Nemám rád, když plýtváš

Thumbnail play icon
59 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:129
Počet zobrazení:5 327

Global Citizen (Světoobčan) je hnutí, které vzdělává mladou generaci v sociálně-politických a ekologických oblastech. Aktuálně se pomocí předělávky písně Shape of You od Eda Sheerana snaží upozornit na plýtvání jídlem.

Poznámky:
Petice s výzvou pro úpravu směrnice EU. V Dánsku se aktuálně podařilo snížit plýtvání jídlem o 25 %. Jedním z aktivistů, kteří změnu nastartovali, byla mladá ruská emigrantka Selina Juul. Pokud byste měli zájem o překlad videa s jejím příběhem, dejte vědět v komentářích.
 

Přepis titulků

V klubech se planeta zachraňuje těžko, a tak chodím do restaurace. S kamarády u stolu řešíme statistiky plýtvání jídlem ve světě. Žena mých snů právě vyhodila půlku jídla a s ním všechen vzduch z mých plic. Je dokonalá, ale pokud plýtvá, nebude z toho nic. A tak zpívám: Holka, copak nevíš, kolik jídla se na světě vyplýtvá? 1,3 miliard tun v obchodech, domovech, restauracích a ve firmách. - Chlapče, zbytečně ti to kecá... - Každý devátý člověk právě hladoví, tak si ten zbytek nech zabalit.

Tak si ten zbytek nech zabalit... Nemám rád, když plýtváme, vyrábíme víc, než spořádáme. Hladovějící děti si nevyberou, kdy půjdou spát bez jídla. Protože svět není perfektní, kupuju si ovoce defektní. Chutná stejně jako ostatní a pomáhám tím svému státu. Nemám rád, když plýtváš. Nemám rád, když plýtváš. Po týdnu náš příběh začíná, máme rande u tebe doma. Nakreslil jsem ti graf, abys byla chytrá a míň jídlem plýtvala.

Chtěl bych tě přesvědčit, že nezáleží na datech spotřeby. A že v lednici máš teplotu moc sníženou, proto se všechno rychleji zkazí. A tak zpívám: Holka, víš, kolik jídla z restaurací končí na skládkách? Co životní prostředí? Proč jsi půlku burgeru vyhodila? - Chlapče, zbytečně ti to kecá... - Každý devátý člověk právě hladoví... Asi bys měl odejít. Asi bys měl odejít. Nemám rád, když plýtváme, vyrábíme víc, než spořádáme. Hladovějící děti si nevyberou, kdy půjdou spát bez jídla.

Napíšeme petici do EU, aby pozměnili vyhlášku. 1 ze 4 kalorií neskončí v žaludku, nikdo by neměl trpět hlady... Nemám rád, když plýtváš. Překlad: hAnko www.videacesky.cz Nemám rád, když plýtváš. Žádné jídlo by se nemělo kazit, když lidé hladoví. Podepište petici.

Komentáře (25)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

A pointa je kde? Co si udělám s potravinami koupenými za svoje peníze je moje věc. Když se zkazí, plýtvám svými penězi. Potraviny nejsou veřejným statek. Pokud chtějí lobbovat proti plýtvání potravinami, ať začnou rušit dotace pro zemědělství a brojit proti různým náhražkám. Pokud někdo „řízne“ pomazánkové máslo nebo jogurt škrobem, tak ho automaticky vyrobí nadbytek. Deregulace trhu potravin by zcela jistě snížila jejich plýtváním. Mám chuť podepsat nějakou „antichartu“ nebo „kontrapetici“. :-P

Víc lidí na světě trpí problémy spojenými s obezitou než s podvýživou. Nikde jsem neviděl podobně manipulativní video třeba o mozkové příhodě.

A natočí někdo podobné video o tom, že každý má právo na bezplatnou soulož?

PS: 70 % za kvalitní provedení videa

24

Odpovědět

Takhle to dopadá, když se krásná idea kapitalismu zvrhne v sobecké zvěrstvo (a pak že to jde jen u komunismu ;) ).
To už lidi nemají žádné sociální cítění? Planetu máme jen jednu a to společnou. To, co nám planeta dá je společné, penězma se nenažereš (jen se podívej na inflaci v Německu v meziválečném období).

