95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:291
Počet zobrazení:16 989

V tomto videu se kanál Film Theory zabývá trilogií Matrix a tím, kdo je v ní vlastně ten Vyvolený. Samozřejmě je na místě varování před spoilery pro všechny tři díly. 
A pokud máte chuť na více Matrixu, koukněte se třeba na Upřímný trailer nebo na 7 věcí, které jste o Matrixu nevěděli.

Přepis titulků

Vzbuď se, teoretiku. Nevím, jestli jsi připravený vidět, co ti musím ukázat, ale bohužel máme velmi málo času. Jdou si pro tebe a nevím, co udělají, pokud tě najdou. Můžu ti pomoct, ale musíš udělat přesně to, co ti řeknu. Podívej se na toto video a možná budeš mít šanci. Hodně štěstí. Překlad: jesterka www.videacesky.cz Ahoj, internete!

Vítejte u Filmových teorií. Jsem rád, že jste se rozhodli zůstat, protože toho musíme hodně probrat. Když se v roce 1999 dostal do kin, byl film Matrix jiný než cokoli, co kdy kdo do té doby viděl. Teda pokud nesledujete nějaký druh cyberpunku, nikdy jste nečetli učebnici filozofie, nemáte rádi anime nebo kung-fu, neviděli jste Tron... No, chápete, o co jde.

Ale dává to naprosto smysl, protože tvůrci a režiséři toho filmu, sourozenci Wachovští, byli zapálení do toho všeho a chtěli k těm žánrům přidat něco, co by je všechny spojovalo. Svět, který stvořili, je dostatečně přístupný, takže vznikly stovky parodií, a to dlouho před tím, než lidi začali hovínkovým smajlíkem ironicky vyjadřovat lásku. Nebo méně ironicky, že musí kadit. A tento svět byl dlouze analyzován v komunitách, na kterých se podíleli sami Wachovští.

A je jasné, že kde je přespříliš analýzy, teoretikové se přidají. Takže jsem se pohrabal v úžasném prvním filmu, v ne tak úžasném CGI toho druhého, ve filozofických blábolech celé série a zjistil jsem, že jsme celou dobu byli úplně vedle. Hrdina lidstva zvaný Vyvolený, ten, který podle proroctví přinese pád strojů a znovu načte Matrix, není Neo. Ačkoliv je jeho jméno šikovná přesmyčka anglického One.

Zapomeňte na emotivní výraz Keana Reevse, Vyvolený je ve skutečnosti: Já, já, já. Taky já. Agent Smith. Nemilosrdný, vražedný nepřítel lidstva a záporák, který se snaží zastavit Nea, je ve skutečnosti hrdina, který způsobí zničení Matrixu a zajistí lidstvu svobodu. Uvidíme, jak hluboko budeme muset vrtat. Řekl bych, že se bude hodit zopakovat, o co k sakru v téhle trilogii jde, kromě bílých dredů a křesťanských symbolů.

Takže nejdříve rychlé shrnutí. V prvním filmu potkáme pana Andersona... Ne, ten hlas nezvládnu. V prvním filmu potkáme Thomase Andersona, hackera s přezdívkou Neo, který je zklamaný svým životem, prací a samotnou realitou. Až ho tajemné zprávy zavedou za Morfeem. Ten ho naprosto odrovná, když mu řekne, že svět, který zná, je počítačová simulace.

Lidstvo je zotročeno stroji, které používají digitální realitu, Matrix, aby lidstvo držely pod kontrolou a mohli čerpat energii z tělesného tepla. Páni. Ukázalo se, že Neo je předmětem proroctví, je Vyvolený, spasitel lidstva, který může překonat zákony Matrixu takovým stylem, že dokáže epické věci, které rozhodně nejsou vykrádačka Dragon Ballu Z. Sláva příchodu Vyvoleného a zničení Matrixu, že jo? No, jak vysvětluje Architekt ve druhém filmu v monologu, který se zapsal do historie jako to úplně nejvíc matoucí, co kdy řekl herec v úspěšném filmu: Neův zvláštní status je součástí velkého plánu strojů.

