Zimní časNeděle s Lubachem

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 46
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:118
Počet zobrazení:7 692

Dnes vám Arjen vysvětlí, co by znamenalo přijetí letního času pro Nizozemsko. Co si o tom myslí špičky Evropské unie? Mají o tom obyčejní lidé tušení? A co chystají ti zpropadení Němci?

Informační bonus (a to, co se nevešlo do titulků):
Narážky na Němce – Arjen často naráží na německou okupaci Nizozemska během 2. světové války
Corry Konings – Mooie was die tijd – je to opravdu reálná píseň
Fórum pro demokracii – konzervativní a euroskeptická strana, jejím lídrem je zmiňovaný Thierry Baudet
Despertarse Espanoles – Vzbuďte se, Španělé
Cup a soup – přeloženo obecně jako "sváča v kanclu", myslí se tím instantní hrníčková polévka
Klaas Dijkhoff – ministr obrany, proto dělá Arjen vtípky o kapitulaci

 

Přepis titulků

Dnes v noci se přešlo na zimní čas. Tady je reportáž. Zajímavý fenomén. A to se děje každý rok. Dají se podle toho seřídit hodinky. Ale to se změní, protože Evropa toho už má dost. Posuny času se musí zrušit. Evropská komise vyzývá Nizozemsko k rozhodnutí. Ponechat letní, nebo zimní čas?

Evropská komise chce zrušit posun času. Časy se změní, protože čas už se měnit nebude. Všechny státy EU se musí samy rozhodnout, tedy i Nizozemsko. Naše vláda musí rozhodnout, jestli nechat zimní, nebo letní čas. Hodinový rozdíl se zdá být nic, ale jde o to, v jakém čase chceme žít? Jak dlouho budeme moct v červnu sedět venku? Pojedou naše děti v únoru do školy na kole za tmy? A co si naše děti myslí o jazzu?

Musíme si teda vybrat. Bude to těžké, neboť názory se dost rozcházejí. Podle RTL Z jsou v Nizozemsku dva znepřátelené tábory. Znepřátelené! - Letní kokote! - Drž hubu, kurvo zimní! Připomíná to Černého Petra. Jinde je to taky choulostivé, třeba tenhle italský europoslanec. Teď se mu nebudeme smát, protože má tyhle velké hodiny.

Pokud si myslíte, že má divné hodiny, ještě neznáte jeho tlumočnici. Jak vidíte, je čtvrt na deset. To vidíte na těchto hodinách, i já bych chtěl na tuto problematiku upozornit v Evropském parlamentu a mluvit o pěti milionech Italů, kteří jsou chudí, o čtyřech milionech nezaměstnaných. Díkyyy. Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker má jasno.

Chce nastálo letní čas. To ho chápu, může večer pít o hodinu déle. Alkoholik. Ale má ještě jeden argument. Odpověděly milióny lidí a jsou názoru, že má do budoucna zůstat jen letní čas, a tak to taky bude. Uděláme, co lidi chtějí. Typický Brusel.

Lidi to chtějí, tak to udělají. Ale jak Juncker ví, co lidi chtějí? Začalo to ve Finsku. V roce 2017 tam uspořádali petici proti změně času. A co je nám po Finech, ptáte se? Stejně tam mají 23 hodin tmu, tak je to fuk, ne? Jokinene, zas jsem v tý tmě vrazil do dveří od sauny! Fuk, kdy to je. Tak tedy, po finské petici uspořádala Evropská komise anketu mezi občany, který čas chtějí.

Vyšlo z toho, že 56 % chce radši letní čas. A Juncker na to: Supr výsledek, to uděláme. A co si myslíme tady v Nizozemsku? Tady by si někteří bez ankety ani neprdli. 44 % chce letní čas, 38 % zimní čas, zbytek přišel o hodinu později. Jestli ta anketa projde, tak tu budeme mít nastálo letní čas.

Ale to je fakt blbost. Hned vysvětlím proč, ale nejdřív si poslechneme lidi, proč chtějí letní čas? Kdyby se zimní čas zrušil a měli bychom jen letní čas, co by to znamenalo? Teď nevím. Už nebude sněžit? Pro mě super, mohla bych si dělat, co chci, víc chodit ven a nemusela bych se teple oblíkat.

Někteří letní čas vůbec nechápou, nevadí. Lidi si totiž letní čas spojí s létem a zimní čas se zimou. Když uděláte soutěž popularity mezi zimou a létem, vyhraje léto. Místo otázky, jestli zimní, nebo letní čas, slyší lidi: Chcete zimní čas plný deprese a plahočení se bílou břečkou? Nebo koktejl, bazén, sex, tedy letní čas?

