Obezita #3: Začarovaný kruh

Thumbnail play icon
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:283
Počet zobrazení:6 240
Tentokrát se od Dr. Roberta Lustiga dozvíme, jak nás při hubnutí a přibírání ovlivňují hormony leptin a inzulin. Předchozí díly najdete zde.

Přepis titulků

Překlad: Magenta www.videacesky.cz Každý se mě ptá: Proč teď? Co se změnilo? Proč tohle všechno víme až dnes? A odpověď zní: Protože nyní máme vědu. Obezita #3: Začarovaný kruh Jedna věc, kterou víme naprosto jistě, je, že to, co může zabránit metabolickým chorobám, je redukce kalorií.

A přesně to říká váš lékař. Méně jezte, více cvičte. Dokonce i já bych rád řekl: Méně jezte, více cvičte. Problém je, že tak to nefunguje. Není to možné. Existují biochemické důvody, proč to není možné. A má to co dělat s hormony, které byly nedávno objeveny.

Například s jedním, zvaným leptin. Leptin je hormon, který putuje z vašich tukových buněk do mozku a řekne mu, že jste najedení a že můžete spotřebovávat energii. A mít z toho dobrý pocit. Určuje hranici toho, co sníte a umožňuje vám cvičit. Spontánně. Protože chcete. Při obezitě však máte vysoké hodnoty leptinu, protože máte hodně tukových buněk.

A právě v nich leptin je. Kdyby leptin dělal svou práci, nebyli byste obézní. Tak jak vysvětlíte vysoké hodnoty leptinu a přitom se přejídáte? Leptin očividně nedělá svou práci. Nazýváme to tzv. leptinovou rezistencí. A odhalení příčin odolnosti vůči leptinu je Svatým Grálem výzkumu obezity. To je ta pravda, kterou všichni hledáme.

Jak je možné, že leptin před třiceti lety fungoval a dnes ne? Řečeno v kostce, právě o tohle jde. A náš výzkum ukázal velmi podstatné a konkrétní výsledky. A ty mohu shrnout do jediného slova: inzulin. Každý zná inzulin. Každý ví, že je to diabetický hormon.

Diabetici si píchají inzulin, aby snížili množství cukru v krvi. Samozřejmě. Ale podívejme se na kteréhokoli diabetika. Hodnoty cukru v krvi na 300, což je hodně. Když si diabetik píchne inzulin, hodnota cukru klesne na 100. To je dobré, že? Cukr kles o 200 jednotek. Kam se ale těch 200 jednotek cukru podělo? Byly v krvi, už tam nejsou, takže někam jít musely. Přesunuly se do tuku, aby se tam uložily.

Tak funguje inzulin, není to chyba. Přesně tak to má být. Inzulin přesune cukr do tuku. Tečka. Inzulin vyrábí tuk. Tečka. Více inzulinu - více tuku. Tečka. Inzulin způsobuje přibírání na váze. Vysvětlím vám, jak to funguje. To jste vy. Pěkní a štíhlí. Když za den sníte 2000 kalorií a spálíte 2000 kalorií, cítíte se dobře.

Obyčejný den. Přiberete, zhubnete, nebo zůstanete na stejné váze? Budete vážit stejně. Protože jste spálili, co jste snědli. A teď si uděláme experiment. Do žíly vám zavedu katetr. Budu vás sledovat, a pokaždé, když sáhnete po jídle, napumupuji do vás inzulin navíc. Inzulin, který nechcete a nepotřebujete.

Předávkuji vás inzulinem tak, jak to děláme diabetickým pacientům. Ráno vstanete, dáte si svých 2000 kalorií jako jindy, ale nyní, kvůli tomu všemu inzulinu navíc, 500 z těch 2000 kalorií jde přímo do tuku. Je to totéž, co daně udělají s vaší výplatou. Peníze jsou fuč dřív, než je stihnete utratit. V tomto případě dřív, než je stihnete spálit. Nyní jste o 500 kalorií těžší.

