Neil deGrasse Tyson o víře

Thumbnail play icon
79 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:481
Počet zobrazení:11 888
V naší tipařské soutěži se samozřejmě dostalo i na mnohdy kontroverzní téma náboženství. Vítězným videem z této kategorie je úryvek přednášky známého astrofyzika a popularizátora vědy Neila deGrasse Tysona, kterou přednesl v roce 2008 na konferenci The Amaz!ng Meeting, kde se každý rok schází vědci, pedagogové, aktivisté, komici nebo třeba i kouzelníci. V tomto úryvku z jeho vystoupení se Neil deGrasse Tyson věnuje otázce náboženství v kontextu různých společenských skupin a zejména v kontextu vědy. Za tip děkujeme Matúšovi Námešnému!

Přepis titulků

Chci říct něco důležitého. Tahle čísla se netýkají celého světa, jen věřících Američanů. V různých studiích lidé odpovídali, zda se modlí k Bohu. Výsledky se liší, ale pohybují se vysoko, kolem 90 procent. Mohlo by tu být i 85 procent, ale ten rozdíl není pro mé tvrzení důležitý. Zkrátka je to hodně. Mluvíme o západě... o Americe.

90 procent. Jaké procento věřících... Poměr věřících mezi vzdělanými lidmi klesá. S vysokoškolským vzděláním. Mezi lidmi s univerzitním titulem pobožnost klesá. Pohybuje se kolem 60 procent, možná 65. Důležité je, že s vyšším vzděláním klesá. Podívejme se na vědce.

Kolik vědců v Americe je pobožných? Napříč všemi obory v průměru 40 procent. Možná 35 procent. Ale mezi biology, fyziky a astrofyziky je věřících méně. Naopak mezi techniky a matematiky jich je více. Napříč obory je průměr 40 procent. Takže to vypadá... Vypadá to, že vědci... představují 40 procent z 90 procent.

Z široké veřejnosti, ale tak to není. Je to 40 procent z 60 procent, všichni vědci totiž mají univerzitní titul. Takže titul z jakéhokoliv oboru je polovina úspěchu. Věda je součástí univerzitního vzdělání. Skupinu všech vzdělaných lidí tvoří ze 40 procent. Dostáváme se k elitním vědcům. 7 procent... jich je věřících.

Věří v Boha, ke kterému se modlí a má vliv na jejich život. Jsem přesvědčen... že současná ateistická propagace, která v posledních letech sílí... Řekl bych, že to začaly knihy Dawkinse, Hitchense a Sama Harrise. Nedávno jsem byl v knihkupectví. Nemohl jsem tomu uvěřit. Škoda, že jsem neměl foťák. Knihkupectví Borders a měli ho tam.

Oddělení o ateismu. To jsem v životě neviděl. Bylo tam. Měli dost knih na zvláštní oddělení. Takže o tohle mi jde. Tohle mi dělá starosti. Třeba jste vzdělaní a znáte zákony fyziky, jste matematicky gramotní, rozumíte datům a experimentům a jdete za někým, kdo nemá vaše vzdělání a je věřící, a zeptáte se ho, jestli se nezbláznil, když je pobožný a věří v nějakou neviditelnou moc.

To od vás není fér. Je to nejenom nefér, je to také neuctivé. A to z následujícího důvodu. Dokud tohle číslo nebude nula, nemáte co poučovat veřejnost. Tohle jsou vědci z našich řad. Z národní akademie Spojených států.

Jsou věřící a modlí se k Bohu. Některé osobně znám. A když se s veřejností přete o víru... nejdřív se zamyslete nad tímhle. Dost možná jde o asymptotu. Dost možná nemůžete všechny změnit. Možná za tím něco je. Možná máme v mozku zakódované něco, co jednoznačně zabraňuje některým lidem, aby byli ateisty. Pokud to tak je, nemůžou si pomoct.

