Obezita #1: Epidemie, která se týká každého

Thumbnail play icon
85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:445
Počet zobrazení:7 526
V tomto nepříliš optimistickém videu z dílny Kalifornské univerzity se od odborníků Dr. Roberta Lustiga, dětského endokrinologa, a expertek na obezitu Elissy Epelové a Barbary Laraiaové dozvíme, proč se obezita stává globálním problémem a co ji vlastně způsobilo. Pozn.: Twinkie je měkké pečivo plněné krémem.

Přepis titulků

Překlad: Magenta www.videacesky.cz Jak je možné, že celý svět takhle ztloustnul tak rychle? To se ze všech zkrátka stali žrouti a lenoši? Obezita existuje stejně dlouho jako lidé sami. Je tu nejméně 50 tisíc let. A byla tu dřív než McDonald's, Burger King, Wendy's, byla tu dřív než Coca Cola.

Obezita je součástí lidské podstaty a existují důvody, proč se obezita objevuje u jednotlivých populací. Protože lidé, kteří si ukládají energii, pravděpodobněji přežijí období hladu. Takže existuje selektivní proces, který stále probíhá, ale nic z toho nevysvětluje, jakto, že jsme během 30 let přešli od štíhlosti ke stavu, kdy jsme neuvěřitelně nemocní.

Přesně takhle vypadá epidemie, nebo v tomto případě pandemie. Přesně takhle vypadal mor nebo chřipka. Otázkou je, čemu bychom to připsali na vrub. A pokud jde jen o žrouty a lenochy, jak vysvětlíme obézní šestiměsíční děti? V této zemi je epidemie obézních šestiměsíčních dětí. Ony nemohou držet diety a cvičit. Také je nazvete žrouty a lenochy? Tohle sahá mnohem dál, než jen k otázce osobní zodpovědnosti.

Myslíme si, že je to otázka osobní zodpovědnosti, udržet si energetickou rovnováhu. Správně jíst a zůstat štíhlí. Ale pokud je něco špatně, pokud má většina populace nadváhu, musíme tento model zpochybnit a podívat se na vlivy zvenčí, na vliv společnosti a prostředí, které způsobují obezitu.

Důvod této epidemie můžeme shrnout do jediného prohlášení. Do jediné... myšlenky, která je všudypřítomná. Stala se zní svatá pravda, stalo se zní dogma. A toto prohlášení zní: Kalorie je kalorie. Je to první věc, kterou se dietologové dozvědí ve škole. Když sníte víc, než spálíte, přiberete, když sníte méně než spálíte, zhubnete.

A je jedno, jestli ty kalorie pocházejí z mrkve nebo z dortu. Zásadou je, že kalorie je kalorie. Příliš jíte, málo cvičíte, to je základ. A hádejte co. Takhle to nefunguje. A důvod, proč to nefunguje, je ten, že kalorie není kalorie. Jediné dogma je, že vlastně žádné není. Vyberte si ze spousty hypotéz tu svoji, co v prostředí způsobuje obezitu.

Je to přístupnost jídla, glukózovo-fruktózový sirup, jsou to antibiotika, která bereme, estrogeny, různé hormony a jejich náhražky nebo nitroděložní prostředí? Každý z těchto faktorů hraje roli. Takže to není jen jedna věc. Pokud je jedna z těch věcí významnější, pak je to naše potravinové prostředí.

Rychlé občertvení. Rychle se přípraví, rychle zkonzumuje a rychle způsobí choroby. A my, když pracujeme i na mateřské, dvě hodiny dojíždíme a máme dvě práce, nemáme už čas na jídlo. To je největší problém, kterému čelíme. To je důvod, proč globální průmyslová strava přebírá vládu nad světem.

Je to proto, že všechna zařízení, která nám šetří čas, auta, počítače, sekačky, na kterých sedíme, místo abychom je tlačili, atd. Všechny tyto věci jen zredukovaly náš čas, ale žádný nevytvořily. Toto je význam změn v naší společnosti, které mají být údajně výhodné. Otázkou je, zda skutečně jsou. Za posledních 30 let se mnohé změnilo v tom, jak zacházíme s jídlem a jeho zásobami.

