Obezita #4: Sladká závislost

Thumbnail play icon
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:141
Počet zobrazení:5 153

V novém díle pořadu o příčinách obezity se dozvíme, jak cukr působí na náš mozek.

Přepis titulků

Překlad: Magenta www.videacesky.cz Jak můžeme jíst víc, než bychom měli? Nikdo nemůže silou vůle přemoci biochemické procesy v našem těle, které probíhají každou vteřinou. Obezita #4: Sladká závislost Proč jíme více? Co nás nutí jíst víc? Měli jsme skvělý systém.

Citlivý systém zvaný leptin. A ten nám umožňoval kontrolovat příjem potravy po více než 50 000 let. A pak náhle, během třiceti let se vše pokazilo tak, že už to zdánlivě nejde napravit. Jak to, že jíme víc, než bychom měli? Odpověď leží v pochopení biochemických procesů v mozku, protože ty signály očividně nefungují. Jeden z nich je signál hladovění, který nefunguje.

A to je leptin. Leptin říká vašemu mozku, že už máte dost a můžete správně pálit energii. Ale pokud signál leptinu chybí, mozek si myslí, že hladovíte. Další je centrum odměny. V mozku máme oblast zvanou centrum odměny, jehož vědecké jméno je nucleus accumbens. A to je síť, kde funguje dopamin. Dopamin je neurotransmiter, který přenáší pocit potěšení.

A potěšení, pro které nemáme lepší slovo, je dobré. Ale jeho nadměrné množství už ne. Při procesu hledání více a více potěšení jsme změnili náš dopaminový systém. A jeden z klíčů k závislosti je ten, že chronické stimulování tohoto centra znovu a znovu, k čemuž stačí už tři týdny, způsobí snížení počtu dopaminových receptorů.

Víme, že mozek obézních lidí reaguje na jídlo jinak v tomto centru odměn. Když vidí chutné jídlo, některé části jejich mozku se přímo rozzáří. Ale ve chvíli, kdy jídlo ochutnají, se tato část mozku otupí.

Nezpůsobuje jim to více potěšení, ale naopak méně. Je to jako žít s nutkáním, které nedokážete uspokojit. A lidé si myslí, že toto snížení pocitu odměnění, tato neschopnost pocítit stejnou míru odměny jako mají jiní lidé ze stejného jídla, způsobuje, že lidé se přejídají, aby doplnili dopamin, který jim chybí.

Musejí jíst více, aby dosáhli stejného efektu. Tento jev se nazývá odolnost. A když odstraníte chemikálie, které způsobují potěšení, nemáte žádný dopamin a méně receptorů, což vám způsobí abstinenční příznaky. Odolnost a absťák jsou puncem závislosti. Víme, že se vyskytují u závislosti na nikotinu, proto svou závislost podporujeme.

Víme, že se objevují u závislosti na alkoholu, kokainu, morfiu, marihuaně, objevují se u každé drogové závislosti. A stejně tak u cukru. A to jsou relativně nové poznatky, které se objevily v posledních pěti letech. Ukazují, že konkrétně cukr snižuje počet receptorů v centru odměn úplně stejně jako jiné návykové látky.

Závislost je možná silné slovo, ale rozhodně nám pomůže, abychom si uvědomili dopad určitých potravin na mozek. Existují důkazy, že obezita mění a utlumuje centrum odměn. Takže už víme, že když jsme vystaveni působení řetězce McDonald's, může to způsobit tyto změny v mozku.

Jídlo může působit jako droga na určité lidi, kteří mají předpoklady k závislostem. Je to tím, že obezita změnila chemické procesy v jejich mozku, nebo je to tím, že se s předpoklady k obezitě už narodili? Je velmi pravděpodobné, že je to trocha od každého. Nikdo si nevybírá obezitu. Obezita si vybere je. Myslíte si, že někdo prohlásí: "Dneska půjdu ven a budu obézní."

Existuje však fyziologie, biochemické procesy, které tvoří základ aždého chování. Spaní, jídlo, sex, pití, to vše je řízené hormony. To, čemu my říkáme chování, chováním vůbec není, je to poznávací funkce, řízená biochemicky.

Otázkou je, jak dlouho můžete poznávací funkcí přemáhat biochemický proces, který probíhá neustále. A je to horší každý den, kdy v tom neobstojíte. Nikdo nemůže silou vůle přemoci biochemický proces, který probíhá každou minutu každého dne každého roku. To zkrátka není možné.

Myslíme si, že nutkavé přejídání a závislost na jídle odrážejí změny v našem mozku. A to je děsivá myšlenka, že nás obezita změnila navždy.

Komentáře (17)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

není v tom žádná blbá věda ....ani čáry ...ani nic jinýho ....je to všechno jenom o tom že lidi zlenivěli sou jak prasata a nemaj potřebu se hejbat...proběhni se každej druhej den nákej ten km a budeš fit jak nikdy ...
;) ;) ;)

185

Odpovědět

přeložte eštěéé další dííl

180

Odpovědět

5:12 - Asi neviděli naše skvělé náborové video do McDonald's, jinak by věděli že se "...cheeseburgery připraví vlastně naruby - je to z toho důvodu, aby se maso do žemle přidalo až naposledy a burger zůstal co nejdéle teplý a držel dobře pohromadě..."
Beztak určitě ještě zapomněli na okurku, což je hřích největší. :-D

210

Odpovědět

Já přestal sladký jest ze dne na den, tak jak může říct, že nikdo nemůže silou vůle přemoci biochemické procesy v našem těle. Jistě vůle asi nestačí, když žereš denně ve FastFoodu :D A když na to dojde, tak všechno je síle vůle!

