Růst kupní sílyNeděle s Lubachem

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 46
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:103
Počet zobrazení:5 793

Co je to vlastně kupní síla a jak si s ní vláda pohrává, aby se občanům zavděčila? To se dozvíte v tomto videu od Arjena Lubacha.

Informační bonus:
Wopke Hoekstra – ministr financí Nizozemského království
Pino – postavička ze seriálu (v češtině Sezame, otevři se)
NOS – nizozemská zpravodajská organizace
Firma vyrábějící krmivo pro skot – narážka na moderátorku Yvon Jaspers, která uvádí pořady Náš statek a Farmář hledá ženu, ale zároveň dostává peníze za propagaci podniku na výrobu krmiva ForFarmers, což je považováno za střet zájmů a způsobilo to poprask
Binnenhof – sídlo vlády v Haagu

Přepis titulků

Mám dobrou a špatnou zprávu. Nejdřív tu dobrou. Kupní síla většiny lidí příští rok vzroste o 1,5 %. To tu máme ale pěkná čísla! To tu máme ale pěkná čísla! Vládní plány ukazují, že kupní síla vzroste o 1,5 %. Ale než nadšení poletíme za děvkama, je tu... Takoví jsme, no. Je tu špatná zpráva, totiž, že je to hovadina.

Protože kupní síla je složitý pojem, hned to vysvětlím... Tady si udělám čajík. Tak, ještě podšálek. Takže, kupní síla je, kolik si toho můžete koupit po zaplacení daní. Když daně stoupají, kupní síla klesá. Když se věci zdražují, kupní síla taky klesá. Ale když vyděláte víc, kupní síla vzroste.

Prosté. Nebo ne? Nechápu, na co tu je ten čaj. Ale to, co říká Rob Trip, se zdá být dobrá zpráva. Kupní síla většiny lidí příští rok vzroste o 1,5 %. A kde to vzal? Podívejte. Téměř pravítkem a kružítkem jsme zkoumali, jak zajistit růst kupní síly rovnoměrně a u co největšího množství lidí. Rovnoměrně zajistit růst.

Fráze vratká jako boxer na jednokolce. Ale Wopke tím myslí, že všichni Nizozemci z toho budou zhruba stejně profitovat. Důchodci, pracující, lidi na dávkách, charismatičtí moderátoři. Že se všichni posunou zhruba stejně. To zní suprově, ale stejně tady něco newopkuje. Za prvé... Rob Trip říká, že kupní síla většiny lidí příští rok vzroste o 1,5 %.

Ale tak to není. 1,5 % je vládní odhad. Ale jiné faktory mají na vaši kupní sílu mnohem větší vliv. Když jdete z domu, narodí se vám dítě, zasponzoruje vás firma vyrábějící krmivo. Vaše kupní síla se úplně změní! Ale v odhadu kupní síly se tohle samozřejmě nemůže zohlednit. Proto vychází Ústřední plánovací úřad z toho, že ti, pro které kupní sílu počítají, nic nedělají.

Nezmění práci, nepovýší je, zůstanou práceschopní a zaměstnaní, neproběhne svatba nebo rozvod a nezestárnou. Nezestárnou? To platí jen pro mě a Pina. Fotíme se každý rok. Pino a já. Odhad kupní síly tedy není moc reálný.

Vy si možná hovíte a užíváte si dobré zprávy od Roba Tripa, ale až se vám sekne myčka, protože vaše dítě chtělo umýt morče, pak to má na vaši peněženku mnohem větší vliv. Takže růst kupní síly není o vás, ale o mediánu. Vysvětlím to. Když dáte všechny občany do řady podle toho, o kolik vzroste jejich kupní síla, potrvá to celé dny!

Jednou jsem to dělal se 30 lidmi a byl to chaos. Pár tipů. Zajistěte dost záchodů, i pro dámy, hodně kafe a řiďte provoz. Až bude každý stát v řadě podle růstu kupní síly, je ten prostřední ze všech lidí medián. A tenhle prostřední se podle plánů vlády posune o 1,5 %. Teoreticky ta první půlka dostane méně a ta druhá více. Ale ani to se v reálu nestane.