Těžký. Ale fajn, v Haagu jsou hrozně chytří, doufejme, že to promyslí, než se rozhodnou. Odpovědní poslanci netušili, že mají rozhodovat mezi zimním a letním časem. Fórum pro demokracii se už ale rozhodlo pro letní čas. "Jsme šťastní lidé," řekl jejich mluvčí. Někteří letní čas nechápou, nevadí.

Super, že se tihle kámoši spojili, aby sem procpali letní čas, ale abychom k tomu mohli říct něco i my, lidi, musíme chápat, o co jde. Abychom pochopili, proč je letní čas blbý nápad. Musíme se na to podívat zdálky. Za mnou a mým teleskopem. Tady je Země, je kulatá, a tady máme Slunce. Svítí odtamtud, takže na téhle půlce Země je den a na té druhé noc.

Země se samozřejmě otáčí a na té hranici se rozednívá. Teď musí vstát Španělové. Vzbuďte se! Můžete někdo vzbudit ty Španěly? Pak se musí vzbudit New York atd. Takové kolečko... Despertarse Espanoles! Hajzlové líní. To kolečko trvá 24 hodin, což je neskutečná náhoda, přesně 1 den.

Můžeme tedy Zemi rozdělit na 24 časových pásem po jedné hodině. Dřív to bylo jinak, každá země i město měly svůj čas. Pokud stálo Slunce nejvýš, bylo poledne. Ve Zwolle to bylo o 5 minut později než v Amsterdamu. Nešikovné pro jízdu vlakem, cestou zpět přišli o 5 minut zpoždění. Je to složitý. Teď máme tedy 24 časových pásem. Uprostřed každého políčka stojí Slunce ve 12 hodin nejvýš.

To je opravdu logický systém. Ale má to nevýhodu. Podívejte, ty čáry procházejí skrz státy. Pak má kus Německa jiný čas než zbytek Německa. Co víc, kus Dortmundu má jiný čas než zbytek Dortmundu. Co víc, kus tohoto parkoviště v Dortmundu má jiný čas než zbytek toho parkoviště. To se hodí, můžete zaplatit hodinu, zaparkovat tady, po hodině ho dát víc na západ a stát ještě hodinu zdarma.

Ale parkovací byznys v Dortmundu to přestal zvládat, takže tehdy se rozhodlo, že ty čáry povedou trochu jinak. Přizpůsobili časová pásma hranicím států, což je šikovné. Máme stejný čas jako Německo, Francie, Španělsko, Polsko, řekněme béžový tým, to jsme my. Británie je v zelené zóně, tam mají o hodinu míň. A Ukrajina, Rumunsko, Řecko, ta červená zóna, tam mají o hodinu víc. S tím Německem je to samozřejmě super, ale podle těch bílých čar bychom měli být v časovém pásmu Británie.

Tím, že nás takhle přidělili, se to zamotalo. Když je u nás 12 hodin, je Slunce v nejvyšším bodě tady. Uprostřed pásma, u Berlína, v Polsku. Až za 40 minut bude v nejvyšším bodě u nás. Možná si říkáte, že je to kompromis, chceme patřit k Německu. Ale tohle platí za zimního času... Za našeho normálního času. Ale v létě máme letní čas.

A pak ještě o hodinu dopředu. A pak stojí Slunce ve 12 hodin v nejvyšším bodě tady, v Petrohradu a Istanbulu. Až o hodinu a 40 minut později bude u nás nejvýš. O hodinu, protože je letní čas, a 40 minut kvůli špatnému časovému pásmu. Takhle je to v létě, to máme letní čas, dny jsou hezky dlouhé. Pokud to bude na Junckerovi a Baudetovi, uděláme to tak i v zimě.

Ale to už není sranda, hlavně ráno ne. Zavedením letního času i v zimě by se v Amsterdamu rozednívalo v 9:50, tedy uprostřed zimy, to je pozdě. Až v 9:50? To už si v kanclu dávám sváču. To už si pomalu uklízím. Tu zprávu si ještě přečtu ve vlaku, tak nashle zítra! A to se ještě nerozednilo!

Že se rozední později, je sice iritující, ale taky nezdravé. Letní čas po celý rok způsobí horší spánek. Horší spánek znamená horší paměť a učení, větší riziko např. autonehod a dlouhodoběji i zvýšené riziko kardiovaskulárních chorob, výkyvy nálad, mozkové choroby, nadváhu a cukrovku. Jít proti svým biologickým hodinám... Lidi kvůli tomu nejsou jen mrzutí, ale i tloustnou.

Proto vypadají všichni po ránu v kanclu tak tlustě. Protože je zimní čas náš normální čas, mate to vnitřní hodiny. A ty fakt existují, jak říká tenhle neurolog. Biologické hodiny mají vlastní rytmus, 24 hodin a pár minut k tomu. Aby se srovnaly s 24hodinovým sociálním rytmem, je každé ráno potřeba sluneční svit. Biologické hodiny se přizpůsobí slunečnímu světlu.