Jiné jméno Vyvoleného je Primární program. Je výsledkem nedokonalého systému. Někdy, když dělíte čísla, zůstane vám zbytek. Vyvolený, to jsou prakticky všechny zbytky slepené do obří číselné koule. A dokud bude existovat, Matrix zůstane nedokonalý, bude postupně propadat chaosu, až selže a zničí veškeré lidstvo.

Včetně jeho posledního útočiště: zapocené párty-jeskyně plné dubstepu, Sionu. Abych to zkrátil, lidstvo vymře. Aby se tomu zabránilo, musí být kód Vyvoleného vrácen do Zdroje, díky čemuž se Matrix znovu načte a všechno bude dokonalé a stabilní. Nakonec odejde Neo ke Zdroji, zapojí se a bojuje s agentem Smithem, umělou inteligencí, která má udržovat pořádek v systému. Prohraje – nebo vyhraje – a protože je Neo zapojen ve Zdroji, anomálie může zmizet a Matrix se konečně znovu načte.

To přinese mír mezi lidmi a stroji a slepý Ježíš Neo je vynesen ke světlu. Konec, jasný jako facka. Co se dá kvůli černým kabátům a efektům s kulkama snadno přehlédnout, jsou detaily. Podívejme se třeba na zmiňované proroctví. Cituji: "Když byl poprvé vytvořen Matrix, uvnitř se narodil muž, který mohl měnit, co chtěl, předělávat Matrix, jak se mu zlíbí.

Tento muž osvobodil první z nás a ukázal nám pravdu. Když zemřel, Vědma předpověděla jeho návrat, který přinese zničení Matrixu, konec války a svobodu našemu lidu." Takže pokud je Neo opravdu Vyvolený, musel být narozen v Matrixu, schopný ho měnit a nakonec ho zničit, aby lidi osvobodil. Začněme prvním bodem: narozen v Matrixu. Ne, Neo se nenarodil v Matrixu, ale v jednom z těch nechutných lusků, dokonce má ty elektrické zásuvky, které to dokazují.

A taky se fakt hodí o svátcích. Uznávám, že se znovu narodil v Matrixu, když ho agent Smith v prvním filmu zabil, ale nezapomeňte, že proroctví také říká: "Když byl poprvé vytvořen Matrix..." a podle filmu je toto 6. verze Matrixu. Matrix je starší, než tušíš. Většinou počítám intervaly mezi jednotlivými systémovými anomáliemi, takže jde už o 6. verzi. Pan Anderson tehdy neexistoval. Ale víte, kdo ano? Agent Smith. Smith tu byl už od začátku.

Věděl jste, že první Matrix byl navržen jako dokonalý lidský svět, kde nikdo netrpí a všichni jsou šťastní? Byla to katastrofa. Mluví o tom, jako by u toho byl. Nejen to, ve třetím filmu dokonce osloví Vědmu "mami". Ty bys to věděla, mami. Takže i když je jenom program, představa narození pořád platí. Navíc na konci prvního filmu skočí Neo do agenta Smithe a zničí ho zevnitř.

To Smithe od základu změní. Ve druhém filmu se znovu zrodí jako virus. Jak vysvětluje Neovi: Kvůli vám už nejsem agentem systému, kvůli vám už nejsem připojen. Jsem nový muž. To ukazuje další způsob, jak byl Smith narozen uvnitř Matrixu. Ale pojďme dál. Podle druhé části proroctví je Vyvolený schopen měnit Matrix, předělávat ho, jak se mu zlíbí. Ačkoliv to s Neem v prvním filmu vypadá slibně s jeho skokem do Smithe, je to i konec jeho pokusů o nějaké hackování na vyšším levelu.