Rob Trip říká: Kupní síla vzroste. Ale to není vůbec jisté. Je to odhad, a ten ne vždycky vyjde. Podívejte, tohle řekl Journaal v roce 2016. Budeme mít více peněz na utrácení. Průměrně o 1 %. 9 z 10 Nizozemců vzroste příští rok kupní síla. Kupní síla má vzrůst pro velkou většinu Nizozemců. Ale stalo se tohle.

Kupní síla téměř poloviny Nizozemců v roce 2017 klesla. V posledních deseti letech se věštba plánovacího úřadu ani jednou nevyplnila. Nejen že život člověka s rozbitou myčkou a čistým morčetem nepředpovíte, ale i naše země prodělává velké změny. Když vzroste cena ropy, kupní síla klesne. Když se zvednou mzdy, kupní síla vzroste. Nějaké krmivo pro skot už není in? Kupní síla jde dolů. No do prdele!

Klídek... Nevhodné. Kde jsem to skončil? Jo, že kupní síla stoupne o 1,5 %, platí pro toho, u kterého se nic nezmění, nezestárne a žije v zemi, kde se nic neděje. Proč teda všichni o té kupní síle tak mluví? No, protože vláda chce udělat dobrý dojem. Proto podle svých plánů propočítají kupní sílu v příštím roce. A nejen medián, ale i podle příjmových skupin.

Vláda tak od plánovacího úřadu dostane podobné údaje. Ty hlavy představují různé skupiny a růst jejich kupní síly. Máme tady seniory, nezaměstnané, živnostníky, milionáře. Tady máme růst o 0,7 %, tady zase o 1,4 %. Představte si, že to, co tu vidíte, je výsledek vládních plánů. Tohle se nynější koalici zdá pro Nizozemsko nejlepší. Ale taky vědí, že když to takhle prezentují, řeknou lidi: "To není fér.

Tahle skupina má menší růst než jiné." Takže pak s tím vláda ještě rychle zkouší štelovat. Co to řekl ministr? Téměř pravítkem a kružítkem jsme zkoumali, jak zajistit růst kupní síly rovnoměrně a u co největšího množství lidí. Přesně, příplateček sem, daně tam, dokud to nějak nevyladí. Stane se třeba tohle: Sníží poplatky za psa, to se hodí téhle skupině.

Ale na té změně tratí zase jiná skupina. Jejda, senioři. Tak zvýšíme důchody. Ale pak na tom tratí zase milionáři. Sakra, šampaňské. A tak podobně. A tak se s tím hýbe tak dlouho, dokud z toho každý dostatečně neprofituje. Pak můžou říct: Hej, zlepšení pro každého!

A co že je na tom špatného? Je přece dobře, když to stoupá rovnoměrně. Ale tohle plánování a růst o desetiny procenta má odvrácenou stranu. Tohle je Barbara Baarsmaová, učí ekonomii a umí vysvětlit, co vláda dělá a proč je to nerozumné. Trochu si s tím pohrajeme, provedení je hrozně drahé, v hrozně krátké době, ekonomice to dlouhodobě nic nepřinese. Všiml jsem si, že svůj čaj taky nepoužila.

Důležité. Říká, že vláda dělá všechno možné, aby na poslední chvíli kupní sílu určitých skupin o pár procentních bodů vylepšila. Tohle škatule hejbejte se s daněmi, to vůbec není levné. Letos si takhle hráli s částkou asi 700 milionů eur. A v roce 2016 to bylo dokonce 1,1 miliardy. To jsou přece gigantické a nesmyslné investice, jen na vytvoření takového pozlátka.

Další nevýhoda: Akorát to komplikuje daňový systém. Ředitelka plánovacího úřadu to sama říká. Fakt, že náš daňový a příspěvkový systém je dnes tak komplexní, pramení i z toho, že ho neustále vylaďujeme. A to se lidem moc nelíbí. Ne, to se lidem moc nelíbí. Já jsem daně přestal platit před deseti lety, protože to bylo moc složité.

