Organizace spojených národůNeděle s Lubachem

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 46
81 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:126
Počet zobrazení:5 624

Dnes se Arjen podívá na průběh Valného shromáždění OSN, které proběhlo v září 2018 (překládáme s trochu větší prodlevou). Nenechte se odradit suchopárným názvem, o zábavu není nouze!

Informační bonus:
NOS – nizozemská zpravodajská společnost, vypracovává zprávy a programy pro tři veřejné televizní kanály a rádio
Stef Blok – současný ministr zahraničních věcí za stranu VVD
Saint Vincent and the Grenadines – rocková skupina z Jižního Holandska
Tsjakka – citoslovce, které vymyslel motivační kouč Emile Ratelband, člověk se jím má sám motivovat, znamená něco jako „do toho, to dáš“
Hatsekidee – citoslovce, které vyjadřuje, že se něco povedlo
Flats – nejspíš zkomolenina z hatseflats, což je výplňkové citoslovce bez zvláštního významu

Přepis titulků

Nedávno proběhlo v New Yorku Valné shromáždění OSN. To je jedna z nejvýznamnějších diplomatických akcí roku. To je pro mě dostačující vysvětlení, ale pro NOS ne. Ti píšou: "Je to jedna z nejvýznamnějších diplomatických akcí roku, něco jako jsou Oscary pro filmový průmysl." Co je to za vysvětlení? I čtyřleté děcko si pomyslí: "Nejsem mimino, ne?" Protože...

Špatné tlačítko. Fajn, takže Valné shromáždění OSN... Každý rok pošlou všechny státy delegaci do New Yorku, něco jako udílení filmových cen, no. Dělám to přístupné, dívají se i lidi z NOS. A tohle je naše delegace. Tamhle sedí Mark Rutte, toho poznávám. Teď koukám, co má ta paní za Ruttem na uších... Běžte na pokladnu, než půjdete ven. A ten třetí muž, ten holohlavý, není to Stef Blok?

Jo, ten vedle něj usnul, takže to je Stef Blok. Naše delegace byla teda připravená. Nejdřív mluvil brazilský prezident. Proč Brazílie? To tam nejsou země na A? Ale jsou, jenže Brazílie jde vždycky první. To proto, že na prvních Valných shromážděních nikdo nechtěl jít první, až Brazilci řekli: "Tak my půjdem." A od té doby chodí vždy první.

A to je fakt pravda! Co to je za zvyk? To je jako kdybych řekl: "Jejda, kousek dortu spadl na zem, no tak já to sním." A pak vždycky: "Kluci, dort! A pro Arjena, plác, dobrou chuť!" Po Brazílii šla Amerika a tam jsem si všiml něčeho zvláštního. Tady přichází Trump, a než může pronést svou řeč, musí si na chvíli sednout na tu velkou divnou židli. Pak ho uvedou: "Vážení, dalším komikem je Donald Trump."

Pak musí hned vstát a jít mluvit. To je divný, ne? A je to tak u všech. Přijdou, sednou si na židli, sedí asi deset vteřin, pak jdou mluvit, takže vstanou. Jdou řečnit, a když pak domluví, znovu si na chvíli sednou na židli a až potom můžou pryč. Chudák židle, protože bude mluvit ještě 194 zemí. A jaký divný země. Třeba tahle. Premiér státu Saint Vincent and the Grenadines.

Saint Vincent and the Grenadines? To není země, ale skupina. Dámy a pánové, potlesk pro Saint Vincent and the Grenadines. Jsem fanda. A tohle je prezident Kiribati. Ten má jméno své země napsané na kravatě. Kiribati je tak neznámá země, že i jejich prezident musí mít tahák. Tam stojí takhle: "Jsem prezident...

...Itabirik. Pardon, Kiribati." Náš premiér Rutte řečnil druhý den, jako poslední. Jaké to bylo? Hej, kde je ta židle? My chcem taky na židli! Každý mohl na židli, pak přijde Mark a židle je pryč. Ta židle si asi řekla: "Stojím celej den, jdu si taky sednout."

- Není tady lavička? - Ne, šla si lehnout. Ne, zjistili jsme, že na židli může jen hlava státu. A to je u nás král, a ne Rutte. Smůla, žádná židle, Marku. Takže Rutte zůstal bez židle a mluvil až na konci dne. A celý den to tam probíhalo takhle. Mír. Rovnost.