Ale to vy nikdy nemůžete pochopit. Takže vás žádám zaprvé o soucit s veřejností. Ale své úsilí a energii byste měli zaměřit na snahu pochopit tohle číslo. Protože to není nula. Ano, není to moc. Ale není to procento, ani půl nebo desetina procenta. Je to 7 procent. Jeden ze čtrnácti. Kdyby v tomhle sále seděla Národní akademie, bylo by tu...

sto věřících. Spočítal jsem to správně? Dvě jdou dál... Šedesát pět? Jistě, 7 x 9... Samozřejmě. Bylo by tu 65 věřících. Elitních vědců, kteří se modlí ke svému Bohu. Takže... BIBLE V HODINÁCH PŘÍRODOVĚDY? Je mi jedno, čemu chce kdo věřit.

Tahle země je založená na svobodě vyznání. Na tom je tahle země postavená. Naše svoboda vyznání vychází z toho, že Ústava žádného Boha ani nezmiňuje. To znamená, že ničí Bůh není nadřazený Bohu někoho jiného. A právě tahle svoboda vyznání sem po staletí lákala vlny imigrantů. Takže v kostele si dělejte, co chcete. Ale nezkoušejte mě poučovat, že bych měl ve svých hodinách učit to, co učíte vy v nedělní škole. To bychom se opravdu nepohodli.

A ještě něco... Vědci nikdy nechodili klepat na dveře nedělních škol. A neříkali kazatelům: "Ale to není tak úplně pravda." Nikdy! Před kostelem neuvidíte postávat žádné rýpavé vědce. Odjakživa vedle sebe koexistujeme. Takže aby náboženské komunity mluvily do výuky vědy, zkrátka není v pořádku. Vzpomínám na Al-Ghazzálího ve 12. století a na to, jak od základu změnil islámskou filozofii.

A to mě děsí. Pokud jde o Ameriku. Napsal jsem... Pamatujete si tu aféru z New Jersey? Zapomněl jsem jméno toho studenta. Matthew LaClair. Pamatujete si to? V hodině dějepisu učitel žákům tvrdil, že Ježíš je náš spasitel a křesťanství je jediné správné náboženství. A když nejste křesťan, jste zatraceni, a přitom ukázal na jednu muslimku. Prý že pro ni už je pozdě a Noemova archa měla na palubě dinosaury.

A velký třesk a evoluce prý nejsou vědecky podložené. Ten žák si to nahrával a poslal to do New York Times. Byla z toho velká aféra zaměřená na toho učitele. Pak přišel Svaz pro občanské svobody s tím, že se církev musí oddělit od státu. Normálně se do těchhle věcí nemíchám. Zabývám se spíš vesmírem, takže normálně tyhle věci neřeším. Řekl jsem si ale, že lidem něco uniká.

Tady přece nejde o oddělení církve a státu. O to tu nejde. Nejde. Jasné? Pročetl jsem si přepis toho záznamu. Ignoroval jsem část o Ježíši a křesťanství jako jediném správném náboženství. Pozornost jsem věnoval zvlášť té části s dinosaury na Noemově arše. A tak jsem si řekl... Napsal jsem do New York Times dopis, který otiskli a teď vám ho přečtu.

"Šéfredaktorovi: Lidé mluví o porušení prvního dodatku v kauze učitele, který zpochybňuje vědeckost evoluce a velkého třesku a tvrdí, že na Noemově arše byli dinosauři. Tento případ nepoukazuje na potřebu oddělit církev od státu. Poukazuje na potřebu vyloučit nevzdělané a nekompetentní osoby z řad učitelů." Pojďme tohle jednou provždy vyřešit. ALBERT EINSTEIN A BŮH Pojďme to vyřešit.

Jednou provždy. Ano, Einstein a Bůh spolu něco měli. Že prý si Bůh nehraje s vesmírem. To byl ale vedle. Co kvantová mechanika? O Bohu se zmiňuje často. Proto ho věřící berou za svého, protože je slavný a nezpochybnitelně chytrý. A když máte na své straně slavné, chytré vědce, máte navrch. Ale pojďme si to jednou provždy vyjasnit.

Tohle je dopis od Alberta Einsteina. Je z roku 1954, pár let před jeho smrtí. "Samozřejmě to byla lež, co bylo napsáno o mém náboženském přesvědčení, neustále se opakující lež. V Boha nevěřím, a nikdy jsem netvrdil opak. Naopak jsem to dával jasně najevo. Pokud mám něčím blízko k pobožnosti, je to bezbřehý úžas nad uspořádáním světa, do té míry, jak nám ho odhaluje věda."