Nebojte, vláda to o mně ví, jen dělá trochu takhle. Jinak bych odešel do zahraničí. Měřit kupní sílu není úplný nesmysl, ukazuje, jak se politika promítá do života určitých skupin. Ale zdánlivá přesnost a rychlé úpravy, to je blbost. To dělá vláda jen proto, že to zajímá média. Journaal může začít dobrou zprávou, že kupní síla roste.

Ale to není vše. Co uděláš, abys zjistil pravdu, Jeroene Overbeeku? Zeptáme se politického reportéra Rona Fresena. Přesně tak, no. A výsledek? Výsledek je, že současný růst kupní síly je pro všechny průměrně 1,5 %. Je to lepší, než to bylo např.

v srpnu. S touhle větou je něco špatně, a to nepočítám slovosled. Pro všechny, průměrně, vždyť to vůbec nesouhlasí. Ještě že máme talkshows. Hostem Margriet van der Lindenové byl ministr financí, mohla se do něj pustit. Dobrá zpráva je, že skoro každý Nizozemec si změny kupní síly všimne. Tahle talkshow je tak trochu posel dobrých zpráv.

Docela to do sebe zapadá. Na druhou stranu se zase zvýší DPH, což lidi pocítí. Cena spotřebního zboží, DPH se zvýší, tak čemu to pomůže? Ne, zvýšená DPH a růst cen, to už je v kupní síle obsaženo. O tom kupní síla právě je, jinak jsou to prostě peníze. Když tohle řekne moderátorka, tak nebude těžký nakukat to ostatním. To vidíte i na Hoekstrově pohledu, když ona mluví.

To lidi pocítí. Cena spotřebního zboží... Fajn, neví, o čem mluví. V klídku, Wopko, chill. A zachází dost daleko, aby to zdání udrželi. Minulý týden zveřejnil plánovací úřad zprávu, že kupní síla poloviny Nizozemců v roce 2017 klesla. A to je špatná zpráva, protože usměvavý ministr minulý rok řekl, že poroste.

A co se ještě nestalo? V den, kdy vydali tuhle špatnou zprávu? Přesně v ten den se úplnou náhodou objevily nové odhady. A NOS je z toho tak paf, že zapomene na tu špatnou zprávu a poběží do Binnenhofu říct: Pane Wiebesi, to jsou ale pěkná čísla. Pane Wiebesi, to jsou ale pěkná čísla. Mise úspěšná, 700 milionů za jednu hezkou zprávu v novinách.

Daňový systém stojí po těch letech za pendrek, ale hlavně, že jste fiktivní průměrné rodině teoreticky obstarali zanedbatelný růst kupní síly, jestli nezestárnou, krmivo pro skot nezdraží a děcko správně strčí to morče do příborníku v myčce! Až jsem z toho dostal žízeň. Jej, ten čaj! Líbilo se vám to? Tak gratuluju k dobrému vkusu! Podívejte se ještě na jiná videa, relax a nezapomeňte odebírat.

Přeložila: Líza www.videacesky.cz

Komentáře (12)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Upřímmě jsem si říkal, že ve chvíli, kdy řekl: "neplatím daně, ale vláda o tom ví" tak že si pro něj (ze srandy) přijdou policisté ze speciální jednotky a zatknou ho :D :D

00

Odpovědět

Překlad: v 11:54 říká "Když tohle řekne ministryně" nikoli "moderátorka".

00

Odpovědět

Nikoliv. Je tam ministr (konkrétně https://en.wikipedia.org/wiki/Wopke_Hoekstra) a moderátorka.

10

Odpovědět

Obdiv překladatelce Líze, tohle byl místy docela slovní kvapík :D navíc pár odbornějších pojmů z ekonomie a třeba kružítko v cizí řeči se taky zrovna mockrát nepoužije :)

100

Odpovědět

Je geniální!! :D :D Jestli tahle série bude stopnuta tak někoho uškrtím! Tohle je suprový!! :D

90

Odpovědět

UUUUuuuuufffffffff... viděl jsen zatim jen 3 minuty a ani nevim jestl ise chci koukat dál. Většinou mluví normálně, ale teď do sebe motá takový kraviny. Jak může proti nárustu kupní síly argumentovat nějakou neočekávanou událostí? To jako kdyby ten nárust nebyl, tak se ta myčka nerozbije? WTF? A když se rozbije, pokud k tomu nárustu skutečně dojde, tak pořád je to lepší, než kdyby se rozbila a k tomu nárustu nedošlo. Takže ano, i když se člověku stane něco špatnýho, tak mu tohle pomůže.