Kdybyste si stoupli na váhu, vážili byste o čtrnáctinu kila víc. Ať už se vám to líbí nebo ne. Kvůli tomu, co jsem vám udělal. Snědli jste 2000 kalorií, ale 500 šlo rovnou do tuku. Kolik zbývá spálit? 1500 kalorií. Až na to, že vaše tělo chce spálit celé 2000. Protože pak se budete cítit dobře. Protože to, kolik kalorií spálíte a jak dobře se budete cítit, je totéž.

Protože to, při čem pálíte kalorie, co zvyšuje výdej energie, vám dává dobrý pocit. Věci jako cvičení nebo kofein. Naopak kvůli všemu, co snižuje výdej energie, se cítíte mizerně. Nedostatek jódu, hladovění. To, kolik kalorií spálíte a jak dobře se cítíte, spolu souvisí. Máte na spálení pouze 1500 kalorí, ale vaše tělo chce spálit 2000.

Jak to nazveme? Tomu se říká hladovění. Jak se cítíte, když hladovíte? Mizerně, unaveně, líně, jen sedíte na gauči a nic se vám nechce. Nechce se vám cvičit, jen koukat na televizi a hrát hry. Je vám to povědomé? A samozřejmě máte hlad. A ve světě, ve kterém máme neustálý příštup k jídlu, co uděláte? Sníte těch 500 kalorií.

Takže teď namísto 2000 kalorií sníte 2500. Zvýšili jste přísun jídla, abyste vykompenzovali účinky nadbytečného inzulinu. Až na to, že já do vás dál pumpuji inzulin, takže dalších sto kalorí jde rovnou do tuku. Teď jste o 600 kalorií těžší. Musíte jich spálit 1900, ale pořád se necítíte dobře. A tak jdete za výživovým specialistou a řeknete: "Doktore, pokaždé, když stoupnu na váhu, přibírám.

Necítím se dobře. Co se děje? Proč jsem tlustý?" A doktor se na vás podívá a řekne: "Řeknu vám proč. Jste žrout a lenoch. Moc jíte a málo cvičíte." A hádejte co. Má naprostou pravdu. Není to ale proto, že byste chtěli, ale protože musíte. Biochemická rekace způsobená inzulinem, který jsem vám dal.

Tak si řeknete: "No tak teda dobře. Ale jak to vysvětluje, co se stalo za posledních třicet let? Nikdo do nás ten inzulin nepumpuje." Ale ano. Nikdo vám ho nedává, vyrábíte si ho sami. Ale vyrábíte ho kvůli změně celosvětově rozšířených průmyslových potravin. A tomuhle složení stravy se nedá vyhnout.

A to je to, co způsobuje obezitu. Vy mi řeknete: "No dobře, pokud je to takhle, proč můj leptin nefunguje?" Protože naše výzkumy ukazují, že inzulin blokuje leptin v mozku a proto máte hlad. Čím více máte v krvi inzulinu, tím více energie ukládáte a tím větší máte hlad. A to je ten začarovaný kruh konzumace, přibírání a chorob.

To vše podporované nadbytkem inzulinu, který pochází z průmyslové stravy.