Ale můžete 12 vteřin mačkat tužkou ten knoflík, tak ty hodiny resetujete. Ale špatně se tam dostává. V Nizozemsku byl permanentní letní čas naposled v letech 1940–1942. Hrozný časy, v zimě se rozednívalo až kolem desáté! A teď to chtějí Němci zas. Protože ta anketa, kterou se Juncker ohání, která se konala v celé Evropě a ukazuje, že lidé chtějí letní čas, kdo ji vlastně vyplnil?

Lidi z celé Evropy? Ne, když se dobře podíváte, zjistíte, že 2/3 jsou Němci! I německá vláda chce navždycky letní čas. Tohle je Petr Altmaier, ministr financí. Pokud se návrh Jean-Clauda Junckera prosadí, což plně podporuji, nebudeme už posun času potřebovat, protože bude letní čas po celý rok.

Možná se ptáte, proč nás to nenapadlo dřív. Jo, to už vás jednou napadlo, v roce 1940! Když je řeč o napadeních. Takže Německo chce napořád letní čas. Ale pro nás by to fakt nebylo dobré. Jsme hodně mimo přirozené časové pásmo, což je prostě nezdravé. Nizozemsko musí myslet na sebe. Co si myslí vládní strany? Letní, nebo zimní čas?

Každopádně udělat to samé co sousední země. Přijde mi důležité, abyste si nemuseli posouvat čas, když přejedete hranici s Německem. Takhle tu válku nevyhraješ, Klaasi. Aspoň ne když hraješ za nás. Klaas nám kapituluje. Hele, poslouchej. Když uděláme to, co naši východní sousedi, a ostatní země taky, bude pak na celé planetě stejný čas!

A bude navždycky 28. října. Odteď bude mít Eros Ramazotti narozky každý den! Jestli budeme mít nakonec letní, nebo zimní čas, záleží na vládě. Co udělají? Zabývají se tím trochu? Ministryně vnitra Kajsa Ollongrenová na jaře zjistila, že "čas" je v jejím portfoliu. Počkejte, okamžíček. Ještě okamžik, ještě... Kluci, asi mám v tom portfoliu čas!

Premiéra Rutteho se taky ptali, co Nizozemsko udělá. Pane Rutte, letní, nebo zimní čas? To ještě probereme, ale jako Benelux chceme zaujmout jednotné stanovisko. I společně s Němci, Francouzi a Italy. Ti o tom ještě neví. Italové se o tom ani nedozví, jejich tlumočnice je ve cvokhausu. Budu si brát Arianu Grande, ale ještě o tom neví. Určitě se těší.

Rutte, chápu, že to ještě proberete, ale my si máme sami vybrat. Neměli bychom si od Němců nechat vnutit tmu. Naše biologické hodiny chtějí patřit k Británii. Takže už je kompromis, že jsme v zóně s Německem. Takže nemusíme přijmout letní čas, protože pak tu bude čas jako v Petrohradu! Vždycky mě učili, že se mám starat nejdřív o sebe a pak o ostatní, a až pak o Němce.

Takže za mě: Zvolme si nastálo zimní čas, tedy ten normální čas. V zimě to bude jako doteď, letní večery jsou i tak dlouhé, takže to zvládneme. Tak to je, musíme dát sbohem změně času, i letnímu času. Abyste nesmutnili... Máme tady tu nejlepší píseň o čase od Corry Koningsové, Starý dobrý časy!

Starý dobrý časy, kdy jsme byli spolu. Ještě mladí a nezkušení. Uteklo to jako voda. Díky za sledování Neděle s Lubachem, mějte se a nashle příští neděli! Jestli se ti to nelíbilo, klikni sem. Jestli jo, odebírej svoji mámu. Překlad: Líza www.videacesky.cz

Komentáře (56)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Super, že to s tým "napadnutím" sa dalo tak parádne preložiť.

30

Odpovědět

Zajímavé, jak se stále nepodařilo přejít při měření dne na desítkovou soustavu a stále je den rozdělen na 24 hodin po 60 minutách a 60 sekundách, které jsou ovšem dále již děleny na tisíciny...

Jo, přírodu jen tak neokecáš.

V Rusku měnili letní čas za standardní po třech letech, takže bitva o ten "správný" čas teprve začíná. (:-D

01

Odpovědět

No přijde mi, že spíš by měli řešit, proč jsou s Francií a Španělskem ve "špatném" časovém pásmu. Kdyby byli v pásmu Anglie, tak to pro ně vychází lépe.

