MaltaGeography Now!
57
Malá ostrovní zemička kousek od Sicílie, která je velice oblíbenou turistickou destinací, fascinující mix arabské, italské a britské kultury, který se nachází z velké části pouze na jednom ostrově, jehož hlavní město má podle UNESCO největší koncentraci památek na světě. O tom a mnohém dalším vám v tomto díle povypráví Barby a Hannah.
Přepis titulků
Co to tu máme? Trička?
Ano, můžete si je koupit na geographynow.com. Tenhle stát je ta nejdivnější
suverénní ostrovní zemička s nejdivnější řečí, nejdivnějšími domečky
a nejdivnější krajinkou. - Děkuju.
- Říkám suverénní, ty jsi členský stát. - Snad jsi...
- Dobře, je čas jít. Nééé! Každopádně je to díl o Maltě.
Je čas učit se zeměpis – teď! Ahoj všichni, já jsem Barby. To jediné, co lidi ze světa ve spojení s Maltou znají, jsou asi maltézští psíci, nejlepší terapeutičtí psi. Se správným tréninkem můžou být milionáři. Doslova. Ale je toho mnohem víc. Chrámy, útesy, chobotnice, divná slova - a spousta vápence. - Kdyby nám někdo z Malty mohl poslat - takové ty Twistees, já je fakt miluju.
- Počkej, Keithe, zpomalť trochu. Ale vážně, chci je. POLITICKÁ GEOGRAFIE U Malty je všechno, opravdu všechno, takový výlet do historie. Celá ta země je živoucí muzeum. Nedivím se, že tu točili Gladiátora, Troju, Kapitána Phillipse i seriál Hra o trůny. Malta je malý ostrovní stát, pátý nejmenší v Evropě, ležící ve Středozemním moři asi 80 km jižně od Sicílie.
Tvoří ji mnoho malých ostrovů a ostrůvků, ale 3 hlavní ostrovy jsou Malta, kde žije asi 90 % populace, Gozo a hned vedle malé Comino, které je útočištěm ptáků. Sice má dva velké hotely a nákupní centra, ale trvale zde bydlí jen tři obyvatelé. Země je rozdělená na 5 oblastí, které jsou dále rozděleny na 68 obcí. Hlavní město Valletta je na severovýchodě hlavního ostrova. Ale samotná Valletta zabírá jenom tento malý poloostrov, který leží ve větší aglomeraci v zálivu, ke které patří i 2.
a 3. největší město: Birkirkara a Qormi. Největší město na Gozu je Victoria. Země má jen jedno důležité letiště, Malta International. Když chcete navštívit Gozo nebo Comino, můžete jet krátkým přívozem z Cirkewwa, který jezdí pravidelně každý den. Valletta je podle UNESCO místo s největší koncentrací památek na světě, má jich asi 300. Když sem dorazíte, jako první si všimnete spousty béžových budov a domů, všechny jsou z typického středomořského vápence. A to nejlepší – žádná majetková daň.
To máte hnedka, prostě si rozčleňte svá aktiva a pasiva a hospodařte s kapitálem tak, abyste spláceli zbylou půjčku a úrok, až to za pár měsíců refinancujete, a budete v pohodě. Jo, koupil jsem si dům. Zpátky k Maltě. Malta je možná malá, ale rozhodně má svou historii. Má megality starší než pyramidy v Gíze a místa zmíněná v antických textech, třeba jeskyni Kalypsó z Homérovy Odysseje. Apoštol Pavel tu prý ztroskotal, díky čemuž je Malta považována za Apoštolský stolec, tedy významné místo založené některým apoštolem.
Spousta z vás možná slyšela, ale spíš ne, o Suverénním řádu Maltézských rytířů. To je divná, od Malty oddělená entita, která má s Maltou vztahy. Nemáme na to moc času, ale později o tom uděláme celé video, počkejte si. Na Maltě je tolik zajímavých památek, ale z těch nejlepších a možná méně známých jsou to třeba Teatru Manoel, různé pevnosti jako tyhle, palác Castille, dělostřelecká baterie, Palác velmistra, náměstí sv. Jiřího, Národní knihovna Malty, muzea války, letectví a námořnictví, Národní akvárium, centrum sokolnictví, katakomby v Rabatu, Ježíšův strom, staré vězení, vesnice kachen Gżira, citadela ve Victorii s různými muzei, třeba folklóru, archeologie a přírodních věd, Mostský chrám se 3.
největší kopulí světa postavenou bez lešení, Popeye Village v zálivu Anchor Bay, ta byla postavena pro film Popeye a pak ji tu nechali, a všechny tyto megalitické chrámy jak na Maltě, tak na Gozo. A to jsou jenom lidské výtvory. Co se týče přírody, Malta zajímavě využívá svůj omezený prostor.
