Čokoládová krizeNeděle s Lubachem

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 46
77 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:82
Počet zobrazení:5 200

Kromě kontroverzních Černých Petrů patří k nizozemským oslavám Mikuláše také písmena z čokolády. I jejich budoucnost je však ohrožena. Tentokrát ne kvůli nařčení z rasismu (písmena jsou k dostání v mléčné, hořké i bílé verzi), ale kvůli nedostatku kakaa.

Přepis titulků

Všichni jsme to už zažili: nedostatek surovin. Zatím to byl nedostatek ropy nebo čisté pitné vody, ale teď se na nás zdá se řítí skutečná pohroma – celosvětový nedostatek čokolády. Čokoláda by mohla dojít už v roce 2020, a proto chtějí humanitární organizace upozornit na následující. Následuje sdělení vlády ohledně čokoládové krize. V roce 2020 budou vyčerpány světové zásoby čokolády.

Pro miliony lidí to bude mít katastrofální následky. Zatím jsme tomu čelili tím, že jsme chudé udržovali v chudobě, ale teď se z nich tak či onak stali spotřebitelé. Zejména miliarda Číňanů představuje hrozbu pro náš trh s čokoládou. Jelikož čokoláda zvyšuje libido, rodí se čím dál více Číňanů, kteří jedí čím dál více čokolády a plodí čím dál více Číňanů a tak dále. Takzvaný Droste efekt.

K dovršení katastrofy obsahují čínská písmena mnohem více čokolády. Cena čokolády tak stoupá rychleji, než se čekalo. Tato nestabilní situace vzbuzuje obavy o budoucnost. Vědci hledají náhradu, ale kvůli nedostatku surovin nemohou vyrobit čokoládu. CO DĚLÁ VLÁDA? Vláda vytváří strategickou zásobu kakaa určenou pro ty, kdo by v případě krize představovali nebezpečí pro společnost.

jako ženy během menstruace a dva týdny před ní. Nebo po ní. Dobrovolníci z veřejné sbírky se u vás zastaví, jakmile vyjde naše hvězda. Pomozte! Každý zbytek čokolády je vítán. CO MŮŽETE UDĚLAT VY? Neplýtvejte kakaem. Dejte dětem místo čokoládových cigaret normální cigarety. Letos byla čokoládová písmena přetavena na čokoládové mezery.

Najdete je v supermarketech vedle bublinek z čokolády Bros. Apelujeme na vás a věříme, že sami přijdete s úspornými opatřeními. Použijte svou vlastní kakaovou fantazii. Zapojte se! Pokud totiž teď nic neuděláme, budou naše děti vyrůstat ve světě, kde v Kinder Surprise… už není překvapení.

Líbilo se vám to? Tak odebírejte náš kanál. Klikněte na tlačítko odběru na mém nose. Klik. Klikněte. Dobře, nebudu se hýbat. Klikněte. Prima. Překlad: Misschien www.videacesky.cz

Komentáře (10)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

odvádíte skvělou práci a tohle video je právě nefunkční. zkuste ho prosím doplnit ať mám zkouklé všechna, děkuji :)

00

Odpovědět

Rozhodl jsem se komentovat až poté, co zmizí poslední tabulka čokolády ze železných zásob. Jenomže potom jsem měl dva dny takovou depresi, že jsem k tomu tématu nedokázal nic napsat. Teď už mohu. (zásoby doplněny)

00

Odpovědět

OK, tady jsem část problému. Čokolády za rok sežeru…neskutečný množství. Desítky kg.

00

Odpovědět

Lubach tentokrát poskytl na můj vkus trochu málo fakt, tak si dovolím doplnit odstaveček nebo dva:

Kakaa se skutečně už po několik let vyprodukuje celkově ročně méně, než se spotřebuje. Schodek se pohybuje zhruba okolo 100 000 tun, přičemž se každým rokem razantně zvětšuje a do roku 2020 je odhadován až na 1 milion tun [1]. Celková roční produkce kakaa přitom činí okolo 5 milionů tun [2].

Produkce kakaa se každým rokem zvyšuje, avšak ne takovou rychlostí jako jeho spotřeba, proto ten rostoucí schodek. Drtivou většinu TOP 10 zemí s největší spotřebou čokolády tvoří země v Evropě v čele se Švýcarskem s hodnotou 9 kg na osobu ročně [3], paradoxně však největší vliv na rostoucí spotřebu mají rozvíjející se země, kterým se zvětšuje střední třída, tedy Čína, Indie apod. [2]

Poptávka se tedy i nadále bude zvyšovat, s produkcí tomu je však naopak. Kakaovníky lze pěstovat pouze v tropickém pásu okolo rovníku. Zvyšující se tlak na produkci nutí zemědělce používat pesticidy a intenzivnější formy zemědělství, aby uspokojili poptávku. Taková půda se rychleji vyčerpá a zemědělec je pak nucen vykácet část lesa, aby mohl zasadit kakaovníky opět v kvalitní půdě. Toto neudržitelné zemědělství poskytuje dočasně větší výnosy, ale z dlouhodobého hlediska je katastrofální [4].

[1] https://www.washingtonpost.com/news/wonk/wp/2014/11/15/the-worlds-biggest-chocolate-maker-says-were-running-out-of-chocolate/
[2] http://www.worldcocoafoundation.org/wp-content/uploads/Cocoa-Market-Update-as-of-4-1-2014.pdf
[3] https://www.statista.com/statistics/263779/per-capita-consumption-of-chocolate-in-selected-countries-in-2007/
[4] https://en.wikipedia.org/wiki/Environmental_effects_of_cocoa_production

231

Odpovědět

Sakra, to už jsou však všechny zásoby čokolády vytěženy?

90

Odpovědět

Tohle je blbost, čokolády je na světě ještě na 100 let. Tohle jsou jenom kecy židobolševické marcipánové lobby, která se spojila s popcornovým kartelem....

135

Odpovědět

Ještě bych tam někam vecpal havlofašisty.

31

Odpovědět

Tu né!!! Co budem dělat!! I těžba karamelu pomalu upadá!! Co pak?

130

Odpovědět

horší bude až dojde homole cukru !! co teprve budeme dělat? :D #FAIL

20

Odpovědět

+x trailTak je to dobrý. V Turecky prej objevili další horu medu.

50