Každý rok se na trhu objeví přes 24 tisíc nových výrobků. Problémem je nedostatek spánku, stres, to, jak krmíme zvířata nebo živiny v půdě. Je mnoho faktorů, které hrají roli. A každý z nich se nějak podílí na epidemii obezity. Naše západní strava, u které stanovujeme cenu a vyvážíme ji do celého světa, se nyní stala globální stravou.

Protože je levná, je přenosná, nepodléhá zkáze, podívejte se na deset let starou Twinkie. A je navržena tak, aby chutnala skvěle, aby se k ní lidé vraceli. Nyní je to všude, právě tomuhle jsme vystavováni. Tohle se změnilo.

Myslím, že tu proběhla dokonalá bouře. Došlo k protnutí několika změn v potravinovém prostředí. Omezení aktivit, jako například zrušení tělocviku ve školách, nebo chemikálie, u kterých pořádně nevíme, čemu jsme vystaveni. A to všechno působí společně. BLÍŽÍ SE DOKONALÁ BOUŘE REKLAMA Z ROKU 1965 To vypadá skvěle.

Ale drahoušku, co ty kalorie udělají s mojí figurou? Jen klid, je to dietní dobrůtka! V 60. a 70. letech proběhla v jídle velká válka. A ta válka proběhla mezi tukem a cukrem. A tak jsme jako země měli změnit zákon, abychom snížili spotřebu tuku ze 40 % na 30 %. A hádejte co. Udělali jsme to. A jsme u toho. Ale celková spotřeba kalorií a zvláště karbohydrátů a cukru se enormně zvýšila.

Takže to byla právě tahle direktiva, tenhle výnos z konce 70. let, který spustil tuhle lavinu obezity a metabolických chorob. Je téměř nemožné koupit balené potraviny bez toho, abychom dostali spoustu cukrů, které jsou pro metabolismus toxické.

Podezírám každou potravinu, která má na obale napsáno "nízkotučný" nebo "dietní", protože to znamená, že to výrobce musel nahradit spoustou přidaných cukrů. Perfektní příklad: Snackwell's. Co to vlastně jsou Snackwell's? O dva gramy tuku méně, o 13 gramů karbohydrátů více, z toho 4 gramy cukru. A o nic méně kalorií. A pokud problém nejsou tuky, ale cukry, už asi víte, kam směřujeme.

Také proběhly změny v zásobování jídlem, protože toto skladné jídlo je snadno přístupné a můžeme si jej dát na každém rohu, v kteroukoli denní dobu a dát si svých pár kalorií navíc. ŠKODY ZPŮSOBENÉ DOKONALOU BOUŘÍ Pokud mluvíme o nemocech z obezity, mluvíme o cukrovce II.

typu, vysokém tlaku, zvýšeném cholesterolu a onemocněních srdce. Tyto čtyři problémy klasifikují takzvaný metabolický syndrom. Ačkoli my už teď víme, že existují další nemoci, které sem také patří. Například: Nealkoholické ztučnění jater, které nyní postihuje 1/3 všech Američanů.

Syndrom polycystických ovarií, který postihuje 10 % žen. Dále rakovina a také demence. A teď k věci: Každý si mysí, že tyto nemoci způsobuje obezita. To však nemůže být dál od pravdy. Obezita se sice veze s těmito nemocemi, ale je pouze jejich ukazatelem. 20 % obézních lidí má buněčný metabolismus zcela v pořádku a dožije se normálního věku.

40 % štíhlých lidí má tyto metabolické nemoci a zemře na ně. Nikdo neumírá přímo na obezitu. Umírají na nemoci, které vznikají při dysfunkci metabolismu. Takže když si to spočítáte, vyjde vám 60 % Američanů. Nemluvíme tu o menšině, nýbrž o většině. Takže když sečtete zdravotnické výdaje na těchto osm nemocí, dělá to 75 % všech výdajů na zdravotní péči.

A netýká se to jen Ameriky, ale celého světa. Je to tolik, že v září 2011 generální tajemník OSN oznámil, že nepřenosné nemoci, které souvisí s poruchami metabolismu jako cukrovka II. typu, nemoci srdce, vysoký tlak, rakovina a demence nyní představují větší hrozbu pro rozvojové země, nikoli pro ty vyspělé, než infekční choroby včetně HIV.