To nás přivádí k: FYZICKÁ GEOGRAFIE Tak jako u budov, když se podíváte na přírodu Malty, říkáte si: "Jak bych to jen popsal?" Země leží v celkem stabilní části středomořského hřbetu, je součástí Africké desky. Mají tu příjemné středomořské klima s mírnou zimou a horkým létem. Ostrovy jsou většinou hrbolaté s nízkými kopci, nejvyšší bod Ta'Dmejrek je na útesech na jižní straně Malty a západní část zdobí tři malá pohoří.
Kolem ostrova Malta najdete 5 hlavních přírodních zálivů, díky tomu je historickou námořní křižovatkou, hlavně ten přístav ve Vallettě. Bohužel byla nejikoničtější přírodní památka, Azurové okno, 28 metrů vysoký kamenný oblouk na ostrově Gozo, zničená bouří v roce 2017. Jo, je to docela smutné. Tady si běžně dávám pauzu na trojité espreso a převezme to Noah, abych do konce dílu neztratil hlas, ale Noah je na cestách, takže seženeme někoho, kdo je vlastně jako on.
- Naše ženská kvóta, Hannah. - Jsi si jistý? Já ho nikdy nedokážu nahradit. Nebudou mě odběratelé soudit? Hannah, je to internet. Znamená to, žes je zaujala a stojíš jim za názor. Přečti, co jsem ti napsal na obrazovku. Dobře, přečtu, co jsi napsal, a když budou hejtovat, - je to tvoje vina. - Učí se rychle. Malta nemá stálé řeky ani jezera a většinu pitné vody získávají odsolováním nebo čerpáním podzemní vody.
Ale jejich pobřeží a pláže jsou naprosto nádherné, třeba Blue Grotto na hlavním ostrově. Také se tam skvěle potápí u korálových útesů, třeba Tuna Reef, Coral Gardens a Crystal Lagoon. Kvůli vysoké hustotě obyvatel je prakticky každý centimetr země využíván, ač v zemědělství pracuje jen 5 % populace. Pěstují různé plodiny, ale brambory, víno, rajčata a květák tvoří většinu výroby. Národním zvířetem není maltézský psík, nýbrž faraonský pes, tradičně užívaný k lovu králíků, což je snad jejich nejoblíbenější druh masa.
Když jsme u toho: jídlo! Jméno Malta možná pochází ze starořeckého slova pro med a dnes berou kuchyni velice vážně. Používají hodně těstovin a masa, ale národní jídla a pití jsou třeba maltská zmrzlina, jak jsem říkala, milují různé druhy "fenka", tedy králíka, Kinnie, ryby jako koryféna, mořský okoun nebo chobotnice jsou oblíbené. Maltézská klobása, spaghetti rizzi a národní jídlo jsou pastizzi. - A Twistees.
Pošlete mi je. - Jinak je maltská ekonomika postavená hlavně na službách s obrovským důrazem na turismus, který multilingvnímu obyvatelstvu nedělá problém. Tak si o těch lidech něco řekneme. DEMOGRAFIE Díky, Hannah, sledujte ji na Instagramu. Říkal jsem, že budovy jsou matoucí, krajina je matoucí, ale teď přijde největší anomálie: Malťané. Kdo a co vlastně jsou? V zemi žije asi 450 000 lidí, je jednou z nejhustěji obydlených v Evropě.
Většinu obyvatel tvoří etničtí Malťané, asi 95 %, zbytek jsou jiné národnosti, hlavně Britové a Italové. Měna je euro, mají zásuvky G jako Britové a jezdí vlevo. Ano, levá strana a typ G, asi tušíte, jaké mají dějiny. Promluvme si o tom, co znamená být Malťan. Nejdřív maltština. Když to zjednoduším, je to jazyková slitina. Je to jediná semitská řeč uznaná EU a také jediná semitská řeč psaná latinkou. Mají tam divná písmena s tečkou a přeškrtnuté H. Má stejnou strukturu i gramatiku jako arabština, odkud pochází třetina její slovní zásoby, polovina slov je ze sicilské italštiny a zbytek je z francouzštiny nebo angličtiny.