Komentáře (38)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jsem potravinar, cosi o traveni a dietologii vim, ale zkusme zapojit jen selsky rozum.
Zamysleme se, proc je obezita problemem ted a proc nebyla problemem nikdy pred tim. Inzulin si nase telo prece vyrabelo vzdycky. Cukr jsme take jedli vzdycky. Zakusek taky neni novinka poslednich let. Tak proc je obezita takovym probleme az ted? Je to nejen jednoduche, ale neustale opakovene odbornikama (az na par techto alibistu). Kdo si pamatuje detsvi jeste pred pouhymi 15ti lety? Vsechny deti byli stihle...ale take vsechny deti denne sportovali, lezli po stromech, koulovali se, hrali venku fotbal.... Dnes ty same deti sedi u pocitace. Kdysi jsme jedli jen to, co se udelalo doma. Dnes jime extremne kaloricka jidla. Ja jako dite mel obycejnou kofolu jednou za 2 mesice, mozna ani to ne. Musela byt prilezitost. Dnes pije dite tyhle sladke limonady kazdou chvili. Mame mnohem vetsi prisun kalorii a zaroven mnohem mensi vydej a lidstvo se divi, ze je obezni? Tisice let jsme nemeli coca colu, pepsi colu, mirindu, mcdonaldy ani KFC a tisisce let jsme nemely pocitace. Dospeli makali na poli, deti si hrali venku. Obezita nebyl problem. Je tak tezke pochopit souvislosti? Muzete vymyslet stovky alibistickych duvodu, proc jsou lidi obezni, ale zakladni fakt stale zustane. Kdyz zerete tisice kalorii a zadne napalite, budete tlusti. Zakon zachovani energie plati i pro vas, zadny leptin ani inzulin tento zakladni zakon fyziky nikdy nemuze osidit. Hmota ani energie se netvori z niceho, jak tihle "odbornici" radi rikaji. Obezita je problem poslednich let, protoze se v poslednich letech zmenil styl zivota...ne traveni, ne metabolismu...evouce takhle rychle nepracuje. Kdo nechce byt tlustej, necht se stravuje jako clovek. kdo se stravuje jako prase, at je prasetem...

289

Odpovědět

úplné hlúposti , tučný človek ktorý sa prestane prežierať a viac športuje neschudne ? preto ľudia čo poznám , ktorý prestali piť sladké vody a upravili si jedálniček schudli a pritom nemuseli ani začať športovať !.... Treba len chcieť , ak človek nemá fakt nejakú poruchu , tak schudne a pán Dr. Robert Lustig patrí k opiciam.

2114

Odpovědět

Neviem koľko je týchto videí, no určite ti to v ďalšej časti vysvetlia. Všetko pekne na seba nadväzuje. Vysoký obsah sacharidov v strave zvyšuje hladinu glukózy v krvi. Odpoveďou na zvýšenú hladinu glukózy je inzulín, ktorý tú hladinu zrazí na normu. A tu hovoria, že nejakými biochemickými procesmi sa tá glukóza z krvi premení na tuky, ktoré sa uložia do zásoby. Takže, keď vyradíš (obmedzíš) príjem sacharidov, nebudeš priberať. Áno, tvoji známi schudli pretože prestali piť sladké vody a jesť sladkosti, teda sacharidy išli het. Dobre hovorí pán doktor :-)

190

Odpovědět

Chtělo by to taky někdy video z toho druhého pohledu. Proč jsou některý lidi hubený, i-když jedí co chtějí a kdy chtějí. Obezita je nepříjemná, ale stejně tak nepříjemný je, když měříte 175 vážíte sotva 60 kg a když už se rozhodnete s tím něco udělat, chodíte do posilovny, jíte 8x denně jak tank (vše pod odborným dohledem) a trvá vám rok a půl než přibere 10 kg. Potom najednou přestane být tolik času a celých 10 kg shodíte za 2 měsíce, protože zrovna není čas jíst 8x denně ale jen 4x.

182

Odpovědět

To prohlášení "jíte 8x denně jak tank" bych s podotknutím "pod odborným dohledem" raději nespojoval, protože prozrazuješ, že Tvůj odborný dohled není tak odborný, jak se tváří. Převedeno do jednoduché řeči: Ten, kdo Ti ordinuje jíst 8x denně, není odborník.

181

Odpovědět

Ano staci se jen hybat vy TLUSTY BECKY SADLA.

