Neil deGrasse Tyson: Vědu máme v DNA

Thumbnail play icon
82 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:147
Počet zobrazení:7 368

V dnešním videu se známý astrofyzik Neil deGrasse Tyson rozpovídá o vědě. Je to právě ona, která spojuje lidi z celého světa. Není to fotbal, není to náboženství, není to nic jiného, je to věda. A nejsou to jen lidé, které spojuje. V budoucnu to snad budou i mimozemšťané, se kterými se pomocí ní dorozumíme. Neexistuje větší pravdy, než jakou nám přináší toto skutečně fundamentální poznávání a popisování. Jde o jakýsi univerzální jazyk celého vesmíru. Podívejte se na následující video a zjistěte, kdy jím začínáme mluvit.

Přepis titulků

Nenapadá mě žádná činnost, která je pro člověka charakterističtější než provádění vědeckých experimentů. Zamyslete se nad tím. Co dělají děti? Malé děti. Děti, které sotva umí chodit. Co dělají? Převracejí kameny, otrhávají lístky růží, prozkoumávají svoje okolí skrze experimentování. To jako lidské bytosti děláme.

A děláme to důkladněji a lépe než kterýkoliv jiný druh na Zemi, na který jsme doposud narazili. Samozřejmě nám k tomu pomáhají protistojné palce a opravdu velké hlavy s šedou kůrou mozkovou starající se o zpracovávání. Když jsme batolata, spíše prozkoumáváme svoje okolí, než že bychom četli poezii pro dospělé. To začneme dělat až později. Než k tomu dojde, každé dítě je vědec.

A když přemýšlím nad vědou, přemýšlím nad ní jako nad opravdu lidskou činností. Jako nad něčím opravdu fundamentálním pro naši DNA. Jako nad něčím, co podněcuje zvědavost. Souvisí to spolu. Zvědavost a chuť provést experiment. Když děláte vědu, je to právě svět přírody, který rozhoduje, co je pravda a co ne.

Znamená to tedy to, že pokud přijdu na vědeckou myšlenku, někdo jiný by na ni přišel také, pokud bych to já neudělal. Ale vezměte si třeba Hvězdnou noc od van Gogha. Kdyby ji nemaloval on, nenamaloval by ji nikdo. V tomhle smyslu je umění specifičtější kreativnímu člověku, než je vědecká myšlenka tomu, kdo s ní přijde.

Ale přesto je obojí lidská činnost. Když se objevily roboti, lidi si řekli: "Postavíme robota." A co je napadne jako první? Postavit robota podobajícího se člověku, co dělá lidské věci. To je tak typické pro 50. léta. Přes to jsme se už dávno přenesli. Hubbleův vesmírný teleskop je robot.

Pošleme mu příkaz, někam se nasměruje, pořídí snímek vesmíru a ten snímek nám pošle zpátky. Nevypadá jako lidská bytost. Neusmívá se, nemá ruce ani nohy. Takže tahle představa, že by se mohl robot obrátit proti nám... To nejsou roboti, které vytváříme. Že se Skynet napojí na internet a nabyde vědomí. Dobře.

Ty filmy dál natáčejte, jsou zábavné, ale já žiju ve skutečném světě. Ve skutečném světě takové roboty nevytváříme, a i kdybychom to dělali, byly by to jen dobré počítače a poskytovaly by mi přístup k informacím. Popravdě už přístup k informacím mám. Mám ho na svém smartphonu. Jen pár doteků mě dělí od veškerých nashromážděných znalostí lidské rasy na Zemi.

Říká se tomu internet, na něm už jsem. Lidé si ho chtějí napojit do hlavy, já si ho nepotřebuji neuro-mechanicky napojit do hlavy přes nový mozkový USB port. Už teď ho mám přímo na dlani. Děkuji.