Je zajímavá. Pokud jste o ní neslyšeli, fanoušci z Malty mi poslali toto: - Ahoj, jak se máte? - Doufám, že se máte dobře. Přejeme vám krásný den. Ahoj. Všimli jste si? Na začátku řekli: To je kombinace francouzštiny a arabštiny, ale potom na konci říkají "Ċaw", což je z italštiny.
A to jim připadá normální. Proč je ta řeč takhle strukturovaná? Prakticky po Byzantské říši: - Budeš mluvit arabsky. - Ne, budeš mluvit italsky. Ne, Napoleon chce, abys mluvila francouzsky. Ne, naučíme tě trochu angličtiny. Co kdyby ses představila? Když se Malta stala křesťanskou, stále se tam mluvilo arabsky, ale byla odstřižena od muslimského arabského světa, takže to nářečí se rozvinulo svým směrem. O staletí později se zrodila maltština. Dnes jsou úředními jazyky maltština a angličtina, což není překvapivé, byli 150 let britským územím.
Většina obyvatel je bilingvní, někdy trilingvní s italštinou, milují italské seriály. A to už jsme u kultury. Je to latinská evropská země s trochou arabských a semitských kořenů a silným anglickým podtónem. Je to maltská kultura. Mají téměř nejvíce státních svátků v EU, 14, před nimi je jen Kypr se 17. Každá vesnice slaví týdenní slavnosti s názvem Il-festa, další velké letní slavnosti jsou tyhle.
Katolicismus tu hraje velkou roli, více než 90 % lidí to náboženství vyznává. Ale jsou velice otevření moderní hodnotám, kriminalita je velice nízká, respektují práva LGBT osob. Jsou známí tradiční maltskou krajkou, která se používá na všechno, polštáře, ubrusy i rukavice. Také vyrábějí mnoho jemných šperků, kde používají složitě zapletené zlaté a stříbrné drátky. Tomuto symbolu se říká maltézský kříž, asi ho na Maltě často uvidíte, protože to je maltézský kříž, je jejich. Bocce, vodní pólo a závody na koních jsou oblíbenými sporty.
Prostě tak. Dobře, čas na dějiny. Nemáme toho času moc, ale zkusím to co nejrychleji: pravěk, doba měděná a bronzová, Féničané a Kartágo, Římané, křesťanství, Byzantská říše, Arabové, Normané, středověk, Maltézský řád, Turci, stavba Valletty, asi na dva roky přišli Francouzi, Britové, nezávislost v roce 1964, republika roku 1974, Den svobody 1979, v roce 2004 přistoupila do EU, eurozóna 2008 a jsme u dneška. Známí lidé z Malty nebo maltského původu jsou třeba: Hodně z vás mi doporučilo zmínit tohoto youtubera.
A také se prý praprababička Meghan Markle narodila na Maltě a roku 1873 i praprapradědeček Britney Spears. To Malťané také nějak počítají. Když máte méně než půl milionu obyvatel, počítáte každou maličkost, včetně poslední části tohoto dílu. FRIEND ZONE Za 1. sv. války se Maltě přezdívalo Nemocnice Středomoří, protože sem bylo posláno mnoho vojáků.
Dodnes je v diplomacii hezky neutrální. Tunis a Libye jsou její nejlepší kamarádi ze severní Afriky. Ty dvě země asi jako jediné z těch arabských trochu rozumí maltštině. Všechny byly hodně vystavené italštině, takže se snadno chytí. Také se jejich obyvatelé rádi navštěvují a obchodují. Austrálie jim byla také blízká, protože tam žije největší komunita Malťanů v zahraničí. Mnoho jich sem uprchlo během války, v té době to byla také britská kolonie. Dnes mají ti, kteří zůstali, často příbuzné v Austrálii a rádi je navštěvují.
Za nejlepší kamarády ale většina Malťanů označila Spojené království a Itálii. Tyto země měly na Maltu největší vliv. Mnoho lidí prosazovalo za úřední řeč italštinu, a když vyhrála angličtina, rozdělilo to politické strany. A také kdykoli sledují fotbal, nemohou se rozhodnout, které zemi fandit. Když některá prohraje, mohou aspoň fandit té druhé. Každopádně milují obě.