Neo vlastně v dalších dílech nezmění nic. Jasně, umí trochu kung-fu a lítá, ale to je všechno. Pokud jde o změny přediva Matrixu, toho, jak se chová, Smith má větší moc. Vezměte si, jak Matrix vypadá na konci série, kdy je Smith na vrcholu moci. Je k nepoznání. A tyhle změny očividně udělal Smith.

Jak sám říká: Líbí se ti, jak jsem to tu zařídil? "Ale kámo," říkáte si možná, "vždyť Smith je zvláštní jen proto, že Neo je zvláštní. Když do něj v prvním filmu skočil, zkopíroval do něho část sama sebe." Zajímavé, teoretičtí teoretikové. Takže podle vás Neo způsobil Smithovy výjimečné schopnosti? Ne tak rychle. Co rozhoduje o tom, kdo je skutečně Vyvolený, je schopnost vzdorovat strojům.

Jak říká Morfeus: Ale jejich síla a rychlost přesto sídlí ve světě, který se řídí pravidly... To dává smysl. Stroje jsou jenom sled jedniček a nul, takže jsou vázány pravidly svých programů. Ale jak potom vysvětlíte tohle: v prvním filmu si Smith při výslechu Morfea vytáhne sluchátko a vysvětluje svou touhu uniknout z Matrixu. Musím se odsud dostat, musím se osvobodit! Když vejdou ostatní agenti a vidí ho bez sluchátka, vynadají mu.

Smith je program, který se má starat o bezpečí Matrixu. To sluchátko je jeho přímá linka na systém. Tady to vypadá, že dezertuje. To, že může porušit pravidla a vytáhnout své sluchátko, ukazuje jeho schopnost vzdorovat, ale navíc je všechno, co v té scéně říká, podivně lidské. Mluví o chuti a pachu lidskosti a o tom, jak ho znechucují.

To ten pach. Cítím i chuť toho smradu. Dlouho před tím, než se do něj zkopíruje Neo, pracuje Smith proti svému naprogramování. Smith, ne Neo, je anomálií v systému. A nyní k poslední části proroctví: zničí Matrix, osvobodí lid a ukončí válku. Ačkoliv na konci série Matrix stále existuje, během závěrečné bitvy ho docela pocuchají. A dá se říct, že během nového načtení byl zničen.

A kdopak říká, že zničí Matrix? Je to tak, Smith. Jediný důvod, proč skončí válka mezi lidmi a stroji, je, že Smith umí tak skvěle roztrhat předivo Matrixu, že už ho stroje nedokážou ovládat. Tato nepříjemná situace, do které stroje přivedl Smith, dá Neovi páku při vyjednávání s tímhle miminem. Díky tomu můžou v Matrixu zůstat ti, kteří chtějí, a fanoušci elektroniky, co chtějí odejít a jít na koncert v Sionu, tam můžou vyrazit a celý se zpotit.

Neo je možná ten, který vyjednává, ale bez Smithovy neovladatelné síly by stroje válku nemusely ukončit. Ale tenhle detail to celé završí: Matrix se znovu načte, až zbylý kód Vyvoleného vstoupí do Zdroje. Poté, co se spojil s Neem, Smith otevřeně říká, že se Zdroji vyhýbá. Podle svých vlastních slov byl nucen odolat volání. I když jsem znal pravidla, věděl jsem, co mám udělat, tak jsem to neudělal.

Nešlo to. Já jsem musel zůstat a neposlechnout rozkazy. Ale na závěrečnou bitvu se Neo nahraje do Matrixu z Města strojů. Na konci bitvy přemění vítězný Smith Nea na svůj poslední klon. To ho ale rozbije a všichni Smithové z neznámého důvodu vybuchnou. To mě vždycky mátlo. Proč Smith prohrál? Fakt to není jasné a přijde mi to jako trapný konec tak skvělého záporáka. Dokud si neuvědomíte, co se stalo.

