Obezita #2: Jedovatý cukr

Thumbnail play icon
85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:320
Počet zobrazení:8 950

V druhém dílu pořadu o obezitě nám Dr. Robert Lustig vysvětlí, čím je cukr pro náš metabolismus nebezpečný.

 Pozn.: Gurmán (z francouzského gourmand) je v původním slova smyslu jedlík, zatímco gurmet (gourmet) je jakýsi vyšší stupeň labužníka. V češtině však slovo gurmet příliš nezakořenilo, proto si dnes s labužnictvím spojujeme spíše gurmána.

Přepis titulků

Překlad: Magenta www.videacesky.cz Nemám nic proti cukru, pokud je vhodný a vzácný. Obezita #2: Jedovatý cukr Dnes máme mnoho ukazatelů, které míří na cukr. Rafinovaný cukr, glukózovo-fruktózový sirup, které způsobují, že se metabolismus zblázní.

A to neexistovalo, když jsme jedli komplexní sacharidy. Nedávno jsme udělali analýzu databáze Potravinářské a zemědělské organizace. Porovnali jsme ji s databází Mezinárodní diabetické federace. Jednu zemi po druhé. A to, co jsme našli, bylo, že zatímco celková spotřeba kalorií vysvětluje rychlost nárůstu diabetiků po celém světě, dopad je velmi malý.

Ale pokud začnete analyzovat, jaké jsou ty kalorie, ukazuje se, že jediné, co přímo souvisí s tímto vzrůstem, je cukr. Kalorie není kalorie. Cukr je 50x účinnější než všechny ostatní kalorie při vysvětlení nárůstu cukrovky po celém světě. Pokud jsme si dávali tuky a sacharidy na jeden talíř v 18.

století, byli jsme gurmeti. Ale když jsme ve 20. století začali dávat tuky a sacharidy do jednoho jídla, stali se z nás gurmáni. Pokud dáte tuk a sacharidy dohromady, tak nefungují. A cukr, díky své jedinečné kompozici, je jedinou potravinou na světě, která je zároveň tukem a sacharidem.

Dokonce i tučné ovoce jako kokos, olivy nebo avokádo neobsahuje sacharidy. Na téhle planetě neexistuje jídlo, které obsahuje zároveň jak tuky, tak sacharidy. Je to jedno nebo druhé, to je evoluce, to je příroda, tak to udělal Bůh. Kromě cukru.

Řeknete si: Cukr? Kde je v cukru ten tuk? Cukr tvoří dvě molekuly. Jedna je glukóza, ta není sladká a ani moc zajímavá. A druhá je fruktóza. Ta je velmi sladká a také velmi zajímavá. To je to, co hledáme, po čem toužíme. Ale nejsou stejné, glukóza a fruktóza jsou velmi rozdílné. Glukóza je metabolizována všemi orgány v těle. Každý živý organismus na světě je schopen strávit, absorbovat a metabolizovat glukózu.

Glukóza je životní energie. Pokud nemáte ve stravě glukózu, tělo si ji vytvoří, protože je pohonem pro buňky. A 80 % glukózy, kterou zkonzumujete metabolizují všechny orgány v těle, pouze 20 % metabolizují játra. Oproti tomu fuktóza není jako glukóza.

Fruktózu mohou metabolizovat pouze játra, protože pouze játra mají enzym, který štěpí fruktózu. Všechna fruktóza jde do jater. Takže přetěžujete játra. V tom je ten háček. Fruktóza se dostává rovnou do mitochondrií, přemění se na tuk a malou část glukózy. Poté se mění v glykogen, dokud se také nepřemění na tuky. A to je recept na mitochondriální kolaps.

Mitochondriální zácpu. Mitochondriální chorobu. A pokud máte mitochondriální chorobu, onemocníte. Fruktóza je chronický, dávkováním podmíněný jaterní toxin. Takže je stejná jako alkohol. Vlastně je fruktóza, sladká podstata cukru, podobnější alkoholu než cokoli jiného.

Alkohol se metabolizuje na tuk stejně jako fruktóza. Způsobuje ztučnění jater, může způsobit odlonost jater vůči inzulinu, čímž působí na slinivku, aby vyráběla více inzulinu, způsobuje ukládání energie do tukových buněk, způsobuje přibývání na váze, nadbytek inzulinu způsobuje vysoký krevní tlak, způsobuje onemocnění srdce, způsobuje dělení buněk, které vede k rakovině, způsobuje změny v mozku, které vedou k demenci, způsobuje každou z těchto nemocí.