Případ uzavřen. Až zas uslyšíte, že Einstein byl věřící, zmiňte tenhle dopis.

Komentáře (93)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Zajímavá statistika. Nicméně ještě zajímavější je to, že v Česku je to přesně naopak. V celkové populaci poměrně málo věřících, ale pokud vezmeme poze vysokoškolsky vzdělané, tak je to procento větší. Možná to neukazuje na to, že věřící lidé jsou hloupí nebo naopak. Spíš to podle mě ukazuje na to, že hloupí lidé mají tendeci spíše jít s proudem (v USA to znamená věřit v Boha a v Česku zase v Boha nevěřit). Naopak vysokoškolsky vzdělaní lidé mají tendci si na věci dělat vlastní názor. A proto je mezi nimi rozdíl mezi počtem věřících a nevěřících menší než mezi nevzdělanými lidmi.

22

Odpovědět

hehe, tyhle debaty mě vždycky strašně baví, jak je každej odborník na víru, přitom většina ani neví, co to ten ateismus nebo křesťanství vlastně ve skutečnosti je :D

Ale stejně mi přijde divné, že jsem ještě neobdržel od věřících argumenty na otázku, jestli ví, že panna Marie nebyla ve skutečnosti panna, ale že to je jen chyba v překladu... asi mám v okolí samý nerváky (nehledě na to, že ségra mojí ženy se po položení mojí otázky rozbrečela na hodinu)... su taký grázl, že o to víc mě to baví :D

152

Odpovědět

By mě zajímalo, jestli umíš tak dobře Hebrejsky, a sám sis to přeložil, nebo jestli je to jen jeden výklad z milionu, nechápu proč bych ti měl věřit :D

102

Odpovědět

+AutoAž na ten detail, že Ježíš nemluvil herbrejsky, ale aramejsky :D

120

Odpovědět

+AutoMůžu to ještě trochu zamotat? Starý zákon byl skutečně z větší části hebrejsky, přičemž Nový zákon (který je pro naše potřeby relevantní) byl sepsán v řečtině... :)

00

Odpovědět

Jsem vědec, věřím v Boha a s Neilovými tezemi se zcela ztotožňuji.

117

Odpovědět

Vždycky když vidím nějaké takovéhle video z USA, tak si říkám, že to tady není všechno úplně špatně.

Vezměte si otázky víry, existence homosexuálů...tady nejsou žádné hordy lidí, co protestují kvůli fyzikálním zákonům ani atheistů, co mají všechny věřící za tupce.

Tady je to prostě většině lidí, stručně řečeno, úplně u p****e. V mnoha ohledech tu máme snad i svobodnější společnost, než ti amíci... :)

352

Odpovědět

Právěže tu je hromada ateistů, co mají všechny věřící za tupce, takže na tom nejsme o moclíp. Ale máš pravdu, že naše společnost je jinak mimořádně tolerantní, že jsme zamindrákovaní pepíci o nás už dávno neplatí a pořád to vypouští akorát Slováci, i když by si z nás měli brát příklad.

326

Odpovědět

+AutoNo ty si chuj :D

111

Odpovědět

tyhle diskuse si vždycky rád čtu a teď jsem to nevydržel a chci nabídnout svůj pohled (22 let, celej život věřící jak poleno, rád houbařím, v AZ kvizu jsem poprvé a sbírám figurky slonů) na nejčastější připomínky v těhle diskusích:

