musí taky někdo vyrobit. Ale tajně, když je to ilegální.

Ale co s tím odpadem? Do hnědé popelnice těžko, tu by to roztavilo. Tak to pohodí jinde. V obytné čtvrti opět nalezen odpad z drog. Stopa po chemikáliích v Nijmegenu, kilometry dlouhá. Fuj, slizová stopa, co se táhne Nijmegenem. Poprvé od doby, kdy tam prošla Dionne Staxová. Stává se to čím dál častěji, tohle bylo jen minulý měsíc.

V Lage Zwaluwe odhalili velkou výrobnu drog. Našlo se 30 tisíc litrů odpadu. Zločinci dělají velký úklid, nalezeno velké množství odpadu z drog. Jako kdyby se drogová mafie tento týden pustila do velkého úklidu. Dnes ráno našli v Hoogerheide barel s 1000 litry odpadu. Tady vidíte obrovskou varnu drog, možná největší za tenhle rok na západě Brabantu. Největší za tenhle rok na západě Brabantu.

A na to oni udělají reportáž. Ukazuje to šíři toho problému. To je opravdu největší varna, co jsem viděl. V Oud Gastelu. Od oběda. Takhle barevnou samozřejmě. Asi úklidový měsíc, našlo se už 10 úložišť odpadu. A odpadu je tolik, protože v Nizozemsku se drog hodně vyrábí. Malá země, ale obří výroba. Nizozemsko je nesporně největším exportérem speedu a extáze s obratem 19 miliard eur ročně.

19 miliard! To je přibližně obrat Philipsu. Fakt síla, kolik se dá vydělat na žárovkách. Tady je interview s Pieterem Topsem, který ta čísla odhalil. Ten je s výsledky opravdu spokojený. 19 miliard eur! Tušili jste před začátkem výzkumu, že půjde o takové částky?

Ne, o tom se nám ani nesnilo. Museli jsem se při těch výpočtech štípat do ruky. Tak jemu se o tom ani nesnilo. Jestli on s těmi drogami taky něco nemá. Já se o to zajímám proto, že je v tom enormní množství peněz. Chápu. A Tops není jediný, extáze se dost vymyká kontrole.

Kriminálka je přetížená, a proto mají pachatelé volnou ruku, říká ředitelství policie. Taky varuje, že se staneme narkomanským státem. Nizozemsko narkomanským státem. To nechce nikdo, rozhodně ne ministr spravedlnosti, Ferdinand Grapperhaus. Grapperhaus! Ne, pardon, už toho nechám.

Grapperhaus má plán. Vážně hodně tvrdě, tenhle typ zločinců, potírat výrobu a obchod. Prostě extrémně tvrdě zakročit... Převálcovat tuhle ilegální ekonomiku. Jo, převálcovat tuhle ekonomiku či co. Nezní úplně jako Schwarzenegger. Vrátím se, když to půjde.

V principu, tak nějak. Tyhle namachrované řeči známe z Ameriky, taky se chtějí zbavit drogového nešvaru, a to už dlouho. Největší veřejný nepřítel v Americe, tedy ve Spojených státech, je zneužívání drog. Pro boj s tímto nepřítelem je potřeba nová obrana. To bylo v roce 1971, prezident Nixon vyhlásil drogám válku.

Je to už 47 let a víte, jak to dopadlo? Jestli drogy vymýtili? Koukněte na první komentář pod tím videem. Dívám se na to zhulenej. Takže ne. Nebo tenhle graf. Ukazuje, kolik válka s drogami ročně stojí. Vlevo je rok 1970, těsně než Nixon vyhlásil drogám válku. Teď je to za rok 20 miliard.

A doteď je to stálo 1,5 bilionu. A tahle modrá linka ukazuje procento závislých. Asi procento, když s tím Nixon začal, a jedno procento v roce 2010. Takže ty miliardy byly na nix? Ne, vystavěli jsme na tom tuhle slovní hříčku. Takže ministře Grapperhausi, tu extázi jen tak nějak nepřeválcujete. Lidi očividně drogy chtějí, takže i extázi.

A když je poptávka, je i nabídka. O to se postará Jeroen Pauw. Proč to tedy potom zakazovat? Zeptejme se opravdového liberála. Je to opravdu hnusota, na tom samozřejmě nikdy nic nezměníme. No, jo. Když chcete něco zakázat, musíte mít lepší argument než "hnusota". To se dá použít spíš pro pomazánku z vyzrálého sýra.

To fakt někdo kupuje? Co jste za netvory? Zraje 14 měsíců. Po třech měsících už to nezraje, ale spíš hnije, sakra! Fuj, hnusota! Možná má Buma z CDA lepší argumenty proti extázi. Absolutně nesouhlasím, že si v Nizozemsku pomůžeme, když řekneme: Doporučujeme ty pilule nebrat, ale zakázané to není.