Nemusím být komunista, socialista, křesťan ani humanista, abych měl lásku k lidem a chápal, že když něco nepotřebuju, tak to může pomoct druhým. Nebo to sobectví došlo už tak daleko, že je to jak s tím vtipem o sousedovi?
- "Bože bože, on má soused takové hezké prase"
- "A ty by jsi chtěl taky takové prase že?"
- "Ne, já chci aby jemu chcíplo"

30

Odpovědět

Také nesnáším plýtvání jídlem, vodou, elektřinou a pod. Byla jsem tak vychovaná, že plýtvání čímkoliv je špatnost. Stejně tak mi vadí lidé, co hází krabice, PET lahve a pod. do komunálního odpadu, když jen o pár kroků vedle jsou kontajnery na tříděný odpad. Není mi ovšem moc jasné, jak někomu v Africe pomůže to, že nevyhodím nesnědené jídlo a budu šetřit s vodou. Ale upřímně, tohle video jsem ani nedokázala dokoukat do konce. Čekala jsem od něj něco jiného - moje chyba, měla jsem si přečíst popis, i když už to hodnocení mě mohlo varovat.
Video s tou ruskou emigrantkou by mohlo být zajímavé, za jeho překlad se přimlouvám.

71

Odpovědět

Jak to pomůže v Africe? Ne všechno musí být přímo, že to tam dovezou. Co třeba nepřímo?
Nebudu plýtvat jídlem/Budu kupovat i defektní jídlo - Nebude se ho tolik vyrávbět a tolik vyhazovat kvůli vadám - Ušetří se za hnojiva/naftu na převoz jídla i odpadu - Menší emise CO2z převozu a spalování zbylého jídla, menší narušování půdy - zdravější planeta.

Vemme v úvahu, že všechno je propojené. A nakonec náš blahobyt vždy stál na úpadku Asie či Afriky, ať už to byly evropské kolonie nebo "svobodné země", nic se v tomhle nezměnilo. A pokud tyhle zdroje (ropa, lidská práce) pak rozmrháme v jídle, které pak zase spálíme ve spalovně, tak se to někde projevit musí. :)

11

Odpovědět

Ohledně toho zabalení jídla s sebou....No....JE to dvojsečná zbraň, protože takové jídlo se balí do alobalu, plastové krabičky nebo polystyrenu. Pokud vím, tak většina lidí odpad netřídí a tak tento obal skončí v přírodě na skládkách, což zatěžuje přírodu, jelikož se jedná o hůře rozložitelné materiály....

71

Odpovědět

ak sa mi na Slovensku zvýši jedlo tak ho vyhodím alebo dám zjesť zvieratám... ale povedzte mi ako to že na Slovensku by sme sa prežierali ovplyvňuje hlad v Afrike ??

91

Odpovědět

viz co jsme psal výše.

10

Odpovědět

když si vzpomenu na tu tajemnou pizdu v menze, která vyhodila půl talíře zeleninovýho salátu do odpaďáku... ano... nedala to zpátky jako ostatní (nasrala by mně i tím) ale protě to natvrdo vysypala do odpaďáku... tyhle lidi nemám rád...

a sorry jako, ale je to prostě fakt problém, že v "civilizovaných" krajinách se tím tak plýtvá (a ne... u nás se neplýtvá, co nesníme tak se dá zvířatům a to co nemůžou se dá dědkovi :D )

45

Odpovědět

Poslouchat se to nedá, argumenty žádný, spojuje věci co nemaj nic společnýho... kolik, že je to minimální hodnocení?

Jinak plejtvání jídlem je problém... ale! Co to má společnýho s hladověním na druhej straně země? Problém je to proto, že dáváme nehorázný množství peněz na zemědělství, aby něco vyprodukovali... a pak to vyhodíme. Když se přestane dotovat zemědělství, tak ať si každej plejtvá jak chce.