Smith infikuje Nea, který je napojen do Matrixu z Města strojů, tedy místa Zdroje. Když ho Smith přeměňuje, jeho kód se nahrává přímo do Zdroje. Jak říkají proroctví i Architekt, Primární program byl v tu chvíli vložen. Hele, jak reaguje Neovo tělo a dráty, ke kterým je připojený, ve chvíli jeho proměny. Skrz Neovo proměněné tělo se Smithův anomální kód znovu spojí se Zdrojem a Matrix se konečně může znovu načíst. Ujasněme si jedno: on je Vyvolený, ale je nicnetušící Vyvolený.

Je zachráncem lidstva, aniž by se o to pokoušel nebo to chtěl. Tak nám zbývá poslední otázka. Proč všichni nazývají Nea Vyvoleným, když není Vyvolený? Vyvolený Jasně, Morfeus a gang špinavých mikin se možná jen mýlí, ale co Architekt a Vědma? To jsou dva nejmocnější programy, ti by to asi měli vědět, ne? No, jeden z nich to ví.

Během svého žvanění říká Architekt, že Vědma stvořila Vyvoleného. Nejen, že to posiluje ten argument s "mámou", ale taky to ukazuje, že je jediná, kdo opravdu zná pravého Vyvoleného. Jeho pravou identitu. - Já nejsem vyvolený. - Promiň, kluku. A jak s tou informací naloží? Rozhodne se o tom všem lhát. V posledních minutách série se Architekt a Vědma potkají v nově načteném Matrixu.

Architekt říká: Hrála jsi velice nebezpečnou hru. O čem to mluví? Co je ta nebezpečná hra? Je to odkaz na tu lež. Všem řekla, že Neo je Vyvolený, ačkoliv věděla, že je to Smith. Proč by to dělala? Na konci říká, že chtěla změnu. Ale co to znamená? Jedině tak mohla dosáhnout míru. Kdyby stroje věděly, že je to Smith, asimilovali by ho do sytému dříve a válka mezi lidmi a stroji by pokračovala.

Protože všechny přesvědčila, že je to Neo, dovolila Smithovi, aby natolik ohrozil předivo Matrixu, že stroje musely s Neem vyjednat mír. Složitá lež byla jediný způsob, jak opravdu změnit systém. Ta nebezpečná hra dovolila programu, jako je Smith, aby se stal tak mocným. Ale že tu pravdu skvěle zapřela. Dokonce přelstila i nás všechny na déle než deset let.

Agente Smithi, támhleta duha je pro tebe, kámo. Jsi opravdu Vyvolený. Ale co, je to jenom teorie. Filmová teorie. Á, střih! Odebírej, milý diváku, a otevřeme tvé oči pravdám filmového a televizního světa. Navíc brzy přijde další epizoda o Matrixu, tak odebírej, ať o ni nepřijdeš. Ale pokud chceš další matrixové teorie hned teď, koukni se na kanál Wisecrack, kde se důkladněji podívají na Matrix Reloaded.

Zkoumají všechny detaily, které jsme roky přehlíželi a které vysvětlují skrytý význam toho filmu. Nebo klikni sem a mrkni na jejich kanál. Asi sleduješ Filmové teorie kvůli zajímavým videím o filmech a TV. Tak oni dělaj přesně tohle. Spojují vzdělání a zábavu v tom žánru, kterému říkáme edutainment. Jejich věci fakt miluju, myslím, že vy budete taky.

Tak do toho, klikněte, mrkněte se. Ale teď mě omluvte, je nejvyšší čas promluvit si o Marvelu. K tomu více příště. Pan Ander... Ne, furt to neumím. Sakra.

Komentáře (29)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

http://www.czech-ware.net/mojzik/lopuch/theMatrix.html
Nejlepší a nejrozumnější vysvětlení co jsem zatím četl .