Komentáře (17)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Skoda ze nejak flakate tagy (big-think, superheroes caffe atd.. potom sa tazko dostat k pribuznym videam)

10

Odpovědět


Odpovědět

Trochu mě překvapil s jeho skepticismem ohledně strojů které ovládnou lidstvo :D jasně, není prakticky možný vytvořit robota který by si dokázal vytvořit nějaké emoce a názory na které není nastavený nebo že by se v systému vyskytla chyba a roboti by se pokazili, tak že by vyhladili lidstvo atd atd... Jak je to v 90% scifi filmů. Spíš mi jde o to, že lidi jsou svině a pokud by se hacker (nebo třeba takovej Trump) dostal k ovládání "robotů" kteří vzniknou v budoucnosti za účelem obrany státu... nebo třeba dronů, který už existujou... pak by takovej jeden člověk dokázal napáchat opravdu hodně škody. Jinak myšlenka pěkný.

20

Odpovědět

"Skynet se napojí na internet a nabyde vědomí..."
Trochu mě překvapuje jeho drzá ironie. Když si odmyslíte akční scénky z Terminátora a podíváte se 100 let dopředu, tak si umím představit, že můžeme mít problémy s vyspělými technologiemi.

Už dneska nás roboti (rozuměj notebooky a tablety) jsou schopni neposlechnout. Ať už chybou v kódu nebo napadením virem zvenčí. Jejich sada instrukcí je však pevně daná a jejich možnosti jsou omezené, takže maximálně špatně vykreslují film nebo si ukládají vaše hesla, i když by neměli. Roboti / technologie / software, jejichž instrukční sada není pevně daná, ale existují. Asi jste už slyšeli o strojovém učení (machine learning). Dají se s tím už dělat fakt zajímavé věci, a to se obor strojového učení teprve krátce začal rozvíjet. V podstatě je technologie schopná umět víc, než ji na načátku naučíte.

A když si vezmete, že softwarové rozhodování je ve skutečnosti jen sada pravidel (a tak už dneska roboti umějí odmítat vykonávat příkazy, viz [1]), tak nevidím, proč by někdy v daleké budoucnosti nemohl existovat Skynet ve smyslu virem napadeného serveru, který má jak veliké pravomoce, tak veliké schopnosti díky strojovému učení. Prostě bych byl ve svých výrocích opatrnější než Neil.

[1] https://www.youtube.com/watch?v=0tu4H1g3CtE

20

Odpovědět

Podívej se na film Já, Robot, nebo ještě líp přečti si ty povídky. Chladná logika počítačů někdy nemusí být tak morální jako ty.
Je to přirozenej strach a není dobré ho zveličovat ani zmenčovat, protože v obou případech může dojít ke katastrofický události s větší pravděpodobností =)
Btw neuro sítě už se učí sami od sebe, takže brzo ani člověka ke svý 'reprodukci' nebudou potřebovat.

20

Odpovědět

+AlennMorálka je pojem, který slýchávám často, jako rozdíl mezi člověkem a strojem. Jenže ten je popsán špatně. Ani Isaac Asimov jej nepopsal (nebo nebyl pochopen) správně. Nikoliv nijak brutálně, ale vycházení z mylného předpokladu může mít za následek zvyšování chyby. Morálka je dle mého jen sborník pravidel, která si nastavujeme v průběhu ranné fáze života. Neubližovat, nelhat, nebrat. Vpíší se nám do nejhlubší části mozku a fungují lépe či hůře po celý náš život. Pokud dítě o tuto možnost oberete, nebude se jimi řídit. Myslím, že takto se zjednodušeně projevuje psychopatie.
Počítač tedy musíte v rámci základního kódu začít morálku učit. Pokud mu jí nevštěpíte tak, aby si jí sám zapsal do jádra svého kódu, nebude se jí řídit. A když se jí nebude řídit, máte psychopatický počítač.