Tohle je obrovské, je to neuvěřitelné a naprosto ohromující. Že rozvojové země mají větší problém s obezitou a cukrovkou než třeba s cholerou a dalšími infekčními chorobami. Když se nad tím pozastavíte, musí to být důvod k zamyšlení.

Něco se děje.

Komentáře (100)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Najít odborníky na tohle téma je u nás dost těžké. Vůbec nikdo se kromě Vás nechce poděšlit o zkušenosti.

http://hubnutischuti.cz/category/nezarazene/

00

Odpovědět

Karbohydráty by se měly překládat jako sacharidy :)

190

Odpovědět

Ahoj,
v 7:20, kde mluví o zákonu o snížení spotřeby tuku z 40% na 30% říká "we did it", což je přeloženo jako "neudělali jsme to". To pak nedává smysl, protože dále vysvětluje jaké následky uskutečnění zákona mělo na průmysl s jídlem.

200

Odpovědět

docela fajn, chtelo by to vbice dilu.

pav1 - spis tomu nerozumis. rozvojova zeme je napriklad i ceska republika.. (aspon se jeste do roku 1990 takhle pocitala) rozhodne ne afrika

190

Odpovědět

Rozvojové země mají větší problém s obezitou, než s AIDS nebo cholerou?? Není to nějak špatně přeložené? Vždyť v některých rozvojových zemích podle mě je snad i častější hladomor... To se mi zdá jako slušná kravina, začínám litovat, že jsem těm rádoby podloženým vědeckým a důležitým kecům dal 9z10. ,,Představují větší hrozbu pro rozvojové země než pro ty vyspělé,, OK, jestli se Amerika má za rozvojovou zemi, tak už nic nenamítám...

196

Odpovědět

jde o procentuální zastoupení nikoli to morální

202

Odpovědět

9:32 - syndrom polycistickych ovarii? Kdyby to prekladal chlap, tak to pochopim, proste nedaval v +-8. tride pozor(i kdyz tohle tema je je zvlast u kluku vetsinou popularni), ale nick "Magneta" zni spis jako prezdivka zastupkyne jemnejsiho pohlavi ( a jemnejsim pohlavim myslim v tomto pripade hlavne vlastnictvi *vajecniku* :-D )

193

Odpovědět

aha, tak tady jsem se sekl, nicmene bych neveril, ze je v cestine pro to tak strasny termin...

182

Odpovědět

V 7:20 je zasadni chyba, prekladatel ocividne misto "And guess what, we did it" slysel "And guess what, we didn't"... Takze potom vubec nedava smysl kdyz borec mluvi o tom, jak pak stoupla zasadne konzumace cukru...

190

Odpovědět

OMG stačí se trochu hejbat a nesežrat na co přijdete. Dobře se k tomu staví Ricky Gervais. Ty lidi si za to můžou sami, stejně jako feťáci nebo alkáči. Nesnášim, když se těm chudáčkům pak ještě tleská za to, že překonali problém, do kterýho se slušnej člověk nemůže dostat...

1917

Odpovědět

Docela hovadina. Spousta dětí se už narodí s rozházenym metabolismem. Jiné si z domova odnesou do dospělosti mizerné stravovací a pohybové návyky. Někdo zase dostal spoustu špatných rad a i když se snaží tak to moc nejde. (hejbat se a nejíst je recept na ztrátu svalové hmoty a ne zdravé hubnutí). Podíl má i mizerná kvalita stravování na školách a školkách (hlavně školky mají drakonické normy na tuky, které děti přitom nejvíc potřebují). S obezitu můžete prostě vyrůst anebo se do ni dostat ani nemrknete (imobilita po operaci, deprese, enviromentální toxicita atd..) Snad každá nemoc se dá vysledova k inaktivitě nebo nějaké chybě v životosprávě. Až vy chytnete sezónní chřipku tak vám možná taky řeknu že si za to můžete sám protože narozdíl ode mne nejste dvakrát denně pod studenou sprchou, a že jste jako alkáč nebo feťák.

228

Odpovědět

AD2: Karbohydrát je docela nesmyslné slovo. Je anglický ekvivalent slova "uhlovodan", které se používalo v důsledku neznalosti chemické struktury sacharidů. Správné slovo je tedy "sacharid". To že američani se to dodnes nenaučili stejně jako měřit na metry a litry to už je další věc.