10

Odpovědět

kazdy kto tu pise o tom ze Vedma povedala Neovi ze nieje vyvoleny sa mylite,,,,: You are not the one but you have the gift and you are still waiting for something,,,maybe a new life who knows?....pre menej zdatnych v anglictine mu povedala ze ma dar byt vyvoleny ale caka na novy zivot :) je to zaujimava teoria ale ma tiez medzery a nejasnosti

02

Odpovědět

Ne, pouze mu řekla že má dar na něco. A to něco hned neznamená, že je vyvolený.

43

Odpovědět

+Na hrob mi napište:Řekla máš ten dar... jednoznačně mluvila o Vyvoleném

20

Odpovědět

Neznám jinej film který by měl tolik interpretací. Wathowski smíchali v té době opravdu úplně všechno :D
Celkově i ta duchovní teorie se mi líbí. přeci jen Jing-Jang jako Neo a Smith, Chesus a Antikrist má taky co do sebe jako oba součást rovnice. Někde jsem napsal super recenzi, jen nevím kde :(

00

Odpovědět

Ja mám inú teoriu. Komplet celá tirlogia sa odohráva v matrixe. Ak bol dôvod zostrojenia matrixu ten, aby v ňom ľudia vlastne otročili a nevedomky vyrábali energiu pre jeho strojcu (je jedno,či to sú stroje, alebo niekto iný), tak ten, čo ho mal pod palcom musel čeliť jednej výzve. Každý otrok túži po slobode a preto musel vedieť, že skôr, alebo neskôr by ľudia matrix prehliadli a začali sa búriť. A tak si položil otázku - ako donútiť otroka, aby sa nebúril, ale naopak, aby otročil dobrovolne a rád? Jednoducho tak, že mu dáš pocit, že otrokom nie je, alebo, že sa dokázal z otroctva vymaniť. A tak stvoril dva programy. Jeden matrix (matrix vo filme) a potom druhý (realita vo filme). Prretože ako zistíš, že si opustil matrix a dostal sa do reality, keď oba svety vnímaš stejne...

41

Odpovědět

Jen pro upřesnění, těch matrixů je do sebe vnořených asi deset. Přece jenom, po filmu Inception, "skutečnou" realitu zpochybní každý druhý...

40

Odpovědět

Neo byl vyvolený k nahrání kódu vyvoleného Smithe do Zdroje!

Vědma prohlásila, že Smith je výsledkem rovnice, která se sama snaží vyrovnat s Neoem (to je blbý jméno). Tudíž jsou oba pro potřeby manipulativní Vědmy nezbytní. Nakonec mír mezi hipíky ze Sionu a stroji byl uskutečněn - takže bod pro Vědmu - účel světí prostředky.

130

Odpovědět

Moje teorie je že ať jeden nebo druhý vyvolený tak díky tomu že Neo zlikvidoval Smithe s tímhle způsobem tak část kódu dal do něj a část kódu Smithe dal do sebe. takže vlastně jsou oba Vyvolený. Proto třeba vědma v prvním díle říká že není One a v dalším už jo, jelikož po spojení obou se jím stal.

60

Odpovědět

okej .. a ako teda dokázal Neo zneškodniť sondy v reálnom svete?

160

Odpovědět

Cele je to nezmysel, v tej teorii je mnozstvo chyb a predpokladov, ktore su nepravdive. A navyse samotni Wachovski potvrdili, ze to vobec tak nemysleli a Neo je vyvoleny.

81

Odpovědět

v 5 minutě zmiňuje proroctví od vědmy, jenže toto proroctví říkal morpheus a popisoval to kdo první opustil matrix nikoliv že neo je vyvolený a že se tam nenarodil. morpheus popisoval někoho jiného a ne nea. :/ takže část vysvětlení je postaveno na blbosti.