40

Odpovědět

Je niekde moznost o tom hlasovat alebo mat nejaky vplyv ? Napr. za zachovanie striedania casu.

00

Odpovědět

Ta anketa byla vloni. Výsledky jsi viděl v tom videu.

00

Odpovědět

+MartyMcFlyMyslim to tak, ci neexistuje alebo neplanuje nejaka anketa iba v ramci ceska a slovenska. Aby o tom rozhodli nasi odbornici. Ked sa necha hlasovanie na ludoch, tak to tak dopadne... ze ani nechapu otazke, ovce

02

Odpovědět

Tak ja jsem rozhodne pro zachovani stavajiciho stavu. Jako jestli vy chcete mit v zime až do osmi rano tmu, tak prosim, já tedy ne. Naopak v létě uvitám, že ještě v 10 večer je krásně vidět a teprve se stmívá. Nechápu, co je na tom překonaného. Má to své jasné opodstatnění. Si uvědomte, že s letním časem budete mít v zimě až do osmi do rána tmu a teprve kolem osmé vám začne svítat. A jen proto, že si někdo nedokáže jednou za rok přehodit takzvaný rytmus, který máte stejně totálně v piči tim vašim čuměním do monitoru a nepravidelným spánkem. A zkuste mi tvrdit, že ne. Je to p******a, cokoliv měnit. A jestli vám dělá takový problém jednou za rok spát o hodinu méně či o hodinu déle, tak jste posrané citlivky a táhněte brečet na pískoviště jako děti. LOL jak svině, že se nějaké střídání času vůbec chce rušit. Si pak užijte v létě tmu v devět hodin.

716

Odpovědět

Ehm.. a co, že je špatného na střídání času?

14

Odpovědět

U tohodle pořadu se prostě řechtám, je to neuvěřitelný fakt se mi to nestává ale některé lubachovi citace sedí jak pr*** na hrnec - Smoljak se Svěrákem by to ani v barvité češtině nenapsali líp, možná :-) Jednoznačně +1 :-)

31

Odpovědět

Můžu doporučit video o letním/zimním času z YT kanálu StandaShow, který to hezky shrnuje a nabízí zase jiný pohled na věc:
EVROPSKÁ UNIE: zrušíme střídání času. Letní pivo na zahrádce už jen potmě?

00

Odpovědět

Třeba jedna zajímavá informace z videa je, že pro zimní čas Slunce vychází ve 4:00 a zapadá ve 20:00 (období červen-červenec). Pro letní čas je to 5:00 a 21:00 (období červen-červenec). Osobně je mi sympatičtější východ Slunce v 5:00 a že večer bude Slunce svítit déle (neříkám, že to tak musí vyhovovat všem viz Nizozemsko, které má zase jiné podmínky, nebo třeba lidé, co musí dříve vstávat do práce a se Sluncem ve 4:00 by to pro ně bylo příjemnější).

00

Odpovědět

Video překvapilo.
Nutnost měnit čas mi přijde tak strašně překonaná, že se doopravdy divím, že ji stále máme. Ale taky máme náboženství, že ano…
Každopádně, je hezké jak poukázal na několik problémů. Je to skoro jako kdyby realitu a zákony fyziky naprosto nezajímalo, jak lidi mají svoje hranice. Aneb, pokud máte velký kus země, co má mít jednotný čas, ve 12:00 nebude slunce na nejvyšším bodě na obloze ve většině té země. Zeptejte se v Číně.
Je taky hezké, jak poukázal na to názvosloví. Měl by to být argument UTC +1 nebo UTC +2. Tohle není emoční, jako letní a zimní, u kterýho si lidi představí svoje.
Taky jsem pro standardní čas, ne ten letní. Je to hrozná blbost. Ale snad ještě víc jsem proti tomu, aby tu nějaká změna byla. Pokud to nakonec vyhraje ten letní, tak to sice bude zklamání, ale co už. Jeden čas, žádné změny.
Tak, a teď prosím, aby se v USA zbavili těch jejich pseudojednotek, retardovaného zápisu data a času. Ať se můžeme hnout kupředu jako lidstvo.

910

Odpovědět

Hneme se kupředu především tehdy, pokud lidé začnou brát otázky komplexně a ne jen jak jim radí emoce nebo tak aby to bylo nejvýhodnější pro ně samotné.

Letní čas je nevýhodný pro zvířata, kdy lidé v létě vytváří o hodinu déle světlo a tím narušují jejich biorytmus.Pro západní země je nevýhoda v zimě pozdní východ slunce. Plus důvody ve videu.

Zimní čas je nevýhodný pro veškeré země co se týče východu slunce, kolik procent lidí potřebuje světlo ve čtyři ráno? Tak se jen promrhá více sluneční energie, kterou pak prosvítíme k večeru.