1918

Odpovědět

Hodně lidi si tet asi jako ja řekne "tak to by mě zajímalo co je semnou špatně když žeru cokoliv a kdykoliv se mi zachce a furt mam normalni postavu" ...:D

180

Odpovědět

Dost mě vytáčí ty jeho zas**ný pomlky a tón kterym to vypráví... podává to jak kdyby jsme se z toho měli posrat a jak kdyby mluvil o konci světa, kterýmu se nemůžeme vyhnout, ale právě on je tak chytrej a všechno nám poví. No a stejně z toho nakonec vyplunulo, že je to právě o vůli se překonat, když se ti nejvíc nechce...

187

Odpovědět

Tohle video je největší hloupost jakou jsem kdy viděl:,,Zvýšený inzulin z průmyslových potravin.´´,,Hormon co mně nutí nic nědělat a jenom se přejídat´´?! to nemůžou myslet vážně.Já sám obézní nejsem a víte proč?Protože mám pohyb,chodím běhat,posiluju a podobně..Doma hladomorem rozhodně netrpím,dokonce bych řekl že se přejídám daleko víc než vetšina obézních lidí které znám,dále piju průmyslový doplněk stravy tzv.gainer což jsou převážně sacharidy(cukry) nebo jinými slovy kalorická bomba a hádejte co,tlustý nejsem!

Chcete další příklad?Můj děda si píchá inzulin protože má cukrovku už asi 10 let a obézní taky není,ale jen díky tomu že má pohyb!!!

Tak se seberte a běžte ku*va cvičit,mně se taky kolikrát nechce ale je to o tom zvednout se a jít.Problém obezity není ve fastfoodech ani supermaketech,je ve vás,v ve vašem přístupu k životu a v životním stylu.

Omlouvám se za sprostou mluvu ale hodnocení tohoto videa je minimálně směšné.

1920

Odpovědět

A teď ti něco řeknnu já, sem docela línej, skoro nesportuju(pres zimu by se dalo říct že vůbec), jím co chci a jím kdy chci, nestravuju se ani náhodou zdravě, jím tak třikrát denně a přejídám se ne pětkrát a v malých dávkách jak by se jíst mělo a hádej co, tlustej nejsem. A mám kámošku, jí zdravě, dietně, pravidelně, pohybu má víc než kterejkoliv člověk kterýho znám, je šíleně hyperaktivní, nevydrží chvilku sedět a nic nedělat a i když je to holka a je o hlavu menší než já, váží víc(musím taky podotknout, že ji nebyla diagnostikována, žádná metabolická porucha nebo něco podobnýho). Tak mi to vysvětli teď.

Nechci rozhodně omlouvat obézní lidi, obzvlášť ne američany, 90% si za to může sama a já říkám dobře jim tak, když neví kdy mají dost, ale tvůj pohled na věc neplatí vždy a existují výjimky stejně jako kdekoli jinde. A dva příklady vyvracející to co bylo zmíněno ve videu z toho ještě nedělají blbost.

182

Odpovědět

+KarelVýjimky existují,ale tohle video není o výjmkách,je to obecné video o obezitě které je dle mého názoru lživé a snaží se na problém obezity jít zbytečně vědecky,místo toho aby uvedli věci tak jak skutečně fungují.Omlouvat tlouštíky a řikat jim že oni za to vlastně vůbec nemůžou a že oni jsou obět je hodně špatné řešení.

185

Odpovědět

+KarelJá bych neřekl, že je to video omlouvá, spíš vysvětluje, proč se obezita tak rozšířila a já osobně nemám jedinej důvod, proč bych nevěřil tomu, že za to může dnešní jídlo, většina jídel je spíš produkt chemické laboratoře než kuchyně, takže nevidím důvod, proč s videem nesouhlasit. Ale na druhou stranu každej tlouštík ví co jí a ví co to jídlo způsobuje a sám a z vlastní vůle se nim zabíjí. Je to to samý jako u kuřáka. Dokud neexistovali igarety, bylo míň rakoviny plic, teď sou všude k dostání a rakovina je na vzestupu, stejně jako s tím fastfoodovým jídlem, ale pořád sou to lidi sami, kteří se rozhodujou jestli si dají tu cigaretu nebo jestli si dají burger v mekáči.