A pokud slinivka není schopna vyrábět inzulin a ten se vyčerpá, způsobí také cukrovku. Když porovnáte nemoci, způsobené alkoholem a nemoci, způsobené cukrem a obezitou, jsou stejné.

Fruktóza i alkohol mohou být výživné látky. Dodávají energii. Jsou přírodní. A pokud hladovíte nebo jste vyčeprali glykogen, protože jste právě doběhli maraton, fruktóza a alkohol mohou doplnit zásoby energie.

V tomto případě toxické nejsou. Ale pokud zrovna neběžíte maraton, tak to, co vaše játra s fruktózou a alkoholem dělají, se mění v jaterní tuk. A v tu chvíli jsou toxické. Lidé si myslí, že pokud do jídla přidáte cukr, nestane se nic jiného, než že zlepší chuť. To není pravda. Pokud do jídla přidáte cukr, zabijete ho. A to pak zabíjí nás.

Podezírám každou potravinu, na které je napsáno nízkotučné nebo dietní, protože víte, že tuk museli nahradit přidanými cukry. Jakmile vidíte víc než pět ingrediencí, je to nejspíš průmyslově zpracovaná potravina, která moc skutečného jídla neobsahuje. Je téměř nemožné koupit balené jídlo bez toho, abychom dostali cukr navíc, který bude pro náš organismus toxický.

Vytvořili jsme toxické prostředí. Kelly Brownell z Yaleské univerzity poprvé použil výraz toxické prostředí v roce 2004 ve své knize Food Fight. Tím má na mysli změny, které jsme udělali v naší společnosti a které podporují obezitu.

Například: Jídlo je dostupné jako nikdy dřív, jídlo je dostupné i na místech, která s ním nesouvisí. Kdo kdy slyšel, aby člověk obědval u benzínky? Ale děláme to. Jídlo je navrženo, aby chutnalo skvěle a my se k němu vraceli. To vše je pravda a vše je to velmi důležité a vše se to podílí na epidemii obezity. A já to nezlehčuji. Je to opravdu důležité.

Ale. To, o čem tu mluvíme, když mluvíme o toxickém prostředí, jsou skutečné toxiny. Skutečné jedy. To, co skutečně ničí naše mitochondrie a způsobuje nemoci. O tom tady mluvím. Je to něco, čemu jsme vystaveni.

To, co se změnilo za posledních 30 let a týká se celého světa. A to je jen jediná věc. Cukr.

Komentáře (34)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

http://bit.ly/RY9hGZ len pre porovnanie koľko cukru je v daných výrobkoch :)
1 kocka = 1 čajová lyžička

190

Odpovědět

To si teď člověk bojí dát vůbec cukr do čaje, imho to zase nebude taková hrůza, pokud se člověk hejbe a nevypadá jak ty krásky ve videu..

190

Odpovědět

imho cukr jako takový není špatný - jen se to nesmí přehánět (ale to je se vším).

190

Odpovědět

o5 dobra cast, sice som sa nedozvedel nič co by som nevedel ale opakovanie je matka mudrosti :o) btw: čo sa tyka prekladu, je tam zopar kozmetickych chyb ale nevadi.Avšak do oka bijuci bol preklad slova "rare"-ako vzácny...v tomto pripade to malo byt prelozene ako zriedkavy ;-)

1814

Odpovědět

Osobně se nemohu dočkat každého okamžiku, kdy promluví ta žena, protože ten chlap mluví neskutečně otravně. Dělá pauzy, že to video by bylo poloviční délky, kdyby ho komentoval někdo jiný a zní, jak kdyby popisoval holocaust.