40

Odpovědět

Určite som za viac takýchto videí, dokonca by som si rád pozrel viac videí od tohto autora, ako filmový fanúšik a totálny neangličtinár by som sa tomu potešil. Tiež spomínal ďaľšie video o matrixe a keďže je to pomerne zaujímavý film, budem rád ak sa tu objavý :) Pokiaľ teda toto bude mať globálny úspech :)

241

Odpovědět

Docela zajimavy porad. Vic takovych

150

Odpovědět

Dokonalá teorie.

Dá se zjistit jak to mysleli přímo režiséři? nemůžu najít jejich vyjádření

220

Odpovědět

Wtf, dodnes som bol v tom, že po dopozeraní trilógie to bolo každému jasné. O tom to predsa celé bolo. Videl som to raz, nerobím zo seba frajera ale tak tá trilógia proste skončila. Však tam celú dobu vraveli že Neo nie je vyvolený, jedinne ten černoch-kapitán tomu slepo veril (a všetci ostatní sa ho snažili nasledovať keďže im nič iné nezostávalo).

313

Odpovědět

Jestli si to dobře pamatuju, tak v dalšim filmu se Neo setká s Vědmou a zeptá se jí, proč mu řekla, že není Vyvolený a ona mu odpoví, že mu řekla, co musel slyšet. Navíc Trinity řekla, že se zamiluje do vyvoleného. A Smithe zrovna neoblizovala :D takže ti to hapruje. Že není vyvolený se mluvilo jen v prvním díle.

151

Odpovědět

+.........Nie, vravelo sa to tam celu dobu, smith celu dobu vravel ze on je vyvoleny. Oracle bol program ktory uz nesluzil svojmu povodnemu ucelu (ak si dobre pamatam tak vedel ovplyvnovat myslienky ludi, citat ich atd), bol vsak v exile lebo chcel pomoct ludom (a programom). Preto vsetky tie "proroctva", celu dobu tahal za nitky. Vyvoleny je podla proroctva (ak sa mu da verit) ten kto ukonci vojnu s robotmi tym ze spoji svoj kod s ich ... a to urobil agent (program ktory ma kod) aj ked za pomoci nea ako media. A k tomuto momentu cely film smeroval. A nestalo sa to ani prvy ani posledny raz, myslim ze sa to tam opakovalo a ze matrixov bolo niekolko. Proroctva sluzili len na ovplyvnovanie ludi, bolo to tam niekde i povedane.
Ono to nebolo vsetko jednoznacne povedane, bolo to treba sledovat. Napriklad ked oracle povedal neovi ze nie je vyvoleny tak hovoril i o tom ze sa bude musiet rozhodnut a na konci sa bud obetuje alebo nieco ine (to bolo v prvom diely). Potom nieco k tomu este neskor bolo (to si uz nepamatam) a nakoniec ked sa stretol s tvorcom matrixu (skor tvorcom pravidiel v matrixe a bolo to az v neskorsom diely) tak mu povedal ze moznost rozhodnut sa je len iluzia, preto vedel oracle "predpovedat" buducnost.

Oracle naviedol babu aby sa zamilovala, oracle jej povedal to proroctvo, vdaka tomu si neo chvilu myslel ze je vyvoleny ked ho na konci jednotky prebudili zo "smrti". Oracle vedel presvedcit nea ze ma na to aby i v realnom svete porazil sondy. Ked hned po odpojeni stal voci nim tak mal zvlastny pocit ze to dokaze a dokazal to pretoze to oracle (program) ich vypol (tiez o tom bolo niekde naznakmi povedane). Nieco sa mi mari ze dalsie proroctvo bolo pre kapitana ktory mal prebudit vyvoleneho, a to sa stalo ked ho nevedel agent zlomit takze nakoniec prelomil svoj kod, precitol, prvy krat obisiel pravidla, zlozil si sluchatko. Sam agent tam ma o tom preslov, tam i vravi ze ma ciel a aky to je.
Dalej to, ze robil neo v matrixe sialenosti bolo preto, ze to bol vyborny hacker vo virtualnej realite v ktorej prezil vacsinu svojho zivota, vedel ju naburat, naucil sa obchadzat niektore veci priamo z vnutra.