To nepřipustíme, je to život ohrožující tvrdá droga. Tvrdá droga, to slýcháte často. A opravdu, MDMA, účinná látka v extázi, je v opiovém zákoně mezi prvními. To jsou tvrdé drogy, heroin, kokain, crack, speed, speed 2, speed 3, další díl Jurského parku. Je ale extáze opravdu tak škodlivá? Uvidíme, co na to adiktolog.

Považuje extázi za tvrdou drogu? Ne, nemyslím si. Tabák, heroin, kokain, to jsou docela škodlivé látky, co do vybudování závislosti, poškození mozku. Marihuana je v porovnání s těmito látkami méně škodlivá. A podle většiny analýz je extáze ještě méně nebezpečná. Extáze je mnohem méně nebezpečná než tvrdé drogy. Ještě méně než tráva.

Toto uveřejnila adiktologická organizace Jellinek. Odborníci testovali známé drogy co se týče návykovosti, zdravotní závadnosti a vlivu na společnost. První byl crack, pak heroin, hned za tím tabák a alkohol. A ty si koupíte v krámě. Až pak kokain, tráva, a skoro na konci extáze. Velkou mýlkou je, že v extázi je vždycky i speed. Velký britský průzkum taky prokázal, že extáze je méně nebezpečná droga.

Ano, je to stále droga. Je to nebezpečné, můžete mít návaly horka, bušení srdce, horečky, při delším užívání poškození zubů, úzkosti... Ano, občas někdo kvůli tomu umře na přehřátí, přesycení vodou. Ale je to mizivé ve srovnání s alkoholem a tabákem. Ty mají ročně na svědomí smrt tisíců lidí. Alkohol a tabák jsou návykové, extáze ne. Po extázi jste veselí, přítulní, jak chodící plyšáci.

Tebe mám nejradši. Člověk po tom není agresivní, na rozdíl od chlastu, kokainu. Kdyby byl Amsterdam Dance Event chlastací akce, dopadlo by to asi tak. Takže co dělá extáze u tvrdých drog? To má co dělat s historií. Podíváme se na program Nieuwslijn z roku 1988. Kolem toho studia jsem jezdíval vlakem.

No nic, tady to je. Extáze, éčko, koule nebo MDMA, různé názvy pro novou drogu v Nizozemsku. Projíždí vlak, asi slyšíte. Chemická látka, která navodí blažený pocit a zklidní. Ano, extáze přišla do Nizozemska v 80. letech, v roce 1988 byla jako tvrdá droga zakázána. Ale ne kvůli, a to je důležité, škodlivosti, jedovatosti, ale protože se úřady bály masové výroby a prodeje.

No, v myšlení předběhli dobu! Ale vy si pomyslíte: Arjene, ale když extázi zlegalizujeme, naštveme tím ostatní země. Jo, to je možné. Existují mezinárodní úmluvy proti drogám. Ale takovými úmluvami si člověk může klidně vytřít prdel. Jako teď Kanada. Odteď je v Kanadě pěstování, prodej a užívání trávy legální.

Pět, čtyři, tři, dva, jedna, jó! Vyprávět pak svým dětem, že jste byli u toho... Úžasný. Když legalizují trávu, nemusíte vypadat jak zhulený Ježíš. Ale můžete, když chcete. I USA, Portugalsko a Uruguay trávu částečně nebo plně zlegalizovaly, navzdory té smlouvě. A teď nás předběhla i ta podělaná Kanada.

Arjene, tady jde ale o trávu, ale tys mluvil o extázi, tvrdé droze. Životu nebezpečná tvrdá droga. Je tvrdou drogou, ale neprávem. Je na tom seznamu, protože ty a tvoji kolegové politici jste to tak rozhodli. K neuvěření, opravdu hrozné! Líp bych to neřekl.

Když se teď třeba ukáže, že na seznamu tvrdých drog jsou tříkolky, tak se přece vymažou, ne? No, přece vaše děti nepojedou na tvrdých drogách. Je to tvrdá droga! Lidi, co o tom něco ví, žádají legalizaci. Jeden kriminolog řekl minulý týden: Zvažte legalizaci extáze. Odborník na léčiva: Legalizujte extázi. Proč je pro? Myslím, že legalizace by přinesla dvě pozitivní věci.

Za prvé prodej kvalitnějších a čistších pilulek, u kterých známe obsah, takže je možné o tom lidi poučit. Vezmete kriminálníkům vítr z plachet. Přesně, méně kriminality. V pilulkách extáze nebudou příměsi, což zamezí nějakým neštěstím. Protože teď žádnou garanci nemáte. Představte si, že u pivka přemýšlíte: Hm, možná je tam jed na krysy. Nechal bych to otestovat, ale je tu dlouhá řada a ten pivní dealer vypadal věrohodně.