- proč nestačí žít podle vlastního svědomí?...stačí. Je uplně jedno, v jakýho boha si kdo věří nebo nevěří, kolik má v kostele naklečíno a namodlíno a jak často tam chodí. (vemte si lotra na kříži, jeho věřící život činil 9,75 sekund před smrt a podle Ježíšovejch slov se do nebe dostal přímo z kvalifikace a nemusel ani hrát osmifinále, prostě upřímná lítost, chtít se tam dostat a hotovo) Bůh to nijak nepotřebuje bejt uctíván. Takže k čemu vlastně ty kostely? Mě osobně to třeba k posrání baví a jako fakt, když tam zajdu a řeknu si: dík za Vesmír, za kvantovou fyziku (to máš u mě palec nahoru jak je to fascinující), dík za rodiče, bla bla atd. atd. Pokud to pro někoho není jeho šálek kávy OK ať tam nechodí a nemodlí se, hlavně ať je na světě šťastnej, není pro ostatní osinou v p****i a dává přednost lásce před nenávistí (já vim že to zní i mě jak přiteplený klišé ta láska sem a láska tam, ale je to skoro nadlidskej úkol, třeba nechtít zmastit Kim Cong Unovi tu jeho vyholenou palici a umět odpustit i tomu nějvětšími čurku a připustit, že já jsem třeba čůro větší tak ať držim hubu, protože bez odpuštění se tady ze sebe poserem :D) Takže věřim, že Boha ve finále bude zajímat, kolik udělal pro druhý a ne jak toho svýho Boha nazýval, kolik si namodlil, nebo kolik že si to myslí, že je Země stará.

-k čemu ještě ta církev?...nevim, přirovnal bych to třeba ke školnímu systému: nepotřebuju VŠ ani chodit na jakoukoliv školu, pokud mě něco zajímá, můžu mít samostudium a něco si najít ve Wiki a nic se nestane. Já mám ale radši kolektiv, učitel, kterej to má vystudovaný mi to líp vysvětlí, a v čas mi řekne, že jsem debil, když něco nepochopim a nemusim žít dál v omylu (třeba že církev má problém s vědou :D ) A ve finále mě i ta VŠ baví, protože sám se naučim pendrek, jak se znám a už se vidim jak se sám učim termochemii. Ale kdo radši samostudium, tak prosim.

- věda vs víra?....leda pič* :D to možná kreacionisti v USA, ale katolická církev nemá s vědou jedinej problém: stáří vesmíru 14,7 mld let, Země 5 mld let, velký třesk ze singularity s interakcí hmoty a antihmoty bla bla atd., vznik první živý buňky před 4mld lety, evoluce až tramtadadaaaa vznik Jiřiny Bohdalové...věda spíš inspiruje a budí úžas (třeba že atomy železa v mí krvi vznikly v jádru hvězdy a nebo že já a Luděk Sobota pocházíme ze stejný bakterie ) . A to že někteří nevěřící nebo v Americe pořád čtou genesis ze starýho zákona jako vědeckou encyklopedii: Tvoříme svět za 6 dnů s Bohem a Jirkou Babicou snadno a rychle...a viděj v tom pak spor, tak to je jejich problém, tohle je prostě jinej žánr s jinejma ambicema a odpověďma na otázky: proč (místo jak a kdy)

- proč je na světě tolik jezevců?... to neví nikdo, ale je to otázka stará jak lidstvo samo

Já nevimm, už mě nic nenapadá co bych napsal, stejně pochybuju, že to někdo četl takovou hromadu hoven co jsem napsal :D, ale kdyby někoho něco zajímalo, tak se zeptejte, nebo dost doporučuju tenhle díl Hydeparku na čt: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10441294653-hyde-park-civilizace/213411058091019/

465

Odpovědět

Židé, křesťané a muslimové prostě MUSÍ uctívat svého boha, protože na různých místech Tóry, Bible a Koránu jim je to stále omíláno. Uctívej boha, budeš se mít dobře... nebo ostatní mě neuctívali a tak jsem dal tvým předkům zbraně, aby je vybili.
Proč církev? Protože věřící musí platit daně (muslimové), protože 12 vyvolených má patent na rozum (křesťané), protože někdo musí obřezat Židy osm dní po narození (Židé).
Věda vs víra? Katolická církev má problém s řadou vědeckých prací- GMO, heliocentrická soustava, atp. Sami vědci mají problém s jinými vědeckými pracemi jen do té chvíle než si sami ověří, že popsaný jev, nebo teorie je prokazatelná.

86

Odpovědět

+orcinusorcaHeliocentrická soustava? :D To je trochu starý ne? A s GMO nemá problém jenom církev, takže your argument is invalid.