55

Odpovědět

+Ondrypředsav si, že naopak přechod na zimní čas je pro zvířata více nebezpečný... dokonce na o u nás byla dělána statistika, že je mnohem více srážek se zvěří po změně z letního na zimní čas.
Zvířatům je čas úplně u zádele, protože se neřídí přímo časem jako spíše svojí rutinou, kterou si dokáží během krátké doby přizpůsobit. Tedy jediné co je pro ně nevhodné je ten náhlý hodinový přechod, než se přizpůsobí... když zůstane letní nebo zimní as tak se adaptují lidem, a je ji jedno že v 13 hodin by mělo bejt 14.... I lidský bioritmus se už dlooouho neřídí světlem a nocí, lidé zůstávají vzhůru mnohem déle, díky světlům, a také díky cela lidému způsobu života... Kdysi měl člověk daný řád, neboť se musel řídit světlem, takže po svítání vstal, během světla pracoval a večer šel domů a spal... dneska pracujeme na směny, děláme noční, čumíme na PC, čtemeknihy a celkově ponocujeme klidně i do půlnoci a déle...

37

Odpovědět

+lenacia... tak pokud se bavíme o světelnym znečištění, tak je to tak velkej problém, že množství sražených zvířat se tomu nemůže nijak rovnat (navíc to navýšení je logický - když se posune čas, tak je najednou daleko dřív tma, lidi na to nejsou zvyklí, jsou nepozorní, sundaj zvíře... kdyby se ten čas neposouval nárazově o hodinu, tak by bylo úplně jedno, jestli je letní nebo zimní).

A jinak naprosto zbytečný světlo děláme celou noc, takže je taky jedno, jestli je letní nebo zimní čas.

13

Odpovědět

+BullOvertak to je další věc že světelný smog škodí... Od doby co nám na vesnici nainstalovali veřejné osvětlení, tak i těch pár lamp stačilo, abychom za jasné noci přišli o naprosto úžasnou hvězdnou podívanou včetně viditelné mléčné dráhy.
Problém v tom přechodu v zimě a srážkou se zvířaty je, že za letního času většina lidí v pracích končí kolem 16-17 hodiny, a ti co dojíždějí v tuhle dobu samozřejmě jezdí domů auty. Během letního času díky posunu jezdí domů za světla. Ale při přechodu na zimní čas, se najednou 17 hodina noří do tmy. Jenže právě v té době po západu slunce se na silnicích vysktuje nejvíce pohybujících se zvířat, srnky přebíhají z lesa na pole atd...
Osobně jsem pro letní čas. Preferuji více světla odpoledne než ráno....
I jako dítě jsem vždycky byla pro letní čas... stejnak musí děti vstávat za tmy, a že se rozednívá kdž jdou do školy nikoho moc neternuje... naopak když sem pak měla odpolední hodiny, a poslední denní světlo jsem prodřepěla ve třídě šprtáním při extra hodinách angličtiny, tak to dokáže naštvat... A na jakékoliv mimokolní aktivity jsem stejnak musela codit za tmy, plavání, lukostřelba, hudebka, volejbal... všechno v zimě za tmy... protože prostě není dost času za světla... proto mi přijdou ty debilní kecy vědců co melou o cukrovkách a bůhví čem kvůli letním učasu tak moc směšné...

43

Odpovědět

+lenaciaProblém je hlavně v tom rychlym přechodu... normálně je každej den o trošku větší tma a lidi se postupně přizpůsobujou, ale když se to najednou posune o hodinu, tak prakticky ze dne na den jedou ve stejnej době za světla a najednou za tmy... po pár dnech/tejdnech si zase zvyknou a počet nehod se zase sníží. - Ale to je spíš můj pocit, chtělo by to přesný čísla.

11

Odpovědět

+BullOverTo neni pravda..Drive lide chodili spat sice se slepicemi, ale v noci se budili a byli treba tri hodiny vzhuru. Pote sli zase spat. Co se tyce zvirat, ty zadne hodiny neznaji a tudiz je jim nejaka umela zmena casu naprosto jedno. Pro nas v CR je vyhodnejsi letni cas. Je mi naprosto jedno, ze slunce v zime vyjde v osm hodin. Daleko vice ocenim,ze az pujdu z prace, bude jeste chvili svetlo. To same o vikendu. Dnes jiz nedelame vsichni od 6-14 hod, naopak pracovni doba se posouva do pozdejsich odpolednich hodin. V lete si zase uzijeme diky stalemu letnimu casu dele slunce. Nechat se budit sluncem jiz tri hodiny je fakt totalni blbost.

