Liga národů UEFANeděle s Lubachem

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 46
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:153
Počet zobrazení:7 347

Jak vypadá herní systém Ligy národů UEFA (UEFA Nations League)? Arjen Lubach do toho v tomto videu coby fotbalový laik zabrušuje a dochází k překvapivým závěrům.

Informační bonus:
Ronald Koeman – bývalý nizozemský fotbalový obránce
Divoká karta (wild card) – tým se může zúčastnit konkrétní sportovní soutěže nebo její fáze, aniž by splnil předem stanovená kritéria
Van Bommel – bývalý fotbalový záložník, známý nečistou hrou

Přepis titulků

Jo, dneska chci mluvit o fotbalu. Všichni mí kamarádi ho mají rádi, já úplně ne, ale chci se jednou zapojit, mám pocit, že mi něco uniká. Chci se cítit jako pravý fanda, jako zbytek Nizozemska, oranžová šála kolem pasu, jásání. No tak, míči! Hop do branky! Koeman, Koeman!

Takže jsem se rozhodl, že začnu sledovat fotbal. Liga mistrů, Keukendivisie nebo co, to už běží tak dlouho, že se nechytnu. Ale pak jsem zaslechl, že začne nový turnaj, Liga národů – Nations League. Znělo to přístupně. A ta slova znám. Nations – národy, league – legrace. Fajn turnaj do začátku. I naše skupina je přehledná, Francie, Německo.

Všechno jasné, Německo znám ještě z dějepisu. Francii znám díky jazzu. A taky chápu, že v pátek jsme porazili Francii a zítra jdeme na Německo. Super, už se na Ligu národů těším, a navíc to vypadá jako důležitá soutěž, tohle je oficiální znělka. To zní, jako kdyby poražení automaticky padali do pekla. O co přesně jde?

Nic o tom nevím, jsem jen takovej jouda. Vysvětlete mi, o co se hraje. Čtyři nejlepší země v Lize národů, které se nekvalifikovaly na ME, dostanou na ME divokou kartu. Takže když vyhrajete Ligu národů, jdete na Mistrovství Evropy, zatím chápu. Když vyhrajete Ligu národů, tuto soutěž, není vaše účast na ME ještě jistá. Aha, takže ne. A co se teda dá vyhrát?

V každé divizi jsou čtyři skupiny, v každé tři země, celkem 12 zemí. Hraje se ve skupině, vítězové skupin jdou do finále a jeden z nich pak dostane tu kartu. Ale dají se vyhrát i FIFA body a peníze. Co jsou zase FIFA body? Něco jako bodíky v Albertu? Vysvětlí mi fotbalová asociace, jak funguje Liga národů?

55 národních týmů se rozdělí do čtyř lig na základě koeficientu. 16 vítězů skupin, nebo další týmy v pořadí, které se přímo nekvalifikovaly na ME, pokračují do play-off. To je fotbal vždycky tak složitý? Přijde mi to složité a nejsem sám, tohle je první komentář pod videem. Pořád nechápu ani hovno.

Ale nejsem přece debil, to musím pochopit. Vítězové skupin A1 až A4 postupují do semifinále. Ostatní země Evropy jsou, na základě UEFA žebříčku, rozděleny do skupin B1 až B4, C1 až C4, D1 až D4. Jo, dobře, ale... A co potom? Vítězové skupin z divize A pak hrají proti sobě o pohár Ligy národů UEFA.

Ve zbývajících divizích se bude hrát o postup do vyšších divizí. Fajn, počkat. Už týden se to snažím pochopit, abych si taky užil fotbal, ale prostě to nejde. V redakci viděli, jak jsem mimo, a řekli: "Arjene, my to napravíme.

My Ligu národů vysvětlíme tak, že to pochopíš i ty." Tak to jsem zvědavý. V Lize národů UEFA jsou čtyři divize. V každé divizi jsou skupiny o třech nebo čtyřech zemích. Vítězové skupin hrají na pěti hřištích. Hřiště se stanoví losem. Mají-li dvě země stejné číslo, přihlédne se ke koncovému skóre. Skóre ještě nic neříká.

Tak předejdeme zmatkům a penězům. Všechny země bez C hrají ve skupině D, kromě Makedonie a Albánie. Albánie ale přece taky nemá C, karta automaticky připadne skupině E, která ale neexistuje. Vítěz skupiny A dostane zájezd na Maledivy. Ty malé divy pak hrají finále o sestup. Žluté karty se zdvojují. Zatím nic nového.

Ale když tým hraje v úterý, dostane červenou kartu. Na kartě je kód, který zadáte na serveru a pak dostanete obálku s novou zemí. Kdo má nejvíc žlutých karet, vybírá míč. Příklad: Německo nehraje proti Makedonii v úterý, přesto získá červenou kartu. Pak tedy hraje ve finále samo se sebou.

Proto dostane každý čárový rozhodčí 5 vteřin navíc a může odpovídat jen ano/ne. V play-off je to trochu jinak. Druhé týmy postoupí na základě rozdílu gólů na MS v atletice. Všechno ztrácí cenu. Během poledne se od západu vyjasní s šancí na postup do skupiny 11 v divizi B. Předchozí papež byl již dlouho nemocný.

Při remíze ve skupině si brankáři mohou ubrat 20 let věku. Dobré vědět: Trojka díky právu na průchod poráží halal. Takže... van Bommel. Pokud nechápete ani hovno, postupujete do play-off s čísly 17 ze skupiny C1 až C9. A pro koho to bylo moc rychlé, je tu tahle šikovná rovnice. Bolí-li vás břicho ze smíchu, odebírejte. bolí-li z jiného důvodu, běžte k doktorovi.

Překlad: Líza www.videacesky.cz

Komentáře (5)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Proč jsou všechny letošní videa smazaný? Sem se dostanu jen díky cookie

01

Odpovědět

Ještě bych do popisku dodal, že Koeman momentálně trénuje Nizozemskou reprezentaci :)

10

Odpovědět

Zjednodušeně. Jde o pokus dát přátelským zápasům řád a alespoň nějakou motivaci. Nic víc, nic míň. Ještě někdo nechápe?

13

Odpovědět

Nechápu ani hovno

170

Odpovědět

Chléb a hry

61