Nový prvek severokorejské propagandy

Thumbnail play icon
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:70
Počet zobrazení:5 170
Wall Street Journal vytvořil zajímavé video o novém prvku severokorejské propagandy, která zkouší oslovit i zahraniční diváky prostřednictvím moderního YouTube kanálu. Ten se v posledních měsících navíc začal zajímavým způsobem věnovat i tématu boje s koronavirem.

Přepis titulků

Toto si nejspíš představíte, když je řeč o severokorejské propagandě: Naprostý úspěch. Vyostřené zpravodajství o národní bitvě se Spojenými státy. Nebo videa s vítězoslavnou muzikou a severokorejským vůdcem při prohlídce raket. Ale tato země nedávno vydala i něco odlišného. Ahoj, moji drazí přátelé. Doufám, že vás tento krásný dubnový den povzbudí. Toto je Un A.

O sobě toho moc neříká, ale ukazuje divákům lepší stránku života v Pchjongjangu. Od shánění svačinek… Jsme podobné, že? …po zábavnou činnost a místa k běhání. Můj oblíbený den v týdnu, mám volno. S diváky mluví anglicky, ale některá videa na jejím kanálu mají titulky v čínštině a další ve francouzštině.

To vše ve snaze zacílit na mezinárodní publikum. Musí dělat něco, aby vyvážili svou pověst potížistů, kteří chtějí začínat války. Nejde o přemlouvání diváků. Pro studenty je dnes zvláštní den. Získáváte z toho pocit, že jde o něco velmi skutečného. Rozhodně tím cílí na veřejné mínění. A veřejné mínění může měnit politický postup. Sice je obtížné nezávisle ověřit, o co jde uvnitř země, a severokorejští představitelé nám neposkytli komentář, ale lidé, kteří studují režimní média, tvrdí, že vedení zkouší změnit svou mezinárodní pověst.

Stali jsme se jednou z mála zemí bez COVID-19 na světě. A přetvoření propagandistického soukolí může změnit způsob, jakým se cizinci dívají na zvládání koronavirové pandemie. Velmi se liší od všeho, co jsme dříve viděli. Martyn Williams je výzkumník neziskové organizace 38 North a sleduje, jak se severokorejské vysílání vyvinulo během dvou desetiletí.

Jeden z prvních pokusů oslovit mezinárodní publikum přišel před rokem 2010 s YouTube kanálem pro vysílání státních médií. Pro kohokoli v Severní Koreji se zdálo nemožné prostě založit kanál a nahrávat videa bez jejich oficiálního schválení. V posledních letech se na internetu objevily další účty. A videa od Un A nejsou inscenovaná tak jako vysílání severokorejských médií. Nesedí u moderátorského stolu a často bývá venku.

V některých videích jsou i nepovedené záběry. Zdá se, že Severní Korea se pomalu vyvíjí v tom smyslu, že zkouší světu vyprávět svůj příběh. V 21. století jsme už 20 let, ale toto je zřejmě první propaganda pro 21. století, kterou Severní Korea cílí na mezinárodní publikum. Sice nelze určit, kdo stojí za těmito kanály, ale Echo of Truth a NEW DPRK mají nyní přes 37 tisíc odběratelů. Na čínské sociální platformě Weibo má účet NewDPRK nyní přes půl milionu odběratelů.

Analytici tvrdí, že tato evoluce severokorejské propagandy je zřejmě inspirována Čínou. Toto je Tibet! V příštích 20 dnech podnikneme cestu… Ta rovněž pevně kontroluje svá média, aby ovlivnila mínění doma i venku. Také se naučíme svitkovou malbu Thangka, jízdu na koni, výrobu nožů a tanec. Opisují od čínské propagandy, ale je pro ně trochu snazší sledovat na čínských sociálních sítích populární věci a převzít je jako nápady.

Mezi několika tucty letošních videí se pravidelně objevovalo jedno téma. Fake news jsou to poslední, co potřebujeme v bitvě proti COVID-19. Tato videa vyvrací to, co cizinci říkají o severokorejském zvládání koronavirové epidemie. Světový potravinový program ve zprávě z dubna umístil Severní Koreu na seznam zemí s rizikem nedostatku potravin kvůli pandemii. O pár dní později vzala Un A diváky do supermarketu v Pchjongjangu. Jak vidíte, všechny obchody mají sklady plné produktů a jídla k uspokojení poptávky.