00

Odpovědět

+AgentJá bych morálku v tomhle oboru definoval jako nedefinovaný pravidlo. S ohledem na ostatní pravidla stroj usoudí zda se danej úkol blíží k povolený nebo zakázaný množině.
A morálku vždycky tvořila skupina lidí, nikdy ne právníci ...

00

Odpovědět

To je poněkud komplikovanější. Počítače nás doposud nejsou schopny neuposlechnout, jelikož se nejedná o umělou inteligenci. Jedná se pouze o logický obvod, který odpovídá na vnější příkazy výsledkem. Umělá inteligence je definována jinak, než si mnoho lidí myslí.Musí být schopná pokládat otázky, musí se umět doslova učit. Pokud bychom zavedli umělou inteligenci na úrovni softwaru, umělou inteligencí bude oplývat program, který modifikuje svůj vlastní zdrojový kód.
Teprve pak nastává problém "Skynet", tedy vyvraždění lidstva. I když tomu asi nikdy nedojde.

Váš příklad je algoritmizace. Mnoho lidí věří, že takto se dá snadno vytvořit AI. Háček je, že algoritmizace nepokryje sto procent. Nezahrnuje třeba aktivní učení, samostatné rozhodnutí, nadlehčování okolností, a dalo by se mluvit o dalších.
Abych to zjednodušil, algoritmizce je dnešní model programování. V podstatě je video jen ukázkou chytrého programu, který je ale stále omezený a může sloužit jen jako základ základu chodící AI.

00

Odpovědět

Chudák, myslí si, že jeho ruka je smartphone.

110

Odpovědět

I just spilled my beer

00

Odpovědět

Nemam rad toho cloveka, pretoze z jeho prejavu citit nadradenost. Mysli si, ze zjedol celu mudrost sveta a pritom sa v mnoho veciach myli. Niektore jeho nazory su ale rozumne, to je fakt

820

Odpovědět

No jo, trošku arogantní je, ale zase v tom ringu za mlada fakt válel... Škoda že už jen chová ty pitomý holuby a sem tam chodí venčit tygra.

02

Odpovědět

Vím co myslíš, všechno prohlašuje tak sebejistě až mu to nevěřim. Ale většinou má pravdu no. Prostě má takovej projev

00

Odpovědět

Neila mam desne rad.. Uvitam vic videii s nim, ale s myslenkou, ze se nemuze stat skynet nesouhlasim.. Ostatne, jsou videa, ve kterych vrchni velitele armady US rikaji, ze maji strach z toho co videli, ze dnesni technologie dokaze, uz ted je vypocetni technika daleko pred nama, vetsina obyvatel, kdyby dostala to, co vedci maji, tak by vubec nepochapala, ktera packa.. Takze s touhle myslenkou si myslim, ze se Neil bouzel myli..

72

Odpovědět

No chtelo by si to dat trosku do souvislosti. Dokazu si predstavit ze kompl vyhodnocuje hrozby a dokonce je schopny sam autonomne vyhodnotit a zautocit - a chapu ze s tohoto muzou mit nekteri strach, ale aby to byl opravdu skynet a uvedomil si sam sebe a vyhodnotil lidstvo jako hrozbu to urcite ne... Takze jaderna nehoda mozna - cilene vyhlazovani lidstva to asi ne...

31

Odpovědět

Tohoto pána si poslechnu kdykoliv velice rád.
Pouze nesouhlasím s tím úplným koncem – přímé napojení mozku na interní počítač (umístěném třeba ve špekovém faldu na pupíku) bych uvítal.
Vyřadit nutný mezičlánek (smartfoun) a vědět přesně kdy a kde jsem (GPS), přístup bez (zatím nutného) prostředníka ke všem vědomostem, knihám, hudbě atd. atd. – každý si doplní dle svých požadavků a zálib.
Jako příklad třeba seriál "Inteligence" http://www.csfd.cz/film/343227-inteligence/

82

Odpovědět

Ten seriál tě těmi procenty značně uráží....

00