33

Odpovědět

+orcinusorcaAuto: Tohle jen ukazuje dvojí měření... Buď budeš brát Bibli doslovně a celé její učení přijmeš, a pak musíš opustit vědecké metody a různě je ohýbat, aby byly v souladu s touto knihou. Nebo přijmeš fakt, že Bible prostě pro výklad světa nestačí.
Jinak ve videu se nemluví o křesťanech, ale obecně o nábožensky založených lidech. Osobně mě překvapilo horování Neila pro zavrhování "ateistických" knih, protože věda je vlastně neustálým během za novým obsahem a novými pohledy. Zavrhnout nějaké názory, protože xx% by se nový pohled nelíbil, je cesta k autoritářské vědě.

32

Odpovědět

Múdro rozpráva. Ako vždy... :)

61

Odpovědět

Židovství a křesťanství hlásá genocidu pro všechny nevěřící, pro členy jiných náboženství a pro další zápalné oběti. Proč bych toto měl podporovat? Většina nábožensky založených lidí, co znám, dodržují náboženská pravidla, protože se to po nich chce, ne protože v daná pravidla věří.

712

Odpovědět

Je mi líto, ale většina, jak správně říkáš náboženských lidí, by se asi nejspíš nepovažovala (Vzhledem k naší kultuře, jiné náboženství tu nemá význam zmiňovat) za křesťany. Běž a najdi někoho u koho uvidíš, trochu něco jiného, nestandartního (myslím v dobrém) a zeptej se ho na Boha a "náboženské zákony". Pravděpodobně uslyšíš něco jiného, mám spoustu přátel křesťanů a do ničeho je nikdo nenutí :) A samozřejmě, že křesťanství nehlásí genocidu ostatním, to je lež a nevzdělaný názor.

53

Odpovědět

+kemaaaDoporučuju si přečíst Starý zákon ještě jednou a pořádně, především Numeri 15:32-36, Deut 2:31-37, Deut 3:2-7, Numeri 31,..... S novozákonních knih pak Apokalypsu ;)

63

Odpovědět

+orcinusorcaPropána, tak snad křesťané čtou Bibli, ne? To, co je ve SZ o vyhlazování pohanů, nepatří ke křesťanské radostné zvěsti, protože Ježíš přinesl nové přikázání.
Nevím, kde vidíš v Apokalypse genocidu, mluví se o konci světa a všichni lidé přece jednou zemřou, na tom není dle mého nic překvapivého. Poslední soud si můžeš představovat různě, ale jestli bude člověka po smrti soudit jeho Stvořitel, nevidím, co by na tom mělo být nespravedlivého, nebo ukrutného.
Jestli něco křesťanství hlásá, je to radostná zvěst o oběti Božího syna. To je tak vzdálené vyhrožování genocidou, že nechápu, kde lidé tohle spojení berou.

00

Odpovědět

+kemaaaPravda. V pohadkach se obcas najde nejake pouceni.

12

Odpovědět

OK, já tady většinou nic nekomentuju, protože známe to přísloví o paralympidádě a internetových diskusích (navíc většinou zapoemnu heslo a jsem moc paranoidní na to, si ho ukládat do prohlížeče). Nicméně mě s takovýma videama fakt s**te. Trošku jsem pogoogloval a čísla se různí, ale žádný z průzkumů neříká, že 90 % Američanů je veřících. Cifra málokdy přesáhla (o několik málo procentních bodů) 75, spíš to bylo většinou méně. Tím pádem mu asi těžko sedí i ta ostatní čísla, 85 % nábožensky založených bylo podle několika zdrojů dost dávno, v roce 1992 (sic!). To je dost napováženou od vědce, uznejte. Neříkám, že to stále není dost, ale ten člověk chce evidentně pomocí psychologických hranic v podobě velkých čísel dosáhnot závěru, který si stanovil už předtím, než začal sbírat "fakta". Kontroverzní videa jsou super, ale tohle je manipulativní.

149

Odpovědět

Podle me je manipulativni kazda organizovana cirkev a stejne jsou porad v TV.