Na zdraví! Ale když to zlegalizujeme, nebudou to do sebe všichni sypat horem dolem? Ne. Tam, kde legalizovali marihuanu, nepřišel dramatický nárůst uživatelů. Někde jich trochu přibylo, někde ubylo, ale všude klesla kriminalita. Vše tedy svědčí pro legalizaci extáze.

Ale poslanci se zasekli tady. Extáze je prostě kentus. To byl Kees van der Staaij z SGP, stejný argument jako Rutte. Je to hnusota. Podle nich je chlast normální. Žádný zákaz, to je součást kultury. To je prima, ale nová generace bere extázi jako součást kultury. Zdravější součást kultury.

Jako by si to politici nechtěli připustit. Zavírají před tím oči. Odmítají průzkumy, koukněte. Podle členky CDA van Toorenburgové nepřipadá bližší průzkum v úvahu. Nepřipadá v úvahu? Tohle říkají, jen když se bojí výsledku. - Mám zkontrolovat tvoje finance? - Nepřipadá v úvahu. Když politici uslyší "droga", vybaví si bezzubého feťáka, zatímco uživatelé extáze v roce 2018 normálně pracují a občas si pro povyražení vezmou pilulku.

Jsou tu nebezpečí, ale k nebezpečí je lepší přistupovat racionálně. Myslím, že extázi musíme zlegalizovat, kontrolovaně. Ne aby byla na spodních regálech se samolepkou prasátka Pepiny zdarma. Ale od 18 let, ve speciálních obchodech nebo za pokladnou jako cigarety.

Se spotřební daní, takže to bude bezpečnější, pod dohledem, méně odpadu z drog, více peněz na dopadení jiných zločinců. A politikům do Haagu vzkazuju... Pardon, já si jen... - Dobrej, máte to? - Jo. - Kolik? - Mhm. - Co?

- Mhm. Nerozumím, sundejte helmu. - 50 eur. - 50, ježiš. Díky, chlape, tak příště. Jeroen Pauw ňák podražil. Díky za zhlédnutí Neděle s Lubachem, mějte se, nashle příští neděli. Jestli vás bolí břicho od smíchu, odebírejte! Jestli vás bolí z jiného důvodu, běžte k lékaři. Překlad: Líza www.videacesky.cz

Komentáře (24)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tomu džouku s vlakem jsem se nemohl přestat smát aspon deset minut...ale i jinak zase dobré, díky za návrat nejlepšího pořadu na VC

10

Odpovědět

Ale mimochodem? Není to z nizozemí? a on tam mluví o legalizaci trávy...já sem měl za to, že nizozemí je vyloženě travní stát, kde je to legální snad odjakživa ne? Tak jak to teda je?

10

Odpovědět

+AquakokotMýliš si legalizáciu a dekriminalizáciu. V skutočnosti sú to len asi 2 alebo 3 roky odkedy je tráva v Holandsku legalizovaná. Dovtedy mali zákony, podľa ktorých sa tráva zázračne objavovala na regáloch v coffeshopoch, ktoré ju predávali. Čiže ľudia mohli beztrestne fajčiť trávu, coffeshopy im ju legálne predávali a platili dane, ale za pestovanie a predaj trávy do coffeshopov bola basa. Sám Arjen tu má na toto téma video, v ktorom si robil srandu, že ich predbehla už aj posraná Aljaška... Zákon o omamných látkách

00

Odpovědět

yes LEGALIZE all drugs. SKončeme válku proti drogám, teď! (nefunguje)

33

Odpovědět

Když se povolí lehké drogy, věřím že se najdou lidi co budou bojovat za legalizaci tvrdých.

313

Odpovědět

No a?

371

Odpovědět

+AmiaTo už rovnou můžeme povolit všechno, ne? Proč rovnou neprodávat v Kauflandu samopaly?

02

Odpovědět

+jjkTak v zásadě je povolený máme. Jen musíš přesvědčit policii, že to potřebuješ (seznam použitelných argumentů najdeš celkem snadno), vydají ti povolenku a na povolenku je možné kupovat i prodávat jako obchod v rámci ČR.
U drog jde o to, že pokud je ilegalizuješ, tak se vzdáš libovolné regulace, protože počítáš s tím, že se nebudou objevovat. Jenže pokud se i přesto objevují, nejen, že nejsou regulované (kupříkladu zdravotní závadnost, ochrana zákazníka, stabilita trhu), ale ani netvoří žádný potenciální přínos do státní pokladny. Nejlépe se to projevilo na prohibici ve Spojených Státech, kdy se zhoršila kvalita produktu, zvýšily ceny a prohloubilo to zločinecké aktivity tak, že se mnoha z nich USA nezbavily dodnes.
Proti tomu je lepší mít těžkou regulaci, vyváženou tak, aby bylo snazší si daný výrobek koupit legálně, než ilegálně, ale nastavenou tak, aby to stále bylo velmi těžké. A samozřejmě tvrdě postihovat ilegální prodeje (pod věkovým limitem, prodej bez licence). Je to jako se zbraněmi v ČR. Prodávat drogy stejně, jako se prodávají ve spojených státech zbraně (kupříkladu v Texasu se opravdu prodávaly v supermarketech), je absolutně nemyslitelné. Já jen poukazuji na to, že jejich zákaz může vést k velice podobné formě neregulovanosti.