00

Odpovědět

+Ondry"Letní čas je nevýhodný pro zvířata, kdy lidé v létě vytváří o hodinu déle světlo a tím narušují jejich biorytmus.Pro západní země je nevýhoda v zimě pozdní východ slunce. "

Přesně obráceně. Kdyby byl v létě zimní čas, tak slunce bude zapadat o hodinu dřív = budem "vytvářet světlo" o hodinu dýl - tzn. v tomhle ohledu je letní čas lepší.
(malej příklad... řekněme, že je letní čas, slunce zapadá v 21:00 (takže noc pro zvířata začíná v 21:00) a my jsme vzhůru do 23:00 - svítíme 2 hodiny když je pro zvířata noc. Kdyby byl zimní čas, tak slunce zapadne v 20:00, my budem stejně vzhůru do 23:00 a budem "rušit zvířata" o hodinu dýl)

Ale realita je taková, že je to úplně jedno. Světelný znečištění je tak velký, že po západu sluce ani nepoznáš, jestli je 23:00, nebo 2:30... největší zdroje svítěj pořád.

41

Odpovědět

Ale vždyť to neni žádný problém... já bych byl taky pro zimní, protože díky tomu je "dřív" tma, což je lepší pro usínání (i když v době, kdy stejně každej před spaním čumí do monitoru, už je to asi jedno... a někomu se zase hůř spí, když je brzo světlo, takže tohle prostě nemá cenu řešit... nakonec by bylo asi nejlepší, kdyby se to posunulo o 30 minut :D (jasně, to je zas na*** v globálním měřítku)).

Co se německa týče... co je na tom špatnýho? Nizozemsko prostě leží v jiném časovém pásmu, něž který čas používaj - na tej jeho mapě je to krásně vidět. Je to jejich rozhodnutí, mohli by mít stejnej čas jak ve francii/anglii. Pokud se mu to nelíbí, měl by spíš chtít aby nizomesko patřilo do "správnýho" (geograficky) časovýho pásma, než chtít aby se nizozemsku přizpůsobili ostatní státy. Ale to néé, což je pochopitelný, protože jsou si s německem hodně blízko, tak je pro ně prostě jednoduší, mít stejnej čas.

13

Odpovědět

+BullOverOhh, sorry... malá chybka - francie má taky stejnej čas jak německo... a španělsko taky!!? Nizozemsko je na tom vlastně ještě celkem dobře :D. Ale stále platí to, že je jen jejich rozhodnutí používat čas jinýho časovýho pásma kvůli ostatním výhodám.

01

Odpovědět

+BullOverKoukal jsi na to video, nebo jsi to i sledoval, tzn. četl titulky? Mám dojem že vůbec nevíš, v čem ten rozebíraný problém vlastně byl. = rozporování rozhodnutí jednoho politika, založený na anketě, na kterou ale odpovídali hlavně Němci, ne Holanďané.

11

Odpovědět

+EhmAno... a rozporoval to holanďan, protože to rozhodnutí je pro holanďany nevýhody.

Navíc vůbec nic rozhodnutý neni, jen je teď prostě pravděpodobnější, že bude letní čas a né zimní čas. Rozhodovat se teprv bude a nemůže to udělat jeden člověk, but to muset bejt se souhlasem představitelů všech zemí EU.

01

Odpovědět

Absolutně nechápu tuhle diskuzi. Čas je čas. Není to něco, na čem by se dalo dohodnout. Poledne je v době, kdy je slunce na nebi nejvýše a ne hodinu před či po. To je debata jako by si lidi chtěli odhlasovat, že 1+1=5 nebo jinou gravitaci.

618

Odpovědět

My na Slovensku sme si odhlasovali, že 13,5 = 15.

131

Odpovědět


Odpovědět

Ty ses asi vůbec nedíval na to video. Čas není opravdu něco na čem se dá dohodnout, ale dá se dohodnout na jeho určování a proto je V Košicích stejný Čas jako v Madridu i když je tu ve skutečnosti rozdíl skoro dvě hodiny. Západní a středí kontinentální Evropa se přiklonila k tomuto času protože to bylo dobré pro obchod, válka pak ukázala že pro válčení je dobré střídání času, protože naše zemičky leží na planetě v místě kde se sluneční svit dvakrát do roka radikálně změní. A proto je nejlepší zůstat u střídání času, protože je to bohužel ta nejlepší odpověď na tento fyzikální úkaz jaký dokážeme vymyslet. Nechci aby byla v létě tma už v osm a nechci v zimě mžrourat do tmy ještě v devět ráno.