51

Odpovědět

Určitě máš pravdu v tom, že ať už hamburger nehodíš, či hodíš do koše jako slečna ve videu, v zemi, kde by byl potřeba se zázračně neobjeví. Stejné je to i s plýtváním vodou. To, že budu doma šetřit s vodou a nebudu mít puštěný kohoutek například po dobu, co si čistím zuby (moc nerozumím, proč tohle někdo dělá?), tak se ta voda taky zázračně neobjeví v místě, kde by byla potřeba. Někdo ale ve strádání na druhé straně země vidí morální aspekt a je to pro něj i motivace s jídlem/vodou/energiemi neplýtvat, ačkoliv tím druhé straně vlastně přímo vůbec nepomáhá, řekl bych, že je to minimálně taková slušnost. Proč bych nemohl plýtvat? Ten hamburger si přeci za pár kaček můžu koupit znova, když budu chtít. A právě argument s hladověním mi v plýtvání dokáže zabránit... anebo taky ne. Já bych ale ze sebe měl minimálně na moment blbý pocit. Proto mi to přijde údernější než argument s dotacemi na zemědělství, byť třeba je co se faktů týče správnější.

Ta písnička by asi mohla být pojmuta lépe, ale přijde mi, že od 2 minutového videa tu někteří očekávají až příliš. Mně se ten song líbil a myslím, že k upozornění na problém je dostačující. Dále už je to vůle posluchačova, jestli si bude chtít zjistit podrobnější informace.

50

Odpovědět

+kocour OggyOggy ďalší aspekt je ten, že pri šetrení vodou a jedlom sa ušetria peniaze v domácnosti. Ono sa to nezdá, ale pri umývaní zubov sa tej vody ušetrí mnoho, hlavne ak sa to spočíta za celý mesiac. Ak človek žije už samostatne a nad vecami premýšľa, vie ušetriť a nemíňať tam, kde to netreba.

00

Odpovědět

+efgTak to je snad samozřejmý... to ale neni problém - každej si může určit sám, jak je to pro něj důležitý. Neni to nic, co by ovlivňovalo ostatní.

00

Odpovědět

+efgProč šetřit? Celé plýtvání stojí z velké míry i na tom, že ty si to právě můžeš dovolit, aniž by plýtvání výrazně zasáhlo tvojí peněženku. Když bych měl nedostatek peněz (nebo nastala špatná úroda a v ČR by byl nastaven přídělový systém s potravinovými lístky), tak redukuju své plýtvání na minimum, už jenom proto, že mě nutí okolnosti. I v tomhle považuji hladovění na druhé straně země za mocnější argument, jelikož když máš dostatek zdrojů a jejich dostupnost je snadná, tak motivace šetřit je rozhodně slabší než v případě období krize a nedostatku... proto podle mě spousta lidí plýtvá.

Samozřejmě tohle úplně neplatí pro sociálně slabší rodiny, kde s tímhle opravdu musí počítat, ale v okamžik, kdyby se podobně situovaná rodina dostala do střední třídy, tak se ta snaha postupně taky vytratí. Ono jakmile si má člověk něco odepřít, někdy vyžaduje silnou vůli a někdy je snazší, když si to jednoduše nemůže dovolit. I přesto je ale tvůj argument, že ušetřím peníze relevantnější než že tím přímo pomůžu někomu v Africe. Stále je to však podle mě menší bič proti plýtvání a já v tom tu morální konfrontaci se strádáním na druhé straně planety prostě vidím.

00

Odpovědět

Nehledě na to, že pomáhat Africe nemá smysl. Například asi rok nebo dva zpátky byla akce "Kupte osla Africe". A víte proč potřebovali osla? Protože je přeprodávali Číňanům na nějaké masti. Jsou nevděční a neschopní cokoliv vyprodukovat. Jsou jen paraziti a s naší pomocí se to akorát zhoršuje.

30

Odpovědět

Ať už je plýtvání jídlem skutečně téma nebo ne, mě osobně by víc zaujalo seriózní video s nějakými argumenty, než nepovedená písnička, kterou jsem nevydržel ani doposlouchat.

96

Odpovědět

Pozri si tento dokument, autor ma este dalsie dva.
http://www.csfd.cz/film/304605-z-popelnice-do-lednice/prehled/#

30

Odpovědět

+....Vypadá zajímavě, díky za tip.

14

Odpovědět

"Global Citizen (Světoobčan) je hnutí, které vzdělává mladou generaci v sociálně-politických a ekologických oblastech."

To mi k názoru stačí, na video se ani nemusim dívat :-D

1018

Odpovědět

Za mě jedno z témat, které by se nemělo přehlížet. Určitě stojím o překlad ruské emigrantky. ;)

244

Odpovědět

Zvysilo sa mi kus chleba... idem na postu poslat ho do Afriky

136