Když se podíváte na Maltu, řeknete si: "Katolíci, arabsko-italsky mluvící lidi, kteří jezdí vlevo. Jak to mám pojmenovat?" Navrhuji pojmenování Malta. A pošlete mi Twistees! Počkejte si, jako další budou Marshallovy ostrovy. Překlad: jesterka www.videacesky.cz
Je čas učit se zeměpis – teď! Ahoj všichni, já jsem Barby. To jediné, co lidi ze světa ve spojení s Maltou znají, jsou asi maltézští psíci, nejlepší terapeutičtí psi. Se správným tréninkem můžou být milionáři. Doslova. Ale je toho mnohem víc. Chrámy, útesy, chobotnice, divná slova - a spousta vápence. - Kdyby nám někdo z Malty mohl poslat - takové ty Twistees, já je fakt miluju.
- Počkej, Keithe, zpomalť trochu. Ale vážně, chci je. POLITICKÁ GEOGRAFIE U Malty je všechno, opravdu všechno, takový výlet do historie. Celá ta země je živoucí muzeum. Nedivím se, že tu točili Gladiátora, Troju, Kapitána Phillipse i seriál Hra o trůny. Malta je malý ostrovní stát, pátý nejmenší v Evropě, ležící ve Středozemním moři asi 80 km jižně od Sicílie.
Tvoří ji mnoho malých ostrovů a ostrůvků, ale 3 hlavní ostrovy jsou Malta, kde žije asi 90 % populace, Gozo a hned vedle malé Comino, které je útočištěm ptáků. Sice má dva velké hotely a nákupní centra, ale trvale zde bydlí jen tři obyvatelé. Země je rozdělená na 5 oblastí, které jsou dále rozděleny na 68 obcí. Hlavní město Valletta je na severovýchodě hlavního ostrova. Ale samotná Valletta zabírá jenom tento malý poloostrov, který leží ve větší aglomeraci v zálivu, ke které patří i 2.
a 3. největší město: Birkirkara a Qormi. Největší město na Gozu je Victoria. Země má jen jedno důležité letiště, Malta International. Když chcete navštívit Gozo nebo Comino, můžete jet krátkým přívozem z Cirkewwa, který jezdí pravidelně každý den. Valletta je podle UNESCO místo s největší koncentrací památek na světě, má jich asi 300. Když sem dorazíte, jako první si všimnete spousty béžových budov a domů, všechny jsou z typického středomořského vápence. A to nejlepší – žádná majetková daň.
To máte hnedka, prostě si rozčleňte svá aktiva a pasiva a hospodařte s kapitálem tak, abyste spláceli zbylou půjčku a úrok, až to za pár měsíců refinancujete, a budete v pohodě. Jo, koupil jsem si dům. Zpátky k Maltě. Malta je možná malá, ale rozhodně má svou historii. Má megality starší než pyramidy v Gíze a místa zmíněná v antických textech, třeba jeskyni Kalypsó z Homérovy Odysseje. Apoštol Pavel tu prý ztroskotal, díky čemuž je Malta považována za Apoštolský stolec, tedy významné místo založené některým apoštolem.
Spousta z vás možná slyšela, ale spíš ne, o Suverénním řádu Maltézských rytířů. To je divná, od Malty oddělená entita, která má s Maltou vztahy. Nemáme na to moc času, ale později o tom uděláme celé video, počkejte si. Na Maltě je tolik zajímavých památek, ale z těch nejlepších a možná méně známých jsou to třeba Teatru Manoel, různé pevnosti jako tyhle, palác Castille, dělostřelecká baterie, Palác velmistra, náměstí sv. Jiřího, Národní knihovna Malty, muzea války, letectví a námořnictví, Národní akvárium, centrum sokolnictví, katakomby v Rabatu, Ježíšův strom, staré vězení, vesnice kachen Gżira, citadela ve Victorii s různými muzei, třeba folklóru, archeologie a přírodních věd, Mostský chrám se 3.
největší kopulí světa postavenou bez lešení, Popeye Village v zálivu Anchor Bay, ta byla postavena pro film Popeye a pak ji tu nechali, a všechny tyto megalitické chrámy jak na Maltě, tak na Gozo. A to jsou jenom lidské výtvory. Co se týče přírody, Malta zajímavě využívá svůj omezený prostor.