192

Odpovědět

To Colson: Víte ono je to docela vhodné po tréninku nebo i jiné namáhavé aktivitě.
Já obézní býval, ale změnil jsem životní styl a po kvantech odběhaných kilometrů jsem také začal posilovat. Nejde o to že bych se teď nějak chtěl chlubit ale o to, že lidé vůbec neví jak jejich tělo vlastně funguje.
Trochu bych to shrnul. Jsou tři základní somatotypy, endomorf, mezomorf a ektomorf. Endomorfové mají sklon snadno nabírat hmotnost a to povětšinou na tucích pokud necvičí a stravují se všelijak. Naproti tomu ektomorf má problém na váze biť jen trošičku přibrat pokud také nedrží správný jídelníček a může baštit i bůček což mu vůbec nepomůže.
Konečně k videu a bavíme se hlavně o endomorfech. Pokud lidé do sebe ládují rychlé cukry (bílé nebo sladké pečivo, sladkosti, kolové nápoje apod.) tak jim vyletí na vysoké hodnoty krevní cukr a tělo na to reaguje že slinivka vylučuje velké množství inzulínu, díky kterému se pak část energie uloží jako tuk, protože svaly mají dostatek glykogenu (kapitola sama o sobě UTFG). Proto by měli lidé jíst více zeleniny a potraviny obsahující dost vlákniny, ta totiž způsobí pomalé vstřebávání živin do těla a tím pádem slinivka nedostává tak zabrat.
Mimochodem osobně po tréninku užívám BCAA, které mimo jiné zvyšuje koncentraci inzulinu v krvi a dávkuji si gainer také a první potréninkové jídlo (cca 2,5 hodiny po odcvičení) mám lehce stravitelné přílohy bez vlákniny jako je např. bílá rýže nebo těstoviny a lehce stravitelné maso bez zeleniny, jsem endomorf a také netloustnu.
Omlouvám se za tak roztahanou a nesrozumitelnou patlaninu ale ''ektomorf'' vykřikující méně žerte a hýbejte se aniž by věděl víc o problematice mě vytáčí, což samozřejmě neplatí na vás Colson.

181

Odpovědět

+KasinyMůže mě někdo zbit za tu chybu biť? A kdo ví kolik jsem tam toho ještě natřískal...

181

Odpovědět

+KasinyO tom inzulinu, který cukr mění na tuk - když se cítím špatně tak právě tehdy bych se měl hýbat (navíc pohyb vyplavuje endorfin - hormon "štěstí"), takže je to podle mého názoru mnohdy chybou daného člověka, že tlustý je (a ano, existují výjimky, jako všude).
Je to hodně o zvyku, ze začátku se musí člověk přemáhat, ale když si vytovří návyk, že si co dva dny zajde do posilovny, každý den zaběhat, udělat procházku, nebo si s kamarády domluví třeba fotbálek, tak potom je menší pravděpodobnost, že člověk bude tlustý...

Já podle mého názoru taky jím víc, než kolik bych měl - a když jsem se nehýbal, tak to šlo poznat... Když se hýbu, tak rozhodně nemůžu říct, že bych byl tlustý, spíš naopak...

181

Odpovědět

+KasinyO tom endorfinu je to pravda ale také jedna z mnoha možností. Vyplavuje se např. i při konzumaci čokolády a nebo i po některých drogách. Většina lidí ovšem, pokud mají stres, sáhnou po dobrém jídle než by si šli třeba na procházku.