Ekonomika Severní Koreje byla již zasažena sankcemi. Ekonomové tvrdí, že pandemie letos nejspíše uškodí růstu. Západní média nedávno vysílala reportáže o ekonomice KLDR. Dnes jsem to přišla zkontrolovat. Un A se ptá zákazníků, zda jsou denní položky příliš drahé. Dovážené zboží může zdražit. Ale proč by mělo i domácí? A kdo dnes vůbec stojí o dovážené zboží?

Severní Korea obvykle přímo nereagovala na většinu medializace a mezinárodní kritiky. Na těchto YouTube kanálech vidíme snahu trochu nahlodat vaše myšlení. Vše, co vidíte o Severní Koreji, nemusí být úplně pravdivé. Severokorejští představitelé také opakovaně tvrdili, že v zemi nejsou případy koronavirové nákazy. Státní média hlásila jeden jasný případ, zavlečený přeběhlíkem během července. Zahraniční média a pozorovatelé jsou k tomuto tvrzení skeptičtí.

Byla zde řada podezření, že je COVID v Severní Koreji už řadu měsíců. Celý svět nás nevěřícně a s úžasem sleduje. V tomto březnovém videu Un A vysvětlila tajemství režimu k zastavení viru. Severní Korea tím vyslala jakousi zprávu, že dobře řízená společnost a efektivní vláda, kterou mají… Náš respektovaný vůdce předvídal vše od samého začátku. …a účinný systém zdravotnictví dokáže zajistit takovou úroveň hygieny, na jakou v jiných zemích nedosáhnou.

Je těžké říct, jak efektivně tato nová propaganda ovlivní cizince, ale kanál Un A na YouTube už získal mnohem více zhlédnutí než další režimní účty, které vznikly ve stejné době kolem roku 2017. Myslím si, že pokud publikum poroste, pak Severní Korea do těchto videí bude investovat více peněz. Budou se snažit o vylepšení. S propagandou je to vždy stejné, jde o mezinárodní veřejný dojem. Národ, země a svoboda, které mohu nazývat svým životem.

Překlad: L1ght www.videacesky.cz

Komentáře (12)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Kvóty na výkaly, sexuální otroctví, zákazy pro ženy. Koreanistka popisuje příběhy uprchlíků z KLDR Tahle krásná holčina tam byla dvakrát a mluví trošku jinak než propaganda :D

40

Odpovědět

Co to je za propagandu, že jsou komunisté agresivní a chtějí válku? To jako chtějí zaútočit na USA které je x krát větší a militantnější? Atomovku mají na zastrašení a tím k zajištění míru. Bez těch raket už by tam Joe zaváděl demokracii a vykradl by je stejně jak Němci vysávají nás pod rouškou Bruselu.

012

Odpovědět

Der ewige Jude a Mission to Moscow pro 21. století. Fujtajbl!

00

Odpovědět

Hned mám chuť se k nim přestěhovat.

101

Odpovědět

taky! nebo ještě Čína pořád jsme na vážkách. Ale tam o nás teď moc nestojí :(

10

Odpovědět

+NetopýrJedině do ruska, s Putinem na věčné časy

20

Odpovědět

Pondelok: 1 prípad
Utorok : 0 prípadov
Streda: 1 prípad
štvrtok: 0 prípadov
piatok: 1 prípad atď atď

44

Odpovědět

Však se nebojte. Jednou se přeřekne a hned půjde do dolů na stranickou převýchovu :D

151

Odpovědět

To vystřihnou a natočí znovu

32

Odpovědět

Dokud se neprerekne a neskonci s kulkou v zadech. S temi sracky o tom ze maji nula nakazenych at jdou nekam. Stat ktery zije ve lzi a strachu nikdy nedovoli zmenu, jinak by vsichni od tama utekli a vladli by si mozna tem jejich prazdnym polim a zdim.

91

Odpovědět

teda to jsou sracky co

41

Odpovědět

tyjo ty jdou tak s dobou, že Un A za chvíli začne točit fidget spinnerem a poslouchat Despacito. Severokorejskej pokrok nezastavíš!

242