To nás přivádí k: FYZICKÁ GEOGRAFIE Tak jako u budov, když se podíváte na přírodu Malty, říkáte si: "Jak bych to jen popsal?" Země leží v celkem stabilní části středomořského hřbetu, je součástí Africké desky. Mají tu příjemné středomořské klima s mírnou zimou a horkým létem. Ostrovy jsou většinou hrbolaté s nízkými kopci, nejvyšší bod Ta'Dmejrek je na útesech na jižní straně Malty a západní část zdobí tři malá pohoří.
Kolem ostrova Malta najdete 5 hlavních přírodních zálivů, díky tomu je historickou námořní křižovatkou, hlavně ten přístav ve Vallettě. Bohužel byla nejikoničtější přírodní památka, Azurové okno, 28 metrů vysoký kamenný oblouk na ostrově Gozo, zničená bouří v roce 2017. Jo, je to docela smutné. Tady si běžně dávám pauzu na trojité espreso a převezme to Noah, abych do konce dílu neztratil hlas, ale Noah je na cestách, takže seženeme někoho, kdo je vlastně jako on.
- Naše ženská kvóta, Hannah. - Jsi si jistý? Já ho nikdy nedokážu nahradit. Nebudou mě odběratelé soudit? Hannah, je to internet. Znamená to, žes je zaujala a stojíš jim za názor. Přečti, co jsem ti napsal na obrazovku. Dobře, přečtu, co jsi napsal, a když budou hejtovat, - je to tvoje vina. - Učí se rychle. Malta nemá stálé řeky ani jezera a většinu pitné vody získávají odsolováním nebo čerpáním podzemní vody.
Ale jejich pobřeží a pláže jsou naprosto nádherné, třeba Blue Grotto na hlavním ostrově. Také se tam skvěle potápí u korálových útesů, třeba Tuna Reef, Coral Gardens a Crystal Lagoon. Kvůli vysoké hustotě obyvatel je prakticky každý centimetr země využíván, ač v zemědělství pracuje jen 5 % populace. Pěstují různé plodiny, ale brambory, víno, rajčata a květák tvoří většinu výroby. Národním zvířetem není maltézský psík, nýbrž faraonský pes, tradičně užívaný k lovu králíků, což je snad jejich nejoblíbenější druh masa.
Když jsme u toho: jídlo! Jméno Malta možná pochází ze starořeckého slova pro med a dnes berou kuchyni velice vážně. Používají hodně těstovin a masa, ale národní jídla a pití jsou třeba maltská zmrzlina, jak jsem říkala, milují různé druhy "fenka", tedy králíka, Kinnie, ryby jako koryféna, mořský okoun nebo chobotnice jsou oblíbené. Maltézská klobása, spaghetti rizzi a národní jídlo jsou pastizzi. - A Twistees.
Pošlete mi je. - Jinak je maltská ekonomika postavená hlavně na službách s obrovským důrazem na turismus, který multilingvnímu obyvatelstvu nedělá problém. Tak si o těch lidech něco řekneme. DEMOGRAFIE Díky, Hannah, sledujte ji na Instagramu. Říkal jsem, že budovy jsou matoucí, krajina je matoucí, ale teď přijde největší anomálie: Malťané. Kdo a co vlastně jsou? V zemi žije asi 450 000 lidí, je jednou z nejhustěji obydlených v Evropě.
Většinu obyvatel tvoří etničtí Malťané, asi 95 %, zbytek jsou jiné národnosti, hlavně Britové a Italové. Měna je euro, mají zásuvky G jako Britové a jezdí vlevo. Ano, levá strana a typ G, asi tušíte, jaké mají dějiny. Promluvme si o tom, co znamená být Malťan. Nejdřív maltština. Když to zjednoduším, je to jazyková slitina. Je to jediná semitská řeč uznaná EU a také jediná semitská řeč psaná latinkou. Mají tam divná písmena s tečkou a přeškrtnuté H. Má stejnou strukturu i gramatiku jako arabština, odkud pochází třetina její slovní zásoby, polovina slov je ze sicilské italštiny a zbytek je z francouzštiny nebo angličtiny.
Je zajímavá. Pokud jste o ní neslyšeli, fanoušci z Malty mi poslali toto: - Ahoj, jak se máte? - Doufám, že se máte dobře. Přejeme vám krásný den. Ahoj. Všimli jste si? Na začátku řekli: To je kombinace francouzštiny a arabštiny, ale potom na konci říkají "Ċaw", což je z italštiny.