180

Odpovědět

nejak mi nedochazi jedna vec:
prijmu teda 2000 kalorii - 500 z toho slo do tech tuku a pak se proste premuzu je mi jedno jesli budu mit dobrej pocit nebo ne a tech 2000 prec ekdzy spalim tak si vahu normalne udrzim ne? jesli to teda spravne chapu tak cela vymluva je o tom ze se necejtim dobre po cviceni?

183

Odpovědět

po cviceni sa citis dobre, ale ked cvicis velmi prudko tak rychlo spotreujes volnu glukozu v krvi, a ak skoro prestanes (skor nez po asi 20 minutach, teda skor nez sa rozbehne vyroba glukozy z tuku) tak docielis len to, ze sa v tele vytvori vela inzulinu, a clovek musi bojovat s chutou na sladke. Riesenie je bud odolat, alebo cvicit dlhsie a nie tak intenzivne alebo potom zjest sacharidy z ktorych sa glukoza stiepi pomaly stiepi pomaly- ak si dobre pamatam tak je to skrob, kde sa glukoza postupne odstikava z 2 koncov. Cize zemiak (vraj surovy- neviem ale najst nijaky dokaz ze by sa vazba rozdelila varenim), ryza...

181

Odpovědět

Argumentace ve videu jsou naprosto směšné. Pokud někdo sní 2000kcal a 500 si jich uloží do tuků, nikdo ho nenutí aby si šel místo pár koleček na stadionu pro jednoho Big Maca!!!

185

Odpovědět

Aká veda ? Ved v tom nieje žiadna veda a vie to každý, komu ostalo troška selského rozumu.
Žeriem a nehýbem sa ? Priberám
Žeriem a hýbem sa ? nepriberám.

Mal som 85 aj 112 kil, pričom 27 kil som nabral za pol roka... A to proste tak, že som sa nehýbal.
Za obezitu predsa nemôže ani KFC ani mcdonald... Proste sa človek musí hýbať a nežrať pred spaním... to je fakt veda... je to dokonca tak obrovská veda, že sa o tom oplatí diskutovať a vraziť miliony dolárov do výzkumu....

198

Odpovědět

znám lidi který žerou, nehejbou se a jsou hubený ;) :) a pak ty co cvičí a kila nejdou dolů :)

prostě záleží na člověku. Každej to má jinak a podle toho se buď zařídí nebo ne :)
někomu stačí změnit jídelníček, jinýmu že se začne trochu víc hýbat....:)

takže s tím že:
"Žeriem a nehýbem sa ? Priberám
Žeriem a hýbem sa ? nepriberám"... nesouhlasím, protože to není pravidlem :)

183

Odpovědět

Kofein zvyšuje vydej energie?? Takže stačí každej den do sebe lít kávu bez cukru a válet se na pohovce, a kila jdou dolů? co to je za blbost.. :D

199

Odpovědět

Myslim, ze v case 5:01 hovori: things, that make you want to burn energy, that increase your energy expenditure make you feel good. Like exercise or coffe. Teda, ze kava alebo cvicenie sposobia, ze sa ti chce cvicit viac

180

Odpovědět

Kofein je jedna z mála látek, která dokáže odbourávat tuk i v klidovém stavu, takže ano i když sedíš/ležíš na pohovce. Také zrychluje metabolismus. Na tomhle principu funguje většina "zázračných" pilulek na hubnutí. Jenže po určité době užívání (myslím, že pár dní) si tělo na kofein zvykne (konkrétně se změní počet adenosinových receptorů), dojde k rezistenci, takže pak už to nijak zázračně nepůsobí. Nehledě na to, že po vysazení se metabolismus zase zpomalí, na nějakou dobu pod průměr, aby se vyrovnaly ztráty energie, kterých se nám dostalo při počáteční konzumaci kofeinu. Takže, jak by řekla moje bábí, je to vylej - nalej ;) Ale třeba před tím než jdu do posilky, si vždycky dám kafe a pak pozoruju jak mám víc energie a jak se mi určitě mnohem víc spaluje tuk. Takže doporučuju, na kafe jako na placebo nedám dopustit :-D ;)

