Jak prolomit čtvrtou stěnuNow You See It

Thumbnail play icon

Video není vhodné pro děti a mladistvé.

Přidat do sledovaných sérií 45
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:137
Počet zobrazení:9 647

Prolomení čtvrté stěny je unikátní filmová technika, ale jaký má potenciál? Pojďme se podívat na různé filmové efekty, které můžeme pomocí prolomení čtvrté stěny vytvořit.

Přepis titulků

V šest budu doma. Kdybys něco potřeboval, zavolej. - Máme tě rádi, zlato. - Já vás taky. Zavolej, kdybys něco potřeboval. Sežrali to. Omluvte tuto neobvyklou vsuvku. Mám pár paviánů... Co čumíš? Prolomení čtvrté stěny je jedním z nejunikátnějších nástrojů režiséra.

Většina filmových technik nás vtahuje do děje, abychom zapomněli, že sledujeme film. U prolomení čtvrté stěny je to naopak. Připomíná nám, že jsme jen obecenstvo, které sleduje, co se děje na obrazovce. Nemůžu uvěřit, že platíme něco, na co se můžeme podívat v televizi zadarmo. Podle mě jsou všichni v tomto kině hlupáci! Hlavně ty!

Tato technika může přispět k vizuálnímu vyprávění příběhu filmu mnoha různými způsoby podle toho, jak je prezentována. Abychom opravdu porozuměli síle prolomení čtvrté zdi, musíme se podívat na její vznik v divadelním představení. Šumař na střeše... Zní to bláznivě. Formální definicí prolomení čtvrté stěny by bylo: divadelní technika ve fiktivním díle, kde postavy vykazují povědomí o tom, že v takovém díle jsou. Dalo by se říci, že všichni jsme šumaři na střeše.

Technika se datuje od doby Starověkého Řecka, přes dobu Shakespeara až do doby postmoderního divadla, hlavně muzikálů. Tento termín se poprvé objevil poté, co se v 19. století dostaly do módy divadelní scény tvořené třemi stěnami. Čtvrtá stěna byla imaginární stěnou mezi diváky a umělci na jevišti. Takže když postava připustila přítomnost obecenstva, čtvrtá stěna se prolomila. Prásk!

Tato technika se používala od němé éry a Charlie Chaplin si ve svých filmech s prolomením čtvrté stěny značně pohrál. S příchodem zvuku a popularitou muzikálů bylo prolomení čtvrté stěny stále běžnější, aby přispělo k filmové podívané. Dalších 70 let si prolomení čtvrté stěny vytvářelo cestu k různým filmovým žánrům se spoustou tematických efektů. Jsi zpívající a tančící póvl světa. Nejvíce se tato technika využívá u komedií a komických vystoupení, kde vytváří nejlepší pointy vtipů ve filmové historii.

Opravdu? To je vtipné, protože pan McLuhan je přímo tady. Takže... Počkejte... Pojď sem na chvíli. - Allane. - Slyšel jsem, co si říkal... O mém díle nevíš nic. Myslíš si, že můj omyl je omylem. Jak si mohl někdy vyučovat kurz čehokoli, je šokující. Kéž by to takhle bylo vždycky. Je překvapující a komické, když si připomeneme, že sledujeme film.

Nezáleží na tom, kolikrát vidím prolomení čtvrté stěny, vtip mě stále může překvapit. Takový sráč. Tento vtip musí "vystoupit" z filmu, abyste pochopili pointu. A opravdu neexistuje žádný podobný vtip. Ostatní vtipy jsou vyjádřeny uměleckou formou imaginárního světa. "Vystoupení" z filmu je to, co dělá z dobrého vtipu přes čtvrtou stěnu vtip vydatný a kreativní.

V tomto ohledu to vidím trochu jinak. Žádný product placement. Před sponzory se plazit nebudu. Chtěl bych poznamenat, že prolomení čtvrté stěny z vás automaticky neudělá komického génia. Umístění a načasování prolomení čtvrté stěny musí být alespoň trochu nečekané, nebo vtip vyzní odfláknutě. Film Jay a mlčenlivý Bob? Kdo by za to platil? Navrhuji, abyste se o tuto záležitost nestrachoval a prostě si to užil.

- To platí také pro vás. - Přesně tak. Dobrý večer, vítejte uprostřed filmu. Mnohem lepší! Nelze mluvit o prolomení čtvrté zdi bez zmínky o Melu Brooksovi. Ten prolomil čtvrtou zeď tak extrémními způsoby, jak jen to šlo. Prohrál jsem. Prohrál jsem.

A neměl jsem prohrát. Podívejme se do scénáře... Jeho filmy zašly tak daleko, že se dokonce hlavní postavy na sebe dívaly ve filmu. Zastav to! Na co se to sakra dívám? Kdy se toto stalo ve filmu? - Tak co budeš dělat teď? - Pojďme se podívat na konec filmu. Doufám, že bude mít šťastný konec. Jeho filmy jsou zábavné díky své absurditě, ale nejsou bez vlastních pravidel.

Líbí se mi, jak používá prolomení čtvrté stěny v Ohnivých sedlech, aby si utahoval z westernů. Opravdu to poukazuje na to, jak byly hollywoodské filmy nerealistické v zobrazování života na Západě. Reálně byly westerny pouze točením herců hrajících ve studiu ve falešných městech, kteří nakonec nasedli do auta aby odjeli z placu domů. Ohnivá sedla jsou rázným připomenutím, že film jako umělecká forma má svá omezení v zobrazování reality.