Pak mluví o vlivech ze zahraničí - ano, ty jsou taky důležitý a nedaj se moc dobře předpovídat, ale znovu: Je lepší, když kupní síla vzroste o 1,5% i když pak kvůli vlivům ze zahraničí padne třeba o 5% dolu, než kdyby nevzrostla a jenom padla o těch 5% dolu.

Ok. Se zbytkem se dá souhlasit... je to jen odhad a nějaký účelový manipulování se z dlouhodobýho hlediska nevyplatí.

111

Odpovědět

10:09-10:14

00

Odpovědět

Byl to pro mne lepší díl, než ostatní.

00

Odpovědět

On ale netvrdí, že keby nenastal nárast kúpnej sily obyvateľstva, tak by sa ľuďom nediali neočakávané veci v živote. Ten jeho argument spočíva v tom, že keď tvoje decko napchá morča do umývačky riadu, tak to na tvoju kúpnu silu bude mať asi oveľa väčší vplyv, ako tých smiešnych 1.5%, k čomu aj tak dospeli úradníci, ktorý "počítali" s priemerným obyvateľom, ktorý sa nerozviedol, neprišiel o prácu a nestarne. Hlavne je to o kritike politikov, ktorí nám musia ukázať, že sa bez nich my občania nezaobídeme a preto vyhodia 1,1 miliardy eur ročne, aby nám mohli s úsmevom na tvári oznámiť, že kúpna sila priemerného obyvateľa tento rok vzrastie o 1.5%. A ty si povieš, ako super, ešte že tých politikov máme. Pritom v skutočnosti za rok zarobíš o 5€ viac, ako minulý rok. A ta banda byrokratov radšej mohla vo fabrike skladať autá a platiť štátu dane, to by ekonomiku štátu podporilo určite viac, ako 1.1 miliardy eur z peňazí daňových poplatníkov minutých na politikov, byrokratov a ich super múdre predpovede...

00

Odpovědět

+RAT in HATAno, ale jak jsem řek, to díte by tam to morče narvalo tak jako tak. Ty věci spolu nijak nesouvisej. Rovnou můžeš říct, že se tvoje kupní síla nenaroste, pokud tě srazí auto a zemřeš. Může se to stát? Ano. Bude to mít větší vliv? Ano. Má cenu o tom mluvit? Ne. Nebo proč to neotočíš? Místo morčete v pračce můžeš vyhrát milion. Může se to stát? Ano. Bude to mít větší vliv? Ano. Má cenu o tom mluvit v souvislosti s růstem kupní síly? Ne. Znamená to teda, že růst kupní síly je úplně k ničemu? Ne. Nezachrání tě to před nečekanýma problémama, ale to ani nikdo netvrdí. Má to vliv na každýho a pokud budeš dál žít +- stejně, tak ti to nějakým způsobem trochu pomůže.

Ještě to přirovnám k důchodům... pomůže navýšení důchodů o 200kč někomu, kdyžse mu ten měsíc třeba porouchá auto a oprava bude stát x tisíc? Ne. Znamená to teda, že nemá cenu navyšovat důchody, protože to stejně nemá žádnej velkej vliv pro toho konkrétního člověka? Ne.

00

Odpovědět

Cucání čísel a finanční numerologie jako u nás. Nemusí to být pravda. Stačí, když je to natolik složité, že se v tom většina lidí nevyzná; že to otisknou vlivná média, která oficiální zprávy nekritizují; a už je pak tak nějak jedno, když se nakonec objeví oprávněné kritiky metodiky. Zaseto už jest.

180

Odpovědět

No nevím, ale tahle numerologie vypadá jako čistý socialismus. Je vlastně jedno, kolik jak si úspěšný, vláda ti dofoukne, nebo odfoukne, aby společnost měla průměrně nějaké hausnumero...

31