180

Odpovědět

+RoniKonečně nějaké to srozumitelné vysvětlení. A vlastně to dává smysl, když se nad tím zamyslím. Díky kofeinu tělo zaplaví energie, ale kde ji tělo vezme.. nejspíš se uvolní z tukové zásoby. Díky :)

180

Odpovědět

Přijde mi, že se tu akorát snažej říct: tloustnete, je to normální, nemůžete za to, klidně se dál přežírejte, stejně to nezměníte protože vám to vaše tělo nedovolí. Lenost z toho možná vzniká, ale to neznamená, že ji člověk nemůže překonat a stejně cvičit. I když se ty kalorie uložej do tuků tak tam pořád jsou, což znamená že je pořád možný je použít a ne je tam jenom nechat hromadit. Navíc přebytečný inzulín se v těle neprodukuje ze všeho jídla ale jen z fastfoodů a podobných sra**k, které do všeho perou cukru co jen můžou, jen kvůli tomu že na něm velice snadno vzniká závislost. Když jde člověk do mekáče/KFC a přecpe se tam tak přibere mnohem víc než když si doma upeče pár křidýlek v troubě, dá si k tomu salát a chleba, nebo brambory. Moc zajímavej film na téma fastfoodů je http://www.csfd.cz/film/166969-super-size-me/ doporučuji se na něj podívat.

188

Odpovědět

Další poněkud mylná představa. Samozřejmě složení stravy hraje velikou roli, proto jsou Tebou zmíněná křídla a chleba menší "zlo", než jídlo z fast foodu, které obsahuje plno chemických dochucovadel, aby to lépe chutnalo. Každopádně inzulin nerozlišuje, zda si pozřel kostku cukru, nebo chleba, či jídlo z fast foodu. Inzulin reaguje na molekulu glukózy, ať už pochází z čehokoliv. Navíc ve zdravém "nediabetickém" organismu neexistuje něco jako "přebytečný inzulin", viz mé vysvětlení níže. Existují pouze pojmy jako "přebytečné kalorie", "přebytečné množství živin" atd.

180

Odpovědět

Inzulin neukládá živiny jenom do tuků, nýbrž i do svalů. Chlápek to podává srozumitelně, ale občas až moc zjednodušeně, což může vyvolat v některých lidech pocit, že automaticky platí "příjem sacharidů = tlousnutí". Díky těmto dezinformacím pak vznikají nesmysly typu Atkinsonova dieta apod. Mimo jiné hladina leptinu nezávisí jenom na inzulinové senzitivitě, nýbrž např. i na kvalitě spánku z dlouhodobého hlediska. Studie potvrzují (a některé učebnice klinické obezitologie také), že nedostatek spánku zhoršuje citlivost tkání na leptin. Navíc ten příklad s pícháním inzulinu je mírně řečeno nevhodný. Diabetik prvního typu ho jednoduše potřebuje, jinak by zemřel a zdravý člověk inzulin nepotřebuje, protože beta-buňky pankreatu ho vytvoří tolik, kolik organismus zrovna dle hladiny glykémie potřebuje, žádné extra dávky navíc nevytváří. Jestli si diabetik inzulin připíchává, protože žere víc, než má stanoveno, tak za to tento hormon nemůže, za to může nedisciplinovanost jedince. Inzulin jen dělá svoji práci, která mu byla evolucí nastavena. Setkal jsem se již s nějakou řádkou diabetiků, jak v běžném životě, tak v klinickém prostředí. Ti obézní diabetici si opravdu za svoji obezitu mohou tím, že jsou v jídle nedisciplinovaní a nehýbou se. Pokud k tomu přičteme častou genetickou predispozici, problém je na světě. A tvrzení, že příjem a výdej kalorií spolu v případě přibírání nesouvisí, je non sense. I kdyby člověk jedl jídla s absolutně nejnižším glykemickým indexem, aby neprodukoval hodně inzulinu, tak pokud bude dlouhodobě přijímat energie více, než vydá, tak ta nespálená energie musí někam logicky jít. Ta se nevypaří.