40

Odpovědět

Na toto téma doporučuji špicovou knihu:
Elton, Ben - Lepší společnost

31

Odpovědět

Jo extáze je něco jako silné jednorázové antidepresivum, na níž nevzniká závislost a je mnohem méně nebezpečná než alkohol nebo tabák, ostatně jak je zmiňováno ve videu. Zkuste a uvidíte.

142

Odpovědět

Díky za nabídku. Já radši žiju tak, abych antidepresiva nepotřeboval. Ani ty jednorázový...

78

Odpovědět

+ValsorajKečeloh(nehledě na téma extáze) "Já radši žiju tak, abych antidepresiva nepotřeboval" je výborná věta, kterou bys měl říct všem psychicky nemocným, kteří antidepresiva užívat musí. Abys jim mohl vysvětlit, co dělaj sakra špatně

50

Odpovědět

No ale zase na druhou stranu, kdyby se drogy legalizovaly, tak by stoupla nezaměstnanost. Protože ty tupé policajtské opice by si v normální práci nevydělaly ani na slanou vodu... a taky by se jim zmenšilo ego, a to, jak jistě uznáte, to tedy soudruzi né! :D

919

Odpovědět

tak by šli k clu a kontrolovali spotrebnu daň, duuuuuh

31

Odpovědět

takhle svet nefunguje, ty naivko

02

Odpovědět

Musel sem toho trapaka pretrpet, nebot mne toto tema zajima. A i kdyz je trapny, (mistama skoro na facku) a polovina videa je k nicemu, musim uznat,ze s tou legalilzaci ma pravdu.

532

Odpovědět

Jednou jsme sežrali takové žluté brýle myslím a nejen, že to nastoupilo až asi po 3 hodinách, ale viděli jsme dokonce pavouky spouštějící se ze stropu, ptáky nalétávající z oblohy, přítelkyně byla zelená a roztékala se do postele, kamarád měl díru v noze... Nic moc stav. Ale neodradilo nás to. :D

26

Odpovědět

Skoda, ze tam nespomenul ci ma extaza aj prave tieto ucinky. Ci z toho moze mat clovek zle stavy ak nie je v prijemnom prostredi. To je asi ten rozdiel medzi chlastom a drogami, kde pri chlaste cloveku prostredie az tak nemeni stavy zatial co pri drogach je prostredie dolezite.

55

Odpovědět

+tak ako to je ?Nebylo to prostředím, ale obsahem. Co jsem tak hledal tak to sedělo na DOB. Jak říkal Arjen, legalizace je cesta k čistotě drogy. Fetovat se bude tak jako tak.

141

Odpovědět

ja som z toho nikdy nic nemal ,akurat som sa potil jak prasa a bilo mi silnejsie srdce

28

Odpovědět

A Piráti chtějí tu hnusotu zlegalizovat. A k tomu i heroin. Podle toho Nixon průzkumu se počet uživatelů celkově zvedl i přes represe (neviděl jsem ale poměr k počtu obyvatelstvu). Zakážeme však ty kentusy, i kdyby to mělo zachránit byť jen jediný život. Že spoustu lidí zařve v drogových válkách je vedlejší. Racionalitě zdar.

743

Odpovědět

Prosím o zdroj těchto tvrzení, děkuji

323

Odpovědět

Hoaxy by se měly alespoň jednou za dva roky měnit, pak není tak zřejmý, že se o pirátskou stranu vůbec nezajímáte. Už devět let se používají stejný žblepty o tom jak jediný co piráti chtějí, je aby všichni mohli jenom a jenom fetovat od trávy až k heroinu.

K požadovanému poměru obyvatelstva, ehm... ta modrá, svislá osa, vlevo je to v procentech.

Ta poslední věta, to už se kloním k tomu, že jste troll. To protiřečení je až moc výrazný.

Racionalitě zdar :)

244

Odpovědět

+Ondry@dotaz FB Tomíja a můj vypitý mozek, ty smažko.
@Ondry Bingo, je ještě však co dohánět Troll the Entire World

110