183

Odpovědět

To je sice hezké, že jsi přestal jíst sladké že dne na den. Nicméně zapomínáš na skryté cukry v potravinách, kde i v pitomé ochucené vodě (Korunní, Matoni, Poděbradka apod.) je 11 kostek cukru jen to sviští.

181

Odpovědět

+Jerichosilou vůle to jde ale nesmíš bejt slaboch ....stejně jako jde přestat na závislosti ze dne na den na jakýhkoliv jiných drogách jen se musí k***a chtít ....-_-

180

Odpovědět

Hybejte se uz vy tlusty becky sadla.

1814

Odpovědět

no ty vado me to připomelo že mam v aute jeste pulku milky :(

192

Odpovědět

To je dobrá zhovadilost, že se to nedá přemoci. To je jak kdyby to bylo sponzorované fastfoody, prostě jen: je přirozené že jste tlustí. Nemění nás evoluce, ani to že máme dostatek jídla, ale to, jaké je to jídlo. Já taky každej den chodim kolem McDonaldu a jiných fastfoodů a nejsem obézní, protože nechodím do nich. Co asi čekali s jejich propagandou a systémem výživy? Když do nich od dětství cpou cukr, cukr, cukr, tak se nemůžou divit že sou tlustý, tlustý a ještě jednou tlustý. Jestli se chtěj zachránit, tak ať začnou propagovat zdravou výživu, nevoděj děti do fastfoodů každej den, nejlépe je zakážou, a uviděj jak bude jejich další generace zdravá. Jenomže se v těchto řetězcích točí takový prachy, že to prostě už nikdo ani zastavit nechce, každej si z toho rači utrhne svojí část. Je to úplně stejné jako by dealovali klasický drogy typu extáze, trávy a spol, akorát je to naprosto legální. Ať žije Amerika..

182

Odpovědět

Souhlasím s tebou je blbost že se to nedají překonat biochemické procesy. By mě zajímalo jak by vysvětlili vyléčené závisláky.

182

Odpovědět

+Martin TerranOni to s biochemickejma procesama mysleli úplně jinak než ty. Můžeš se tomu vzepřít a budeš mít absťák, ale nemůžeš zabránit tomu, abys ten absťák měl - nemůžeš ten biochemickej proces absťáku překonat.
Stejně jako nemůžeš ovlivnit to, že ti to jídlo (potažmo droga) dělá dobře. To ti bude spouštět dopaminový reakce dobrýho pocitu, i kdyby ses na hlavu stavěl.

191

Odpovědět

+Martin TerranProstě to nesmíš žrát/brát, když nemáš dost silnou vůli si to pak včas utrhnout od huby :D

182

Odpovědět

+Martin Terranvylieceny zavislak sa vyliecil z uzivania drogy ale nie z pocitu ktory ta ktora droga navodi...ziadny zavislak nemoze povedat ze je vylieceny...povie ti to kazdy psycholog napr...pouziva sa pojem abstinujuci narkoman...ale narkomanom uz ostane kedze droga zmenila dost radikalne "vsetko dolezite v mozgu"...samozrejme dopad perniku ma ine ucinky ako trava alebo cukor...a silou vole tie biochemicke procesy nezmenis ani keby si saolinsky mnich :) no mozno :D a tak isto ma kazdy clovek nastavenu inu hodnotu predispozicie na tu ktoru vec...dvaja ludia mozu zjest kilovu tortu pred spankom a ked sa rano zobudia v rovnaky cas jeden bude mat o 320g tuku viac druhy o 480g...preto aj stymi vyrazmi: nezer a hyb sa by som bol opatrny...vela ludi sa aj hybe aj si dava pozor na stravu a vahu idealnu nema...

180

Odpovědět

hlavní příčina obezity: moc žereš a málo se hýbeš .. a je to.

1810

Odpovědět

Když řekneš moc žereš tak je to určitě dobrá myšlenka ale špatně podaná. Pokud člověk ''drží dietu'' tak ve většině případech pokud je správně udělaná jí objemově mnohem víc jídla než když jedl špatně.

191

Odpovědět

to je fajn, ale že by řekli, CO v takovém případě dělat? :-)

180

Odpovědět

jednoduche...ak sa piker chce zbavit zavislosti na piku prestane brat piko...ak sa obezny clovek chce zbavit zavislosti na cukre prestane ho jest...samozrejme treba vediet co vlastne ten cukor je a ktory je skodlivy resp ktory sa uklada do tukovych zasob atd...zaklad je chcenie cloveka ktore nespociva len v samotnom chceni...v dnesnej dobe uz netreba ziadnych vyzivovych odbornikov nato aby clovek dosiahol postavu bliziacu sa jeho idealu...

192