181

Odpovědět

Myslím, že se pleteš. Příjem sacharidům != tloustnutí, ale = přibírání na váze. Což je rozdíl. Pokud sníš víc sacharidů, než potřebuješ, tak prostě to tělo si to začne ukládat, nezmizí ti nějak kouzelně do vzduchu. Buď do tuků a nebo v lepším případě se to použije na stavbu svalové tkáně. Dost funkční diet je právě založeno na snížení sacharidů a zvýšení bílkovin. Jen se nesmí dát tělu šance přizpůsobit se tomu a zpomalit kvůli tomu metabolismus.

180

Odpovědět

+Maerlyn0A já myslím, že si nepochopil(a) hned moji druhou větu. Přečti si to, prosím, ještě jednou. To tvrzení není má myšlenka, nýbrž možné tvrzení, které laika napadne po shlédnutí videa. Mimochodem, co to znamená pojem "funkční dieta"? Funkční dieta je termín, se kterým v diskuzi šlapeš po tenkém ledě. ;-)

180

Odpovědět

Nemůžu si pomoct a klidně si mě třeba umínuskujte, ale připadá mi srandovní, jak si videa a články tohoto typu vždycky totálně odporují :-) Neříkám, že to, co říkají zrovna v těchhle videích není pravda (protože o tom nemám ani páru :) ), ale vezměte si třeba to minulé video, kde se mluvilo o fruktóze a byla tam popsána takovým spúsobem, že to vypadá, že je to pomale jed. No a stačí na googlu vyhledat si nějáké články o fruktóze (myslím solidní články, ne ty na novinkách) a část se shoduje s tímto videem a druhá část naopak vychvalulje fruktózu jako božskou manu, nejlepší a nejzdravější typ cukru :) A ještě o sobě tak krásně píšou - "nový úžasný oběv profesorů z holní dolní potvrdil, že fruktóza je nezdravá", článek o dva řádky pod tím - "přelomové zjištění vrchních doktorů z dolní horní fruktóza je zdraví velice prospěšná" A tak pořád na přeskáčku. A to nemyslím pouze tohle odvětví, stejné je to třeba u léků, kde se zase předhání paracetamol s kyselinou acetylsalicylovou (česky paralen X acylpyrin) a podobných případů ze všech odvětví vědy by se daly najít stovky. Z toho všeho mi připadá, že nikdo vlasně neví, jak to je doopravdy a každýmu jedinci prostě sedí něco jinýho :)

181

Odpovědět

Tak clovek co sa trosku zaujima o svoje telo uz urcite vie ze retazce ako je kfc mcdonald atd su pre cloveka to najhorsie co moze byt. z cca 50 jedal len 4 neobsahuju cukor a sol / sodik obsahuje kazde jedlo ci napoj. dokonca aj ten kvazi milk shake ktory vobec mlieko neobsahuje. netreba byt expert na vyzivu a studovat niekolko rokov aby si clovek urcil vahu aku chce dosiahnut a to normalnym zdravym sposobom bez drastickeho cvicenia. samozrejme clovek a jeho vola je slaba a preto po svete beha tolko obeznych ludi. a je milne si mysliet ze je to len vecou jedinca. ma to dopad aj na celu spolocnost. ale to je na inu temu :)

kazdopadne doporucujem si pozriet alebo vypocut: http://www.youtube.com/watch?v=wQgPLMTVfGc - je to trosku iny pohlad na kulturu nasej mediciny ktora suvisi aj s nadvahou a zdravim jedinca

Pav1 - Inzulín je hormón, ktorý vylúči pankreas vtedy, keď je v tele cukor

180

Další