Urcite sa zhodneme, ze cely film smeroval k tomu, ze neo pripojeny priamo na mastra posluzi ako navnada na skopirovanie programu/virusu agenta co v konecnom dosledku viedlo k restartu matrixu (virtualnej reality).

Co chcem povedat je, ze aj ked som to videl len raz a davno tak hned ako oracle povedal neovi ze nieje vyvoleny z proroctva, tak som tomu uveril a celu trilogiu videl s touto myslienkou. A hlavne vyvoleny mal byt program nie clovek. A dokonale to vsade sedelo. Aj ked tam bolo plno wtf momentov tak sa nakoniec vyriesili. Preto mi prislo cudne ze je to len teoria ked som bol celu dobu v tom ze o tom to bolo. Dokonca som chvilu podozrieval chlapca s lyzickou, ze v dalsich dieloch uz bude starsi.

21

Odpovědět

+.........''Navíc Trinity řekla, že se zamiluje do vyvoleného.'' to z něho dělá vyvoleného ? prostě lhala všem, tak už to pochop !! :D

20

Odpovědět

dohhh, to je ale hromada kok*tín...

119

Odpovědět

Jasně a Trinitina láska k Niovi byla jen iluze co ? vlastně celou tu dobu milovala agenta jenom o tom omylem nevěděla...

310

Odpovědět

Vědma lhala prakticky všem i Trinity, které "předurčila", že se zamiluje do Vyvoleného. Kombinace její (skutečné) lásky, fešáctví a přitažlivostí Nea, Morféových řečí, že je to Vyvolený a nakonec i věštby Vědmy, nebránilo tomu, že žila celou dobu v představě, že je Neo právě Vyvolený.

263

Odpovědět

+HumbaProč Neo teda prostě nezemřel, než vstřebal Smitha? Dle mého tato teorie má trhliny už jen proto, že jen lež by nestačila k tomu, aby se dělo tolik zvláštností kolem Nea. Kdyby Neo nebyl vyvolený a byl to Smith, jak nazvat někoho, bez koho by se Smith neosvobodil a nevymkl se kontrole.

42

Odpovědět

+PolymorfČudoval by si sa, čoho sú ľudia schopný keď v niečo veria. A to aby v niečo verili sa im dá proste do hlavy natlačiť. Ak on bol presvedčený, že je vyvolený, správal sa podľa toho a jeho okolie tiež, ak zdielalo rovnaké presvedčenie. Mne napríklad táto teória odpovedala na pár otázok, ktoré som po dopozeraní trilógie mal a ktoré som nevedel pochopiť.

30

Odpovědět

+bboy_BIOSVšak mě taky a teorie se mi líbí. Kouknu se na to znovu a určitě mě zajímají scény, které se do videa nevešly nebo nehodily.
Klidně akceptuji, že Smith je vyvolený a Neo má schopnosti, protože to jsou vlastnosti chyby.
Jen mi přijde, že jeden bez druhého by neexistoval a zajímá mě tedy role Nea.
Neo může být jen katalizátor a věci se začnou hýbat, až když se ukáže, bez něj by vlastně mohl běžet "současný" matrix bez větších problémů dál...
Samozřejmě se člověk může někam kouknout, protože po těch letech jsou tyto věci už dávno vyřešené ale já se rád znovu kouknu :)

30

Odpovědět

+PolymorfPolymorf: Ale vždyť to tam je vysvětlené. Stroje by vyvraždili lidi kdyby Neo nevyjednal příměří. K tomu bylo potřeba Smitha který jim začal přebírat Matrix. A dostáváme se k tomu že to všechno vlastně bylo divadlo vědmy jak skrz Nea dostat Smitha do zdroje k restartování celého Matrixu a zároveň vyjednání míru se stroji tak aby všichni byli šťastní.

10
Další