Mel Brooks tu poukázal na nedostatek realismu ve westernech. Westerny z 40., 50. a 60. let téměř úplně ignorovaly rasismus, xenofobii a další nepěkné vlastnosti Západu. Ohnivá sedla brutálně prolomí čtvrtou zeď, aby nám připomněla, že sledujeme zdramatizovaný film, nikoliv realitu. Mohl jsi vymyslet jiný způsob, jak nás sem dostat. Tak ještě jednou, Johny. Pravděpodobně to, co je na prolomení čtvrté stěně nejvíce fascinujícím, je její závislost na kontextu.

Když herci připustí přítomnost obecenstva, vtáhne nás to do filmu místo toho, aby nás to odradilo. Je něco intimního na tom, když postava mluví přímo k nám. V Road to Morocco si Bing Crosby s Bobem Hopem vesele utahují z diváků. A dokonce nám připomínají, že skončí jejich dobrodružství v pohodě. Pro všechny padouchy, které bychom mohli potkat: My se nebojíme.

Paramount nás ochrání, protože jsme se upsali na dalších 5 let. Díky záběru s pohodovým prolomením čtvrté zdi víme, že toto je film, který se nebere moc vážně a dobře se u něj pobavíme. Prolomení čtvrté zdi nás může uvést do děje. Tato technika rozhodně charakterizuje spíše pohodovější filmy. Prolomení čtvrté stěny nás může sblížit s postavou stejně jako s příběhem.

Opravdu neexistuje silnější způsob, jak ukázat motiv postavy, než když se na nás podívá a řekne: Když to ohulím, možná vyplivnu plíce, tak ať to stojí za to! Je to úžasný způsob, jak ukázat, co se odehrává postavě v hlavě. Je to srovnatelné s vypravěčem v divadle. Přímý kontakt s obecenstvem Franka Underwooda je zdrojem energie v seriálu Dům z karet. Donalde, nenech se tím odradit.

Společně toho uděláme více, než bys byl schopný udělat za 25 let. Líbí se mi scény, kde říká něco nějaké postavě a poté se na nás podívá a připomene nám, co má opravdu v plánu. Dvě věci jsou irelevantní: Donald Blythe a nový návrh Donalda Blytha. Vlastně doufám, že návrh přepíšu sám. Vpřed. To je bojový pokřik. Nechte ideologii generálům v kancelářích. Posledním úžasným efektem prolomení čtvrté stěny je neklid.

Není nic strašidelnějšího, než když se cítíte bezpečně a daleko od filmového padoucha, a ten se pak podívá přímo na vás. Doufám, že se dívají. Však to uvidí. A budou vědět a řeknou... že ona by neublížila ani mouše. Komedie, satira, intimita a strach. To všechno můžete získat pohledem na kameru. Nezapomeňte, jak velký potenciál může prolomení čtvrté stěny mít a díky za zhléd...

Co tu děláte? To je můj pokoj, vypadněte! Vypadněte, pracuji na videu. Co mám udělat, abych měl trochu soukromí? Překlad: Sisa www.videacesky.cz

Komentáře (13)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

6:17 - we haven't any fear, ne food.

11

Odpovědět

Jeho prolomení čtvrté stěny moc vtipný nebylo teda :D

450

Odpovědět

Žiadna zmienka o Deadpoolovi? Shame.

248

Odpovědět

Taky jsem cekal, ze se o nem zmini.
Ale Deadpool to nedela az tak dobre.

103

Odpovědět

+smallshadyA není to třeba tím, že video vyšlo v roce 2015 a Deadpool až 2016? ;)

220

Odpovědět

+KorectorVy si pred shlednutim klikate na youtube, abyste vedel, z ktereho roku video je?
Kdyz jsem se tu dneska objevilo video o boreni ctvrte steny, tak jsem cekal, ze jeho natoceni bylo inspirovane 2 roky starym filmem, ktere toto tema zpopularizoval.

79

Odpovědět

+smallshadyVidea z jeho kanálu už mám zkouknutá všechna, nová už pár let nevytváří. Takže ano, klikal jsem na YT. ;) Hezký den

91

Odpovědět

Problémem Deadpoola je ta skutečnost, že víceméně všichni ho mají asociovaného s prolomením čtvrté stěny, tedy chybí moment překvapení.

71

Odpovědět

+WowProlomení čtvrté stěny není o momentu překvapení, byť může hrát roli - viz. Psycho.

42

Odpovědět

Nezminil ho podle me proto, ze o DP se vseobecne vi, ze mluvi se ctenarem/divakem. A ze si je vedom toho, ze je v komiksu. Ale tady mluvi o tom, ze to prolomeni steny by melo byt necekane, v kontextu, atd atd. Proste proc mluvit o DP a jeho prolamovani, kdyz na film jdete s tim, ze se to tam bude dit a je to jedna z vlastnosti ty postavy/filmu.

31

Odpovědět

Diky za dalsi prelozeny dil Now You See It. Ten kluk me hrozne bavi. To jak vypravi a i to, jaky temata si vybira.

180

Odpovědět