GroningenNeděle s Lubachem

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 46
79 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:66
Počet zobrazení:3 841

V tomto díle si Arjen tak trochu střílí z Groningenu, jednoho z nejsevernějších měst v Nizozemsku, a z jeho problémů s těžbou zemního plynu (způsobuje četná zemětřesení).

Informační bonus:
Reformatorisch Dagblad – nizozemský křesťanský deník
Vlaai – typický mřížkový koláč původem z Limburgu
Zuurvlees – další limburská specialita, maso, které se marinovalo v octu
Hertog Jan – značka piva, která pochází z Limburgu
Eric Wiebes – nadpis z novin, který se nevešel do titulků: "Wiebes selhal: fiskální fraška daňového úřadu"

Přepis titulků

Vítejte u Neděle s Lubachem. Nejdřív tohle. Velká novinka: Emancipace postupuje. Už tu byla práva žen, před nedávnem zase zvířat... A teď poslední opomíjená skupina. Lidi z Groningenu. Těžba plynu v Groningenu úplně skončí. Pro obyvatele super, ne? Těžba plynu úplně skončí. Kdy skončí?

V Reformatorisch Dagblad o tom psali, podíváme se na to. RODINA V OHROŽENÍ Ne, tohle ne, o plynu. Ne, bylo to o Groningenu. FUJ! Taky ne! Ti jejich redaktoři jsou ale nadržení! Jo, přesně tohle.

Těžba plynu v Groningenu bude do roku 2030 na nule. Zastavit těžbu však tak rychle nejde. Pročpak? Pro Groningen je každý rok velmi dlouhý rok. Jo, jo. Tam trvá rok hrozně dlouho. Zato v Limburgu, tam ten čas letí. To jejich pivečko, koláč a už je zas podzim. O zastavení těžby rozhodl Eric Wiebes.

S daněmi mu to nevyšlo. Tenkrát jsem mu nabízel, aby mi psal vtipy. Fakt. Odmítl to a teď je ministrem pro klima. Jeho škoda. Co Eric Wiebes udělal? Jel do Groningenu, vyslechl si místní, ti mu řekli: "Šade tu sú barele."

Na to Wiebes: "Tomu nerozumím." A oni na to: "S naší provincií to jde z kopce." Tak Wiebes rozhodl, že se s těžbou skončí. Wow, proč nás to nenapadlo dřív? Těžba plynu je jako párty, člověk odejde později, než měl. Pak zjistíte, že jste se měli vypařit dřív, protože ráno jste v kanclu vyřízení a nadáváte si za to. Za jeho předchůdce Kampa to bylo úplně jinak.

Přes všechny problémy pumpoval plyn v rekordním množství. Přirovnání k párty: Kamp nevěděl, kdy z pařby odejít. Je ten host, který zůstane jako poslední a stejně neodejde, aby mu něco neuniklo. Třeba se to ještě rozjede, ne? Teď budu DJ já. Pump it up, baby, pump it up! Groningen z toho byl tak zoufalý, že někteří lidé drželi hladovku.

Ti už se můžou zase najíst, a to díky Wiebesovi! Řekl k tomu něco? I když nehladovíte, ale uškodilo vám to, taky se na vás dostane. To je fakt vtipný. Má dobrý hlášky. Pane Wiebesi, můžete třeba hned nastoupit k nám, vážně. Ale chápu, že prvně vyřešíte těžbu, to je taky důležitý. Těžba plynu byla pro Nizozemsko a Groningen vždy důležitá.

Je to jako s dobrou párty, taky odejdete později, než byste měli. Pak zjistíte, že jste se měli vypařit dřív, protože ráno jste v kanclu vyřízení a nadáváte si za to. Ericu Wiebesi, říkám to zas: U nás máš dveře otevřené! Vždycky... Jsem Arjen Lubach, dík za zhlédnutí. Pro další videa a nej recept na fríský sladký chléb nás odebírejte. Překlad: Líza www.videacesky.cz

Komentáře (1)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Sakra, takhle končit v nejlepším. Mohu se zeptat zda existuje někdo kdo má v plánu pokračovat v překladu?
Děkuji pěkně :)

10