Zimní oblečení pro vojákyNeděle s Lubachem

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 46
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:83
Počet zobrazení:6 056

V říjnu se nizozemské jednotky zúčastnily cvičení NATO v Norsku. Jak to, že si museli vybavení kupovat sami? Arjen vám to poví.

Informační bonus:
pořad EenVandaag – moderátoři se tam střídají, proto Arjen narážel na to, že tam byl Rik van de Westelaken
gaitery – jednoduše řečeno návleky na nohy

 

Přepis titulků

Vítejte u Neděle s Lubachem. Nizozemská armáda se v říjnu chystá na velké cvičení do Norska. Víc mi o tom řekne Rik van de Westelaken. Riku, byl jsi minulé úterý v pořadu EenVandaag, co se děje? Vojáci, kteří se zúčastní velkého cvičení NATO v Norsku, si musí sami obstarat speciální zimní oblečení. Ministerstvo obrany to neobjednalo včas a teď dostali vojáci peníze, aby si outfit koupili sami.

Je to opravdu mise, kde je speciální oblečení nutné? No... Přesto se nevycházelo z toho, že je extra teplé oblečení nutné. Pak přišla předpověď počasí, ale už bylo pozdě. Takže pošlou vojáky do mrazivé tundry a musí si na to sami koupit oblečení. Taková maličkost, ty věci musí být na skladě. To je nerealistické očekávání, že deset dodavatelů má na skladě věci pro tisíc vojáků.

Někteří musí na cvičení nevybavení. Gaitery přijdou až na konci týdne. To už budu pryč. Ale to je jen gaiter. Bez gaiteru to týden zvládneš. Já to bez něj zvládnu. Co je gaiter? Máme fotku gaiteru? Jo, přijdou až příští týden.

Takže někteří vojáci nejspíš bez vybavení v Norsku umrznou. Co na to ministerstvo? Nějaké vysvětlení? Dle gen. Schonewilla, vedoucího zásobování, se to dá dobře vysvětlit. Rozhodl jsem se tak. Chci od zaměstnavatele dobrý přístup, tak jsem zakřičel: "Prostě je obleču!" Prostě je obleču? Ale právě to se nestalo.

Poslali jste je koupit si věci, co nejsou na skladě! Kde je mají najít? Bez gaiterů. To jim můžete dát peníze na celou misi a říct: Vojáci, vítejte v Afghánistánu, tamhle je trh, hodně štěstí! Tenhle muž odráží každou kritiku tím, že tvrdí opak. Generál na popírací misi. Prostě... generál Opak. A to není konec.

Pro mě je důležité, aby vojáci v akci disponovali teplým vybavením. Představte si, že není takhle hezky, ale že tam je zima, až praští, pak mám dobrý pocit. To zakončení věty jsem teda nečekal. Když se ve fjordu najdou čtyři mrtví vojáci bez noh, neboť měli jen plavky, má se tenhle chlápek suprově.

Ministryni obrany Visserové se tahle situace nelíbí. Hledalo se praktické řešení, vojáci si to mohli obstarat sami. Je to ideální řešení? Ne. Přesně, není to ideální. Ale pak je tu generál Opak. Myslím, že učiněná opatření se postarají o to, že chlapi to oblečení a vybavení pro práci dostanou. Je to zcela ideální řešení.

Díky, díky. Za to dostanete metál. Ale přijde až za týden, spolu s gaitery. Škoda, že jste to zapnuli až teď, už je po videu. Abyste nezmeškali další, odebírejte. Třeba tenhle kanál. Překlad: Líza www.videačesky.cz

Komentáře (9)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Děkuji překladatelce za překlad ;-)

191

Odpovědět

Člověk se tomu zasměje a pak si vzpomene ta situaci, kdy naši vojáci si museli základní maskáče kupovat v armyshopech a záložácí nefasujou ani helmy

232

Odpovědět

Nemluvě o nácviku bojovýho postupu s dřevěnejma maketama za vyluzování zvuků "tatata".
True story, Plzeň 1994.

240

Odpovědět

Jeden mi říkal, že vyfasovali boty a ty se po pár km rozpadli a když si chtěli koupit nové za svoje tak je ani nepustili a museli dokončit výcvik s botami omotanými izolačkou.

81

Odpovědět

tak upřímně naše armáda je pro obranu naší země tak schopná jako pekaři takže na co jim kupovat drahý věci?

11

Odpovědět

To se musí USA, Rusko a Čína smíchy podělat z některých armád v Evropě, hlavně že na chujoviny škvára je.

158

Odpovědět

Zatím co se oni budou smát našemu vybavení, my obsadíme jejich města. :D

30