1820

Odpovědět

nerozumiem... vzdy som si myslel ze fruktoza je ovocny cukor, ktory sa anchadza v ovoci a on mi teraz tvrdi ze ked bduem zrat jablka tak budem tlusty? :D

192

Odpovědět

Cely rika chlap, kterej se evidentne cukriku a papani celkove moc nebrani :D

1910

Odpovědět

preto to ma ten spravny efekt :D nabudita a si

191

Odpovědět

nevypadá, že by měl nějakou přehnanou nadváhu =)

190

Odpovědět

Je to pravda, mám s tým osobnú skúsenosť. Schudol som 12 kíl. Bez hladovania. Len som úplne vynechal cukry. Ťažké je iba rozhodnúť sa a vydržať prvé dva týždne. Paradoxom je, že som študoval fyzikálnu chémiu a biochémiu a VEDEL som o cukroch všetko potrebné.. len som na to kašľal. :-)

181

Odpovědět

a co si jed

181

Odpovědět

+rodier2Vybodnou se na jednoduchy cukry(krom po sportovani a po ranu ke snidani, kdy ma telo vystaveny glykogen), nasycene tuky se snazit nahradit nenasycenymi, ktere telo vyuzije i jinak, nez na energii, jist dostatek ovoce/zeleniny, dostavat do sebe dostatek bilkovin, dodrzovat pitny rezim(voda, caje), jist pravidelne(co 3 hodiny), k tomu se obcas hnout a kila tuku jdou krasne dolu bez nejakych diet, tabletek a vseho moznyho a i nejakej ten sval se objevi :)

180

Odpovědět

když si chemik mohl by si mi vysvětlit proč se učí že fruktoza je typ sacharidu obsažený v ovoci(hlavně) nebo například v medu, a že bílý rafinovaný cukr je téměř čistá glukoza? aspoň tak nám to tvrdili na střední.

180

Odpovědět

+Brunclaabysme se pochopili. rafinovaný cukr je téměř čistá sacharoza, což je glukosa a fruktosa spojená gylosidickou vazbou. o sacharoze je řeč i ve videu, pokud jsem to správně pochopil. ano ovoce obsahuje velký obsah fruktosy. obecně celý tohle se dá shrnout do následujícího: katabolismus sacharidů víceméně vede na pyruvát (kyselinu pyrohroznovou). ten je následně zbaven karboxylové skupiny a připojen na koenzym A (vzniká acetylkoenzym A). Acetylkoenzym A se v mitochondrii zúčastní buď citrátového cyklu nebo biosyntezy mastných kyselin. čili buď se vytváří ATP nebo špek (který může opět být odbourán na acetylkoenzym A a tudíž pak i na ATP). čili mám hodně pohybu = odbourám citrátovým cyklem většinu sacharidů = netloustnu. nehýbu se = výroba tuku = tloustnu. ufff doufám, že je to pochopitelné :)

180

Odpovědět

co si potom jedol? mohl by si uviest par prikladov, comu sa treba urcite vyhnut, a naopak, coho jest viac?

180

Odpovědět

Co to je za blbost, že avokádo neobsahuje sacharidy? Samozřejmě, že sacharidy obsahuje, z čeho by bylo asi složeno, jen z bílkovin a tuku, když je to ovoce...? O.o

197

Odpovědět

http://en.wikipedia.org/wiki/Avocado#Nutritional_value
Avokádo
je zložené hlavne z tuku, odporúča sa preto aj ako náhrada za maslo pri diétach. Znižuje vysoký krvný tlak, cholesterol a má antikarcinogénne účinky.

180

Odpovědět

+TheFufakTo nemění nic na tom, že sacharidy v něm jsou.

194

Odpovědět

+TheFufakJo, obsahuje. Ale jen malé množství. Drtivá většina je tuk.

180

Odpovědět

+TheFufakJenže on tam říká, že neexistuje žádná další potravina, který by byla zároveň sacharid a tuk. Což je naprostá BLBOST.

190

Odpovědět

Vypnul jsem to když začal tvrdit že cukr je tuk a sacharidy zároveň. Nejdůležitější myslím je prostě jednoduché pravidlo, všeho moc, škodí. Když se tím budu řídit, tak nemám problém.

1918

Odpovědět

Tak kdyby jsi se koukal dál tak by jsi viděl vysvětlení proč je cukr sacharid a tuk zároveň.
Protože ono to tak svým způsobem je ;-)

184

Odpovědět

je to sice moc hezke video, ale ma to háček, to co je zdravý je buď drahý nebo hnusný , bohužel

1831

Odpovědět

není pravda.... já jím relativně zdravě právě proto, že mi to chutná :) samozřejmě nikdy nepohrdnu hovězím steakem, udělaným na medium, sladkými knedlíky nebo knedlo-vepřo-zelo klasikou, ale večer k televizi si místo balíčku chipsů udělám zeleninový salát s balkánským sýrem nebo trochu rozmixovaného zmraženého ovoce (bez přidaného cukru), které si nazbírám na zahradě v létě. Výsledek? 165cm/48kg a jediná sportovní aktivita jsou víkendové procházky se psem :)