31

Odpovědět

Cencul : Okolo 80-90 % občanů USA se hlásí k nějákému náboženství. ( http://cs.wikipedia.org/wiki/Spojen%C3%A9_st%C3%A1ty_americk%C3%A9 ) z toho je nejrozšířenějším náboženstvím křesťanství, k němuž se hlásí asi 76% až 81% obyvatel. Neříkám, že to stále není dost, ale vy chcete evidentně pomocí psychologických hranic v podobě nepřesných čísel dosáhnot závěru, který jste si stanovil už předtím, než jste začal sbírat “fakta”.

20

Odpovědět

Nerad bych byl šťoural, ale vzhledem k tomu, že se Tyson vyjadřuje v náboženské rovině asi by nebylo od věci překládat god and gods s malým písmenem, protože to bere jako různá vyznání, zatímco Bůh s velkým B se píše pouze Hospodin z křesťanství, pravoslavné víry a judaismu. On rozebírá celkově náboženství, přičemž jen jeden bůh, tedy centralizovaná víra není pouze jedna... panteonů je sice více, ale pokud jde o jediné božstvo uctívané náboženství jsou na tom stejně islám nebo budhismus.

A do flamewaru proti náboženství se pouštět nebudu, vždycky se tady něco podobnýho strhne a já jsem na to svůj názor prezentoval už tolikrát, že to člověka nebaví pořád opakovat :)

10

Odpovědět

Tady to zase vypadá... Některé komentáře jsou zmínusované jen, proto že na náboženství neútočí...

Osobně v žádného boha nevěřím, s věřícími problém nemám. Alespoň do té doby dokud mi víru nezačne vnucovat. To samé platí i pro ateisty, proč mají důvod někomu vnucovat ateismus... Argument může být skoro totožný - "spása", ať už duše v případě víry nebo "existence" v případě ateismu. Když někdo v něco chce (ne)věřit ať si v to (ne)věří. Víra je to od slova věřit...

Problém mám s tím, že by se vědě mělo učit náboženství. Ať se v náboženství učí jak svět vznikl podle Bible. A ve vědecké hodině ať se učí velký třesk a evoluce. Náboženství s vědou v tomto ohledu nemá nic společného. Moderní věda věří že evoluce proběhla tak a tak ("věří" píšu proto že nebyli nalezeny všechny články řetězce) Náboženství neovlivňuje matematiku nebo fyziku tak proč by mělo ovlivňovat jiné obory. Když s tim mají věřící problém, ať berou učení o evoluci jako učení o "jiném náboženství" (respektivě v co "věří" vědecká veřejnost).

Co mi vadí jsou církve. Minimálně katolická církev a islám byl (je) nástrojem moci a bohatství. Akorát vymývání mozků a ovládání lidí. Nevidím jediný důvod proč by člověk nemohl být věřící když nechodí do kostela. Kostel a kněží k víře nejsou potřeba, může to pomoct, ale nejsou potřeba...

254

Odpovědět

Kdybys napsal jenom pvní dva odstavce, tak seš taky zamínusovanej, je to tady parta retardů.

30

Odpovědět

Super komik :) vždycky si ho rád vyslechnu.

v neděli jsem se koukal na debatu mezi Billem Nye a Ken Hamem - Věděc vs Kreacionista.

Je to sice celé english, ale stojí to za to, kdyby měl někdo čas a zjímaly ho takové debaty.
http://www.youtube.com/watch?v=_04S0fYU7FI

10

Odpovědět

AKTÍVNY veriaci a ateisti sú ľudia s miniatúrnymi kokotmi...
Čo vás k***a do toho, čo si ostatný myslia ?

Chceš vzdelávať, tak vyučuj! A prestaň tliachať prázdne keci o nejakej existencii či neexistencii boha... vypatlaci

228

Odpovědět

Zkus si něco přečíst o pojmu "diskuze".

121

Odpovědět

+DanielV tomto nejde o diskusiu...
Aktívny veriaci chcú vnucovať.
Aktívny ateisti chcú ponižovať.

Keby chceli diskutovať, museli by byť otvorený... Lenže to nieje ani jeden z nich...