A to jim připadá normální. Proč je ta řeč takhle strukturovaná? Prakticky po Byzantské říši: - Budeš mluvit arabsky. - Ne, budeš mluvit italsky. Ne, Napoleon chce, abys mluvila francouzsky. Ne, naučíme tě trochu angličtiny. Co kdyby ses představila? Když se Malta stala křesťanskou, stále se tam mluvilo arabsky, ale byla odstřižena od muslimského arabského světa, takže to nářečí se rozvinulo svým směrem. O staletí později se zrodila maltština. Dnes jsou úředními jazyky maltština a angličtina, což není překvapivé, byli 150 let britským územím.
Většina obyvatel je bilingvní, někdy trilingvní s italštinou, milují italské seriály. A to už jsme u kultury. Je to latinská evropská země s trochou arabských a semitských kořenů a silným anglickým podtónem. Je to maltská kultura. Mají téměř nejvíce státních svátků v EU, 14, před nimi je jen Kypr se 17. Každá vesnice slaví týdenní slavnosti s názvem Il-festa, další velké letní slavnosti jsou tyhle.
Katolicismus tu hraje velkou roli, více než 90 % lidí to náboženství vyznává. Ale jsou velice otevření moderní hodnotám, kriminalita je velice nízká, respektují práva LGBT osob. Jsou známí tradiční maltskou krajkou, která se používá na všechno, polštáře, ubrusy i rukavice. Také vyrábějí mnoho jemných šperků, kde používají složitě zapletené zlaté a stříbrné drátky. Tomuto symbolu se říká maltézský kříž, asi ho na Maltě často uvidíte, protože to je maltézský kříž, je jejich. Bocce, vodní pólo a závody na koních jsou oblíbenými sporty.
Prostě tak. Dobře, čas na dějiny. Nemáme toho času moc, ale zkusím to co nejrychleji: pravěk, doba měděná a bronzová, Féničané a Kartágo, Římané, křesťanství, Byzantská říše, Arabové, Normané, středověk, Maltézský řád, Turci, stavba Valletty, asi na dva roky přišli Francouzi, Britové, nezávislost v roce 1964, republika roku 1974, Den svobody 1979, v roce 2004 přistoupila do EU, eurozóna 2008 a jsme u dneška. Známí lidé z Malty nebo maltského původu jsou třeba: Hodně z vás mi doporučilo zmínit tohoto youtubera.
A také se prý praprababička Meghan Markle narodila na Maltě a roku 1873 i praprapradědeček Britney Spears. To Malťané také nějak počítají. Když máte méně než půl milionu obyvatel, počítáte každou maličkost, včetně poslední části tohoto dílu. FRIEND ZONE Za 1. sv. války se Maltě přezdívalo Nemocnice Středomoří, protože sem bylo posláno mnoho vojáků.
Dodnes je v diplomacii hezky neutrální. Tunis a Libye jsou její nejlepší kamarádi ze severní Afriky. Ty dvě země asi jako jediné z těch arabských trochu rozumí maltštině. Všechny byly hodně vystavené italštině, takže se snadno chytí. Také se jejich obyvatelé rádi navštěvují a obchodují. Austrálie jim byla také blízká, protože tam žije největší komunita Malťanů v zahraničí. Mnoho jich sem uprchlo během války, v té době to byla také britská kolonie. Dnes mají ti, kteří zůstali, často příbuzné v Austrálii a rádi je navštěvují.
Za nejlepší kamarády ale většina Malťanů označila Spojené království a Itálii. Tyto země měly na Maltu největší vliv. Mnoho lidí prosazovalo za úřední řeč italštinu, a když vyhrála angličtina, rozdělilo to politické strany. A také kdykoli sledují fotbal, nemohou se rozhodnout, které zemi fandit. Když některá prohraje, mohou aspoň fandit té druhé. Každopádně milují obě.
Když se podíváte na Maltu, řeknete si: "Katolíci, arabsko-italsky mluvící lidi, kteří jezdí vlevo. Jak to mám pojmenovat?" Navrhuji pojmenování Malta. A pošlete mi Twistees! Počkejte si, jako další budou Marshallovy ostrovy. Překlad: jesterka www.videacesky.cz
Komentáře (2)
TT (anonym)Odpovědět
11.09.2018 03:29:17
09:50 - mluví o 1. sv. válce, ne 2.sv. válce
jesterka (Admin)Odpovědět
11.09.2018 09:27:14
Opraveno, díky :)