18

Odpovědět

+xxxxxxxxxxxxxJsou 3 varianty...
1. střídání - což je ta naprosto nejhorší
2. letní, nebo zimní - je celkem jedno, která z nich nakonec bude
3. něco mezi - půlka lidí nechce posun žádnej (= geograficky správnej zimní čas), půlka lidí chce posun o hodinu (= letní čas), tak proč prostě neudělat kompromis a neposunout to o 30 minut?? :D

55

Odpovědět

Čas je čas... ale jeho měření jsme si vymysleli... stejně jako amíci maj jiný míry pro délku, váhu a teplotu, tak neni problém mít jinou míru i pro čas. Ano, čas bude furt stejnej, ale buď v létě, nebo zimě, budeš mít na hodinách jiný číslo. A protože lidi se říděj podle tohodle čísla a né podle přesnýho umístění slunce, tak je to docela důležitá otázka.

25

Odpovědět

+BullOverMůžeme se rozhodnout pro jinak dlouhou minutu či jiný počet hodin denně, ale poledne bude vždy tehdy, když je slunce na nebi nejvýše. A to si prostě zvolit nejde.

32

Odpovědět

+Moor8A proč to teda má 99% zvolené. Dřív se vstávalo se svítáním a šlo se spát se slepicema. Dneska musí člověk do práce na určitou hodinu a zaměstnavateli je úplně jedno jestli je už světlo. Takže všechny kecy o biorytmu a podobných kravinách jsou úplně na hlavu, protože náš denní režim řídí první třetinu života škola, druhou práce a třetí to že v sedmdesáti stejně nakonec každej vstává v pět ráno. Jediné logické vyústění je tak zavést letní čas, protože je momentálně společnost nastavená tak, že se do práce už nechodí na šestou ale na osmou a já nechci půl roku chodit domů za tmy.

16

Odpovědět

+Moor8Ano, ale tady se nikdo nehádá, kdy je slunce nejvýš - tady se hádá o to, jestli si nastavíme hodiny tak, že v tu dobu na nich bude 12:00, nebo 13:00 (u nás - v holandsku spíš 13:30, nebo 14:30).

24

Odpovědět

+BullOverA to je právě ta blbost. 12 hodin musí být tehdy, když je slunce na nebi nejvýše. Pokud den rozdělíme na 26 menších hodin, tak může být poledne ve 13 hodin.

31

Odpovědět

+Moor8Super, že si myslíš, že to tak musí být... jenže pro všechny ostatní to tak neni a pokud nejsi v létě všude o hodinu pozdě, tak to tak neni ani pro tebe.

03

Odpovědět

+BullOverJak myslim? Tohle prostě není věc daná názorem. Nejde se dohodnout, že půlka je jinde, než v půlce.

30

Odpovědět

+Moor8Zajímavý, že třeba v tom nizozemsku maj v zimě na hodinách 13:00 když je slunce nejvýš a v létě dokonce 14:00... takže opravdu nemusí platit tvrzení, že "12 hodin musí být tehdy, když je slunce na nebi nejvýše." - teda, nejen že nemusí, ono jednoduše neplatí. Je to jen číslo. Taky by moh den začínat třeba v 6:00 - jen by se posunula ručička na hodinách, ale vůbec nic by se nezměnilo.

03

Odpovědět

+BullOverZpůsoby počítání času jsou na nás, ale vždy musí půlka toho počítání vycházet na dobu, kdy je slunce nejvýše. Bohužel to z praktických důvodů nelze nastavit tak, aby to odpovídalo každému metru povrchu, proto existují ta pásma. Není to ideální, ale zatím to nejlepší, co máme. Další důvod to dál neposouvat.

00

Odpovědět

+Moor8Hmmm... ne, nemusí. Je úplně jedno, jaký číslo v tu dobu bude na hodinách a kolik těch čísel se tam za den vystřídá. Jen to musej mít všichni v určitej oblasti stejně, aby si rozuměli.

10

Odpovědět

+BullOverMusí, jinak by to nedávalo smysl a neodpovídalo realitě.

00

Odpovědět

+Moor8Super... tak v tom případě to v tuhle chvíli neodpovídá realitě, protože to tak prostě neni a asi to ani realitě odpovídat nikdy nebude.

01

Odpovědět

+BullOverOdpovídá to realitě, co nejvíce jsme schopni. Aby každý centimetr měl jiné časové pásmo o pár setin sekundy později fakt nejde.

00

Odpovědět

+Moor8O pár sekund né... ale jestli ses koukal na to video, tak třeba to nizozemsko je v zimě o hodinu a v létě o 2... francie/španělsko jsou na tom daleko hůř (v létě až o 4 hodiny). A to je prostě realita a nikomu nedělá žádnej problém, že na západě španělska je v létě slunce nejvejš když je na hodinách číslice "4".

00

Odpovědět

Možná, že u vás v ústavu se vstává za svítání a obědvá v pravé poledne, ale většina lidí se nemůže řídit tím, kde se zrovna nachází Slunce. Je to takhle srozumitelnější?