A ty si tiež vyhoň ego, lebo ti onedlho vystrekne až na oblak...Ty diskusia

212

Odpovědět

+DanielA co lidi,kteří nejsou ani na najdné z Tvých uvedených stran ? Když se člověk nevyjádří k názoru toho druhého tak ten druhý nebude mít nikdy potřebu svůj názor přehodnotit.

10

Odpovědět

+Daniel"Aktivní věřící chcou vnucovat",
"aktivní ateisté chcou ponižovat" mi příjde náhodou trefné.. Možná lehce míň agrese.
Lidi, kteří zde nejsou uvedení, jsou asi OK ne?

00

Odpovědět

+DanielPovažuješ za diskuzi, když 99 procent fanatických ateistů kope do křesťanství? :D Věcný!

64

Odpovědět

+DanielKope? To ti jenom připadá, protože žádný křestan zde nenabízí pádný argument.

61

Odpovědět

+DanielStejne jako lidska blbost je vecna, tak i vira v boha. Nema cenu nekoho presvedcovat. Vsichni se to dozvime az umreme.

12

Odpovědět

+DanielV jedný v větě píšeš o nekonečné blbosti a v další napíšeš blbost. Asi, abys svůj argument podpořil důkazem...

30

Odpovědět

Nominatív množného čísla ti nič nehovorí, ty tupec ? Zbožňujem tých, ktorí sa hrajú na najmúdrejších ľudí na svete a okrem nadávok a gramatických chýb zo seba nič nedostanú. Určite budeš jedným z tých "dysgrafikov"...

31

Odpovědět

+RezolutJá se třeba nepovažuju za ateistu jen prostě neberu Křesťanství,přesně řečeno neuznávám uspořádání,které lidem tuto víru přectavuje.Ať už se dívám na to jak se utvářelo tohle náboženství v minulosti tak také to jak se prezentuje v dnešní době.Ale i přesto mě zajímá náhled věřícího člověka,jak to bere a jak to na něho působí.Respektive dokud mi pár věřících lidí neosvětlí jejich úhel pohledu na toto téma tak se na to nebudu moci dívat jinak než z toho mého.Což je docela škoda ...

10

Odpovědět

No prajem ľudstvu veľa šťastia s nacionalizmom, náboženstvom, rasami a politickými presvedčeniami. Hádam príde po nás niečo inteligentnejšie.

66

Odpovědět

Trošku nechápu oddělování vědy a víry v Boha. Evoluce je také druh víry. V Bibli se nepíše nic o tom, že vesmír nemohl vzniknout velkým třeskem ani, že Země není 4,5 miliardy stará. Ve skutečnosti se v ní ani nepíše, že by byl svět stvořen za doslovných 6 dní (hebrejské slovo překládané jako den může znamenat různě dlouhou dobu, klidně i pár miliard let). Takže když to shrnu a zjednoduším - evoluce = všechno vzniklo náhodou, všechny fyzikální zákony a perfektní podmínky pro život je neuvěřitelná náhoda, stvoření = všechno bylo vytvořeno záměrně Bohem. To, že někdo věří ve stvoření z něj nedělá automaticky hloupějšího člověka.

2231

Odpovědět

Evoluce není druh víry, je to proces jako například eroze nebo fotosyntéza...
Evoluce se nerovná všechno vzniklo náhodou, ale vývoj. Co se týče biologické evoluce, jedná se o vývoj života, kde je náhoda jen jedním z faktorů...

347

Odpovědět

Nevim no, v bibli se asi taky nepise, ze lide vznikly z opice. Ze se clovek vyvyjel z ruznych forem az po homo sapiens. Jako sbirka pohadek dobry. Mozna jako bajka nebo par zidovskych adekdnot, ale jinak blbost.

12

Odpovědět

no nevím, já nevídím rozpor mezi vědou a vírou, já vidím rozpor mezi vědou a církvemi (většinou z nich). Od klacků jsme se posunuli moc málo na to, abychom s jistotou mohli říct, že bůh není. A ty kecy o svobodě v USA, to je fakt už jenom pohádka.

229

Odpovědět

Tak jako my máme na jaderce docenta, co byl 4 roky v klášteře, je unavující předsudek, že nad možností existence vyšší inteligence všichni vědátoři ohrnují nosem...

52
Další