Prosperita. Mimozemšťané. To je ta nevýhoda, když musíte mluvit jako poslední. Je riziko, že už bylo vše řečeno. Musíte přijít s něčím originálním. Rutte se podívá na svůj papír a pomyslí si: Mír místo konfliktu. Prosperita místo chudoby.

Rovnost místo nerovnosti. Je to prostě těžký... Měl to udělat jako minulý rok. Jak vykřikl, že tím probral celý sál. Cože to bylo? Tsjakka, hatsekidee nebo tak něco. Flats! Přesně! Flats!

Zkuste to s tou vaší kravatou trumfnout, Kiribati! Flats! Tím musí pokaždé končit. Musí říct: "Já jsem Mark Rutte, Stefe, vzbuď toho chlapa vedle sebe a dejte mi tu zasranou židli. Flats!" Líbilo se vám to? Mně taky, jinak bych to nedělal. Pro další videa klikněte někam sem. Překlad: Líza www.videacesky.cz

Komentáře (10)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Dokonalé! :D

00

Odpovědět

Pořád jsem si říkal, proč tam nezmiňuje, co se tam skutečně probíralo, ale rychle m idošlo, že to tam zmiňuje! A to v to mrychlém sestřihu, přesně takto OSN funguje, všichni říkají PEACE, ale skutek utek' (a nejvíce, zdá se, říká peace Porošenko, ten válečný štváč, který se dostal do vlády po násilném puči před 5 lety a teď před prezidentskými volbami vyhlásil na 60 dní stanné právo... Já to tu říkám jen tak do pléna, ale OSN opravdu neplní svou roli, např v posledních měsících ignorují stížnosti Syrské vlády z neustávajícího bombardování Izraelem... Ale ani před 2. světovou OSN nezasahovalo... Když už zasahuje, tak možná někde v Kongu, rozdělují Kypr, nebo pomáhají NATO s bombardováním Lybie (2011). Ale možná to vidí místí návštěvníci jinak a poučí mě, budu za to rád, pokud se bude jednat o debatu.

1010

Odpovědět

OSN je jen šaškárna, kde nikdy nikdo nic nevyřešil. Ba naopak odhlasovali si tam různé útoky na jiné státy.

95

Odpovědět

Nebude to tím, že OSN není žádná vláda nebo nemá žádnou faktickou moc? Vždycky záleží na konkrétních státech, jestli chtějí něco udělat nebo ne. Před 2 sv. válkou OSN nic neudělalo..proč? Protože Francouzi a VB nic nechtěli udělat.
Izrael má všemožné spojence, kteří proti Izraeli nebudou hlasovat - spíše naopak - už takhle do náročné situace budou přilévat olej do ohně - viz. přestěhování US ambasády do Jeruzaléma - to je stejné, jak se přehlíží, že Izrael pošlapává prakticky co může (samozřejmě, že Palestinci nejsou o moc lepší) viz. tzv. nelegální osady, aby se tyto věci začali prosazovat, tak to chce..hm.. jak jen to je..? Světovou policii?

34

Odpovědět

Vznik OSN 24. října 1945, San Francisco, Kalifornie, USA Možná proto nezasahovalo.
OSN má funkci hlavně jako „moderátor“ který vede debatu.

90

Odpovědět

+lolPo první světové vznikla Společnost národů, ta byla zcela bezzubá v zabránění druhé světové války. A OSN vzniklá po druhé světové je také zcela bezzubá. Třetí světové válce zabránila jen hrozba použití jaderných zbraní.

10

Odpovědět

Být tam Zeman tak řekne: "passy" nebo piss :D

145

Odpovědět

Přesně, stejně jako mnoho hlav jiných států, je Zeman v dnešní (a pravděpodobně i poslední a konečné) době taky dobrý šašek. :D

21

Odpovědět

No vtipné to možná je, ale nějak mi tam chybí ta informační hodnota, která tam dříve bývala.
Vtipně komentovat video umí i tady kolega Ozzy.

253

Odpovědět

Tak teď už víme, že shromáždění OSN je jako Oscar, nejvyšší představitelé musejí obsedět židli a Brazílie je vždy první

161