Nejlepší aprílový žert všech dob?

Thumbnail play icon
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:197
Počet zobrazení:10 450

Ve státní britské televizi BBC si čas od času dovolí projevit i svůj typický národní suchý humor. Snad nejlépe se jim to povedlo na Apríla roku 1957.

Přepis titulků

1. dubna 1957 na BBC v hlavní zpravodajské relaci Panorama odvysílali aprílovou reportáž... Byl jsem editorem a producentem důležitého týdeníku na BBC, Panoramy. Panorma se vždy věnovala aktuálním událostem daného dne. Na poradě někdo nadhodil, že letošní 1. duben vychází na pondělí, den našeho vysílání. O nějaký týden později náš kameraman Charles Diega přišel do kanceláře s nápadem na špagetovou sklizeň. Jako aprílový žert.

Dal jsem mu rozpočet 100 liber a vyslal ho do světa. Nejen v Británii letos jaro všechny zaskočilo. Minulá zima, jedna z nejmírnějších, co pamatujeme, ho určitě také ovlivnila. Svůj podíl také měla na velice bohaté špagetové úrodě. Hned z prvních záběrů bylo jasné, že se nám rodí úžasný film a že bychom ho měli uvést jako součást zpravodajství. Panoramu moderoval Richard Dimbleby, velmi uznávaný reportér, který se proslavil jako válečný zpravodaj.

Věděli jsme, že s využitím jeho autority to bude fungovat. Byl z toho nadšený a přišlo mu to opravdu vtipné. Pěstování špaget ve Švýcarsku se nemůže rovnat italskému průmyslu... David Wheeler, který reportáž napsal, využil metaforu vinobraní. Mělo sloužit jako jasná nápověda pro ty, kteří už tušili, co máme za lubem. A pro ty, kteří se hned nechytili, to přidalo na důvěryhodnosti. Mnoho z vás jistě vidělo fotografie špagetových plantáží v údolí Po. Pro Švýcary je to spíše rodinná záležitost.

Špagety jsme uvařili, aby změkly, a pak je přilepili izolepou. Další z faktorů ovlivňujících sklizeň je vymizení špagetové mšice, malého brouka, jehož řádění bylo v minulosti hrozbou. Bylo jasné, že když to prozradíme byť jen jednomu člověku, i kdyby šéfovi, dostane se to ven. A tak jsme to nikomu neřekli. Mnoho lidí překvapuje, že špagety dorůstají stejné délky. To je však výsledkem mnohaletého úsilí pěstitelů, kteří uspěli v kultivaci dokonalé špagety.

Pro milovníky tohoto jídla není nic lepšího než doma pěstované špagety. Na konci reportáže se Richard zadíval do kamery a řekl: "A to je vše z dnešní Panoramy, vysílané 1. dubna 1957." Doslechl jsem se, že náš generální ředitel řekl ženě: "Nevěděl jsem, že špagety rostou na stromech!" a sahal po encyklopedii. A ona mu povídá: "Nebuď hlupák, jistě že nerostou!" A pak se rozpoutalo peklo, v tisku z toho byli úplně bez sebe. Někteří nechápali, co se děje, jiní to milovali, další se naštvali, že byli napálení.

Zafungovalo to dobře. Byli jsme se sebou všichni moc spokojení. Překlad: hAnko www.videacesky.cz

Komentáře (15)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Mne sa páčil žart Orsona Wellesa s jeho rozhlasovou hrou Vojna svetov v r. 1938 pri ktorej si Američania mysleli že skutočne mimozemšťania útočia na zem :)

85

Odpovědět

To nebol žart ale seriózna rozhlasová hra. Problémom bolo, že ľudská hlúposť je nekonečná.

171

Odpovědět

pěkné, trošku mi to připomělo černou zmiji
Jeho spolčení s ďáblem dále potvrzuje to, že ochutnal plody ze zakázaného stromu mrkvovníku.
Ale mrkev přece neroste na stromech, pěstuje se na polích.
Víš toho nějak moc o mrkvi.

120

Odpovědět

Špagetovník obecný 😂 jen škoda,že to rovnou neroste s mletým masem a kečupem 😂

141

Odpovědět

Špagety s kečupem? Mamma mia! Jak se opovažuješ, ty prase?

206

Odpovědět

Nutno dodat, že redakce BBC dostala spoustu dopisů. Spousta lidí se nachytalo a chtělo si ten strom koupit. Já bych nebyl hloupý... já bych jim napsal email :-).

273

Odpovědět

Nenechte se nachytat. Dnes je 1. Apríla a ta reportáž je chyták. Prý si z lidí vystřelili, jenže samozřejmě, že špagety rostou, nikoliv však stromech, ale na keřích. Podobně jako banánovník taky není strom, ale bylina.

362

Odpovědět

A ja som myslel, že špagety sa vyorávajú zo zeme.

91

Odpovědět

Spagetovy olej je vraj dobry na rast vlasov

191

Odpovědět

+folikul... a co teprve Špagetové monstrum!

110

Odpovědět

A navíc jsou špagety placaté

60

Odpovědět

U nás rostou špagety v hypermárketech. A i v jiných marketech. Zkoušel jsem je pěstovat doma, ale asi něco dělám špatně. :((

40

Odpovědět

+jAcA zaléváš je rajčatovou omáčkou?

50

Odpovědět

+kotjaTo se má? Sakra, to mi nikdo neřekl! Hned to vyzkouším!

10

Odpovědět

Strom nebo keř... vždyť je to jedno. Díky extrémně teplým létům se jim začíná dařit i u nás.Jen si člověk musí dát pozor, aby v okolí nebyl nějaký jiný těstovinovník - když se pomíchaj, tak rostou divný tvary.

240