211

Odpovědět

Kedze som vysportovany mlady chlop tak mi to je u p****e :D .. A Vy tlustoprdi - vela stastia v papkani :)

1810

Odpovědět

AD: Navíc ta simplistická rovnice výdej x příjem prostě nefunguje. Organismus je složitější. Spousta obézích lidí trpí defacto podvýživou. Znám jednu ženskou co si neustále stěžuje jaktože nehubne když skoro nic nejí a doopravdy...její denní jídelníček by mi vystačil možná do oběda.

190

Odpovědět

V USA můžeme jasně vysledovat tuhle epidemii k snížení pohybové aktivity (obzvláště obyčejné chůze) a k rozšíření mýtů o cholesterolu a nasyceném tuku. Průměrný američan má totiž nižší příjem nasycených tuků a cholesterolu než kdy předtím v historii. Kvalitní tuky jako máslo a sádlo nahradily rakovinotvorné, chemicky upravenné přepalující se karconogenní rostlinné oleje. Do všemožných 0,1% tuku blafů se mus nacpat kvanta soli a cukru aby to vůbec mělo nějakou chuť. Dále v USA jsou regulace co se týče krmení zvířat a používání aditiv poněkud volnější než u nás. Prostě a jednoduše lidi se nehýbou, vyhůbají se za každou cenu zdravým (v rozumném mnžství) potravinám jako maso, vejce, sýry apod. Naproti tomu konzumace sacharidů (hlavně těch jednoduchých) vzrostla několikanásobně na úroveň kterou snad ani není možné kompenzovat fyzickou aktivitou. Lidi by byli zdravý kdyby jedli normální, pestrou, vydatnou stravu,čas od času se hýbali a nejedli blafy nacpaný aditivama, trans-tuky, cukrem a bůhvičim ještě. Sám jsem zhubnul za dva roky přes 40kg (a to jsem nabral hodně svalový hmoty) a když se do toho člověk dostane tak to zas tak těžký neni.

210

Odpovědět

Tak já nevím, tohle je taky TV Onion nebo ne?
Co je sakra divnýho na tom, že když do šestiměsíčního dítěte místo zeleninové přesnídávky a mateřskýho mlíka cpete chemickej hnus, kterej vypadá po deseti letech pořád stejně, tak že mu to odkurví metabolismus? Proč hledají vnější příčinu něčeho, co je tak jasné? A co mě na tom štve nejvíc, kde berou tu drzost mluvit o Americe jako o celém světu?

196

Odpovědět

Ta část s tím děckem mě taky rozhodila. Viděl jsem, v tv (jmenovalo se to snad máma XXL nebo tak nějak), že krmí tak roční dítě hambáčem a celá rodina se pravidelně stravovala z fast foodu.. čili se máma nejspíš stravovala tím samým i když dítě čekala. Abracadabra případ vyřešen ;)

190

Odpovědět

Po třech minutách jsem to musel vypnout. Takovýhle věci by z huby vypustil totiž opravdu jen idiot. Pročítám tu komentáře a je mi z vás nazvracení. Takhle se vážně lidi chovají? Upřímně si myslím,že pokud je obezita nemoc,tak jsou vaše předpojatý a rozhodně urážlivý názory poruchou mozku. Styďte se. Každej člověk má právo vypadat a žrát co chce a co sám uzná za vhodné,to co tu předvádíte je masová diskriminace.. ;) Pokud se nepletu,tak tohle je svobodná země a každej má právo na svůj názor a soukromí vlastních činů a rozhodnutí,takže by bylo fajn,kdybyste takovýhle blbosti ani nerozebírali... A celkově mi přijde přidávání a překládání takovýhle videí a blbost... Zajímavý jo,to jo,vtipný,to určitě.. Taky plný zakomplexovaných lidí,ale to už je klasika...

1847

Odpovědět

Naprosto nechápu co jste tímto komentářem chtěl říct, plno myšlenek žádný smysl.

190

Odpovědět

+TomasWTím jsem chtěl říct,že vymýšlí jen další způsoby jak se navážet do lidí. Aspoň to dělají taktně.. ;)

185

Odpovědět

Ne, oni jen upozorňují na problém, který tady existuje a který, pokud ho nezačneme řešit bude mít pro spoustu lidí fatální následky.
Fakt nevím, co ti na tom vadí, asi nějaký mindrák.

10
Další