14

Odpovědět

+TaanAť si vstávají a jedí, kdy chtějí, v tom jim nikdo nebrání. Ale nemohou si kvůli tomu upravovat čas. Je to takhle srozumitelnější?

32

Odpovědět

Dobré téma!

Kdyby to někoho zajímalo, tak jsem si sesmolil přehledovou tabulku, jak vypadají západy a východy slunce v dnech slunovratu dnes a ve variantách "jen zimní" a "jen letní" čas. Je to pro Prahu a pro (asi) nejvýchodnější a nejzápadnější města našeho časového pásma. (pokud jsem se seknul, tak se omlouvám)

https://imgur.com/a/d9tUJss

Pokud by byl někdo ještě víc zapálený, tak k tématu doporučuju video:

Hodiny

Moc chytrý chlápek, navíc kdo má rád rýpavý smysl pro humor, tak ho bude zbožňovat :)

111

Odpovědět

Perfektní! Dík moc.
Taková tabulka měla být už součástí té ankety - málokdo totiž z hlavy domyslí důsledky letního a zimního času.

00

Odpovědět

Ranní ptáčata chtějí zimní čas, noční sovy letní čas.

Osobně bych byl stopro pro letní, jelikož málokdy jdu spát před čvrtou ráno. A opravdu by mě štvalo kdyby se v létě díky pevně danému zimnímu času rozednívalo už před třetí ráno.
Navíc dnes díky vynálezu elektřiny (a obrazovek) se ta doba pro usínání dost posunula a tak mi přijde stále mnohem lepší pevně daný letní čas.

715

Odpovědět

Jsem sova a chci zimní čas.

16

Odpovědět

+ErichCelkem překvapivé.

Takže vám jako sově nevadí že se den v podstatě zkrátí o dvě hodiny denního světla ?
Tedy hodinu ráno, když musíte déle spát a hodinu večer, protože se kvůli pevně nastavenému zimnímu času hodina světla sníží?
Samozřejmě nebavíme se paušálně o celém roku.

Nebo jaký jiný racionální důvod k tomu máte?

02

Odpovědět

+Dreip27Posunem o hodinu přijde člověk o dvě hodiny, to jsou mi počty :-D

11

Odpovědět

+Anonymní korektorkaNo když v létě při letním čase budu vstávat pravidelně například v šest ráno a rozednívat se bude také v šest a slunce zapadne v osm večer, tak mám 14 hodin světla. Kdežto při danném zimním čase by se tedy rozednívalo už v pět a slunce zapadalo v sedm. Tudíž už mám jen 12 hodin světla, jelikož ráno tu hodinu prospíte a večer o další přijdete..
Jednoduchý.

14

Odpovědět

+Dreip27Jednoduchý? Možná. Totálně špatně? Očividně. V prvním příkladu je (pro vás použitelné) světlo od 6:00 do 20:00, tedy jak správně uvádíte 14 hodin. Ve druhém je (pro vás použitelné) světlo od 6:00 do 19:00, tedy 13 hodin. Opravdu byste si měl zopakovat matematiku prvního stupně ZŠ.

11

Odpovědět

+Anonymní korektorkaNo máte pravdu. Buď jsem úplný debil, nebo jsem uvedl špatný příklad.
Každopádně celou moji pointou je, že v případě fixního zimního času většina lidí přijde o (použitelné) světlo ráno, jelikož ho stejně prospí (případně stráví v práci).

Prostě když si porovnám výhody trvale letního a nebo středoevropského, tak u toho druhého nenacházím skoro nic.

12

Odpovědět

Tahle otázka by se rozhodně neměla řešit podle názoru člověka, který chodí spát ve čtyři ráno.

00

Odpovědět

na té "družicové" mapě to ukazuje moc pěkně, představoval jsem si, že by nějaký takový prográmek, kde by si člověk zadal polohu a viděl dopady mohli dát k tomu hlasování. Nicméně s tou teple se oblékající slečnou to je patrně trochu jinak, slečna asi myslela, že se bude z akcí vracet za světla a tudíž za tepla, než se setmí a ochladí. Zvláště v přímořském státě..
.

51

Odpovědět

Mapa ukazující poledne a východy a západy slunce pro každé místo na zemi:
http://www.suncalc.net

Mapa zobrazující rozdíly mezi místním a slunečním časem
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/4b/Solar_time_vs_standard_time.png

Occamova břitva mi radí, že slečna spíš není nejbystřejší, než že je schopná na nadhozenou otázku, kalkulovat výhody oteplení během hodiny. Kór když by musela v tvoji hypotéze, být typ člověka co chodí pravidelně pařit do rána a odchází v čase korespondujícím se změnou východu slunce a tak to mělo význam a nakonec pařit teda chodí už za světla? Prostě je blbá.

71