184

Odpovědět

Síce samotné video možno dosť pravdivé ale nepomôže si človek nič. Osobne kupujem všetky potraviny také kde je cukor miesto toho aby som kúpil umelé sladidlá typu acesulfám, aspartam, cyklamát ktoré spôsobujú veľa iných chorôb vrátane rakoviny. Ak má človek zdravú stravu založenú na dostatku ovocia a zeleniny + pije minerálky/džús miesto sladených nápojov tak mu tá trocha cukru neublíži a v pohode ho spáli. Myslím že tu na Slovensku/Česku sa veľmi málo ľudí stravuje tak nezdravo ako v spomínanom USA kde domácu stravu takmer nepoznajú.

180

Odpovědět

hmm pravda bolí, ještě, že se snažím omezovat takové potraviny...

182

Odpovědět

je zajímavý že ten první člověk co mluvil o toxickem prostředí je vypasenej jak prase

186

Odpovědět

ten člověk je očividně z USA. Já nevím, jestli jsi tam někdy byl/a, ale tam je cukrem nacpaný "chleba" (on je to spíš toustový, normální chleba, jak známe z ČR se tam nevyskytuje).
Skoro všechno, co se tam dá koupit (je toho hodně, ale zároveň nic), obsahuje cukr... I když jsem tam byl "jenom" 3 měsíce, tak jsem přibral tři čtyři kila. A to jsem jezdil každý den do práce na kole (ano, ne nijak dlouho, ale asi jsem měl pohybu víc než mnohý američan).
Takže pokud se tam člověk opravdu hodně nehýbe, bude tlustý - a jeho patrně sedavé zaměstnání mu zřejmě toho pohybu moc nedopřeje...
Navíc zmiňuje chyby hlavně systému, ne jednotlivých lidí (i když většina z těch tlustých lidí zase tak obézní být taky nemusí...)

190

Odpovědět

když se zamyslím, že denně vypiju jeden energy drink naplněný cukrem, dám si 3 kapučína s celkem 12 cukry, 3 čaje s 9 cukry a pak ještě čokoladu(a to nemluvím o klasickém stravování a pití).. asi du radši se sebou něco dělat :D .. nikdy se to na mě extra neprojevovalo ale když jsem ted 3 měsíce nemocný a nemůžu sportovat.. tak už to poznat jde :D

183

Odpovědět

Nechutné ti tlustí lidi, vážně nechápu, jak může být někdo takový hovado a takhle se přežírat a tloustnout.
Když má člověk 60let a má nějaký to kilo navíc, tak je to naprosto pochopitelné, protože organismus už je pomalejší a metabolismus nestíhá, pohybu je též méně, protože už třeba i bolí, takže se to ukládá. Ale když má 28 letý člověk 160 kg (a vážím si tvrdit, že někteří "lidé" z videa oněch 160 kg přesahují i dvojnásobkem), je to odporné. Takový vepře hnát někam do kopců a ať se proluftujou a zhubnou.

1812

Odpovědět

Video, který donutí člověka k zamyšlení nad tím, co jí, ale stejně to moc nedokáže změnit, protože cukr je úplně ve všem... :/ Takže jde spolíhat snad jen na svůj metabolismus a námi vyvinutou fyzickou aktivitu...

1811

Odpovědět

ses retard ? :D to je ta nejdebilnejsi vymluva jakou sem kdy slysel a tom sem jich slysem hodne ... kdybys chtel muzes jist a zit zdrave

199

Odpovědět

+dafuqNo nevim, zkoušel sem cvičit asi rok a do toho jíst zdravě, podle informací které mi zděli majitel fitka, tak snad všechno co jsem jedl je v dnešní době nezdravé. Pokud chce dneska člověk vyhledat jídla kde nejsou éčka, cukr a tuky je asi stejné jako dodržovat veganskou stravu.

1817

Odpovědět

+dafuqTo je blbost, stačí se držet základních, co nejméně upravených potravin - vločky, rýže, brambory, celozrnné pečivo, ovoce, těstoviny - hlavně sacharidy
maso, vajíčka, tvaroh, luštěniny, sýry, kuřecí šunka, ořechy - hlavně bílkoviny

210
Další